Podstawy prawa UE Zajcia 5 17 20 11

  • Slides: 49
Download presentation
Podstawy prawa UE Zajęcia 5 17 / 20. 11. 2020 r.

Podstawy prawa UE Zajęcia 5 17 / 20. 11. 2020 r.

Instytucje i organy UE (2/5) Art. 13 TUE: … Instytucjami Unii są: — Parlament

Instytucje i organy UE (2/5) Art. 13 TUE: … Instytucjami Unii są: — Parlament Europejski, — Rada Europejska, — Rada, — Komisja Europejska (zwana dalej „Komisją”), — Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, — Europejski Bank Centralny, — Trybunał Obrachunkowy. …

WYSOKI PRZEDSTAWICIEL UNII DO SPRAW ZAGRANICZNYCH I POLITYKI BEZPIECZEŃSTWA

WYSOKI PRZEDSTAWICIEL UNII DO SPRAW ZAGRANICZNYCH I POLITYKI BEZPIECZEŃSTWA

Wysoki Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa (1/4) High Representative of the

Wysoki Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa (1/4) High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy Monsieur PESC / Madame PESC n pierwszym był Niemiec Jürgen Trumpf n 1 listopada 2014 r. Federica Mogherini n 1 listopada 2019 r. Josep Borrell Źródło: https: //ec. europa. eu/commission/com missioners/2014 -2019/mogherini_en

Wysoki Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa (2/4) ZADANIA Artykuł 18 TUE

Wysoki Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa (2/4) ZADANIA Artykuł 18 TUE n Prowadzi politykę zagraniczną UE oraz realizuje ją działając z upoważnienia Rady (poprzednio te zadania dzieliły dwie osoby: Wysoki Przedstawiciel do Spraw Zi. PB / ds. Zi. PB oraz komisarz do spraw stosunków zewnętrznych) n Wybiera i odwołuje go RE większością kwalifikowaną za zgodą przewodniczącego Komisji

Wysoki Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa (3/4) n Przewodniczy Radzie do

Wysoki Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa (3/4) n Przewodniczy Radzie do Spraw Zagranicznych (do TL był Sekretarzem Generalnym Rady) n Jest jednym z wiceprzewodniczących Komisji / odpowiada za obowiązki w dziedzinie stosunków zewnętrznych i koordynację innych aspektów działań zewnętrznych UE

Wysoki Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa (4/4) Artykuł 27 ust. 3

Wysoki Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa (4/4) Artykuł 27 ust. 3 TUE W wykonywaniu swojego mandatu, wysoki przedstawiciel jest wspomagany przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych. Służba ta współpracuje ze służbami dyplomatycznymi Państw Członkowskich i składa się z urzędników właściwych służb Sekretariatu Generalnego Rady i Komisji, jak również z personelu delegowanego przez krajowe służby dyplomatyczne. Organizację i zasady funkcjonowania Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych określa decyzja Rady. Rada stanowi na wniosek wysokiego przedstawiciela po konsultacji z Parlamentem Europejskim i po uzyskaniu zgody Komisji.

TSUE

TSUE

Trybunał Sprawiedliwości UE (1/4) FUNKCJE Artykuł 19 TUE 1. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej obejmuje

Trybunał Sprawiedliwości UE (1/4) FUNKCJE Artykuł 19 TUE 1. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej obejmuje Trybunał Sprawiedliwości, Sąd i sądy wyspecjalizowane (Sąd ds. Służby Publicznej UE 2005 -2015). Zapewnia on poszanowanie prawa w wykładni i stosowaniu Traktatów. Państwa Członkowskie ustanawiają środki zaskarżenia niezbędne do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej w dziedzinach objętych prawem Unii.

Trybunał Sprawiedliwości UE (2/4) SKŁAD Artykuł 19 TUE 2. W skład Trybunału Sprawiedliwości wchodzi

Trybunał Sprawiedliwości UE (2/4) SKŁAD Artykuł 19 TUE 2. W skład Trybunału Sprawiedliwości wchodzi jeden sędzia z każdego Państwa Członkowskiego. Trybunał Sprawiedliwości jest wspomagany przez rzeczników generalnych. W skład Sądu wchodzi co najmniej jeden sędzia z każdego Państwa Członkowskiego. Sędziowie i rzecznicy generalni Trybunału Sprawiedliwości oraz sędziowie Sądu są wybierani spośród osób o niekwestionowanej niezależności, spełniających warunki określone w artykułach 253 i 254 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Są oni mianowani za wspólnym porozumieniem przez rządy Państw Członkowskich na okres sześciu lat. Ustępujący sędziowie i rzecznicy generalni mogą być ponownie mianowani.

Trybunał Sprawiedliwości UE (3/4) n Polskimi sędziami TS n n n Polskim rzecznikiem generalnym

Trybunał Sprawiedliwości UE (3/4) n Polskimi sędziami TS n n n Polskim rzecznikiem generalnym n n Jerzy Makarczyk (2004– 2009) Marek Safjan (od 2009) Maciej Szpunar (od 2013) Sąd n n Źródło: https: //pl. wikipedia. org/wiki/Marek_Safja Source: https: //curia. europa. eu/ n#/media/File: Marek_Safjan. JPG jcms/Jo 2_7035/e n/ Nina Półtorak Krystyna Kowalik-Bańczyk Source: https: //curia. europa. eu/jcm s/jcms/Jo 2_7035/en/

Trybunał Sprawiedliwości UE (4/4) JURYSDYKCJA SPORNA I NIESPORNA Artykuł 19 TUE 3. Trybunał Sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości UE (4/4) JURYSDYKCJA SPORNA I NIESPORNA Artykuł 19 TUE 3. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzeka zgodnie z Traktatami: a) w zakresie skarg wniesionych przez Państwa Członkowskie, instytucje lub osoby fizyczne lub prawne; b) w trybie prejudycjalnym, na wniosek sądów Państw Członkowskich, w sprawie wykładni prawa Unii lub ważności aktów przyjętych przez instytucje; c) w innych sprawach przewidzianych w Traktatach.

TRYBUNAŁ OBRACHUNKOWY

TRYBUNAŁ OBRACHUNKOWY

Trybunał Obrachunkowy (1/12) Artykuł 285 -287 TFUE – nie jest sądem - organ kontroli

Trybunał Obrachunkowy (1/12) Artykuł 285 -287 TFUE – nie jest sądem - organ kontroli finansowej (od 1993 r. ) FUNKCJA I SKŁAD Artykuł 285 TFUE Trybunał Obrachunkowy sprawuje kontrolę rachunków Unii. W skład Trybunału Obrachunkowego wchodzi jeden obywatel z każdego Państwa Członkowskiego. Członkowie Trybunału Obrachunkowego są w pełni niezależni w pełnieniu swoich funkcji, w ogólnym interesie Unii.

Trybunał Obrachunkowy (2/12) STATUS CZŁONKÓW I ORGANIZACJA Artykuł 286 TFUE 1. Członkowie Trybunału Obrachunkowego

Trybunał Obrachunkowy (2/12) STATUS CZŁONKÓW I ORGANIZACJA Artykuł 286 TFUE 1. Członkowie Trybunału Obrachunkowego są wybierani spośród osób, które wchodzą lub wchodziły w swych państwach w skład organów kontroli zewnętrznej lub mających szczególne kwalifikacje do zajmowania tego stanowiska. Ich niezależność musi być niekwestionowana. 2. Członkowie Trybunału Obrachunkowego są mianowani na okres sześciu lat. Rada po konsultacji z Parlamentem Europejskim przyjmuje listę członków, sporządzoną zgodnie z propozycjami każdego z Państw Członkowskich. Mandat członków Trybunału Obrachunkowego jest odnawialny. Wybierają oni spośród siebie, na okres trzech lat, prezesa Trybunału Obrachunkowego. Jego mandat jest odnawialny. …

Trybunał Obrachunkowy (3/12) STATUS CZŁONKÓW I ORGANIZACJA …. 3. W wykonywaniu swych obowiązków członkowie

Trybunał Obrachunkowy (3/12) STATUS CZŁONKÓW I ORGANIZACJA …. 3. W wykonywaniu swych obowiązków członkowie Trybunału Obrachunkowego nie zwracają się o instrukcje ani ich nie przyjmują od żadnego rządu lub jakiegokolwiek organu. Powstrzymują się od wszelkich czynności niezgodnych z charakterem ich funkcji. 4. Członkowie Trybunału Obrachunkowego nie mogą podczas pełnienia swych funkcji wykonywać żadnej innej zarobkowej lub niezarobkowej działalności zawodowej. Obejmując stanowiska, uroczyście zobowiązują się szanować, w trakcie pełnienia funkcji i po ich zakończeniu, zobowiązania z nich wynikające, zwłaszcza obowiązki uczciwości i roztropności przy obejmowaniu pewnych stanowisk lub przyjmowaniu pewnych korzyści po zakończeniu funkcji. ….

Trybunał Obrachunkowy (4/12) STATUS CZŁONKÓW I ORGANIZACJA …. 5. Poza przypadkami normalnej wymiany lub

Trybunał Obrachunkowy (4/12) STATUS CZŁONKÓW I ORGANIZACJA …. 5. Poza przypadkami normalnej wymiany lub śmierci, funkcje członka Trybunału Obrachunkowego kończą się z chwilą jego rezygnacji lub dymisji, orzeczonej przez Trybunał Sprawiedliwości zgodnie z ustępem 6. Osoba ta jest zastępowana na okres pozostający do zakończenia mandatu. Z wyjątkiem przypadku dymisji, członkowie Trybunału Obrachunkowego pełnią swoje funkcje do chwili ich zastąpienia. …

Trybunał Obrachunkowy (5/12) STATUS CZŁONKÓW I ORGANIZACJA …. 6. Członkowie Trybunału Obrachunkowego mogą być

Trybunał Obrachunkowy (5/12) STATUS CZŁONKÓW I ORGANIZACJA …. 6. Członkowie Trybunału Obrachunkowego mogą być zwolnieni z funkcji lub pozbawieni prawa do emerytury bądź innych podobnych korzyści tylko wówczas, gdy Trybunał Sprawiedliwości stwierdzi, na żądanie Trybunału Obrachunkowego, że przestali odpowiadać wymaganym warunkom lub czynić zadość zobowiązaniom wynikającym z ich urzędu. 7. Rada ustala warunki zatrudnienia prezesa i członków Trybunału Obrachunkowego, a zwłaszcza ich uposażeń, dodatków i emerytur. Ustala ona także wszelkie należności płatne zamiast wynagrodzenia. 8. Postanowienia Protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej, które mają zastosowanie do sędziów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, stosuje się także do członków Trybunału Obrachunkowego.

Trybunał Obrachunkowy (6/12) KOMPETENCJE Artykuł 287 TFUE 1. Trybunał Obrachunkowy kontroluje rachunki wszystkich dochodów

Trybunał Obrachunkowy (6/12) KOMPETENCJE Artykuł 287 TFUE 1. Trybunał Obrachunkowy kontroluje rachunki wszystkich dochodów i wydatków Unii. Kontroluje również rachunki wszystkich dochodów i wydatków wszystkich organów lub jednostek organizacyjnych utworzonych przez Unię, w zakresie, w jakim akt założycielski nie wyklucza takiej kontroli. Trybunał Obrachunkowy przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie poświadczenie wiarygodności rachunków, jak również legalności i prawidłowości operacji leżących u ich podstaw, które jest publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Poświadczenie to może zostać uzupełnione przez szczegółowe oceny każdego z głównych obszarów działalności Unii. …

Trybunał Obrachunkowy (7/12) KOMPETENCJE … 2. Trybunał Obrachunkowy kontroluje legalność i prawidłowość dochodów i

Trybunał Obrachunkowy (7/12) KOMPETENCJE … 2. Trybunał Obrachunkowy kontroluje legalność i prawidłowość dochodów i wydatków oraz upewnia się co do należytego zarządzania finansami. Czyniąc to, sygnalizuje w szczególności wszelkie nieprawidłowości. Kontrolę dochodów przeprowadza się zarówno na podstawie założeń dochodowych, jak i płatności przekazanych Unii. Kontrolę wydatków przeprowadza się zarówno na podstawie podjętych zobowiązań, jak i dokonanych wypłat. Kontrole te mogą być przeprowadzane przed zamknięciem rozliczeń w danym roku budżetowym. ….

Trybunał Obrachunkowy (8/12) KOMPETENCJE … 2. Trybunał Obrachunkowy kontroluje legalność i prawidłowość dochodów i

Trybunał Obrachunkowy (8/12) KOMPETENCJE … 2. Trybunał Obrachunkowy kontroluje legalność i prawidłowość dochodów i wydatków oraz upewnia się co do należytego zarządzania finansami. Czyniąc to, sygnalizuje w szczególności wszelkie nieprawidłowości. Kontrolę dochodów przeprowadza się zarówno na podstawie założeń dochodowych, jak i płatności przekazanych Unii. Kontrolę wydatków przeprowadza się zarówno na podstawie podjętych zobowiązań, jak i dokonanych wypłat. Kontrole te mogą być przeprowadzane przed zamknięciem rozliczeń w danym roku budżetowym. ….

Trybunał Obrachunkowy (9/12) KOMPETENCJE … 3. Kontrola dotyczy dokumentów, a w razie potrzeby przeprowadzana

Trybunał Obrachunkowy (9/12) KOMPETENCJE … 3. Kontrola dotyczy dokumentów, a w razie potrzeby przeprowadzana jest na miejscu w innych instytucjach Unii, w pomieszczeniach każdego organu lub jednostki organizacyjnej zarządzających dochodami i wydatkami w imieniu Unii oraz w Państwach Członkowskich, w tym w pomieszczeniach każdej osoby fizycznej lub prawnej otrzymującej płatności z budżetu. Kontrolę w Państwach Członkowskich przeprowadza się w powiązaniu z krajowymi instytucjami kontrolnymi lub, jeśli nie mają one niezbędnych uprawnień, z właściwymi służbami krajowymi. Trybunał Obrachunkowy oraz krajowe instytucje kontrolne Państw Członkowskich współpracują na zasadzie wzajemnego zaufania, zachowując swoją niezależność. Instytucje te lub służby zawiadamiają Trybunał Obrachunkowy, czy zamierzają uczestniczyć w kontroli. …

Trybunał Obrachunkowy (10/12) KOMPETENCJE … Inne instytucje Unii, organy lub jednostki organizacyjne zarządzające dochodami

Trybunał Obrachunkowy (10/12) KOMPETENCJE … Inne instytucje Unii, organy lub jednostki organizacyjne zarządzające dochodami i wydatkami w imieniu Unii, osoby fizyczne lub prawne otrzymujące płatności z budżetu oraz krajowe instytucje kontrolne bądź, jeśli nie mają one niezbędnych uprawnień, właściwe służby krajowe, przekazują Trybunałowi Obrachunkowemu, na jego żądanie, wszelkie dokumenty lub informacje niezbędne do wykonywania jego zadania. W odniesieniu do działalności Europejskiego Banku Inwestycyjnego związanej z zarządzaniem dochodami i wydatkami Unii, prawo dostępu Trybunału do informacji posiadanych przez Bank jest regulowane umową zawartą między Trybunałem, Bankiem oraz Komisją. W przypadku braku umowy Trybunał ma wszakże dostęp do informacji niezbędnych do przeprowadzania kontroli dochodów i wydatków Unii zarządzanych przez Bank.

Trybunał Obrachunkowy (11/12) KOMPETENCJE … 4. Trybunał Obrachunkowy sporządza roczne sprawozdanie po zamknięciu każdego

Trybunał Obrachunkowy (11/12) KOMPETENCJE … 4. Trybunał Obrachunkowy sporządza roczne sprawozdanie po zamknięciu każdego roku budżetowego. Sprawozdanie to jest przesyłane innym instytucjom Unii i publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej wraz z odpowiedziami tych instytucji na uwagi Trybunału Obrachunkowego. Ponadto Trybunał Obrachunkowy może przedstawiać w każdej chwili swoje uwagi, zwłaszcza w formie sprawozdań specjalnych w poszczególnych sprawach oraz wydawać opinie na żądanie jednej z pozostałych instytucji Unii. …

Trybunał Obrachunkowy (12/12) KOMPETENCJE … Przyjmuje on swoje sprawozdania roczne, sprawozdania specjalne lub opinie

Trybunał Obrachunkowy (12/12) KOMPETENCJE … Przyjmuje on swoje sprawozdania roczne, sprawozdania specjalne lub opinie większością członków wchodzących w jego skład. Jednakże może on ustanowić wewnętrzne izby, w celu przyjmowania pewnych kategorii sprawozdań lub opinii, na warunkach określonych w jego regulaminie wewnętrznym. Pomaga on Parlamentowi Europejskiemu i Radzie w wykonywaniu ich funkcji kontrolnych w zakresie wykonania budżetu. Trybunał Obrachunkowy uchwala swój regulamin wewnętrzny. Wymaga on zatwierdzenia przez Radę.

EUROPEJSKI BANK CENTRALNY

EUROPEJSKI BANK CENTRALNY

Europejski Bank Centralny FUNKCJE Artykuł 282 -284 TFUE 1. Europejski Bank Centralny i krajowe

Europejski Bank Centralny FUNKCJE Artykuł 282 -284 TFUE 1. Europejski Bank Centralny i krajowe banki centralne stanowią Europejski System Banków Centralnych (ESBC). Europejski Bank Centralny i krajowe banki centralne Państw Członkowskich, których walutą jest euro, tworzące Eurosystem, prowadzą politykę pieniężną Unii. (. . . )

EUROPEJSKI BANK INWESTYCYJNY

EUROPEJSKI BANK INWESTYCYJNY

Europejski Bank Inwestycyjny(1/4) STATUS PRAWNY Artykuł 308 TFUE Europejski Bank Inwestycyjny ma osobowość prawną.

Europejski Bank Inwestycyjny(1/4) STATUS PRAWNY Artykuł 308 TFUE Europejski Bank Inwestycyjny ma osobowość prawną. Członkami Europejskiego Banku Inwestycyjnego są Państwa Członkowskie. Statut Europejskiego Banku Inwestycyjnego stanowi przedmiot protokołu załączonego do Traktatów. Rada, stanowiąc jednomyślnie zgodnie ze specjalną procedurą ustawodawczą na żądanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego i po konsultacji z Parlamentem Europejskim i Komisją, bądź na wniosek Komisji i po konsultacji z Parlamentem Europejskim i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, może zmienić Statut Banku.

Europejski Bank Inwestycyjny(2/4) FUNKCJE Artykuł 309 TFUE Zadaniem Europejskiego Banku Inwestycyjnego jest przyczynianie się,

Europejski Bank Inwestycyjny(2/4) FUNKCJE Artykuł 309 TFUE Zadaniem Europejskiego Banku Inwestycyjnego jest przyczynianie się, poprzez odwołanie się do rynku kapitałowego i zasobów własnych, do zrównoważonego i stałego rozwoju rynku wewnętrznego w interesie Unii. W tym celu Bank, nie dążąc do osiągania zysków, udziela pożyczek i gwarancji, które sprzyjają finansowaniu poniższych projektów we wszystkich sektorach gospodarki: a) projektów zmierzających do rozwoju regionów mniej rozwiniętych; …. .

Europejski Bank Inwestycyjny(3/4) FUNKCJE …. . b) projektów modernizacji lub przekształcania przedsiębiorstw lub tworzenia

Europejski Bank Inwestycyjny(3/4) FUNKCJE …. . b) projektów modernizacji lub przekształcania przedsiębiorstw lub tworzenia nowych dziedzin działalności, wynikających z ustanowienia lub funkcjonowania rynku wewnętrznego, które z uwagi na swoje rozmiary lub charakter nie mogą być całkowicie sfinansowane z różnych środków dostępnych w poszczególnych Państwach Członkowskich; …. .

Europejski Bank Inwestycyjny(4/4) FUNKCJE …. c) projektów stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania kilku Państw Członkowskich,

Europejski Bank Inwestycyjny(4/4) FUNKCJE …. c) projektów stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania kilku Państw Członkowskich, które z uwagi na swoje rozmiary lub charakter nie mogą być całkowicie sfinansowane z różnych środków dostępnych w poszczególnych Państwach Członkowskich. Wykonując swoje zadania, Bank ułatwia finansowanie programów inwestycyjnych w powiązaniu z pomocą funduszy strukturalnych i innych instrumentów finansowych Unii.

ORGANY DORADCZE

ORGANY DORADCZE

Organy Doradcze Unii (1/3) n Organy doradcze PE, R, KE n n n Max.

Organy Doradcze Unii (1/3) n Organy doradcze PE, R, KE n n n Max. 350 osób, 5 lat, wybiera Rada (ale różne procedury) Niezależni w wykonywaniu swoich funkcji, w ogólnym interesie Unii Opinie dla R, PE, KE: n n n Obligatoryjne Fakultatywne Z własnej inicjatywy

Organy Doradcze Unii (2/3) KOMITET EKONOMICZNO-SPOŁECZNY art. 300 i 301 -304 TFUE n przedstawiciele

Organy Doradcze Unii (2/3) KOMITET EKONOMICZNO-SPOŁECZNY art. 300 i 301 -304 TFUE n przedstawiciele organizacji pracodawców, pracowników n inni przedstawiciele podmiotów reprezentujących społeczeństwo obywatelskie, w szczególności z dziedzin społeczno-ekonomicznej, obywatelskiej, zawodowej i kultury

Organy Doradcze Unii (3/3) KOMITET REGIONÓW Komitet Regionów art. 300 i 305 -307 TFUE

Organy Doradcze Unii (3/3) KOMITET REGIONÓW Komitet Regionów art. 300 i 305 -307 TFUE n przedstawiciele społeczności regionalnych i lokalnych: n n posiadający mandat wyborczy społeczności regionalnej lub lokalnej albo odpowiedzialni politycznie przed wybranym zgromadzeniem

Źródła Slajdy są zrobione na podstawie materiałów: n J. Barcz, M. Górka, A. Wyrozumska,

Źródła Slajdy są zrobione na podstawie materiałów: n J. Barcz, M. Górka, A. Wyrozumska, Instytucje i prawo Unii Europejskiej, Warszawa 2020 n Dr Anna Czaplińska, Podstawy prawa Unii Europejskiej, r. a. 2020/21, INSTYTUCJE I ORGANY UNII n KOMUNIKAT PRASOWY nr CJE/56/06, 11 lipca 2006 r. , Wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-432/04 Komisja Wspólnot Europejskich / Édith Cresson n Wyrok Trybunału (pełny skład) – Sprawa C-432/04 Édith Cresson z dnia 11 lipca 2006 r.

C-161/06 Skoma Lux (1/11) W latach 80 -tych sprawa grecka - Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości

C-161/06 Skoma Lux (1/11) W latach 80 -tych sprawa grecka - Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich z dnia 15 maja 1986 r. Sprawa 160/84, Oryzomyli Kavallas OEE i inni przeciwko Komisji Wspólnot Europejskich dot. nieprzetłumaczonych aktów prawnych Wyrok Trybunału (wielka izba) z dnia 11 grudnia 2007 Skoma-Lux sro przeciwko Celní ředitelství Olomouc

C-161/06 Skoma Lux (2/11) Stan faktyczny ? Source: https: //www. tasteofprague. com/pragueblog/czech-winesyou-should-explore-in-prague

C-161/06 Skoma Lux (2/11) Stan faktyczny ? Source: https: //www. tasteofprague. com/pragueblog/czech-winesyou-should-explore-in-prague

C-161/06 Skoma Lux (3/11) Stan faktyczny n n Skoma‑Lux dokonuje przywozu i sprzedaży wina.

C-161/06 Skoma Lux (3/11) Stan faktyczny n n Skoma‑Lux dokonuje przywozu i sprzedaży wina. 30 września 2004 r. urząd celny w Ołomuńcu nałożył grzywnę w związku z naruszeniem przepisów celnych (w dniach 11, 22 i 23 marca, 6 i 15 kwietnia, 18 i 20 maja 2004 r. ) Naczelny urząd celny decyzją z dnia 10 stycznia 2005 r. potwierdził nałożenie tej grzywny Skoma‑Lux w dniu 16 marca 2005 r. wniosła skargę o stwierdzenie nieważności tej decyzji do Krajský soud v Ostravě (sądu regionalnego).

C-161/06 Skoma Lux (4/11) Stan faktyczny n n n Skoma‑Lux zarzucono popełnienie wykroczenia celnego

C-161/06 Skoma Lux (4/11) Stan faktyczny n n n Skoma‑Lux zarzucono popełnienie wykroczenia celnego w wyniku przedstawienia nieprawdziwych informacji dotyczących klasyfikacji taryfowej czerwonego wina Kagor VK. Naczelny urząd celny uważa nie tylko, że spółka ta naruszyła niektóre przepisy czeskiego prawa celnego, ale również że dopuściła się ona wykroczenia celnego …z naruszeniem art. 199 ust. 1 rozporządzenia nr 2454/93. Skarga o stwierdzenie nieważności Skoma-Lux oparta jest w części na niemożności zastosowania rozporządzenia wspólnotowego do zarzucanych jej naruszeń, również tych, które nastąpiły po przystąpieniu Republiki Czeskiej do Unii, wobec braku publikacji w języku czeskim przepisów prawa wspólnotowego zastosowanych przez organy celne w chwili popełnienia spornych czynów.

C-161/06 Skoma Lux (5/11) Stan faktyczny n Naczelny urząd celny podnosi, że czeskie ministerstwo

C-161/06 Skoma Lux (5/11) Stan faktyczny n Naczelny urząd celny podnosi, że czeskie ministerstwo finansów opublikowało czeską wersję językową istotnych przepisów celnych w formie elektronicznej, że Skoma-Lux mogła zapoznać się z tymi przepisami za pośrednictwem służb celnych i wreszcie że spółka ta, działająca od długiego czasu w sektorze handlu międzynarodowego, znała istotne przepisy wspólnotowe.

C-161/06 Skoma Lux (6/11) Pytanie prejudycjalne Krajský soud v Ostravě postanowił zawiesić postępowanie i

C-161/06 Skoma Lux (6/11) Pytanie prejudycjalne Krajský soud v Ostravě postanowił zawiesić postępowanie i przedłożyć Trybunałowi następujące pytania: n Czy art. 58 aktu dotyczącego warunków przystąpienia, …, należy interpretować w ten sposób, że państwo członkowskie może stosować wobec jednostek rozporządzenie, które w chwili stosowania nie było prawidłowo opublikowane w Dz. U. UE w języku zainteresowanego państwa członkowskiego? …

C-161/06 Skoma Lux (7/11) Pytanie prejudycjalne Krajský soud v Ostravě postanowił zawiesić postępowanie i

C-161/06 Skoma Lux (7/11) Pytanie prejudycjalne Krajský soud v Ostravě postanowił zawiesić postępowanie i przedłożyć Trybunałowi następujące pytania: … n n W przypadku odpowiedzi przeczącej…, czy brak możliwości stosowania danego rozporządzenia wobec jednostek jest kwestią wykładni czy też kwestią ważności prawa wspólnotowego w rozumieniu art. 234 WE (obecnie art. 267 TFUE )? Gdyby ETS miał stwierdzić, że pytanie prejudycjalne dotyczy ważności aktu prawa wspólnotowego …, to czy rozporządzenie nr 2454/93 jest nieważne względem skarżącej i w zakresie jej sporu z organami celnymi Republiki Czeskiej ze względu na brak prawidłowej publikacji w Dz. U. UE zgodnie z art. 58 aktu dotyczącego warunków przystąpienia? ”.

C-161/06 Skoma Lux (8/11) W przedmiocie pytań prejudycjalnych Sąd krajowy uważa, że większość zainteresowanych

C-161/06 Skoma Lux (8/11) W przedmiocie pytań prejudycjalnych Sąd krajowy uważa, że większość zainteresowanych osób zapoznaje się z przepisami prawa w formie elektronicznej i że w rezultacie brak publikacji przepisów wspólnotowych w Dz. U. UE nie powoduje, że przepisy te są niedostępne. Unia opublikowała tymczasowe … wersje językowe w Internecie, a w powszechny sposób sprawdzenia prawa wspólnotowego dokonuje się w bazie danych, takiej jak międzyinstytucjonalny system konsultacji on-line prawa Unii Europejskiej (EUR‑Lex). …

C-161/06 Skoma Lux (9/11) W przedmiocie pytań prejudycjalnych … W tym kontekście uzasadnione wydawałoby

C-161/06 Skoma Lux (9/11) W przedmiocie pytań prejudycjalnych … W tym kontekście uzasadnione wydawałoby się twierdzenie, że możliwość stosowania przepisów wspólnotowych nieopublikowanych w określonym języku jest ustalana w poszczególnym przypadku, po zbadaniu, czy jednostka miała rzeczywiście możliwość zapoznania się z treścią danego dokumentu. W sprawie takiej jak będąca przedmiotem postępowania przed sądem krajowym skarżąca spółka nie mogła nie być poinformowana, skoro prowadzi działalność o charakterze międzynarodowym, a obowiązek prawidłowego zadeklarowania przywożonych towarów odpowiada normie prawa celnego znanej we wszystkich państwach członkowskich.

C-161/06 Skoma Lux (10/11) Orzeczenie Artykuł 58 aktu dotyczącego warunków przystąpienia do UE Rep

C-161/06 Skoma Lux (10/11) Orzeczenie Artykuł 58 aktu dotyczącego warunków przystąpienia do UE Rep Czeskiej, … [i innych] oraz dostosowań w traktatach stanowiących podstawę UE sprzeciwia się temu, aby obowiązki zawarte w przepisach wspólnotowych, które nie zostały opublikowane w Dz. U. UE w języku nowego państwa członkowskiego, mimo że język ten jest językiem urzędowym Unii, mogły zostać nałożone na jednostki w tym państwie, nawet jeśli miały one możliwość zapoznania się z tymi uregulowaniami przy użyciu innych środków. …

C-161/06 Skoma Lux (11/11) Orzeczenie -Orzekając, że nie można powołać się na przepisy wspólnotowe,

C-161/06 Skoma Lux (11/11) Orzeczenie -Orzekając, że nie można powołać się na przepisy wspólnotowe, które nie zostały opublikowane w języku państwa członkowskiego wobec jednostek w tym państwie, Trybunał dokonuje wykładni prawa wspólnotowego w rozumieniu art. 234 WE. .

Na następne Przygotować w domu przed kolejnymi zajęciami n. Sprawa C-345/06 G. Heinrich n.

Na następne Przygotować w domu przed kolejnymi zajęciami n. Sprawa C-345/06 G. Heinrich n. Sprawa 26/62 van Gend en Loos n. Sprawa 6/64 Costa v. ENEL n. Sprawa 106/77 Simmenthal Dodatkowo: Frakcje w PE Wystąpnienie p. prof. A. Wyrozumskiej dot praworządności z czerwca 2019 r. https: //www. youtube. com/watch? v=RGuahv. ZX 4 r 0 zasada pierwszeństwa http: //www. grocjusz. edu. pl/Materials/_archiwum/archiwum 2014/js_sem_1101. pdf