Zklady Arteterapie a Artefiletiky Arteterapie v irm slova

  • Slides: 42
Download presentation
Základy Arteterapie a Artefiletiky

Základy Arteterapie a Artefiletiky

Arteterapie v širším slova smyslu Někdy nazývána Kulturní terapie, zahrnuje všechny ostatní neverbální techniky

Arteterapie v širším slova smyslu Někdy nazývána Kulturní terapie, zahrnuje všechny ostatní neverbální techniky : -psychodrama, -sociodrama, -muzikoterapie, -psychogymnastika -návštěvy divadel, výstav, -besedy o umění -sběratelství drobné grafiky -atp.

Arteterapie v užším slova smyslu Forma psychoterapie, která prostřednictvím výtvarných prostředků (kresba, malování, modelování,

Arteterapie v užším slova smyslu Forma psychoterapie, která prostřednictvím výtvarných prostředků (kresba, malování, modelování, plastiky atp. ) slouží k vyjádření problematiky jedince nebo skupiny jako celku. Není zde významná umělecká hodnota. Cílem je poskytnout pacientům pomocné prostředky, k projevu svojí problematiky.

Dělení Arteterapie dle aktivity Pasivní arteterapie zahrnuje zájem klientů o dějiny umění, návštěvy filmů,

Dělení Arteterapie dle aktivity Pasivní arteterapie zahrnuje zájem klientů o dějiny umění, návštěvy filmů, výstav, besedy o umění, sběratelství drobné grafiky (ex libris, novoročenek, apod. ).

Aktivní arteterapie je arteterapie při pracovní pohybové, divadelní činnosti, kresba, malba, sochařství, grafika, textilní

Aktivní arteterapie je arteterapie při pracovní pohybové, divadelní činnosti, kresba, malba, sochařství, grafika, textilní techniky nebo ve spolupráci s jinými metodami např. s verbální psychoterapií, muzikoterapií, pohybovou terapií (tance), divadlo. zvláštním druhem aktivní arteterapie je i MUZIKOTERAPIE ,

Dělení Arteterapie dle typu(Joanidis ) Kreativistická a integrativní terapie - důraz na samotnou tvořivou

Dělení Arteterapie dle typu(Joanidis ) Kreativistická a integrativní terapie - důraz na samotnou tvořivou - aktivitu, uvolnění latentních - tvořivých sil, umělecká činnost - aktivizuje schopnosti, - podporuje seberealizaci - a integraci osobnosti

Činnostní arteterapie výtvarná produkci jako jedna z forem činnosti , odpoutává od patologických myšlenek

Činnostní arteterapie výtvarná produkci jako jedna z forem činnosti , odpoutává od patologických myšlenek a stavů, podporuje zdravé složky osobnosti,

Projektivní arteterapie podněcuje promítání citů, postojů a motivů do výtvarné tvorby, ( jejich poznání,

Projektivní arteterapie podněcuje promítání citů, postojů a motivů do výtvarné tvorby, ( jejich poznání, zpracování, kompenzování a interpretování).

Sublimační arteterapie ventilace pudových impulsů ( sexuální, agresivní ), nebo různé emoční stavy (úzkost

Sublimační arteterapie ventilace pudových impulsů ( sexuální, agresivní ), nebo různé emoční stavy (úzkost a strach, deprese, nespokojenost) do výtvarné tvorby,

Artefiletika

Artefiletika

Artefiletika n Reflektivní, tvořivé a zážitkové pojetí vzdělávání a výchovy, které vychází z vizuální

Artefiletika n Reflektivní, tvořivé a zážitkové pojetí vzdělávání a výchovy, které vychází z vizuální kultury nebo jiných expresivních projevů (dramatické, hudební, taneční). Za vizuální kulturu zde považujeme výtvarné umění, vizuální stránky médií a estetické stránky hmotné kultury a prostředí. (Slavíková, Slavík, Eliášová, 2007)

Cíle artefiletiky n n Dát člověku šanci nalézt jeho místo a úlohu v lidské

Cíle artefiletiky n n Dát člověku šanci nalézt jeho místo a úlohu v lidské společnosti, vybavit ho empatií k druhým lidem, připravit ho na to, aby mohl duchovně růst a pomoci mu k tomu, aby nalezl životní smysl v lidské kultuře. Dále mu také poskytnout příležitost k odhalení vlastních psychických možností a mezí. “ (Slavík, 2001, s. 12) , , V artefiletice je důraz kladen na zasazení osobní reflexe do širokých kulturních a poznávacích kontextů. To ji také odlišuje od navyklé výchovné praxe, která v České republice stále převažuje. “ (Slavík, 2001, s. 12)

Osobnost a kvalifikace artefiletika n n Osobní zralost dané osoby. Podstatná část práce artefiletika

Osobnost a kvalifikace artefiletika n n Osobní zralost dané osoby. Podstatná část práce artefiletika se svým klientem je založena na jejich vzájemném vztahu, předpokládá se tedy, že artefiletik bude ve vzájemném kontaktu s klientem udržovat jeho důvěru, respektovat ho a bude na klienta ohleduplný, proto je velmi důležitý určitý stupeň sebekázně. (Slavík, 1997. ) Z kvalifikačních předpokladů by měl mít artefiletik znalosti o výtvarném umění a výtvarné kultuře. Předpokládá, že by měl mít artefiletik pedagogické a výtvarné vzdělání.

Osobnost a kvalifikace artefiletika n n Měl by mít také zkušenosti, které by měl

Osobnost a kvalifikace artefiletika n n Měl by mít také zkušenosti, které by měl nabrat i osobní sebezkušeností, například formou zážitkového výcviku. Práce v oblasti artefiletiky klade na pracovníka spoustu nároků, je nutná supervizní kontrola, stejně jako v ostatních pomáhajících profesích.

Srovnání artefiletiky a arteterapie n n Arteterapie je obor využívající výtvarný projev jako hlavní

Srovnání artefiletiky a arteterapie n n Arteterapie je obor využívající výtvarný projev jako hlavní prostředek poznávání a ovlivňování lidské psychiky ve směru redukce psychických či psychosomatických obtíží a redukce konfliktů v mezilidských vztazích. Výtvarné tvořivé aktivity mají podporovat zdraví a podpořit léčení. Ve všech těchto rovinách je arteterapie postupem léčebným ………

Práce jednoho ústeckého malíře (dg. Psychóza)

Práce jednoho ústeckého malíře (dg. Psychóza)

n n „Artefiletika je pedagogická (či umělecko pedagogická) disciplína, využívající obdobných postupů jako arteterapie

n n „Artefiletika je pedagogická (či umělecko pedagogická) disciplína, využívající obdobných postupů jako arteterapie v oblasti výchovy, rozvoje positivních rysů osobnosti a prevence psychických a sociálních patologií. “ (Stiburek, 2000, s. 36) Artefiletika tedy není léčebná metoda, ale odvětví pedagogiky a estetiky, tedy je to soubor činností, vedoucích k rozvoji fantazie, schopností, dovedností a v neposlední řadě také nástroj k snadnějšímu sociálnímu začleňování.

Dělení Arteterapie dle organizační struktury Individuální arteterapie ( arteterapeut a klient), napomáhá projevení problematiky,

Dělení Arteterapie dle organizační struktury Individuální arteterapie ( arteterapeut a klient), napomáhá projevení problematiky, větší sebepoznání , otvírání, práce i se sny. Rodinná terapie – např. kresby dětí (př. začarovaná rodina), posuzování kooperace mezi členy rodiny (př. společná nebo komun. kresba).

Dělení Arteterapie dle organizační struktury Skupinová arteterapie - skupina čistě arteterapeutická arteterapie jako doplněk

Dělení Arteterapie dle organizační struktury Skupinová arteterapie - skupina čistě arteterapeutická arteterapie jako doplněk , zpětné vazby od členů skupiny, vlastní projekce do cizích výtvorů, spec. postupy ( konverzační, doplňovaná, společná kresba atp). Nevýhoda méně času pro vyjádření jednotlivých členů.

Projektivní arteterapie projevení problematiky členů skupiny nebo skupiny jako celku. Polsko název » psychorysunek

Projektivní arteterapie projevení problematiky členů skupiny nebo skupiny jako celku. Polsko název » psychorysunek « (psychokreslení). sezení obvykle trvá okolo 90 min. , uvolnění – kresba rozbor

Organizace jednotky Část úvodní např. techniku otevřených představ. ( zavření očí, k relaxováni a

Organizace jednotky Část úvodní např. techniku otevřených představ. ( zavření očí, k relaxováni a k představování si děje, sugestivní popis, otevřený konec. ) Část kresebná. (zpravidla 15 až 30 min ). samostatně, snaha vyjádřit zadané téma, může mít charakter figurální i abstraktní kresby, barevných impresí, čmáranic i schémat, nezále žína tom, zda někdo » dovede « nebo » nedovede malovat, po ukončení kreslení na zadní stranu vlastní výklad kresby. Část diskusní. -Kresby se vystaví najednou, srovnání, co kdo nakreslil , terapeut mlčí , skupina si začínají všímat podobností a rozdílů v obsahu kreseb. - Kresby jsou probírány jednotlivě po sobě.

Témata projektivní arteterapii Vlastní minulost a přítomnost. -. Představa o sobě. Jak se jevím

Témata projektivní arteterapii Vlastní minulost a přítomnost. -. Představa o sobě. Jak se jevím okolí. Můj největší problém. Můj nejhorší zážitek. Já a má nemoc. Čeho se bojím. Naše rodina. Moji rodiče. Můj hlavní nedostatek a přednost. Já uprostřed lidí. Co se mi nelíbí na lidech. Kdo jsem. Nakresli se jako zvíře. Životní cesta. Moje noční sny. Budoucnost, cíle a abstraktní pojmy. - Jaký bych chtěl být. Život bez neurózy. Čím bych chtěl být. Kdybych byl čarodějem. Můj domov. Tři přání. Můj oblíbený hrdina. Já za deset let. Láska, nenávist. Krása, dobro. Úzkost. Svoboda. Sila, slabost. Závislost, nezávislost. Mužství, ženství. Vztahy ve skupině. - Naše skupina. Moje postavení ve skupině. Můj problém ve vztahu ke skupině. Nálada z dnešní skupiny. Skupina jako zvířata. Skupina jako cirkus. Kouzelník proměnil skupinu. Skupina na poušti. Setkání skupiny s beduíny. Skupina bojuje s drakem. Skupina jde na maškarní ples. Skupina vystupuje na horu. Naše království. Co lidem dávám, co od nich čekám. Portréty členů skupiny.

Témata projektivní arteterapii Různé kombinace : Kouzelník proměnil členy skupiny ve zvířata. Pacient je

Témata projektivní arteterapii Různé kombinace : Kouzelník proměnil členy skupiny ve zvířata. Pacient je králem, sloužící ohlašují příchod poselstva, které odmítá předem sdělit cíl své návštěvy, král je přijímá. Kouzelník dává pacientovi předmět, ze kterého se mu má narodit dítě. Král s královnou posuzují, jak se pacient tentokrát v roli posla zhostil úkolu, který mu zadali atd.

Speciální postupy Volná kresba - každý kreslí co chce. Konverzační kresba - ve dvojicích;

Speciální postupy Volná kresba - každý kreslí co chce. Konverzační kresba - ve dvojicích; jeden výkres komunikace pomocí obrazů, čar a barev.

Speciální postupy Doplňovaná kresba: po kruhu; jeden začne a každý další něco dotváří Společná

Speciální postupy Doplňovaná kresba: po kruhu; jeden začne a každý další něco dotváří Společná kresba: celá skupina kreslí společně na jeden výkres

Způsoby práce s výtvory „co jedinec zachytit chtěl“ Co tam jedinec skutečně zachytit chtěl,

Způsoby práce s výtvory „co jedinec zachytit chtěl“ Co tam jedinec skutečně zachytit chtěl, co v ní vidí ostatní, co do ní promítají ze svých poznatků o pacientovi mimo kresbu co do ní promítají sami ze sebe…. . Co pacient vyjádřit chtěl ( skupina se snaží uhodnout ) pomáhá pacientovi, aby to nakonec vyjádřil sám …. . Sdělení něčeho, co by pacient chtěl ostatním sdělit, ale nemá kvůli svým zábranám odvahu to sám verbalizovat……

Způsoby práce s výtvory „co v kresbě vidí ostatní“ Diskuse o tom, co v

Způsoby práce s výtvory „co v kresbě vidí ostatní“ Diskuse o tom, co v kresbě vidí ostatní bez ohledu na vlastní úmysl autora. Možnosti: a) Promítat do kresby představy ostatních o autorovi a zkušenosti s ním a říci mu tak nepřímo, co si o něm myslí, co mu dosud neřekli, naznačit mu, jak vidí jeho chování ve skupině. Přitom může jít o záležitost, kterou autor kresby neměl v úmyslu do kresby dát. b) Každý může do kresby promítat své vlastní problémy bez ohledu na problémy autora.

Projekční kresebné testy (hodnocení kreseb dle kritéria) Goodenoughové kresby lidské postavy, test Machoverové, Kochův

Projekční kresebné testy (hodnocení kreseb dle kritéria) Goodenoughové kresby lidské postavy, test Machoverové, Kochův test kresby stromu, test dům strom osoba, hodnocení výběru barev (Pfisterův test ba revných pyramid, Lűscherův test volby barev) Využití při výkladu snů ve školách freudovské, jungovské, a dalších, z nichž každá hledá ve výsledcích činnosti fantazie, a tedy i v kresbách, svou vlastní symboliku.

Rožnovská intervenční arteterapie - RIA Vychází z předpokladů : změnu osobnosti lze uskutečňovat na

Rožnovská intervenční arteterapie - RIA Vychází z předpokladů : změnu osobnosti lze uskutečňovat na základě posunu ve výtvarném vyjadřování míru této změny zpětně posuzuje na základě vývoje jeho výtvarné produkce změna a kultivace výtvarného vyjádření klienta analogie, metafora posunu osobního. míra klientovy poučenosti či výtvarného umu není rozhodující. cílem je pomáhat klientovi při změně a kultivaci chování, myšlenek, postojů výtvarnou instrukcí tak lze změnit klientův (výtvarný) náhled na příznak (odrážející se v symptomatické tvorbě) a jeho významnost

Výtvarné vyjádření a osobní změna „ Přístup rožnovské intervenční arteterapie spočívá v odventilování energie

Výtvarné vyjádření a osobní změna „ Přístup rožnovské intervenční arteterapie spočívá v odventilování energie soustředěné v příznaku řízenou výtvarnou tvorbou a jejím vývojem jako zrcadlem skutečnosti, tedy objektivním posunem klienta“. (M. Kyzour)

Zdroje RIA Zdrojem RIA je dynamická psychoterapie. Analýza a interpretace výtvarného projevu vychází ze

Zdroje RIA Zdrojem RIA je dynamická psychoterapie. Analýza a interpretace výtvarného projevu vychází ze symboliky interpretačním zdrojem je pacientův sen. Malbu je možné pokládat za paralelu snu ( jeho symbolika se zřejmě z valné většiny kryje s výtvarnou). Sen funkce psychohygienická výtvarné abreakce = dtto. v urč. míře projik. vytěsněné obsahy = dtto zjevný obsah zamlžen symbolikou, =dtto přibližnosti a mnohoznač. výtvarného symbolu.

Arteterapeut RIA Arteterapeut ovlivňuje výtvarnou produkci : metodickými pokyny při malování, nepřímo následnou interpretací

Arteterapeut RIA Arteterapeut ovlivňuje výtvarnou produkci : metodickými pokyny při malování, nepřímo následnou interpretací artefaktu (individuální či skupinovou formou ) citlivým, nikoli destruktivním či neúnosně direktivním vstupem

Cíle v kresbě RIA Dospět ke kompozičně a barevně vyváženému artefaktu, který je poměrně

Cíle v kresbě RIA Dospět ke kompozičně a barevně vyváženému artefaktu, který je poměrně realistický, nejlépe iluzivní a figurativní, když proces výtvarného tvoření není upřednostňován před jeho výsledkem.

Metodické připomínky RIA Nejčastěji k : - proporčnosti figur, - kompozici, - obsazení zlatého

Metodické připomínky RIA Nejčastěji k : - proporčnosti figur, - kompozici, - obsazení zlatého řezu, - barevnosti ve smyslu komplementárních barev, - poměru mezi barevnou skvrnou a kresbou, - tvrdosti kontur apod.

Citace M. Kyzoura „ Výsledkem je artefakt po mnoha režijních změnách, které si jakoby

Citace M. Kyzoura „ Výsledkem je artefakt po mnoha režijních změnách, které si jakoby svými hluchými místy (bloky) vyžádá sám, a je podobenstvím pohybu vrstev zamýšlených a popřených. Žádoucího výsledku je dosahováno odpouzdřením výtvarně tuhého projektu a racionálního konceptu, uvolněním nevědomých pnutí nedestruktivní cestou, využitím náhodně vzniklých efektů, kdy náhoda má vypadat jako záměr, když ji podrobíme výtvarnému zpracování“. (M. K. )

Metodika analýzy artefaktu v RIA Uznání výtvarného prostoru ( např. v pohád. symbolech )

Metodika analýzy artefaktu v RIA Uznání výtvarného prostoru ( např. v pohád. symbolech ) klientovi umožňuje náhradně odžít na ploše papíru vytěsněné dětské krize a traumata a v interpretaci si je připustit či zvědomit. Cílem je opuštění ulity sebestřednosti jedince (nechápe a neuznává realitu kolem sebe, nebo ji pokládá za svou součást – tedy vlastní ji).

Citace z teorie RIA „Člověk je tímto způsobem veden k opuštění lákavé nabídky dětské

Citace z teorie RIA „Člověk je tímto způsobem veden k opuštění lákavé nabídky dětské postýlky zdobené narciskami „. „Narcistické stažení se do sebe je lákavou reakcí na zátěže dospívání„. Bruno Bettelheim

Arteterapie jako prostředek diagnostiky

Arteterapie jako prostředek diagnostiky

Arteterapie jako prostředek diagnostiky

Arteterapie jako prostředek diagnostiky

Arteterapie jako prostředek diagnostiky

Arteterapie jako prostředek diagnostiky