ZDRAVSTVENA NEGA PACIJENATA NA MEHANIKOJ VENTILACIJI Vlahovi Radojica

  • Slides: 19
Download presentation

ZDRAVSTVENA NEGA PACIJENATA NA MEHANIČKOJ VENTILACIJI Vlahović Radojica vmt, strukovni med. tehničar; Klinički centar

ZDRAVSTVENA NEGA PACIJENATA NA MEHANIČKOJ VENTILACIJI Vlahović Radojica vmt, strukovni med. tehničar; Klinički centar Srbije Klinika za nefrologiju

OSNOVNI PRINCIPI ZDRAVSTVENE NEGE PACIJENATA NA MEHANIČKOJ VENTILACIJI Zdravstvena nega pacijenata na mehaničkoj ventilaciji

OSNOVNI PRINCIPI ZDRAVSTVENE NEGE PACIJENATA NA MEHANIČKOJ VENTILACIJI Zdravstvena nega pacijenata na mehaničkoj ventilaciji se sprovodi u specijalnoj jedinici intenzivne nege, na timski način, kroz sestrinske intervencije kod prihvatanja i zbrinjavanja pacijenta, pri praćenju stanja pacijenta, monitoringu, dijagnostici, terapiji, ishrani i ranoj rehabilitaciji

ŠTA JE MEHANIČKA VENTILACIJA? Pod mehaničkiom ventilaciom podrazumeva se način disanja bolesnika kada on

ŠTA JE MEHANIČKA VENTILACIJA? Pod mehaničkiom ventilaciom podrazumeva se način disanja bolesnika kada on sam nije u mogućnosti da održava i izvršava ovu fiziološku potrebu pa za njega to čini aparat za mehaničku ventilaciju (respirator), kao i kada je njegovo spontano disanje nedovoljno za optimalne potrebe organizma.

 Odluku o započinjanju, primeni, kontroli i odvikavanju pacijenta od aparata za mehaničku ventilaciju,

Odluku o započinjanju, primeni, kontroli i odvikavanju pacijenta od aparata za mehaničku ventilaciju, donosi isključivo lekar. Sestra mora poznavati principe, vrste , uslove i način izvođenja mehaničke ventilacije.

OBLICI MEHANIČKE VENTILACIJE Oblici mehaničke ventilacije se razlikuju po frekvenci spontane respiracije koju pacijent

OBLICI MEHANIČKE VENTILACIJE Oblici mehaničke ventilacije se razlikuju po frekvenci spontane respiracije koju pacijent ima kao i od pritiska u pojedinim fazama disajnog ciklusa.

OBLICI MEHANIČKE VENTILACIJE Ø Ø ASISTIRANA ( inspiratornu fazu respiratora izaziva pacijent, dalji respiratorni

OBLICI MEHANIČKE VENTILACIJE Ø Ø ASISTIRANA ( inspiratornu fazu respiratora izaziva pacijent, dalji respiratorni ciklus nastavlja respirator prema zadatim parametrima) KONTROLISANA ( inspiratornu fazu počinje respirator i završava cilkus, ostvarujući zadatu ventilaciju) INTERMITENTNA MANDATORNA ( to je kombinacija asistirane i kontrolisane MV) Sinhrono intermitentna mandatorna ventilacija (SIMV)

SESTRINSKE INTERVENCIJE I NEGA PACIJENTA NA MV Prihvatanje i zbrinjavanje pacijenta, Monitoring (kontinuirano praćenje

SESTRINSKE INTERVENCIJE I NEGA PACIJENTA NA MV Prihvatanje i zbrinjavanje pacijenta, Monitoring (kontinuirano praćenje stanja pacijenta, aparata i parametara) Kontrola vitalnih parametara ( stanje svesti, puls, disanje, krvni pritisak, TT, diureza ) Dijagnostika ( biohemijske, radiološke, mikrobiološke, patohistološke) Ordinirana terapija, Ishrana, Rana rehabilitacija

KARDIOVASKULARNI MONITORING Kardiovaskularni monitoring obuhvata kontinuirano merenje pulsa, praćenje EKG, invanzivno i neinvanzivno merenje

KARDIOVASKULARNI MONITORING Kardiovaskularni monitoring obuhvata kontinuirano merenje pulsa, praćenje EKG, invanzivno i neinvanzivno merenje arterijskog pritiska, pulsna oksimetrija.

NEGA I ODRŽAVANJE ENDOTRAHEALNOG TUBUSA Asepsa i antisepsa, Toaleta usne duplje, Aspiracija i održavanje

NEGA I ODRŽAVANJE ENDOTRAHEALNOG TUBUSA Asepsa i antisepsa, Toaleta usne duplje, Aspiracija i održavanje prohodnosti (gornjih i donjih disajnih puteva) Fiksiranje i konekcija tubusa, Kontrola kafa, Kontrola traheo-bronhijalnog aspirata, Promena tubusa.

TRAHEOBRONHIJALNA ASPIRACIJA Aspiracija je pasivno čišćenje disajnih puteva u cilju održavanja kontinuirane prohodnosti, koja

TRAHEOBRONHIJALNA ASPIRACIJA Aspiracija je pasivno čišćenje disajnih puteva u cilju održavanja kontinuirane prohodnosti, koja se sprovodi uz poštovanje principa asepse i antisepse, pripreme, redosleda izvođenja aspiracije, praćenja pacijenta, tubusa-kanile i aparata.

PRIMENA NAZOGASTRIČNE SONDE Nazogastrična sonda se plasira kod svih pacijenata na MV, iz više

PRIMENA NAZOGASTRIČNE SONDE Nazogastrična sonda se plasira kod svih pacijenata na MV, iz više razloga: evakuacija želudačnog sadržaja, kontrola količine sadržaja, praćenje karakteristika sadržaja, terapija, ishrana.

GASNE ANALIZE Gasne analize predstavljaju jedan od veoma značajnih, ako ne i najvažnijih pokazatelj

GASNE ANALIZE Gasne analize predstavljaju jedan od veoma značajnih, ako ne i najvažnijih pokazatelj stanja odnosno očuvanosti respiratornog sistema. Medicinska sestra mora znati da smanjenje Pa. O 2 ukazuje na hipoksemiju, smanjen Pa. CO 2 na prekomernost ventilacija, dok hiperkapnija ukazuje na nedovoljnost plućne ventilacije. Gasnim analizama se može utvrditi i vrednost bikarbonata i ona može ukazati na poremećaje u metabolizmu u smislu metaboličke acidoze i alkaloze.

RANA REHABILITACIJA q Rana rehabilitacija pacijenata na veštačkoj ventilaciji se sprovodi od momenta prijema

RANA REHABILITACIJA q Rana rehabilitacija pacijenata na veštačkoj ventilaciji se sprovodi od momenta prijema i u toku zbrinjavanja pacijenta. q. Ona se sprovodi timski, u cilju sprečavanja ili umanjenja ranih i kasnih komplikacija.

Z A K LJ U Č A K Sestrinske intervencije kod pacijenata na mehaničkoj

Z A K LJ U Č A K Sestrinske intervencije kod pacijenata na mehaničkoj ventilaciji se sprovode na principima zdravstvene nege, u specijalnoj Jedinici intenzivne nege, u cilju zbrinjavanja pacijenta, sprečavanja, rešavanja ili umanjenja problema. Za zbrinjavanje i kontinuirano praćenje pacijenata na mehaničkoj ventilaciji, neophodni su određeni uslovi ( prostor, oprema, materijal, kadrovi) organizacija rada u jedinici intenzivne nege, stručni nadzor i kontinuirana edukacija.

HVALA NA PAŽNJI !

HVALA NA PAŽNJI !