Zacznik III do rozporzdzenia 20422003 Part66 zmiany Zacznik

  • Slides: 78
Download presentation
Załącznik III do rozporządzenia 2042/2003 (Part-66) zmiany

Załącznik III do rozporządzenia 2042/2003 (Part-66) zmiany

 Załącznik III (Part-66) opisuje licencję na obsługę techniczną statku powietrznego oraz ustanawia wymagania

Załącznik III (Part-66) opisuje licencję na obsługę techniczną statku powietrznego oraz ustanawia wymagania jakie powinny zostać spełnione przed złożeniem wniosku o: - wydanie licencji podstawowej Part-66, - rozszerzenie licencji o nową kategorię/podkategorię, - wpis typu statku powietrznego, - wymianę licencji.

66. A. 10 Składanie wniosku Wniosek o wydanie licencji na obsługę techniczną statku powietrznego

66. A. 10 Składanie wniosku Wniosek o wydanie licencji na obsługę techniczną statku powietrznego lub o zmianę takiej licencji składa się do właściwego organu na formularzu Form-19 EASA. f) Do każdego wniosku załącza się dokumentację potwierdzającą spełnienie w momencie składania wniosku wymagań w zakresie obowiązującej wiedzy teoretycznej, oraz doświadczenia.

cd • Dla kategorii A. . , B 1. . . , B 2,

cd • Dla kategorii A. . , B 1. . . , B 2, C wprowadziliśmy (od 2 lat) zapisy: • Niniejszym poświadczam, że Pan(i)… przepracował(a) jako mechanik lotniczy przy obsłudze liniowej/ hangarowej* niżej wymienionych, pozostających w eksploatacji sp w zakresie objętym kategorią/podkategorią B/A……. ** licencji AML Part 66 , wykonując rutynowe działania obsługowe, w tym. m. in. : inspekcje oraz usuwanie defektów, zgodnie z zatwierdzonymi danymi sp i zatwierdzonymi procedurami Organizacji Obsługowej.

cd • W załączonej tabeli należy zaznaczyć okres czasu i ilość miesięcy czynności obsługowych

cd • W załączonej tabeli należy zaznaczyć okres czasu i ilość miesięcy czynności obsługowych systemów na konkretnym s. p: - płatowiec, - zespół napędowy, - systemy elektryczne, - systemy awioniczne, • Ponadto, należy wymienić w jakich dokumentach (systemach elektronicznych) organizacji zostały odnotowane potwierdzone czynności obsługowe. AMC 66. A. 20(b)2. - powyższe wymaganie obowiązywać będzie od 1 lutego 2012.

 Kategorie licencji Part-66: − kategoria A − kategoria B 1 − kategoria B

Kategorie licencji Part-66: − kategoria A − kategoria B 1 − kategoria B 2 − kategoria B 3 − kategoria C Podkategorie licencji: − A 1 i B 1. 1 − A 2 i B 1. 2 − A 3 i B 1. 3 − A 4 i B 1. 4 samoloty turbinowe samoloty tłokowe śmigłowce turbinowe śmigłowce tłokowe

Kategoria B 3 dotyczy: samolotów z kabiną niehermetyzowaną, wyposażonych w silnik tłokowy o maksymalnej

Kategoria B 3 dotyczy: samolotów z kabiną niehermetyzowaną, wyposażonych w silnik tłokowy o maksymalnej masie startowej 2 000 kg i poniżej.

66. A. 20 Przywileje Kategoria A Licencja na obsługę techniczną sp kategorii A pozwala

66. A. 20 Przywileje Kategoria A Licencja na obsługę techniczną sp kategorii A pozwala posiadaczowi na wydawanie certyfikatów dopuszczenia do eksploatacji po dokonaniu nieznacznej, liniowej obsługi technicznej i naprawieniu prostych usterek w granicach zadań wyszczególnionych w zezwoleniu. Przywileje certyfikacyjne są ograniczone do prac, które posiadacz licencji wykonywał osobiście w organizacji obsługi technicznej.

cd 145. A. 35 n) Posiadacz licencji na obsługę techniczną statku powietrznego kategorii A

cd 145. A. 35 n) Posiadacz licencji na obsługę techniczną statku powietrznego kategorii A może korzystać ze swoich przywilejów certyfikacyjnych wyłącznie na konkretnym typie statku powietrznego po pozytywnym zaliczeniu odpowiedniego szkolenia na zadania sp w kategorii A prowadzonego przez organizację Part-145 lub Part-147. Szkolenie obejmuje część praktyczną i teoretyczną właściwe dla każdego zadania objętego przez zezwolenie. Pozytywne zaliczenie szkolenia wykazuje się poprzez egzamin lub ocenę w miejscu pracy.

Kategoria B 1 Licencja na obsługę techniczną sp kategorii B 1 pozwala posiadaczowi na

Kategoria B 1 Licencja na obsługę techniczną sp kategorii B 1 pozwala posiadaczowi na wydawanie certyfikatów dopuszczenia do eksploatacji oraz działanie w charakterze personelu pomocniczego kategorii B 1 w odniesieniu do: − płatowca, silnika oraz systemów mechanicznych i elektrycznych; − zadań związanych z systemami awioniki wymagających prostych testów w celu sprawdzenia, czy nadają się one do eksploatacji i niewymagających usunięcia usterek. Kategoria B 1 obejmuje odpowiadającą jej podkategorię A.

cd Personel pomocniczy (support staff) Każda organizacja zajmująca się obsługą sp: • posiada, w

cd Personel pomocniczy (support staff) Każda organizacja zajmująca się obsługą sp: • posiada, w przypadku podstawowej obsługi dużych sp, personel certyfikujący kategorii C. Ponadto organizacja posiada personel w kategorii B 1 i B 2 w wystarczającej liczbie, w celu wspomagania personelu certyfikującego kategorii C. • personel wspomagający kategorii B 1 i B 2 upewnia się, że odpowiednie zadania lub inspekcje były przeprowadzane według wymaganych norm przed wydaniem certyfikatu dopuszczenia do eksploatacji przez personel certyfikujący kategorii C. • organizacja prowadzi rejestr wszystkich członków personelu pomocniczego kategorii B 1 i B 2.

Kategoria B 2 • wydawanie certyfikatów dopuszczenia do eksploatacji oraz działanie w charakterze personelu

Kategoria B 2 • wydawanie certyfikatów dopuszczenia do eksploatacji oraz działanie w charakterze personelu pomocniczego kategorii B 2 w zakresie: − obsługi technicznej systemów awioniki i elektrycznych, − zadań związanych z systemami elektrycznymi i awionicznymi oraz systemów mechanicznych, wymagających prostych testów w celu sprawdzenia, czy nadają się one do eksploatacji; oraz • wydawania certyfikatów dopuszczenia do eksploatacji po dokonaniu nieznacznej liniowej obsługi technicznej i naprawieniu prostych usterek w granicach zadań wyszczególnionych w zezwoleniu na certyfikację. Ten przywilej jest ograniczony do prac, które posiadacz licencji wykonywał osobiście w organizacji obsługi, która wydała zezwolenie na certyfikację. Licencja kategorii B 2 nie obejmuje żadnej podkategorii A.

cd Mechanik z licencją w kategorii B 2 może korzystać z przywilejów certyfikacyjnych w

cd Mechanik z licencją w kategorii B 2 może korzystać z przywilejów certyfikacyjnych w obsłudze liniowej tylko po pozytywnym zaliczeniu odpowiedniego szkolenia na zadania sp w kategorii A. Szkolenie na zadania obejmuje szkolenie praktyczne i szkolenie teoretyczne, odpowiednio dla każdego zadania objętego przez zezwolenie. Pozytywne zaliczenie szkolenia wykazuje się poprzez egzamin lub ocenę w miejscu pracy. Szkolenie na zadania i egzamin/ocenę przeprowadza organizacja obsługi wydająca zezwolenie.

cd 145. A. 35 o) Posiadacz licencji na obsługę techniczną sp kategorii B 2

cd 145. A. 35 o) Posiadacz licencji na obsługę techniczną sp kategorii B 2 może korzystać z przywilejów certyfikacyjnych tylko po pozytywnym zaliczeniu szkolenia na zadania sp w kategorii A i wykazaniu się 6 -miesięcznym udokumentowanym doświadczeniem praktycznym obejmującym zakres zezwolenia. Szkolenie na zadania obejmuje część praktyczną i teoretyczną, odpowiednio dla każdego zadania. Pozytywne zaliczenie szkolenia wykazuje się poprzez egzamin lub ocenę w miejscu pracy. Szkolenie na zadania i egzamin/ocenę przeprowadza organizacja obsługi wydająca. Doświadczenie praktyczne również uzyskuje się w takiej organizacji.

Kategoria B 3 pozwala posiadaczowi na wydawanie certyfikatów dopuszczenia do eksploatacji oraz działanie w

Kategoria B 3 pozwala posiadaczowi na wydawanie certyfikatów dopuszczenia do eksploatacji oraz działanie w charakterze personelu pomocniczego kategorii B 3 w zakresie: • obsługi technicznej wraz z obsługą płatowca, silnika oraz systemów mechanicznych i elektrycznych; • zadań związanych z systemami awionicznymi wymagającymi prostych testów w celu sprawdzenia, czy nadają się one eksploatacji i niewymagających wykrywania usterek.

Kategoria C pozwala posiadaczowi na wydawanie certyfikatów dopuszczenia do eksploatacji po dokonaniu bazowej obsługi

Kategoria C pozwala posiadaczowi na wydawanie certyfikatów dopuszczenia do eksploatacji po dokonaniu bazowej obsługi technicznej statku powietrznego. Przywileje mają zastosowanie do statków powietrznych jako całości.

Korzystanie z przywilejów mechanik musi posiadać: • odpowiednie kompetencje, aby certyfikować obsługę techniczną odpowiednich

Korzystanie z przywilejów mechanik musi posiadać: • odpowiednie kompetencje, aby certyfikować obsługę techniczną odpowiednich statków powietrznych, 145. A. 35 a) organizacja zapewnia, że personel certyfikujący posiada właściwą znajomość obsługiwanych statków powietrznych, • • 6 -miesięczne w okresie poprzednich dwóch latach doświadczenie w zakresie obsługi technicznej zgodnie z przywilejami przyznanymi na mocy licencji; oraz czyta, pisze i porozumiewa się na zrozumiałym poziomie w języku(ach), w których sporządzone są dokumentacja techniczna i procedury niezbędne do wydania certyfikatu dopuszczenia do eksploatacji.

 „Zezwolenie na certyfikację” jest to zezwolenie „upoważnienie” wydane personelowi certyfikującemu przez organizację oraz

„Zezwolenie na certyfikację” jest to zezwolenie „upoważnienie” wydane personelowi certyfikującemu przez organizację oraz precyzujące fakt, że personel może podpisywać certyfikaty dopuszczenia do eksploatacji dla statków powietrznych wymienionych zezwoleniu, w imieniu organizacji.

cd Part-145 • Instytucja gwarantuje, że wszyscy członkowie personelu certyfikującego oraz personelu pomocniczego rzeczywiście

cd Part-145 • Instytucja gwarantuje, że wszyscy członkowie personelu certyfikującego oraz personelu pomocniczego rzeczywiście wykonywali czynności związane z odpowiednią obsługą sp przez co najmniej 6 miesięcy w ciągu dwóch ostatnich lat. • „rzeczywiste wykonywanie czynności związane z obsługą sp” oznacza pracę w środowisku obsługi sp oraz wykorzystywanie przywilejów związanych z zezwoleniem na certyfikację i/lub rzeczywiste wykonywanie czynności związanych z obsługą co najmniej kilku systemów różnych rodzajów sp lub grup statków powietrznych wymienionych w poszczególnych zezwoleniach na certyfikację. ”;

AMC 66. A. 20(b)2 Przywileje Wymaganą 6 -cio miesięczną praktykę należy rozumieć jako składającą

AMC 66. A. 20(b)2 Przywileje Wymaganą 6 -cio miesięczną praktykę należy rozumieć jako składającą się z dwóch elementów: czasu i charakteru doświadczenia. 1. Czas W zatwierdzonej organizacji obsługi: • 6 miesięcy ciągłego zatrudnienia w tej samej organizacji; • 6 miesięcy podzielone na dwa bloki, zatrudnienie w tej samej lub różnych organizacjach. • Okres 6 miesięcy można zastąpić 100 dniami doświadczenia obsługowego, niezależnie czy prace obsługowe wykonywane były w ramach zatwierdzonej organizacji, lub jako niezależny pracownik.

cd W szczególnych przypadkach liczba dni może być dodatkowo zmniejszona o 50%, jeżeli zostało

cd W szczególnych przypadkach liczba dni może być dodatkowo zmniejszona o 50%, jeżeli zostało to z wyprzedzeniem uzgodnione z władzą lotniczą. Za taki przypadek można uznać sytuację gdzie posiadacz licencji obsługuje statek powietrzny rzadko wykonujący operacje, co uniemożliwia posiadaczowi licencji zakumulowanie wymaganego doświadczenia. Aby uniknąć zbyt długiego okresu bez doświadczenia, wymagane dni pracujące muszą zmieścić się w wymaganym okresie 6 miesięcy.

cd 2. Charakter doświadczenia W zależności od kategorii licencji obsługi statku powietrznego, poniższe czynności

cd 2. Charakter doświadczenia W zależności od kategorii licencji obsługi statku powietrznego, poniższe czynności uważane są jako potwierdzające doświadczenie w obsłudze: - obsługa; - inspekcja: - wykrywanie usterek; - naprawy; - modyfikacje; - wymiana podzespołu; - nadzorowanie tych czynności; - zwalnianie sp do wykonywania operacji.

cd • Dla personelu poświadczającego kategorii A, doświadczenie powinno uwzględniać wykonywanie czynności związanych z

cd • Dla personelu poświadczającego kategorii A, doświadczenie powinno uwzględniać wykonywanie czynności związanych z posiadanym upoważnieniem na przynajmniej jednym typie statku powietrznego dla każdej podkategorii licencji. • Dla kategorii B 1, B 2 i B 3, dla każdego statku powietrznego ujętego w upoważnieniu, doświadczenie musi być uzyskane na tym konkretnym sp lub podobnym, mieszczącym się w tej samej podkategorii licencji. Można uznać dwa statki powietrzne za podobne jeżeli mają podobną technologię, konstrukcję i porównywalne systemy, co oznacza, że są identycznie wyposażone jak niżej (odpowiednio dla kategorii licencji):

cd • systemy napędowe (tłokowe lub turbośmigłowe lub dwuprzepływowe lub turbośmigłowe lub silnik odrzutowy

cd • systemy napędowe (tłokowe lub turbośmigłowe lub dwuprzepływowe lub turbośmigłowe lub silnik odrzutowy lub śmigła; • systemy sterowania lotem, • systemy awioniki (systemy analogowe lub cyfrowe); • struktura ( z metalu, kompozytów lub drewna).

cd • dla kategorii B z wpisem uprawnień grupowych (albo grupa producenta lub pełna

cd • dla kategorii B z wpisem uprawnień grupowych (albo grupa producenta lub pełna grupa), posiadacz licencji może wykazać posiadane doświadczenie na przynajmniej jednym typie sp z grupy, • dla kategorii C należy wykazać doświadczenie na przynajmniej jednym typie statków powietrznych wpisanych do upoważnienia.

cd Posiadane doświadczenie musi być udokumentowane w osobistej książce mechanika lub w innym systemie

cd Posiadane doświadczenie musi być udokumentowane w osobistej książce mechanika lub w innym systemie rejestrującym (może być zautomatyzowany) zawierającym następujące dane: a) typ statku powietrznego; b) znaki identyfikujące statek powietrzny np. rejestracja; c) wykonane operacje, np. inspekcja po 100 godz. , wymiana koła sprawdzenie oleju i jego uzupełnienie, wdrożenie biuletynu serwisowego, wykrywanie usterek, naprawa strukturalna; e) rodzaj obsługi, np. obsługa hangarowa, liniowa; f) typ czynności, np. wykonanie, nadzorowanie, poświadczenie; g) użyta kategoria A, B 1, B 2, B 3 czy C.

Grupy statków powietrznych Statki powietrzne klasyfikuje się według następujących grup: Grupa 1: - złożone

Grupy statków powietrznych Statki powietrzne klasyfikuje się według następujących grup: Grupa 1: - złożone sp z napędem silnikowym, - wielosilnikowe śmigłowce, - samoloty o maksymalnej certyfikowanej wysokości operacyjnej przekraczającej FL 290 (poziom lotu 29 000 ft), - sp wyposażone w elektroniczne systemy sterowania fly-by-wire, - pozostałe sp wymagające indywidualnego wpisu typu sp, jeśli tak ustali Agencja.

Grupa 2 statki powietrzne inne niż zaklasyfikowane do Grupy 1, należące do następujących podgrup:

Grupa 2 statki powietrzne inne niż zaklasyfikowane do Grupy 1, należące do następujących podgrup: − 2 a: samoloty z pojedynczym silnikiem turbośmigłowym, − 2 b: śmigłowce z pojedynczym silnikiem turbinowym, − 2 c: śmigłowce z pojedynczym silnikiem tłokowym

Grupa 3: samoloty z silnikiem tłokowym inne niż zaklasyfikowane do Grupy 1.

Grupa 3: samoloty z silnikiem tłokowym inne niż zaklasyfikowane do Grupy 1.

66. A. 25 Wymagania z zakresu podstawowej wiedzy techniczno-lotniczej Składający wniosek o licencję na

66. A. 25 Wymagania z zakresu podstawowej wiedzy techniczno-lotniczej Składający wniosek o licencję na obsługę techniczną statku powietrznego lub o dodanie kategorii lub podkategorii do licencji wykazuje, w drodze egzaminów, poziom wiedzy we właściwych modułach tematycznych, zgodnie z Dodatkiem I do Part-66. Egzaminy przeprowadza odpowiednio zatwierdzona organizacja szkoleniowa Part-147 lub właściwy organ.

 Szkolenia i egzaminy zalicza się w ciągu dziesięciu lat poprzedzających złożenie wniosku o

Szkolenia i egzaminy zalicza się w ciągu dziesięciu lat poprzedzających złożenie wniosku o licencję na obsługę techniczną lub dodanie kategorii lub podkategorii do licencji na obsługę techniczną.

Składający wniosek może wystąpić do właściwego organu o pełne lub częściowe zaliczenie egzaminów dotyczących

Składający wniosek może wystąpić do właściwego organu o pełne lub częściowe zaliczenie egzaminów dotyczących wymagań z zakresu podstawowej wiedzy w odniesieniu do: • kwalifikacji technicznych uznanych przez właściwy organ za równorzędne ze standardem wiedzy określonym w Part- 66). • Zaliczenia tracą ważność w ciągu dziesięciu lat od chwili ich przyznania wnioskodawcy przez właściwy organ. Wnioskodawca może wystąpić o nowe zaliczenia po wygaśnięciu ważności poprzednich.

RUW Zaliczenie egzaminów odbywa się wyłącznie na podstawie Raportu Uznania Wiedzy, który opracowuje się

RUW Zaliczenie egzaminów odbywa się wyłącznie na podstawie Raportu Uznania Wiedzy, który opracowuje się na podstawie: - szczegółowych programów szkół, które porównuje się z zagadnieniami w poszczególnych modułach wiedzy podstawowej Part-66, - ankiet wypełnianych przez szkoły na temat poziomu nauczania w poszczególnych zagadnieniach, Raport Uznania Wiedzy podlega zmianie jeśli zmieniają się programy szkół, lub jeśli zmieniają się wymagania Part-66.

RUW W przypadku szkół średnich, warunkiem zaliczenia zagadnienia/modułu jest ocena co najmniej „dobry” z

RUW W przypadku szkół średnich, warunkiem zaliczenia zagadnienia/modułu jest ocena co najmniej „dobry” z przedmiotu/przedmiotów szkolnych, w których to zagadnienie występuje.

66. A. 30 Wymagania dotyczące praktycznego doświadczenia obsługowego Dla kategorii B 3: • •

66. A. 30 Wymagania dotyczące praktycznego doświadczenia obsługowego Dla kategorii B 3: • • • trzy lata praktycznego doświadczenia w obsłudze technicznej sp będącego w eksploatacji, jeżeli wnioskodawca nie przeszedł wcześniej odpowiedniego szkolenia technicznego; lub dwa lata praktycznego doświadczenia w obsłudze technicznej sp będącego w eksploatacji i ukończone szkolenie uznane za odpowiednie przez właściwy organ w charakterze robotnika wykwalifikowanego, w zakresie zajęć technicznych; lub jeden rok praktycznego doświadczenia w obsłudze technicznej sp będącego w eksploatacji i ukończone podstawowe szkolenie w organizacji Part-147.

cd Doświadczenie zostało zdobyte w ciągu dziesięciu lat poprzedzających złożenie wniosku o licencję na

cd Doświadczenie zostało zdobyte w ciągu dziesięciu lat poprzedzających złożenie wniosku o licencję na obsługę statku powietrznego lub dodanie kategorii lub podkategorii do licencji na obsługę techniczną.

66. A. 45 Szkolenie na typ sp i wpisywanie typu (type rating) do licencji

66. A. 45 Szkolenie na typ sp i wpisywanie typu (type rating) do licencji Aby uzyskać prawo korzystania z przywilejów certyfikacyjnych na konkretnym typie sp, posiadacz licencji musi posiadać odpowiednie uprawnienia (wpis do licencji); − Dla kategorii B 1, B 2 lub C odpowiednimi uprawnieniami są: 1. Dla Grupy 1 (złożone sp z napędem silnikowym, wielosilnikowe śmigłowce, samoloty o maksymalnej certyfikowanej wysokości operacyjnej przekraczającej FL 290 (poziom lotu 29 000 ft), sp wyposażone w elektroniczne systemy sterowania fly-by-wire, pozostałe sp, jeśli tak ustali Agencja). odpowiedni indywidualny wpis typu sp

cd 2. Dla Grupy 2 ( samoloty z pojedynczym silnikiem turbośmigłowym, śmigłowce z pojedynczym

cd 2. Dla Grupy 2 ( samoloty z pojedynczym silnikiem turbośmigłowym, śmigłowce z pojedynczym silnikiem turbinowym, śmigłowce z pojedynczym silnikiem tłokowym) odpowiedni indywidualny wpis typu sp, uprawnienie na podgrupę producenta lub uprawnienie na pełną podgrupę, 3. Dla Grupy 3 (samoloty z silnikiem tłokowym inne niż zaklasyfikowane do Grupy 1). odpowiedni indywidualny wpis typu sp lub uprawnienie na pełną grupę.

Dla kategorii B 3: „samoloty z kabiną niehermetyzowaną wyposażone w silnik tłokowy o maksymalnej

Dla kategorii B 3: „samoloty z kabiną niehermetyzowaną wyposażone w silnik tłokowy o maksymalnej masie startowej 2 000 kg i poniżej” Dla kategorii A nie wpisuje się uprawnienia do licencji.

cd b) Wpis uprawnień na typ sp wymaga pozytywnego zaliczenia szkolenia na typ sp

cd b) Wpis uprawnień na typ sp wymaga pozytywnego zaliczenia szkolenia na typ sp w kategorii B 1, B 2 lub C. c) Oprócz wymogu wynikającego z lit. b) wpisanie pierwszego uprawnienia na typ sp w ramach danej kategorii/podkategorii wymaga pozytywnego zaliczenia odpowiedniego szkolenia w miejscu pracy, zgodnie z opisem w dodatku III do Part- 66.

cd d) W drodze odstępstwa od przepisów lit. b) i c), w przypadku statków

cd d) W drodze odstępstwa od przepisów lit. b) i c), w przypadku statków powietrznych grupy 2 i 3, uprawnienia mogą zostać przyznane także po: − pozytywnym zaliczeniu egzaminu na typ odpowiedni dla kategorii B 1, B 2 lub C , oraz − w przypadku kategorii B 1 i B 2, wykazaniu praktycznego doświadczenia w zakresie typu sp. W takim przypadku praktyczne doświadczenie obejmuje reprezentatywne, przekrojowe działania z zakresu obsługi technicznej, odpowiadające danej kategorii licencji. W przypadku uprawnienia kategorii C dla osoby wykwalifikowanej poprzez posiadanie stopnia akademickiego, pierwszy egzamin na odpowiedni typ sp odbywa się na poziomie kategorii B 1 lub B 2.

cd e) Dla statków powietrznych grupy 2 ( samoloty z pojedynczym silnikiem turbośmigłowym, śmigłowce

cd e) Dla statków powietrznych grupy 2 ( samoloty z pojedynczym silnikiem turbośmigłowym, śmigłowce z pojedynczym silnikiem turbinowym, śmigłowce z pojedynczym silnikiem tłokowym): 1. uprawnienia na podgrupę producenta wpisuje się posiadaczom licencji B 1 i C po spełnieniu wymagań dotyczących uprawnień na typ dla co najmniej dwóch typów sp tego samego producenta, 2. uprawnienia na pełną podgrupę wpisuje się posiadaczom licencji B 1 i C po spełnieniu wymagań dotyczących uprawnień na typ sp dla co najmniej trzech typów sp różnych producentów, 3. uprawnienia na podgrupę producenta i pełną grupę wpisuje się posiadaczom licencji B 2 po wykazaniu praktycznego doświadczenia, które obejmuje reprezentatywny zespół działań z zakresu obsługi technicznej, właściwych dla danej kategorii licencji i odpowiedniej podgrupy sp.

f) Dla grupy 3 sp (samoloty z silnikiem tłokowym inne niż zaklasyfikowane do Grupy

f) Dla grupy 3 sp (samoloty z silnikiem tłokowym inne niż zaklasyfikowane do Grupy 1): 1. uprawnienia na pełną grupę 3 wpisuje się posiadaczom licencji B 1, B 2, C po wykazaniu praktycznego doświadczenia, które obejmuje reprezentatywny zespół działań z zakresu obsługi technicznej, właściwych dla danej kategorii licencji i dla grupy 3. 2. dla kategorii B 1, o ile wnioskodawca nie przedstawi dowodów potwierdzających odpowiednie doświadczenie, uprawnienie na grupę 3 podlega następującym ograniczeniom wyszczególnionym w licencji: − s-ty z kabiną ciśnieniową, − s-ty o konstr. metalowej, − s-ty o konstr. kompozytowej, − s-ty o konstr. drewnianej, − s-ty o konstr. z rur metalowych pokrytych tkaniną.

g) Dla licencji kategorii B 3: 1. wpisanie uprawnienia na „samoloty z kabiną niehermetyzowaną

g) Dla licencji kategorii B 3: 1. wpisanie uprawnienia na „samoloty z kabiną niehermetyzowaną wyposażone w silnik tłokowy o maksymalnej masie startowej 2 000 kg i poniżej” wymaga wykazania praktycznego doświadczenia obejmującego reprezentatywne, przekrojowe działania z zakresu obsługi technicznej, odpowiadające danej kategorii licencji. 2. o ile wnioskodawca nie przedstawi dowodów potwierdzających odpowiedniego doświadczenia, uprawnienie, o którym mowa w ppkt. 1, podlega następującym ograniczeniom wyszczególnionym w licencji: − samoloty o konstrukcji drewnianej, − samoloty o konstrukcji z rur metalowych pokrytych tkaniną, − samoloty o konstrukcji metalowej, − samoloty o konstrukcji kompozytowej.

Dodatek III Szkolenie na typ s. p, szkolenie w miejscu pracy Szkolenie na typ

Dodatek III Szkolenie na typ s. p, szkolenie w miejscu pracy Szkolenie na typ sp składa się ze szkolenia teoretycznego i egzaminu oraz, z wyjątkiem uprawnień kategorii C, szkolenia praktycznego i oceny. Szkolenie teoretyczne spełnia następujące wymagania: • jest przeprowadzane przez organizację Part-147 lub jest bezpośrednio zatwierdzane przez właściwy organ po przedstawieniu właściwego programu z opisem infrastruktury, pomocy szkoleniowych, kwalifikacji instruktorów, egzaminatorów i oceniających umiejętności • rozpoczyna się i kończy w ciągu trzech lat poprzedzających wniosek o wpisanie do licencji uprawnienia na typ.

cd • poziomy szkolenia – bez zmian, • minimalna liczba godzin szkolenia teoretycznego: -

cd • poziomy szkolenia – bez zmian, • minimalna liczba godzin szkolenia teoretycznego: - samoloty o maksymalnej masie startowej powyżej 30 000 kg B 1. 1 – 150 godz. , B 1. 2 - 120 godz. , B 2 - 100 godz. , C - 30 godz. ,

cd - samoloty o maksymalnej masie startowej równej 30 000 kg, lub mniejszej, lecz

cd - samoloty o maksymalnej masie startowej równej 30 000 kg, lub mniejszej, lecz większej niż 5 700 kg B 1. 1 – 120 godz. , B 1. 2 - 100 godz. , B 2 - 100 godz. , C - 25 godz. ,

cd - samoloty o maksymalnej masie startowej równej 5 700 kg, i mniejszej B

cd - samoloty o maksymalnej masie startowej równej 5 700 kg, i mniejszej B 1. 1 – 80 godz. , B 1. 2 - 60 godz. , B 2 - 60 godz. , C - 15 godz. , Dla samolotów z silnikiem tłokowym i niehermetyzowaną kabiną, o maksymalnej masie startowej poniżej 2 000 kg czas trwania można obniżyć o 50%

cd Śmigłowce: B 1. 3 – 120 godz. , B 1. 4 - 100

cd Śmigłowce: B 1. 3 – 120 godz. , B 1. 4 - 100 godz. , B 2 - 100 godz. , C - 25 godz. , W przypadku śmigłowców należących do grupy 2 czas trwania można ograniczyć o 30%

cd • Tematy szkolenia teoretycznego należy zastosować zgodnie tabelą z Dodatku III, • Do

cd • Tematy szkolenia teoretycznego należy zastosować zgodnie tabelą z Dodatku III, • Do realizacji teoretycznego szkolenia można wykorzystać metody szkoleniowe oparte na multimediach i środowisku wirtualnym, pod warunkiem wydania zgody przez właściwy organ zatwierdzający szkolenie.

cd Szkolenie praktyczne i ocena powinny spełniać następujące wymagania: • jest przeprowadzane przez organizacje

cd Szkolenie praktyczne i ocena powinny spełniać następujące wymagania: • jest przeprowadzane przez organizacje Part-147 lub jest bezpośrednio zatwierdzane przez właściwy organ po przedstawieniu właściwego programu z opisem infrastruktury, pomocy szkoleniowych, kwalifikacji instruktorów, egzaminatorów i oceniających umiejętności praktyczne, • obejmuje reprezentatywne, przekrojowe działania z zakresu obsługi technicznej, odpowiadające typowi sp; • obejmuje prezentacje przy użyciu sprzętu, podzespołów, symulatorów i innych urządzeń szkoleniowych lub sp;

cd • w ramach szkolenia praktycznego należy zaliczyć co najmniej 50% pozycji zaznaczonych w

cd • w ramach szkolenia praktycznego należy zaliczyć co najmniej 50% pozycji zaznaczonych w tabeli poniżej, odnoszących się do danego typu sp, • lista obejmuje minimum tematów szkolenia praktycznego, można jednak dodawać inne pozycje właściwe dla konkretnego typu sp, • zadania, które należy zaliczyć, muszą być reprezentatywne dla sp i systemów, zarówno pod względem złożoności technicznej, jak i wiedzy technicznej niezbędnej do wykonania takich zadań.

cd Skróty użyte w tabeli: - LOK/LOC – lokalizacja, TFO/FOT – test funkcjonalno/operacyjny, SON/SGH

cd Skróty użyte w tabeli: - LOK/LOC – lokalizacja, TFO/FOT – test funkcjonalno/operacyjny, SON/SGH – serwis i obsługa naziemna, D/M//R/I - demontaż/montaż WMW/MEL – wykaz minimalnego wyposażenia, WUU/TS – wykrywanie i usuwanie usterek.

cd Szkolenie w zakresie różnic: • szkolenie w zakresie różnic jest szkoleniem wymaganym w

cd Szkolenie w zakresie różnic: • szkolenie w zakresie różnic jest szkoleniem wymaganym w celu zapoznania się z różnicami pomiędzy dwoma różnymi uprawnieniami na typ sp tego samego producenta, zgodnie z decyzją Agencji,

cd • uprawnienie na typ wpisuje się do licencji dopiero po ukończeniu szkolenia w

cd • uprawnienie na typ wpisuje się do licencji dopiero po ukończeniu szkolenia w zakresie różnic oraz gdy wnioskodawca spełnia ponadto jeden z poniższych warunków: − posiada wpisane do licencji uprawnienie na typ sp, w ramach którego ustala się różnice, lub − spełnia wymagania szkolenia na typ dla sp, w ramach którego ustala się różnice.

cd Szkolenie w miejscu pracy: • szkolenie zatwierdza właściwy organ, który wydał licencję, •

cd Szkolenie w miejscu pracy: • szkolenie zatwierdza właściwy organ, który wydał licencję, • szkolenie przeprowadza się w organizacji obsługi technicznej danego typu sp i podlega ocenie przez wyznaczonych oceniających posiadających odpowiednie kwalifikacje, • szkolenie rozpoczyna się i kończy w ciągu trzech lat poprzedzających wniosek o wpis do licencji uprawnienia na typ.

cd Zakres szkolenia w miejscu pracy: Szkolenie w miejscu pracy obejmuje zespół działań akceptowalnych

cd Zakres szkolenia w miejscu pracy: Szkolenie w miejscu pracy obejmuje zespół działań akceptowalnych dla właściwego organu. Zadania, które należy zaliczyć, są reprezentatywne dla sp i systemów zarówno pod względem złożoności technicznej, jak i wiedzy technicznej niezbędnej do wykonania takich zadań. Szkolenie może obejmować względnie proste zadania, ale w jego zakres musi również wchodzić wykonywanie innych, bardziej złożonych zadań w zakresie obsługi technicznej, właściwych dla danego typu sp. Każde zadanie podpisywane jest przez szkolonego i kontrasygnowane przez wyznaczoną osobę kontrolującą.

cd Końcowa ocena ukończonego szkolenia w miejscu pracy jest obowiązkowa i przeprowadza ją posiadający

cd Końcowa ocena ukończonego szkolenia w miejscu pracy jest obowiązkowa i przeprowadza ją posiadający odpowiednie kwalifikacje wyznaczony oceniający. W formularzach pracy/rejestrach pracy szkolenia w miejscu pracy należy podać następujące dane: 1. imię i nazwisko słuchacza; 2. datę urodzenia; 3. zatwierdzoną instytucję obsługi technicznej; 4. lokalizację; 5. imiona i nazwiska kontrolujących i oceniającego (w tym numer licencji, w stosownych przypadkach);

cd datę ukończenie zadania; 7. opis zadania i kartę pracy/zlecenie na wykonanie prac/rejestr techniczny

cd datę ukończenie zadania; 7. opis zadania i kartę pracy/zlecenie na wykonanie prac/rejestr techniczny itd. ; 8. typ sp i jego rejestrację; 9. uprawnienie dotyczące sp będące przedmiotem wniosku. Aby ułatwić właściwemu organowi weryfikację, po szkoleniu w miejscu pracy przedkłada się szczegółowe formularze pracy/rejestr pracy oraz raport zgodności określający, w jaki sposób szkolenie w miejscu pracy spełnia wymagania Part 66. 6.

66. A. 50 Ograniczenia Dotychczas licencje nowowydawane, lub do których była dodawana kategoria/podkategoria nie

66. A. 50 Ograniczenia Dotychczas licencje nowowydawane, lub do których była dodawana kategoria/podkategoria nie mogły mieć wpisanych ograniczeń. Wyjątkiem są licencje Part-66 wydane w wyniku konwersji z licencji krajowych (ICAO). a) ograniczenia wg nowego przepisu wprowadzone do licencji stanowią wykluczenie z przywilejów certyfikacyjnych i dotyczą sp jako całości. b) ograniczenia wymienione w pkt. 66. A. 45, usuwa się po: 1. wykazaniu odpowiedniego doświadczenia, lub 2. po pozytywnej ocenie praktycznej przeprowadzonej przez właściwy organ. c) ograniczenia wymienione w pkt. 66. A. 70, usuwa się po pozytywnym zaliczeniu egzaminu z modułów/zagadnień modułowych, określonych w odpowiednim raporcie konwersji,

66. B. 115 Procedura zmiany licencji na obsługę techniczną SP w celu włączenia uprawnienia

66. B. 115 Procedura zmiany licencji na obsługę techniczną SP w celu włączenia uprawnienia dotyczącego statku powietrznego lub wykreślenia ograniczeń W przypadku gdy całość szkolenia na typ nie jest prowadzona przez organizację Part-147 odpowiednio zatwierdzoną, przed wydaniem uprawnienia na typ właściwy organ sprawdza zgodność ze wszystkimi wymaganiami dotyczącymi szkolenia na typ. W przypadku gdy nie jest wymagane szkolenie w miejscu pracy, uprawnienie na typ statku powietrznego zatwierdza się na podstawie świadectwa uznania wydanego przez instytucję szkoleniową w zakresie obsługi technicznej zatwierdzoną zgodnie z załącznikiem IV (część 147).

cd W przypadku szkolenia w zakresie różnic, właściwy organ sprawdza, czy poprzednie kwalifikacje wnioskodawcy,

cd W przypadku szkolenia w zakresie różnic, właściwy organ sprawdza, czy poprzednie kwalifikacje wnioskodawcy, uzupełnione szkoleniem w organizacji Part-147 lub szkoleniem bezpośrednio zatwierdzonym przez właściwy organ, są akceptowalne, Zgodność części praktycznej z wymaganiami wykazuje się przez przedstawienie szczegółowej dokumentacji szkolenia praktycznego lub rejestru pracy dostarczonego przez instytucję obsługi technicznej lub, certyfikatu szkolenia obejmującego część praktyczną, wydanego przez organizację Part-147, W przypadku wpisu pojedynczego typu s. p używa się tylko s. p wymienionych w aktualnej Decyzji Dyrektora Wykonawczego EASA.

66. B. 125 Procedura konwersji licencji z uwzględnieniem uprawnień na grupę Uprawnienia na typ

66. B. 125 Procedura konwersji licencji z uwzględnieniem uprawnień na grupę Uprawnienia na typ s. p wpisane do licencji, nie wymagające indywidualnego wpisu, pozostają w licencji i nie podlegają konwersji na nowe uprawnienia, chyba że posiadacz licencji w pełni spełnia wymagania odnoszące się do wpisu grupowego, Konwersji dokonuje się następująco: 1. dla kategorii B 1 lub C: — śmigłowiec z silnikiem tłokowym, pełna grupa: konwersja do „pełnej podgrupy 2 c (śmigłowce z pojedynczym silnikiem tłokowym)” plus uprawnienie na typ statku powietrznego dla śmigłowców z pojedynczym silnikiem tłokowym należących do grupy 1; . . .

C. D. samolot z pojedynczym silnikiem tłokowym — konstrukcja metalowa (ASPE-MS), pełna grupa lub

C. D. samolot z pojedynczym silnikiem tłokowym — konstrukcja metalowa (ASPE-MS), pełna grupa lub grupa producenta: konwersja do „pełnej grupy 3 - samoloty z silnikiem tłokowym inne niż zaklasyfikowane do Grupy 1. ”. Do licencji w kategorii B 1 będą musiały być wpisane ograniczenia: - samoloty o konstrukcji kompozytowej, - samoloty o konstrukcji drewnianej oraz, - samoloty o konstrukcji z rur metalowych pokrytych tkaniną.

cd samolot z więcej niż jednym silnikiem tłokowym — konstrukcja metalowa, ( AMPE-MS) pełna

cd samolot z więcej niż jednym silnikiem tłokowym — konstrukcja metalowa, ( AMPE-MS) pełna grupa lub grupa producenta: konwersja do „pełnej grupy 3 - samoloty z silnikiem tłokowym inne niż zaklasyfikowane do Grupy 1. ”. Do licencji w kategorii B 1 będą musiały być wpisane ograniczenia: - samoloty o konstrukcji kompozytowej, - samoloty o konstrukcji drewnianej, - samoloty o konstrukcji z rur metalowych pokrytych tkaniną;

cd samolot z pojedynczym silnikiem tłokowym — konstrukcja drewniana, pełna grupa lub grupa producenta:

cd samolot z pojedynczym silnikiem tłokowym — konstrukcja drewniana, pełna grupa lub grupa producenta: konwersja do „pełnej grupy 3 - samoloty z silnikiem tłokowym inne niż zaklasyfikowane do Grupy 1. ”. Do licencji w kategorii B 1 będą musiały być wpisane ograniczenia: - samoloty o konstrukcji metalowej, - samoloty o konstrukcji kompozytowej , - samoloty o konstrukcji z rur metalowych pokrytych tkaniną;

cd Kategoria B 2 i C: — samolot: konwersja do „pełnej podgrupy 2 a

cd Kategoria B 2 i C: — samolot: konwersja do „pełnej podgrupy 2 a samoloty z pojedynczym silnikiem turbośmigłowym, ” i „pełnej grupy 3 - samoloty z silnikiem tłokowym inne niż zaklasyfikowane do Grupy 1. ” plus ewentualnie wpis typu dla samolotów niewymagających do tej pory indywidualnego wpisu i należących do grupy 1; — śmigłowiec: konwersja do „pełnych podgrup 2 b (śmigłowce z pojedynczym silnikiem turbinowym), i 2 c (śmigłowce z pojedynczym silnikiem tłokowym)” plus ewentualnie wpis typu dla śmigłowców niewymagających do tej pory indywidualnego wpisu i należących do grupy 1;

cd Jeśli po procesie konwersji przeprowadzonym dotychczas, zgodnym z pkt 66. A. 70 w

cd Jeśli po procesie konwersji przeprowadzonym dotychczas, zgodnym z pkt 66. A. 70 w licencji wpisane były ograniczenia techniczne, takie ograniczenia pozostają w licencji, o ile nie zostaną wykreślone po udokumentowaniu zdania egzaminów wyszczególnionych w Decyzji o konwersji i po przedstawieniu odpowiedniej praktyki obsługowej.

66. B. 200 Egzaminowanie Egzaminy z wiedzy podstawowej odbywają się zgodnie ze standardem określonym

66. B. 200 Egzaminowanie Egzaminy z wiedzy podstawowej odbywają się zgodnie ze standardem określonym w: -Dodatku I do Part-66 „Wymagania z zakresu wiedzy podstawowej”, - Dodatku II „Podstawowe standardy egzaminacyjne”. Egzaminy na typ muszą być zgodne ze standardem określonym w Dodatku III „Szkolenie na typ statku powietrznego i standard egzaminacyjny. Szkolenie w miejscu pracy-OJT”.

Egzaminy z wiedzy podstawowej • pytania opisowe przygotowuje się dla modułów 7 A, 7

Egzaminy z wiedzy podstawowej • pytania opisowe przygotowuje się dla modułów 7 A, 7 B, 9 A, 9 B i 10, • w przypadku niezaliczenia modułu można podjąć kolejną próbę zaliczenia tego modułu dopiero po upływie 90 dni od dnia w którym odbywał się egzamin, • maksymalna liczba kolejnych podejść do każdego modułu wynosi trzy. Kolejne cykle trzech podejść dozwolone są w odstępach jednego roku pomiędzy cyklami, • kandydat do egzaminu potwierdza na piśmie liczbę, terminy podejść, organizację w której podejścia do egzaminów miały miejsce w ciągu ostatniego roku. Organizacja ma obowiązek sprawdzić liczbę podejść.

Egzaminowanie na typ s. p Egzamin teoretyczny (po zakończeniu części teoretycznej szkolenia): • egzamin

Egzaminowanie na typ s. p Egzamin teoretyczny (po zakończeniu części teoretycznej szkolenia): • egzamin testowy, • czas odpowiedzi na pytanie – 90 sek. (było: czas na udzielenie odpowiedzi jest obliczany na podstawie średniej wynoszącej 120 sek. dla pytania na poziomie 3 oraz 75 sek. Dla pytania na poziomie 2 i 3), • liczba pytań, co najmniej jedno pytanie na godzinę szkolenia. Liczba pytań przypadająca na każdy rozdział jest proporcjonalna do: - rzeczywistej ilości godzin w danym rozdziale, - celów szkoleniowych wynikających z analizy potzreb szkoleniowych.

Cd: egzaminowanie na typ s. p • egzaminy muszą zawierać pytania do poszczególnych wierszy

Cd: egzaminowanie na typ s. p • egzaminy muszą zawierać pytania do poszczególnych wierszy z tabeli zagadnień do szkolenia teoretycznego i praktycznego (slajd 51), • maksymalna liczba kolejnych podejść do egzaminu wynosi 3. Kolejne cykle trzech podejść dozwolone są w odstępach jednego roku między cyklami. Wymagany jest 30 -dniowy okres przerwy po pierwszym nieudanym podejściu oraz 60 -dniowy po drugim, • kandydat do egzaminu potwierdza na piśmie liczbę, terminy podejść, organizację w której podejścia do egzaminów miały miejsce w ciągu ostatniego roku. Organizacja ma obowiązek sprawdzić liczbę podejść, • egzamin i niezbędne doświadczenie obsługowe należy zdobyć w ciągu 3 lat przed złożeniem wniosku o wpis typu do licencji,

Odstępstwa /Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 216/2008 z 20 lutego 2008/ W przypadku

Odstępstwa /Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 216/2008 z 20 lutego 2008/ W przypadku zaistnienia ograniczonych w czasie nieprzewidzianych, pilnych okoliczności lub potrzeb związanych z użytkowaniem (np. warunków egzaminowania) państwa członkowskie mogą zezwolić na odstępstwo od istotnych wymagań ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu i przepisach wykonawczych do niego, pod warunkiem że odstępstwa nie mają negatywnego wpływu na poziom bezpieczeństwa. Agencja, Komisja i inne państwa członkowskie są powiadamiane o wszelkich takich wyłączeniach, gdy są one powtarzane lub gdy zezwolono na nie na okres dłuższy niż dwa miesiące.

cd Dodatek I, zmiany w modułach wiedzy podstawowej: Dodane moduły dla kategorii B 3

cd Dodatek I, zmiany w modułach wiedzy podstawowej: Dodane moduły dla kategorii B 3 : - VII B „Działania z zakresu obsługi technicznej”, - IX B „Czynniki ludzkie”, - XI C „Aerodynamika, struktury i systemy samolotu tłokowego”, - XVII B „Śmigło”. Dodane zagadnienia do modułów: Moduł XI A: - 11. 19 zintegrowane moduły awioniczne (ATA 42), - 11. 20 systemy kabinowe (ATA 44), - 11. 21 systemy informacyjne (ATA 46)

cd Moduł XIII: - 13. 11 – Klimatyzacja i zwiększanie ciśnienia w kabinie (ATA

cd Moduł XIII: - 13. 11 – Klimatyzacja i zwiększanie ciśnienia w kabinie (ATA 21), - 13. 12 – Ochrona przeciwpożarowa (ATA 26), - 13. 13 – Systemy paliwowe (ATA 28), - 13. 14 – Hydraulika (ATA 29), - 13. 15 – Osłona przed deszczem i lodem (ATA 30), - 13. 16 – Podwozie (ATA 32), - 13. 17 – Tlen (ATA 35), - 13. 18 – Zasilanie powietrzem (ATA 36).

cd Zwiększone ilości pytań w modułach: 11 A - 130 - 140 13 -

cd Zwiększone ilości pytań w modułach: 11 A - 130 - 140 13 - 130 - 180