VYJMENOVAN SLOVA PO L VY32Inovace17 MT 4 autor

  • Slides: 21
Download presentation
VYJMENOVANÁ SLOVA PO L VY_32_Inovace_17 MT- 4 autor: Mgr. Tereza Mačková ZŠ a MŠ

VYJMENOVANÁ SLOVA PO L VY_32_Inovace_17 MT- 4 autor: Mgr. Tereza Mačková ZŠ a MŠ Nedašov

Anotace Autor Datum zhotovení Prezentace slouží jako motivace k úvodní hodině vyjmenovaných slov. Prezentace

Anotace Autor Datum zhotovení Prezentace slouží jako motivace k úvodní hodině vyjmenovaných slov. Prezentace seznamuje žáky s pořadím vyjmenovaných slov po l a jejich základním významem. Součástí jsou i nejčastější příbuzná slova k jednotlivým vyjmenovaným slovům. Tereza Mačková Prosinec 2011 Očekávaný výstup český Umí vyjmenovat ve správném pořadí vyjmenovaná slova, chápe jejich význam, ovládá jejich pravopis Speciální vzdělávací potřeby žádné Klíčová slova Vyjmenovaná slova po L Druh učebního materiálu Jazyk Prezentace, pracovní list Druh interaktivity aktivita Cílová skupina žák Stupeň a typ vzdělávání základní vzdělávání – první stupeň Typická věková skupina 3. ročník Celková velikost 10, 0 MB

RECEPT VÍLY HERMÍNKY Kdo má málo vlasů a hlavu skoro lysou koho bolí lýtka

RECEPT VÍLY HERMÍNKY Kdo má málo vlasů a hlavu skoro lysou koho bolí lýtka a jiné nemoci jsou, ten nemusí vzlykat. Když uvidí blýskání a uslyší houkání v půlnoci u mlýna, uplyne chvilinka a zjeví se Hermínka. V plyšovém kabátku, lýkových střevíčcích ti odvar z pelyňku přinese v hrníčcích. Odvarem neplýtvej! Polykej pomalu, lýtka si natírej, stříkni i na hlavu, pod nosem potírej! Vlasy ti zhoustnou, hubení ztloustnou. Choroba mine tě v zimě i v létě, ať bruslíš či lyžuješ, nebo se z plavání raduješ.

VYJMENOVANÁ SLOVA PO L slyšet lysý mlýn blýskat se lýtko polykat plynout plýtvat vzlykat

VYJMENOVANÁ SLOVA PO L slyšet lysý mlýn blýskat se lýtko polykat plynout plýtvat vzlykat lyže lýko pelyněk plyš

Vnímat sluchem. Slova příbuzná uslyšet, poslyš, proslýchá se, slyšitelný, neslyšící, nedoslýchavý, poslyš, vyslyšet Neslyším

Vnímat sluchem. Slova příbuzná uslyšet, poslyš, proslýchá se, slyšitelný, neslyšící, nedoslýchavý, poslyš, vyslyšet Neslyším tě. Slyší i trávu růst. Vysvětli toto rčení.

Budova se zařízením na rozemílání obilí. Slova příbuzná mlýnek, mlýnice, mlynářský, mlynář Pamatuj! mlýn

Budova se zařízením na rozemílání obilí. Slova příbuzná mlýnek, mlýnice, mlynářský, mlynář Pamatuj! mlýn (mlýnek) mlýně) mlít (obilí ve Boží mlýny melou pomalu, ale Vysvětli toto rčení. jistě. Mlynář celý den pracoval v mlýnici.

Vydávat záblesky, zářit. Slova příbuzná zablýskat, blýskání, blýskavice , blyštět, blyštivý Pamatuj! blýská se

Vydávat záblesky, zářit. Slova příbuzná zablýskat, blýskání, blýskavice , blyštět, blyštivý Pamatuj! blýská se (při bouřce) vesnice) blízká ( Blýská se na lepší časy. Zablýsklo se mu tajemně v očích.

Požívat sousta. Slova příbuzná polykání spolykat Spolykal velké sousto. Při polykání mě bolí v

Požívat sousta. Slova příbuzná polykání spolykat Spolykal velké sousto. Při polykání mě bolí v krku.

Pomalu téci, proudit, ubíhat. Slova příbuzná vyplynout, vyplývat uplynout, plynárna, plytký oplývat, splývat Čas

Pomalu téci, proudit, ubíhat. Slova příbuzná vyplynout, vyplývat uplynout, plynárna, plytký oplývat, splývat Čas rychle plyne. Viděl jsi někdy plynout vodu v řece?

Zbytečně něco spotřebovávat, utrácet, mrhat. Slova příbuzná neplýtvej, vyplýtvat plýtvání, plýtvající Potravinami nesmíš plýtvat!

Zbytečně něco spotřebovávat, utrácet, mrhat. Slova příbuzná neplýtvej, vyplýtvat plýtvání, plýtvající Potravinami nesmíš plýtvat! Neplýtvej zbytečně vodou!

Plakat, naříkat. Slova příbuzná vzlykání, vzlyk zalykat se provzlykat Chlapec ztratil hračku a začal

Plakat, naříkat. Slova příbuzná vzlykání, vzlyk zalykat se provzlykat Chlapec ztratil hračku a začal hlasitě vzlykat. Holčička lítostivě vzlykala nad rozbitou hračkou.

Holý, bez porostu (vlasů, chlupů, stromů…) Slova příbuzná lysina, lysinka, lyska(kachna) Lysá hora Pamatuj!

Holý, bez porostu (vlasů, chlupů, stromů…) Slova příbuzná lysina, lysinka, lyska(kachna) Lysá hora Pamatuj! lysá (holá) lyska (pták) oříšky) lísá se líska(keř, na kterém rostou lískové Slovo souznačné ke slovu lysý je holý.

Zadní část dolní končetiny mezi kolenem a patou. Slova příbuzná lýtkový (sval) Část dolní

Zadní část dolní končetiny mezi kolenem a patou. Slova příbuzná lýtkový (sval) Část dolní končetiny nazýváme lýtko. Poraněné lýtko ošetřil lékař.

Pletivo pod kůrou stromu. Slova příbuzná lýkožrout Pod kůrou stromů se nachází žluté lýko.

Pletivo pod kůrou stromu. Slova příbuzná lýkožrout Pod kůrou stromů se nachází žluté lýko. Libuška nosí klobouk z lýka.

Sportovní náčiní určené k pohybu na sněhu Slova příbuzná lyžař, lyžáky, lyžařský lyžovat, zalyžovat

Sportovní náčiní určené k pohybu na sněhu Slova příbuzná lyžař, lyžáky, lyžařský lyžovat, zalyžovat si Pamatuj! lyže ( na lyžování) (zmrzlinu) líže Všichni známe pohádku Krakonoš a lyžníci.

Léčivá bylina Slova příbuzná pelyňkový (čaj) Bylina hořké chuti je pelyněk. Roste tady pelyněk

Léčivá bylina Slova příbuzná pelyňkový (čaj) Bylina hořké chuti je pelyněk. Roste tady pelyněk a jiné byliny.

Tkanina s delším vlasem. Slova příbuzná plyšový (medvídek) K výrobě plyšových hraček slouží plyš.

Tkanina s delším vlasem. Slova příbuzná plyšový (medvídek) K výrobě plyšových hraček slouží plyš. K narozeninám jsem dostal plyšového medvídka.

Podaří se ti co nejrychleji doplnit vyjmenovaná slova po L ve směru šipek?

Podaří se ti co nejrychleji doplnit vyjmenovaná slova po L ve směru šipek?

Metodika Prezentace je určená k seznámení s vyjmenovanými slovy. Učitel postupně seznamuje žáky s

Metodika Prezentace je určená k seznámení s vyjmenovanými slovy. Učitel postupně seznamuje žáky s jednotlivými vyjmenovanými slovy, vysvětluje jejich význam, slova příbuzná, užití ve větách. Názvy vyjmenovaných slov si žáci procvičí ve dvou tajenkách.

POUŽITÉ ZDROJE v v Vyjmenovaná slova hravě-nově , Hana Mulhauserová Škola hrou – Hana

POUŽITÉ ZDROJE v v Vyjmenovaná slova hravě-nově , Hana Mulhauserová Škola hrou – Hana Sedláčková http: //skolakov 3 b. sweb. cz/vyjmenovana_slova_po_L/porad i/rada. L 1. htm http: //skolakov. webnode. cz/cesky-jazyk-3 trida/vyjmenovana-slova-po-l/