z Socijalni rad s pojedincem Socijalni rad s

  • Slides: 30
Download presentation
z Socijalni rad s pojedincem

z Socijalni rad s pojedincem

Socijalni rad s pojedincem je temeljni pristup u tzv. z Općem socijalnom radu. Temeljni

Socijalni rad s pojedincem je temeljni pristup u tzv. z Općem socijalnom radu. Temeljni cilj praske socijalnog rada s pojedincem je da pojedinac koji se nalazi u stanju socijalne potrebe sam preuzme kontrolu nad svojim životom. Socijalni rad s pojedincem je temelj profesije socijalnog rada, ali istovremeno i njezin moguć vrhunac, jer može obuhvatiti niz područja i tehnika, obiteljski socijalni rad, socijalni rad sa grupom, socijalni rad u lolaknoj zajednici, zdravstvu i slično.

Socijalnizrad s pojedincem je 1. individualiziran rad, usmjeren na probleme pojedinca, 2. on je

Socijalnizrad s pojedincem je 1. individualiziran rad, usmjeren na probleme pojedinca, 2. on je utemeljen na znanstvenim spoznajama i 3. na njima razvijenim metodama i tehnikama, 4. te poznavanju dobre prakse. Ovakva utemeljenost čini socijalni rad s pojedincem stručnim radom.

§ Socijalni rad pomaže pojedincu u problemima: z a. Njene/njegove društvene okoline b. Njene/njegove

§ Socijalni rad pomaže pojedincu u problemima: z a. Njene/njegove društvene okoline b. Njene/njegove prirodne okoline, c. U poteškoćama povezanim s njenim/njegovim tjelesnim zdravljem d. Njenih/njegovih unutarnjih, psihičkih poteškoća e. Odnosa sa drugim pojedincima i društvenim grupama Neki autori, pokušavajući naglasiti kompleksnu i multidisciplinarnu prirodu opisuju ga kao bio-psiho-socijalnu disciplinu.

z § Socijalni rad s pojedincem je oduvijek bio ideološka kategorija usmjeravana od strane

z § Socijalni rad s pojedincem je oduvijek bio ideološka kategorija usmjeravana od strane društvenih snaga koje su upravljale temeljnim društvenim procesima. § Tako je na primjer u Ujedinjenom kraljevstvu postojao takozvani „workhouse test”. § On je bio utemeljen na English Poor Laws (Zakonu o sirotinji). Posljednji iz serije Poor Laws je bio objavljen 1834. godine i upravo je u tom zakonu odredba o “less eligibility”. § Uvjet za organizaciju „working house” je bio tzv. “less eligibility” test. On je značio da su u tim kućama morali biti puno slabiji uvjeti nego “vani” kako bi ti uvjeti bili zastrašujući i odvraćali bi od boravka u “working house”.

§ Prvi Poor Law je bio oglašen 1536. godine i njegova je z namjena

§ Prvi Poor Law je bio oglašen 1536. godine i njegova je z namjena bila kontrolirati skitnice i prosjake, posebno „impotent poor”, dakle nesposobnu sirotinju koja bi morala kroz boravak u „working house” pokazati kako je sposobna brinuti se o sebi. To je bio „workhouse test”. § Kako dugo je trajala ta ideologija i kako je ona još i danas prisutna u kapitalističkom društvu, ilustrira se činjenicom da su Poor Laws stavljeni izvan snage tek National Assistance Actom (zakonom) iz 1948. godine, a neki dijelovi tog zakonodavstva bili su u dijelovima zakonodavstva Ujedinjenog kraljevstva na snazi sve do 1967. godine.

z § OSNOVNE RAZVOJNE FAZE SOCIJALNOG RADA S POJEDINCEM

z § OSNOVNE RAZVOJNE FAZE SOCIJALNOG RADA S POJEDINCEM

z § 1. Pozitivistički socijalni rad – „znanstveno istraživački početak“ § Pozitivističko istraživanje je

z § 1. Pozitivistički socijalni rad – „znanstveno istraživački početak“ § Pozitivističko istraživanje je pristup po modelu prirodnih znanosti kao što su biologija i kemija. § Nastoji otkriti prirodne zakone. § Vidi pojedince oblikovane vanjskim silama. § Zdrav razum vidi kao manje valjan od znanosti.

§ Pozitivistički socijalni rad koristi deduktivan sustav definicija, z aksioma i zakona. § Temelji

§ Pozitivistički socijalni rad koristi deduktivan sustav definicija, z aksioma i zakona. § Temelji se na preciznim opažanjima i činjenicama. § Ne oslanja se na vrijednosne sustave i koristi objektivno ispitivanje. § Prva knjiga koja se smatra udžbenikom u socijalnom radu, nosi naslov „Social Diagnosis“ autorice Mary Richmond § Njezin je rad vrlo važan posebno na području socijalnog rada s pojedincem. § Godine 1922. objavljena je njena knjiga „What is Social Case Work“ što je prvi udžbenik iz tog područja.

§ A Study of Nine Hundred and Eighty-five Widows Known to z Certain Charity

§ A Study of Nine Hundred and Eighty-five Widows Known to z Certain Charity Organization Societies in 1910. § Knjiga je objavljena 1913. godine kao rezultat temeljitog terenskog rada, u kojemu je, međutim, provođeno samo temeljito istraživanje, bez neposredne socijalne pomoći. § Mary Richmond je, na simboličkoj razini i prethodnica privatizacije u profesiji socijalnog rada. Ona je 1896. godine primila iznos od tri dolara naknade za svoj savjetodavni rad i taj se događaj nekako smatra početkom privatnog poduzetništva u profesiji socijanog rada.

z PSIHOANALITIČKI PRISTUPI § Od 1910. godine dolazi do uvođenje psihoanalitičke teorije i središte

z PSIHOANALITIČKI PRISTUPI § Od 1910. godine dolazi do uvođenje psihoanalitičke teorije i središte interesa socijalnog rada postaje individualna terapija. § To se posebno produbljuje nakon I svjetskog rata i psiholoških posljedica po milijune američkih vojnika. § Emocije, stavovi, potisnuti sukobi i borba u potsvijesti postali su sastavni dio razumijevanja socijalnih problema i metoda rada na „socijalnom slučaju“.

z § Psihoanalitički pristup je ostao sve do danas snažan pratitelj socijalnog rada. §

z § Psihoanalitički pristup je ostao sve do danas snažan pratitelj socijalnog rada. § Tako je na primjer i danas u našoj zemlji prisutan tzv. „psihosocijalni rad“ koji nije ništa drugo nego derivat psihoanalitičkog pristupa kojeg je započela Florence Hollis čija je knjiga „A Psychosocial Therapy” objavljena 1964. godine.

§ Kada je riječ o nekim oblicima privatne prakse u z socijalnom radu u

§ Kada je riječ o nekim oblicima privatne prakse u z socijalnom radu u SAD, daleko najveći broj tih socijalnih radnika ili § 83% smatra se sljedbenicima psihodinamske teorije § 50% ego-psihologije § 30% gestalta § 50% teorije sustava § 37% su bihevioristi, § 62% su educirani na podruc ju kognitivno-bihevioristic kih teorija.

z Povratak socijalnoj grupi § Socijalne i ekonomske potrebe u vrijeme velike ekonomske krize

z Povratak socijalnoj grupi § Socijalne i ekonomske potrebe u vrijeme velike ekonomske krize 1929 - 1933 preusmjerile su sociološka razmatranja i potrebe svakodnevice za drugačiji socijalni rad. Tu se naravno zbog realiteta te velike ekonomske drame našla i akcija savezne vlade SAD, koja se do tada nije htjela „miješati“ u socijalne prilike. § Depresija je rezultirala zdravim preokretom od naglaska na psihološku uzročnost prema obnovljenom proučavanju ekonomije, proračuna i čimbenika socijalnog okoliša.

z § Obnovljen je i interes za obitelj, obiteljsku dinamiku i interakciju članova obitelji.

z § Obnovljen je i interes za obitelj, obiteljsku dinamiku i interakciju članova obitelji. § Na Pennsylvania School of Social Work, Virginia Robinson i Jessie Taft stvaraju “funkcionalnu školu” socijalnog rada, koja se odvaja od prevladavajućih psihoanalitičkih uticaja. § Centar pozornosti usmjeravaju na odnos između socijalnog radnika i klijenta § Uvjeti u kojima se odvija socijalni rad, velika ekonomska kriza i milijuni siromašnih i obespravljenih, udaljavaju socijalni rad tog vremena od individualističkih pristupa psihodinamske škole.

z § U krilu funkcionalističkog pristupa počinje orijentacija na takozvani „problem solving“ pristup, koji

z § U krilu funkcionalističkog pristupa počinje orijentacija na takozvani „problem solving“ pristup, koji se dugi niz godina razvijao kao spontani intuitivno definirani pristup, koje će u socijalni rad uvesti Helen Perlman. § Helen Harris Perlman je 1957. godine objavila knjigu Social Casework, A Problem-Solving Process, koja je bila teorijska osnova tog pristupa, koji je zadržao važnu poziciju u socijalnom radu s pojedincem sve do današnjih dana.

Helen Harris Perlman je bila vrlo zanimljiva osoba. Nije namjervala z biti socijalna radnica.

Helen Harris Perlman je bila vrlo zanimljiva osoba. Nije namjervala z biti socijalna radnica. Htjela je postati profesorica humanističkih znanosti. Nakon što je diplomirala na Sveučilištu u Minnesoti 1926. na engleskoj književnosti, rekli su joj da se ne može zaposliti na fakultetskoj razini jer je bila žena, a posebno zato jer je bila Židovka. Potom je pronašla privremeni posao u židovskom uredu za socijalnu skrb u Chicagu. Kasnije je jednom izjavila da je ovo njeno izlaganje socijalnom radu bilo pravo otkriće. Napisala je: "Otvorio mi se čitav svijet u kojemu sam imala veliko zadovoljstvo što sam mogla pomoći ljudima".

§ Ustrajala je u pomaganju ljudima, pa se odlučila i na stručno z osposobljavanje,

§ Ustrajala je u pomaganju ljudima, pa se odlučila i na stručno z osposobljavanje, pa je 1943. godine dobila diplomu socijalne radnice na sveučilištu Columbia, a već se 1945. godine priključila kolegicama na Schoolof Social Service Administrationat the University of Chicago. § Bila je vrlo aktivna članica ovog društva socijalnih radnica, koje su bile usmjerene na rješavanje socijalnih problema svojih klijenata, živeći s njima u zajednici. § Ovaj pristup, iako se formalno može smatrati socijalnim radom u grupi, zapravo je socijalni rad u zajednici, jer se analiziraju i podupiru aktivnosti u zajednici usmjerene na socijalne probleme njenog svakog pojedinog člana.

Drugi svjetski rat je u većini država značio „socijalizaciju ratnih z napora”. Tako je

Drugi svjetski rat je u većini država značio „socijalizaciju ratnih z napora”. Tako je npr. U Velikoj Britaniji distribucija mlijeka, voćnih sokova i "hrane za njegu" regulirana je na društvenim osnovama. Ista su načela preuzeta iz prehrambene politike na politiku socijalne sigurnosti. Britanska vlada je 1944. godine objavila Bijelu knjigu u kojoj su zapisali: "U pitanju toliko fundamentalnom, pravo je da svi građani budu izjednačeni, bez isključenja na temelju razlika u statusu, funkciji ili bogatstvu"

Iste godine objavljuje se nova Bijela knjiga koja je još eksplicitnija kada se radi

Iste godine objavljuje se nova Bijela knjiga koja je još eksplicitnija kada se radi o z problemu nezaposlenosti i koja ističe: ” Prihvaća se potreba za socijalnim djelovanjem kako bi se spriječila nezaposlenost”. To je bio je proizvod djelovanja koalicijske vlade koji je obećavao nacionalno jedinstvo. Konzervativna stranka u ratnoj koaliciji, objavila je krajem 1949. izjavu, The Right Road for Britain, u kojoj stoji da "socijalne službe više nisu ni u teoriji oblik pomoći siromašnima. Oni su kooperativni sustav međusobne pomoći i samopomoći koju pruža cijela nacija i namijenjena je pružanju osnovnih minimalnih sigurnosnih, stambenih, prilika, zapošljavanja i životnog standarda ispod kojih nam dužnost spriječiti da drugi dopustimo padnu".

z Tako je stvorena „socijalna država” ili „država blagostanja”, koja je utemeljena na osnovnom

z Tako je stvorena „socijalna država” ili „država blagostanja”, koja je utemeljena na osnovnom principu: Socijalna država je država koja organiziranim naporima modificira zakone tržišta u najmanje tri pravca: 1. Jamči pojedincima i domaćinstvima minimalni dohodak neovisno od tržišne vrijednosti njihovog rada i njihove imovine; 2. 0 graničava razmjere nesigurnosti omogućavajući pojedincima i obiteljima da podmire izvjesne socijalne potrebe povezane uz bolest, starost i nezaposlenost, koje inače vode pojedince i obitelji u krize; 3. Osigurava da svi građani bez razlike statusa ili klasa mogu ostvariti najbolje moguće raspoložive standarde ovisne o određenoj razini socijalnih usluga.

z § Ciljevi socijalnih institucija, kao i u područjima ekonomske politike, su: 1. učinkovitost,

z § Ciljevi socijalnih institucija, kao i u područjima ekonomske politike, su: 1. učinkovitost, 2. pravičnost i 3. administrativna provedivost.

z UČINKOVITOST ima tri aspekta: 1. Makro učinkovitost: primjereni dio BDP treba izdvojiti za

z UČINKOVITOST ima tri aspekta: 1. Makro učinkovitost: primjereni dio BDP treba izdvojiti za programe socijalne države; 2. Mikro efikasnost: socijalna politika treba osigurati učinkovitu raspodjelu resursa socijalne države za različite socijalne programe; 3. Poticajnost: javno financirane institucije i programi trebaju minimalizirati negativne efekte na ponudu radne snage, zaposlenost, štednju i slično.

PODUPIRANJE ŽIVOTNOG STANDARDA kao drugi strateški cilj ima tri komponente: z 4. Ublažavanje siromaštva:

PODUPIRANJE ŽIVOTNOG STANDARDA kao drugi strateški cilj ima tri komponente: z 4. Ublažavanje siromaštva: jasno odrediti crtu siromaštva i mjeriti koliko ljudi je ispod crte i koliko dugo su u tom statusu; 5. Osiguranje: treba biti prepreka u velikim padovima životnog standarda, uspjeh se mjeri prema visini nadoknada; 6. Ravnomjerno raspoređivanje dohotka: javne i privatne mirovinske sheme. SMANJENJE NEJEDNAKOSTI, to je uvijek pitanje pravičnosti: 7. Vertikalna pravičnost (jednakost): preraspodjela se obavlja prema pojedincima i obiteljima koje imaju nizak dohodak; 8. Horizontalna jednakost: Preraspodjela se obavlja u korist onih koji su stari, bolesni, imaju više djece itd

SOCIJALNA INTEGRACIJA, uključuje šire socijalne ciljeve: z 9. Dostojanstvo: novčane potpore i zdravstvena zaštita

SOCIJALNA INTEGRACIJA, uključuje šire socijalne ciljeve: z 9. Dostojanstvo: novčane potpore i zdravstvena zaštita trebaju biti takve da osiguraju dostojanstvo primatelja bez stigme. 10. Društvena solidarnost: novčane potpore i zdravstvena zaštita trebaju jačati solidarnost u društvu i po visini i kvaliteti omogućavati primateljima da potpuno sudjeluju u životu zajednice. ADMINISTRATIVNA PROVEDIVIST ima dva aspekta: 11. Jasnoća: sustav treba biti jednostavan kako bi ga se moglo razumjeti i koliko je moguće jeftin. 12. Zloupotrebe (zloporabe): treba ih spriječiti koliko je moguće.

Nakon 2. svjetskog rata postalo je i najzagriženijim zastupnicima z indivudualizma jasno da društvo

Nakon 2. svjetskog rata postalo je i najzagriženijim zastupnicima z indivudualizma jasno da društvo nije tek skup pojedinaca, nego živa struktura koja ima svoje vlastite zakonitosti kretanja i razvitka. Ni jedan od velikih diktatora toga vremena, nije, na primjer, došao na vlast državnim udarom ili nekim drugim nasilnim sredstvom, svi su bili izabrani u tada važećim izbornim sustavima. Postalo je jasno da upravo nepravedni socijalni sustavi dovode do drastičnih promjena u društvenoj strukturi, koje mogu postati i ozbiljna opasnost za mir. Dva rata u relativno kratkom vremenskom razmaku su svjedočila tome.

Kriza socijalne države z Ekspanzija socijalne države u Europi zaustavljena je sredinom 1970 -ih,

Kriza socijalne države z Ekspanzija socijalne države u Europi zaustavljena je sredinom 1970 -ih, kada je zbog naftne krize i posljedica intenzivnih promjena ukupnog ekonomskog i socijalnog stanja došlo do preobrazbe socijalne države kao i sustava socijalne sigurnosti. Kriza socijalne države u posljednjim se desetljećima može promatrati na tri razine. 1. Prva je razina financijska, jer je državi postalo sve teže financirati socijalnu zaštitu građana. Povećanje poreza i doprinosa kao rješenje za nastale probleme nije dugoročno održivo, jer ugrožava državne financije i smanjuje kompetitivnost nacionalnog gospodarstva na svjetskom tržištu.

2. Na drugoj razini govori se o krizi efikasnosti socijalne države. z Unatoč velikim

2. Na drugoj razini govori se o krizi efikasnosti socijalne države. z Unatoč velikim sredstvima uloženima u socijalnu zaštitu, u suvremenim se društvima socijalne nejednakosti među građanima povećavaju. Mjere koje se poduzimaju na socijalnom planu sve su manje prilagođene suvremenim potrebama društva. To se vidi na primjeru mirovinskih i obiteljskih politika, koje ne ostvaruju očekivane rezultate. 3. Na trećoj razini uočava se kriza legitimiteta klasične nacionalne solidarnosti utemeljene na sustavima kolektivne socijalne sigurnosti, koja se sve više sukobljuje s usponom individualističkih vrijednosti. Impersonalni mehanizmi financiranja i distribucije socijalnih davanja i usluga, koji su obilježili socijalnu državu u XX. st. , sve manje zadovoljavaju građane koji traže transparentne mehanizme socijalne solidarnosti. Odvija se proces » individualizacije socijalnoga «.

Suvremena je socijalna država suočena sa sve raširenijim z oblicima privatizacije osiguranja od socijalnih

Suvremena je socijalna država suočena sa sve raširenijim z oblicima privatizacije osiguranja od socijalnih rizika. Svemu tomu treba dodati da proces globalizacije smanjuje sposobnost socijalne države da bude aktivnija kako na području ekonomskog rasta, tako i u socijalnom razvoju. Primjerice, neke siromašnije države prakticiraju tzv. » socijalni dumping « pa znatno nižim troškovima rada ugrožavaju sustave socijalne zaštite u razvijenijim državama. Međunarodne kompanije privlači jeftinija radna snaga i povoljniji uvjeti za ostvarenje dobiti za uloženi kapital.

Socijalna država svoje djelovanje treba prilagoditi promjenama z koje se događaju u njezinu okružju,

Socijalna država svoje djelovanje treba prilagoditi promjenama z koje se događaju u njezinu okružju, prije svega demografskom starenju, konkurenciji u globaliziranoj ekonomiji te novim oblicima ekonomskog i socijalnog ponašanja. Država na primjeren način treba udovoljiti novim socijalnim potrebama, u prvom redu sve većoj socijalnoj isključenosti i novim oblicima socijalne ovisnosti. Takve ideje o preobrazbi socijalne države sadržane su u modelu koji se razvija u Europskoj uniji.