Mavzu Misollar yechich Onli kasrlarni taqqoslash mavzusiga doir
- Slides: 35
Mavzu: Misollar yechich O`nli kasrlarni taqqoslash mavzusiga doir
Darsning maqsadi. v. Tarbiyaviy: O’quvchilarga aqliy va axloqiy tarbiya berish, ota-ona oldidagi o’z burchlarini chuqur tushunadigan, bilmli va erkin fikrlay oladigan ma’naviy barkamol inson ruhida tarbiyalash; v. Ta`limiy: umumta`lim mahoratini shakllantirish, ijodiy qobiliyatini o`stirish, o`nli kasrlar va ularni taqqoslash haqidagi tushunchalarni mustahkamlash; v. Rivojlantiruvchi: mantiqiy tafakkurni, nutqni, xotirani rivojlantirish, vo`nli kasrlarni taqqoslash haqidagi bilim va tasavvurlarini kengaytirish
Dars uslubi Dars usuli Mustahkamlash Ko’rgazmaliamaliy Dars tipi Aqliy hujum, bahs, guruhlarga bo’lib ishlash, xotira mashqi
Dars tipi Mustahkamlash Dars uslubi Ko`rgazmaliamaliy Dars jihozi: Tarqatma materiallar: Kompyuter, proyektor, slaydlar, test kartochkalari. Dars usuli Suhbat, bahs, test sinovi kichik guruhlarda ishlash, “Muzyorar”, “Tayanch signallar”, xotira mashqi, klaster usuli, test sinovi
Darsning rejasi 1. Tashkiliy qism. 2. Fevral oyining muhim sanalari. 3. Uy vazifasi nazorati. 4. Kim topqir? O`g`zaki savol-javoblar 5. Yashiringan so`zni toping 6. Misollar yechish. 7. Mustaqil ish 8.
Darsning borishi Darsning tashkiliy qismi: • Oquvchilar bilan salomlashish • O`quvchilar davomatini aniqlash • Sinfni darsga tayyorgarligini tekshirish
Inon, jasorat onidur bu Senga boqadi jahon, kurash maydonidur bu Sen tug’ilgan bu tuproq topog’onlik va ardoq Boshingda aziz bayroq millat armonidur bu
Bobolardan ol duo, ona yurtga bo’l fido, qo’rqoqning yuzi qaro, mardlik karvonidur bu Otang ko’ksiga ursin, mening bolam bu desin Onang rohating ko’rsin, jannat ayvonidur bu
B i z n i n g sh i o r Ilimni dilga jo qilishga tirish, Bilib ol-da, so’ngra chin ishga kirish.
Matematika olamiga kemada sayohat qilamiz va yo’lda uchragan to’siqlarni yengib o’tamiz.
Kim topqir. 1. To`g`ri kasr qanday kasr? Surati mahrajidan kichik bo`lgan kasrlar to`g`ri kasrlar deyiladi.
Kim topqir. 2. Noto`g`ri kasr qanday kasr? Noto`g`ri kasrlar deb surati maxrajidan katta yoki surat va maxraji teng bo`lgan kasrlarga aytiladi.
Kim topqir. 3. Bir xil maxrajli kasrlar qanday qo`shiladi? Bir xil maxrajli kasrlarning maxraji o`zgarmaydi, suratlaridagi sonlar qo`shiladi.
Kim topqir. 4. Bir xil maxrajli kasrlar qanday ayriladi? Bir xil maxrajli kasrlarning maxraji o`zgarmaydi, suratlaridagi sonlar ayriladi.
Kim topqir. 5. Noto`g`ri kasrlar qanday aralash songa aylantiriladi? Suratdagi son maxrajdagi songa bo`linadi. Bo`linma kasrning butun qismiga, qoldiq suratga, maxrajdagi son esa o`zgarmaydi.
Kim topqir. 6. O`nli kasrlar qanday kasrlar? Maxraji 10 ning darajalaridan iborat kasrlar, ya`ni maxraji 10, 1000, …. dan iborat kasrlar o`nli kasrlar deyiladi.
Kim topqir. 7. Qanday sonlarni o`nli kasrlar ko`rinishida yozish mumukin? Kasr qismining maxraji 10, 1000 va hokazo bo`lgan har qanday sonni o`nli kasr ko`rinishda yozish mumkin.
Kim topqir. 8. O`nli kasrlar qanday taqqoslanadi? • Oldin ulardan birining o`ng tomoniga nollar yozib, ularning verguldan keyingi raqamlari soni tenglashtiriladi; • So`ng vergullar tashlab yuboriladi va hosil bo`lgan natural sonlar o`zaro taqqoslanadi.
Kim topqir. 9. O`nli kasrlarning 2, 8888 va 2, 9 qaysi biri katta? 2, 8888 < 2, 9
Yashiringan so’zni top. O`nli kasrlarni o`sib borish tartibida yozib, yashiringan so’zni toping.
To`g`ri javob:
AL-XORAZMIY
Misollar yechish Darslikdagi 8 -9 -misollarni Yeching.
Mustaqil ish Darslikdagi 21 -masala. Vatanimiz qadimiy yodgorliklarga boy. Quyidagi rasmlarda Respublikamizning turli viloyatlaridagi minoralar keltirilgan. Bu minoralarning balandliklarini kamayib borish tartibida joylashtiring.
a) Xiva shahridagi Islom Xo’ja minorasi balandligi 44, 5 m Buxoro shahridagi “Minorai-kalon” balandligi 45. 5 m
b) Vobkent minorasi balandligi 39 m
e) Toshkent shahridagi Hazrati Imom masjidi minoralari balandligi 59 m
f) Xiva shahridagi Kalta Minor balandligi 28 m
g) Buxoro shahridagi “Minorai-kalon” balandligi 45, 5 m
Mustaqil ish Darslikdagi 21 -masala. Javob: 59>45, 5>44, 5>39>28>21, 6
Shu bilan bugungi darsimizni yakunlaymiz. Bugungi dars g`oliblarini taqdirlaymiz. 1. Eng zukko o’quvchi. 2. Eng bilimdon o’quvchi. 3. Eng chaqqon o’quvchi. 4. Eng faol o`quvchi.
Uyga vazifa. 17 -18 misolarni yechish
Dars tugadi, xayr!
- Foizga oid masalalar
- Natural sonlar ustida arifmetik amallar
- Suhbat metodining turlari
- Buyuk didaktika tarjimasi
- To'pgullar va ularning turlari
- Microsoft word onli
- Kesmalarni taqqoslash
- Miqdorlarni songa ko'paytirish va bo'lish
- Musbat hadli qatorlar uchun koshining integral alomati
- Taqqoslash metodi biologiya
- Qismlarga doir masalalar
- Harakatga oid masalalar
- Fazoda tekislik va to'g'ri chiziq tenglamalari
- Bioet tushunchasi
- Garb notiqligi
- O'nli kasrlarni natural songa ko'paytirish
- Ratsional kasrlar
- Kasrlarni bo'lish
- Taqlid so'zlardan fe'l yasash
- Biriktiruv bog'lovchilari misollar
- Mtmda didaktik o'yinlar
- Tenglama yechish 2 sinf
- Kelishiklar turlari
- Qo'shish va ayirish misollar
- Baliq skleti metodi
- Fe'lning ma'no turlari
- 165 mashq
- Sirt hodisalarining fizik kimyosi
- Kompozitsion materiallar turlari
- Sinekdoxa misollar
- Ravishlar
- Kompleks son va uning turli shakllari
- Fonetik akustika nima
- Kompozitsiya usuliga misollar
- Paytni bildiruvchi so'zlar
- Hozirgi zamon fellari