Urzdzenia i instalacje magazynowe Systemy logistyczne 2 M

  • Slides: 140
Download presentation
Urządzenia i instalacje magazynowe Systemy logistyczne 2 M. Stanisławski

Urządzenia i instalacje magazynowe Systemy logistyczne 2 M. Stanisławski

Plan prezentacji 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Wstęp 3 -4 Instalacje oświetleniowe

Plan prezentacji 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Wstęp 3 -4 Instalacje oświetleniowe 5 – 20 Urządzenia wentylacyjno – klimatyzacyjne 22 - 60 Urządzenia ochrony przeciwpożarowej 62 – 93 Urządzenia zabezpieczenia 95 – 128 Przykład wyposażenia magazynu na podstawie standardu wykończenia parków grupy MLP 130 – 138 Literatura 139

wstęp Dla zapewnienia prawidłowych warunków przechowywania zapasów składowanych w magazynie, a także właściwych warunków

wstęp Dla zapewnienia prawidłowych warunków przechowywania zapasów składowanych w magazynie, a także właściwych warunków pracy personelu – magazyn powinien być wyposażony w odpowiednie urządzenia, a mianowicie : • • • urządzenia do składowania ( omówione w oddzielnej pracy ) instalacje oświetleniowe urządzenia wentylacyjno – klimatyzacyjne urządzenia ochrony przeciwpożarowej urządzenia zabezpieczenia instalacje wodno - kanalizacyjne

Urządzenia i instalacje powinny być wykonane zgodnie z odpowiednimi normami i przepisami oraz powinny

Urządzenia i instalacje powinny być wykonane zgodnie z odpowiednimi normami i przepisami oraz powinny być dostosowane do warunków przestrzenno – funkcjonalnych budynku magazynowego.

l Prawidłowe oświetlenie światłem naturalnym ( dziennym ) oraz sztucznym stanowi istotny element wpływający

l Prawidłowe oświetlenie światłem naturalnym ( dziennym ) oraz sztucznym stanowi istotny element wpływający na wydajność oraz bezpieczeństwo pracy w magazynie. • Oświetlenie naturalne docierające do magazynu przez okna i świetliki ma pozytywny wpływ na stan psychofizjologiczny pracowników, dlatego należy je stosować w strefie przyjęć i wydań, natomiast w strefie składowania gdzie zapasy przebywają długi okres promienie słoneczne mogą powodować nagrzewanie, wysuszanie, naświetlanie zapasów, a także wywoływać w nich niekorzystne reakcje chemiczne, rozwój bakterii, pleśni - dlatego stosujemy tam światło sztuczne.

Świetliki rurowe Świetliki dachowe kopułkowe

Świetliki rurowe Świetliki dachowe kopułkowe

l Warunki jakie powinno spełniać oświetlenie sztuczne w pomieszczeniach pracy określa norma : PN-

l Warunki jakie powinno spełniać oświetlenie sztuczne w pomieszczeniach pracy określa norma : PN- 84/E – 02033 Oświetlenie wnętrz światłem elektrycznym • W strefie przyjęć i wydań gdzie wykonywane są czynności odczytywania, ważenia, rozpakowywania – oświetlenie powinno być równomierne, emitujące światło rozproszone, nie powodujące powstania cieni, równomiernie oświetlające całą powierzchnię. Natężenie oświetlenia powinno wynosić 200 – 300 Lx na powierzchni podlogi. • W strefie składowania korytarze międzyregałowe powinny być oświetlone przy pomocy opraw zawieszonych w górnej części magazynu. Oświetlenie to nie powinno powodować olśnień operatora. Natężenie oświetlenia w korytarzach międzyregałowych powinno wynosić 150 – 200 Lx na poziomie podłogi.

l Oświetlenie jarzeniowe Przy żywotności wynoszącej ok. 10 000 godzin i jasności od 45

l Oświetlenie jarzeniowe Przy żywotności wynoszącej ok. 10 000 godzin i jasności od 45 do 90 lumenów na wat, systemy jarzeniowe uznaje się za oświetlenie oferujące właściwą trwałość i wydajność. Ze względu na wydłużony kształt bańki jarzeniowej rozproszenie emitowanego światła jest niezwykle trudne do kontrolowania. Z tego powodu jarzeniówki są najbardziej wydajne po zamontowaniu na wysokości 4, 5 m lub mniejszej, zwłaszcza w magazynach, w których jest wysoko podwieszony sufit, wymagających światła o jasności 100 lumenów na wat lub wyższej. Linie szybkiego montażu Lampy jarzeniowe wytwarzają najczęściej pożądane światło białe w przeciwieństwie do innych lamp wyładowczych, które emitują światło o odcieniu żółtym lub zielonym. Dla zastosowań, w których określenie barwy ma duże znaczenie, stosuje się system oświetleniowy z wysokim wskaźnikiem oddawania barw CRI (ang. Color Rendering Index). Wykorzystując zdolność źródła światła do przedstawiania rzeczywistych barw, pomiaru wskaźnika CRI dokonuje się w skali od 1 do 100, gdzie 100 oznacza poziom, na którym kolory oddawane są w najbardziej naturalny sposób. Oświetlenie jarzeniowe, które na tej skali znajduje się znacznie wyżej niż inne lampy wyładowcze, posiada wskaźnik równy 80.

l Lampy wyładowcze HID Do lamp wyładowczych zaliczają się niskoprężne lampy rtęciowe (ang. Mercury

l Lampy wyładowcze HID Do lamp wyładowczych zaliczają się niskoprężne lampy rtęciowe (ang. Mercury Vapor – MV), lampy metalohalogenkowe (ang. Metal Halide – MH), niskoprężne lampy sodowe (ang. Low-Pressure Sodium – LPS) i wysokoprężne lampy Lampa rtęciowa sodowe (ang. High-Pressure Sodium – HPS). Podobnie jak w przypadku lamp jarzeniowych, lampy wyładowcze HID (ang. High. Intensity Discharge) działają w oparciu o przepływ prądu elektrycznego przez opary zawierające różne pierwiastki. Wyładowanie elektryczne ma tu miejsce w środowisku o wysokim ciśnieniu i bardzo wysokiej temperaturze – chodzi o to, aby mógł powstać łuk elektryczny. Chociaż instalacja tego typu źródła światła jest znacznie droższa niż w przypadku oświetlenia jarzeniowego, to jednak jedna lampa HID potrafi wytworzyć taką samą ilość światła, co wiele systemów jarzeniowych. Lampy z zawartością oparów rtęci – oferują światło o jasności od 30 do 60 lumenów na wat i mają żywotność do 24 000 godzin. Jednak w miarę upływu czasu wyjściowa moc świetlna tych lamp pogarsza się, ograniczając tym samym ich wydajność w magazynach. Lampy te potrzebują od czterech do siedmiu minut na rozgrzanie i osiągnięcie maksymalnej mocy świetlnej Lampy metalohalogenkowe, cechujące się promieniowaniem pochodzącym od różnych pierwiastków metalicznych, wytwarzają światło o jasności od 60 do 90 lumenów na wat. Ten typ lamp można stosować na wysokościach przekraczających 4, 5 m, ponieważ nawet wówczas do podłogi nadal dociera wystarczająca ilość światła.

Oświetlenie metalohalogenkowe działa od 7500 do 20 000 godzin, w zależności od mocy zastosowanych

Oświetlenie metalohalogenkowe działa od 7500 do 20 000 godzin, w zależności od mocy zastosowanych żarówek. Podobnie jak w przypadku wysokoprężnych lamp sodowych, możliwa jest tu dokładna kontrola rozproszenia światła, ponieważ światło emitowane jest z niewielkiej rurki wyładowczej, a nie z całej powierzchni bańki czy lampy. Lampy metalohalogenkowe mają wskaźnik CRI równy 65. Wytwarzane przez nie białe światło sprawia, że magazyn wydaje się jaśniejszy niż przy zastosowaniu oświetlenia z wysokoprężnymi lampami sodowymi. W odróżnieniu od oświetlenia jarzeniowego, które emituje światło natychmiast po włączeniu, lampy metalohalogenkowe wymagają czasu na rozgrzanie i wygaszenie. Przy spadku napięcia lub awarii zasilania również upływa od 10 do 15 minut zanim nastąpi całkowite wygaszenie i kolejne 5 do 7 minut do ponownego rozgrzania. Wysokoprężne lampy sodowe, uznawane za źródło światła o najwyższej wydajności i żywotności spośród wszystkich rodzajów lamp wyładowczych, dają światło o jasności od 80 do 140 lumenów na wat. Jednak pomimo tego, że dają dużo światła, ich wskaźnik CRI wynosi zaledwie 20 W magazynach, w których operatorzy sczytują kolorowe etykiety bądź też wykonują prace montażowe, nie zaleca się stosowania wysokoprężnych lamp sodowych. Jednak dla takich zastosowań, jak składowanie i wysyłka towaru, przy których barwa nie jest czynnikiem istotnym, ten rodzaj oświetlenia może stanowić najbardziej wydajne rozwiązanie, zarówno pod względem zużywanej energii, jak i kosztów.

Oświetlenie wysokich pomieszczeń Zarówno w przypadku lamp jarzeniowych, jak i wyładowczych typu HID, najistotniejszym

Oświetlenie wysokich pomieszczeń Zarówno w przypadku lamp jarzeniowych, jak i wyładowczych typu HID, najistotniejszym czynnikiem jest zapewnienie równomiernego oświetlenia w całym magazynie i zminimalizowanie lśnień spowodowanych oślepiającym światłem. W celu osiągnięcia jednakowego oświetlenia na całej przestrzeni – od sufitu od podłogi – powszechnie stosuje się elementy oświetleniowe z reflektorami, które odbijają bezpośrednie światło z powrotem w kierunku sufitu. To światło – zwane uplight, czyli skierowane do góry – oświetla sufit i zmniejsza tzw. efekt jaskini (ang. cavern effect), wywoływany ciemnym obszarem sufitu. Korzyści płynące z dobrze oświetlonego sufitu to: wizualna jasność oraz poczucie większej przestronności pomieszczenia Reflektory wykonane są opcjonalnie ze szkła, akrylu lub aluminium Efekt „tunelowy”

naświetlacz

naświetlacz

Uwarunkowania dotyczące oświetlenia zewnętrznego l Niezależnie od tego, czy w grę wchodzi oświetlenie elewacji

Uwarunkowania dotyczące oświetlenia zewnętrznego l Niezależnie od tego, czy w grę wchodzi oświetlenie elewacji biurowca, parkingu dla pracowników, placu składowego, czy masztu flagowego, oświetlenie zewnętrzne wymaga od inżynierów utrzymania ruchu stosowania się do określonych wytycznych. l Kluczowe zagadnienia - typy oświetleń - słupy oświetleniowe - ustawianie kierunku - dane dotyczące lamp - natężenie oświetlenia Trzeba zacząć od objazdu terenu zakładu po zmierzchu. Należy przejść od parkingów do budynków. Dokonać kontroli placów składowych, wejść, stref transportu materiałów oraz innych obszarów, gdzie może odbywać się praca. Sporządzić notatki na temat poziomu oświetlenia oraz obszarów zacienionych.

A. Przemysłowe systemy oświetlenia reflektorami szerokostrumieniowymi Do oświetlenia placów składowych, zbiorników, znaków, podstacji, B.

A. Przemysłowe systemy oświetlenia reflektorami szerokostrumieniowymi Do oświetlenia placów składowych, zbiorników, znaków, podstacji, B. Podświetlanie ścian Do iluminacji wejść, ramp załadowczych, symboli na ścianach budynków oraz pomostów należy stosować systemy podświetlania ścian. C. Oświetlenie dekoracyjne na słupach Do iluminacji chodników i przejść prowadzących do frontowych budynków, dróg dojazdowych oraz podjazdów należy stosować dekoracyjne oświetlenie na słupach. D. Dekoracyjne systemy oświetlenia z reflektorami szerokostrumieniowymi Do iluminacji elewacji, elementów wystawianych na pokaz, masztów flagowych oraz znaków i symboli zakładowych należy stosować dekoracyjne oświetlenie reflektorami szerokostrumieniowymi. E. Oświetlenie powierzchni poziomych Systemy oświetlenia powierzchni poziomych winno się stosować do iluminacji ścian bocznych budynków, znaków i symboli zakładowych, przejść i chodników, dostępu do wejść, dróg dojazdowych oraz podjazdów. F. Oświetlenie powierzchni pionowych Systemy oświetlenia powierzchni pionowych stosuje się do iluminacji parkingów, ścian bocznych budynków, znaków i symboli zakładowych, zbiorników zasobnikowych oraz pomostów. G. Wyłączeniowe oświetlenie określonego obszaru Oświetlenie danego obszaru z systemem wyłączania winno być stosowane w celu eliminacji oświetlenia zbędnego, jak również zjawiska olśnienia na przyległych parcelach oraz drogach publicznych.

Wybór słupów montażowych oświetlenia l Przy oświetlaniu powierzchni poziomych, jak np. parkingi oraz strefy

Wybór słupów montażowych oświetlenia l Przy oświetlaniu powierzchni poziomych, jak np. parkingi oraz strefy transportu materiałów

złudzenia

złudzenia

Mikroklimat magazynu l Mikroklimat magazynu jest to zespół czynników atmosferycznych w postaci temperatury, wilgotności

Mikroklimat magazynu l Mikroklimat magazynu jest to zespół czynników atmosferycznych w postaci temperatury, wilgotności względnej oraz ruchu powietrza, które charakteryzują zamkniętą przestrzeń magazynu. • Mikroklimat panujący w magazynie jest mikroklimatem sztucznym, którego wartości liczbowe zależą od warunków przechowywania składowanych zapasów. • Ulega on ciągłym zmianom, które są wywołane następującymi przyczynami - powietrzem napływającym z zewnątrz przez nieszczelności bram, drzwi zewnętrznych, otworów instalacyjnych itp. - niedostateczną izolacją ścian oraz dachu - przyjmowaniem do magazynu towarów o odmiennej temperaturze i wilgotności - wydawaniu z magazynu towarów o ustalonej temp i wilgotności

Mikroklimat magazynu l • Należy kontrolować parametry mikroklimatu i w razie potrzeby korygować je

Mikroklimat magazynu l • Należy kontrolować parametry mikroklimatu i w razie potrzeby korygować je przy pomocy odpowiednich urządzeń, których działanie polegać będzie na : - ogrzewaniu powietrza - ochładzaniu powietrza - osuszaniu powietrza - nawilgoceniu powietrza - nawiewu powietrza - usuwaniu powietrza Urządzenia te mogą pracować na powietrzu świeżym lub obiegowym , a także być wyposażone w filtry do czyszczenia powietrza z zanieczyszczeń mechanicznych ( kurz, pył ) chemicznych ( pary, dym , gaz ) oraz biologicznych ( bakterie, pleśń )

Urządzenia do ogrzewania powietrza 1. Kurtyny powietrzne • Są montowane nad lub z boku

Urządzenia do ogrzewania powietrza 1. Kurtyny powietrzne • Są montowane nad lub z boku bram magazynowych oraz nad drzwiami zewnętrznymi magazynu i służą do izolowania napływu z zewnątrz powietrza o przypadkowej temperaturze i wilgotności. Budowane są z : - wodnymi wymiennikami ciepła - parowymiennikami ciepła - elektrycznym podgrzewaczem powietrza Mogą pracować jako : ciepłe ( w zimie ) zimne ( latem )

Zalety stosowania kurtyn powietrznych - chronią przed owadami, zapyleniem spalinami - zapobiegają przeciągom -

Zalety stosowania kurtyn powietrznych - chronią przed owadami, zapyleniem spalinami - zapobiegają przeciągom - dają wolne, nieblokowane przejście - polepszają środowisko pracy personelu -podwyższają komfort i standard obiektu - obniżają koszty eksploatacji

Przy doborze kurtyn należy kierować się: l l l wysokością montażu; w zależności od

Przy doborze kurtyn należy kierować się: l l l wysokością montażu; w zależności od wysokości dobieramy typ kurtyny, kurtyna danego typu niżej zamontowana jest skuteczniejsza; szerokością otworu drzwiowego; kurtyny mają charakter modułowy i można je składać w ciąg odpowiadający w przybliżeniu szerokości zabiezpieczanego otworu. stopniem dogrzania pomieszczenia; przy pomieszczeniach lepiej dogrzanych nie ma potrzeby stosowania wymienników ciepła o dużej mocy a przy nadmiarze ciepła można zastosować Dla bram przemysłowych

Kurtyny elektryczne Kurtyna z wymiennikiem wodnym

Kurtyny elektryczne Kurtyna z wymiennikiem wodnym

przykłady zastosowania kurtyn powietrznych

przykłady zastosowania kurtyn powietrznych

Kurtyny do chłodni Dwa zewnętrzne strumienie mają skrajnie różne temperatury i wilgotności (strumień A

Kurtyny do chłodni Dwa zewnętrzne strumienie mają skrajnie różne temperatury i wilgotności (strumień A i C). W tym leży przyczyna zjawiska kondensacji (powstawania mgły) w punkcie mieszania (znajdującym się na przerywanej linii widocznej na poniższym wykresie Molliera). Aby zapobiec kondensacji, wprowadza się strumień B – oddzielający strumienie A i C. Strumień B powstaje dzięki podgrzaniu powietrza zasysanego z mroźni. Wilgotność względna tego strumienia jest niska, więc może zaabsorbować wilgoć przy kontakcie ze strumieniem A. Dzięki temu nie ma mieszania się powietrza ciepłego i wilgotnego (A) z zimnym i suchym (C), więc zminimalizowane zostaje ryzyko wystąpienia mgły

2. Nagrzewnice Budowane są z różnymi systemami nagrzewania powietrza: - palnikami gazowymi - palnikami

2. Nagrzewnice Budowane są z różnymi systemami nagrzewania powietrza: - palnikami gazowymi - palnikami olejowymi - grzałkami elektrycznymi - wymiennikami ciepła wodnymi lub parowymi Sterowane są ręcznie lub za pomocą termostatu Mogą być montowane na ścianach, przenośne, przejezdne

elektryczne

elektryczne

parowa Wodna stosowana w dużych pomieszczeniach typu magazyn, hala przemysłowa

parowa Wodna stosowana w dużych pomieszczeniach typu magazyn, hala przemysłowa

olejowe Z odprowadzeniem spalin podwieszone gazowa stacjonarne

olejowe Z odprowadzeniem spalin podwieszone gazowa stacjonarne

Promienniki elektryczne Promieniowanie cieplne, zwane inaczej podczerwienią (IR – infrared, Infrarot) jest emitowane przez

Promienniki elektryczne Promieniowanie cieplne, zwane inaczej podczerwienią (IR – infrared, Infrarot) jest emitowane przez każde ciało o temperaturze większej od 0 stopni Kelvina (>-273 st. C). O użyteczności grzewczej decyduje jednak właściwa temperatura i moc emitera oraz zdolność skupiania wiązki ciepła. Wraz ze wzrostem temperatury emitera rośnie całkowita energia promieniowania podczerwonego Najbardziej efektywnym naturalnym źródłem promieniowania cieplnego jest Słońce. Najbardziej wydajnymi urządzeniami grzewczymi emitującymi podczerwień są halogenowo-kwarcowe promienniki ciepła (IR-A Promiennik podczerwieni IR przeznaczony jest do ogólnego lub punktowego ogrzewania pomieszczeń o wysokości ponad 4, 5 m, takich jak: hale przemysłowe, sportowe, magazynowe itp. Promiennik tego typu jest również odpowiedni do zapewnienia komfortu cieplnego na zewnątrz, np. na rampach załadunkowych i trybunach. Po uruchomieniu powodują natychmiastowy wzrost temperatury, dzięki czemu nie jest konieczne wcześniejsze nagrzewanie pomieszczenia. Ogrzewanie promiennikowe przynosi do 25% oszczędności w porównaniu z konwekcyjnym. Szczególnie będzie to odczuwalne w pomieszczeniach wysokich, źle izolowanych, o dużych stratach wentylacyjnych albo użytkowanych sporadycznie

Charakterystyczną cechą ogrzewania promiennikowego jest fakt, iż taki sposób ogrzewania nie wywołuje ruchów powietrza

Charakterystyczną cechą ogrzewania promiennikowego jest fakt, iż taki sposób ogrzewania nie wywołuje ruchów powietrza i nie wpływa przez to ujemnie na jego czystość. Promienniki jako jedyny sposób ogrzewania umożliwiają wyznaczenie strefy grzewczej obiektu, w której utrzymywane są wymagane parametry komfortu cieplnego bez konieczności wznoszenia przegród budowlanych.

Promienniki podczerwieni podgrzewają w strefie swojego promieniowania obiekty, a nie powietrze w całym pomieszczeniu.

Promienniki podczerwieni podgrzewają w strefie swojego promieniowania obiekty, a nie powietrze w całym pomieszczeniu. Dzięki temu powstaje efekt lokalnego podgrzania stanowisk pracy i ciepła odczuwanego przez ludzi. Podgrzanie ścian i powietrza następuje poprzez emisję wtórną i częściowe odbicie promieniowania podczerwonego. Składowe urządzenia - rura spalania ze stali nierdzewnej w kształcie litery U; - palnik gazowy z zaworem gazu i regulatorem ciśnienia oraz modułem sterującym; - wentylator spalin; - jednowarstwowy reflektor z blachy aluminiowej; opcjonalnie możliwe jest wykonanie reflektora z podwójnej (warstwowej) blachy z izolacją Promienniki gazowe

Ceramiczne gazowe promienniki pracują na zasadzie bezpłomiennego spalania mieszanki powietrzno-gazowej na powierzchni płyty ceramicznej.

Ceramiczne gazowe promienniki pracują na zasadzie bezpłomiennego spalania mieszanki powietrzno-gazowej na powierzchni płyty ceramicznej. W rezultacie płyta ceramiczna osiąga temperaturę 800 -900 stopni Celsjusza. Wypromieniowanie energii jest bardzo intensywne, a promiennik staje sie punktowym źródłem ciepła Do ogrzewania obiektów wysokich (h>3, 5 m) oraz wielkokubatorowych.

Sufitowy ogrzewacz powietrza pozwalają ogrzać duże przestrzenie sklepów, supermarketów, hal, magazynów i innych podobnych

Sufitowy ogrzewacz powietrza pozwalają ogrzać duże przestrzenie sklepów, supermarketów, hal, magazynów i innych podobnych obiektów. Specjalna konstrukcja regulowanych dysz nawiewnych pozwala tak ukierunkować strumień powietrza, aby dotarł on we wszystkie pożądane miejsca. Ogrzewacz mozna instalować na wysokościach od 3 do 15 metrów uzyskując dobry rozkład temperatury oraz komfortową prędkość nawiewanego powietrza w strefie przebywania ludzi. Nagrzewnica kanałowa

Urządzenia do ochładzania powietrza • Działają na zasadzie pobierania powietrza z pomieszczenia, schładzania go

Urządzenia do ochładzania powietrza • Działają na zasadzie pobierania powietrza z pomieszczenia, schładzania go oraz oddawania do pomieszczenia powietrza schłodzonego do odpowiedniej temperatury. • Budowane są z różnymi systemami chłodzenia : - chłodzenie powietrzem - chłodzenie wodą - chłodzenie za pomocą sprężarki z czynnikiem chłodniczym • W czasie procesu schładzania powstają skropliny, które trzeba odprowadzić przewodem na zewnątrz lub do naczynia, oraz wytwarzane jest ciepłe powietrze, które należy usunąć z pomieszczenia.

Agregat chłodniczy sprężarkowy zbudowany jest z następujących części: - usztywnionej podstawy - skraplaczy z

Agregat chłodniczy sprężarkowy zbudowany jest z następujących części: - usztywnionej podstawy - skraplaczy z wentylatorami o specjalnym profilu śmigieł - jednej lub dwóch sprężarek (hermetycznych sprężarkach tłokowych na czynniki chłodnicze R 404 A, R 507, R 134 a, R 407 C, R 22 - zbiornika cieczy ze skraplaczem z ciśnieniem pracy do 33 barów ze wspawanym zaworem odcinającym - presostat typ HP/LP z podwójnymi stykami elektrycznymi z przyłączami skręcanym - elektrycznej skrzynki przyłączeniowej - przyłącza rurociągów ssawnych i cieczowych Agregat skraplający w obudowie Agregat znajduje zastosowanie w układach klimatyzacyjnych oraz przemysłowych układach chłodniczych W skład agregatu oprócz sprężarek wchodzą: zaworu typu rotaloc, grzałki karteru, presostat podwójny, skraplacz chłodzony powietrzem, wentylatory skraplacza, w wersji wielosprężarkowej dodatkowe presostaty wysokiego ciśnienia na każdą sprężarkę, presostaty różnicowe w przypadku sprężarek półhermetycznych, obudowa z blachy ocynkowanej malowanej proszkowo, siatka ochronna skraplacza, miejsca na zamontowanie szafy zasilająco sterowniczej, puszka elektryczna.

Chłodnice powietrza przemysłowa Zastosowanie: w instalacjach chłodniczych w magazynach produktów spożywczych, owoców, warzyw oraz

Chłodnice powietrza przemysłowa Zastosowanie: w instalacjach chłodniczych w magazynach produktów spożywczych, owoców, warzyw oraz w instalacjach technologicznych.

Wentylator nawiewny ze schładzaniem adiabatycznym Wentylator nawiewny wykorzystuje zjawisko odparowania wody do schłodzenia adiabatycznego

Wentylator nawiewny ze schładzaniem adiabatycznym Wentylator nawiewny wykorzystuje zjawisko odparowania wody do schłodzenia adiabatycznego powietrza. Energia potrzebna na odparowanie wody pobierana jest z powietrza, co powoduje obniżanie jego temperatury. Im powietrze zewnętrzne jest cieplejsze, tym proces odparowania wody jest bardziej efektywny. Przy temperaturze wyższej od 30 o. C, powietrze może być schłodzone adiabatyczne o ponad 10 o. C. Koszt eksploatacji systemu to ok. 10 % kosztów systemu konwencjonalnego, a koszt inwestycyjny jest od 4 do 7 razy mniejszy w porównaniu do systemów z agregatem chłodniczym. System znajduje najlepsze zastosowanie w pomieszczeniach wielkokubaturowych. Są to takie obiekty jak drukarnie, magazyny, hale przemysłu metalowego i tworzyw sztucznych, duże szpitale, obiekty rozrywkowe, centra handlowe oraz centra ogrodnicze. Budowa Wentylator nawiewny zasysa powietrze zewnętrzne poprzez materiał składający się z labiryntu kanalików przelotowych. Materiał ten jest zraszany wodą bieżącą doprowadzoną z zewnątrz do urządzenia. Woda odparowując w przepływającym powietrzu nawilża je i jednocześnie obniża jego temperaturę. Woda dociera do zbiornika górnego poprzez zawór magnetyczny oraz zawór pływakowy. Pompa obiegowa zapewnia odpowiednie zraszanie złoża od góry. Panel sterujący z czujnikiem zapewniający stałą wilgotność w pomieszczeniu jest montowany na ścianie w miejscu o swobodnym dostępie powietrza. Do jednej jednostki sterującej można podłączyć do 8 urządzeń.

Wentylator nawiewny ze schładzaniem adiabatycznym

Wentylator nawiewny ze schładzaniem adiabatycznym

Urządzenia do osuszania powietrza Pozwalają na obniżenie wilgotności względnej powietrza w magazynie. Posiadają wbudowane

Urządzenia do osuszania powietrza Pozwalają na obniżenie wilgotności względnej powietrza w magazynie. Posiadają wbudowane wentylatory i przepustnice regulujące przepływ powietrza przez filtry, na których dokonywana jest kondensacja wilgoci. Magazyny, piwnice Chłodnie (np. dojrzewalnie serów. ) Fabryki materiałów ceramicznych itp wydajność [l/min] 14300 wydajność [m 3/h] 858 moc [k. W]1, 38 Zakres temperatury (wersja standardowa)7 -35°C Zakres temperatury (hot gas defrosting system)0, 5 -35°C Zakres wilgotnosci względnej 40 - 99 % Zdolność kondensowania przy 30°C - 80 %130 l/24 godz Zdolność kondensowania przy 32°C-90 %165 l/24 godz

OSUSZACZE ABSORPCYJNE Absorpcja to termin chemiczny, oznaczający wchłanianie jednej substancji przez drugą, np. cieczy

OSUSZACZE ABSORPCYJNE Absorpcja to termin chemiczny, oznaczający wchłanianie jednej substancji przez drugą, np. cieczy przez ciało stałe. Zasada działania: Sercem osuszaczy absorbcyjnych jest rotor. Wydajność rotora jest bardzo istotna dla sprawnego działania osuszacza. Aktywny czynnik absorbcyjny, znajdujący się w rotorze posiada mikroporowatą strukturę umożliwiającą osiągnięcie niewiarygodnie dużej powierzchni wewnętrznej. Cząstki wody w wilgotnego powietrza procesowego są przyciągane przez siły cząsteczkowe z mikroporów rotora osuszającego. W rezultacie powietrze jest osuszane do optymalnego poziomu. Adsorbowana woda jest usuwana z rotora za pomocą przepływajacego ogrzanego powietrza regenacyjnego. Proces ten usuwa wilgoć z mikroporów rotora. Proces ten przebiega w nastepujący sposób: rotor wykonuje od 6 do 16 obrotów na godzinę. Przez rotor przechodzą dwa przeciwne strumienie powietrza - procesowy i regeneracyjny. np. . Zimne pomieszczenia chłodnicze i zamrażarki Pomieszczenia magazynowe (magazynowanie w suchym powietrzu) Pomieszczenia magazynowe amunicji

Osuszacz kondensacyjny Wbudowany w aparat wentylator przepuszcza wilgotne powietrze zaczerpnięte z pomieszczenia nad zamontowanym

Osuszacz kondensacyjny Wbudowany w aparat wentylator przepuszcza wilgotne powietrze zaczerpnięte z pomieszczenia nad zamontowanym w urządzeniu parownikiem obniżając jego temperaturę poniżej punktu rosy. Nadmiar pary wodnej zostaje w ten sposób oddany przez powietrze w postaci kondensatu i zbiera się w pojemniku. Pozbawione nadmiaru wilgoci powietrze po ogrzaniu do temperatury pokojowej, zostaje następnie ponownie wypuszczone na zewnątrz.

Nawilżacze powietrza Nawilżacz parowy Powietrze zasysane przez nawilżacz, a później wyrzucane na zewnątrz, porywa

Nawilżacze powietrza Nawilżacz parowy Powietrze zasysane przez nawilżacz, a później wyrzucane na zewnątrz, porywa cząsteczki zimnej wody - mgiełki lub pary wodnej ze zbiornika. Mgiełkę można uzyskać przez silny nawiew powietrza przez filtr wodny lub zastosowanie ultradźwięków, które rozpraszają i jednocześnie dezynfekują wodę, natomiast para wodna powstaje w wyniku podgrzania wody w zbiorniku nawilżacza, co również powoduje jej zdezynfekowanie. Aby nie nastąpiło poparzenie, gorąca para wodna jest schładzana. W ultradźwiękowych nawilżaczach powietrza wykorzystuje się wysoką częstotliwość drgań do wytwarzania mgiełki wodnej, która za pomocą wentylatora wydalana jest na zewnątrz. Zaletą urządzenia jest bardzo wysoka wydajność przy równoczesnym, małym poborze energii. Ponadto, większość nawilżaczy ultradźwiękowych wyposażona jest w higrometr sterujący pracą urządzenia, co gwarantuje samokontrolę poziomu nawilżenia powietrza

Nawilżacz może być stosowany począwszy od małych pomieszczeń magazynowych do wielkich hal przemysłowych. W

Nawilżacz może być stosowany począwszy od małych pomieszczeń magazynowych do wielkich hal przemysłowych. W szczególności znajduje zastosowanie w: * pomieszczeniach do przechowywania produktów takich jak owoce i warzywa, gdzie redukcja wilgoci może spowodować utratę wagi, oraz psucie się produktów; * drukarniach, gdzie wilgoć musi być utrzymywana na odpowiednim poziomie po to, aby uniknąć zmian w rozmiarach papieru, a w konsekwencji tego: błędów w wydruku; Wydajności od 0, 85 do 6, 5 kg pary / godz. dzięki wykorzystaniu siły odśrodkowej wywołanej przez wirujący dysk, rozpyla wodę na mgłę drobnych kropelek, która może być łatwo absorbowana przez powietrze

wentylatory Wentylatory są to urządzenia mechaniczne pozwalające na wymianę określonej ilości powietrza w wentylowanym

wentylatory Wentylatory są to urządzenia mechaniczne pozwalające na wymianę określonej ilości powietrza w wentylowanym pomieszczeniu. osiowy nawiewny wywiewny

do kanałów prostokątnych do wentylacji nawiewnej i wywiewnej posiadające koło wirnikowe z łopatkami wygiętymi

do kanałów prostokątnych do wentylacji nawiewnej i wywiewnej posiadające koło wirnikowe z łopatkami wygiętymi do przodu. Wentylatory tej serii łączą zalety wentylatorów osiowych i promieniowych, Charakteryzują się stabilnym sprężem, niskim poziomem hałasu i wysoką sprawnością. promieniowy do centrali wentylacyjnych i klimatyzacyjnych dachowy osiowy z żaluzjami

kanałowy, montaż w dowolnej pozycji osiowy kanałowy osiowy przenośny do doraźnej wentylacji osiowy przeciwwybuchowy

kanałowy, montaż w dowolnej pozycji osiowy kanałowy osiowy przenośny do doraźnej wentylacji osiowy przeciwwybuchowy np. przy składowaniu gazów palnych oraz cieczy palnych których pary wytwarzają w magazynie przestrzeń zagrożoną wybuchem Kanały wentylacyjne

klimatyzatory Klimatyzatory – są to wysoko sprawne urządzenia wykonujące pełną obróbkę powietrza ( filtracja,

klimatyzatory Klimatyzatory – są to wysoko sprawne urządzenia wykonujące pełną obróbkę powietrza ( filtracja, nagrzewanie, chłodzenie, osuszanie, nawilgacanie, wentylacja ) w jednej obudowie. Budowane są jako urządzenia instalowane : na zewnątrz magazynu i połączone z systemem sieci kanałów rozprowadzających obrobione powietrze, stosowane są najczęściej w magazynach, w których składowane towary charakteryzują się jednakowymi lub zbliżonymi parametrami mikroklimatu w całej przestrzeni składowej. - wewnętrzne, ustawiane na podłodze lub podwieszane

Centrala dachowa elementy instalacji wewnętrznej

Centrala dachowa elementy instalacji wewnętrznej

Schemat układu klimatyzacji w magazynie TVP

Schemat układu klimatyzacji w magazynie TVP

Klimatyzatory dla biur jednostki wewnętrzne jednostka zewnętrzna

Klimatyzatory dla biur jednostki wewnętrzne jednostka zewnętrzna

Klimatyzacja i wentylacja w magazynach, w których stosowana jest technologia przechowywania w paletach skrzyniowych.

Klimatyzacja i wentylacja w magazynach, w których stosowana jest technologia przechowywania w paletach skrzyniowych. Magazyny te są odpowiednie do magazynowania owoców, warzyw i ziemniaków, ponieważ pozwalają na składowanie szerokiego asortymentu w oddzielnych partiach - w poszczególnych paletach skrzyniowych. 1. klapa regulacyjna zasysania 2. klapa wywiewna 3. wentylator 4. przewody nawiewne 5. jednostka kondensacyjna 6. parownik ( chłodnica ) 7. panele nawilżania powietrza System regulacyjny

Klimatyzacja w magazynie boksowym do przechowywania ziemniaków, cebuli i niektórych warzyw korzeniowych Klapy zasysania

Klimatyzacja w magazynie boksowym do przechowywania ziemniaków, cebuli i niektórych warzyw korzeniowych Klapy zasysania i wywiewne oraz wentylatory Komora ciśnieniowa z panelami nawilżania

SCHŁADZARKI WIELOKUBATUROWE: hale przemysłowe, linie produkcyjne budynki inwentarskie magazyny markety sklepy centra ogrodnicze drukarnie

SCHŁADZARKI WIELOKUBATUROWE: hale przemysłowe, linie produkcyjne budynki inwentarskie magazyny markety sklepy centra ogrodnicze drukarnie Charakterystyka: l zużywają do 90% mniej energii niż konwencjonalna klimatyzacja l niski koszt instalacji l cicha praca l trwała, odporna obudowa l drzwi i okna mogą zostać całkowicie otwarte bez utraty wydajności chłodzenia l l l praktycznie trzeba czyścić kanałów wentylacyjnych bezpieczne dla środowiska (10 razy mniej CO 2, mniejsze zużycie energii elektrycznej i wody - chłodzenie kominowe) możliwość użycia olejków zapachowych brak bakterii Legionelli idealne dla alergików

KLIMATYZATORY PRZENOŚNE: Charakterystyka: l urządzenie przenośne (niezależny od instalacji - brak kosztów montażu) sterowanie

KLIMATYZATORY PRZENOŚNE: Charakterystyka: l urządzenie przenośne (niezależny od instalacji - brak kosztów montażu) sterowanie przy pomocy pilota l atrakcyjny wygląd l kontroluje temperaturę i wilgotność l ułatwia utrzymanie komfortowej temperatury powietrza oczyszcza powietrze za pomocą filtra węglowego l l l dodatkowa funkcja grzania l przystosowane do pracy ciągłej l elektroniczny wyświetlacz łatwa obsługa l

 • Z użytkowaniem każdego obiektu infrastruktury magazynowej związane jest ryzyko pożaru, którego inicjatorem

• Z użytkowaniem każdego obiektu infrastruktury magazynowej związane jest ryzyko pożaru, którego inicjatorem może być: - personel magazynowy - instalacje i urządzenia magazynowe - składowane materiały • O bezpieczeństwie pożarowym decydują takie cechy jak : - usytuowanie obiektu - zastosowane rozwiązania architektoniczne - materiały i elementy użyte do budowy - wyposażenie obiektu w środki techniczne wpływające na ograniczenie możliwości powstania pożaru, jego rozwój i skutki

l l a) Budowle magazynowe muszą spełniać odpowiednie przepisy i normy, w tym Rozporządzenie

l l a) Budowle magazynowe muszą spełniać odpowiednie przepisy i normy, w tym Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Dz. U. z 2002 r. Nr 75, po. 690, z późniejszymi zmianami ) Budowle magazynowe powinny być tak zaprojektowane i wykonane, ażeby w ciągu założonego przepisami czasu trwania pożaru, jego podstawowe elementy budowlane zachowały wymaganą wytrzymałość mechaniczną, szczelność pożarową i izolacyjność cieplną. W tym celu stosuje się : ochronę bierną – są to przeciwpożarowe instalacje i rozwiązania budowlane tworzone na etapie projektowania a następnie wykonawstwa obiektu, gdyż są one ściśle wkomponowane w jego konstrukcję np. strefy pożarowe, klapy, kurtyny przeciwpożarowe, dachy odporne na ogień zewnętrzny

b) ochronę czynną – są to urządzenia służące do wykrywania, zapobieganiu powstawania i rozprzestrzeniania

b) ochronę czynną – są to urządzenia służące do wykrywania, zapobieganiu powstawania i rozprzestrzeniania się pożaru, mogą być stałe lub półstałe, uruchamiane ręcznie lub samoczynnie W trakcie użytkowania obiektu urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice powinny być poddawane okresowym przeglądom technicznym, które są określone przepisami lub wynikają z odnośnych dokumentacji techniczno- ruchowych czy instrukcji obsługi, jednak nie rzadziej niż raz w roku.

Farba do wykonywania ogniochronnych zabezpieczeń elementów konstrukcji stalowych o profilach otwartych i zamkniętych do

Farba do wykonywania ogniochronnych zabezpieczeń elementów konstrukcji stalowych o profilach otwartych i zamkniętych do odporności ogniowej 15, 30 i 60 minut Pod wpływem wysokich temperatur Flame Stal ulega spienieniu tworząc trwałą izolację termiczną, opóźniającą wzrost temperatury podłoża stalowego. Opaski instaluje się na rurach z tworzyw sztucznych wewnątrz ściany lub stropu. Otwór, w którym umieszczona jest rura z opaską, musi być wykonany w ścianie o solidnej konstrukcji i posiadać odpowiednią wielkość, tak aby siła parcia materiału pęczniejącego, wyzwolona pod wpływem temperatury, została skierowana do wewnątrz i spowodowała skruszenie i zamknięcie rury. Elementy ochrony biernej

zabezpieczenie kanałów wentylacyjnych i oddymiających o klasie odporności ogniowej do dwóch godzin , zabezpieczenie

zabezpieczenie kanałów wentylacyjnych i oddymiających o klasie odporności ogniowej do dwóch godzin , zabezpieczenie obejmuje zarówno kanał, jak i jego zawiesie Rolowane kurtyny przeciwpożarowe przeciwpożarowa brama przesuwna

Poduszki ognioodporne – wykonane są z tkaniny z włókna szklanego z paskami wełny mineralnej

Poduszki ognioodporne – wykonane są z tkaniny z włókna szklanego z paskami wełny mineralnej o temperaturze topnienia włókien powyżej 1000°C w środku. Zastosowanie poduszek ognioodpornych do uszczelnienia przepustów kablowych pozwala na zmianę konfiguracji instalacji kablowych tj. przepusty Przegroda do ognioochronnego uszczelnienia przejść kabli w przepustach w ściennych i stropowych. Przegroda tworzy system składający się z trzech materiałów : - powłoki ognioochronnej pęczniejącej HCA WL, - masy uszczelniającej, pęczniejącej HCA PASTA , - płyty z wełny mineralnej Rockwool.

Budynek bez systemu oddymiania Budynek z zastosowanym systemem oddymiania Według najnowszych badań, przebywającym w

Budynek bez systemu oddymiania Budynek z zastosowanym systemem oddymiania Według najnowszych badań, przebywającym w zasięgu pożaru ludziom, zagrażają najbardziej dym oraz toksyczne gazy. Ponad 90% wszystkich ofiar pożarów budynków umiera na skutek zatrucia gazami. Dodatkowo należy liczyć się ze stratami materialnymi powstałymi na skutek zadymienia. Urządzenia do odprowadzania dymu i gorąca umożliwiają usuwanie, względnie zmniejszają koncentrację, trujących, lotnych związków w zagrożonych strefach. Podczas powstania pożaru i rozprzestrzeniania się dymu w budynku, przy pomocy siłowników elektrycznych, natychmiast otwierają się klapy dymowe lub okna. Zadziałanie siłowników spowodowane jest otrzymaniem sygnału z czujki dymowej, bądź przycisku alarmowego. Całością systemu zarządza centrala Klapy oddymiające

l Przykład zastosowania klap dymowych, wyłazów dachowych, świetlików OZNACZENIA: 1. Klapa dymowa z pneumatycznym

l Przykład zastosowania klap dymowych, wyłazów dachowych, świetlików OZNACZENIA: 1. Klapa dymowa z pneumatycznym lub elektrycznym układem sterowania - kąt otwarcia 140°. 2. Termowyzwalacz lub czujka dymu dla układu elektrycznego. 3. Skrzynka alarmowa sterowania pneumatycznego lub centralka sterująca dla sterowania elektrycznego 24 V DC. 4. Instalacja pneumatyczna lub elektryczna 24 V DC. 5. Klapa dymowa z elektrycznym układem sterowania dla klatek schodowych - kąt otwarcia 90° lub 140°. 6. Centralka sterująca 24 V DC. 7. Przycisk przewietrzania. 8. Alarmowy przycisk oddymiania. 9. Czujka dymu. 10. Wyłaz dachowy. 11. Świetlik nieotwierany.

Centrala oddymiania kompaktowa możliwość przyłączenia optycznych i akustycznych urządzeń alarmowych

Centrala oddymiania kompaktowa możliwość przyłączenia optycznych i akustycznych urządzeń alarmowych

Elementy ochrony czynnej Instalacje hydrantów wewnętrznych p. poż i suche piony Hydrant wewnętrzny p.

Elementy ochrony czynnej Instalacje hydrantów wewnętrznych p. poż i suche piony Hydrant wewnętrzny p. poż jest to zawór wodny zainstalowany na wewnętrznej sieci wodociągowej, obudowany szafką i wyposażony w wąż tłoczny o średnicy 52 lub 25 mm i długości około 20 m, zakończony prądnicą wodną. Ø 25 Ø 52

Prądownice hydrantowe typ 25 Przykład rzutu strumienia wody typ 52

Prądownice hydrantowe typ 25 Przykład rzutu strumienia wody typ 52

GRUPY POŻARÓW W zależności od rodzaju palącego się materiału i sposobu jego spalania pożary

GRUPY POŻARÓW W zależności od rodzaju palącego się materiału i sposobu jego spalania pożary dzielą się na 5 grup: A - pożary ciał stałych pochodzenia organicznego, przy spalaniu obok innych zjawisk powstaje żarzenie, np. drewno, papier, tworzywa sztuczne, tkaniny, słoma, których B - pożary cieczy palnych i substancji stałych topiących się wskutek ciepła wytwarzającego się przy pożarze np. benzyna, alkohole, aceton, eter, oleje, lakiery, tłuszcze, parafina, stearyna, pak, naftalen, smoła, C - pożary gazów np. metan, acetylen, propan, wodór, gaz miejski, D - pożary metali, np. magnez, sód, uran. F – pożary olejów i tłuszczy w urządzeniach kulinarnych

Gaśnica proszkowa możliwość gaszenia urządzeń elektrycznych o napięciach do 1000 V Gaśnica śniegowa

Gaśnica proszkowa możliwość gaszenia urządzeń elektrycznych o napięciach do 1000 V Gaśnica śniegowa

SPRAY GAŚNICZY PYROCOOL Gaśnica pianowa

SPRAY GAŚNICZY PYROCOOL Gaśnica pianowa

Agregaty gaśnicze - sprzęt gaśniczy mający zapas środków w ilości większej niż 20 kg

Agregaty gaśnicze - sprzęt gaśniczy mający zapas środków w ilości większej niż 20 kg (od 25 kg do 750 kg). Są wyposażone w kółka. proszkowy śniegowy

Gaśnicza Kula Proszkowa przeznaczona jest do gaszenia pożarów klasy A, B i C, czyli

Gaśnicza Kula Proszkowa przeznaczona jest do gaszenia pożarów klasy A, B i C, czyli ma bardzo szeroki zakres stosowania. Najwyższą efektywnością wykazuje się w pomieszczeniach zamkniętych. Gaśnicza Kula Proszkowa doskonale sprawdza się: w magazynach, działanie w zakładach chemicznych, Proszek gaśniczy zamknięty został w styropianowej kuli, na stacjach benzynowych, zaopatrzony w niewielki ładunek wybuchowy i lont z czarnego we wszelkiego rodzaju hurtowniach, prochu, a całość pokryta czerwoną, syntetyczną powłoką. w leśniczówkach, Gdy płomienie docierają do urządzenia, zapala się lont prochowy, powoduje wybuch niewielkiego ładunku, który w kopalniach, rozrywa opakowanie i uwalnia proszek gaśniczy. Czas na statkach, potrzebny na aktywację to tylko 3 do 10 sekund! przy trakcjach elektrycznych, Wybuch pojedynczego ładunku pozwala na zdławienie ognia w biurach. na powierzchni nawet do 10 m 2

l l l Samoczynne urządzenia gaśnicze: przeznaczone do gaszenia pożarów klasy ABC w pomieszczeniach

l l l Samoczynne urządzenia gaśnicze: przeznaczone do gaszenia pożarów klasy ABC w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak: magazyny farb, olejów, materiałów łatwopalnych, rozdzielniach elektrycznych itp. , w których nie przewiduje się stałej obsługi. Samoczynne urządzenia gaśnicze wyposażone są w samoczynny zawór ampułkowy, który może być uruchamiany impulsem elektrycznym przesyłanym z automatycznej centrali alarmowej lub w wyniku przekroczenia określonej temperatury w pomieszczeniach. SUG montuje się w pomieszczeniach zamkniętych bezpośrednio nad obiektem chronionym w miejscu przewidywanej inicjacji ognia

Stałe instalacje gaśnicze –system gaszenia na gaz l jest mieszaniną IG-55: 50% argonu, 50%

Stałe instalacje gaśnicze –system gaszenia na gaz l jest mieszaniną IG-55: 50% argonu, 50% azotu, Gasi pożar poprzez zredukowanie stężenia tlenu do około 12, 5 %. obniżona do tego poziomu zawartość tlenu nie podtrzyma reakcji spalania, i nie stanowi zagrożenia dla człowieka przez krótki czas

Instalacja tryskaczowa l l Instalacja gaśnicza tryskaczowa jest samoczynnie uruchamiającą się i działającą instalacją

Instalacja tryskaczowa l l Instalacja gaśnicza tryskaczowa jest samoczynnie uruchamiającą się i działającą instalacją gaśniczą. Instalacja ta wykrywa pożar, informuje o jego powstaniu i gasi zapobiegając jego rozprzestrzenieniu się. Instalacja gaśnicza tryskaczowa niezawodnie chroni ludzi, mienie i środowisko. Źródłem wody dla urządzenia tryskaczowego może być: hydrofor, zbiornik grawitacyjny, sieć wodociągowa, pompa lub zespół pomp zasilających, pobierające wodę z sieci wodociągowej, zbiorników pośrednich, Dysze wylotowe tryskaczy są zamknięte ampułkami szklanymi wypełnionymi cieczą. W przypadku powstania pożaru ampułka ulega zniszczeniu co powoduje otwarcie dyszy i wypływ strumienia wody

Instalacja zraszaczowa l Urządzenia zraszaczowe zbudowane są podobnie jak tryskaczowe posiadają jednak otwarte dysze

Instalacja zraszaczowa l Urządzenia zraszaczowe zbudowane są podobnie jak tryskaczowe posiadają jednak otwarte dysze gaśnicze, przez które w wypadku pożaru, woda rozproszona kierowana jest na cały obszar chroniony. Woda wprowadzona do strefy gaszonej absorbuje ciepło wyzwalane w wyniku spalania oraz chłodzi materiał palny. Powstająca para wodna dodatkowo eliminuje dostęp tlenu do strefy spalania. Stałe instalacje gaśnicze zraszaczowe mogą być stosowane do ochrony pomieszczeń jak i do zewnętrznych instalacji technologicznych.

Pianowe instalacje gaśnicze l • l Piana powietrzna stosowana do opanowywania pożarów wykazuje wszechstronne

Pianowe instalacje gaśnicze l • l Piana powietrzna stosowana do opanowywania pożarów wykazuje wszechstronne oddziaływanie gaśnicze i stanowi bardzo wydajny środek walki z ogniem, zwłaszcza przy ochronie magazynów materiałów niebezpiecznych i innych stref zagrożonych wybuchem. Piana wydostająca się z systemów gaśniczych pokrywa dokładnie płonącą powierzchnię odcinając w ten sposób dopływ tlenu koniecznego do spalania i uniemożliwiając tym samym tzw. “wtórne zapłony”. Dodatkowo cząsteczki wody zawarte w pianie parują na powierzni płonącego materiału odbierając mu ciepło. Jednocześnie obecność piany na powierzchni materiałów jeszcze nie płonących uniemożliwia zajęcie ich przez płomienie. Piana powstaje w skutek dodawania do strumienia wody pewnej stałej procentowej ilości środka pianotwórczego. Następnie powstała w ten sposób mieszanina spieniana jest przy użyciu powietrza w specjalistycznych wytwornicach piany skąd tłoczona jest do stacjonarnych pianowych instalacji gaśniczych.

W zapewnieniu pełnego zabezpieczenia przeciwpożarowego ważną rolę odgrywają urządzenia wchodzące w skład dźwiękowych systemów

W zapewnieniu pełnego zabezpieczenia przeciwpożarowego ważną rolę odgrywają urządzenia wchodzące w skład dźwiękowych systemów ostrzegawczych i sygnalizacji pożarowej, uruchamiane ręcznie lub automatycznie. Do systemów tych zaliczamy : ręczne ostrzegacze pożarowe ( przyciski ) stacje odbiorcze alarmów urządzenia sygnalizacji pożarowej urządzenia wyzwalające czujki pożarowe centrale sygnalizacji pożarowej pożarowe linie telefoniczne

Centrala sygnalizacji pożarowej Mikroprocesorowa centrala sygnalizacji pożarowej, 2 linie dozorowe (na linię: max 32

Centrala sygnalizacji pożarowej Mikroprocesorowa centrala sygnalizacji pożarowej, 2 linie dozorowe (na linię: max 32 czujki poż. , 1 czujka liniowa lub 10 ręcznych ostrzegaczy poż. ),

Czujka optyczno-temperaturowa, Optyczna czujka dymu zasięg: 60 m². . . 80 m² zakres temperatury

Czujka optyczno-temperaturowa, Optyczna czujka dymu zasięg: 60 m². . . 80 m² zakres temperatury pracy: od − 5°C do +55°C jest przeznaczona do wykrywania widzialnego dymu, powstającego w bezpłomieniowym początkowym stadium pożaru, wtedy, gdy materiał zaczyna się tlić, a więc na ogół długo przed pojawieniem się otwartego płomienia i zauważalnego wzrostu temperatury. reaguje na duże zadymienie lub wzrost temperatury przy niewielkim zadymieniu (nie alarmuje gdy wystąpi tylko wzrost temperatury),

Liniowa czujka dymu z laserowym celownikiem i zespól reflektorów pryzmowych zasięg pracy w zależności

Liniowa czujka dymu z laserowym celownikiem i zespól reflektorów pryzmowych zasięg pracy w zależności od lustra: 40. . . 100 m lub 5. . . 50 m, nadaje się zwłaszcza do ochrony pomieszczeń, gdzie ze względu na dużą powierzchnię pomieszczenia należałoby dla jego ochrony, zastosować dużą liczbę punktowych czujek dymu. Czujka płomieni Czujki reagują na emitowane przez płomień promieniowanie ultrafioletowe o długości fali ~200 nm. Są odporne na wpływy wszelkich źródeł sztucznego światła nie zawierających promieniowania ultrafioletowego. Promieniowanie UV padając na powierzchnię czynną detektora w postaci lampy gazowanej powoduje, w wyniku zjawiska fotoemisji, wzrost liczby impulsów, zliczanych przez układ pomiarowy.

Sygnalizator optyczny sygnalizator akustyczno optyczny

Sygnalizator optyczny sygnalizator akustyczno optyczny

Worek ewakuacyjny służy do osłony przed wysoką temperaturą nośników danych, dokumentów, papierów wartościowych itp.

Worek ewakuacyjny służy do osłony przed wysoką temperaturą nośników danych, dokumentów, papierów wartościowych itp. Umożliwia bezpieczną ewakuację wyżej wymienionych rzeczy lub pozostawienie w płonącym budynku co wydłuża czas potrzebny do uratowania tych rzeczy. Rozmiar worka jest tak dopasowany, że zmieści sie w nim 16 segregatorów. Jest to płachta z tkaniny niepalnej, np. z włókna szklanego, o powierzchni około 2 metrów kwadratowych. Koc narzuca się na małe źródło ognia, odcinając tym samym dopływ powietrza do płonącego przedmiotu. Służą do gaszenia (tłumienia) iskier i żagwi opadających na obejścia i dachy. hydronetka

ZNAKI EWAKUACYJNE PN-92/N-01256/02 Znaki ewakuacyjne zapewniające wizualną informację o przebiegu wyznaczonej drogi ewakuacyjnej zarówno

ZNAKI EWAKUACYJNE PN-92/N-01256/02 Znaki ewakuacyjne zapewniające wizualną informację o przebiegu wyznaczonej drogi ewakuacyjnej zarówno przy świetle dziennym, świetle sztucznym, jak również przy braku oświetlenia (po nagłym usunięciu źródła światła). Kierunek do wyjścia drogi ewakuacyjnej Ciągnąć, aby otworzyć Umieszczany na drzwiach Kierunek do wyjścia drogi ewakuacyjnej schodami w górę Przesunąć w celu otwarcia Drzwi ewakuacyjne

ZNAKI OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ PN-92/N-01256/01 Zakres stosowania Znaków bezpieczeństwa - Ochrona przeciwpożarowa obejmuje obszary, dla

ZNAKI OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ PN-92/N-01256/01 Zakres stosowania Znaków bezpieczeństwa - Ochrona przeciwpożarowa obejmuje obszary, dla których jest niezbędne lub celowe podanie informacji publicznej o rozmieszczeniu lub rodzaju: - urządzeń sygnalizacji pożarowej i sterowania ręcznego; - sprzętu pożarniczego; - środków ograniczających rozwój pożaru; - obszarów i materiałów o szczególnym zagrożeniu pożarowym. Zestaw sprzętu pożarniczego Nie zastawiać Hydrant wewnętrzny Zakaz gaszenia wodą Alarmowy sygnalizator akustyczny Kierunek do miejsca rozmieszczenia sprzętu pożarniczego lub urządz. ostrzegającego Niebezpieczeństwo pożaru – Materiały utleniające

Znak ewakuacyjny podświetlany

Znak ewakuacyjny podświetlany

Spójrz na wybranego węża i zobacz, że jest nieruchomy

Spójrz na wybranego węża i zobacz, że jest nieruchomy

Urządzenia zabezpieczenia

Urządzenia zabezpieczenia

Urządzenia zabezpieczenia – mają za zadanie zapewnienie prawidłowych warunków realizacji procesów magazynowych. Zaliczamy do

Urządzenia zabezpieczenia – mają za zadanie zapewnienie prawidłowych warunków realizacji procesów magazynowych. Zaliczamy do nich : § systemy zabezpieczenia warunków pracy § systemy alarmowe § telewizję przemysłową § systemy ograniczenia dostępu § instalacje oświetlenia awaryjnego

systemy zabezpieczenia warunków pracy – ich zadaniem jest kontrola warunków klimatycznych ustalonych dla składowanych

systemy zabezpieczenia warunków pracy – ich zadaniem jest kontrola warunków klimatycznych ustalonych dla składowanych zapasów takich jak temperatura, wilgotność względna, czystość powietrza oraz rejestracja dokonanych odczytów i na ogół równoczesne automatyczne sterowanie urządzeniami, które pozwalają na ich utrzymanie na odpowiednim poziomie. Systemy te tworzone są z odpowiednich : czujników rejestratorów regulatorów przekaźników, itp

Termograf Termometr opcjonalna cyfrowa transmisja wyników na duże odległości Jest to precyzyjny rejestrator temperatury.

Termograf Termometr opcjonalna cyfrowa transmisja wyników na duże odległości Jest to precyzyjny rejestrator temperatury. Można do niego dołączyć od 1 do 4 czujników, zarejestrowane dane mogą być w dowolnej chwili wydrukowane, bez udziału komputera, na wbudowanej w rejestrator drukarce termicznej. Dane drukowane są w postaci czytelnych raportów, które mogą posłużyć np. do udokumentowania dotrzymania założonych warunków przechowywania lub transportu produktów.

REGULATOR TEMPERATURY termometr / sterownik mikroprocesorowy Sterownik jest jednokanałowym mikroprocesorowym regulatorem temperatury Termometr przyrządu

REGULATOR TEMPERATURY termometr / sterownik mikroprocesorowy Sterownik jest jednokanałowym mikroprocesorowym regulatorem temperatury Termometr przyrządu dokonuje pomiarów temperatury za pomocą zewnętrznego czujnika Czujnik temperatury do powietrza Czujnik temperatury do pomiaru materiałów sypkich na hałdach lub składowiskach

REGULATOR KLIMATU funkcje: termometr, higrometr (wilgotnościomierz), regulator pomiar: temperatura, wilgotność względna powietrza sterowanie pracą

REGULATOR KLIMATU funkcje: termometr, higrometr (wilgotnościomierz), regulator pomiar: temperatura, wilgotność względna powietrza sterowanie pracą : osuszacza/nawilżacza ogrzewacza/ochładzacza sygnalizacja przekroczenia progów alarmowych rejestracja wybranego pomiaru Zestaw regulatora klimatu składa się z trzech ściśle współpracujących ze sobą urządzeń: - miernika wilgotności względnej i temperatury powietrza - termohigrometru - panelu odczytowo-sterującego - pilota służącego do programowania funkcji panelu Zestaw ten służy do pomiaru i regulacji wilgotności względnej i temperatury w pomieszczeniach (np. magazynach, komorach klimatycznych) oraz sygnalizacji przekroczenia poziomów al

l l l alarmowanie SMS rejestracja danych przez Internet/GPRS pomiary: temperatura (2 x), wilgotność,

l l l alarmowanie SMS rejestracja danych przez Internet/GPRS pomiary: temperatura (2 x), wilgotność, ciśnienie, punkt rosy funkcje: termometr, higrometr, barometr, rejestrator, sygnalizator przekroczeń, panel odczytowy zasilanie bateryjne i sieciowe interfejs RS Miernik jest przeznaczony do monitorowania parametrów klimatu w pomieszczeniach, komorach, lodówkach jak również temperatury ciał stałych i cieczy (w zależności od konstrukcji obudowy sondy). Może być wykorzystany jako rejestrator w transporcie, bądź urządzenie dokumentujące przebieg procesu magazynowania. Panel umożliwia wielodniową rejestrację parametrów z możliwością późniejszego odczytu, a przy wykorzystaniu rejestracji przez GPRS śledzenie na bieżąco wyników pomiarowych z każdego miejsca, gdzie występuje pokrycie sygnałem GSM (np. samochód w trasie). Przyrząd może nadzorować temperaturę oraz wilgotność i wysyłać komunikaty ostrzegawcze do telefonów komórkowych zainteresowanych osób. Panel może również monitorować stan zasilania innych urządzeń: wysyłać alarmy o zaniku zasilania sieciowego.

Wielopunktowy system nadzoru klimatu Koncentrator LB-731 LAB-EL odległość pomiędzy miernikami a koncentratorem LB-731 może

Wielopunktowy system nadzoru klimatu Koncentrator LB-731 LAB-EL odległość pomiędzy miernikami a koncentratorem LB-731 może wynosić do 500 m.

Wielopunktowy system nadzoru klimatu z wykorzystaniem intranetu (internetu).

Wielopunktowy system nadzoru klimatu z wykorzystaniem intranetu (internetu).

Systemy alarmowe Zadaniem systemów alarmowych jest informowanie wizualne i/lub dźwiękowe o : • przekroczeniu

Systemy alarmowe Zadaniem systemów alarmowych jest informowanie wizualne i/lub dźwiękowe o : • przekroczeniu dopuszczalnych wartości parametrów ustalonych dla przechowywanych asortymentów • naruszeniu strefy o ograniczonym dostępie Systemy te najczęściej ściśle współpracują z systemami kontroli dostępu i/lub zabezpieczenia warunków pracy. Do ich budowy używane są : czujki, urządzenia transmisyjne, przyciski i czujki antynapadowe, centrale sygnalizacyjne, stacje odbiorcze itp

Przykładowy zestaw systemu alarmowego W skład zestawu alarmowego wchodzą: - centrala mikroprocesorowa - 1

Przykładowy zestaw systemu alarmowego W skład zestawu alarmowego wchodzą: - centrala mikroprocesorowa - 1 szt. , - manipulator do centrali - 1 szt. , - obudowa do centrali z zasilaczem - 1 szt. , - czujniki ruchu - 2 szt. , - czujnik magnetyczny - 1 szt. - zewnętrzny sygnalizator optyczno-akustyczny SPL-5010 - 1 szt. - akumulator bezobsługowy

Czujka dualna połączenie technologii podczerwieni z technologią ultradźwiękową Czujka PIR ( podczerwieni, ruchu) Zasada

Czujka dualna połączenie technologii podczerwieni z technologią ultradźwiękową Czujka PIR ( podczerwieni, ruchu) Zasada działania polega na reagowaniu na zmiany temperatury z uwzględnieniem różnicy między otoczeniem (miejscem chronionym) a poruszającym się obiektem (człowiekiem). czujnik zbicia szyby wykrywa także cięcie szkła diamentem Zasięg detekcji - tafla maks. 10 m, podwójna folia maks. 8 m, cięcie diamętem maks. 3 m ( najczęściej budowane jako mikrofonowe )

Czujka wibracyjna z pamięcią jest inteligentną, sterowaną przez mikroprocesor czujką , która może być

Czujka wibracyjna z pamięcią jest inteligentną, sterowaną przez mikroprocesor czujką , która może być w różny sposób stosowana w pomieszczeniach wewnętrznych. Posiada unikalną funkcję samouczenia, która automatycznie ustawia poziom czułości i liczbę drgań wymaganą do aktywowania alarmu. W trakcie normalnej pracy czujka wchodzi w stan alarmu wyłącznie w przypadku, gdy wstrząsy są większe od drgań standardowo zarejestrowanych lub gdy zarejestrowane wstrząsy wystąpią z większą częstotliwością. Czujki wibracyjne są zaprojektowane tak, aby były w stanie zareagować na próby sforsowania okna, ram okiennych, stalowych bądź drewnianych drzwi, murów z cegły, betonu oraz innych materiałów budowlanych. Najważniejszą zaletą tego typu urządzeń jest to, że czujki zbicia szyby i czujki wibracyjne mają możliwości detekcji potencjalnego intruza przed próbą wejścia na chroniony teren, co zapewnia zminimalizowanie wyrządzonych szkód. Czujki wibracyjne mają jeszcze jedną dużą zaletę w porównaniu do innych urządzeń tego typu. Podczas pracy czujek wibracyjnych ludzie mogą przebywać i pracować w chronionych pomieszczeniach. Czujki magnetyczne – kontaktron rozszerzenie ochrony również na drzwi, okna oraz inne elementy ruchome.

Moduł powiadamiania GSM Sygnalizator zewnętrzny optyczno- akustyczny współpraca - centrale alarmowe - centrale telefoniczne

Moduł powiadamiania GSM Sygnalizator zewnętrzny optyczno- akustyczny współpraca - centrale alarmowe - centrale telefoniczne - bramka GSM - stacja monitorująca klawiatura

Bariera podczerwieni dwie wiązki ( przerwanie wiązki uruchamia alarm ) zasięg zewnętrzny 21 m

Bariera podczerwieni dwie wiązki ( przerwanie wiązki uruchamia alarm ) zasięg zewnętrzny 21 m zasięg wewnętrzny 50 m regulowany czas reakcji montaż ścienny lub na słupku

Telewizja przemysłowa ( dozorowa, CCTV ) Pozwala na stałą kontrolę warunków panujących w magazynie

Telewizja przemysłowa ( dozorowa, CCTV ) Pozwala na stałą kontrolę warunków panujących w magazynie oraz rejestrację realizowanych procesów magazynowych, czy też naruszenia stref dostępnych tylko dla wyznaczonych osób.

kamery Kopułkowa CCD z podświetleniem ir (podczerwień) szybkoobrotowe

kamery Kopułkowa CCD z podświetleniem ir (podczerwień) szybkoobrotowe

monitory CRT dzielnik obrazu LCD

monitory CRT dzielnik obrazu LCD

rejestratory cyfrowy komputerowy zapis obrazu

rejestratory cyfrowy komputerowy zapis obrazu

Systemy ograniczenia dostępu Ich zadaniem jest ograniczenie dostępu osób do magazynów, w których: §

Systemy ograniczenia dostępu Ich zadaniem jest ograniczenie dostępu osób do magazynów, w których: § przechowywane są materiały i substancje wymagające specjalnego zabezpieczenia § powstało przekroczenie ustalonych warunków przechowywania stwarzające zagrożenie dla ludzi i zapasów np. nadmierne zadymienie a także urządzeń, które : § pracując w cyklu automatycznym wymagają ograniczenia dostępu ze względu bezpieczeństwa pracy § wyłączone zostały z eksploatacji w związku z ich niesprawnością, remontem itp. Zaliczamy do nich: zapory, bramki, wygrodzenia, czytniki, wideodomofony, rejestratory czasu pracy, centrale kontroli dostępu

Inne zadania to : - kontrola ruchu osobowego i obecności uprawnionych do przebywania na

Inne zadania to : - kontrola ruchu osobowego i obecności uprawnionych do przebywania na terenie chronionych obszarów, - ochrona majątku i poufnych informacji firmy, - zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz klientom instytucji, w powiązaniu z wygodą używania elementów identyfikacyjnych, - możliwość przetwarzania danych uzyskanych za pośrednictwem systemu, - integracja z innymi systemami bezpieczeństwa i nadzoru ( m. in. systemami sygnalizacji włamania i pożaru, systemami telewizji przemysłowej) - obsługa ruchu kierowców i pojazdów.

Sterownik kodowy z dotykowymi kluczami Czytnik linii papilarnych 1500 użytkowników (wzorów linii papilarnych) nieulotny

Sterownik kodowy z dotykowymi kluczami Czytnik linii papilarnych 1500 użytkowników (wzorów linii papilarnych) nieulotny bufor 30 000 zdarzeń 50 harmonogramów czasowych 5 grup dostępu Klawiatura umożliwiająca wpisanie kodu Wbudowany czytnik kart zbliżeniowych Obsługa transponderów RFID standardu EM-Marin 125 k. Hz (kart, breloków itp. )

Czytnik identyfikatorów zbliżeniowych współpracujący z czujnikiem PIR Tryb współpracy z czujnikiem PIR (detektorem ruchu)

Czytnik identyfikatorów zbliżeniowych współpracujący z czujnikiem PIR Tryb współpracy z czujnikiem PIR (detektorem ruchu) umożliwia zastosowanie czytnika w obiektach o podwyższonym poziomie ochrony. Działanie czytnika w tym trybie najlepiej wytłumaczyć na przykładzie zastosowania w magazynie. Magazynier przed opuszczeniem magazynu naciska przycisk podłączony do czytnika a następnie opuszcza magazyn. Z chwilą zamknięcia za sobą drzwi zadziała kontaktron uaktywniający wejście alarmowe w czytniku, jakikolwiek impuls z detektora ruchu wywoła stan alarmowania. Dezaktywacja wejścia z czujnika ruchu odbywa się po przyłożeniu karty do czytnika i otwarciu drzwi. karta brelok zbliżeniowy

Zamek elektroniczny Biometryczny zamek na odcisk palca Zamek elektroniczny na karty zbliżeniowe zamek elektroniczny

Zamek elektroniczny Biometryczny zamek na odcisk palca Zamek elektroniczny na karty zbliżeniowe zamek elektroniczny na karty z paskiem magnetycznym.

Zamek biometryczny

Zamek biometryczny

System rejestracji czasu pracy pamięć 408 użytkowników, wyjście przekaźnikowe, wewnętrzny bufor rejestrujący 16 tysięcy

System rejestracji czasu pracy pamięć 408 użytkowników, wyjście przekaźnikowe, wewnętrzny bufor rejestrujący 16 tysięcy zdarzeń, wyświetlacz LCD

REJESTRACJA CZASU PRACY

REJESTRACJA CZASU PRACY

Dział bilansów Zarządzanie listą pracowników w systemie Dział planów pracy

Dział bilansów Zarządzanie listą pracowników w systemie Dział planów pracy

wideodomofon

wideodomofon

Bramki szlaban zapora łańcuchowa

Bramki szlaban zapora łańcuchowa

Wygrodzenia Ścianka działowa do pomieszczeń przemysłowych i magazynowych. Flexistore daje niemalże nieograniczone możliwości łączenia

Wygrodzenia Ścianka działowa do pomieszczeń przemysłowych i magazynowych. Flexistore daje niemalże nieograniczone możliwości łączenia i zastosowania. Optymalne rozwiązanie pod względem bezpieczeństwa i estetyki. Ułatwia pracę w magazynie Zabezpieczenie maszyn

Podział magazynu za pomocą ścianek z wypełnieniami z płyt plastikowych i metalowych Flexi. Store.

Podział magazynu za pomocą ścianek z wypełnieniami z płyt plastikowych i metalowych Flexi. Store. Zastosowano drzwi uchylne z zamkiem bębenkowym. Flexi. Store zastosowano do podziału sekcji magazynu IKEA w Anglii. Na kłódkę Zamek bębenkowy

Przykład wyposażenia magazynu na podstawie standartów wykończenia parków grupy MLP Grupa MLP w realizacji

Przykład wyposażenia magazynu na podstawie standartów wykończenia parków grupy MLP Grupa MLP w realizacji swoich projektów korzysta z obowiązujących na świecie standardów, przy zastosowaniu starannie dobranych materiałów. W ramach indywidualnych projektów możliwe jest zastosowanie innych, nie ujętych w specyfikacji rozwiązań.

STANDARD HAL MAGAZYNOWYCH l l l l Hala jednokondygnacyjna. Wysokość od poziomu posadzki do

STANDARD HAL MAGAZYNOWYCH l l l l Hala jednokondygnacyjna. Wysokość od poziomu posadzki do najniższego punktu konstrukcji dachu 10, 0 m. Poziom placu manewrowego przy stanowiskach ekspedycji 1, 2 m poniżej poziomu posadzki. KONSTRUKCJA Słupy stalowe, pełnościenne o przekroju skrzynkowym lub żelbetowe. Konstrukcja dachu stalowa, kratowa. Zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej przez malowanie zestawem farb odpowiednim dla nie agresywnego środowiska. DACH Spadek połaci dachu do 5% Obudowa dachu – warstwy od wnętrza hali: obudowa z ocynkowanej blachy trapezowej, izolacja przeciwwilgociowa z folii polietylenowej, izolacja termiczna z płyt z wełny mineralnej gr. 10 cm, k <= 0, 4 W/m 2 K, izolacja przeciwwodna z jednopowłokowej membrany dachowej PCV mocowanej mechanicznie. ŚWIETLIKI DACHOWE Świetliki dachowe spełniają funkcję klap oddymiających w ilości zgodnej z PN ochrony ppoż. Świetliki stałe, bez możliwości ręcznego otwierania – układ dostosowany w miarę możliwości do układu regałów. Powierzchnia doświetlenia hali światłem dziennym nie mniejsza niż 3% powierzchni dachu. Czynna powierzchnia oddymiania w ilości zgodnej z PN ochrony ppoż. Aktywacja klap oddymiających samoczynna, czujnik temperaturowy.

l l l l ŚCIANY ZEWNĘTRZNE Obudowa ścian – warstwy od wnętrza hali: poziome,

l l l l ŚCIANY ZEWNĘTRZNE Obudowa ścian – warstwy od wnętrza hali: poziome, mocowane do słupów kasety z blachy stalowej powlekanej lakierem poliestrowym w kolorze białym, izolacja termiczna z płyt z wełny mineralnej gr. 10 cm, k <= 0, 4 W/m 2 K, okładzina zewnętrzna z blachy trapezowej powlekanej lakierem poliestrowym, ściany zabezpieczone od wewnątrz cokołem żelbetowym wysokości 90 cm. POSADZKA Posadzka przemysłowa utwardzona powierzchniowo preparatem kwarcowym zapewniającym bezpyłową eksploatację w kolorze naturalnym szarym z możliwymi jaśniejszymi i ciemniejszymi odcieniami. Posadzka o nośności dostosowanej do obciążeń: obciążenia równomiernie rozłożone do 60 k. N/m 2, obciążenie od wózka widłowego do 20 k. N/koło, obciążenie punktowe od regałów do 45 k. N/stopę o wymiarach 12*16 cm (przy zachowaniu warunku obciążenia równomiernie rozłożonego 60 k. N/m 2), Wypoziomowanie i wygładzenie posadzki zgodnie z normą DIN 18202, tabela 3, wiersz 3. BRAMY I MOSTY PRZEŁADUNKOWE a. Stanowiska ekspedycji – 1 zestaw na każde 1000 m 2: most przeładunkowy elektro – hydrauliczny, nośność 6 t, wymiary 2, 0 * 2, 5 m brama segmentowa typu Crawford (lub porównywalne), podnoszona ręcznie, z panelem wizjerowym, wymiary 3, 0 m * 3, 0 m prowadnice „naprowadzające” przy bramach fartuch tworzywowy uszczelniający stanowisko w trakcie rozładunku. b. 1 zestaw - brama wjazdowa segmentowa typu Crawford, podnoszona elektrycznie, wymiary 4, 0 * 4, 5 m z zadaszeniem

l l l INSTALACJE ELEKTRYCZNE Instalacja oświetlenia zapewniająca natężenie 150 lux na poziomie posadzki.

l l l INSTALACJE ELEKTRYCZNE Instalacja oświetlenia zapewniająca natężenie 150 lux na poziomie posadzki. Układ lamp dostosowany do układu technologicznego magazynu (do ustalenia na etapie projektu wraz z Najemcą). Lampy w przestrzeni wolnej od regałów opuszczone. Gniazda uniwersalne 230 / 400 V – 1 zestaw na każde 500 m 2 powierzchni hali (rozplanowanie do ustalenia na etapie projektu wraz z Najemcą). Hala podzielona na sekcje oświetleniowe. Oświetlenie na zewnątrz: oprawy na zewnątrz obiektu nad dokami i bramą wjazdową. Sterowanie czujnikiem zmierzchowym. Instalacja zasilania urządzeń obiektu: mostów przeładunkowych, bramy wjazdowej i urządzeń grzewczo – wentylacyjnych. Instalacja odgromowa zgodnie z obowiązującymi przepisami. INSTALACJE WODNO-KANALIZACYJNE Kanalizacja deszczowa z pionami odwodnienia dachu we wnętrzu hali. Instalacja wody pożarowej z hydrantami. Układ hydrantów dostosowany do układu technologicznego magazynu i zgodny z wymaganiami ppoż. Linia wodociągowa z wodomierzem. Izolacja zgodnie z wymaganiami na wewnętrznych liniach wodociągowych dla uniknięcia kondensacji i zamarzania. OGRZEWANIE Czynnikiem grzewczym jest woda z Elektrociepłowni. Wymiennikownia zlokalizowana w przybudówce technicznej. Instalacja wewnętrzna hali złożona z izolowanych rurociągów i aparatów grzewczo – wentylacyjnych. Ogrzewanie zapewniające temperaturę minimalną 120 C-150 C wewnątrz magazynu przy temperaturze -180 C na zewnątrz z układem automatyki pogodowej.

l l l l WENTYLACJA Wentylacja mechaniczna wywiewna w postaci wentylatorów dachowych zapewniająca pół

l l l l WENTYLACJA Wentylacja mechaniczna wywiewna w postaci wentylatorów dachowych zapewniająca pół wymiany powietrza na /h. ZABEZPIECZENIE PRZECIWPOŻAROWE OBIEKTU Obiekt zaprojektowany w klasie odporności ogniowej E. Podstawowe elementy ochrony pożarowej: obiekt wykonany z materiałów nierozprzestrzeniających ognia, drzwi ewakuacyjne, samoczynne klapy oddymiające, poddachowe kurtyny dymowe, instalacja hydrantowa, główny, przeciwpożarowy wyłącznik zasilania elektrycznego UWAGA! Analiza produktów składowanych w hali i ich wpływ na obciążenia ogniowe dla których powinien być zaprojektowany budynek, może zostać przeprowadzona po otrzymaniu ilości rodzaju i sposobu składowanych produktów. Zwracamy uwagę, iż oferta może ulec zmianie jeśli trzeba będzie zastosować dodatkowe zabezpieczenia pożarowe niż podane powyżej. STANDARD OBIEKTU NIE OBEJMUJE instalacji zasilania i wentylacji stanowisk ładowania wózków akumulatorowych, konstrukcji wsporczych, kanałów, fundamentów lub innych elementów budowlanych niezbędnych do zainstalowania w obiekcie urządzeń technologicznych, przyłączenia elektrycznego, kanalizacji technologicznej i innych przyłączy niezbędnych do zainstalowania w obiekcie maszyn i urządzeń technologicznych, klimatyzacji w magazynie, instalacji automatycznego wykrywania zadymienia i instalacji tryskaczowej, instalacje słaboprądowe tj. alarmowa etc.

STANDARD BUDYNKÓW BIUROWOW-SOCJALNYCH l Dwukondygnacyjna przybudówka oddzielona konstrukcyjnie i pożarowo od hali magazynowej. l

STANDARD BUDYNKÓW BIUROWOW-SOCJALNYCH l Dwukondygnacyjna przybudówka oddzielona konstrukcyjnie i pożarowo od hali magazynowej. l KONSTRUKCJA Ściany konstrukcyjne z bloczków z betonu komórkowego. Konstrukcja dachu stalowa. l l l DACH Spadek połaci dachu do 5%. Obudowa dachu – warstwy od wnętrza hali: obudowa z ocynkowanej blachy trapezowej, izolacja przeciwwilgociowa z folii polietylenowej, izolacja termiczna z płyt z wełny mineralnej gr. 10 cm, k <= 0, 4 W/m 2 K, izolacja przeciwwodna z jednopowłokowej membrany dachowej PCV mocowanej mechanicznie. l ELEWACJA System elewacyjny z tynkiem cienkowarstwowym i izolacją termiczną z płyt styropianowych zapewniający izolacyjność termiczną ścian k <= 0, 3 W/m 2 K. l STOLARKA ZEWNĘTRZNA Okna zewnętrzne PCV. Drzwi wejściowe do budynku aluminiowe, przeszklone. Drzwi do hali pełne, stalowe, oddzielenia pożarowego. l ŚCIANY DZIAŁOWE Ściany działowe z płyt gipsowo – kartonowych.

l l l l SUFITY PODWIESZANE W sanitariatach sufity podwieszone z płyt gipsowo –

l l l l SUFITY PODWIESZANE W sanitariatach sufity podwieszone z płyt gipsowo – kartonowych. W pozostałych pomieszczeniach sufity kasetowe, moduł 60 * 60 cm. WYKOŃCZENIE WNĘTRZ Dobór materiałów wykończeniowych i kolorystyka wnętrz zostaną uzgodnione z Najemcą w trybie oddzielnego opracowania projektowego przy następujących założeniach: płytki ceramiczne ścienne w pomieszczeniach sanitarnych do wysokości zgodnej z obowiązującymi przepisami, w cenie 30 PLN/m 2, płytki ceramiczne podłogowe w cenie 30 PLN/m 2, wykładziny dywanowe w cenie 30 PLN/m 2, drzwi wewnętrzne płytowe, z materiałów drewnopochodnych, gładkie, malowane na ustalony kolor, parapety okienne wewnętrzne PCV, w kolorze białym, l INSTALACJA TELEKOMUNIKACYJNA Doprowadzenie głównego przyłącza telekomunikacyjnego do budynku. Nielimitowana ilość linii telefonicznych. Standard nie obejmuje wewnętrznej sieci komputerowo - telefonicznej. l INSTALACJE ELEKTRYCZNE Instalacja oświetlenia: oprawy oświetleniowe wbudowane w kasetowy sufit podwieszony, natężenie oświetlenia zgodnie z obowiązującymi przepisami, w pomieszczeniach biurowych 500 lux. Gniazda zasilania elektrycznego – zestaw 2 gniazd na każde 8 m 2 powierzchni biurowej.

INSTALACJE WODNO-KANALIZACYJNE l l l Wyposażenie pomieszczeń sanitarnych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Urządzenia sanitarne:

INSTALACJE WODNO-KANALIZACYJNE l l l Wyposażenie pomieszczeń sanitarnych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Urządzenia sanitarne: umywalki, muszle sanitarne, standardowe (np. KOŁO), baterie jednouchwytowe. Doprowadzenie przyłączy instalacyjnych do pomieszczeń kuchennych – bez dostawy i montażu urządzeń i umeblowania. Instalacja hydrantowa zgodnie z obowiązującymi przepisami. OGRZEWANIE Temperatury we wnętrzach zgodnie z obowiązującymi przepisami. Instalacja ogrzewania wodna z grzejnikami płytowymi wyposażonymi w zawory termostatyczne. WENTYLACJA Instalacja wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Standard dróg, parkingów i placów manewrowych Konstrukcja l Plac manewrowy wypoziomowany w następujący sposób:

Standard dróg, parkingów i placów manewrowych Konstrukcja l Plac manewrowy wypoziomowany w następujący sposób: spadek poziomów od strony parkingu oraz od strony budynku, studzienki odpływowe pośrodku. Konstrukcja nawierzchni drogowej odpowiednia dla charakteru obciążeń – nawierzchnie dla samochodów ciężarowych z kostki gr. 8 cm, nawierzchnie dla samochodów osobowych z kostki gr. 6 cm l Wewnętrzna aranżacja powierzchni biurowych, socjalnych i toalet oraz lokalizacja pomieszczeń technicznych będzie konsultowana i koordynowana z Najemcą. Oferta nie uwzględnia okablowania sieci teleinformatycznej .

literatura l l l Matulewski M. : Systemy logistyczne. Podręcznik do kształcenia w zawodzie

literatura l l l Matulewski M. : Systemy logistyczne. Podręcznik do kształcenia w zawodzie technik logistyk. Biblioteka logistyka. Poznań 2007 Dudziński Z. : Vademecum gospodarki magazynowej. Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr Sp. z o. o. Gdańsk 2002 Strony internetowe