UNIVERZITET U ZENICI PEDAGOKI FAKULTET KATEDRA ZA MATEMATIKU

  • Slides: 15
Download presentation
UNIVERZITET U ZENICI PEDAGOŠKI FAKULTET KATEDRA ZA MATEMATIKU I INFORMATIKU SEMINARSKI RAD Student :

UNIVERZITET U ZENICI PEDAGOŠKI FAKULTET KATEDRA ZA MATEMATIKU I INFORMATIKU SEMINARSKI RAD Student : Emin Bešo

WIMAX___________ Historija Wi. MAX tehnologije Upotreba Wi. MAX-a Modulacija Wi. MAX-a Usporedba Wi. MAX-a,

WIMAX___________ Historija Wi. MAX tehnologije Upotreba Wi. MAX-a Modulacija Wi. MAX-a Usporedba Wi. MAX-a, Wi. Fi i 3 G Arhitektura Wi. MAX tehnologije Wi. MAX 2

HISTORIJA WIMAX TEHNOLOGIJE_____ 1998. godine IEEE je odredila radnu skupinu 802. 16 Working group

HISTORIJA WIMAX TEHNOLOGIJE_____ 1998. godine IEEE je odredila radnu skupinu 802. 16 Working group (Wi. MAX-Worldwide Interoperability for Microwave Access). 2001. godine IEEE razvija oznaku nazvanu IEEE 802. 16 a, koja koristi frekvencije od 2 Ghz do 11 Ghz i ne zahtijeva optičku vidljivost. Nakon tog standarda 2004. godine objavljen je standard IEEE 802. 16 d da bi konačno standard IEEE 802. 16 e trebao riješiti i problem mobilnosti korisnika.

HISTORIJA WIMAX TEHNOLOGIJE_____ U početku Wi. MAX je bio predviđen za bežični prenos govora

HISTORIJA WIMAX TEHNOLOGIJE_____ U početku Wi. MAX je bio predviđen za bežični prenos govora i podataka. U odnosu na postojeće mreže Wi. MAX pruža veće ostvarive prijenosne brzine. Uz Wi. MAX tehnologiju bi trebali biti u mogućnosti održavati neprekinuti prijenos podataka sve dok se nalazimo u ćeliji veličine 50 km, a sve to uz brzinu od cca 100 Mbit/s bez obzira na položaj ili općenito nepostojanje vidne veze sa odašiljačem. Danas su dostupne Wi. MAX mreže koje korisniku omogućavaju prijenos podataka brzinom do 2 Mbit/s u krugu od oko 10 km oko odašiljača.

HISTORIJA WIMAX TEHNOLOGIJE_____ Prema podacima Wi. MAX foruma u aprilu 2010. godine u svijetu

HISTORIJA WIMAX TEHNOLOGIJE_____ Prema podacima Wi. MAX foruma u aprilu 2010. godine u svijetu je bilo instalirano 558 Wi. MAX mreža u 147 zemalja. Zbog performansi Wi. MAX tehnologije iz godine u godinu sve više korisnika koristi ovu tehnologiju pa tako se 2012. godine očekuje 133 miliona korisnika Wi. MAX-a. U Bosni i Hercegovini za razliku od nekih susjednih država ova tehnologija još nije zaživjela.

WIMAX U UPOTREBI___________ Wi. MAX je koncepiran za udaljenosti do 50 km za razliku

WIMAX U UPOTREBI___________ Wi. MAX je koncepiran za udaljenosti do 50 km za razliku od 3 G mreže koja je koncipirana za najviše 30 km. Wi. MAX mrežu možemo predstaviti kao bežični produžetak Internet priključka, na čijem kraju je priključena WLAN mreža za snadbijevanje malih lokalnih potrošača.

WIMAX U UPOTREBI___________ Kod Wi. MAX-a uočavamo veliku fleksibilnost koja pokazuje velike brzine prenosa

WIMAX U UPOTREBI___________ Kod Wi. MAX-a uočavamo veliku fleksibilnost koja pokazuje velike brzine prenosa podataka kad su u pitanju veći korisnici, tj. korisnici koji trebaju razmjenjivati mnogo podataka u istom vremenu. Wi. MAX je prilagođen i priključivanju domaćinstava na Internet. Kod toga treba spomenuti da Wi. MAX može istovremeno prenositi Vo. IP, video i Internet podatke. Wi. MAX će za nerazvijene zemlje predstavljati mogućnost spajanja s ostatkom svijeta. Wi. MAX sustav se sastoji iz dva dijela: Wi. MAX toranj Wi. MAX prijemnik

WIMAX U UPOTREBI__________ vanjski modem kućni modem Wi. MAX (PCMCIA) kartica

WIMAX U UPOTREBI__________ vanjski modem kućni modem Wi. MAX (PCMCIA) kartica

MODULACIJA__________ _ Wi. MAX tehnologija, da bi omogućila mobilnost, koristi novi tip modulacije SOFDMA.

MODULACIJA__________ _ Wi. MAX tehnologija, da bi omogućila mobilnost, koristi novi tip modulacije SOFDMA. Temelj rada SOFDMA sustava je OFDM modulacijska tehnika koja dijeli signal na pod signale čime smanjuje interferenciju. SOFDMA je zapravo samo proširenje OFDM tehnike, odnosno njeno iskorištavanje do krajnjih granica. Adaptivna modulacija Mesh Wi. MAX

USPOREDBE WIMAX-A SA 3 G I WIFI_____ Domet prijenosa Wi. MAX tehnologije je oko

USPOREDBE WIMAX-A SA 3 G I WIFI_____ Domet prijenosa Wi. MAX tehnologije je oko 50 km koji je razvijen za WMAN. Domet prijenosa Wi. Fi tehnologije je oko 100 m i on je razvijen za WLAN. Najveća prednost Wi. MAX-a nad svim 3 G tehnologijama je potencijalno niska cijena jer 3 G ima kompleksnu i posebnu jezgru za glas i podatke. U pogledu podrške mobilnosti pri visokim brzinama vozila, mogućnosti Wi. MAX-a se ne mogu mjeriti sa onima iz 3 G-a jer je Wi. MAX dizajniran više kao fiksni sustav, sa mobilnim mogućnostima kao dodatnima.

USPOREDBE WIMAX-A SA 3 G I WIFI_____ Da bismo bolje shvatili snagu i slabosti

USPOREDBE WIMAX-A SA 3 G I WIFI_____ Da bismo bolje shvatili snagu i slabosti Wi. MAX tehnologije pogledajmo sljedeću sliku Usporedba širokopojasnih tehnologija

ARHITEKTURA WIMAX TEHNOLOGIJE_______ Point-to-point (P 2 P) Point-to-Multipoint (PMP)

ARHITEKTURA WIMAX TEHNOLOGIJE_______ Point-to-point (P 2 P) Point-to-Multipoint (PMP)

WIMAX 2______________ Iako je samo mali dio svijeta pokriven Wi. MAX mrežama, čini se

WIMAX 2______________ Iako je samo mali dio svijeta pokriven Wi. MAX mrežama, čini se da je to dovoljno za njihovu nadogradnju. Wi. MAX 2 osmišljen je s ciljem unaprijeđenja postojećih tehnologija i trebala bi biti spremana do kraja ove godine. Brzina preuzimanja podataka na Wi. MAX 2 mrežama doseći će vrijednost i preko 300 megabajta po sekundi.

ZAKLJUČAK_____________ ___ Wi. MAX je tehnologija bliske budućnosti koja će zadovoljiti veliku potražnju za

ZAKLJUČAK_____________ ___ Wi. MAX je tehnologija bliske budućnosti koja će zadovoljiti veliku potražnju za brzim i bežičnim pristupom Internetu. Njegova brzina, široko područje djelovanja osiguravaju dobru kvalitetnu uslugu koja će ujedno biti jeftinija od dosadašnjih tehnologija. Može se sa opravdanjem očekivati da će istisnuti stari i nametnuti se kao vodeći standard na području bežičnih mreža.