FUNKCIJA I STARTOVANJE WORDa Za svakog korisnika raunara

  • Slides: 133
Download presentation
FUNKCIJA I STARTOVANJE WORD-a

FUNKCIJA I STARTOVANJE WORD-a

 Za svakog korisnika računara programi za obradu teksta ili tekst procesori su postali

Za svakog korisnika računara programi za obradu teksta ili tekst procesori su postali nezaobilazan alat. Jedan od najpopularnijih programa iz ove kategorije je Microsoft Word se može koristiti za pisanje svakodnevnih bilješki ali i izradu ozbiljnijih dokumenata sa tabelama, dijagramima i grafikom.

Pokretanje programa vrši se preko startnog menija: Start/Programs/Microsoft Word ili direktno sa radne površine

Pokretanje programa vrši se preko startnog menija: Start/Programs/Microsoft Word ili direktno sa radne površine preko ikone programa.

RADNI PROSTOR MS WORD-a • Nakon startanja programa pojavljuje se uvodni ekran, a nakon

RADNI PROSTOR MS WORD-a • Nakon startanja programa pojavljuje se uvodni ekran, a nakon njega i otvoren nov— prazan dokument. Na samom vrhu programskog prozora nalazi se naslovna linija (linija zaglavlja, engl. Titlebar), na kojoj možete pročitati ime dokumenta. Kako je trenutni dokument prazan i nije sačuvan, privremeni naziv za ovakav dokument je Document l. Ispod naslovne linije nalazi se linija menija (engl. Menu Line), sa padajućim menijima: File, Edit, View, Insert, Format, Tools, Table, Window i Help.

 • Klikom lijevog tastera na svakog od njih dobijate padajuće menije sa različitim

• Klikom lijevog tastera na svakog od njih dobijate padajuće menije sa različitim komandama koje omogućavaju rješavanje različitih zadataka pri kreiranju dokumenta. • Ispod linije menija nalazi se paleta standardnih alatki: New, Open, Save, Print i dr. Ispod ove palete nalazi se paleta alatki za formatiranje: Style, Font, Font Size i dr. Ispod ovih paleta sa alatkama nalazi se lenjir koji služi za razna odmjeravanja na radnom dokumentu.

 • Zatim slijedi radna površina za rad sa tekstom. Elementi koji pomažu pri

• Zatim slijedi radna površina za rad sa tekstom. Elementi koji pomažu pri kretanju po dokumentu su vertikalna i horizontalna traka za kretanje (engl. Scrollbar). Obe trake za kretanje imaju na svojim krajevima par strelica koje omogućavaju kretanje u koracima i klizač koji služi za brzo pregledavanje radne površine dokumenta. • Na samom dnu programskog prozora nalazi se statusna linija (engl. Statusbar) sa informacijama o trenutno aktivnim opcijama u radnom dokumentu, kao što su broj strane na kojoj se trenutno nalazimo, ukupan broj strana dokumenta i dr.

UNOŠENJE TEKSTA Unošenje teksta je osnovni zadatak u Wordu. Potrebno je kursor postaviti na

UNOŠENJE TEKSTA Unošenje teksta je osnovni zadatak u Wordu. Potrebno je kursor postaviti na radnu površinu, kliknuti na nju i sve je spremno za unošenje teksta. Nakon unošenja nekoliko rečenica, ukoliko želite da novi tekst unosite u novom redu, pritisnućete taster Enter.

Kursor je trepćuća vertikalna linija čija je osnovna funkcija da ukaže korisniku na kom

Kursor je trepćuća vertikalna linija čija je osnovna funkcija da ukaže korisniku na kom dijelu dokumenta trenutno radi. Unosom teksta kursor se samostalno pomjera, pritiskom tastera razmaknica, kao i pritiskom na taster Enter. Pomjeranje kursora po dokumentu možete vršiti pomoću tastera za kontrolisanje kursora (strelice za gore, dolje, lijevo i desno). Pritiskom na njih vršite pomjeranje kursora u pravcu strelice. Postoji način da lako i brzo pomjerite kursor pomoću miša. Ukoliko pomjerite miš iznad prostora za rad primjetićete da pokazivač miša dobija oblik vertikalne linijice koja ne treperi.

 Ukoliko kliknete lijevim tasterom miša bilo gdje na dokumentu, kursor se premješta na

Ukoliko kliknete lijevim tasterom miša bilo gdje na dokumentu, kursor se premješta na to mjesto. Dakle, upotreba miša je efikasan način za pozicioniranje kursora. Za pomjeranje kursora na početak tekućeg reda možete koristiti taster Home, a za pomjeranje kursora na kraj tekućeg reda taster End. Pritiskom na taster Page Up kursor se pomjera na početak teksta koji se trenutno nalazi na ekranu. Pritiskom na taster Page Down postavljate kursor na kraj teksta. Kada neprekidno unosite nekoliko rečenica u dokument lako se primjećuje da se formiraju linije teksta bez pritiska tastera Enter za prelazak u sljedeći red. Znači, Word vrši automatsko prelamanje (engl. Word wrap) teksta.

Radni zadatak: Unesite kraći tekst u kojem ćete napisati podatke o sebi. Koristite miš

Radni zadatak: Unesite kraći tekst u kojem ćete napisati podatke o sebi. Koristite miš i tastere za kretanje po dokumentu.

IZBOR PISMA • Pismo ili font je skup znakova (slova, brojevi, različiti simboli i

IZBOR PISMA • Pismo ili font je skup znakova (slova, brojevi, različiti simboli i interpunkcijski znakovi) koji imaju obilježja visine, debljine, nagiba, boje, odnosno oblika. Na paleti za formatiranje izbor fonta vršite pomoću alatke Font, a stil fonta se vrši alatkom Style. Izbor masnih slova se vrši alatkom Bold, kurziva alatkom Italic i podvlačenje teksta alatkom Underline. Izbor fonta možete vršiti i na drugi način, pomoću malog jezičkog indikatora na samom krajnjem dijelu palete poslova.

Radni zadatak: Koristeći alatke Font, Style, Bold, Italic i Underline napišite: latiničnim fontom podatke

Radni zadatak: Koristeći alatke Font, Style, Bold, Italic i Underline napišite: latiničnim fontom podatke o školi koju pohađate, ćiriličnim fontom podatke o vašem odjeljenju.

SELEKTOVANJE TEKSTA • Da biste selektovali (markirali) riječ, jednu ili više rečenica potrebno je

SELEKTOVANJE TEKSTA • Da biste selektovali (markirali) riječ, jednu ili više rečenica potrebno je da postavite kursor pomoću miša na početak riječi i držeći pritisnut lijevi taster miša prevucite kursorom preko teksta, sve dok ne selektujete željeni dio teksta. • Drugi način za selektovanje dijelova teksta vrši se kombinacijom tastera Shift i tastera za kontrolisanje kursora. Selektovanje jedne riječi vrši se dvoklikom na tu riječ. • Selektovanje kompletnog teksta dokumenta vrši se kombinacijom tastera Ctrl+A ili upotrebom menija Edit/Select All

Radni zadatak: Napišite tekst od nekoliko rečenica pa na njemu primijenite selektovanje riječi, rečenice

Radni zadatak: Napišite tekst od nekoliko rečenica pa na njemu primijenite selektovanje riječi, rečenice i cijelog teksta.

KORIŠTENJE FONT DIJALOGA Otvorite meni Format i izaberite komandu Font. Dobićete dijalog prozor Font,

KORIŠTENJE FONT DIJALOGA Otvorite meni Format i izaberite komandu Font. Dobićete dijalog prozor Font, koji ima tri kartice: Font, Character Spacing (podešavate Spacing-razmak između znakova i Position-razmak između redova) i Text Effects (podešavate specijalne efekte na tekstu koji se ne štampaju). U kartici Font možete podesiti vrstu fonta, stil fonta, način na koji se font ispisuje, veličinu fonta i dodati efekte za tekst. Na dnu prozora se nalazi dio na kojem se vidi kako izmjene utiču na izgled odabranog teksta. Formatiranje fonta u navedenim karticama možete trajno sačuvati izborom dugmeta Default. . . i OK.

Radni zadatak: Upotrebom opcije Font iz menija Format podesite: font Arial, stil fonta Bold,

Radni zadatak: Upotrebom opcije Font iz menija Format podesite: font Arial, stil fonta Bold, veličinu fonta-12, boju fonta-plava, razmak između znakova— 1. 2 pt razmak između redova-4 pt.

Radni zadatak: Upotrebom opcije Font iz menija Format napišite hemijsku formulu za vodu i

Radni zadatak: Upotrebom opcije Font iz menija Format napišite hemijsku formulu za vodu i oznaku za kvadratni metar

Koraci rada, , 1. napišite H 20 2. selektujte broj 2 u formuli, 3.

Koraci rada, , 1. napišite H 20 2. selektujte broj 2 u formuli, 3. izaberite meni Format/Font, 4. u dijalog prozoru Font u polju. Effects potvrdite opciju Subscript(indeks), 5. potvrdite vaš izbor dugmetom OK, 6. napišite m 2, 7. selektujte broj 2, 8. izaberite meni Format/Font, 9. u dijalog prozoru Font u polju Effects potvrdite opciju Superscript, 10. potvrdite vaš izbor dugmetom OK.

UREĐIVANJE TEKSTA Postupak dodavanja, brisanja, mijenjanje teksta ili grafičkih elemenata u dokumentu koji je

UREĐIVANJE TEKSTA Postupak dodavanja, brisanja, mijenjanje teksta ili grafičkih elemenata u dokumentu koji je učitan, naziva se uređivanje ili editiranje teksta. Odlomak ili paragraf predstavlja bilo koju količinu teksta (od jednog znaka do niza rečenica ili slika) koja se nalazi između dva pritiska na taster Enter. Odlomak se može dopunjavati ili brisati kao i običan znak.

 Želite li započeti novi odlomak pritisnite taster Enter i počnite raditi na novom

Želite li započeti novi odlomak pritisnite taster Enter i počnite raditi na novom odlomku. Nakon unošenja teksta dokumenta, predstoji rad na korigovanju teksta. Dovedite kursor odmah iza riječi koju treba ispraviti, izbrišite tu riječ tasterom Back. Space i ukucajte ispravnu riječ. Isti postupak vršite pomoću tastera Delete, ali prethodno kursor dovodite ispred riječi koju trebate korigovati.

 Naredba Undo (poništi) poništava vašu zadnju radnju, odnosno vraća vas korak nazad ukoliko

Naredba Undo (poništi) poništava vašu zadnju radnju, odnosno vraća vas korak nazad ukoliko smatrate da ste napravili veću grešku, a komandu Redo (ponovi) koristite da biste ponovili ono što ste naredbom Undo poništili. Ove naredbe pokrećete na nekoliko načina: - klikom na dugmad Undo i Redo na paleti standardnih alatki, - izborom menija Edit/Undo ili Edit/Redo i kombinacijom tastera Ctrl+Z (za operaciju Undo) ili Ctrl+Y (za operaciju Redo).

 Poravnanje teksta vršite pomoću ikona Align Left (poravnanje ulijevo), Center (centriran tekst), Align

Poravnanje teksta vršite pomoću ikona Align Left (poravnanje ulijevo), Center (centriran tekst), Align Right (poravnanje udesno) i Justify (poravnanje sa obe strane). Podešavanje svih parametara stranice dokumenta vršite dijalog prozorom Page Setup kojeg dobijate izborom komande Page Setup iz menija File. U ovom prozoru su najvažnije kartice Margins (podešavanje margina) i Paper Size (podešavanje formata i položaja papira). Margina predstavlja granice do kojih će na papiru biti ispisan tekst. Mogu se mijenjati, ali se mora paziti da uvijek ostanu u granicama površine za štampanje.

Radni zadatak: Podesite margine stranice dokumenta vodoravnog položaja, A 4 formata, a zatim korigujte

Radni zadatak: Podesite margine stranice dokumenta vodoravnog položaja, A 4 formata, a zatim korigujte urađeni dokument upotrebom tastera i alatki za uređivanje teksta. Radni zadatak: Unesite dvije rečenice teksta slobodne forme. Upotrebom tastera Back. Space izbrišite drugu rečenicu, a upotrebom tastera Delete izbrišite prvu rečenicu. Poništite brisanje rečenica komandom Undo.

PASUSI

PASUSI

PORAVNANJE TEKSTA

PORAVNANJE TEKSTA

ISIJECANJE I KOPIRANJE TEKSTA Da biste izvršili istjecanje selektovanog teksta, potrebno je izabrati komandu

ISIJECANJE I KOPIRANJE TEKSTA Da biste izvršili istjecanje selektovanog teksta, potrebno je izabrati komandu Cut iz menija Edit. Isječeni dio teksta nestaje iz dokumenta i privremeno se smješta u Clipboard.

 Da biste izvršili kopiranje selektovanog teksta, potrebno je izabrati komandu Сору iz menija

Da biste izvršili kopiranje selektovanog teksta, potrebno je izabrati komandu Сору iz menija Edit. Kopija selektovanog dijela teksta se smješta u Clipboard

 Da biste izvršili lijepljenje isječenog ili kopiranog dijela teksta potrebno je kursor pozicionirati

Da biste izvršili lijepljenje isječenog ili kopiranog dijela teksta potrebno je kursor pozicionirati na željeni dio dokumenta, a zatim izabrati komandu Paste iz menija Edit.

 Operaciju istjecanja i prenošenja dijela selektovanog teksta možete izvršiti i na drugi način:

Operaciju istjecanja i prenošenja dijela selektovanog teksta možete izvršiti i na drugi način: pokazivač miša dovedite na selektovani dio| teksta, kliknite i držeći lijevi taster miša pomjerite selektovani tekst na drugo mjesto u dokumentu. Operaciju kopiranja i prenošenja dijela selektovanog teksta možete takođe izvršiti na drugi način: pokazivač miša dovedite na selektovani dio teksta, kliknite lijevim tasterom miša i držeći ga pritisnutim pritisnite taster Ctrl, držite ga pritisnutim, pa pomjerite kopirani selektovani tekst na drugo mjesto u dokumentu.

Radni zadatak: Napišite kraći tekst, pa izvršite istjecanja i kopiranje (menijem: Edit i ručno:

Radni zadatak: Napišite kraći tekst, pa izvršite istjecanja i kopiranje (menijem: Edit i ručno: mišem) jednog njegovog dijela. Izvršite lijepljenje isječenog i kopiranog na željenom mjestu u dokumentu.

ČUVANJE DOKUMENTA Nakon rada na dokumentu, bez obzira da li ste na početku ili

ČUVANJE DOKUMENTA Nakon rada na dokumentu, bez obzira da li ste na početku ili na kraju rada, potrebno je sačuvati dokument za kasniju upotrebu. Postupak imenovanja i pohranjivanja dokumenta vršite na sljedeći način

 1. izaberite komandu Save As. . . izmenija File, 2. u dijalog prozoru

1. izaberite komandu Save As. . . izmenija File, 2. u dijalog prozoru Save As pronađite polju Save in: odredišni folder na koga ćete pohraniti dokument (na primjer Му Documents), 3. u rubrici File Name: ukucajte ime dokumenta na kome radite, 4. potvrdite vaš izbor dugmetom Save i dokument je imenovan i sačuvan (na folderu Му Documents u ovom primjeru). Pri daljem radu na dokumentu potrebno je sačuvati novonastale promjene komandom Save iz menija File.

OTVARANJE DOKUMENTA Ukoliko ste prethodno uradili jedan ili više dokumenata, a trenutno vam je

OTVARANJE DOKUMENTA Ukoliko ste prethodno uradili jedan ili više dokumenata, a trenutno vam je potreban neki od njih, onda ćete otvaranje već postojećeg dokumenta izvršiti na slijedeći način:

 1. izaberite komandu Open iz menija File i dobićete dijalog —prozor Open, 2.

1. izaberite komandu Open iz menija File i dobićete dijalog —prozor Open, 2. u rubrici Look in: potražite folder Му Documents, 3. u spisku dokumenata pronađite i selektujte traženi dokument, 4. dugmetom Open otvorite izabrani dokument.

Radni zadatak: Uradite duži tekstualni dokument, dajte mu ime i sačuvajte ga na folderu

Radni zadatak: Uradite duži tekstualni dokument, dajte mu ime i sačuvajte ga na folderu Му Documents. Zatvorite tako sačuvan dokument, pa ga ponovo otvorite

OZNAKE ZA NABRAJANJE Ukoliko u tekstu vršite nabrajanje ili označavanje grafičkim oznakama podnaslova ili

OZNAKE ZA NABRAJANJE Ukoliko u tekstu vršite nabrajanje ili označavanje grafičkim oznakama podnaslova ili stavki, potrebno jej koristiti meni Format/Bullets and Numbering. U dijalog prozoru Bullets and Numbering izbor grafičkih oznaka i numerisanja vršite pomoću kartica Bulleted (izbor grafičkih oznaka), Numbered (izbor vrste numerisanja) i Outline Numbered (izbor konturnog numerisanja). Brži pristup oznakama za nabrajanje je moguč upotrebom alatki Numbering i Bullets sa palete alatki za formatiranje

Radni zadatak: Izvršite označavan grafičkim oznakama, a zatim numerisanje koristeći primjer:

Radni zadatak: Izvršite označavan grafičkim oznakama, a zatim numerisanje koristeći primjer:

ZAGLAVLJE I PODNOŽJE STRANICE U radu sa dokumentima veoma često se dešava da morate

ZAGLAVLJE I PODNOŽJE STRANICE U radu sa dokumentima veoma često se dešava da morate imati zaglavlje, odnosno podnožje na svakoj stranici. Zaglavlje ili podnožje predstavlja kratak tekst koji se pojavljuje na svakoj stranici dokumenta, a može da sadrži naziv dokumenta, naziv poglavlja, naziv teme, datum i vrijeme izrade, ime i prezime autora dokumenta, broj stranice i dr. Izradu zaglavlja (Header) i podnožja (Footer) vršite iz menija View/Header and Footer

 Kada radite u dokumentu u koji ste ranije uključili zaglavlje i podnožje primjetićete

Kada radite u dokumentu u koji ste ranije uključili zaglavlje i podnožje primjetićete da su zaglavlje i podnožje svjetlije boje. Prilikom štampanja dokumenta, zaglavlje i podnožje će imati normalan ispis na papiru. Uklanjanje zaglavlja i podnožja vršite tako što dvokliknete na zaglavlje (podnožje) kako biste pristupili tekstu zaglavlja (podnožja). Nakon selektovanja teksta zaglavlja (podnožja) pritiskom na taster Delete brišete sadržaj zaglavlja (podnožja) i zatvaranjem dijalog prozora Header and Footer napuštate zaglavlje (podnožje).

 Radni zadatak: Kreirajte u vašem dokumentu zaglavlje koje sadrži naziv dokumenta, datum i

Radni zadatak: Kreirajte u vašem dokumentu zaglavlje koje sadrži naziv dokumenta, datum i vrijeme. Radni zadatak: Kreirajte u vašem dokumentu podnožje koje sadrži vaše ime i prezime i broj stranice.

NUMERISANJE STRANICA Numerisanje stranica u dokumentu možete izvršiti na samom početku kreiranja dokumenta ili

NUMERISANJE STRANICA Numerisanje stranica u dokumentu možete izvršiti na samom početku kreiranja dokumenta ili nakon završetka rada na do menija Insert/Page Numbers. U dijalog prozoru Page Numbers u rubrici Position možete izabrati numerisanje na; podnožju ili zaglavlju stranice, u rubrici Alignment vršite izbor položaja broja na stranici (lijevo, desno, : sredina, sa vanjskih ili unutrašnjih strana dokumenta). Ukoliko uključite? (čekirate) opciju Show Number on first page, tada će biti numerisana i prva! stranica dokumenta.

 Upotrebom dugmeta Insert u dijalog prozoru Page Numbers otvorićete novi dijalog prozor Page

Upotrebom dugmeta Insert u dijalog prozoru Page Numbers otvorićete novi dijalog prozor Page Number Format u kome možete podesiti brojeve ili slova za nabrajanje, odnosno podesiti startovanje-numeracije stranice od bilo kog broja.

Radni zadatak: Kreirajte dokument sa više stranica pa numerišite stranice.

Radni zadatak: Kreirajte dokument sa više stranica pa numerišite stranice.

PISANJE FUSNOTA Često se dešava da prilikom izrad dokumenta imate potrebu da nek nepoznatu

PISANJE FUSNOTA Često se dešava da prilikom izrad dokumenta imate potrebu da nek nepoznatu riječ objasnite detaljnije, da pri tom ne remetite smisao i to rečenice. Rješenje je upotreba fusnot (engl. Footnote), odnosno objašnjenj koja se prikazuju automatski na dn stranice ili upotreba endnota (engl Endnote), odnosno objašnjenja koja se prikazuju automatski na samom kraju dokumenta. Pristup fusnotama i endnotama vršite korištenjem menija Insert/Footnote. . .

Radni zadatak: Dodijelite fusnotu nepoznatoj riječi. Koraci rada 1. otkucajte rečenicu koja sadrži riječ

Radni zadatak: Dodijelite fusnotu nepoznatoj riječi. Koraci rada 1. otkucajte rečenicu koja sadrži riječ koju treba objasniti 2. postavite kursor odmah iza nepoznate riječi, 3. izaberite meni Insert/Footnote. . . , 4. u polju Insert dijalog prozora. Footnote and Endnote čekirajte Footnote 5. u polju Numbering čekirajte opciju Auto. Number, 6. potvrdite vaš izbor dugmetom OK.

TEKST U KOLONAMA Želite li tekst kompletnog dokumenta da presložite u kolone, izaberite meni

TEKST U KOLONAMA Želite li tekst kompletnog dokumenta da presložite u kolone, izaberite meni Format/Columns. U dijalog prozoru Columns odredite broj kolona u rubrici Number of columns. Na isti način vršite preslagivanje dijela dokumenta u kolone s tim da željeni dio dokumenta morate prethodno selektovati.

Radni zadatak: Presložite otkucani tekst u tri kolone.

Radni zadatak: Presložite otkucani tekst u tri kolone.

ŠABLONI Prilikom otvaranja novog dokumenta, Word vam automatski nudi šablon Normal. Međutim, kod otvaranja

ŠABLONI Prilikom otvaranja novog dokumenta, Word vam automatski nudi šablon Normal. Međutim, kod otvaranja novog dokumenta komandom New iz menija File, program vam nudi izbor široke palete šablona (engl. Template).

 Šablon je skup parametara (veličina i tip stranice, skup stilova za pisanje teksta,

Šablon je skup parametara (veličina i tip stranice, skup stilova za pisanje teksta, zaglavlje i podnožje dokumenta) koji kao rezultat daju specifičan izgled dokumenta. Upotrebom ponuđenih šablona dobijate praktično završen dokument, koji je potrebno upotpuniti sopstvenim informacijama. Dokument koji ćete često koristiti možete sačuvati kao sopstveni šablon na sljedeći način

 izraditi dokument kojeg hoćete da sačuvate kao šablon, izaberite komandu Save As. .

izraditi dokument kojeg hoćete da sačuvate kao šablon, izaberite komandu Save As. . . da biste otvorili dijalog prozor Save As, u polju Save in: izaberite folder Templates, u polju Save as type: izaberite Document Template, u polju File name unesite naziv šablona, potvrdite pohranjivanje šablona sa dugmetom Save.

Radni zadatak: Izradite dokument upotrebom ponuđenih šablona, a zatim kreirajte sopstveni šablon.

Radni zadatak: Izradite dokument upotrebom ponuđenih šablona, a zatim kreirajte sopstveni šablon.

PRETRAŽIVANJE TEKSTA Komandom Find iz menija Edit pristupate dijalog prozoru Find and Replace koji

PRETRAŽIVANJE TEKSTA Komandom Find iz menija Edit pristupate dijalog prozoru Find and Replace koji sadrži tri kartice: Find (za pretraživanje teksta na osnovu riječi, Replace (zamjena riječi sa drugom riječi) i Go To (idi na stranicu, liniju teksta, tabelu, objekat, dijagram i dr. ).

Radni zadatak: Pretražite dokument (koji sadrži više stranica, grafiku i tabele) po jednoj riječi,

Radni zadatak: Pretražite dokument (koji sadrži više stranica, grafiku i tabele) po jednoj riječi, zamijenite jednu riječ sa drugom i na kraju pretražite dokument po stranicama i objektima.

RAD SA TABELAMA Upotrebom alatke Insert Table sa standardne palete alatki se lako i

RAD SA TABELAMA Upotrebom alatke Insert Table sa standardne palete alatki se lako i jednostavno kreira tabela. Nakon klika na alatku Insert Table, potrebno je kliknuti tasterom miša na prikazanu tabelu i tako držeći taster miša pomjerati pokazivač miša desno kako biste uvećavali broj kolona i dolje kako biste uvećavali broj redova.

Radni zadatak: Napravite tabelu koja se sastoji od 4 kolone i 3 reda, koristeći

Radni zadatak: Napravite tabelu koja se sastoji od 4 kolone i 3 reda, koristeći alatku Insert Table sa standardne palete alatki.

 Komandom Insert iz menija Table dobijate dijalog prozor Insert Table. U ovom dijalog

Komandom Insert iz menija Table dobijate dijalog prozor Insert Table. U ovom dijalog prozoru trebate unijeti broj kolona tabele u polje Number of columns, odnosno broj redova u polju Number of rows, pa vaš izbor potvrditi sa dugmetom OK kako biste napravili željenu tabelu.

Radni zadatak: Napravite tabelu koja se sastoji od 5 kolona i 2 reda, koristeći

Radni zadatak: Napravite tabelu koja se sastoji od 5 kolona i 2 reda, koristeći meni Insert/ Insert Table.

 Nakon otvaranja tabele program Microsoft Word automatski omogućava postavljanje kursora u prvu ćeliju,

Nakon otvaranja tabele program Microsoft Word automatski omogućava postavljanje kursora u prvu ćeliju, tako da odmah imate mogućnost unošenja teksta. Tekst se u tabeli lako unosi, mijenja, briše, isijeca i kopira, jer sva pravila koja vrijede za običan tekst vrijede i za tekst u tabeli. Presjek reda i kolone je ćelija. Selektovanje tabele ili njenih dijelova redova, kolona ili ćelija je neophodno ukoliko želite da uredite i formatirate tabelu na dopadljiv i estetski prihvatljiv način.

Radni zadatak: Selektujte kompletnu tabelu. Koraci rada:

Radni zadatak: Selektujte kompletnu tabelu. Koraci rada:

 1. napravite tabelu koja je sastavljena od 5 redova i 7 kolona, 2.

1. napravite tabelu koja je sastavljena od 5 redova i 7 kolona, 2. kliknite na prvu ćeliju u kojoj se nalazi kursor, kako biste je selektovali i 3. tako držeći taster miša pomjerajte pokazivač miša desno i dolje kako biste selektovali kompletnu tabelu.

Radni zadatak: Selektujte 3. kolonu, a zatim i 2. red tabele iz prethodnog zadatka.

Radni zadatak: Selektujte 3. kolonu, a zatim i 2. red tabele iz prethodnog zadatka. Koraci rada, : 1. pokazivač miša dovedite odmahiz nad 3. kolone tabele (pokazivač miša se transformiše u malu crnu strelicu usmjerenu prema dolje), a zatimkliknite tasterom miša, 2. deselektujte tabelu klikom ispod njena prazan radni prostor, 3. pokazivač miša dovedite lijevo uodnosu na 2. red tabele (primijetite da se pokazivač miša transformisao u desno nagnuto strelicu), a zatim kliknite lijevim tasterom miša.

Sekektovanje kolone i reda.

Sekektovanje kolone i reda.

Radni zadatak: Selektujte šest ćelija, odnosno dio tabele. Koraci rada, : 1. Selektujte prvu

Radni zadatak: Selektujte šest ćelija, odnosno dio tabele. Koraci rada, : 1. Selektujte prvu ćeliju u opsegu kojeg želite selektovati, 2. držeći lijevi taster miša povucite pokazivač miša dok ne prekrijete opseg od šest ćelija, 3. pustite lijevi taster miša.

Radni zadatak: Dodajte red na kraju tabele. Koraci rada, : kursor treba postaviti u

Radni zadatak: Dodajte red na kraju tabele. Koraci rada, : kursor treba postaviti u posljednju ćeliju tabele, pritisnite taster Tab, kursor se postavlja u prvu ćeliju novoformiranog reda.

Radni zadatak: Dodajte 2 reda između 2. i 3. reda u tabeli (od 5

Radni zadatak: Dodajte 2 reda između 2. i 3. reda u tabeli (od 5 redova i 2 kolone). 1. Koraci rada, selektujte 2 reda u sredini tabele, 2. izaberite alatku Insert Rows, 3. dva nova reda se formiraju iznad selektovanih redova.

 Spajanje jedne ili više ćelija u istom redu vršite sljedećim postupkom, 1. selektujte

Spajanje jedne ili više ćelija u istom redu vršite sljedećim postupkom, 1. selektujte ćelije koje želite spojiti, 2. iz padajućeg menija Table izaberite opciju Merge cells.

Podjelu ćelije u tabeli vršite: 1. selektujte ćeliju koje želite podijeliti, 2. iz padajućeg

Podjelu ćelije u tabeli vršite: 1. selektujte ćeliju koje želite podijeliti, 2. iz padajućeg menija Table izaberite opciju Split Cells, 3. u ponuđenom dijalog prozoru odredite broj kolona i redova na koju želite podijeliti izabranu ćeliju.

Radni zadatak, (slika 153 a i b): Spojite 4 ćelije unutar tabele. Podijelite 1

Radni zadatak, (slika 153 a i b): Spojite 4 ćelije unutar tabele. Podijelite 1 ćeliju unutar tabele na 4 reda i 3 kolone.

 Za efikasan i jednostavan rad sa tabelama koristite alatku Tables and Borders sa

Za efikasan i jednostavan rad sa tabelama koristite alatku Tables and Borders sa palete alatki, čijim aktiviranjem dobijate novu paletu alatki za rad sa tabelama. Nazivi alatki sa palate Tables and Borders sa značenjima, (slika 154):

l)Draw Table (crtanje dijelova tabele), 2)Eraser (brisanje dijelova tabele), 3)Line Style (stil linije tabele),

l)Draw Table (crtanje dijelova tabele), 2)Eraser (brisanje dijelova tabele), 3)Line Style (stil linije tabele), 4)Line Weight (debljina linija tabele), 5)Border Color (boja linija tabele), 6)All Borders (alatka koja utiče na sve dijelove tabele), 7)Shading Color (boja sadržine ćelije), 8)Insert Table (umetanje tabele), 9)Merge Cells (spajanje ćelija unutar tabele), 10)Split Cells (razdvajanje ćelije unutar tabele), 11) Align Top Left (poravnanje teksta. i unutar ćelija tabele), 12)Distribute Rows Evenly (ujednačavanje visine redova tabele) I 13)Distribute Columns Evenly (ujednačavanje širine kolona tabele) 14)Table Auto Format (izbor formata tabele) 15)Change Text Direction (izbor orijentacije teksta) 16)Sort Ascending (sortiranje porastućem redoslijedu) 17)Sort Descending (sortiranje poopadajućem redoslijedu) 18)Auto. Sum (sumiranje brojčanihpodataka u tabeli)

Radni zadatak: U kreiranoj tabeli: a) izbrišite 3. red tabele Koraci rada: pomoću alatke

Radni zadatak: U kreiranoj tabeli: a) izbrišite 3. red tabele Koraci rada: pomoću alatke Insert Table kreirajte tabelu od 3 reda i 5 kolone, selektujte drugi red, izaberite meni Table i iz padajućeg menija izaberite Delete, pa iz priručnog menija kliknete na Rows,

b)brisanje kolone Koraci rada: pomoću alatke Insert Table kreirajte tabelu od 3 reda i

b)brisanje kolone Koraci rada: pomoću alatke Insert Table kreirajte tabelu od 3 reda i 5 kolone, selektujte treću kolonu, iz menija Table izaberete Delete, pa iz priručnog menija kliknete na Columns.

RAD SA FORMULAMA Pomoću alatke Insert Table kreirajte tabelu od 4 reda i 3

RAD SA FORMULAMA Pomoću alatke Insert Table kreirajte tabelu od 4 reda i 3 kolone. Prva kolona ima oznaku A, druga B i treća C, (slika 156). Prvi red odozgo prema dolje ima oznaku 1, drugi red 2, treći red 3 i četvrti 4. Presjek reda i kolone čini ćeliju. To znači da je ćelija ВЗ presjek 3. reda i 2. kolone. U prvoj koloni nalaze se 4 ćelije: Al, A 2, АЗ i A 4. Ove ćelije čine opseg ili raspon kojeg zapisujete (A 1: A 4).

Radni zadatak: Kreirajte tabelu sa 4 kolone i 5 redova. U ćeliju Dl unesite

Radni zadatak: Kreirajte tabelu sa 4 kolone i 5 redova. U ćeliju Dl unesite vrijednost 1, u ćeliju D 2 vrijednost 2, u ćeliju D 3 vrijednost 4, u ćeliju D 4 vrijednost 7, u ćeliju A 5 vrijednost 2, u ćeliju B 5 vrijednost 4, u ćeliju C 5 vrijednost 8.

 Formule u tabelama koristimo na sljedeći način (prethodno kreirajte tabelu sa 4 kolone

Formule u tabelama koristimo na sljedeći način (prethodno kreirajte tabelu sa 4 kolone i 4 reda, u 4. koloni unesite brojčane vrijednosti u ćelijski opseg Dl : D 3): 1. pozicionirajte (postavite) kursor u ćeliju D 4 2. izaberite komandu Formula iz menija Table, 3. u polje za unos formule upišite=PR 0 DUCT(D 1: D 3) i potvrdite unos. 4. ćelija D 4 imaće vrijednost proizvoda sadržaja ćelija od Dl do D 3.

Radni zadatak: U istoj tabeli iz prethodnog primjera u ćeliji D 4 izračunajte: sumu

Radni zadatak: U istoj tabeli iz prethodnog primjera u ćeliji D 4 izračunajte: sumu opsega ćelija iz D kolone, sumu opsega ćelija iz 4. reda.

UNOS OBJEKATA Clip. Art sličice unosite u dokument komandom Clip. Art iz opcije Picture

UNOS OBJEKATA Clip. Art sličice unosite u dokument komandom Clip. Art iz opcije Picture koja se nalazi u meniju Insert. Ove sličice imaju format. wmf. Gotove slike se mogu unijeti i kao datoteke upotrebom komande From File iz opcije Picture koja se nalazi u meniju Insert. Kad se slika unese u dokument potrebno ju je selektovati klikom lijevog tastera na nju. Tada će se pojaviti paleta alatki Picture za rad sa slikama.

Radni zadatak: Unesite gotove slike iz Clip. Arta i preko datoteke.

Radni zadatak: Unesite gotove slike iz Clip. Arta i preko datoteke.

 Unos grafičkih objekata u dokument vršimo pomoću palete Drawing. Moguće je unijeti: linije,

Unos grafičkih objekata u dokument vršimo pomoću palete Drawing. Moguće je unijeti: linije, četvorouglove, elipse, krugove i druge figure. U Auto. Shapes alatki moguće je pronaći mnoštvo gotovih figura. Na sve figure i umjetnički tekst (Word. Art) moguće je primijeniti efekte sjenčenja ili 3 D iluziju. Takođe je moguće promijeniti boju ivica i sadržine unešenih figura.

Radni zadatak: Unesite petokraku, pravougaonik i kvadrat, a zatim i umjetničkim tekstom napišite svoje

Radni zadatak: Unesite petokraku, pravougaonik i kvadrat, a zatim i umjetničkim tekstom napišite svoje ime

 Nakon unošenja grafičkog, objekta u dokument i njegovog uređivanja i selektovanja, potrebno je

Nakon unošenja grafičkog, objekta u dokument i njegovog uređivanja i selektovanja, potrebno je otvoriti desnim tasterom miša priručni meni iz koga ćete izabrati opciju Order, a zatim i komandu Send Behind Text. Ovaj izbor vam omogućava da uneseni grafički objekti budu u pozadini teksta tako da možete nesmetano dalje raditi na dokumentu. Objekte u dokument Worda je moguće unijeti kopiranjem ili icijecanjem objekata iz drugih programa pomoću komande Paste Special iz menija Edit.

Radni zadatak: Uradite crtež u Paintu pa ga prenesite u Word dokument.

Radni zadatak: Uradite crtež u Paintu pa ga prenesite u Word dokument.

 Unos simbola u dokument vrši se komandom Symbol iz menija Insert. Radni zadatak:

Unos simbola u dokument vrši se komandom Symbol iz menija Insert. Radni zadatak: Unesite nekoliko simbola grčkog alfabeta, (slika 161).

 Upotrebom komande Chart iz opcije Picture koja se nalazi u meniju Insert moguće

Upotrebom komande Chart iz opcije Picture koja se nalazi u meniju Insert moguće je kreirati grafikon u dokumentu. Prije izbora ove komande kreirajte tabelu sa podacima koje želite prikazati preko grafikona. Radni zadatak: Kreirajte grafikon koji će prikazivati uspjeh vašeg odjeljenja u učenju, (slika 162).

PRIPREMA ZA ŠTAMPU Nakon što ste izradili tekstualni dio dokumenta, unijeli odgovarajuće simbole, slike

PRIPREMA ZA ŠTAMPU Nakon što ste izradili tekstualni dio dokumenta, unijeli odgovarajuće simbole, slike ili grafikone, a zatim numerisali stranice dokumenta, izradili zaglavlje i podnožje dokumenta, dodali fusnote ili endnote, izvršili provjeru preloma stranice dokumenta i sačuvali sve izmjene na dokumentu, neophodno je pregledati cijeli dokument u pogledu prije štampanja (Print Preview). Ovaj pogled omogućava detaljan pregled dokumenta prije odluke o štampanju. Greške koje uočite u ovom pogledu trebate korigovati kako bi štampani materijal bio korektan

. PITANJA I ZADACI ZA PONAVLJANJE 1. Šta je font? 2. Objasnite uređivanje i

. PITANJA I ZADACI ZA PONAVLJANJE 1. Šta je font? 2. Objasnite uređivanje i formatiranje teksta u Wordu! 3. Koje su funkcije alatki Cut, Сору i Paste? 4. Sa kojim tasterima se briše tekst? 5. Šta je šablon u Wordu? 6. Objasnite značenje komandi Open, New, Save i Save As. . . u meniju File Worda! 7. Iz kojih elemenata je sastavljena formula? 8. Kad se kaže da je dokument pripremljen za štampu?