ENVIROPROJEKT AQUA Z s M Nlepkovo Cie projektu

  • Slides: 93
Download presentation
ENVIROPROJEKT AQUA ZŠ s MŠ Nálepkovo

ENVIROPROJEKT AQUA ZŠ s MŠ Nálepkovo

Cieľ projektu Základným cieľom environmentálneho projektu AQUA je edukatívne pôsobiť na cieľové skupiny apelujúc

Cieľ projektu Základným cieľom environmentálneho projektu AQUA je edukatívne pôsobiť na cieľové skupiny apelujúc na ohľaduplnosť k životnému prostrediu s akcentom na jej najdôležitejšiu zložku - vodu. Environmentálnym zámerom školy je, aby žiaci primerane svojmu veku mysleli, cítili a zodpovedne sa správali k prírode, k svojmu životnému prostrediu a k sebe navzájom. V nadväznosti na štátny vzdelávací program a školský vzdelávací program našej školy je koncepčným zámerom projektu AQUA efektívna a aktívna implementácia témy voda do výchovno-vzdelávacieho procesu s dôrazom na vedenie žiakov k uvedomelej

Dve základné línie projektu AQUA Technická línia projektu zahŕňa výmenu vodovodných batérií v triedach

Dve základné línie projektu AQUA Technická línia projektu zahŕňa výmenu vodovodných batérií v triedach a sociálnych zariadeniach, v ktorých je havarijný stav spomínaných vodovodných batérií. Aktivita má za cieľ viesť cieľové skupiny projektu k uvedomelej spotrebe vody. Súčasťou tejto línie je aj inštalácia troch nástenných tabúľ „Kolobeh vody v prírode“ na chodbách školy. Ide o učebnú pomôcku, ktorá podporuje edukatívny rozmer projektu a zabezpečuje trvalú udržateľnosť koncepčných zámerov a cieľov projektu.

Osvetovo edukatívna línia zahŕňa nasledovné aktivity: Aktivita č. 1 – Uvedomelá spotreba vody Žiaci

Osvetovo edukatívna línia zahŕňa nasledovné aktivity: Aktivita č. 1 – Uvedomelá spotreba vody Žiaci prvého stupňa vytvárali návrhy environmentálnej obkladačky k vodovodnej batérii s dôrazom na uvedomelú spotrebu vody. Každá trieda si svoj najlepší návrh pretransformovala z kreslenej výkresovej podoby na obkladačkovú podobu s využitím farieb na sklo. Následne boli hotové obkladačky naším zručným školníkom umiestnené v triedach na obklad k vodovodným batériám nad umývadlo.

Aktivita č. 2 – AQUANAL Žiaci druhého stupňa odoberali a následne skúmali vzorky vody

Aktivita č. 2 – AQUANAL Žiaci druhého stupňa odoberali a následne skúmali vzorky vody odobrané z potokov v obci za pomoci kompaktného kufríkového ekologického výskumného laboratória na rýchly rozbor vody. Odber vzoriek vody z Hnilca a Železného potoka bol spojený so zberom odpadkov v okolí spomínaných vodných tokov. Výsledky skúmaných vzoriek vody vypovedali o jej vysokej kvalite. Ani jedna zo skúmaných oblastí kvality vody nevykazovala znepokojujúce hodnoty, práve naopak, namerané hodnoty boli priam ideálne.

Aktivita č. 3 – Kolobeh vody v prírode Táto aktivita je zameraná na implementáciu

Aktivita č. 3 – Kolobeh vody v prírode Táto aktivita je zameraná na implementáciu učebných pomôcok „Kolobeh vody v prírode“ do výchovno-vzdelávacej činnosti žiakov. Jednoduché demonštračné učebné pomôcky pomáhajú vysvetliť kolobeh vody v prírode ako uzavretý okruh, navyše s relevantným výkladom pedagóga prispievajú k pestovaniu zodpovedného správania sa žiakov k životnému prostrediu, teda aj jeho najpodstatnejšej zložke – vode a jej uvedomelej spotrebe.

Aktivita č. 4 – AQUA mozaika Žiaci našej školy pripravovali návrh obkladačky s tematikou

Aktivita č. 4 – AQUA mozaika Žiaci našej školy pripravovali návrh obkladačky s tematikou vody. Najlepšie návrhy žiakov boli následne premietnuté na obkladačky farbami na sklo. Súbor namaľovaných obkladačiek vytvoril AQUA mozaiku, ktorá je umiestnená na stene pri vstupe do telocvične školy. Žiaci boli za usilovnú prácu odmenení tričkom, ktoré zdobí logo projektu. Okrem estetickej, osvetovej a výchovnej funkcie AQUA mozaika podnecuje pozorovateľov k zodpovednému správaniu sa k vode a celému životnému prostrediu, čím prispieva k budovaniu ekologického vedomia a environmentálneho cítenia našich žiakov, učiteľov, nepedagogických zamestnancov a rodičov.

Kvantitatívne výstupy projektu Žiaci každej triedy (spolu 16 tried) na prvom stupni vytvorili environmentálnu

Kvantitatívne výstupy projektu Žiaci každej triedy (spolu 16 tried) na prvom stupni vytvorili environmentálnu maľovanú obkladačku, ktorá je umiestnená v triede pri vodovodnej batérii, žiaci celej školy vytvorili AQUA mozaiku pozostávajúcu z 93 namaľovaných obkladačiek, žiaci zosumarizovali merania kvality vody v miestnych potokoch do jednej výslednej správy, jedna prezentácia pre obec, žiaci špeciálnych tried vyčistili 500 metrový úsek brehu Železného potoka, výmena 10 vodovodných batérií.

Kvalitatívne výstupy projektu Zvýšený záujem žiakov o problematiku environmentálnej výchovy, zmena postojov a následne

Kvalitatívne výstupy projektu Zvýšený záujem žiakov o problematiku environmentálnej výchovy, zmena postojov a následne konania žiakov voči svojmu životnému prostrediu, vyčistené brehy vodných tokov v obci, úspešná implementácia témy „voda“ do výchovnovzdelávacieho procesu všetkých tried školy, vedenie žiakov k uvedomelej spotrebe vody, progres v zodpovednom správaní cieľových skupín projektu k životnému prostrediu, zlepšovanie miestneho životného prostredia.

Vyhodnotenie realizácie projektu AQUA Realizáciu projektu AQUA zabezpečoval tím pozostávajúci z pani riaditeľky, koordinátorov

Vyhodnotenie realizácie projektu AQUA Realizáciu projektu AQUA zabezpečoval tím pozostávajúci z pani riaditeľky, koordinátorov environmentálnej výchovy, učiteľky biológie, širšej skupiny prevažne triednych učiteľov a školníka. V centre pozornosti realizačného tímu nebolo „len“ splnenie vopred stanovených cieľov projektu. Našou najväčšou výzvou bola motivácia žiakov všetkých ročníkov k aktívnej spolupráci na plnení spomínaných cieľov, čo sa nám aj podarilo.

Výrazným aktivizujúcim činiteľom pre našich žiakov bola možnosť vymýšľať rôznorodé vodou podmienené environmentálne motívy

Výrazným aktivizujúcim činiteľom pre našich žiakov bola možnosť vymýšľať rôznorodé vodou podmienené environmentálne motívy na obkladačky. S prekvapujúcim zápalom a precíznosťou vytvárali nádherné maľované obkladačky. Ich spojením do jednej mozaiky vzniklo prekrásne umelecké dielo edukatívneho charakteru. Maľovanie obkladačiek bolo často sprevádzané diskusiou o význame vody, o možnostiach jej ochrany, šetrného čerpania a pod.

Proces realizácie projektu bol sprevádzaný výrazným záujmom žiakov o danú problematiku, čoho dôsledkom bolo

Proces realizácie projektu bol sprevádzaný výrazným záujmom žiakov o danú problematiku, čoho dôsledkom bolo spontánne prehlbovanie vedomostí o vode. Pedagógovia tak mohli s ľahkosťou implementovať jednoduché demonštračné pomôcky zakúpené v rámci projektu „Kolobeh vody v prírode“ do výchovnovzdelávacieho procesu. Praktický význam projektu AQUA sa v neposlednom rade prejavil pri odoberaní vzoriek vody z miestnych potokov a ich následnom skúmaní za pomoci kompaktného kufríkového ekologického výskumného laboratória na rozbor vody. Žiaci pred odberom vzoriek veľmi ochotne zberali odpadky na brehoch riečnych tokov, čím prispeli k zlepšeniu okolitého životného prostredia.

Environmentálny projekt AQUA zaktivizoval prevažnú väčšinu žiakov našej školy, pričom nemáme na mysli len

Environmentálny projekt AQUA zaktivizoval prevažnú väčšinu žiakov našej školy, pričom nemáme na mysli len žiakov prvého a druhého stupňa, pochvalu za usilovnosť si zaslúžia aj žiaci špeciálnych tried. Praktický prínos projektu kladne hodnotia aj mnohí učitelia a rodičia. Za najvydarenejší produkt enviroprojektu možno považovať AQUA mozaiku, ktorá nám bude každodenne pripomínať nielen našu prácu, ale najmä dôležitosť vody a jej ochrany pre život na našej Zemi.