DOC DR SC MLADEN HRASTE KINEZIOLOKI FAKULTET SVEUILITE

  • Slides: 150
Download presentation
DOC. DR. SC. MLADEN HRASTE KINEZIOLOŠKI FAKULTET SVEUČILIŠTE U SPLITU DIPLOMSKI STUDIJ KOLEGIJ TEORIJA

DOC. DR. SC. MLADEN HRASTE KINEZIOLOŠKI FAKULTET SVEUČILIŠTE U SPLITU DIPLOMSKI STUDIJ KOLEGIJ TEORIJA I METODIKA VATERPOLA POVIJEST I PRAVILA VATERPOLA Split, 2014. godina sva prava pridržana

POVIJEST VATERPOLA ZAŠTO PROUČAVAMO POVIJEST (VATERPOLA)? POSTOJE BAR DVA GLAVNA RAZLOGA

POVIJEST VATERPOLA ZAŠTO PROUČAVAMO POVIJEST (VATERPOLA)? POSTOJE BAR DVA GLAVNA RAZLOGA

POVIJEST VATERPOLA KROZ ANALIZU ETAPNOG RAZVOJA Vaterpolo se tijekom povijesnog razvoja profilirao sukladno :

POVIJEST VATERPOLA KROZ ANALIZU ETAPNOG RAZVOJA Vaterpolo se tijekom povijesnog razvoja profilirao sukladno : 1. izmjenama pravila igre, 2. unaprjeđenju materijalno tehničkih i organizacijskih uvjeta treninga i natjecanja; 3. aplikacijom novih i znanstveno utemeljenih trenažnih procesa.

RAZVOJ VATERPOLA Razvoj vaterpola od njegovih prvih dana, pa sve do danas bio je

RAZVOJ VATERPOLA Razvoj vaterpola od njegovih prvih dana, pa sve do danas bio je uvjetovan: 1. tehničko-taktičkim inovacijama i usavršavanjima; 2. promjenama pravila igre (kontinuirano mijenjanje pravila igre); 3. usavršavanjem sredstva i metode tehničkotaktičkog i kondicijskog treninga; 4. povećanjem intenziteta igre.

RAZVOJ VATERPOLA Prateći povijest vaterpola uočljivo je da se vaterpolo razvijao naročito u „smjeru

RAZVOJ VATERPOLA Prateći povijest vaterpola uočljivo je da se vaterpolo razvijao naročito u „smjeru brzine, snage i brzinske izdržljivosti“. Moderni se vaterpolo odlikuje brzom cirkulacijom igre, koju obilježavaju protunapadi, snažni i precizni udarci na vrata, te čvrsta duel igra što od igrača zahtijeva da njihove sposobnosti, vještine, znanja i navike budu na izuzetno visokom nivou. Pravila i promjene vaterpolske igre donosi Svjetska plivačka federacija (FINA) na prijedlog tehničke komisije (Technical Water Polo Committee).

RAZVOJ VATERPOLA Europska plivačka federacija (LEN), regionalne, nacionalne, sveučilišne i školske lige uz ponekad

RAZVOJ VATERPOLA Europska plivačka federacija (LEN), regionalne, nacionalne, sveučilišne i školske lige uz ponekad manje izmjene i dopune prihvaćaju FINA vaterpolo pravila. Eventualne razlike u pravilima su prisutne tek u trajanju posjeda lopte i vremena igre, te prostornom uređenju igrališta. Velike poteškoće postoje u interpretaciji pravila igre, što često dovodi do spornih i neujednačenih kriterija suđenja u nekim razvojnim etapama vaterpola.

ANALIZA ETAPNOG RAZVOJA VATERPOLSKE IGRE Analiza etapnog razvoja vaterpolske igre proučava nastanak, promjene, evoluciju

ANALIZA ETAPNOG RAZVOJA VATERPOLSKE IGRE Analiza etapnog razvoja vaterpolske igre proučava nastanak, promjene, evoluciju i razvoj koji se događao kroz cjelokupni povijesni kontinuum vaterpolske igre. Nužno je imati stalan uvid u uzročno-posljedični slijed odnosa između pravila igre i tehnike, te između pravila igre i taktike. Sa stanovišta vaterpolske prakse, presudno je razmatranje i produbljivanje prethodno navedenih relacija koje mogu kreirati nove principe organizirane igre koji će omogućiti stvaranje učinkovitog modela taktike igre.

ANALIZA ETAPNOG RAZVOJA VATERPOLSKE IGRE Razvojne etape vaterpolske igre su se diferencirale : prema

ANALIZA ETAPNOG RAZVOJA VATERPOLSKE IGRE Razvojne etape vaterpolske igre su se diferencirale : prema obilježjima vremena i uvjeta u kojima je vaterpolo egzistirao; prema značajnim promjenama i razlikama u pravilima i tehničkotaktičkoj strukturi igre.

CILJEVI ANALIZE ETAPNOG RAZVOJA VATERPOLSKE IGRE utvrditi povijesne etape i njihova obilježja kroz povijesni

CILJEVI ANALIZE ETAPNOG RAZVOJA VATERPOLSKE IGRE utvrditi povijesne etape i njihova obilježja kroz povijesni razvoj vaterpolske igre; istražiti utjecaj promjena pravila igre na tehničko-taktičku strukturu vaterpolske igre ; istražiti utjecaj tehničko-taktičke strukture vaterpolske igre na promjene pravila igre; utvrditi moguće pravce narednih promjena pravila i razvoja tehničko-taktičke strukture vaterpolske igre.

ETAPE U RAZVOJU VATERPOLA Prva etapa predstavlja vremenski interval od 1869. do 1907. godine.

ETAPE U RAZVOJU VATERPOLA Prva etapa predstavlja vremenski interval od 1869. do 1907. godine. Druga etapa obuhvaća razdoblje od 1908. do 1949. godine. Treća etapa obuhvaća razdoblje od 1950. do 1969. godine. Četvrta etapa obuhvaća razdoblje od 1970. do 1986. godine. Peta etapa obuhvaća razdoblje od 1987. do 2012. godine. Šesta etapa obuhvaća razdoblje od 2013. do 2020. godine.

PRVA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1869. DO 1907. GODINE Prva etapa predstavlja vremenski

PRVA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1869. DO 1907. GODINE Prva etapa predstavlja vremenski interval od 1869. do 1907. godine. Ovu etapu se može obilježiti kao traženje identiteta vaterpola i ujednačavanje pravila igre. U tom razdoblju prve vaterpolske utakmice imale su karakter nekontrolirane i neobuzdane igre pune ronjenja i potapanja, bez naročite tehnike i pravila. Sustav igre i pravila su doprinijeli dominacijom obrane nad napadom. Nošenje lopte ispod vode je bilo uobičajeno na utakmicama (Juba, 2008, p. 26). Vaterpolo kao novi sport u godinama inicijacije je tek tražio pravi naziv, tako da su ga u početku zvali nogomet u vodi ili ragbijaški vaterpolo na što je po prvim utakmicama najviše nalikovao (Juba, 2008, p. 10). Prve utakmice su se odigravale bez golova, sa po tri igrača u svakoj momčadi, a cilj napadačkog dijela utakmice je bio s dvije ruke staviti loptu na platformu ili čamac koji se nalazio na kraju igrališta.

PRVA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1869. 1907. GODINE PRVADO RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE

PRVA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1869. 1907. GODINE PRVADO RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE Pokušaji takve igre bili su neuspješni i neatraktivni. Često je bio na programima pomorskih svečanosti uz veslanje i plivanje. Tek po prvim odigranim utakmicama formirana je komisija koja je imala zadatak proučiti mogućnost uvođenja pravila. S vremenom su se pojmovi o igri razjasnili. Utakmice su se igrale sa po sedam igrača u svakoj momčadi. Dužina igrališta iznosila je 50 yardi, a vrata su bila označena zastavicama. Prva vaterpolska pravila izdana su 1876. godine. Godinu kasnije odigrana je prva utakmica po tim pravilima, koja je značajna po tome što su granice igrališta bile označene. Iste godine pravila se dopunjuju, te se propisuju vrata, igrači se ne smiju odupirati od dna, niti bacati loptu s dvije ruke. Iako su se ujednačila pravila zabilježeno je da su klubovi iz Škotske i Engleske igrali po različitim pravilima.

PRVA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1869. DO 1907. GODINE

PRVA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1869. DO 1907. GODINE

VATERPOLO UTAKMICA 1880.

VATERPOLO UTAKMICA 1880.

VATERPOLSKI POČETCI

VATERPOLSKI POČETCI

PRVA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGREO D 1869. DO 1907. GODINE Vaterpolo se proširio i

PRVA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGREO D 1869. DO 1907. GODINE Vaterpolo se proširio i na Ameriku. Igra je obilovala dozvoljenim radnjama kao što su: ronjenje s loptom, potezanja, povlačenja, potapanja i držanja (Lord, 2008, p. 49). Igra je često bila popraćena s brutalnostima što je ponekad bila glavna atrakcija u igri. „International bord“ je 1892. godine utvrdio jedinstvena pravila, ne unijevši ništa novog u postojećim pravilima. U ovoj etapi vaterpolo se širi van granica Velike Britanije i SAD-a. Tako su Njemačka, Austrija, Francuska, Belgija, Mađarska i Italija do kraja 19. stoljeća usvojile vaterpolsku igru. Vaterpolo utakmica se sastojala od dva poluvremena po 10 minuta.

PRVA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGREO D 1869. DO 1907. GODINE

PRVA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGREO D 1869. DO 1907. GODINE

DRUGA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGREO D 1908. DO 1949. GODINE Druga etapa obuhvaća razdoblje

DRUGA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGREO D 1908. DO 1949. GODINE Druga etapa obuhvaća razdoblje od 1908. do 1949. godine. Ovu etapu se može obilježiti kao period strukturiranja i internacionalizacije igre. Godine 1908. osnovana je svjetska plivačka federacija FINA (Federation Internationale de Natation). Te godine i službeno se odbacio naziv nogomet u vodi i definiran je vaterpolo kao novi oficijelni naziv. Inicijalnim pravilima se, uz izmjene i dopune između koje su se odnosile na izvođenje kaznenog udarca i isključenje igrača u prekršaju igralo do 1949. godine. Vaterpolska tehnika se usavršavala. Tek 1928. godine počela se primjenjivati tehnika hvatanja lopte u zraku. Nova tehnika hvatanje lopte u zraku učinila je igru ofenzivnom i dinamičnijom (Lord, 2008, p. 51). U ovoj je etapi uspostavljen sustav igre temeljen na fizičkoj snazi i vještini kontrole lopte, uz vrlo ograničenu plivačku mobilnost. Igrao se vrlo spor, grub i iznimno statičan vaterpolo (Petanjek & Šimenc, 1988, p. 7).

DRUGA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE od 1908. do 1949. godine U tom razdoblju obrana

DRUGA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE od 1908. do 1949. godine U tom razdoblju obrana je apsolutno dominirala nad napadom. Igrači su bili primarno zaduženi za izvršavanje zadataka u obrani. Isticali su se snažni i teški igrači, a spori plivači. Dominacija takvih igrača proizlazila je iz pravila igre. Naime, igrači su morali ostati na mjestu gdje su se nalazili u trenutku prekida igre, odnosno zvižduka suca. Pozicije u igri su bile koncipirane prema ulozi u igri. U ovoj etapi igrači su bili specijalizirani na igrače obrane i igrače napada. Trajanje posjeda lopte bilo je neograničeno što je dodatno omogućavalo igranje sporog i statičnog vaterpola. U kontekstu taktičkih sustava igre, nastaje igra čovjek na čovjeka. U ovoj etapi snažan utjecaj nogometa bio je prisutan u oblikovanju sustava vaterpolske igre i ulogama igrača (Bonačić, 2010). S druge strane iz košarke su preuzeti različiti tipovi zonske i kombinirane obrane (Asić, 2010).

DRUGA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE OD 1908. DO 1949. GODINE

DRUGA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE OD 1908. DO 1949. GODINE

DRUGA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1908. DO 1949. GODINE

DRUGA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1908. DO 1949. GODINE

DRUGA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGREO D 1908. DO 1949. GODINE Prema Bonačiću (2010) najuobičajeniji

DRUGA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGREO D 1908. DO 1949. GODINE Prema Bonačiću (2010) najuobičajeniji sustav igre u tom periodu je bio 2 -1 -2 -1, koji se sastojao od stražnje linije s dva beka i jednim centarhalfom. Centarhalfova osnovna pozicija je bila na udaljenosti 7 do 8 metara od vlastitog gola, a primarna uloga mu je bila organizacija napada. Preostali igrači su bili dva igrača sredine igrališta - spojke i jedan centralni napadač. Takvom je rasporedu igrača na terenu i njihovim ulogama značajno doprinio utjecaj nogometne igre. Taktika igre u fazi napada uglavnom se sastojala od dodavanje lopte od vratara do centra napada, koji je raznovrsnim šutovima nastojao postići pogodak. Taktika igre u fazi obrane se svodila na pokrivanje igrača po igralištu i sprječavanju dodavanja lopte centru napada.

DRUGA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGREOD 1908. DO 1949. GODINE Glavna prevaga u utakmici često

DRUGA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGREOD 1908. DO 1949. GODINE Glavna prevaga u utakmici često je bio rezultat duela centralnog napadača i beka (Petanjek & Šimenc, 1988, p. 7). Bekovi su u kontroliranju igre centra najviše primjenjivali taktiku brzog starta prema lopti s pokušajem oduzimanja i presijecanja ili blokiranje šuta jednom rukom. Pred kraj ovog perioda pokazalo se da je vaterpolo stagnirao, što je bilo i razumljivo, s obzirom na tek završen rat (Petanjek & Šimenc, 1988, p. 7). Pred kraj ove etape sustav igre se obogaćuje uvođenjem drugog napadača. Taj sustav igre, poznat kao sustav 2 -2 -2 bio je raspoređen u cik-cak liniji s dva beka, dva igrača na sredine igrališta i dva igrača u napadačkoj polovini igrališta.

DRUGA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1908. DO 1949. GODINE

DRUGA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1908. DO 1949. GODINE

DRUGA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGREO D 1908. DO 1949. GODINE Novi taktički sustav igre

DRUGA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGREO D 1908. DO 1949. GODINE Novi taktički sustav igre donekle je omogućavao da se u igri istaknu brzi i spretni igrači, te vješti u manipulaciji loptom u mjestu i kretanju. Na nemogućnost igranja dinamičnijeg vaterpola dodatno je utjecalo što se u ovom razdoblju vaterpolo trenirao i igrao sezonski tijekom ljeta, te je većini sportaša vaterpolo bio tek sekundarni sport (Bonačić, 2010). Pretežno su se primjenjivali situacijski treninzi s vrlo malo plivačkih treninga i treninga snage. Utakmice iz tog doba obilježavao je vrlo mali broj isključenja. U ovoj etapi zabilježeni su i prvi počeci zonske obrane, koja je bila formirana od 4 igrača koja su se postavljala na udaljenosti oko 6 metara paralelno se gol linijom (Bonačić, 2010). Takvim postavljenjem su nastojali primorat protivničke igrače na igranje u napadačkoj polovini igrališta, da bi poslije osvojene lopte u obrani koristili protunapad. Radijus radnog djelovanja u igri je bio vrlo nizak, a psihomotoričke sposobnosti u odnosu na današnjeg vaterpolistu bile se minorne, naročito u brzinskoj izdržljivosti i brzinsko-snažnoj izdržljivosti (Asić, 2010).

TREĆA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGREO D 1950. DO 1969. GODINE Treća etapa obuhvaća razdoblje

TREĆA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGREO D 1950. DO 1969. GODINE Treća etapa obuhvaća razdoblje od 1950. do 1969. godine. U tom periodu je učinjena prva značajna intervencija u pravilima igre koja je predstavljala revoluciju za daljnji razvitak i unaprjeđenje vaterpola. Najznačajnije u tim pravilima je uvođenje principa da se igračima u “mrtvom vremenu” dozvolilo kretanje nakon prekida igre, odnosno zvižduka suca (Lord, 2008, p. 51). Nova pravila su doprinijela bržoj igri (Juba, 2008, p. 58), a u njoj su igrači morali biti fizički jaki i dobri plivači (Lord, 2008, p. 51). Do 1956. godine vaterpolo se uglavnom igrao kožnim loptama koje su bile vrlo teške, klizave, nesimetrične i crvene boje, što je dodatno usporavalo igru.

TREĆA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1950. DO 1969. GODINE

TREĆA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1950. DO 1969. GODINE

TREĆA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1950. DO 1969. GODINE U ovoj etapi službeno

TREĆA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1950. DO 1969. GODINE U ovoj etapi službeno se uvodi žuta lopta izrađena od gume koja je bila hrapava i nije apsorbirala vodu. Lopta novih karakteristika omogućila je igračima bolju vidljivost i manipulaciju loptom, što je rezultiralo bržom cirkulacijom igre s više zgoditaka. Bez obzira na promjenu obilježja igre u odnosu na prethodni period, ova etapa se može promatrati kao razdoblje spore i statične igre, u kojoj je obrana i dalje dominirala nad napadom.

TREĆA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1950. DO 1969. GODINE Nova pravila su eliminirala

TREĆA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1950. DO 1969. GODINE Nova pravila su eliminirala iz igre spore igrače. U ovoj su etapi svi igrači u polju sudjelovali i u fazi napada i u fazi obrane tako da novoformirani taktički sustavi igre više nisu dijelili igrače isključivo na igrače obrane i igrače napada. Uloga centra bitno se promijenila, te više nije bila vezana samo za držanje pozicije ispred protivničkog gola i realizacije iz tog prostora. Centar je postao organizator napada s dodatnom ulogom distributera lopti suigračima koji su nastojali uplivavanjima prema protivničkom golu ostvarivati prednost u odnosu na protivnika i osigurati povoljne uvjete za prijem lopte i realizaciju.

TREĆA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE od 1950. do 1969. godine U taktici igre u

TREĆA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE od 1950. do 1969. godine U taktici igre u fazi obrane se najčešće primjenjivala obrana čovjeka. Po pravilima igra je trajala 2 poluvremena po 10 minuta bez zamjene igrača, a zbog „teškog“ prekršaja igrač je bio isključen do postignutog gola. Ovo je pravilo usporilo razvoj vaterpola u bržu i temperamentniju igru (Petanjek & Šimenc, 1988, p. 8). Od 1961. godine umjesto poluvremena uvode se četvrtine, a igra traje 4 četvrtine po 5 minuta. Svaku momčad je činilo 11 igrača od čega 7 igrača u polju i 4 rezervna igrača. Posjed lopte bio je ograničen na 1 minutu. Uvela se mogućnost da rezervni igrač može ući u igru nakon pogotka ili između četvrtina. U tom periodu postignut je daljnji napredak u taktici. Izmjene igrača su omogućile česte promjene načina igre. Mogućnost čestih izmjena bila je efikasna u igri protiv plivački inferiornijih protivnika. U tim uvjetima bolje pripremljene momčadi imale su mogućnost razvitka protunapada i diktiranja većeg tempa igre.

TREĆA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1950. DO 1969. GODINE Prema pravilima iz 1967.

TREĆA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1950. DO 1969. GODINE Prema pravilima iz 1967. godine, treći uzastopni teški prekršaj je rezultirao prekršajem za kazneno bacanje. Igra od tada postaje znatno siromašnija taktičkim kombinacijama, jer igrači teže iznuđivanju teških prekršaja, umjesto postizavanja pogodaka iz kombinacije igre. Najčešće pobjeđuje ekipa s dobrim vratarom, uvježbanim za obranu kaznenog bacanja i igračem, specijalistom za izvođenje kaznenog bacanja. Kraj ove etape je obilježilo igru s puno kontakta i suđenih prekršaja. Ponekad je igra obilovala grubostima i brutalnostima. Može se reći da je vaterpolo u ovom periodu stagnirao u svim elementima igre, a posebno je bio siromašan u taktičkim varijantama obrane i napada (Petanjek & Šimenc, 1988, p. 11).

ČETVRTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1970. DO 1986. GODINE Četvrta etapa obuhvaća razdoblje

ČETVRTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1970. DO 1986. GODINE Četvrta etapa obuhvaća razdoblje od 1970. do 1986. godine. Pred kraj treće etape interes gledalaca za vaterpolo opada, pa se 1970. uvode nove promjene u pravilima. Tako se, 1970. godine ukida pravilo o dosuđenom četvercu nakon tri teška prekršaja. Model taktike igre se bitno mijenja u ovoj etapi u kojoj nova pravila ograničavaju pravo na posjed lopte jednoj ekipi do 45 sekundi, a isključeni igrač nakon jedne minute ulazi ponovno u igru ili do pogotka. Ove promjene pravila znatno su utjecale na razvoj taktike u fazi obrane i napada, a posebno na taktiku igre s igračem više, odnosno s igračem manje, što je igru učinilo bržom i zanimljivijom. Ovu etapu se može obilježiti kao etapu ravnoteže između napada i obrane. Sudački kriterij je u ovoj fazi favorizirao igru napadača, dok se obrambenog igrača beskompromisno sankcioniralo teškim prekršajem prema pravilima igre, a naročito za prekršaje u vidu potezanja, držanja, povlačenja i potapanja.

ČETVRTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1970. DO 1986. GODINE Prema Nitzukowskom (2009) nakon

ČETVRTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1970. DO 1986. GODINE Prema Nitzukowskom (2009) nakon Olimpijskih igara 1968 u Meksiku, mnoge zemlje koje igraju vaterpolo osjetile su da je igra bila u opasnosti i učinile su svjestan napor kako bi usavršili vaterpolo kroz bolju i jasniju interpretaciju pravila igre, uz nekoliko važnih promjena pravila igre. Tijekom većeg dijela 1970 -ih i dijelom 1980 -ih vaterpolo je bio podjednako divan period za igrače i gledatelje (“RENESANSA VATERPOLA”).

ČETVRTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1970. DO 1986. GODINE Prijenos lopte pred vrata

ČETVRTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1970. DO 1986. GODINE Prijenos lopte pred vrata protivnika je bio brz, a igrači su čestim uplivavanjima nastojali u relativno kratkom i ograničavajućem vremenu stvoriti priliku za realizaciju. Napadači su bili posebno aktivni u prekidu igre, kada su nastojali izboriti isključenje igrača na jednu minutu. U tom slučaju momčad koja je izborila isključenje imala je pravo na novi napad u trajanju od 45 sekundi. Poklanjala se velika pažnja taktici završnice u fazi napada koja je bila usmjerena na upućivanje snažnih i preciznih udaraca iz srednjih i većih udaljenosti u same gornje kutove gola, primoravajući golmana na odbijanje takvih udaraca u igralište ili korner čime je momčad u napadu imala pravo na novi napad u trajanju od 45 sekundi. Repertoar tehničkih elemenata manipulacije lopte u vidu dodavanja i šutiranja na gol bio je velik. U taktici s igračem više posebno se vodilo računa o racionalnom korištenju vremena radi uspješne realizacije. Momčad koja je došla u posjed lopte poslije neiskorištenog igrača više od strane protivnika u pravilu je držala loptu u posjedu sve do kraja vremena predviđenog isključenjem.

ČETVRTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1970. DO 1986. GODINE U taktici igre u

ČETVRTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1970. DO 1986. GODINE U taktici igre u fazi obrane osim presinga primjenjivala se i zonska obrana, kojom se uspješno neutralizirala igra centralnog napadača. Zonska igra uglavnom se svodila na igru bez prekršaja s pretenzijom razvijanja kolektivnog protunapada u trenutku osvojene lopte u obrani. Taktika individualne obrane se odnosila na razvijanju vještina pokrivanja protivničkog igrača bez nepotrebnih prekršaja. Taktika igre s igračem manje je razradila i usavršavala kretanje igrača na pojedinim igračkim pozicijama. Nova pravila iz 1977. godine unijela su mnoge promjene u razradi taktike. Ograničenje vremena napada sa 45 na 35 sekundi zahtijevalo je brz prijenos lopte u polje napada, a od svih igrača u polju brzo prebacivanje u napadačku polovicu igrališta. Taktika igre u fazi napada se svodila na brze i iznenadne taktičke kombinacije.

ČETVRTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1970. DO 1986. GODINE Kao rezultat novih pravila

ČETVRTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1970. DO 1986. GODINE Kao rezultat novih pravila igra je bila dinamičnija, povezanija i temperamentnija, kao nikad do tada. Posebna pažnja pridavala se igri u fazi obrane, s naglašenim zahtjevom da bude „čista“, t. j. bez teških prekršaja. U ovoj etapi se uvodi pravilo da utakmicu sude umjesto jednog dva suca. Po pravilima bilo koji igrač može izvesti prekršaj uz uvjet da je najbliži mjestu prekršaja i da to napravi bez zadržavanja. Od 1981. godine vrijeme trajanja igre se produžuje i igra traje 4 četvrtine po 7 minuta. Od 1986. godine kazna isključenom igraču smanjuje se na 35 sekundi. Isključeni igrač se može vratiti u igru i prije isteka vremenske kazne ako njegova ekipa uđe u posjed lopte, a na znak suca.

PETA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGREO D 1987. DO 2013. GODINE Peta etapa obuhvaća razdoblje

PETA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGREO D 1987. DO 2013. GODINE Peta etapa obuhvaća razdoblje od 1987. do 2013. godine. Ovu etapu se može obilježiti kao igru visokog intenziteta. Profesionalizacija vaterpola u ovoj etapi povećava obim i intenzitet treninga, što je dovelo do značajnog povećanja ukupnog intenziteta plivanja u igri te unapređivanje spremnosti za kontakt u igri. U ovoj je etapi trening s utezima i na trenažerima dobio puno veći značaj, što je doprinijelo iznimnom razvoju svih oblika snage kod vaterpolista. Po pravilima iz 1991. godine kazna isključenom igraču se smanjuje i traje 20 sekundi. Golman, koji to do tada nije smio, direktnim šutom na protivnička vrata može postići pogodak. Posjed lopte ograničava se na 30 sekundi. Trajanje igre produžuje se na 4 četvrtine po 8 minuta.

PETA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1987. DO 2013. GODINE Uvodi se linija od

PETA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1987. DO 2013. GODINE Uvodi se linija od sedam metara izvan koje se nakon dosuđenog prekršaja dozvoljava direktno šutiranje na gol. Za blokiranje s obje ruke unutar linije četiri metra igračima osim vratara dosuđuje se teški prekršaj. Uvodi se pravilo izmjene igrača tijekom igre i “time out”. Linija 7 metara iza koje je nakon prekršaja dozvoljeno direktno šutiranje na gol se pomiče na 5 metara, odakle se izvodi i kazneni udarac. Sve promjene pravila učinjene su radi ubrzanja igre, pa posredno i podizanja njene atraktivnosti čemu je najviše doprinijelo skraćenje posjeda lopte na 30 sekundi, isključenje na 20 sekundi, ulazak isključenog igrača odmah nakon promjene posjeda lopte, mogućnost direktnog šutiranja na gol nakon prekršaja iza linije 5 metara, mogućnost letećih izmjena i zabrana dvoručnog bloka.

PETA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1987. DO 2013. GODINE Od 2005. godine lopta

PETA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1987. DO 2013. GODINE Od 2005. godine lopta odbijena u korner od obrambenog igrača u polju se tretira kao golaut, što je doprinijelo dinamičnijoj igri. Ograničenje posjeda lopte na 30 sekundi značajno je smanjilo vrijeme za pripremu i organizaciju pozicijskog napada. Obilježja ovog razdoblja vaterpola su visok intenzitet igre i velika energetska potrošnja kod sudionika igre.

PETA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1987. DO 2013. GODINE Ovu etapu se može

PETA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1987. DO 2013. GODINE Ovu etapu se može označiti kao igru visokog ritma i tempa, međutim u istom trenutku prevladava statičan vaterpolo u pozicijskom napadu odnosno obrani s puno kontakata i duel igre “na granici incidenta”, s malo uplivavanja i malo taktičke kombinatorike u fazi napada. Razlog tome je u činjenici što se prema sudačkoj interpretaciji vaterpola često tolerira teški prekršaj u vidu potapanja, držanja i povlačenja, što je doprinijelo selekciji igrača primarno prema energetskim zahtjevima, a tek sekundarno prema vaterpolskim vještinama. To je dodatno uzrokovalo redukciju tehničkih elemenata vaterpola i smanjivanje atraktivnosti same igre.

PETA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1987. DO 2013. GODINE

PETA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1987. DO 2013. GODINE

PETA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1987. DO 2013. GODINE

PETA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1987. DO 2013. GODINE

PETA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1987. DO 2013. GODINE

PETA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1987. DO 2013. GODINE

PETA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1987. DO 2013. GODINE Momčadi nastoje stvoriti polivalentne

PETA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 1987. DO 2013. GODINE Momčadi nastoje stvoriti polivalentne igrače, ali i igrače specijaliste za pojedine uloge u igri. U ovoj etapi prvenstveno se odabiru visoki igrači (Lozovina i Pavičić, 2004) s visokom razinom genetski uvjetovanim psihomotoričkim sposobnostima (brzina, eksplozivna snaga i koordinacija). Tehnologija i metodologija rada, u ovoj fazi razvoja, omogućile su programiranje transformacijskih procesa, a posebno metodičkih postupaka za razvoj relevantnih antropoloških obilježja, kao i usvajanje, usavršavanje, stabilizaciju i automatizaciju tehničko-taktičkih znanja bez kojih nije moguće uspješno obavljanje poslova u igri s obzirom na mjesto i ulogu pojedinog igrača u momčadi unutar određenog modela taktike igre (Hraste, 2010).

ŠESTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 2013. DO 2020. GODINE Šesta etapa obuhvaća razdoblje

ŠESTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 2013. DO 2020. GODINE Šesta etapa obuhvaća razdoblje od 2013. do 2020. godine. Izmjenom vaterpolskih pravila za razdoblje od 2013. do 2020. godine, može se pretpostaviti pojavljivanje šeste etape u razvoju vaterpolske igre. U ovom periodu vjerojatno će se pospješit struktura vaterpolske igre s tendencijom uspostave ravnoteže između faze napada i faze obrane u poziciji i tranziciji. Kod nekih autora (Hraste i sur. , 2013) postoje ideje za promjenom postojećih pravila u vaterpolu, a odnose se na: Povećavanje posjeda lopte s 30 na 35 sekundi. Budući da tranzicija obrane u napad traje u prosjeku između 15 i 18 sekundi, vremensko povećanje pozicijskog napada ostavlja više vremena za kreiranje napada. Prema trenutnim pravilima puno se forsira iznuđenje faula i šut iz faula iza linije od 5 metara, čime igra gubi na kombinatorici i ljepoti izvedbe.

ŠESTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 2013. DO 2020. GODINE Vraćanje kaznenog udarca na

ŠESTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 2013. DO 2020. GODINE Vraćanje kaznenog udarca na 4 metra. „Četverac“ je bio sinonim za vaterpolo, a namjera trenutnih pravila za smanjenje efikasnosti realizacije kaznenog udarca s 5 metara u odnosu na prethodnih 4 metra nije se značajno izmijenila. Formiranje linije 6 metara umjesto linije 5 metara. Uspostavljanjem linije 6 metara djelomično bi se smanjila mogućnost isforsiranog prijema faula i šuta iz faula izvan linije 5 metara. Linija 5 metara je previše blizu gola čime se omogućava igračima forsirano šutiranje, a traženje rješenja kombinatorikom u napadu se stavlja u drugi plan. Stvorili bi se uvjeti da kod kaznenog udarca s 4 metra svi igrači osim izvođača kaznenog udarca i vratara moraju biti iza linije od 6 metara čime bi se eliminiralo sučevo udaljavanje igrača radi smetanja prilikom izvođenja kaznenog udarca. Uspješni primjeri već postoje u rukometu (kazneni udarac se izvodi sa sedam metara, a svi igrači osim izvođača kaznenog udarca i vratara moraju se nalaziti iza linije devet metara) i nogometu (kazneni udarac je „jedanaesterac“, a svi igrači osim izvođača kaznenog udarca i vratara moraju se nalaziti izvan kaznenog prostora koji iznosi 16 metara).

ŠESTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 2013. DO 2020. GODINE Eliminacija pravila „novih 35

ŠESTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 2013. DO 2020. GODINE Eliminacija pravila „novih 35 sekundi“ posjeda lopte nakon isključenja igrača. S tim pravilom igrač više bi trajao puno kraće. Na taj način bi se povećala kombinatorika i maštovitost pri završetku napada te bi se izbjegao stereotipni igrač više. S tim pravilom bi se prisililo igrače na brže i veće kretanje kako bi prisilili protivnika na isključenja u ranijoj fazi tranzicijskog i pozicijskog napada omogućavajući svojoj ekipi više vremena za pripremu napada s igračem više. Pretpostavka je da bi se skraćivanjem vremena za realizaciju igrača više prisililo igrače na riskantniju igru u dodavanjima, a pokušaj iznuđenja isključenja bio bi u ranijoj fazi tranzicijskog i pozicijskog napada. Riskantnija igra bi doprinijela većem broju prisiljenih grešaka što bi dodatno činilo igru zanimljivijoj. Uvođenje bonusa za određeni broj običnih prekršaja po pojedinoj četvrtini nakon čega bi se izvodio slobodni udarac sa šest metara. Vaterpolo je kolektivni sport kod kojeg se previše često sudi običan prekršaj. Obični prekršaji u današnjem vaterpolu isprekida igru što dodatno čini igru sporom i nezanimljivom. Uvođenje bonusa (akumulirani broj običnih prekršaja) bi vjerojatno prisililo igrače da ne čine nepotrebne obične prekršaje. U takvim okolnostima obrambeni igrači bi žešće reagirali u situacijama direktne opasnosti za postizanje zgoditka što implicira prekršaj za isključenje ili kazneni udarac koji ne bi ulazili u kvotu bonusa.

ŠESTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 2013. DO 2020. GODINE Namjera novih pravila je

ŠESTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 2013. DO 2020. GODINE Namjera novih pravila je doprinijeti vaterpolu da bude više u skladu s popularnim kolektivnim sportovima s loptom. Najočitija potreba za promjenama je kada se statistički podaci o količini i frekvenciji faula te podaci o tranzicijskoj fazi vaterpolskih utakmica kompariraju i analiziraju sa utakmicama košarke, nogometa i hokeja na ledu (Wigo, 2012 b). Prema navedenom istraživanju, u prosjeku 60% vaterpolske utakmice na visokom nivou otpada na dosadne tranzicijske faze utakmica što je dvostruko više u odnosu na utakmice košarke, nogometa i hokeja na ledu. Zaprepašćujući je podatak da se na vaterpolskim utakmicama u prosjeku sudi oko 120 običnih faula što je tri puta više nego kod nogometa, četiri puta više nego u košarci i čak dvanaest puta više nego u hokeju na ledu. Upravo zbog toga u projekciji igre primjenom novih pravila značajno bi se smanjio broj običnih faula kao i vremensko smanjenje tranzicijskih faza igre.

ŠESTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 2013. DO 2020. GODINE U „novim uvjetima“, vaterpolske

ŠESTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 2013. DO 2020. GODINE U „novim uvjetima“, vaterpolske utakmice bi trebale doživjeti nove dimenzije atraktivnosti i kreativnosti. Dobar primjer atraktivnog i kreativnog vaterpola su iskustva NCAA (National Collegiate Athletic Association) liga iz perioda od 1940. do 1970 (Wigo, 2012 c). . U tom periodu školski i sveučilišni vaterpolo u SAD-u se igrao po pravilima koji su bili bitno drugačiji od FINA vaterpolskih pravila (Wigo, 2012 d). U daljnjem razvoju vaterpola vjerojatno će se tražiti nova rješenja u pravilima i interpretaciji pravila u kojem bi se pospješila struktura igre s tendencijom postizanja ravnoteže između napada i obrane u dva bazična stanja igre pozicije i tranzicije (Hraste, 2010).

ŠESTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 2013. DO 2020. GODINE

ŠESTA RAZVOJNA ETAPE VATERPOLSKE IGRE OD 2013. DO 2020. GODINE

ETAPE VATERPOLSKE IGRE (ZAKLJUČAK) Kroz povijest nije bila moguća uvijek brza prilagodba na nova

ETAPE VATERPOLSKE IGRE (ZAKLJUČAK) Kroz povijest nije bila moguća uvijek brza prilagodba na nova pravila i trendove razvoja vaterpolske igre. Analizirajući razvoj vaterpolske igre može se uočiti prisutnost kontinuiranih promjena (Donev & Aleksandrović, 2008). Prve promjene bile su usmjerene na standardiziranje pravila, dok su naredne promjene učinjene radi dinamičnosti i atraktivnosti igre što je uzrokovalo napredak igre i trenažnog procesa. Napredak u trenažnom procesu uzrokovao je povećanje tempa igre i radijusa radnog djelovanja igrača. U povijesti razvoja vaterpolske igre preuzeti su elementi iz drugih momčadskih sportskih igara.

ETAPE VATERPOLSKE IGRE (ZAKLJUČAK) Kroz povijesni razvoj vaterpolske igre utvrđena su obilježja pet razvojnih

ETAPE VATERPOLSKE IGRE (ZAKLJUČAK) Kroz povijesni razvoj vaterpolske igre utvrđena su obilježja pet razvojnih etapa te je predviđena jedna buduća, hipotetska etapa. Današnji vaterpolo ima vrlo malo sličnosti s izvornom igrom. Evolucijske tekovine donijele su značajne izmjene pravila, a time i izmjene u taktičkim sustavima igre kao i u procesu sportskog treninga. Početak svake etape je donosio napredak u tehničko-taktičkim obilježjima, međutim kraj svake etape obilježavao je „nedostatak“ prostora za daljnji razvoj igre. Dakle, različite promjene pravila u povijesti igre utjecale su na mijenjanje tehničko-taktičke strukture igre. Međutim, u nekim periodima usavršavanje i promjene tehničko-taktičke strukture igre su utjecale na mijenjanje pravila igre.

ETAPE VATERPOLSKE IGRE (ZAKLJUČAK) Sa stajališta povijesne geneze razvoja vaterpolske igre može se zaključiti

ETAPE VATERPOLSKE IGRE (ZAKLJUČAK) Sa stajališta povijesne geneze razvoja vaterpolske igre može se zaključiti da je ta kolektivna igra značajno napredovala u ritmu i tempu te u nivou okomitog položaja igrača. Naime, početci vaterpola bili su obilježeni ronjenjem igrača i niskim okomitim položajem igrača u vodi. Tijekom evolucijskog procesa igrači su uspostavljali sve viši okomiti položaj u vodi. Može se reći da današnji vrhunski vaterpolisti „lebde“ iznad vode. Napadački dio igre je samo u četvrtoj etapi dobio pripadajući značaj jer je bio uravnotežen s igrom u obrani. U petoj etapi, kao i u prve tri etape u vaterpolu obrana dominira nad napadom.

ETAPE VATERPOLSKE IGRE (ZAKLJUČAK) Današnji vaterpolo je sport s puno kontakata u vidu držanja,

ETAPE VATERPOLSKE IGRE (ZAKLJUČAK) Današnji vaterpolo je sport s puno kontakata u vidu držanja, potapanja i povlačenja, koji se samo povremeno sankcioniraju, iako su po pravilima predviđeni kao teški prekršaji. Time, vaterpolo nalikuje hrvanju u vodi što smanjuje atraktivnost igre. Vaterpolska igra zapravo ne može preživjeti i biti zanimljiva ukoliko tjelesna snaga dominira nad vještinom. Vaterpolo je igra koja se odvija u vodi što ga u tako sporom mediju dodatno ograničava za dinamičniju igru. Prema Lozovini i Lozovini (2009) današnja pravila i njihova primjena dodatno ne dozvoljavaju da se igra razvije do njenih stvarnih mogućnosti. Vaterpolo je možda u opasnosti da izgubi svoj prestižni olimpijski status, osim ako ga promjene u igri učine privlačnijim za širu javnost (Wigo, 2012 a).

ETAPE VATERPOLSKE IGRE (ZAKLJUČAK) „Nova pravila“ vjerojatno bi doprinijela smanjenju „nasilja“ u igri, što

ETAPE VATERPOLSKE IGRE (ZAKLJUČAK) „Nova pravila“ vjerojatno bi doprinijela smanjenju „nasilja“ u igri, što bi direktno utjecalo na redukciju neregularnih fizičkih kontakata. Posljedica svega ovoga trebala bi biti odstranjivanje grube igre, „otvaranje“ igrališta, ubrzavanje igre, što će omogućiti veći stupanj izražavanja vještina tijekom igre. Pritom, promjenom pravila igre vjerojatno bi doprinijela smanjivanju dominacije tjelesne snage u igri, a samim tim povećavale bi se pretpostavke za realizaciju tehničko-taktičkog znanja (Hraste, 2010). Hipotetski, promjenom pravila apsolutna snaga bi imala sve manji koeficijent učešća na rezultat vaterpolske utakmice, dok bi brzina, preciznost i koordinacija postale sve važnije motoričke sposobnosti. Novim pravilima otvaraju se pretpostavke za tehničko-taktičke inovacije u igri. Zaštitom napadača i davanjem mogućnosti veće napadačke efikasnosti postoji vjerojatnost uspješnije i efikasnije igre u fazi napada. U većini ostalih kolektivnih sportova pravilima i interpretacijom pravila iskorijenjena je grubost u igri te do izražaja dolazi vještina izvedbe, lucidnost i maštovitost, što ih čini zanimljivima.

HVALA I DOVIĐENJA PREDAVANJA MOŽETE PREUZETI S: http: //www. pmfst. hr/~mhraste/

HVALA I DOVIĐENJA PREDAVANJA MOŽETE PREUZETI S: http: //www. pmfst. hr/~mhraste/

FINA VATERPOLSKA PRAVILA 2013 -1017

FINA VATERPOLSKA PRAVILA 2013 -1017

PRAVILA VATERPOLA WP 01 IGRALIŠTE I OPREMA: WP 1. 1 Organizator snosi punu odgovornost

PRAVILA VATERPOLA WP 01 IGRALIŠTE I OPREMA: WP 1. 1 Organizator snosi punu odgovornost za ispravne mjere i oznake igrališta i mora osigurati svu propisanu opremu i pribor. WP 1. 2 Nacrt i oznake na igralištu, kad utakmicu sude dva suca, moraju biti prema sljedećoj shemi:

PRAVILA VATERPOLA WP 01 IGRALIŠTE I OPREMA: WP 1. 3 Kada utakmicu sudi jedan

PRAVILA VATERPOLA WP 01 IGRALIŠTE I OPREMA: WP 1. 3 Kada utakmicu sudi jedan sudac mora se kretati na istoj strani gdje je zapisnički stol, a golni suci moraju zauzeti mjesto na suprotnoj strani. WP 1. 4 Razmak između golnih linija ne može biti manji od 20 m, niti veći od 30 m za utakmice koje igraju muškarci. Razmak između golnih linija ne može biti manji od 20 m, niti veći od 25 m za utakmice koje igraju žene. Širina igrališta ne može biti manja od 10 m, niti veća od 20 m. Udaljenost linija igrališta mora biti 0, 30 m iza golne linije na svakoj strani. WP 1. 5 Za FINA natjecanja veličina igrališta, dubina i temperatura vode kao i jačina rasvjete moraju biti kako je predviđeno u FR 7. 2, FR 7. 3, FR 7. 4 i FR 8. 3. FR 7. 2. Igralište za muškarce: udaljenost između odgovarajućih golnih linija mora biti 30 m. Širina mora biti 20 m. Dubina vode ne smije nigdje biti manja od 1, 80 m, a preporuča se 2, 00 m. FR 7. 3. Igralište za žene: za utakmice koje igraju žene dimenzije igrališta moraju biti 25 x 17 m. Dubina vode ne smije biti manja od 1, 80 m, a preporučljiva je 2, 00 m. FR 7. 4. Temperatura vode mora biti 26 +/- 1 °C.

PRAVILA VATERPOLA WP 01 IGRALIŠTE I OPREMA: FR 7. 5. Rasvjeta ne smije biti

PRAVILA VATERPOLA WP 01 IGRALIŠTE I OPREMA: FR 7. 5. Rasvjeta ne smije biti manja od 600 luxa. FR 7. 6. Odstupanja od FR 7. 2 i 7. 3 su dozvoljena odlukom Saveza koji rukovodi takmičenjem. FR 8. 3. Za Olimpijske igre, Svjetska prvenstva i FINA takmičenja rasvjeta ne smije biti manja od 1. 500 luxa. WP 1. 6 Vidljive oznake moraju biti postavljene na obje strane igrališta a označavaju sljedeće: bijele oznake – golna linija i polovica igrališta crvene oznake – linija 2 m žute oznake – linija 5 m Uzdužne granice igrališta od golne linije do linije 2 metra moraju biti označene crveno, od linije 2 metra do linije 5 metara žuto, te od linije 5 metara do centra igrališta zeleno. WP 1. 7 Crvena oznaka mora biti na svakom kraju igrališta, 2 metra od kuta na suprotnoj strani od zapisničkog stola, da označi mjesto za ponovni ulazak igrača u igru. WP 1. 8 Mora se osigurati dovoljno prostora kako bi se sucima omogućilo slobodno kretanje od jednog do drugog kraja igrališta. Potrebno je osigurati prostor i kod golnih linija za golne suce. WP 1. 9 Tajnik mora imati bijelu, plavu i crvenu zastavicu, svaku veličine 0, 35 x 0, 20 m.

PRAVILA VATERPOLA WP 02 GOLOVI: WP 2. 1 Dvije vratnice i greda krute konstrukcije,

PRAVILA VATERPOLA WP 02 GOLOVI: WP 2. 1 Dvije vratnice i greda krute konstrukcije, pravokutnog oblika, veličine 0, 075 m na strani prema igralištu, obojene bijelo, moraju biti smještene na golnim linijama na krajevima igrališta, jednako udaljene od uzdužnih stranica igrališta najmanje 0, 30 m ispred granice igrališta. WP 2. 2 Unutrašnji razmak vratnica mora biti 3, 00 m. Kada je dubina vode 1, 50 m ili više, donja strana grede mora biti 0, 90 m iznad površine vode. Kada je dubina vode manja od 1, 50 m, donja strana grede mora biti 2, 40 m od dna bazena. WP 2. 3 Mreže moraju biti sigurno pričvršćene za vratnice i gredu i zatvarati cijeli gol ostavljajući razmak iza golnih linija ne manji od 0, 30 m.

PRAVILA VATERPOLA WP 03 LOPTA: WP 3. 1 Lopta mora biti okrugla sa zračnom

PRAVILA VATERPOLA WP 03 LOPTA: WP 3. 1 Lopta mora biti okrugla sa zračnom komorom koja ima samozatvarajući ventil. Mora biti nepromočiva, bez vanjskih šavova, bez premaza masti ili slične tvari. WP 3. 2 Težina lopte mora biti od 400 do 450 grama. WP 3. 3 Za muški vaterpolo obujam lopte mora biti od 0, 68 do 0, 71 m, a tlak u lopti od 90 do 97 k. Pa (13 – 14 psi). WP 3. 4 Za ženski vaterpolo obujam lopte mora biti od 0, 65 do 0, 67, a pritisak u lopti od 83 do 90 k. Pa (12 – 13 k. Pa).

PRAVILA VATERPOLA WP 04 KAPICE: WP 4. 1 Kapice moraju biti u kontrastnim bojama,

PRAVILA VATERPOLA WP 04 KAPICE: WP 4. 1 Kapice moraju biti u kontrastnim bojama, osim potpuno crvene, i moraju se razlikovati od boje lopte. Suci mogu zatražiti od ekipe da stavi bijele ili plave kapice. Golmani moraju nositi crvene kapice. Kapice moraju biti vezane ispod brade. Ako igrač izgubi kapicu za vrijeme igre, mora je zamijeniti kod prvog prikladnog prekida igre kada je njegova ekipa u posjedu lopte. Kapice se moraju nositi tijekom cijele utakmice. WP 4. 2 Kapice moraju imati savitljiv štitnik za uši iste boje kao i kapice s kojima ekipa nastupa, osim golmana koji može imati crvene štitnike. WP 4. 3 Kapice moraju imati brojeve s obje strane, visine 0, 10 m. Golman nosi kapicu s brojem 1, a ostale kapice moraju imati brojeve od 2 do 13. Pričuvni golman mora nositi crvenu kapicu broj 13. Niti jedan igrač ne smije promijeniti broj svoje kapice za vrijeme igre, osim s dozvolom suca i najavom tajniku. WP 4. 4 Za međunarodne utakmice kapice moraju na prednjoj strani imati međunarodnu slovnu oznaku zemlje (tri slova) i mogu imati nacionalni stijeg. Visina slovne oznake mora biti 0, 04 m.

PRAVILA VATERPOLA WP 05 EKIPE I ZAMJENE: WP 5. 1 Svaka ekipa se sastoji

PRAVILA VATERPOLA WP 05 EKIPE I ZAMJENE: WP 5. 1 Svaka ekipa se sastoji od maksimalno trinaest igrača, jedanaest igrača u igralištu i dvojice golmana. Ekipa započinje utakmicu sa ne više od sedam igrača, od kojih jedan mora biti golman i koji mora nositi golmansku kapicu. Pet rezervnih igrača se mogu koristiti kao zamjene i jedan rezervni golman koji se može koristiti samo kao zamjena golmana. Ekipa koja igra sa manje od sedam igrača nije u obavezi da ima golmana. WP 5. 2 Igrači koji tog trenutka nisu u igri, zajedno s trenerima i službenim osobama, s izuzetkom glavnog trenera, moraju sjediti na klupi i ne smiju je napuštati od početka igre, osim između četvrtina i produžetaka ili tijekom time-outa. Glavnom treneru momčadi u posjedu lopte mora biti dozvoljeno kretanje do linije 5 metara u bilo koje vrijeme. Ekipe smiju promijeniti strane i klupe samo u poluvremenu i prije početka drugog nastavka produžetka. Obje klupe za ekipe moraju se nalaziti na suprotnoj strani od zapisničkog stola. WP 5. 3 U sastavu ekipe uvijek mora biti kapetan, koji je odgovoran za dobro ponašanje i disciplinu svoje ekipe. WP 5. 4 Igrači moraju nositi neprovidne kostime (gaćice) ili kostime (gaćice) s posebnim dodatkom. Prije ulaska u igru moraju odstraniti sve predmete koji mogu prouzročiti ozljede. WP 5. 5 Igrači ne smiju biti namazani po tijelu mašću, uljem ili sličnim sredstvom. Ako sudac prije početka igre utvrdi da je upotrebljeno takvo sredstvo, mora zatražiti da se odmah odstrani. Početak utakmice se ne smije odgoditi da bi se sredstvo odstranilo. Ako se ovaj prekršaj utvrdi poslije početka igre, taj igrač mora biti isključen do kraja utakmice, a zamjena može ući odmah u igru na mjestu za ponovni ulazak kod vlastite golne linije.

PRAVILA VATERPOLA WP 05 EKIPE I ZAMJENE: WP 5. 6 U svako vrijeme tijekom

PRAVILA VATERPOLA WP 05 EKIPE I ZAMJENE: WP 5. 6 U svako vrijeme tijekom igre, igrač može biti zamjenjen tako što napusti igralište na mjestu za ponovni ulazak koje je najbliže svojoj gol liniji igrača. Zamjena može ući u igralište s mjesta za ponovni ulazak čim je igrač vidljivo isplivao na površinu vode unutar prostora za ponovni ulazak. Ukoliko se mijenja golman, po ovom Pravilu on može da bude zamjenjen samo rezervnim golmanom. Ako ekipa ima manje od sedam igrača, ona nije u obavezi da ima golmana. Po ovom Pravilu, nijedna zamjena se ne može izvršiti u periodu od kada sudac dosudi kazneno bacanje do izvođenja kaznenog bacanja, osim tokom tajmauta. [Napomena: U slučaju da golman i rezervni golman nemaju pravo ili ne mogu učestvovati u igri, ekipa koja igra sa sedam igrača moraće igrati s alternativnim golmanom koji mora nositi golmansku kapicu. ] WP 5. 7 Zamjena smije ući u igralište s bilo kojeg mjesta: a) za vrijeme odmora između četvrtina i bilo kojeg nastavka produžetka; b) nakon postignutog pogotka; c) za vrijeme time out-a, d) da bi zamijenio igrača koji krvari ili je ozlijeđen. WP 5. 8 Zamjena mora biti spremna ući u igru bez odugovlačenja. Ako zamjena nije spremna, igra mora biti nastavljena bez njega, a on može ući u svako vrijeme s mjesta za ponovni ulazak kod vlastite golne linije. WP 5. 9 Golman koji je zamijenjen, ako se vrati u igru, može igrati samo u ulozi golmana. WP 5. 10 Ako se golman mora povući iz igre zbog zdravstvenih razloga, suci moraju dozvoliti da ga odmah zamijeni rezervni golman.

PRAVILA VATERPOLA WP 06 SLUŽBENE OSOBE: WP 6. 1 Za FINA natjecanja službene osobe

PRAVILA VATERPOLA WP 06 SLUŽBENE OSOBE: WP 6. 1 Za FINA natjecanja službene osobe su: dva suca, dva golna suca, mjeritelji vremena i tajnici, svaki sa sljedećim ovlastima i dužnostima. Navedene službene osobe moraju biti prisutne uvijek kad god je moguće i za ostala natjecanja, osim na utakmicama koje sude dva suca bez golnih sudaca. Tada suci moraju preuzeti njihove dužnosti (bez davanja znakova) kao što stoji u WP 8. 2. [Napomena]: Ovisno o stupnju važnosti utakmice igru može voditi četiri do osam službenih osoba kako slijedi: (a) Suci i gol suci: Dva suca i dva golna suca ili dva suca bez golnih sudaca ili jedan sudac i dva golna suca; (b) Mjeritelji vremena i tajnici: S jednim mjeriteljem vremena i jednim tajnikom: Mjeritelj vremena mora mjeriti vrijeme kontinuiranog posjeda lopte za svaku ekipu kako je opisano WP 20. 17. Tajnik mora mjeriti točno vrijeme trajanja stvarne igre, time out-a i odmore između pojedinih četvrtina i produžetaka. Također mora mjeriti vrijeme trajanja isključenja igrača koji su isključeni iz igre prema Pravilima. Mora voditi zapisnik utakmice kao što je navedeno u WP 10. 1. S dva mjeritelja vremena i jednim tajnikom: Mjeritelj vremena br. 1 mora mjeriti točno vrijeme trajanja stvarne igre i odmore između pojedinih četvrtina i produžetaka. Mjeritelj vremena br. 2 mora mjeriti vrijeme kontinuiranog posjeda lopte za svaku ekipu kako je opisano u WP 20. 17. Tajnik treba voditi zapisnik utakmice i obavljati sve ostale dužnosti prema WP 10. 1. S dva mjeritelja vremena i dva tajnika: Mjeritelj vremena br. 1 mora mjeriti točno vrijeme trajanja stvarne igre, time out-a i odmore između pojedinih četvrtina i produžetaka. Mjeritelj vremena br. 2 mora mjeriti vrijeme kontinuiranog posjeda lopte za svaku ekipu kako je opisano u WP 20. 17. Tajnik br. 1 mora voditi zapisnik utakmice prema WP 10. 1. (a). Tajnik br. 2 mora obavljati dužnosti prema WP 10. 1 (b), (c) i (d), koje se odnose na nepravilan ponovni ulazak isključenog igrača, nepravilan ulazak zamjene, isključenje igrača i treću osobnu grešku.

PRAVILA VATERPOLA WP 07 SUCI: WP 7. 1 Suci moraju imati potpunu kontrolu utakmice.

PRAVILA VATERPOLA WP 07 SUCI: WP 7. 1 Suci moraju imati potpunu kontrolu utakmice. Njihova nadležnost nad igračima mora trajati cijelo vrijeme dok se oni i igrači nalaze na plivalištu. Sve odluke sudaca o praktičnim pitanjima moraju biti konačne i njihova tumačenja Pravila moraju biti obavezna za vrijeme utakmice. Suci ne smiju pretpostavljati stvarne događaje, ali moraju tumačiti ono što uočavaju na način kako najbolje znaju. WP 7. 2 Suci moraju dati znak zviždaljkom za početak i ponovni početak igre, dosuđivati pogotke, golna bacanja, kornerska bacanja (bez obzira jesu li su golni suci dali znak ili ne), neutralna bacanja i prekršaje Pravila igre. Sudac može promijeniti svoju odluku pod uvjetom da to učini prije nego što se lopta vrati u igru. WP 7. 3 Suci imaju diskrecijsko pravo dosuditi (ili ne dosuditi) bilo koji običan prekršaj, prekršaj za isključenje ili prekršaj za kazneno bacanje, ovisno bi li takva odluka dala prednost ekipi koja je u napadu. Oni će ovo činiti u korist ekipe koja je u napadu tako što će dosuđivati prekršaj ili će se suzdržati da ga dosude ako bi, po njihovom mišljenju, dosuđivanje prekršaja davalo prednost ekipi koja je načinila prekršaj. [Napomena. Suci ovaj princip moraju primjenjivati u punoj meri. ] WP 7. 4 Suci imaju ovlasti svakog igrača isključiti iz igre u skladu s odgovarajućim člankom Pravila i prekinuti utakmicu ako igrač odbije izići iz vode. WP 7. 5 Suci imaju ovlasti udaljiti svakog igrača, zamjenu, službenu osobu ili gledatelja s prostora bazena ako njihovo ponašanje onemogućava propisno i nepristrano izvršavanje sudačkih obaveza. WP 7. 6 Suci imaju ovlasti prekinuti utakmicu u bilo koje vrijeme, ako po njihovom mišljenju ponašanje igrača, gledatelja ili druge okolnosti ne dozvoljavaju da se utakmica propisno privede kraju. Ako je utakmica prekinuta, suci moraju izvijestiti nadležno tijelo o svom postupku.

PRAVILA VATERPOLA WP 08 GOLNI SUCI: WP 8. 1 Golni suci moraju zauzeti mjesta

PRAVILA VATERPOLA WP 08 GOLNI SUCI: WP 8. 1 Golni suci moraju zauzeti mjesta na strani zapisničkog stola na golnoj liniji, na granici igrališta. WP 8. 2 Dužnosti golnih sudaca su: (a) dati znak podizanjem jedne ruke u vertikalni položaj kad su igrači pravilno zauzeli mjesto na golnoj liniji na početku četvrtine; (b) dati znak podizanjem obje ruke u vertikalni položaj za nepravilan početak ili ponovni početak; (c) pokazujući rukom u horizontalnom položaju u pravcu napada za golno bacanje; (d) pokazujući rukom u horizontalnom položaju u pravcu napada za golno bacanje; (e) dati znak podizanjem i križanjem ruku u vertikalnom položaju za pogodak; (f) dati znak podizanjem obje ruke u vertikalni položaj za nepravilan ulazak isključenog igrača ili njegove zamjene. WP 8. 3 Svaki golni sudac mora biti opskrbljen dovoljnim brojem lopti i kad lopta kojom se igra napusti igralište, odmah mora drugu loptu dodati golmanu (za golno bacanje) ili najbližem igraču ekipe u napadu (za kornersko bacanje). Isto mora učiniti i po nalogu suca.

PRAVILA VATERPOLA WP 09 MJERITELJI VREMENA: WP 9. 1 Dužnosti mjeritelja vremena su: (a)

PRAVILA VATERPOLA WP 09 MJERITELJI VREMENA: WP 9. 1 Dužnosti mjeritelja vremena su: (a) mjeriti točno vrijeme stvarnog trajanja igre, time out-a i odmora između četvrtina i produžetaka; (b) mjeriti vrijeme kontinuiranog posjeda lopte za svaku ekipu; (c) mjeriti vrijeme trajanja isključenja igrača u skladu s Pravilima kao i objaviti vrijeme ponovnog ulaska isključenih igrača ili njihovih zamjena; (d) razgovijetno objaviti početak zadnje minute utakmice i zadnje minute drugog produžetka; (e) zviždaljkom označiti 45 sekundi i kraj svakog time out-a. WP 9. 2 Mjeritelj vremena mora dati znak zviždaljkom (ili drugim uređajem osobito jakog zvuka koji se odmah prepoznaje) za završetak svake četvrtine ili produžetaka nezavisno od sudaca. Njegov znak odmah prekida igru, osim u slučajevima: (a) kada sudac istodobno dosudi kazneno bacanje. U tom slučaju kazneno bacanje se mora izvesti prema Pravilima; (b) kad je lopta u letu prema golu i prelazi golnu liniju. U tom slučaju se mora priznati pogodak.

PRAVILA VATERPOLA WP 10 TAJNICI: WP 10. 1 Dužnosti tajnika su: (a) voditi zapisnik

PRAVILA VATERPOLA WP 10 TAJNICI: WP 10. 1 Dužnosti tajnika su: (a) voditi zapisnik utakmice, što uključuje igrače, rezultat, time out-e, sve prekršaje za isključenje, prekršaje za kaznena bacanja, i osobne greške dosuđene svakom igraču (b) kontrolirati vrijeme trajanja isključenja igrača i dati znak za istek vremena isključenja dizanjem odgovarajuće zastavice; osim, kad sudac mora dati znak za ponovni ulazak isključenom igraču ili zamjeni kada njegova ekipa ponovno dođe u posjed lopte; (c) davati znak crvenom zastavicom i zviždaljkom za svaki nepravilni ulazak isključenog igrača ili nepravilan ulazak zamjene (uključujući i znak golnih sudaca za nepravilan ponovni ulazak ili ulazak) koji mora odmah zaustaviti igru; (d) dati znak, bez odlaganja, za treću osobnu grešku kako slijedi: (I) crvenom zastavicom ako je treća osobna greška (II) crvenom zastavicom i zviždaljkom ako je prekršaj za kazneno bacanje treća osobna greška.

PRAVILA VATERPOLA WP 11 TRAJANJE IGRE: WP 11. 1 Trajanje igre mora biti 4

PRAVILA VATERPOLA WP 11 TRAJANJE IGRE: WP 11. 1 Trajanje igre mora biti 4 četvrtine po 8 minuta stvarne igre. Vrijeme treba početi mjeriti na početku svake četvrtine ili produžetka u trenutku kad igrač dotakne loptu. Kod svih znakova za prekid mjerni sat mora se zaustaviti dok lopta ne bude vraćena u igru, napuštanjem ruke igrača koji izvodi odgovarajuće bacanje ili kada loptu dotakne igrač nakon neutralnog bacanja. WP 11. 2 Između prve i druge, te treće i četvrte četvrtine utakmice bit će odmor od 2 minute, a između druge i treće četvrtine odmor traje 5 minuta. Ekipe, uključujući igrače, trenere i službene osobe, moraju promijeniti strane prije početka treće četvrtine i odnosno drugog produžetka. WP 11. 3 Kada je rezultat neriješen nakon isteka vremena u bilo kojoj utakmici za koju je potreban pobjednik, moraju se izvesti kaznena bacanja kako bi se odredio rezultat, odnosno dobio pobjednik utakmice. [Napomena: Ako je potrebno izvođenje kaznenih bacanja, poštivat će se sljedeći postupak: ako se radi o ekipama koje su upravo završile utakmicu, izvođenje kaznenih bacanja počet će odmah s istim sucima; u suprotnom, kaznena bacanja izvodit će se 30 minuta nakon završetka zadnje utakmice tog kola, ili prvom mogućom prigodom. Pri tome treba koristiti suce koji su upravo završili suđenje posljednje utakmice u tom kolu, pod uvjetom da se radi o neutralnim sucima;

PRAVILA VATERPOLA WP 11 TRAJANJE IGRE: ako se radi o dvije ekipe, njihovi treneri

PRAVILA VATERPOLA WP 11 TRAJANJE IGRE: ako se radi o dvije ekipe, njihovi treneri određuju 5 igrača i golmana koji će sudjelovati u izvođenju kaznenih bacanja. Golmana je moguće promjeniti u bilo kojem trenutku, pod uvjetom da je zamjena upisana u službeni zapisnik tijekom utakmice; petoro igrača mora biti popisano slijedom kojim će se izvoditi kaznena bacanja. Taj slijed se ne može mijenjati; igrači koji su isključeni tijekom utakmice ne mogu izvoditi kaznena bacanja, niti mogu mijenjati golmana; ako je tijekom izvođenja kaznenih bacanja isključen golman, jedan od pet igrača određenih za izvođenje kaznenih bacanja, može ga zamijeniti, ali nema povlastice golmana. Nakon što igrač sudjeluje u obrani jednog kaznenog bacanja, moguće ga je zamijeniti drugim igračem ili golmanom; kaznena bacanja se izvode naizmjenično, na bilo kojoj strani igrališta i svi igrači, osim izvođača kaznenog bacanja i golmana protivničke ekipe, moraju sjediti na klupi; ždrijebom se odlučuje ekipa koja prva počinje sa izvođenjem kaznenih bacanja; ako je i nakon prve serije kaznenih bacanja rezultat izjednačen, istih pet igrača naizmjenično će izvoditi po jedno kazneno bacanje, sve dok jedna ekipa postigne, a druga ne postigne pogodak; ako u izvođenju kaznenih bacanja sudjeluju tri ekipe, svaka od ekipa će izvoditi 5 kaznenih bacanja protiv ostale dvije ekipe, vodeći kaznena bacanja naizmjence. Ždrijebom će se odrediti ekipa koja prva izvodi kazneno bacanje. ] WP 11. 4 Bilo koji mjerni instrument mora pokazivati padajuće vrijeme, tj. pokazivati vrijeme koje je preostalo do kraja četvrtine ili produžetka.

PRAVILA VATERPOLA WP 12 TIME OUT: WP 12. 1 Svaka ekipa ima pravo na

PRAVILA VATERPOLA WP 12 TIME OUT: WP 12. 1 Svaka ekipa ima pravo na 1 time out-a u svakoj četvrtini utakmice. Nema prenošenja neiskorištenog time out-a. Trajanje time-out-a iznosi 1 minutu. Trener ekipe u posjedu lopte može zatražiti time-out u svako vrijeme i nakon pogotka pozivom „time out“ i signalizacijom rukama u obliku slova T. Ako je zatražen time-out, suci i tajnici moraju zviždukom zaustaviti igru, a igrači moraju odmah doplivati u svoju polovicu igrališta. WP 12. 2 Igra mora biti nastavljena nakon zvižduka suca, tako da ekipa koja je u posjedu lopte izvede bacanje s polovice ili iza polovice igrališta, osim ako je timeout zatražen prije izvođenja kaznenog ili kornerskog bacanja – to bacanje mora ostati. [Napomena: Vrijeme posjeda lopte nastavlja teći od početka igre nakon time out-a. ] WP 12. 3 Ako trener ekipe koja je u posjedu lopte zatraži time-out na koji nema pravo, igra mora biti zaustavljena, a ponovno će je početi ekipa koja nije bila u posjedu lopte izvođenjem bacanja sa polovice igrališta. WP 12. 4 Ako je time-out zatražio trener ekipe koja nije u posjedu lopte, igra mora biti zaustavljena, a kazneno bacanje bit će dosuđeno u korist protivnika. WP 12. 5 Kod ponovnog početka, nakon time-out-a, igrači mogu zauzeti bilo koji položaj u igralištu, u skladu s Pravilima koja se odnose na kazneno ili kornersko bacanje.

PRAVILA VATERPOLA WP 13 POČETAK IGRE: WP 13. 1 Prije početka igre, a u

PRAVILA VATERPOLA WP 13 POČETAK IGRE: WP 13. 1 Prije početka igre, a u prisutnosti sudaca, kapetani će bacanjem novčića izabrati strane igrališta. WP 13. 2 Na početku svake četvrtine ili produžetka, igrači moraju zauzeti mjesto na vlastitoj golnoj liniji, međusobno udaljeni oko 1 metar i najmanje 1 metar od vratnica. Niti jedan dio tijela igrača ne smije biti ispred golne linije na vodenoj površini. WP 13. 3 Kada se suci uvjere da su ekipe spremne, sudac mora dati znak zviždukom za početak i odmah osloboditi ili baciti loptu na liniju polovice igrališta. WP 13. 4 Ako oslobođena ili bačena lopta daje očitu prednost jednoj ekipi, sudac mora uzeti loptu i dosuditi neutralno bacanje na liniji polovice igrališta.

PRAVILA VATERPOLA WP 14 POGODAK: WP 14. 1 Pogodak mora biti priznat kad lopta

PRAVILA VATERPOLA WP 14 POGODAK: WP 14. 1 Pogodak mora biti priznat kad lopta cijelim obujmom prijeđe golnu liniju između vratnica ispod grede. WP 14. 2 Pogodak može biti postignut s bilo kojeg dijela igrališta osim što golmanu nije dozvoljeno da prijeđe ili dodirne loptu preko linije polovice igrališta. WP 14. 3 Pogodak može biti postignut bilo kojim dijelom tijela osim stisnutom šakom. Pogodak se smije postići i uplivavanjem s loptom u gol. Na početku ili ponovnom početku igre najmanje dva igrača (bilo koje ekipe isključujući golmana obrambene ekipe) moraju namjerno igrati ili dodirnuti loptu, osim kod izvođenja: kaznenog bacanja; slobodnog bacanja koji je izveo igrač u vlastiti gol; izravnog udarca iz golnog bacanja, ili izravnog udarca iz slobodnog bacanja dosuđenog izvan linije 5 metara. [Napomena: Pogodak može biti postignut kad igrač odmah uputi udarac izvan linije 5 m nakon što je njegovoj ekipi dosuđeno slobodno bacanje izvan 5 m. Ako je igrač uveo loptu u igru, pogodak može biti priznat samo ako je loptu namjerno dotaknuo drugi igrač osim golmana obrambene ekipe. Ako se kod dosuđenog prekršaja lopta nalazi unutar 5 metara ili bliže golu obrambene ekipe, pogodak može biti priznat prema Pravilima ako je lopta bez zadržavanja vraćena na mjesto gdje se prekršaj dogodio, na neko drugo mjesto na liniji prekršaja, ili na bilo koje mjesto iza linije na kojoj se dogodio prekršaj, pod uvjetom da se udarac s te pozicije uputi bez zadržavanja.

PRAVILA VATERPOLA WP 14 POGODAK: Pogodak ne može biti direktno postignut prema ovim Pravilima,

PRAVILA VATERPOLA WP 14 POGODAK: Pogodak ne može biti direktno postignut prema ovim Pravilima, nakon: time-out-a pogotka ozljede, uključujući krvarenje zamjene kapice što je sudac zatražio loptu što je lopta napustila igralište bilo kojeg zadržavanja. ] WP 14. 4 Pogodak mora biti priznat ako je nakon isteka 30 sekundi ili kraja četvrtine ili produžetka lopta bila u zraku i ušla u gol. [Napomena: U smislu ovog članka Pravila pogodak se mora priznati ako lopta prijeđe golnu liniju nakon odbijanja od vratnica, grede, golmana ili obrambenog igrača i/ili odbijajući se od vode. Ako je označen kraj četvrtine, a nakon toga je loptom, na putanji prema golu igrao ili je namjerno dotaknuo igrač ekipe u napadu, pogodak se ne smije priznati. Ako je lopta u zraku u putanji prema golu, u smislu ovog članka Pravila, a golman ili drugi obrambeni igrač povuče gol prema dolje ili ako obrambeni igrač, osim golmana, unutar vlastite linije od 5 metara zaustavi loptu s dvije ruke, ili je udari šakom kako bi spriječio postizanje pogotka, sudac mora dosuditi kazneno bacanje, ako bi, po njegovom mišljenju, lopta prešla golnu liniju da nije bilo navedenog prekršaja. Ako je lopta u zraku u putanji prema golu, u smislu ovog članak Pravila, i nakon dodira s vodom otpluta cijela preko golne linije, sudac mora priznati pogodak samo onda ako je plutanje preko golne linije uslijedilo neposredno nakon upućivanja na gol. ]

PRAVILA VATERPOLA WP 15 PONOVNI POČETAK NAKON POGOTKA: WP 15. 1 Nakon postignutog pogotka

PRAVILA VATERPOLA WP 15 PONOVNI POČETAK NAKON POGOTKA: WP 15. 1 Nakon postignutog pogotka igrači moraju zauzeti mjesta bilo gdje na svojoj polovici igrališta. Niti jedan dio tijela igrača na površini vode ne smije prijeći liniju polovice igrališta. Sudac će zviždukom dati znak za ponovni početak igre. Vrijeme stvarne igre će počet teći kad lopta napusti dlan igrača ekipe koja nije postigla pogodak. Ponovni početak igre neizveden u smislu ovog članka Pravila mora biti ponovljen.

PRAVILA VATERPOLA WP 16 GOLNA BACANJA: WP 16. 1 Golno bacanje mora biti dosuđeno:

PRAVILA VATERPOLA WP 16 GOLNA BACANJA: WP 16. 1 Golno bacanje mora biti dosuđeno: kada lopta cijelim obujmom prijeđe golnu liniju, osim dijela između vratnica i ispod grede, ako ju je zadnji dotakao bilo koji igrač osim golmana ekipe koja se brani; kad lopta cijelim obujmom prijeđe liniju između vratnica, ispod grede ili dodirne vratnice, gredu ili golmana obrambene ekipe, izravno iz: slobodnog bacanja dosuđenog unutar 5 m; slobodnog bacanja dosuđenog izvan linije 5 m koji nije izveden u skladu s Pravilima; golnog bacanja koje nije odmah izvedeno; kornerskog bacanja. WP 16. 2 Golno bacanje mora izvesti bilo koji igrač ekipe s bilo kojeg mjesta unutar prostora 2 m. Ako golno bacanje nije izvedeno prema ovom članku Pravila, mora biti ponovljeno. [Napomena: Golno bacanje mora izvesti igrač koji je najbliže loptu. Ne smije se odugovlačiti kod izvođenja slobodnog, kornerskog ili golnog bacanja. Bacanje mora biti izvedeno tako da ostali igrači mogu vidjeti kada lopta napusti dlan igrača. Igrači često griješe odugovlačenjem bacanja, jer previde odredbu u WP 19. 4 koja dozvoljava igraču da vodi loptu prije dodavanja suigraču. U tom slučaju bacanje se može izvesti odmah i onda kad igrač ne može pronaći suigrača kojem može dodati loptu. Igraču je dozvoljeno da izvede bacanje ili spuštanjem lopte iz ruke na površinu vode (slika 1) ili bacanjem u zrak (slika 2) i tada može nastaviti s vođenjem lopte. U oba slučaja bacanje mora biti izvedeno tako da ga ostali igrači mogu vidjeti. ]

PRAVILA VATERPOLA WP 16 GOLNA BACANJA:

PRAVILA VATERPOLA WP 16 GOLNA BACANJA:

PRAVILA VATERPOLA WP 17 KORNERSKA BACANJA: WP 17. 1 Kornersko bacanje mora biti dosuđeno

PRAVILA VATERPOLA WP 17 KORNERSKA BACANJA: WP 17. 1 Kornersko bacanje mora biti dosuđeno kad lopta cijelim obujmom prijeđe golnu liniju osim dijela između vratnica ispod grede, ako je loptom zadnji igrao golman obrambene ekipe ili ako je igrač obrambene ekipe namjerno izbacio loptu preko linije gola. WP 17. 2 Kornersko bacanje mora izvesti igrač ekipe u napadu sa linije 2 m na strani izlaska lopte. Bacanje ne mora izvesti najbliži igrač, ali mora biti izvedeno bez odugovlačenja. [Napomena. Za način izvođenja bacanja vidi napomenu u WP 16. 2. ] WP 17. 3 Kod izvođenja kornerskog bacanja niti jedan igrač ekipe u napadu ne smije biti unutar linije 2 m. WP 17. 4 Kornersko bacanje izvedeno s pogrešnog mjesta ili prije nego što su igrači ekipe u napadu napustili prostor 2 m mora biti ponovljeno.

PRAVILA VATERPOLA WP 18 NEUTRALNA BACANJA: WP 18. 1 Neutralno bacanje mora biti dosuđeno:

PRAVILA VATERPOLA WP 18 NEUTRALNA BACANJA: WP 18. 1 Neutralno bacanje mora biti dosuđeno: (a) kad lopta na početku četvrtine ili produžetka, po sučevom mišljenju, padne tako da daje očitu prednost jednoj ekipi; (b) kad jedan ili više igrača iz svake ekipe učine istodobno prekršaj tako da sucima nije moguće ocijeniti koji je igrač prvi napravio prekršaj; (c) kad oba suca zazvižde u isti tren, dosuđujući obični prekršaj različitim ekipama; (d) kada lopta udari ili ostane na nekoj prepreci iznad igrališta. WP 18. 2 Kod neutralnog bacanja sudac mora baciti loptu u igralište na približno istoj poprečnoj poziciji gdje je bio događaj, na način da igrači obje ekipe imaju istu mogućnost doći do lopte. Neutralno bacanje, dosuđeno u prostoru 2 metra, mora biti izvedeno na liniji 2 metra. WP 18. 3 Ako je kod neutralnog bacanja, po mišljenju suca, lopta pala tako da daje očitu prednost jednoj ekipi, sudac će zatražiti loptu i ponoviti bacanje.

PRAVILA VATERPOLA WP 19 SLOBODNA BACANJA: WP 19. 1 Slobodno bacanje mora biti izvedeno

PRAVILA VATERPOLA WP 19 SLOBODNA BACANJA: WP 19. 1 Slobodno bacanje mora biti izvedeno na mjestu gdje se prekršaj dogodio, osim: (a) ako je lopta dalje od gola obrambene ekipe, slobodno bacanje mora biti izvedeno s mjesta na kojem se lopta u tom trenutku nalazi; (b) ako je prekršaj napravio obrambeni igrač u prostoru od 2 metra, slobodno bacanje mora biti izvedeno na liniji 2 metra suprotno od mjesta gdje je prekršaj napravljen, ili ako je lopta izvan linije 2 m, s mjesta gdje se lopta nalazi; (c) gdje je Pravilima drugačije određeno. Slobodno bacanje izvedeno sa pogrešnog mjesta mora biti ponovljeno. WP 19. 2 Igrač kome je dosuđeno slobodno bacanje će odmah igrati loptom dodavanjem ili šutiranjem na gol, ukoliko je to dozvoljeno Pravilima. Sudac će procijeniti trajanje vremena koje je dopušteno igraču za izvođenje slobodnog bacanja. Ono treba biti razumno, bez odugovlačenja, ali ne treba biti u istom trenutku. Ako je igrač u očitoj situaciji da odmah izvede slobodno bacanje, a to ne učini, treba dosuditi prekršaj. Obrambeni igrač mora načiniti odmak od igrača na kojem je načinjen prekršaj prije nego digne ruku u pokušaju blokiranja dodavanja ili šutiranja. Ukoliko tako ne postupi biti će isključen zbog “ometanja” izvođenja u skladu s WP 21. 5. WP 19. 3 Svaki član ekipe, u čiju je korist slobodno bacanje dosuđeno, dužan je dodati loptu igraču koji izvodi slobodno bacanje. WP 19. 4 Slobodno bacanje se izvodi tako da igrači mogu vidjeti kada lopta napušta dlan igrača koji ga izvodi. Nakon toga dozvoljeno je držati ili voditi loptu prije dodavanja drugom igraču. Lopta je u igri čim napusti dlan igrača koji izvodi slobodno bacanje. [Napomena: Za način izvođenja bacanja vidi napomenu WP 16. 2]

PRAVILA VATERPOLA WP 20 OBIČNI PREKRŠAJI: WP 20. 1 Obični prekršaj je bilo koji

PRAVILA VATERPOLA WP 20 OBIČNI PREKRŠAJI: WP 20. 1 Obični prekršaj je bilo koji od sljedećih prekršaja (WP 20. 2 do WP 20. 18), za koji mora biti dosuđeno slobodno bacanje za protivničku ekipu. [Napomena: Suci moraju dosuđivati obične prekršaje u smislu Pravila ne dozvoljavajući ekipi u napadu da dođe do prednosti. Međutim, suci moraju uzeti u obzir posebne okolnosti iz WP 7. 3 (prednost). ] WP 20. 2 Krenuti s golne linije na početku četvrtine ili produžetka prije znaka suca. Slobodno bacanje mora biti izvedeno s mjesta gdje se nalazi lopta, ili ako sudac nije loptu ubacio u igralište, slobodno bacanje izvodi sa polovice igrališta. WP 20. 3 Pomagati suigraču na početku četvrtine ili produžetka, ili bilo kada za vrijeme utakmice. WP 20. 4 Držati se ili odbiti od vratnica ili od nosača vratnica, držati se ili odbiti od stranica bazena za vrijeme stvarne igre, držati se za granice igrališta osim na početku četvrtine ili produžetka. WP 20. 5 Aktivno sudjelovati u igri stojeći na dnu bazena, hodati u tijeku igre ili se odbijati od dna bazena držeći loptu ili napadajući protivnika. Ovaj članak Pravila ne primjenjuje se za golmana unutar 5 metra.

PRAVILA VATERPOLA WP 20 OBIČNI PREKRŠAJI: WP 20. 6 Napadnut potopiti ili držati cijelu

PRAVILA VATERPOLA WP 20 OBIČNI PREKRŠAJI: WP 20. 6 Napadnut potopiti ili držati cijelu loptu pod vodom. [Napomena: Obični je prekršaj, napadnut potopiti ili držati loptu pod vodom čak i kad igraču koji je u posjedu lopte protivnički igrač potisne ruku i potopi zajedno s loptom (slika 3). Nije bitno što je lopta potopljena protiv volje igrača. Bitno je da je prekršaj dosuđen protiv igrača koji je bio u kontaktu s loptom u trenutku potapanja. Važno je zapamtiti da se prekršaj može dogoditi samo ako je igrač potopio loptu napadnut. Prema tome, kad golman iskoči visoko iz vode da bi obranio udarac i padajući u vodu potopi loptu nije učinio prekršaj. Ali ako nakon toga drži loptu pod vodom napadnut od protivnika, učinio je povredu ovog članka Pravila, a ako je time onemogućio postizanje eventualnog pogotka, mora se dosuditi kazneno bacanje po WP 22. 2. ]

PRAVILA VATERPOLA WP 20 OBIČNI PREKRŠAJI: WP 20. 7 Udariti loptu stisnutom šakom. Ovaj

PRAVILA VATERPOLA WP 20 OBIČNI PREKRŠAJI: WP 20. 7 Udariti loptu stisnutom šakom. Ovaj članak se neće primijeniti za golmana kada je unutar linije 5 metara. WP 20. 8 Igrati ili dodirnuti loptu objema rukama istodobno. Ovaj članak Pravila se neće primijeniti za golmana kada je unutar linije 5 metara.

PRAVILA VATERPOLA WP 20 OBIČNI PREKRŠAJI: WP 20. 9 Gurnuti ili odgurnuti se od

PRAVILA VATERPOLA WP 20 OBIČNI PREKRŠAJI: WP 20. 9 Gurnuti ili odgurnuti se od protivnika koji ne drži loptu. [Napomena: Guranje se može dogoditi na različite načine, rukom (slika 11) ili nogom (slika 12). U prikazanim slučajevima kazna je slobodno bacanje za obični prekršaj. Međutim, suci moraju razlikovati guranje nogom od udarca nogom koji postaje prekršaj za isključenje ili čak grubost. Ako je noga bila već u kontaktu s protivnikom u početku pokreta, onda je to najčešće guranje, ali ako je „pokret“ počeo prije takvog kontakta s protivnikom, onda se može smatrati kao udarac. ]

PRAVILA VATERPOLA WP 20 OBIČNI PREKRŠAJI: WP 20. 10 Nalaziti se u prostoru 2

PRAVILA VATERPOLA WP 20 OBIČNI PREKRŠAJI: WP 20. 10 Nalaziti se u prostoru 2 metra od protivničke golne linije, osim kada se igrač nalazi iza linije lopte. Ne smije se smatrati prekršajem ako igrač drži loptu unutar 2 metra i doda loptu suigraču koji je iza linije lopte, a ovaj odmah uputi udarac na gol, prije nego što je dodavač napustio prostor od 2 metra. [Napomena: Ako suigrač ne uputi udarac na gol, dodavač lopte mora odmah napustiti prostor 2 metra da bi izbjegao kaznu po ovom članku Pravila. ] WP 20. 11 Izvesti kazneno bacanje drugačije od propisanog bacanja. [Napomena: Vidi WP 23. 4 za način izvođenja kaznenog bacanja. ] WP 20. 12 Pretjerano zadržavati izvođenje slobodnog, golnog ili kornerskog bacanja. [Napomena: Vidi napomenu za WP 16. 2]

PRAVILA VATERPOLA WP 20 OBIČNI PREKRŠAJI: WP 20. 13 Kada golman prijeđe ili dodirne

PRAVILA VATERPOLA WP 20 OBIČNI PREKRŠAJI: WP 20. 13 Kada golman prijeđe ili dodirne loptu izvan vlastite polovice igrališta. WP 20. 14 Uputiti loptu izvan granica igrališta, uključujući i odbijanje lopte od zidova iznad površine vode. WP 20. 15 Ako ekipa drži loptu duže od 30 sekundi stvarne igre i ne uputi udarac na protivnički gol. Mjeritelj vremena koji mjeri vrijeme posjeda lopte poništiti će vrijeme: (a) kad lopta napusti ruku igrača koji upućuje udarac na gol. Ako se lopta odbije u igru od vratnice, grede ili golmana, vrijeme posjeda lopte ne smije se mjeriti dok lopta ne dođe u posjed jedne od ekipa; (b) kad lopta dođe u posjed protivničke ekipe. ”Posjedovati” ne znači dodirnuti loptu u letu prema protivničkom igraču; (c) kad se loptom počne igrati nakon dosuđenog prekršaja za isključenje, prekršaja za kazneno bacanje, golnog, kornerskog ili neutralnog bacanja. Vidljivi mjerni sat mora pokazivati padajuće vrijeme (to jest, pokazivati koliko je vremena preostalo). [Napomena: Mjeritelj vremena i suci će odlučiti je li upućen udarac na gol ili ne, ali suci moraju donijeti konačnu odluku. ] WP 20. 16 Odugovlačiti igru. [Napomena: Sucu je uvijek dozvoljeno dosuditi obični prekršaj po ovom članku Pravila i prije nego što istekne 30 sekundi posjeda lopte. Ako golman, kao jedini igrač svoje ekipe u svojoj polovici igrališta dobije loptu od svojeg suigrača koji je u drugoj polovici igrališta, mora biti dosuđeno odugovlačenje igre. U posljednjoj minuti susreta suci moraju biti sigurni da postoji namjera od Ugovlačenja igre prije nego što primjene ovaj članak Pravila. ] WP 20. 17 Simulacija igrača da je na njemu načinjen prekršaj.

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 1 Prekršaji za isključenje moraju

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 1 Prekršaji za isključenje moraju se primijeniti za sljedeće prekršaje (WP 21. 4 do WP 21. 16) koji moraju biti kažnjeni (ukoliko drugačije ovim Pravilima nije predviđeno) dosuđivanjem slobodnog bacanja za protivničku ekipu i isključenjem igrača koji je učinio prekršaj. WP 21. 2 Isključeni igrač se mora kretati prema prostoru za ponovni ulazak najkraćim putem prema vlastitoj golnoj liniji bez napuštanja vode. Isključeni igrač koji iziđe iz vode (prije nego što je njegova zamjena ušla) smatrat će se krivim za prekršaj prema WP 21. 10 (nepoštivanje). [Napomena: Isključeni igrač (uključujući bilo kojeg igrača koji je isključen prema ovim Pravilima za ostatak igre) mora ostati u vodi i krenuti (što uključuje i plivanje ispod površine vode) prema prostoru za ponovni ulazak na vlastitoj golnoj liniji, bez utjecaja na igru. Igrač smije isplivati iz igrališta na bilo kojem mjestu golne linije i može plivati iza gola do prostora za ponovni ulazak, vodeći računa da ne pomiče granicu igrališta. Kada dođe u prostor za ponovni ulazak isključeni igrač mora biti vidljiv iznad razine vode, prije nego što igrač (ili zamjena) moraju dobiti dozvolu za ponovni ulazak u skladu s Pravilima. Međutim, nije potrebno da isključeni igrač ostane u prostoru za ponovni ulazak i čeka dolazak zamjene. ]

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 3 Isključenom igraču ili njegovoj

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 3 Isključenom igraču ili njegovoj zamjeni mora biti dozvoljen ponovni ulazak u igru nakon što bude ispunjen jedan od uvjeta: (a) nakon isteka vremena od 20 sekundi stvarne igre, tajnik će podići odgovarajuću zastavicu, pod uvjetom da je isključeni igrač došao u prostor za ponovni ulazak u skladu sa Pravilima; (b) nakon što je postignut pogodak; (c) kad ekipa isključenog igrača dobije slobodno ili golno bacanje, znak suca je ujedno znak za ulazak isključenom igraču, pod uvjetom da je došao u prostor za ponovni ulazak u skladu s Pravilima. Isključenom igraču ili zamjeni biti će dozvoljen ponovni ulazak iz prostora za ponovni ulazak bliže njegovoj golnoj liniji pod uvjetom: (a) da je dobio znak od tajnika ili suca; (b) da ne skoči ili se odgurne od strane ili zida bazena ili granice igrališta; (c) da ne dodiruje granicu igrališta; (d) zamjeni neće biti dozvoljeno ući umjesto isključenog igrača sve dok isključeni igrač ne dođe u prostor za ponovni ulazak bliži njegovoj golnoj liniji. Nakon što je pogodak postignut, isključeni igrač ili zamjena mora ponovo ući u igralište sa bilo kojeg mjesta. Ove odredbe moraju biti primijenjene i za ulazak zamjene, kad je isključeni igrač dobio treću osobnu grešku ili je na drugi način bio isključen za preostali dio utakmice u skladu s ovim Pravilima.

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: [Napomena: Suci ne smiju dati znak za

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: [Napomena: Suci ne smiju dati znak za ulazak zamjeni, niti tajnik smije označiti kraj 20 sekundi vremena isključenja, sve dok isključeni igrač nije doplivao do prostora za ponovni ulazak bliže njegovoj golnoj liniji. Isto se mora primijeniti i za ulazak zamjene umjesto igrača isključenog do kraja utakmice. U slučaju da se isključeni igrač propusti vratiti u prostor za ponovni ulazak, zamjeni ne smije biti dozvoljen ulazak sve dok nije postignut pogodak ili do kraja četvrtine ili produžetka. Defanzivni sudac prvenstveno je odgovoran za davanje znaka za ponovni ulazak isključenom igraču ili zamjeni. Međutim, ofenzivni sudac smije također pomoći u tom slučaju i znak oba suca biti će valjan. Ako sudac sumnja u nepravilan ulazak ili golni sudac označava takav nepravilan ulazak, treba se prvo uvjeriti da drugi sudac nije označio ponovni ulazak. Prije davanja znaka za ponovni ulazak isključenom igraču ili zamjeni, defanzivni sudac će pričekati trenutak za slučaj da ofenzivni sudac ne dosudi ponovno vraćanje lopte protivničkoj ekipi. Kraj četvrtine ili produžetka ne znači i promjenu posjeda lopte, ali isključenom igraču ili zamjeni mora biti omogućen ponovni povratak u igru ukoliko njegova ekipa osvoji loptu plivajući na početku nove četvrtine ili produžetka. Ako je igrač isključen kad je označen kraj četvrtine, suci i tajnici moraju obratiti pažnju na ispravan broj igrača prije

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 4 Za igrača koji napušta

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 4 Za igrača koji napušta vodu, sjedi ili stoji na stepenicama ili stranama bazena za vrijeme igre, osim u slučaju nezgode, ozljede ili bolesti ili s dozvolom suca. WP 21. 5 Ometati izvođenje slobodnog, golnog ili kornerskog bacanja uključujući: (a) namjerno udaljavanje lopte ili zadržavanje lopte čime se onemogućuje normalan razvoj igre; (b) svaki pokušaj igranja loptom prije nego što napusti ruku igrača koji izvodi bacanje. [Napomena: Igrač ne treba biti kažnjen prema ovom članku Pravila ako nije čuo zvižduk, jer je bio ispod vode. Suci moraju odlučiti je li taj čin igrača bio namjeran. Ometanje kod slobodnog bacanja može biti posredno kad se loptom igra, udaljuje ili se sprječava igraču koji izvodi bacanje da dođe do lopte, ili se može dogoditi da se izvođenje slobodnog bacanja ometa protivnikovim zatvaranjem smjera bacanja (slika 13) ili ometanjem pokreta igrača koji izvodi slobodno bacanje (slika 14). Za ometanje izvođenja kaznenog bacanja također vidi WP 21. 16]

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 6 Namjera igranja ili blokiranje

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 6 Namjera igranja ili blokiranje udarca s dvije ruke izvan linije 5 metara. [Napomena: Ako obrambeni igrač, koji je izvan prostora 5 metara, podigne dvije ruke u namjeri da igra ili blokira udarac na gol, mora biti isključen. ] WP 21. 7 Namjerno prskati vodu protivniku u lice. [Napomena: Prskanje se često koristi kao nesportska taktika, ali ona se često kažnjava samo u očitim situacijama, kad su igrači okrenuti licem u lice (Slika 15). Međutim, može se dogoditi, manje uočljivo, kad igrač čini vodenu zavjesu svojim rukama, tobože bez namjere, u pokušaju da onemogući pogled protivniku koji želi uputiti udarac na gol ili dodati loptu. Kazna za namjerno prskanje protivnika je isključenje prema WP 21. 7 ili kazneno bacanje prema WP 22. 2 ako je protivnički igrač unutar linije 5 metara i pokušava uputiti udarac na gol. Da bi se dosudilo kazneno bacanje ili isključenje odlučujući su jedino položaj i akcija igrača koji napada. Nije odlučujuće je li igrač koji je napravio prekršaj unutar ili izvan prostora od 5 metara. ]

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 8 Držati, potopiti ili povući

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 8 Držati, potopiti ili povući protivnika koji ne drži loptu. DRŽANJE je podizanje, nošenje ili dodirivanje lopte, ali ne uključuje vođenje lopte. [Napomena: Ispravna primjena ovog Pravila je od izuzetne važnosti kako za prikaz igre, tako i za postizanje pravednog rezultata. Tekst Pravila je jasan i izričit i može biti tumačen samo na jedan način: držati (slika 16), potopiti (slika 17) ili povući (slika 18) protivnika koji ne drži loptu je prekršaj za isključenje. Bitno je da suci ovaj članak ispravno primjenjuju bez osobnog tumačenja kako bi se osiguralo da se ne prekorače granice oštre igre. Suci moraju imati na umu, da povreda WP 21. 7 unutar granice 5 metara koja sprječava mogućnost vjerojatnog postizanja pogotka, mora biti kažnjena dosuđivanjem kaznenog bacanja. ]

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 8 Ometati ili na drugi

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 8 Ometati ili na drugi način ograničavati slobodne pokrete protivnika koji ne drži loptu, uključujući plivanje po ramenima, leđima ili nogama protivnika. ”Držati” loptu znači podignuti, nositi ili dodirivati loptu, ali ne i voditi loptu. [Napomena: Prvo što sudac mora uzeti u obzir je drži li protivnik loptu, jer ako on to radi, igrač koji ga ometa ne može biti kažnjen. Jasno je da igrač drži loptu ako je drži iznad vode (slika 4). Igrač također drži loptu, ako pliva držeći je u ruci ili je u dodiru s loptom dok je ona na površini vode (slika 5). Plivanje s loptom (vođenje lopte), kao što je prikazano na slici 6 ne smatra se držanjem lopte. Česti oblik ometanja je kada igrač pliva preko protivnikovih nogu (slika 7), što ga usporava i sprječava rad nogu. Drugi oblik je plivanje po protivnikovim ramenima. Treba imati u vidu da prekršaj ometanja može učiniti i igrač koji posjeduje loptu. Na primjer slika 8 pokazuje igrača koji jednu ruku drži na lopti, a drugom pokušava odgurnuti protivnika, da dobije više prostora za sebe. Slika 9 pokazuje igrača u posjedu lopte koji ometa svog protivnika gurajući ga natrag glavom. Treba voditi računa o slikama 8 i 9 jer bilo koji pokret igrača u posjedu lopte može biti udarac ili čak grubost. Slike prikazuju ometanje bez grubih pokreta. Igrač može također učiniti prekršaj ometanja i bez posjeda lopte ili dodirivanja. Slika 10 pokazuje igrača koji namjerno blokira protivnika svojim tijelom i raširenim rukama onemogućuje pristup lopti. Ovaj prekršaj se najčešće događa u blizini granica igrališta. ]

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE:

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE:

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 9 Udariti nogom ili udariti

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 9 Udariti nogom ili udariti protivnika namjerno ili činiti naglašene pokrete s tom namjerom. [Napomena: Prekršaj udaranja nogom ili udaranja protivnika može biti počinjen na različite načine, uključujući da ga je počinio igrač koji je u posjedu lopte ili protivnički igrač; posjedovanje lopte nije odlučujući činilac. Važna je akcija prekršitelja koja uključuje njegove naglašene pokrete u namjeri da udari nogom ili udari protivnika, čak ako do kontakta nije došlo. Jedan od ozbiljnih udaraca je udarac laktom unazad (slika 19) koji može prouzročiti ozbiljnu ozljedu protivnika. Također, ozbiljne ozljede mogu se dogoditi kad igrač namjerno, pokretom glave unazad udari u lice protivnika koji ga pokriva. U takvim slučajevima sudac bi ispravnije postupio primjenom WP 21. 10 (brutalnost), nego primjenom WP 21. 9]

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 10 Nesportski se ponašati, uključujući

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 10 Nesportski se ponašati, uključujući upotrebu nepristojnih riječi, nasilno i ustrajno nepravilno igrati, otkazati poslušnost ili pokazati nepoštivanje sudaca ili službene osobe, kao i ponašanje protivno duhu ovih Pravila, uz veliku vjerojatnost obezvrjeđivanja utakmice, smatraju se prekršajima zbog kojih igrač mora biti isključen do kraja igre, a zamjena ulazi u igru nakon što se ispuni jedan od uvjeta navedenih u WP 21. 3. [Napomena: Ako član ekipe učini prekršaj naveden u ovim Pravilima tijekom odmora između četvrtine ili produžetaka, tijekom time-outa ili prije ponovnog početka igre nakon što je njegova ekipa postigla, igrač mora biti isključen do kraja igre, a zamjena može ući kad istekne odmor, kad ekipa isključenog igrača ponovno dođe u posjed lopte(to znači da kontrolira loptu) ili u drugim situacijama navedenim u WP 21. 3. ] WP 21. 11 Učiniti grubi nasrtaj (uključujući udaranje nogom i udaranje ili pokušaj udaranja nogom ili udaranja sa zlom namjerom) na protivničkog igrača ili na službenu osobu, bilo za vrijeme igre, time-out-a ili prije ponovnog prekida između četvrtina i produžetaka. Prekršitelj mora biti isključen do kraja utakmice, a kazneni udarac mora biti dosuđen za protivničku ekipu. Isključeni igrač može biti zamjenjen nakon isteka 4 minute stvarne igre. [Napomena: Ovo se Pravilo mora primijeniti ako se grubost dogodi za vrijeme odmora između četvrtina ili produžetaka, i tada treba dosuditi kazneno bacanje. Ove se odredbe, međutim, ne primjenjuju prije stvarnog početka utakmice. U slučaju da grubost, u bilo koje vrijeme, počini pričuvni igrač koji se ne nalazi u vodi za vrijeme igre, prekršitelj mora biti isključen za ostatak utakmice. Kapetan ekipe mora odrediti igrača, po osobnom izboru, koji će napustiti vodu, a ekipa će nastaviti s igračem manje 4 minute. Igrač koji je izašao iz vode, može naknadno biti korišten za vrijeme ostatka igre kao jedan od igrača u vodi i neće mu biti dosuđena osobna greška, bez obzira što je bio povučen iz vode. ]

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 12 Za igrača ekipe koja

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 12 Za igrača ekipe koja nije u posjedu lopte, počiniti bilo koji od sljedećih prekršaja prije nego što je izvedeno slobodno, golno, kornersko ili kazneno bacanje, ili za igrača bilo koje ekipe počiniti bilo koji od tih prekršaja prije nego što je izvedeno neutralno bacanje: WP 20. 9 – Ometati protivnika; WP 20. 10 – Gurnuti ili odgurnuti se od protivnika; WP 21. 4 do WP 21. 11 – Počiniti prekršaj za isključenje. Oba igrača moraju biti isključena, lopta ostaje u posjedu ekipe koja napada. Igrači moraju biti isključeni za ostatak igre kako je to predviđeno Pravilima. WP 21. 13 U slučaju istovremeno počinjenih sljedećih prekršaja igrača bilo koje ekipe prije izvođenja slobodnog, golonog, kornerskog, kaznenog ili neutralnog bacanja: WP 20. 9 – ometati protivnika WP 20. 10 – gurati ili odgurnuti se od protivnika

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 4 do WP 21. 11

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 4 do WP 21. 11 – počiniti prekršaj za isključenje Oba igrača moraju biti isključena i mora biti dosuđeno neutralno bacanje. U slučaju da su prekršaji počinjeni istovremeno, u trenutku izvođenja kaznenog bacanja, kazneno bacanje mora se izvesti. Igrači moraju biti isključeni za ostatak igre kako je to predviđeno Pravilima. [Napomena: Oba isključena igrača prema ovim Pravilima mogu ući u igru najranije prema članku WP 21. 3. ili kod sljedeće promjene posjeda lopte. Ako su dva igrača koja su bila isključena prema ovom članku Pravila stekli uvjete za ponovni ulazak u igru, prije dolaska do prostora za ponovni ulazak, defanzivni sudac može mahanjem ruke svakom igraču dati dozvolu za ponovni ulazak kad dođu u prostoru za ponovni ulazak. Sudac ne mora čekati da oba igrača budu spremna za ponovni ulazak. Ekipa u posjedu lopte kod istodobnog obostranog prekršaja nastavit će igru slobodnim, golonim, kornerskim ili kaznenim bacanjem. U slučaju neutralnog bacanja će nastaviti utakmicu temeljem članka WP 18. ] WP 21. 14 Za igrača ekipe koja je u posjedu lopte, počiniti prekršaj pod WP 21. 4 do WP 21. 11 (prekršaji za isključenje), prije izvođenja slobodnog, golonog, kornerskog ili kaznenog bacanja, osim što će: (a) igrač biti isključen za ostatak utakmice gdje Pravila to predviđaju; (b) kad je prekršaj počinjen za vrijeme izvođenja kaznenog bacanja, kazneno bacanje mora biti izvedeno.

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 15 Za isključenog igrača koji

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 15 Za isključenog igrača koji ponovo uđe ili njegovu zamjenu za nepravilan ulazak u igru, uključujući: (a) bez pokazanog znaka suca ili tajnika; (b) s bilo kojeg drugog mjesta osim iz njegovog prostora za ponovni ulazak, osim kad Pravila predviđaju trenutnu zamjenu; (c) skakanjem ili odguravanjem od strane ili zida bazena ili igrališta; (d) podizanjem granice igrališta. Ako ovaj prekršaj napravi igrač ekipe koja nije u posjedu lopte, on mora biti isključen, te se istodobno dosuđuje kazneni udarac za protivničku ekipu. WP 21. 16. Ometati izvođenje kaznenog bacanja. Prekršitelj će biti isključen do kraja utakmice, a zamjena ulazi nakon što se ispuni jedan od događaja opisanih u WP 21. 3. Kazneno bacanje mora biti izvedeno ili ponovljeno. [Napomena: Najčešći način ometanja kaznenog bacanja je udariti nogom igrača koji izvodi bacanje baš u trenutku izvođenja. Bitno je da suci osiguraju da su svi igrači najmanje 2 metra od izvođača, kako bi se izbjeglo ometanje na mjestu izvođenja. Sudac će dozvoliti prvo igračima obrambene ekipe pravo zauzimanja položaja. ]

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 17 Za golmana obrambene ekipe

PRAVILA VATERPOLA WP 21 PREKRŠAJI ZA ISKLJUČENJE: WP 21. 17 Za golmana obrambene ekipe koji nije zauzeo pravilan položaj na golnoj liniji u trenutku izvođenja kaznenog bacanja, nakon što ga je sudac jednom upozorio da to učini. Drugi obrambeni igrač može zauzeti položaj golmana, ali bez povlastica i ograničenja. WP 21. 18 Kada je igrač isključen, vrijeme isključenja mora započeti odmah nakon što je lopta napustila ruku igrača koji izvodi slobodno bacanje ili kada se lopta dotakne kod neutralnog bacanja. WP 21. 19 Ako isključeni igrač namjerno ometa igru, uključujući podizanje granice igrališta, kazneno bacanje mora biti dosuđeno protivničkoj ekipi i dodatna osobna greška će biti dosuđena isključenom igraču. Ako isključeni igrač ne napusti igralište odmah, sudac to može smatrati namjernim ometanjem prema ovom članku Pravila. WP 21. 20 U slučaju produžetka, vrijeme isključenja bilo kojeg isključenog igrača mora biti nastavljeno i u produžetku. Osobne greške dosuđene za vrijeme igre moraju se prenijeti na produžetke i bilo koji isključeni igrač, prema ovim Pravilima, za ostatak utakmice ne smije sudjelovati u produžecima.

PRAVILA VATERPOLA WP 22 PREKRŠAJI ZA KAZNENO BACANJE: WP 22. 1 Počiniti bilo koji

PRAVILA VATERPOLA WP 22 PREKRŠAJI ZA KAZNENO BACANJE: WP 22. 1 Počiniti bilo koji od sljedećih prekršaja (WP 22. 2 to WP 22. 9), koji se mora kazniti dosuđivanjem kaznenog bacanja protivničkoj ekipi. WP 22. 2 Za obrambenog igrača učiniti bilo kakav prekršaj unutar 5 metara, koji bi spriječio postizanje pogotka. [Napomena: Uz ostale prekršaje koji sprječavaju vjerojatan pogodak je i prekršaj u okvirima ovog članka: (a) za golmana ili bilo kojeg drugog obrambenog igrača koji povuče prema dolje ili na drugi način pomakne gol (slika 20); (b) za obrambenog igrača igrati, pokazati namjeru igranja ili blokirati udarac na gol s dvije ruke (slika 21); (c) za obrambenog igrača koji pokazuje namjeru ili blokira dodavanje s dvije ruke; (d) za obrambenog igrača koji loptom igra stisnutom šakom (slika 22. );

PRAVILA VATERPOLA WP 22 PREKRŠAJI ZA KAZNENO BACANJE: (e) za golmana ili drugog obrambenog

PRAVILA VATERPOLA WP 22 PREKRŠAJI ZA KAZNENO BACANJE: (e) za golmana ili drugog obrambenog igrača potopiti loptu kada je napadnut. Važno je primijetiti, da se gore opisani prekršaj i drugi prekršaji kao što su držanje, povlačenje, ometanje itd. , koji se kažnjavaju slobodnim bacanjem (i isključenjem ovisno o situaciji), postaju prekršaji za kazneno bacanje, ako su počinjeni unutar prostora 5 metara, od strane obrambenog igrača, te ukoliko sprječavaju postizanje pogotka. ]

PRAVILA VATERPOLA WP 22 PREKRŠAJI ZA KAZNENO BACANJE: WP 22. 3 Za obrambenog igrača,

PRAVILA VATERPOLA WP 22 PREKRŠAJI ZA KAZNENO BACANJE: WP 22. 3 Za obrambenog igrača, unutar prostora 5 metara udariti nogom ili udariti protivnika ili počiniti bilo koji čin grubosti. U slučaju grubosti prekršitelj također mora biti isključen za ostatak utakmice, ba zamjena ulazi nakon što prođu 4 minute stvarne igre, uz dosuđivanje kaznenog bacanja. WP 22. 4 Za isključenog igrača namjerno ometati igru uključujući i podizanje granica igrališta. WP 22. 5 Za golmana ili bilo kojeg obrambenog igrača koji prevrne gol u svrhu sprječavanja vjerojatnog pogotka. Prekršitelj mora biti isključen do kraja utakmice, a zamjena ulazi u igru, nakon što se ispuni jedan od događaja opisanih u WP 21. 3. WP 22. 6 Ulazak u igralište igrača ili zamjene koji prema Pravilima nemaju pravo sudjelovati u igri u to vrijeme. Prekršitelj mora biti isključen do kraja utakmice s pravom zamjene, a zamjena može ući u igru nakon što se ispuni jedan od događaja opisanih u WP 21. 3.

PRAVILA VATERPOLA WP 22 PREKRŠAJI ZA KAZNENO BACANJE: WP 22. 7 Za trenera ekipe

PRAVILA VATERPOLA WP 22 PREKRŠAJI ZA KAZNENO BACANJE: WP 22. 7 Za trenera ekipe koja nije u posjedu lopte, zatražiti time-out ili za službenu osobu počiniti bilo kakav potez kako bi spriječio eventualno postizanje zgoditka; osobna greška zbog ovakvih prekršaja neće biti zapisana. WP 22. 8 Ako je tijekom posljednje minute utakmice dosuđeno kazneno bacanje, trener može umjesto kaznenog bacanja izabrati posjed lopte izvođenjem slobodnog bacanja. Mjeritelj vremena će u tom slučaju za ekipu koja je u posjedu lopte mjeriti novo vrijeme. [Napomena: Trener ima odgovornost dati jasan znak, želi li da ekipa zadrži posjed lopte prema ovom Pravilu. ]

PRAVILA VATERPOLA WP 23 KAZNENA BACANJA: WP 23. 1 Kazneno bacanje će izvesti bilo

PRAVILA VATERPOLA WP 23 KAZNENA BACANJA: WP 23. 1 Kazneno bacanje će izvesti bilo koji igrač ekipe za koju je dosuđeno, osim golmana, s bilo kojeg mjesta na protivničkoj liniji 5 metara. WP 23. 2 Svi igrači moraju napustiti prostor 5 metara i moraju biti najmanje 2 metra udaljeni od igrača koji izvodi bacanje. Sa obje strane igrača koji izvodi bacanje, igrač obrambene ekipe ima pravo prvi zauzeti položaj. Golman obrambene ekipe mora zauzeti položaj između vratnica tako da niti jedan dio njegovog tijela na površini vode nije ispred golne linije. Ako je golman izvan igre, drugi igrač može zauzeti položaj golmana, ali bez njegovih povlastica i ograničenja. WP 23. 3 Kada se sudac, koji kontrolira izvođenje bacanja, uvjeren da su igrači u ispravnom položaju, dat će znak za izvođenje kaznenog bacanja zviždaljkom i istodobnim spuštanjem ruke iz vertikalnog u horizontalni položaj. [Napomena: Spuštanje ruke istodobno sa zviždaljkom omogućava u svim uvjetima, čak i uz veliku buku gledatelja, izvođenje bacanja u skladu s Pravilima. Kada je ruka podignuta, igrač koji izvodi bacanje će se koncentrirati, jer zna da će zvižduk odmah uslijediti. ]

PRAVILA VATERPOLA WP 23 KAZNENA BACANJA: WP 23. 4 Igrač koji izvodi kazneno bacanje

PRAVILA VATERPOLA WP 23 KAZNENA BACANJA: WP 23. 4 Igrač koji izvodi kazneno bacanje mora držati loptu i odmah uputiti udarac u neprekinutom pokretu direktno prema golu. Igrač može izvesti bacanje podizanjem lopte iz vode (slika 23), ili držanjem u podignutoj ruci (slika 24) i smije izvoditi na način da je leđima okrenut golu, u pripremi bacanja, pod uvjetom da pokret ne smije biti prekinut prije nego što lopta napusti ruku. [Napomena: Ne postoji ništa u Pravilima što bi spriječilo da izvede bacanje leđima okrenut golu dok puca ''poluvijak'' ili ''šraubu''. ]

PRAVILA VATERPOLA WP 23 KAZNENA BACANJA: WP 23. 5 Ako se lopta odbije od

PRAVILA VATERPOLA WP 23 KAZNENA BACANJA: WP 23. 5 Ako se lopta odbije od vratnice, grede ili golmana, ona ostaje u igri i nije potrebno da loptom igra ili je dotakne drugi igrač prije postizanja pogotka. WP 23. 6 Ako istodobno kad sudac dosudi kazneno bacanje, mjeritelj vremena označi signalom kraj četvrtine ili produžetka, svi igrači, osim igrača koji izvodi kazneno bacanje i golmana obrambene ekipe moraju napustiti vodu prije izvođenja kaznenog bacanja. U ovoj prilici, ako se lopta odbije u igralište od vratnice, grede ili golmana, ostaje ”mrtva”.

PRAVILA VATERPOLA WP 24 OSOBNE GREŠKE: WP 24. 1 Osobna pogreška će biti upisana

PRAVILA VATERPOLA WP 24 OSOBNE GREŠKE: WP 24. 1 Osobna pogreška će biti upisana onom igraču koji počini prekršaj za isključenje ili prekršaj za kazneno bacanje. Sudac mora pokazati tajniku broj kapice prekršitelja. WP 24. 2 Nakon što je dobio treću osobnu grešku, igrač će biti isključen iz igre do kraja utakmice, a zamjena ulazi nakon što se ispuni jedan od događaja opisanih u WP 21. 3. Ako je treća osobna greška bila prekršaj za kazneno bacanje ulazak zamjene mora uslijediti odmah.

PRAVILA VATERPOLA WP 25 NEZGODA, OZLJEDA I BOLEST: WP 25. 1 Igraču će biti

PRAVILA VATERPOLA WP 25 NEZGODA, OZLJEDA I BOLEST: WP 25. 1 Igraču će biti dozvoljeno napustiti vodu, sjediti ili stajati na stepenicama ili stranama bazena za vrijeme igre, samo u slučaju nezgode, ozljede ili bolesti, ili sa dozvolom suca. Igrač koji je opravdano napustio vodu, može ponovo ući iz prostora za ponovni ulazak bliže vlastitoj golnoj liniji, kod odgovarajućeg prekida s dozvolom suca. WP 25. 2 Ukoliko igrač krvari, sudac će mu odmah narediti da napusti vodu i dozvoliti zamjeni da uđe bez prekida igre. Nakon što je krvarenje zaustavljeno, igraču će biti dozvoljen povratak u igru. WP 25. 3 Ako se dogodi nezgoda, ozljeda ili bolest, osim krvarenja, sudac može po svojoj ocjeni prekinuti igru ne duže od 3 minute. U tom slučaju on mora dati znak mjeritelju vremena kada je prekid počeo. WP 25. 4 Ako je igra zaustavljena zbog nezgode, ozljede, krvarenja ili drugog nepoznatog razloga, ekipa koja je bila u posjedu lopte u vrijeme prekida, nastavit će igru s mjesta gdje je igra bila zaustavljena. WP 25. 5 Osim u uvjetima WP 25. 2 (krvarenje) igraču ne treba biti dozvoljeno sudjelovanje u daljnjem tijeku igre, ukoliko je zamjena ušla.

DODACI: DODATAK A: UPUTSTVO ZA DVA SUCA: 1. Suci imaju apsolutnu kontrolu igre i

DODACI: DODATAK A: UPUTSTVO ZA DVA SUCA: 1. Suci imaju apsolutnu kontrolu igre i moraju imati jednako pravo da odlučuju o prekršajima i kaznama. Razlike u mišljenjima ne mogu biti osnova za protest ili žalbu. 2. Organizacija koja određuje suce mora odrediti i stranu bazena za svakog suca. Suci moraju promijeniti stranu bazena prije početka svake četvrtine ili produžetka kad ekipe ne mijenjaju strane. 3. Znak za početak igre, te svake četvrtine i produžetka daje sudac koji se nalazi na strani službenog stola. 4. Nakon postignutog pogotka, znak za ponovni početak mora dati sudac koji je kontrolirao napad, kad je pogodak postignut. 5. Svaki sudac mora odlučivati o prekršajima u bilo kojem dijelu igrališta, ali svaki sudac mora prije svega voditi računa o ofenzivnoj situaciji kod napada na gol s njegove desne strane. Sudac koji ne kontrolira napad (defanzivni sudac), mora zauzeti položaj prateći zadnjeg igrača ekipe koja napada. 6. Kod dosuđivanja slobodnog, golnog ili kornerskog bacanja, sudac koji je donio odluku će zazviždati i obojica sudaca će pokazati smjer napada, kako bi omogućili igračima na različitim stranama igrališta da brzo uoče kojoj je ekipi dosuđeno bacanje. Ukoliko je potrebno izbjeći dvojbu, sudac koji je donio odluku označit će mjesto odakle se bacanje treba izvesti. Suci moraju upotrebljavati znakove opisane u dodatku B kako bi označili prirodu prekršaja koji su dosudili.

DODACI: DODATAK A: UPUTSTVO ZA DVA SUCA: 7. Znak za kazneno bacanje dat će

DODACI: DODATAK A: UPUTSTVO ZA DVA SUCA: 7. Znak za kazneno bacanje dat će sudac koji prati napad, osim kad igrač koji izvodi bacanje lijevom rukom zatraži od defanzivnog suca da mu dade znak. 8. Ako su istodobno slobodna bacanja dosuđena od obojice sudaca istoj ekipi, bacanje mora izvesti igrač kojemu je dosuđeno od strane suca koji prati napad. 9. Kad se istodobno dosude slobodna bacanja za različite ekipe, mora biti dosuđeno neutralno bacanje koje dodjeljuje sudac koji prati napad. 10. Kad jedan sudac dosudi prekršaj za isključenje, a u isto vrijeme drugi sudac dosudi kazneno bacanje ali za protivničku ekipu, oba prekršitelja moraju biti isključena i mora se dosuditi neutralno bacanje. 11. Kad istodobno obojica sudaca dosude, jedan slobodno bacanje, a drugi prekršaj za isključenje ili prekršaj za kazneno bacanje, mora se primijeniti prekršaj za isključenje ili kazneno bacanje. 12. Kad istodobno igrači obje ekipe počine prekršaj za isključenje, bilo za vrijeme stanke ili u mrtvom vremenu, oba će igrača biti isključena, a ekipa u posjedu lopte će nastaviti igru izvođenjem slobodnog bacanja. 13. U slučaju istodobnog dosuđivanja kaznenog bacanja obim ekipama, prvo bacanje mora biti dodjeljeno ekipi koja je zadnja bila u posjedu lopte. Nakon drugog izvođenja kaznenog bacanja igra će biti nastavljena neutralnim bacanjem na polovici igrališta.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika A Sudac spušta ruku iz uspravnog položaja

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika A Sudac spušta ruku iz uspravnog položaja da označi: (I) početak četvrtine ili produžetaka, (II) nastavak igre nakon postignutog pogotka, (III) izvođenje kaznenog bacanja.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika B Sudac pokazuje jednom rukom u smjeru

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika B Sudac pokazuje jednom rukom u smjeru napada a drugom mjesto s kojeg treba izvesti bacanje u slučaju: (I) slobodnog bacanja, (II) golmanovog bacanja, (III) kornerskog bacanja.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika C Znakovlje neutralnog bacanja. Sudac pokazuje mjesto

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika C Znakovlje neutralnog bacanja. Sudac pokazuje mjesto gdje je dosuđeno neutralno bacanje podizanjem oba palca stisnute šake prema gore.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika D Znakovlje za isključenje igrača. Sudac pokazuje

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika D Znakovlje za isključenje igrača. Sudac pokazuje rukom prema igraču i brzo je pomiče prema granici igrališta. Zatim pokazuje broj igrača, tako da je vidljivo kako igračima tako i zapisničkom stolu.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika E Znakovlje za isključenje dva igrača istodobno.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika E Znakovlje za isključenje dva igrača istodobno. Sudac pokazuje s obje ruke prema tim igračima, i pokazuje znakovlje u skladu sa slikom D, da bi potom odmah pokazao znakovlje broja na kapicama isključenih igrača.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika F Znakovlje za isključenje igrača s pravom

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika F Znakovlje za isključenje igrača s pravom zamjene. Sudac pokazuje isključenje u skladu sa slikom D (ili slikom E ako je to primjerenije) i potom rotirajuči ruke jednu oko druge tako da je vidljivo kako igračima u igri tako i zapisničkom stolu. Sudac će potom pokazati znakovlje broja kapice isključenog igrača zapisničkom stolu.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika G Znakovlje za isključenje igrača bez prava

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika G Znakovlje za isključenje igrača bez prava zamjene. Sudac pokazuje isključenje u skladu sa slikom D (ili slikom E ako je to primjerenije) i potom prekriži ruke jednu oko druge tako da je vidljivo kako igračima u igri tako i zapisničkom stolu. Sudac će potom pokazati znakovlje broja kapice isključenog igrača zapisničkom stolu.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika H Znakovlje za kazneno bacanje. Sudac podiže

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika H Znakovlje za kazneno bacanje. Sudac podiže ruku s pet prstiju u zrak. Tada će pokazati znakovlje broja kapice igrača koji je načinio prekršaj za kazneno bacanje radi osobne greške tako da je to vidljivo igračima i zapisničkom stolu.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika I Znakovlje postignutog pogotka. Sudac će označiti

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika I Znakovlje postignutog pogotka. Sudac će označiti pogodak zviždukom i potom odmah pokazujući rukom na središte igrališta.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika J Znakovlje prekršaja za isključenje zbog držanja

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika J Znakovlje prekršaja za isključenje zbog držanja protivnika. Pokretom ruke prema dolje koju drži drugom rukom u području zgloba u vodoravnom položaju pomiče prema dolje.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika K Znakovlje prekršaja za isključenje zbog potapanja

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika K Znakovlje prekršaja za isključenje zbog potapanja protivnika. Sudac obje ruke koje su u vodoravnom položaju pomiče prema dolje. Sudac radi pokret povlačenja obim rukama, tako da su ruke ispružene okomito i potom privučene prema tijelu.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika L Znakovlje prekršaja za isključenje zbog potapanja

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika L Znakovlje prekršaja za isključenje zbog potapanja protivnika. Sudac radi pokret povlačenja obim rukama, tako da su ruke ispružene okomito i potom privučene prema tijelu.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika M Znakovlje prekršaja za isključenje zbog udaranja

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika M Znakovlje prekršaja za isključenje zbog udaranja nogom. Sudac će pokretom jedne noge označiti ovaj prekršaj.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika N Znakovlje prekršaja za isključenje zbog udaranja

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika N Znakovlje prekršaja za isključenje zbog udaranja protivnika. Sudac stisnutom šakom pomicanjem naprijed pokazuje udarac šakom pri čemu je podlaktica u vodoravnom položaju.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika O Znakovlje za običan prekršaj guranja ili

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika O Znakovlje za običan prekršaj guranja ili odgurivanja od protivnika. Sudac će napraviti pokret guranja rukom od svojeg tijela uz otvoreni dlan, tako da je podlaktica u vodoravnom položaju.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika P Znakovlje za običan prekršaj ometanja. Sudac

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika P Znakovlje za običan prekršaj ometanja. Sudac će prekrižiti ruke uz otvorene dlanove u vodoravnom položaju.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika Q Znakovlje za običan prekršaj zbog potapljanja

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika Q Znakovlje za običan prekršaj zbog potapljanja lopte. Sudac će pokazati rukom naniže počevši od vodoravnog položaja.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika R Znakovlje za običan prekršaj zbog stajanja

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika R Znakovlje za običan prekršaj zbog stajanja na dnu bazena. Sudac podizanjem i spuštanjem noge označava ovaj prekršaj.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika S Znakovlje običnog prekršaja zbog zadržavanja izvođenja

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika S Znakovlje običnog prekršaja zbog zadržavanja izvođenja slobodnog, golnog ili kornerskog bacanja. Sudac podiže ruku jednom ili u dva navrata dlanom okrenutim prema gore.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika T Znakovlje prekršaja 2 metra. Sudac će

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika T Znakovlje prekršaja 2 metra. Sudac će uspravno podignutom rukom i s podignuta dva prsta (kažiprst i srednjak) označiti 2 metra.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika U Znakovlje običnog prekršaja zbog odugovlačenja igre

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika U Znakovlje običnog prekršaja zbog odugovlačenja igre ili isteka 30 sekundi napada. Sudac 2 -3 puta pomiče kružno ruku.

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika V Znakovlje suca na golu za početak

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika V Znakovlje suca na golu za početak četvrtine ili produžetka golne lopte ili kornerskog bacanja (Sučeva ruka uspravno podignuta u vis).

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika W Znakovlje suca na golu za nepravilan

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika W Znakovlje suca na golu za nepravilan početak na početku četvrtine ili produžetaka ili nepravilnog ulaska isključenog igrača ili njegove zamjene (Obje sučeve ruke uspravno podignute u vis).

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika X Znakovlje suca na golu za označavanje

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika X Znakovlje suca na golu za označavanje kornerskog bacanja ili golnog bacanja (vodoravni položaj ruke u smjeru momčadi u napadu znak je za kornersko bacanje; vodoravni položaj ruke u smjeru napada momčadi koja se do tada branila znak je golnog bacanja).

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika Y Znakovlje suca na golu za pogodak

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika Y Znakovlje suca na golu za pogodak (ruke prekrižene uspravno podignute u vis).

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika Z Znakovlje broja na kapici. Do broja

DODATAK B: ZNAKOVLJE KORISTI SLUŽBENO OSOBLJE Slika Z Znakovlje broja na kapici. Do broja 5 jednom rukom se pokazuje broj prstiju koji odgovara broju na kapici kako to prikazuje slika Z. Ako je broj veći od 5, prvo se pokazuje otvorenim dlanom 5 prstiju, a zatim drugom rukom dodatni broj prstiju tako da zbroj odgovara broju na kapici. Za broj 10 pokazuje se stisnuta šaka. Ako je broj veći od deset prvo se pokazuje stisnuta šaka i zatim drugom rukom dodatni broj prstiju tako da zbroj odgovara broju na kapici igrača.

DODATAK C: DISCIPLINSKI PRAVILNIK VATERPOLSKE IGRE UVOD: Ovaj Pravilnik sadrži osnovna pravila o sportskom

DODATAK C: DISCIPLINSKI PRAVILNIK VATERPOLSKE IGRE UVOD: Ovaj Pravilnik sadrži osnovna pravila o sportskom ponašanju, o „fair-play“ normama, etičkom i moralnom ponašanju u sportu i općim disciplinskim mjerama u vaterpolu. Pravilnik uključuje mjere za incidentna stanja u ekipama, vaterpolo Federacijama, njihovim dijelovima ili članovima, igračima, trenerima i službenom osoblju, navijačima i gledateljima, ali isto tako vrijedi za bilo koju službenu osobu ili bilo koju drugu osobu koja prisustvuje utakmici ili natjecanju. Pravilnik je na snazi od 1. kolovoza 2001. i zamjenjuje Kodeks usvojen od FINA Biroa 28. ožujka 2001. godine. Pravilnik ima za cilj osigurati fer i sportski način vaterpolske igre sa što manje problema i incidentnih stanja. Upravo incidenti značajno narušavaju sliku vaterpola kao sporta i mogu ga potpuno uništiti. Članak 1. PRAVILNIK JE PODREĐEN I DODATAK FINA PRAVILIMA Pravilnik je podređen i dodatak svim FINA Pravilima koji su usvojili kongresi FINA-e kao i FINA Kodeksu Ponašanja. Članak 2. PREKRŠAJI SLUŽBENIH OSOBA Kazna za prekršaje počinjene od bilo koje osobe imenovane od FINA-e kao što su delegati, suci, suci na golu ili osobe za zapisničkim stolom na bilo kojoj utakmici je zabrana daljnjeg sudjelovanja na natjecanju u kojem se dogodio incident uz istodobno izvješće koje mora biti dostavljeno FINA Birou, ili ako Biro ne zasjeda, Izvršnom Odboru FINA-e zbog razmatranja dodatnih kazni. Ako osoba imenovana od FINA-e kao što su delegati, suci na golu ili osobe za zapisničkim stolom tijekom utakmice načine prekršaje navedene u ovom Pravilniku ili FINA Kodeksu ponašanja i ako su uhvaćeni u varanju ili pristranosti, mogu biti kažnjeni doživotnom suspenzijom.

DODATAK C: DISCIPLINSKI PRAVILNIK VATERPOLSKE IGRE Članak 3. PREKRŠAJI NA SLUŽBENIM OSOBAMA 3. 1.

DODATAK C: DISCIPLINSKI PRAVILNIK VATERPOLSKE IGRE Članak 3. PREKRŠAJI NA SLUŽBENIM OSOBAMA 3. 1. Bilo koji prekršaj člana ili službenih osoba ekipa bit će kažnjen izricanjem suspenzije od najmanje jedne (1) utakmice do najviše suspenzije za sve utakmice tijekom jedne godine. 3. 2. Ako je prekršaj nasilja doveo do ozbiljne i teške ozljede, primjenom tvrdih predmeta ili bilo koje druge vrste tjelesnog nasilja, izreći će se kazna suspenzije od najmanje jedne (1) godine za sve utakmice do najveće kazne cjeloživotne suspenzije za sve vaterpolske utakmice. 3. 3. Ako je prekršaj namjera da se načini prekršaj naveden u stavku 3. 2. izriče se kazna suspenzije od najmanje tri (3) utakmice do najveće kazne suspenzije za sve utakmice tijekom godine dana. 3. 4. Prekršaji navedeni u stavkama 3. 1, 3. 2, 3. 3 obuhvaćaju sva ona incidentna stanja koja se dogode 30 minuta prije početka utakmice, pa sve do 30 minuta nakon utakmice. 3. 5. Ako je nastupio prekršaj naveden u stavkama 3. 1, 3. 2 ili 3. 3 od bilo koje osobe koja nije igrač ili službena osoba momčadi, najmanja kazna je upozorenje ili isključenje s plivališta a najveća kazna suspenzija prava da prisustvuje vaterpolskim utakmicama za određeno razdoblje pa čak i za cijeli život. 3. 6. Najmanja kazna za bilo koji pekršaj u Članku 3. biti će povećana u slučaju sljedećeg ili ponavljanih prekršaja od bilo koje osobe.

DODATAK C: DISCIPLINSKI PRAVILNIK VATERPOLSKE IGRE Članak 4. PREKRŠAJI NA ČLANOVIMA ILI SLUŽBENIM OSOBAMA

DODATAK C: DISCIPLINSKI PRAVILNIK VATERPOLSKE IGRE Članak 4. PREKRŠAJI NA ČLANOVIMA ILI SLUŽBENIM OSOBAMA MOMČADI 4. 1. Za brutalnost ili bilo koji prekršaj koji nije naveden u FINA Pravilniku (WP 20. – 22. ) a koje je načinio igrač drugom igraču ili službenim osobama ekipe, izriče se kazna suspenzije od najmanje jedne (1) utakmice do kazne suspenzije od najviše jedne (1) godine za sve vaterpolske utakmice. 4. 2. Ako je prekršaj načinila službena osoba igraču ili službenoj osobi ekipe, izriče se kazna suspenzije od najmanje jedne (1) utakmice do najviše cjeloživotne suspenzije za sve vaterpolske utakmice. 4. 3. Ako je prekršaj načinjen prema bilo kojoj drugoj osobi, izriče se kazna od najmanje isključenja s plivališta do najviše suspenzije prava da prisustvuje vaterpolo utakmicama za određeno vremensko razdoblje pa i do kraja života. 4. 4. Najmanja kazna za prekršaj naveden u Članku 4. bit će povećana u slučaju sljedećeg ili ponavljanih prekršaja od bilo koje osobe. Članak 5. OSTALI PREKRŠAJI 5. 1. Za bilo koji prekršaj načinjen od člana ili službene osobe momčadi prema predstavnicima medija, gledateljima, osoblju plivališta ili bilo kojoj drugoj osobi koja je prisutna na plivalištu u vrijeme utakmice, izriče se kazna od najmanje jedne (1) godine do najviše suspenzije prisustvovanja natjecanjima za određeno razdoblje pa i za cijeli život. 5. 2. Za verbalni ili pisani navod uvredljive prirode usmjeren protiv FINA-e, Federacija, organizatora ili bilo koje osobe, a nije obuhvaćeno Kodeksom, izriče se kazna od najmanje šest (6) mjeseci suspenzije do najviše cijeloživotne suspenzije. 5. 3. Najmanja kazna za bilo koji prekršaj po Članku 5. bit će povećana za određeno razdoblje ako Upravni Odbor to smatra ispravnim. Članak 6. PREKRŠAJI POČINJENI OD EKIPE 6. 1. Ako više od tri člana iste ekipe, uključujući i službene osobe ekipe, načine prekršaje kažnjive prema Člancima 3. , 4. i 5. na istoj utakmici, ekipa će biti kažnjena diskvalifikacijom za tu utakmicu i izriče se kazna suspenzije od najmanje sljedeće utakmice natjecanja do najviše kazne suspenzije sudjelovanja u bilo kojem natjecanju pod vodstvom istog organizacijskog tijela za razdoblje od jedne (1) godine. 6. 2. Suspenzija u Članku 6. 1. znači da utakmicu ili utkmice za koje je odgovarajuća momčad suspendirana njen suparnik automatski pobjeđuje rezultatom 5: 0.

DODATAK C: DISCIPLINSKI PRAVILNIK VATERPOLSKE IGRE Članak 7. POSTUPAK PROVEDBE KAZNE 7. 1. Kazne

DODATAK C: DISCIPLINSKI PRAVILNIK VATERPOLSKE IGRE Članak 7. POSTUPAK PROVEDBE KAZNE 7. 1. Kazne za prekršaje u stavkama 3. 1. i 3. 5. provodi Odbor Natjecanja unutar 24 sata nakon završetka utakmice, uz trenutnu objavu igrača, službene(ih) osobe(a) i druge(ih) osobe(a) koje su suspendirane. 7. 2. Odbor Natjecanja ima pravo privremeno suspendirati bilo koju osobu ili ekipu koja je načinila prekršaj prema stavkama 2. 1, 2. 2, 3. 3, 4. 1, 4. 2, 4. 3, 5. 1, 5. 2 i 6. 1, pod uvjetom da trenutno uputi pisanu predstavku o slučaju FINA Birou ili, Vijeću Natjecanja. 7. 3. Kazne u skladu sa stavkama 2. 1, 2. 2, 3. 3, 3. 5, 4. 1, 4. 2, 4. 3, 4. 4, 5. 1, 5. 2, 5. 3 i 6. 1, provodi Vijeće Natjecanja. 7. 4. Kazne diskvalifikacije i suspenzije ekipe za jednu ili više utakmica na istom natjecanju provodi Odbor Natjecanja unutar 24 sata od završetka utakmice uz trenutnu objavu službenim osobama momčadi, njenoj Federaciji i Vijeću Natjecanja. 7. 5. Kazne suspenzije ekipi temeljem stavka 6. 1 za razdoblje koje je duže od samog natjecanja provodi Vijeće Natjecanja. 7. 6. Na način kako se to primjenjuje u Pravilniku „suspenzije“ zbog prekršaja koji se ne odnose na stavke 3. 1, 3. 2, 3. 5 i 4. 1 a izrečene su od Vijeća Natjecanja, znači da natjecanja ili pojedinačno kažnjene osobe ne mogu biti uvrštene ili sudjelovati u aktivnostima FINA-e, aktivnostima prepoznatih kontinentalnih udruga ili bilo koje Federacije članice FINA-e, u bilo kojoj disciplini FINA-e uključujući sudjelovanje kao natjecatelj, djelovanje kao delegat, trener, vođa momčadi; liječnik ili na drugi način predstavnik FINA-e. Suspenzija vrijedi od dana navedenog od nadležnog tijela. 7. 7. Ako je igrač ili službena osoba momčadi suspendirana za određenu utakmicu, momčad će na klupi imati smanjeni broj igrača ili službenih osoba temeljem suspenzije; na klupi se mora nalaziti najmanje jedna (1) službena osoba.

DODATAK C: DISCIPLINSKI PRAVILNIK VATERPOLSKE IGRE Članak 8. OBVEZA IZNOŠENJA DOKAZA 8. 1. Suci,

DODATAK C: DISCIPLINSKI PRAVILNIK VATERPOLSKE IGRE Članak 8. OBVEZA IZNOŠENJA DOKAZA 8. 1. Suci, službene osobe utakmice ili vodstvo natjecanja imaju obvezu utvrditi da se dogodio prekršaj Pravila Vaterpolske igre i ovog Pravilnika. Članak 9. OKOLNOSTI POD KOJIMA JE PREKRŠAJ NAPRAVLJEN 9. 1. Pri izricanju bilo koje kazne treba voditi računa o prirodi prekršaja, okolnostima pod kojima se prekršaj dogodio, težini prekršaja, načinu njegova nastanka i drugim uvjetima koji su u skladu s ciljevima FINA-e. Članak 10. ŽALBE 10. 1. Osoba koja je kažnjena od Odbora Natjecanja može se žaliti Vijeću Natjecanja unutar 21 dana od primitka odluke uključujući i kazne žalbenog vijeća a potom i u skladu s pravilima odgovarajućeg tijela. VATERPOLO PRAVILA ZA DOBNE SKUPINE WPAG 1. Natjecatelji su svrstani u određenu dobnu skupinu za vremensko razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca te godine tj. do 31. prosinca u 24 sata za tu natjecateljsku godinu. WPAG 2. Podjela dječaka i djevojčica prema dobnim skupinama je: do 15 godina od 16 do 17 godina 18, 19 20 godina Pravo nastupa na Svjetskom prvenstvu mlađih dobnih skupina (juniori) imaju natjecatelji koji nisu stariji od 20 godina (tj. 20 godina stari i mlađi od 20 godina).

DODATAK C: DISCIPLINSKI PRAVILNIK VATERPOLSKE IGRE TUMAČENJE FINA VATERPOLSKIH PRAVILA NAKON SVJETSKOG PRVENSTVA JUNIORA

DODATAK C: DISCIPLINSKI PRAVILNIK VATERPOLSKE IGRE TUMAČENJE FINA VATERPOLSKIH PRAVILA NAKON SVJETSKOG PRVENSTVA JUNIORA – ARGENTINA, 2005 1. Što učiniti ako obrambeni igrač pokuša blokirati udarac obim rukama? Ako obrambeni igrač pokuša blokirati udarac obim rukama, mora mu biti dosuđeno kazneno bacanje ako se nalazi unutar 5 metara, a prekršaj za isključenje kad je izvan 5 metara. 2. Može li igrač koji je zamijenio isključenog golmana imati povlastice golmana? Ne, ako igrač zamjeni isključenog golmana on na tom mjestu igra bez povlastica koje ima golman. Ako igrač pokuša igrati obim rukama, bit će dosuđeno kazneno bacanje. 3. Koji se znak koristi kad zamjena ulazi u igru nakon dosuđene grubosti? Kad je igrač isključen zbog grubosti, tajnik će dati znak zamjeni da uđe u igralište dvjema zastavicama, jednom žutom i drugom koja odgovara boji kapice igrača. 4. Što se događa ako obrambeni igrač odbije dodanu loptu protivnika i pošalje je preko golne linije? Igra mora ponovno početi kornerskim bacanjem. Ta se radnja smatra namjernim slanjem lopte preko golne linije. 5. Što se događa ako se grubost dogodi za vrijeme odmora, time-out-a ili poslije postignutog pogotka? Ako se grubost dogodi za vrijeme odmora, time-out-a ili poslije postignutog pogotka, igra će ponovno početi na način da sudac dade znak zviždukom za normalan početak igre a nakon toga će biti izvedeno kazneno bacanje.

DODATAK C: DISCIPLINSKI PRAVILNIK VATERPOLSKE IGRE 6. a) Što ako grubost istodobno naprave igrači

DODATAK C: DISCIPLINSKI PRAVILNIK VATERPOLSKE IGRE 6. a) Što ako grubost istodobno naprave igrači obiju ekipa za vrijeme odmora? Ako se za vrijeme odmora dosudi istodobna grubost, sudac će isključiti obojicu igrača s pravom zamjene nakon 4 minute. Igra treba početi na normalan način. Kad jedna ekipa dođe u posjed lopte, sudac će zaustaviti igru i dosuditi kazneno bacanje ekipi koja je došla u posjed. Bit će izveden prvi kazneni udarac koji može i ne mora rezultirati pogotkom. Igra će biti zaustavljena i bit će izveden drugi kazneni udarac koji može i ne mora rezultirati pogotkom. Suci će tada dosuditi slobodno bacanje na polovici igrališta ekipi koja je došla u posjed lopte plivanjem na početku Četvrtine ili produžetka. 6. b) Što ako grubost istodobno naprave igrači obiju ekipa za vrijeme time-out-a ili poslije postignutog pogotka? Ako se za vrijeme time-out-a ili poslije postignutog pogotka dosudi istodobna grubost, sudac će isključiti obojicu igrača s pravom zamjene nakon 4 minute. Prvo kazneno bacanje (izvest će ga ekipa koja bi normalno imala posjed lopte) može i ne mora rezultirati pogotkom. Igra će biti zaustavljena i bit će izvedeno drugo kazneno bacanje koje može i ne mora rezultirati pogotkom. Suci će tada dosuditi slobodno bacanje na polovici igrališta ekipi koja bi normalno došla u posjed lopte nakon time-out-a ili postignutog pogotka. 7. Što se događa ako obrambeni igrač nepropisno ponovo uđe u igru? Ako obrambeni igrač ponovno uđe u igralište nepropisno, isključuje se za dodatnih 20 sekundi a kazneno bacanje se dosuđuje ekipi koja je u napadu. Međutim, u zapisniku se samo jedna dodatna osobna greška (označena kao E. P. ) bilježi igraču koji je napravio prekršaj. 8. Što se događa ako igrač ekipe u napadu uđe u igru nepropisno? Ako igrač ekipe u napadu uđe u igru nepropisno, isključuje se za dodatnih 20 sekundi a kazneno bacanje se dosuđuje protivničkoj ekipi. U zapisniku će dodatna osobna greška biti ubilježena igraču koji je napravio prekršaj.

DODATAK C: DISCIPLINSKI PRAVILNIK VATERPOLSKE IGRE 9. Što se događa ako je ekipi dosuđeno

DODATAK C: DISCIPLINSKI PRAVILNIK VATERPOLSKE IGRE 9. Što se događa ako je ekipi dosuđeno kazneno bacanje u posljednjoj minuti utakmice? Ako je ekipi dosuđeno kazneno bacanje u posljednjoj minuti četvrte četvrtine ili u posljednjoj minuti drugog produžetka, trener može zatražiti zadržavanje posjeda lopte umjesto izvođenja kaznenog bacanja. Trener to odmah mora pokazati sucu tako što će podignuti 5 prstiju da bi zatražio kazneno bacanje. Ako ekipa zatraži posjedovanje lopte, igra mora biti nastavljena na polovici igrališta ili iza nje. 10. Što se događa ako je lopta poslana izvan igrališta nakon blokiranog udarca na gol na uzdužnoj strani a posljednji ju je dotaknuo igrač ekipe koja se brani? Slobodno bacanje se dosuđuje ekipi koja se brani. Ova situacija je obuhvaćena istim Pravilom kao i ona kad igrač ekipe koja se brani posljednji dotakne loptu koja je prešla golnu liniju. 11. Što se događa akose igrač nepristojno ponaša ili počini bilo koji prekršaj prema WP 21. 10. za vrijeme odmora između četvrtina ili produžetaka, za vrijeme time-out-a ili prije ponovnog početka igre nakon postignutog pogotka? Igrač mora biti isključen za preostali dio utakmice. Ako se prekršaj dogodi za vrijeme odmora između četvrtina ili produžetaka ili za vrijeme time-out-a, zamjena mora odmah ući u igru. Četvrtina ili produžetak moraju početi plivanjem na loptu a poslije time-out-a slobodnim bacanjem dosuđenim ekipi koja je zatražila time-out. Ako je prekršaj počinila ekipa u napadu nakon što je postigla pogodak, zamjena se isključuje i može ponovno ući u igru u skladu s WP 21. 3. Ako je prekršaj postigla ekipa protiv koje je postignut pogodak, zamjena može odmah ući u igru. U oba slučaja, ekipi koja je u tom trenutku u napadu dosuđuje se slobodno bacanje na polovici igrališta, na način koji je normalan nakon postignutog pogotka.

DODATAK C: DISCIPLINSKI PRAVILNIK VATERPOLSKE IGRE NAPOMENA – U tekućem izdanju nema pravila o

DODATAK C: DISCIPLINSKI PRAVILNIK VATERPOLSKE IGRE NAPOMENA – U tekućem izdanju nema pravila o sankcioniranju prekršaja kartonima, pa se dodaju naputci iz prošlog izdanja. ŽUTI KARTON: Žuti karton se treba smatrati upozorenjem i može se pokazati samo prvom treneru. Kada se prvom treneru pokaže žuti karton, on nastavlja obavljati dužnosti i prava trenera, to jest, on i dalje traži ”time-out” i ima se pravo kretati oko i do linije svojih 5 metara, kada mu je ekipa u napadu, čak i za vrijeme meča, kada mu je pokazan žuti karton, kao i na svim ostalim mečevima. CRVENI KARTON: Ipak, za svako daljnje ponavljanje lošeg ponašanja, za vrijeme meča ili takmičenja, na kome je prvom treneru pokazan žuti karton, tome treneru će biti pokazan crveni karton i on će biti odmah suspendiran s klupe za najmanje prvu sljedeću utakmicu, bio on odigran za vrijeme takmičenja ili poslije njega. Suspenzija može važiti za više od jednog meča u ovisnosti od ozbiljnosti prekršaja – situacije. Crveni karton je jedini karton koji će se prenositi sa jednog takmičenja (ili utakmice koja nije odigrana tom periodu) na drugo takmičenje ili utakmicu, sve dok se suspenzija ne ukine. Čim se prvi trener suspendira, druga službena osoba preuzima dužnost i prava prvog trenera, dok je isti pod suspenzijom – kaznom. Mora biti jasno da se crveni karton može pokazati prvome treneru, iako već prije nije pokazan žuti karton, tj. ako situacija zahtjeva trenutačno isključenje. Ako se i jedan od dva druga trenera loše ponaša, za njih neće biti upozorenja (nema žutog kartona), pokazati će im se crveni karton odmah i biti će propisno kažnjeni. Sve osobe kojim se pokaže crveni karton, moraju odmah napustiti klupu i suspendirani su za sljedeću utakmicu ili utakmice u ovisnosti od ozbiljnosti slučaja. Svaka službena osoba sa klupe, koja je suspendirana, ne može biti zamijenjena na sljedećoj utakmici (utakmicama dok se suspenzija ne završi i prema tome broj službenih osoba na klupi se po propisu smanjuje). Suspendirane osobe će biti smještene na tribini i to na točno određeno mjesto, od strane delegata, bez bilo kakvog prava da daje primjedbe ili instrukcije svojoj ekipi ili sucima. U slučaju da se ovo prekrši, delegat može narediti treneru da napusti bazen i nametne daljnju sankciju – suspenziju.

LITERATURA Asić, V. (2010). Personal interview. Bonačić, M. (2010). Personal interview. Donev, Y. &

LITERATURA Asić, V. (2010). Personal interview. Bonačić, M. (2010). Personal interview. Donev, Y. & Aleksandrović, M. (2008). History of rule changes in water polo. Sport Science, 1(2), 16 -22. Hraste, M. (2010). Konstrukcija i evaluacija ekspertnog sustava za procjenu stvarne kvalitete vaterpoliste. [Konstruction and evaluation of an expert system for assessing actual quality of water polo players. In Croatian. ]. (Unpublished doctoral dissertation, University of Split). Split: Kineziološki fakultet Sveučilišta u Splitu. Hraste, M. , Bebić, M. & Rudić, R. (2012). Where is today’s water polo heading? An analysis of the stages of development of the game of water polo. Naše more. Hrvatski vaterpolski savez (2005). FINA pravila vaterpolske igre. Zagreb. Juba, K. (2008). A short history of water polo. Luxembourg: LEN. Lord, C. (2008). Aquatic 1908 – 2008. Lausanne: Federation Internationale de Natation. Lozovina, M. , & Lozovina V. (2010). Attractiveness lost in the water polo rules. Sport Scinence, 2, 85 -89. Lozovina, V. , & Pavičić L. (2004). Antropometric changes in elite male water polo players: survey in 1980 and 1995. Croatian Medical Journal, 45 (2), 202 -205. Nitzkowski, M. (2009). History of the rules in relation to the physicality of the game. Retrieved February 16, 2010 from: http: //www. nswwaterpolo. com. au/coaching. php? coach. ID=336 Pavičić, L. , Lozovina, M. , & Lozovina V. (2011). The differences in body physique between two generations of elite water polo players (1995 – 2008). Sport Scinence, 4 (2), 85 -89. Petanjek, D. , & Šimenc, Z. (1988). Razvoj vaterpola kroz promjene pravila igre. [Development of the water polo game through the changes of the rules. In Croatian]. Vaterpolski savez Hrvatske, Biblioteka – stručni prilozi, 8, 1 -18. Wigo, W. (2012 a). Why we need to rewrite the rules of water polo? Water polo articles by visiting coaches, players and referees. Retrieved May 9, 2012 from: http: //www. waterpoloplanet. com/HTML_guest_pages/20_guest_wolf_wigo 1. html Wigo, W. (2012 b). The future of water polo and all sports comparision. Water polo articles by visiting coaches, players and referees. Retrieved May 9, 2012 from: http: //www. waterpoloplanet. com/HTML_guest_pages/20_guest_wolf_wigo 2. html Wigo, W. (2012 c). Why FINA rules should be changed and why we should take the lead? Water polo articles by visiting coaches, players and referees. Retrieved May 9, 2012 from: http: //www. waterpoloplanet. com/HTML_guest_pages/20_guest_wolf_wigo 3. html Wigo, W. (2012 d). Historical copmarasion oft he evolution of American NCAA rules and FINA water polo rules major differences. Water polo articles by visiting coaches, players and referees. Retrieved May 9, 2012 from: http: //www. waterpoloplanet. com/HTML_guest_pages/20_guest_wolf_wigo 4. html

HVALA I DOVIĐENJA PREDAVANJA MOŽETE PREUZETI S: http: //www. pmfst. hr/~mhraste/

HVALA I DOVIĐENJA PREDAVANJA MOŽETE PREUZETI S: http: //www. pmfst. hr/~mhraste/