Cenn papry Centrum pro virtuln a modern metody

  • Slides: 102
Download presentation
Cenné papíry Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii

Cenné papíry Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T. G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí

Cenné papíry n n n představují peněžní pohledávku nebo majetkový nárok vlastníka vůči tomu,

Cenné papíry n n n představují peněžní pohledávku nebo majetkový nárok vlastníka vůči tomu, kdo cenný papír vystavil (vydal) v tržních ekonomikách představuje druh kapitálu, s nímž se obchoduje uzavírání a uskutečňování obchodů s CP probíhá na finančním trhu

Finanční trhy n Základní ekonomickou funkcí finančního trhu je přesouvání prostředků těch, kteří jich

Finanční trhy n Základní ekonomickou funkcí finančního trhu je přesouvání prostředků těch, kteří jich mají nadbytek, neboť utrácejí méně, než je jejich důchod, směrem k těm, kteří si přejí utratit více, než je jejich příjem.

Přímé financování n Dlužníci si půjčí prostředky přímo od spotřebitelů na finančních trzích tím,

Přímé financování n Dlužníci si půjčí prostředky přímo od spotřebitelů na finančních trzích tím, že jim prodávají své cenné papíry, které představují věřitelův nárok na dlužníkův budoucí důchod či aktiva. Cenné papíry jsou pohledávkami pro osoby, které je nakupují, pro osoby prodávající představují závazky (pasiva, dluhy).

Přímé financování Dlužník Věřitel

Přímé financování Dlužník Věřitel

Nepřímé financování n Mezi spotřebitelem (věřitelem) a tím, kdo si chce vypůjčit (dlužníkem) stojí

Nepřímé financování n Mezi spotřebitelem (věřitelem) a tím, kdo si chce vypůjčit (dlužníkem) stojí finanční zprostředkovatel (druhy finančních zprostředkovatelů budou rozebrány později). Důvodem nutné existence zprostředkovatelů jsou tzv. informační a transakční náklady.

Nepřímé financování n n n a) informační náklady: náklady na nalezení věřitele pro dlužníky

Nepřímé financování n n n a) informační náklady: náklady na nalezení věřitele pro dlužníky a naopak náklady na ověření solvence dlužníka b) transakční náklady: náklady na sepsání smlouvy v případě půjčky náklady za zprostředkování při nákupu CP

Nepřímé financování Finanční zprostředkovatelé Věřitelé Domácnosti Firmy Vláda Cizinci Dlužníci Firmy Vláda Domácnosti Cizinci

Nepřímé financování Finanční zprostředkovatelé Věřitelé Domácnosti Firmy Vláda Cizinci Dlužníci Firmy Vláda Domácnosti Cizinci Finanční trhy

Struktura finančních trhů

Struktura finančních trhů

Trhy akcií a obligací n n n Existují dva způsoby, kterými firma může získat

Trhy akcií a obligací n n n Existují dva způsoby, kterými firma může získat prostředky na fin. trhu: a) vydání dlužnického úpisu (např. obligace, hypotéka), což je smluvní závazek dlužníka vyplácet držiteli úpisu předem určené částky v pravidelných intervalech (úrokové platby) až do určitého data (doby splatnosti), kdy je splacena poslední platba.

Trhy akcií a obligací n n b) vydání akcie jsou (mimo jiné) potvrzením nároku

Trhy akcií a obligací n n b) vydání akcie jsou (mimo jiné) potvrzením nároku na díl důchodů firmy (po odečtení výdajů a daní) a na aktivech firmy. Podíl akcionářů je zpravidla vyplácen ve formě pravidelných plateb (dividend). Akcie jsou považovány za dlouhodobé CP, protože nemají žádný termín splatnosti.

Trhy akcií a obligací n n Nevýhoda akcií – společnost vyplácí akcionáře teprve poté,

Trhy akcií a obligací n n Nevýhoda akcií – společnost vyplácí akcionáře teprve poté, co zaplatí všem svým věřitelům. Výhoda akcií – akcionáři přímo vydělávají na každém zvýšení rentability (zisku) a hodnoty společnosti. Pro držitele obligace to neplatí, výše jejich splátek je fixní.

Primární a sekundární trhy n n Primární trh je finanční trh, na kterém společnost

Primární a sekundární trhy n n Primární trh je finanční trh, na kterém společnost či vládní agentura, která si vypůjčuje peníze, prodává nové emise CP prvotním kupcům. Sekundární trh je finanční trh, na kterém jsou znovu prodávány již dříve vydané cenné papíry (prodej z druhé ruky).

Primární a sekundární trhy n n Základní vlastnost sekundárního trhu: jestliže jednotlivec nakupuje CP

Primární a sekundární trhy n n Základní vlastnost sekundárního trhu: jestliže jednotlivec nakupuje CP na sekundárním trhu, dostává za něj výměnou peníze ta osoba, která jej prodává. Společnost, která papír vydala, však žádné další prostředky nezískává. Vydávající společnost získává peníze pouze tehdy, když cenné papíry prodává na primárním trhu.

Primární a sekundární trhy n n Funkce sekundárního trhu: a) umožňuje prodej CP za

Primární a sekundární trhy n n Funkce sekundárního trhu: a) umožňuje prodej CP za hotové (zvyšuje jejich likviditu = schopnost proměny v peníze), tím zvyšuje atraktivitu CP a ulehčuje prodej na primárních trzích.

Primární a sekundární trhy n b) určuje cenu CP, který vydávající firma prodává na

Primární a sekundární trhy n b) určuje cenu CP, který vydávající firma prodává na primárním trhu. Firmy, které na primárním trhu nakupují, zaplatí vydávající firmě pouze takovou cenu, kterou podle jejich očekávání stanoví pro daný CP sekundární trh.

Peněžní a kapitálové trhy n Podle splatnosti obchodovaných CP rozlišujeme:

Peněžní a kapitálové trhy n Podle splatnosti obchodovaných CP rozlišujeme:

Peněžní a kapitálové trhy n n Podle splatnosti obchodovaných CP rozlišujeme: a) peněžní trh

Peněžní a kapitálové trhy n n Podle splatnosti obchodovaných CP rozlišujeme: a) peněžní trh obchoduje se s krátkodobými CP (lhůta splatnosti je kratší než 1 rok) větší objem obchodů, mají lepší likviditu a podléhají menším cenovým výkyvům, jsou proto jistější investicí.

Peněžní a kapitálové trhy n n b) kapitálový trh obchoduje s dlouhodobými půjčkami a

Peněžní a kapitálové trhy n n b) kapitálový trh obchoduje s dlouhodobými půjčkami a akciemi

Základní druhy cenných papírů n n Dělení podle různých hledisek: z hlediska osoby věřitele

Základní druhy cenných papírů n n Dělení podle různých hledisek: z hlediska osoby věřitele a způsobu převoditelnosti: a) znějící na majitele – (doručitelné), za vlastníka se považuje ten, kdo cenný papír předkládá b) znějící na jméno či na řad – mohou být převedeny pouze na základě písemného dokladu – bezpečnější ale komplikovanější

Základní druhy cenných papírů n n n z hlediska obchodovatelnosti: a) obchodovatelné – lze

Základní druhy cenných papírů n n n z hlediska obchodovatelnosti: a) obchodovatelné – lze prodat nebo koupit na sekundárním trhu b) neobchodovatelné – emitent zakazuje jejich nákup a prodej na sekundárním trhu, je s nimi proveden jen prvotní obchod – např. depozitní certifikáty

Základní druhy cenných papírů n n n z hlediska lhůty splatnosti: a) CP kapitálového

Základní druhy cenných papírů n n n z hlediska lhůty splatnosti: a) CP kapitálového trhu b) CP peněžního trhu

Cenné papíry kapitálového trhu n n n Podle toho, zda zakládají nárok na vrácení

Cenné papíry kapitálového trhu n n n Podle toho, zda zakládají nárok na vrácení investovaného kapitálu nebo spolupodílnictví na majetku a rozhodování rozlišujeme: a) úvěrové CP b) majetkové CP

Úvěrové cenné papíry n investor nakupuje s podmínkou, že dlužník věřiteli splatí zapůjčený peněžní

Úvěrové cenné papíry n investor nakupuje s podmínkou, že dlužník věřiteli splatí zapůjčený peněžní obnos ve lhůtě splatnosti uvedené v CP, včetně odměny, kterou bývá zpravidla úrok.

Úvěrové cenné papíry n n n A) OBLIGACE (DLUHOPISY, BONDY) cenný papír, v němž

Úvěrové cenné papíry n n n A) OBLIGACE (DLUHOPISY, BONDY) cenný papír, v němž se vydavatel zavazuje jeho majiteli splatit dlužnou nominální částku a vyplácet výnosy k určitému datu vydavatel si emisí opatřuje finanční zdroje převážně ke svým investičním záměrům

Úvěrové cenné papíry n n n investoři ukládají střednědobě a dlouhodobě volný kapitál obyvatelé

Úvěrové cenné papíry n n n investoři ukládají střednědobě a dlouhodobě volný kapitál obyvatelé sem ukládají peníze raději než do vkladů, protože jsou zde lépe úročeny nepodléhají tak velkým kurzovým změnám (od nominální hodnoty)

Úvěrové cenné papíry n n Podle osoby dlužníka rozlišujeme: průmyslové obligace – vydávají podniky,

Úvěrové cenné papíry n n Podle osoby dlužníka rozlišujeme: průmyslové obligace – vydávají podniky, účel – investiční potřeby, dlouhodobější potřeba oběžného majetku, amortizace předchozích půjček bankovní dluhopisy – cíl získat dlouhodobé a stabilizované peněžní zdroje státní a veřejné dluhopisy – vydává vláda, obce, … - ke krytí rozpočtového deficitu, k financování infrastruktury…

Úvěrové cenné papíry n n Podle stanovení výnosu: pevně úročené dluhopisy – emitent vyplácí

Úvěrové cenné papíry n n Podle stanovení výnosu: pevně úročené dluhopisy – emitent vyplácí majiteli obligace úrok vyjádřený stanoveným procentem z nominální hodnoty obligace ve stanovených termínech (rok, pololetí) – umožňují kalkulovat emitentům i investorům úrokové náklady i výnosy na celou dobu trvání půjčky, emitent bývá důvěryhodná osoba (stát) – peníze jsou uloženy bezpečně.

Úvěrové cenné papíry n n obligace s pohyblivým úrokem emitent se zavazuje vyplácet úrok

Úvěrové cenné papíry n n obligace s pohyblivým úrokem emitent se zavazuje vyplácet úrok podle aktuální úrokové sazby na kapitálovém trhu. Jestliže se úrok na trhu snižuje, emitent vyplácí majiteli obligace nižší úrok a opačně. Je nutné určit tzv. referenční úrokovou sazbu, tj. sazbu, která je měřítkem a k níž je vázána změna vypláceného úroku.

Úvěrové cenné papíry n n dluhopisy úročené vzestupně úroková sazba se postupně zvyšuje ve

Úvěrové cenné papíry n n dluhopisy úročené vzestupně úroková sazba se postupně zvyšuje ve smluvené výši a termínech – mají zainteresovat věřitele na poskytnutí a držbě půjčky s delší lhůtou splatnosti.

Úvěrové cenné papíry n n n sestupně úročené dluhopisy emitent má snahu opatřit si

Úvěrové cenné papíry n n n sestupně úročené dluhopisy emitent má snahu opatřit si kapitál rychle, proto je počáteční úrok vyšší než pozdější, tyto obligace později vyměňuje za pevně úročené.

Úvěrové cenné papíry n n ziskové obligace výnos je vázán na dosažený zisk emitenta.

Úvěrové cenné papíry n n ziskové obligace výnos je vázán na dosažený zisk emitenta. Výnos je vyjádřen podílem na zisku společnosti, případně je zčásti vázán na podíl na zisku a zčásti je vyjádřen pevným úrokem. Majitel obligace zůstává pouze věřitelem, nestává se spoluvlastníkem. Emitent má zájem na dodatečném kapitálu, nechce se však podílet s investorem na vlastnictví.

Úvěrové cenné papíry n neúročné (nulové) obligace úroky se průběžně nevyplácejí. Vydavatel je prodává

Úvěrové cenné papíry n neúročné (nulové) obligace úroky se průběžně nevyplácejí. Vydavatel je prodává za nižší než nominální cenu, výnos je majiteli vyplácen najednou při splacení nominální hodnoty obligace. úroky jsou stanoveny diskontováním nominální hodnoty

Úvěrové cenné papíry n n prémiové obligace zpravidla níže úročené, emitent se zavazuje k

Úvěrové cenné papíry n n prémiové obligace zpravidla níže úročené, emitent se zavazuje k vyplacení prémie v závislosti na lhůtě splatnosti dluhopisu nebo k vyplácení slosovatelné prémie.

Úvěrové cenné papíry n n nabídkové obligace je prodávána pomocí aukce prioritní obligace mají

Úvěrové cenné papíry n n nabídkové obligace je prodávána pomocí aukce prioritní obligace mají určitá zvýhodnění – například přednostní nárok věřitele na majetkový podíl při likvidaci

Úvěrové cenné papíry n n indexované obligace emitent se zavazuje zvyšovat nominální hodnotu obligací

Úvěrové cenné papíry n n indexované obligace emitent se zavazuje zvyšovat nominální hodnotu obligací podle míry inflace – chrání investory před znehodnocením.

Úvěrové cenné papíry n n n Fyzická podoba obligace: skládá se z pláště a

Úvěrové cenné papíry n n n Fyzická podoba obligace: skládá se z pláště a kupónového archu s talónem náležitosti obligace jsou vyznačeny na plášti: označení emitenta nominální hodnota dluhopisu název a číslo dluhopisu

Úvěrové cenné papíry n n způsob stanovení výnosu závazek emitenta splatit nominální hodnotu v

Úvěrové cenné papíry n n způsob stanovení výnosu závazek emitenta splatit nominální hodnotu v určitém termínu či termínech vyplácet určený výnos ve stanovených termínech způsob těchto výplat a určení platebního místa

Úvěrové cenné papíry n n n jméno prvního majitele u obligací na jméno datum

Úvěrové cenné papíry n n n jméno prvního majitele u obligací na jméno datum vydání dluhopisů podpis emitenta údaj o povolení emise kupónový arch obsahuje poukázky (kupóny) na výplatu úroku, talon je poukázka na nový kupónový arch

Úvěrové cenné papíry n n Nominální hodnota a kursy obligací: nominální hodnota – částka

Úvěrové cenné papíry n n Nominální hodnota a kursy obligací: nominální hodnota – částka peněz, na kterou zní obligace tržní cena (kurs) – částka peněz, za kterou je obligace skutečně prodávána emisní hodnota – částka peněz, za kterou se obligace prodává na primárním trhu

Úvěrové cenné papíry n kursy dluhopisů – přímo závislé na procentu výnosu (kurs 5

Úvěrové cenné papíry n kursy dluhopisů – přímo závislé na procentu výnosu (kurs 5 % obligace bude nižší než kurs 10 % obligace)

Úvěrové cenné papíry n kurs je zpravidla udáván za 100 jednotek nominální hodnoty, např.

Úvěrové cenné papíry n kurs je zpravidla udáván za 100 jednotek nominální hodnoty, např. 5 % dluhopis vynese z nominálu 10 000 úroky ve výši 500. Jestliže byl koupen přesně v polovině období mezi termíny proplacení kupónů, zaplatí nový majitel kromě nominále také úroky ve výši 250. Prodejní cena 10 250 odpovídá kursu CP 102, 5 zaplaceného za 100 nominále.

Úvěrové cenné papíry n n Emisní kurs je většinou odlišný od nominálního. Mohou nastat

Úvěrové cenné papíry n n Emisní kurs je většinou odlišný od nominálního. Mohou nastat tyto situace: EMISNÍ KURS JE NIŽŠÍ NEŽ NOMINÁLNÍ HODNOTA – tento jev nazýváme emisním disážiem a celková půjčka je disážiová (pod pari). Protože se nominální úročení u disážiové půjčky vztahuje na nominální hodnotu obligací, investuje kupující fakticky menší kapitál.

Úvěrové cenné papíry n n EMISNÍ KURS JE VYŠŠÍ NEŽ NOMINÁLNÍ HODNOTA – tento

Úvěrové cenné papíry n n EMISNÍ KURS JE VYŠŠÍ NEŽ NOMINÁLNÍ HODNOTA – tento jev se nazývá emisním ážiem, půjčka je ážiová (nad pari). EMISNÍ KURS JE STEJNÝ JAKO NOMINÁLNÍ HODNOTA – al pari.

Úvěrové cenné papíry n n n B) ZÁSTAVNÍ LISTY jsou jištěny dvojitě, obsahují výslovné

Úvěrové cenné papíry n n n B) ZÁSTAVNÍ LISTY jsou jištěny dvojitě, obsahují výslovné potvrzení emitenta v textu dluhopisu, že má obsažené závazky kryty hypotékou (nemovitostí), zároveň však výstavce ručí za splacení závazku také svým jměním. nižší úročení, vysoká jistota, malé riziko

Úvěrové cenné papíry n n C) POKLADNIČNÍ POUKÁZKY střednědobé dluhopisy se splatností delší než

Úvěrové cenné papíry n n C) POKLADNIČNÍ POUKÁZKY střednědobé dluhopisy se splatností delší než 1 rok emituje je stát, případně další veřejně právní osoby například k financování schodku SR

Úvěrové cenné papíry n n n D)VKLADOVÉ LISTY vydáváno pro drobné vkladatele nízké nominální

Úvěrové cenné papíry n n n D)VKLADOVÉ LISTY vydáváno pro drobné vkladatele nízké nominální hodnoty různé podmínky emisí (možnosti viz výše) například vkladové listy na jméno emitované bankou

Majetkové cenné papíry n nezakládají nárok na vrácení investovaného kapitálu, kromě pravidelného výnosu znamenají

Majetkové cenné papíry n nezakládají nárok na vrácení investovaného kapitálu, kromě pravidelného výnosu znamenají spolupodílnictví na majetku podniku, podnikání a dodatečné zhodnocení investovaného kapitálu

Majetkové cenné papíry n n A) AKCIE cenný papír, s nímž jsou spojena práva

Majetkové cenné papíry n n A) AKCIE cenný papír, s nímž jsou spojena práva akcionáře podílet se na řízení a. s. , na jejím zisku a na majetku při zániku společnosti

Majetkové cenné papíry n n n n Akcie obsahuje: obchodní jméno a sídlo nominální

Majetkové cenné papíry n n n n Akcie obsahuje: obchodní jméno a sídlo nominální (jmenovitou) hodnotu druh akcie výše základního jmění a počet akcií v době vydání datum a dva podpisy členů představenstva (hodnota a kursy – viz minulá látka – obligace)

Majetkové cenné papíry n n Akcie se skládá: a) z pláště – vlastní akcie

Majetkové cenné papíry n n Akcie se skládá: a) z pláště – vlastní akcie b) z kupónového archu s talónem Za jednotlivé kupóny, které se po roce odstříhávají, je vyplácen podíl na zisku tzv. dividenda.

Majetkové cenné papíry n Dividenda musí být vyšší než úrok v bankách (pokud je

Majetkové cenné papíry n Dividenda musí být vyšší než úrok v bankách (pokud je dané období úspěšné). Poslední ústřižek kupónového archu je tzv. talón, což je poukázka na další kupónový arch.

Majetkové cenné papíry n n n Druhy akcií: 1) akcie na majitele – je

Majetkové cenné papíry n n n Druhy akcií: 1) akcie na majitele – je převoditelná předáním a práva má držitel akcie. 2) akcie na jméno – na akcii je uvedeno jméno majitele a společnost vede seznam akcionářů, na němž se zapisují jména a bydliště. Akcii lze převést rubopisem a zároveň zápisem o převodu akcie do seznamu akcionářů.

Majetkové cenné papíry n 3) zaměstnanecké akcie – je v držení zaměstnanců nebo bývalých

Majetkové cenné papíry n 3) zaměstnanecké akcie – je v držení zaměstnanců nebo bývalých zaměstnanců, kteří odešli do důchodu. Při skončení zaměstnání (mimo odchodu do důchodu nebo úmrtí) musí být akcie vrácena do společnosti. Souhrn částí nepodléhajících zaplacení nesmí překročit 5 % základního kapitálu.

Majetkové cenné papíry n 4) prioritní akcie – souhrn nesmí překročit ½ základního kapitálu.

Majetkové cenné papíry n 4) prioritní akcie – souhrn nesmí překročit ½ základního kapitálu. Zakládají přednostní právo na výplatu dividendy. Stanovy mohou určit, že s nimi není spojeno právo hlasování na valné hromadě.

Majetkové cenné papíry n n n Vnitřní hodnota a kurs akcie: kurs akcií závisí

Majetkové cenné papíry n n n Vnitřní hodnota a kurs akcie: kurs akcií závisí na různých faktorech, kterými jsou zejména: vnitřní hodnota akcie – jaký podíl vlastního kapitálu připadá na jednu akcii (příklad: vlastní kapitál společnosti je 140 mil. Kč, což představuje 100 mil. Kč základního kapitálu vytvořeného vydáním 10 tis. ks. akcií v emisní hodnotě 1 000, - Kč

Majetkové cenné papíry n n n Společnost vytvořila rezervy ze zisku 40 miliónů Kč.

Majetkové cenné papíry n n n Společnost vytvořila rezervy ze zisku 40 miliónů Kč. Vnitřní hodnota akcie je 14 tisíc Kč, neboť na 10 tisíc akcií připadá vlastní kapitál 140 mil. Kč. dividenda a úroveň úroku na kapitálovém trhu – čím vyšší dividenda, tím vyšší je kurs akcie vztah poptávky a nabídky – vyšší poptávka kurs zvyšuje a naopak

Majetkové cenné papíry n n B) PODÍLOVÉ LISTY CP, který osvědčuje majiteli jeho podílnictví

Majetkové cenné papíry n n B) PODÍLOVÉ LISTY CP, který osvědčuje majiteli jeho podílnictví na společném (kolektivním) investování do CP a případně dalších majetkových hodnot na principu rozptýlení rizika

Majetkové cenné papíry n portfolio CP spravuje samostatná investiční společnost, která vydává podílové listy.

Majetkové cenné papíry n portfolio CP spravuje samostatná investiční společnost, která vydává podílové listy. Jejich prodej je veřejně oznámen s udáním místa prodeje (např. pobočky KB), zde jsou i prospekty s podrobnými vlastnostmi (jaké CP chce investiční společnost nakupovat, výplata výnosů, obchodovatelnost, …)

Majetkové cenné papíry n n podobnosti s akciemi – majitel je motivován podílem na

Majetkové cenné papíry n n podobnosti s akciemi – majitel je motivován podílem na zisku investiční společnosti, na dlouhodobém růstu hodnoty CP odlišnosti od akcií – majitel podílového listu není majitelem investiční společnosti

Majetkové cenné papíry n n n podílový list znamená podíl na různých investicích do

Majetkové cenné papíry n n n podílový list znamená podíl na různých investicích do různých podniků (akcie znamená investici pouze do jednoho podniku) některé společnosti odkupují své podílové listy zpět a znovu je prodávají podílové listy – viz investiční fondy

Majetkové cenné papíry n n n C)ÚČASTI (PODÍLY) představuje majetkový CP, který potvrzuje právo

Majetkové cenné papíry n n n C)ÚČASTI (PODÍLY) představuje majetkový CP, který potvrzuje právo majitele na podíl na zisku podle HV a na likvidačním zůstatku společnosti, jde o CP, který emitují obchodní společnosti a zvyšují tak základní kapitál jinak než vydáním akcií

Majetkové cenné papíry n majitel účasti se může účastnit valné hromady společníků, může klást

Majetkové cenné papíry n majitel účasti se může účastnit valné hromady společníků, může klást otázky členům představenstva a vznášet návrhy, zpravidla nemá hlasovací právo. Rozsah oprávnění určují stanovy obchodní společnosti

Majetkové cenné papíry n n n majitel podílu u neakciové společnosti se přibližuje postavení

Majetkové cenné papíry n n n majitel podílu u neakciové společnosti se přibližuje postavení vlastníka prioritní akcie u akciové společnosti podíl má z hlediska rizikovosti stejný charakter jako akcie mají obvykle formu podobnou akcií (plášť + kupónový arch)

Cenné papíry peněžního trhu n n krátkodobá splatnost, úvěrový charakter A) SMĚNKY A AKCEPTY

Cenné papíry peněžního trhu n n krátkodobá splatnost, úvěrový charakter A) SMĚNKY A AKCEPTY krátkodobé investování má formu eskontu a reeskontu směnek majitel směnky, který si potřebuje opatřit peníze, prodá směnku například bance

Cenné papíry peněžního trhu n n Eskont – banka odkupuje směnku od posledního majitele

Cenné papíry peněžního trhu n n Eskont – banka odkupuje směnku od posledního majitele a vyplatí mu hotovost, pokud banka sama později potřebuje směnku prodat a opatřit si peníze – provede reeskont směnky. Reeskont – banka prodává směnku dalšímu investorovi tím, že ji na nového majitele převede rubopisem (indosamentem).

Cenné papíry peněžního trhu n n Při reeskontu a každém eskontu si nový investor

Cenné papíry peněžního trhu n n Při reeskontu a každém eskontu si nový investor předem sráží úrok ve formě diskontu. Bankovní akcepty – směnky, které banka na žádost obchodní společnosti opatří svým akceptem, který garantuje investorovi zaplacení směnky v termínu splatnosti.

Cenné papíry peněžního trhu n n n B) POKLADNIČNÍ SMĚNKY emituje vláda nebo místní

Cenné papíry peněžního trhu n n n B) POKLADNIČNÍ SMĚNKY emituje vláda nebo místní orgány k překlenutí přechodného nesouladu mezi příjmy a výdaji během roku prvotřídní kvalita a likvidita

Cenné papíry peněžního trhu n n C) KOMERČNÍ PAPÍRY krátkodobé cenné papíry, které emitují

Cenné papíry peněžního trhu n n C) KOMERČNÍ PAPÍRY krátkodobé cenné papíry, které emitují podniky a jejich prodejem si opatřují krátkodobý úvěr

Cenné papíry peněžního trhu n n dobře obchodovatelné především u velkých společností jsou umísťovány

Cenné papíry peněžního trhu n n dobře obchodovatelné především u velkých společností jsou umísťovány buď přímo emitentem, nebo pomocí zprostředkovatele, kterým může být banka nebo makléř

Cenné papíry peněžního trhu n n D) DEPOZITNÍ CERTIFIKÁTY potvrzení banky o přijetí zaokrouhlené

Cenné papíry peněžního trhu n n D) DEPOZITNÍ CERTIFIKÁTY potvrzení banky o přijetí zaokrouhlené částky vkladu s krátkou lhůtou splatnosti velikost nominální hodnoty se řídí tím, komu bude certifikát prodáván nejrozšířenější forma CP v ČR, většina není obchodovatelná

Cenné papíry peněžního trhu n n ad. a) Směnka je listina, která obsahuje závazek

Cenné papíry peněžního trhu n n ad. a) Směnka je listina, která obsahuje závazek zaplacení určité peněžní částky v určité době.

Cenné papíry peněžního trhu n n n Rozdělení směnek: 1) Směnka cizí a) Prostá

Cenné papíry peněžního trhu n n n Rozdělení směnek: 1) Směnka cizí a) Prostá cizí směnka je příkaz jedné osoby (výstavce) druhé osobě (směnečníkovi), zaplatit určitou částku. “Zaplaťte za tuto směnku na řad firmy XY“

Cenné papíry peněžního trhu n n n b) Cizí na vlastní řad odlišuje se

Cenné papíry peněžního trhu n n n b) Cizí na vlastní řad odlišuje se od prosté cizí směnky tím, že výstavce a ten, kterému má být placeno, jsou stejné osoby “Zaplaťte za tuto směnku na řad náš vlastní“

Cenné papíry peněžního trhu n n n 2) Směnka vlastní slibem výstavce, že zaplatí

Cenné papíry peněžního trhu n n n 2) Směnka vlastní slibem výstavce, že zaplatí peněžní částku. Vlastní směnka se téměř nepoužívá – nahrazuje se směnkou cizí “Zaplatím za tuto směnku na vlastní řad“

Cenné papíry peněžního trhu n n n Náležitosti cizí směnky: zákon směnečný a šekový

Cenné papíry peněžního trhu n n n Náležitosti cizí směnky: zákon směnečný a šekový označení, že jde o směnku bezpodmínečný příkaz zaplatit určitou peněžní sumu (zaplaťte) jméno toho, kdo má platit (tj. směnečníka)

Cenné papíry peněžního trhu n n údaje o splatnosti jméno toho, komu nebo na

Cenné papíry peněžního trhu n n údaje o splatnosti jméno toho, komu nebo na jehož řad má být placeno (remitenta) datum a místo vystavení směnky podpis výstavce

Cenné papíry peněžního trhu n n Výpočet úroku: Úrok se vypočítá předem a započte

Cenné papíry peněžního trhu n n Výpočet úroku: Úrok se vypočítá předem a započte se do směnečné částky.

Cenné papíry peněžního trhu n úrok (za měsíc) = jistina x úroková míra x

Cenné papíry peněžního trhu n úrok (za měsíc) = jistina x úroková míra x počet měsíců 12 x 120

Cenné papíry peněžního trhu n úrok (za dny) = jistina x úroková míra x

Cenné papíry peněžního trhu n úrok (za dny) = jistina x úroková míra x počet dnů 360 x 100

Cenné papíry peněžního trhu n n n Splatnost směnky: a) Směnka denní (precizní) splatnost

Cenné papíry peněžního trhu n n n Splatnost směnky: a) Směnka denní (precizní) splatnost označena přesným kalendářním dnem (např. 15. prosince 2010) b) Datosměnky (lhůtová směnka) splatnost uvedena lhůtou (např. za 8 týdnů po datu vystavení)

Cenné papíry peněžního trhu n n c) Směnky na viděnou (vistasměnky) splatné kdykoliv při

Cenné papíry peněžního trhu n n c) Směnky na viděnou (vistasměnky) splatné kdykoliv při předložení d) Časové směnky (lhůtní vistasměnky) splatnost je vyjádřena např. padesát dní po předložení apod.

Cenné papíry peněžního trhu n n Příklad (směnka cizí na vlastní řad): Výrobní podnik

Cenné papíry peněžního trhu n n Příklad (směnka cizí na vlastní řad): Výrobní podnik ALFA (a. s. Plzeň, Vejprnická 18), výroba, jeho hlavní dodavatel podnik BETA (a. s. Plzeň, nám. T. G. Masaryka), jeho hlavní dodavatel surovin podnik GAMA atd.

Cenné papíry peněžního trhu n n 1) A. s. BETA dodá materiál firmě ALFA,

Cenné papíry peněžního trhu n n 1) A. s. BETA dodá materiál firmě ALFA, faktura Kč 100 000, -2) A. s. ALFA nemá dostatek pohotových peněžních prostředků a žádá firmu BETA o poskytnutí obchodního úvěru na 3 měsíce (než zpracuje materiál a prodá výrobky), a. s. BETA má zájem na další obchodní spolupráci a vystaví směnku, kterou a. s. ALFA akceptuje.

Cenné papíry peněžního trhu n n n 3) Firma GAMA je dodavatel firmy BETA,

Cenné papíry peněžního trhu n n n 3) Firma GAMA je dodavatel firmy BETA, která rovněž není v dobré finanční situaci a musí zaplatit firmě GAMA za dodané suroviny. 4) A. s. BETA se dohodne s firmou GAMA, že si za své dodávky nechá zaplatit směnkou akceptovanou firmou ALFA. 5) V den splatnosti směnky vyplatí a. s. ALFA směnku podniku GAMA

Cenné papíry peněžního trhu

Cenné papíry peněžního trhu

Cenné papíry peněžního trhu n Tak se směnka, původně pro a. s. ALFA prostředkem

Cenné papíry peněžního trhu n Tak se směnka, původně pro a. s. ALFA prostředkem k získání úvěru, stala v a. s. BETA platebním prostředkem. Převod vlastnictví směnky se provede zápisem na rubu směnky.

Cenné papíry peněžního trhu n 6) Firma GAMA se před splacením směnečného závazku může

Cenné papíry peněžního trhu n 6) Firma GAMA se před splacením směnečného závazku může rozhodnout nabídnout směnku k odkoupení bance. V tomto případě se jedná o další možnost použití směnky jako úvěrového prostředku. Banka se stane majitelem směnky a poskytne firmě GAMA tzv. eskontní úvěr.

Cenné papíry peněžního trhu n Částka, kterou banka poskytne, odpovídá směnečné sumě snížené o

Cenné papíry peněžního trhu n Částka, kterou banka poskytne, odpovídá směnečné sumě snížené o hodnotu úroku a o provizi banky (ve formě tzv. diskontního poplatku).

Cenné papíry peněžního trhu n n n Vyhotovení směnky: 1) Vypočteme směnečnou částku: Faktura

Cenné papíry peněžního trhu n n n Vyhotovení směnky: 1) Vypočteme směnečnou částku: Faktura od firmy ALFA byla na částku 100 000, -- Kč. Úroková míra stanovena 16 % p. a. , doba splacení směnky 3 měsíce

Cenné papíry peněžního trhu 100 000, -- x 0, 16 x 3 úrok =

Cenné papíry peněžního trhu 100 000, -- x 0, 16 x 3 úrok = ----------------12 Směnečná částka: 100 000, -- + 4 000, -- = 104 000, -- (uvedeme číselně i slovy)

Cenné papíry peněžního trhu n n n 2) Datum vystavení (měsíc slovem) 3) Místo

Cenné papíry peněžního trhu n n n 2) Datum vystavení (měsíc slovem) 3) Místo a datum zaplacení: Plzeň 15. prosince 2010 Prakticky se tento údaj nevyskytuje bez udání tzv. domiciláta. Domicilovat směnku znamená označit místo, kde má být směnka splacena. Tímto místem bývá nejčastěji banka.

Cenné papíry peněžního trhu n n 4) Je-li směnka prvopis (bývá téměř vždy) uvedeme:

Cenné papíry peněžního trhu n n 4) Je-li směnka prvopis (bývá téměř vždy) uvedeme: první. 5) Přesná adresa a čitelný podpis výstavce, přesná adresa směnečníka 6) Akceptování – podpis směnečníka. 7) Případný převod směnky se zaznamenává na rubu.

Stručný slovníček směnečných pojmů n n Akcept přijetí cizí směnky, resp. podpis osoby, která

Stručný slovníček směnečných pojmů n n Akcept přijetí cizí směnky, resp. podpis osoby, která se zavazuje směnku v den splatnosti zaplatit. Allonge přívěsek směnky, který se ke směnce přilepí v případě, že rub směnky je již zcela popsán indosamenty.

Stručný slovníček směnečných pojmů n n Aval směnečný rukojmí, ručitel Blanko (bianco) směnka formulář

Stručný slovníček směnečných pojmů n n Aval směnečný rukojmí, ručitel Blanko (bianco) směnka formulář směnky, v němž nejsou některé údaje vyplněny (např. částka směnky, termín splatnosti), ale nechybí podpis výstavce a směnečníka

Stručný slovníček směnečných pojmů n n n Cesse směnky prosté předání směnky novému majiteli

Stručný slovníček směnečných pojmů n n n Cesse směnky prosté předání směnky novému majiteli bez napsání rubopisu Diskont srážka při eskontu Domicil doložka označující místo (například banku), kde má být směnka v den splatnosti zaplacena

Stručný slovníček směnečných pojmů n n n Duplikát stejnopis směnky cizí, označený v textu

Stručný slovníček směnečných pojmů n n n Duplikát stejnopis směnky cizí, označený v textu slovem “druhá“, “třetí“ Indosament rubopis “Za mě na řad firmy xyz“ Eskont nákup směnek bankou před jejich splatností

Stručný slovníček směnečných pojmů n n Kvitance po zaplacení má být směnka opatřena kvitanční

Stručný slovníček směnečných pojmů n n Kvitance po zaplacení má být směnka opatřena kvitanční doložkou “zaplaceno dne“ a podpisem na řad doložka znamenající, že se směnkou či cenným papírem je dovoleno obchodovat na kapitálovém trhu

Stručný slovníček směnečných pojmů n n Reeskont další prodej eskontované směnky indosamentem Remitent osoba,

Stručný slovníček směnečných pojmů n n Reeskont další prodej eskontované směnky indosamentem Remitent osoba, které má být za směnku placeno, obvykle je to výstavce směnky

Stručný slovníček směnečných pojmů n n n Trasant výstavce směnky, směnečný věřitel Trasát směnečný

Stručný slovníček směnečných pojmů n n n Trasant výstavce směnky, směnečný věřitel Trasát směnečný dlužník, ten kdo má platit Trata směnka pasivní

Stručný slovníček směnečných pojmů n n Rimesa směnka aktivní Žiro rubopis, indosament

Stručný slovníček směnečných pojmů n n Rimesa směnka aktivní Žiro rubopis, indosament

Cenné papíry Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii

Cenné papíry Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T. G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí