EKSPERTNI SISTEMI Cogito ergo sum EKSPERTNI SISTEM JE

  • Slides: 60
Download presentation
EKSPERTNI SISTEMI "Cogito ergo sum"

EKSPERTNI SISTEMI "Cogito ergo sum"

EKSPERTNI SISTEM JE INTERDISCIPLINARNI SOFTVERSKI PROIZVOD Filozofija Računarstvo Lingvistika VEŠTAČKA INTELIGENCIJA Matematika Psihologija EKSPERTNI

EKSPERTNI SISTEM JE INTERDISCIPLINARNI SOFTVERSKI PROIZVOD Filozofija Računarstvo Lingvistika VEŠTAČKA INTELIGENCIJA Matematika Psihologija EKSPERTNI SISTEMI Procesiranje podataka i znanja Specijalističko područje Sl. 1. Odrednice - područja koja određuju ekspertne sisteme.

1. ŠTA JE EKSPERTNI SISTEM? U praksi često treba dati celovit niz specifičnih znanja,

1. ŠTA JE EKSPERTNI SISTEM? U praksi često treba dati celovit niz specifičnih znanja, brzo, sigurno i povezano. Poželjno je da u problemskim situacijama i kod donošenja složenih odluka pomogne dobar stručnjak, vrhunski specijalista - ekspert. Pomoć eksperta dobro dođe u svakoj oblasti ljudskog rada: obrazovanju, medicini, pravu, građevinarstvu, industriji, marketingu, itd.

Odlike eksperta su da: § optimalno primenjuje znanja u rešavanju problema uzimajući u obzir

Odlike eksperta su da: § optimalno primenjuje znanja u rešavanju problema uzimajući u obzir činjenice i predviđanje relevantnih posledica; § obrazloži svoje odluke i predloge; § komunicira s drugim ekspertima i proširuje svoja znanja, prestruktuira i reorganizuje shvatanja i znanja; § Neke zaključke napušta a neke formira, što dokazuje da je pronikao u suštinu određenih pojava i našao nove zakonitosti koje među njima vladaju; § određuje najbrži način dolaska do rešenja i njegove praktične primene; § u specifičnim situacijama intuitivno (heuristički), na bazi iskustva, oceni gde se nalazi rešenje problema.

Eksperata ima malo, nisu raspoloživi u svakom trenutku i jeftini. Osim toga ni jedan

Eksperata ima malo, nisu raspoloživi u svakom trenutku i jeftini. Osim toga ni jedan ekspert ne može da poseduje sva znanja. Ekspertni Sistemi (ES) Današnji razvoj informatike omogućava stalnu raspoloživost ekspertnim uslugama. Pri tome misli se na ES. ES su programska podrška ili softver, koji manje više zamenjuje čoveka - eksperta. ES je u stanju da, na osnovu unetih podataka i ugrađenih logičkih algoritama (pravila zaključivanja) i tako nastale baze znanja, efikasno pomogne korisniku u rešavanju specifičnih problema.

Definicija ES Postoji više definicija ES. U jednoj od njih ES se opisuje kao:

Definicija ES Postoji više definicija ES. U jednoj od njih ES se opisuje kao: "Računarski sistem koji uključuje organizovano znanje, koje se tiče nekog specifičnog područja ljudske ekspertize (medicinska dijagnostika, identifikacija hemijskih jedinjenja, finansijsko planiranje, geološke prospekcije, itd. ), u dovoljnom stepenu da može da vrši ulogu iskusnog i ekonomski racionalnog konsultanta u tom području".

ES je: "Program opšte namene za rešavanje problema, koji imitira ljudsku inteligenciju" ili "Intelektualnu

ES je: "Program opšte namene za rešavanje problema, koji imitira ljudsku inteligenciju" ili "Intelektualnu podršku visokog nivoa, koja služi isto kao i ljudski ekspert". "ES koriste formalne načine predstavljanja znanja koje čovek – ekspert poseduje i metode logičkog zaključivanja, da putem odgovarajućih računarskih programa obezbede ekspertni savet ili mišljenje o problemu za koji je korisnik zainteresovan".

Područje primene ES Cilj ES je obezbeđenje odgovora kod problema koji zahtevaju rasuđivanje, prepoznavanje

Područje primene ES Cilj ES je obezbeđenje odgovora kod problema koji zahtevaju rasuđivanje, prepoznavanje i poređenje oblika, akviziciju novih koncepata, zaključivanje, tj. , oni daju odgovor na pitanja koja zahtevaju inteligenciju. ES su efikasni u područjima gde se mišljenje o problemu svodi na logičko rasuđivanje, a ne izračunavanja, i gde svaki korak u rešavanju problema ima više alternativa.

Znanja ES § Činjenično znanje iz datog domena – nalazi se u udžbenicima, časopisima

Znanja ES § Činjenično znanje iz datog domena – nalazi se u udžbenicima, časopisima i sl. ; § Heurističko znanje, tj. znanje koje čovek – ekspert gradi na osnovu iskustva i koje kombinovano sa prvim tipom znanja čini čoveka ekspertom. Osim posedovanja znanja, ES zahteva i postupak zaključivanja - metod rasuđivanja. Zahteva i način za predstavljanje znanja u računaru, znanja koje ES treba da poseduje i to u obliku logičkih struktura sa kojim računar može da manipuliše, kao i skup odgovarajućih struktura podataka.

Razvoj ES Kod razvoja ES javljaju se sledeća pitanja: 1. Način predstavljanja znanja. Kako

Razvoj ES Kod razvoja ES javljaju se sledeća pitanja: 1. Način predstavljanja znanja. Kako predstaviti znanje iz domena u obliku pogodnih struktura podataka, tako da se ono može efikasno koristiti u rešavanju problema? 2. Pitanje korišćenja znanja. Kako projektovati mehanizam zaključivanja da se znanje efikasno koristi u rešavanju problema? 3. Pitanje akvizicije znanja. Kako izvući znanje eksperta i staviti ga u računar? Da li se to može automatizovati i obezbediti neposredna komunikacija eksperta i računara, dakle nesmetan prenos znanja od eksperta ka računaru? Akvizicija znanja je ključno pitanje u razvoju metoda VI.

Načini korišćenja ES 1. kad korisnik traži odgovor na prethodno zadati problem, 2. kad

Načini korišćenja ES 1. kad korisnik traži odgovor na prethodno zadati problem, 2. kad je korisnik instruktor koji dodaje znanje u postojeći ES, 3. kad korisnik uči od ES i tako povećava svoje znanje. ES se razmatraju kao deo VI i koriste sve tehnike primenjene u tom području nauke. Optimalnost baze znanja ES nisu BP ili automatizovani priručnici. Osim primene niza podataka i logičkih pravila (npr. , poznatog tipa zaključivanja "AKO. . . → TADA"), oni koriste dostignuća i drugih područja npr: § dijaloških i prirodnih jezičkih sistema, § računarske animacije i robotike, kao i § načina interpretacije problema i donošenja odluka, itd

Sposobnost prihvatanja novih znanja ES nije predviđen da daje konačna i neopoziva rešenja, on

Sposobnost prihvatanja novih znanja ES nije predviđen da daje konačna i neopoziva rešenja, on samo pomaže u njihovom nalaženju. ES mora biti sposoban da "uči" i "prihvata" nova znanja, shodno razvoju područja u kome je "specijalista". Ponekad nemože dati konkretna rešenja, pa koristi statistiku i tzv. heuristike, odnosno intuitivno znanje. Postoji i težak zahtev, tj. što jednostavniji, brži i lakši odnos čovek - računar, sa maksimalnim izbegavanjem nedoumica i nejasnih zaključaka. ES, po potrebi "pita" korisnika za dodatne podatke. Dakle, ES poseduje ako ne sve karakteristike i znanja eksperta, ono bar dobar deo njih.

2. OSNOVNA ARHITEKTURA EKSPERTNIH SISTEMA ES je složen programski paket, kojeg čini niz manjih

2. OSNOVNA ARHITEKTURA EKSPERTNIH SISTEMA ES je složen programski paket, kojeg čini niz manjih programskih celina ili modula. Dva osnovna dela su: § vezni modul ili interfejs (interface), § jezgro ekspertnog sistema. Jezgro ES čine dva dela, tj. : § baza znanja, § relacioni modul ili modul za zaključivanje.

ES razvija tim stručnjaka, koristeći sva navedena područja nauke i tehnike. Minimalan broj stručnjaka,

ES razvija tim stručnjaka, koristeći sva navedena područja nauke i tehnike. Minimalan broj stručnjaka, koji su u stanju da sačine ES su: specijalista za područje kojem je namjenjen ES, ekspert i specijalista za organizaciju i realizaciju sistema, koji u sebi objedinjuje organizatora baze znanja i sistemskog inženjera za softver (inženjer (tehnolog) znanja. Osnovna shema ES je nezamisliva bez korisnika, jer ES ima smisla samo ako se može praktično primeniti. Testiranje ES, u svim fazama razvoja, vrše korisnici, (Sl. 2. 2. )

EKSPERT TEHNOLOG ZNANJA EKSPERTNI SISTEM KORISNIK Slika 2. 2. Razvojni tim za ekspertne sisteme.

EKSPERT TEHNOLOG ZNANJA EKSPERTNI SISTEM KORISNIK Slika 2. 2. Razvojni tim za ekspertne sisteme.

Vezni modul povezije eksperta i tehnologa znanja, sa jedne strane, i korisnika, sa druge

Vezni modul povezije eksperta i tehnologa znanja, sa jedne strane, i korisnika, sa druge strane, sa bazom znanja i relacionim modulom. Tako vezni modul čine dva manja modula (komunikaciona kanala) i to: § modul za zahvatanje znanja, i § modul za interpretaciju znanja. Nakon povezivanja ovih modula u jednu celinu, dobija se osnovna struktura ES. (Sl. 2. 3. )

EKSPERT TEHNOLOG ZNANJA KORISNIK EKSPERTNI SISTEM Modul za zahvatanje znanja Modul za interpretaciju znanja

EKSPERT TEHNOLOG ZNANJA KORISNIK EKSPERTNI SISTEM Modul za zahvatanje znanja Modul za interpretaciju znanja VEZNI MODUL BAZA ZNANJA RELACIONI MODUL (MODUL ZA ZAKLJUČIVANJE) JEZGRO EKSPERTNOG SISTEMA Sl. 2. 3. Osnovna arhitektura ekspertnih sistema

2. 1. Jezgro ekspertnih sistema Razumevanje ES podrazumeva dobro poznavanje njegovog jezgra. Stoga, razmotrimo

2. 1. Jezgro ekspertnih sistema Razumevanje ES podrazumeva dobro poznavanje njegovog jezgra. Stoga, razmotrimo jezgro ES, odnosno princip rada baze znanja i relacionog modula ili modula za zaključivanje. Baze znanja i procesiranje znanja Pojavom VI, posebno razvojem ES, razvijaju se pojmovi baza podataka i obrade podataka pojmovi baze znanja i procesiranje znanja. Postojeća simetrija između baza podataka i obrade podataka, s jedne strane, i baza znanja i procesiranja znanja, s druge strane, prikazana je na sl. 2. 4. Baze znanja, u užem smislu, su takođe neka vrsta baza podataka, a modul za zaključivanje ustvari na neki način određeni oblik algoritamske obrade.

PODACI ZNANJE BAZE PODATAKA BAZE ZNANJA ALGORITAM OBRADE RELACIONI MODUL (MODUL ZA ZAKLJUČIVANJE) Slika

PODACI ZNANJE BAZE PODATAKA BAZE ZNANJA ALGORITAM OBRADE RELACIONI MODUL (MODUL ZA ZAKLJUČIVANJE) Slika 2. 4. Simetrija između obrade podataka i procesiranja znanja.

Metode za izgradnju jezgra ES Procesiranje znanja i njegovo prikazivanje su osnova na kojoj

Metode za izgradnju jezgra ES Procesiranje znanja i njegovo prikazivanje su osnova na kojoj se zasniva kompletna teorija VI, pa tako i teorije izgradnje ES. Razvijeno je niz metoda i programskih alata, i svi se baziraju na matematičkim disciplinama, i to: §statistici i teoriji verovatnoće, §matricama i teoriji grafova, § običnoj, više dimenzionalnoj i tzv. "razmazanoj" (fuzzy) logici, §predikatskom računu, itd.

Metode, koje dominiraju u izgradnji jezgra ES su: § automatsko dokazivanje teorema, § produkcioni

Metode, koje dominiraju u izgradnji jezgra ES su: § automatsko dokazivanje teorema, § produkcioni sistemi, § razvoj ES zasnovan na matematičkoj logici, § semantičke mreže, § ramovi znanja (frames), § metode fazi ES, § metode za izgradnju ES zasnovane na neur. mrežama, § genetički algoritmi i ES, § agenti, multi agenti i inteligentni agenti, § inteligentne BP i inteligentni IS.

2. 2. Vezni modul Pristup jezgru ES je moguće isključivo preko veznog modula. Vezni

2. 2. Vezni modul Pristup jezgru ES je moguće isključivo preko veznog modula. Vezni modul je celina koju čine dva komunikaciona kanala, tj. : § modul za interpretaciju znanja, predviđenog za korisnika, i § modul za zahvatanje znanja, koga koriste ekspert i tehnolog znanja. Modul za interpretaciju znanja čine: § program za analizu saopštenja od strane korisnika sistemu, § podsistem za dijalog, § program za sintezu saopštenja od strane sistema korisniku. Sl. 2. 5. prikazuje arhitekturu modula za interpretaciju znanja.

KORISNIK Program za analizu Program za sintezu Podsistem za dijalog MODUL ZA INTERPRETACIJU ZNANJA

KORISNIK Program za analizu Program za sintezu Podsistem za dijalog MODUL ZA INTERPRETACIJU ZNANJA Jezgro ekspertnog sistema Slika 2. 5. Arhitektura modula za interpretaciju znanja.

Program za analizu saopštenja: prima poruke od korisnika i vrši sintaksnu, semantičku i morfološku

Program za analizu saopštenja: prima poruke od korisnika i vrši sintaksnu, semantičku i morfološku analiza (odnosno, analizu poštovanja pravila jezika, analizu logičkog oblika poruke i analizu oblika poruke), drugim rečima, on filtrira poruke. Podsistem za dijalog: prvo izdvaja tzv. ključne reči, uz pomoć rečnika objekata i rečnika relacija, koje se zatim pretvaraju u oblik pogodan za predmetnu oblast. Tako obrađena informacija se predaje jezgru ES, koje je obrađuje po zadatim pravilima, tj. postavlja dodatna pitanja, traži optimalna rešenja ili daje objašnjenja. Program za sintezu saopštenja: Rezultat procesiranja znanja se predaje programu za sintezu saopštenja od strane sistema korisniku, koji vrši obradu po sintaksnim, semantičkim i morfološkim pravilima. Podrazumeva se spremnost ES za rad, i da su već uneseni baza znanja i svi mehanizmi zaključivanja.

Modul za zahvatanje znanja: razmatra se na različite načine, po područjima nauke i tehnike,

Modul za zahvatanje znanja: razmatra se na različite načine, po područjima nauke i tehnike, sa stanovišta logike i heuristike, sa teorijskog i praktičnog gledišta, itd. Kompleksnost pojma znanja: Šta je najskuplje u modernom svetu, šta se najduže i najteže stiče i najviše ceni? Odgovor je jednoznačan i jasan: ZNANJE! Čovek znanje počinje sticati od rođenja i uči sve do smrti. Kako onda naučiti mašinu da bude savetnik i pomoćnik u poslovima, gde se traži vrhunsko, ekspertno znanje? Kako popuniti bazu znanja i pravilno definisati modul za zaključivanje, odnosno kako "naučiti" konkretni ES? Sve ove funkcije treba da obave ekspert i tehnolog znanja, komunicirajući s jezgrom ES pomoću programa kojim se puni jezgro, odnosno modula za zahvatanje znanja.

Klasifikacija znanja za ES Ovakva klasifikacija znanja je pogodna za zahvatanje, dakle uspostavlja dobru

Klasifikacija znanja za ES Ovakva klasifikacija znanja je pogodna za zahvatanje, dakle uspostavlja dobru vezu eksperta i ES.

Klasifikacija znanja za ES Ovakva klasifikacija je pogodna za uspostavlja dobru vezu eksperta i

Klasifikacija znanja za ES Ovakva klasifikacija je pogodna za uspostavlja dobru vezu eksperta i ES. zahvatanje znanja, dakle Znanje Interpretirajuće Neinterpretirajuće Predmetna O predstavama Upravljačka Opšta Lična Pomoćna Podržavajuća Fokusirajuća Rešavajuća Činjenice Relacije Jezična Dijalogna Tehnološka Semantička Slika 2. 6. Klasifikacija znanja za ekspertne sisteme.

Postupci zahvatanja znanja za ES Pribavljanje znanja je složeno i može se rasčlaniti u

Postupci zahvatanja znanja za ES Pribavljanje znanja je složeno i može se rasčlaniti u nekoliko jasno izdvojenih postupaka. Ti postupci predstavljaju neku vrstu algoritama za sve koji izgrađuju bilo koji ES, odnosno ponavljaju obavljanje određenih zadataka. Bitno kod zahvatanja znanja je: 1) 2) 3) 4) Definisati neophodna proširenja i modifikacije znanja; Dobijanje potpuno novih znanja o sistemu; Formiranje novih znanja u obliku koji sistem poznaje; Usklađivanje starih i novih znanja i prelazak na korak 1).

Novije generacije ES moraju biti zasnovane na: a) Izgradnji modula za automatsko zahvatanja znanja;

Novije generacije ES moraju biti zasnovane na: a) Izgradnji modula za automatsko zahvatanja znanja; b) Automatizaciji zahvatanja znanja ES. Pored izgradnje modula za zahvatanje znanja i automatizacije zahvatanja znanja, automatsko učenje predstavlja treću stepenicu u razvoju i pojedini autori je smatraju jedinim pravim početkom teorije i prakse ES. Ovo mišljenje je bazirano na mogućnosti ES da samostalno i automatski dolazi do potpuno novih zaključaka.

EKSPERT Novi pojam pravilo Novostvoreni pojam pravilo Zahvatanje znanja Modeli pojma pravila Jezgro sistema

EKSPERT Novi pojam pravilo Novostvoreni pojam pravilo Zahvatanje znanja Modeli pojma pravila Jezgro sistema Fokusiranje pojma pravila Sl. 2. 7. Shema mehanizma učenja i samostalnog zaključivanja

Modul za zahvatanje znanja: poseduje programe za analizu i sintezu saopštenja od eksperta, oni

Modul za zahvatanje znanja: poseduje programe za analizu i sintezu saopštenja od eksperta, oni se nazivaju mehanizmi za uvođenja informacija, da bi se dobio oblik pogodan za logičku obradu i kasniju predaju novih znanja i pravila jezgru ES. Značajan je i program koji se uslovno naziva intelektualni redaktor, slika 2. 8. Intelektualni redaktor: ima dužnost da prihvati strukturu svih oblika znanja i da stalno obavlja poređenje novih znanja, od strane eksperta, i starih znanja, koja se nalaze u jezgru ES.

EKSPERT Program za analizu Program za sintezu Podsistem za dijalog Intelektualni redaktor Jezgro ekspertnog

EKSPERT Program za analizu Program za sintezu Podsistem za dijalog Intelektualni redaktor Jezgro ekspertnog sistema Sl. 2. 8. Arhitektura modula za zahvatanje znanja.

Način na koji intelektualni redaktor obavlja ovu funkciju određuje i sam tip automatskog zahvatanja

Način na koji intelektualni redaktor obavlja ovu funkciju određuje i sam tip automatskog zahvatanja znanja, odnosno učenja: § induktivno, ili posebna vrsta analognog, § jezičko konceptualno, § eliminaciono, uz pomoć stabla grananja, § zvezdasto, § uz pomoć uzoraka, itd. Svaka metoda ima svoje prednosti i nedostatke, a mogu se koristiti i kombinovano.

Mehanizam učenja i samostalnog zaključivanja Zajedničko za sve oblike i tipove zahvatanja znanja je

Mehanizam učenja i samostalnog zaključivanja Zajedničko za sve oblike i tipove zahvatanja znanja je tzv. opšti mehanizam učenja i samostalnog zaključivanja (sl. 2. 7). Po toj shemi radi i intelektualni redaktor. Da li se radi o induktivnom, jezičko konceptualnom i/ili nekom drugom obliku zahvatanja znanja, odlučuju modeli pojmova i/ili pravila. Reč je o sistemu sa povratnom vezom, gde se novostvoreni pojam i/ili pravilo ukomponuju samo ako su prošli dodatni test mehanizma zaključivanja i eksperta.

Važna karakteristika ovog načina učenja je i stalni dijalog sa ekspertom. Sistem donosi svoje

Važna karakteristika ovog načina učenja je i stalni dijalog sa ekspertom. Sistem donosi svoje zaključke i postavlja pitanja svom "učitelju", te pokazuje svoja rešenja. Za ovakav tip konverzije zadužen je podsistem za dijalog. Podsistem za dijalog: u sebi sadrži i analizu i sintezu saopštenja, isto kao i modul za interpretaciju znanja. Zajedno sa intelektualnim redaktorom predstavlja modul za zahvatanje znanja.

SEMANTIČKE MREŽE "Cogito ergo sum"

SEMANTIČKE MREŽE "Cogito ergo sum"

3. OPŠTE O SEMANTIČKIM MREŽAMA Dodavanjem novih tipova relacija, odnosno lukova i čvorova u

3. OPŠTE O SEMANTIČKIM MREŽAMA Dodavanjem novih tipova relacija, odnosno lukova i čvorova u grafičku predstavu mogu se generalisati hijerarhije inkluzije. Takvu generalizaciju nazivamo semantičkom mrežom (prvi put je korišćena za predstavljanje značenja rečenica u engleskom jeziku). Neuronske interkonekcije u mozgu, verovatno čine neuronsku mrežu sličnu semantičkoj mreži. Koncept pristupa znanju putem "aktiviranja“ čvorova u semantičkoj mreži kretanjem preko lukova, je na neki način analogan aktivnosti mozga putem prenosa električnih signala kroz neuronske mreže.

SM su oblik baza znanja kod kojih se objekti i relacije među njima prikazuju

SM su oblik baza znanja kod kojih se objekti i relacije među njima prikazuju grafički. Međutim, treba dodati, da se uvek nakon razrade ovakva mreža obrađuje na takav način da je računar može prihvatiti. To znači, treba primeniti simboliku koja reprezentuje graf. SM opisuju kategorije objekata (čvorovi u mreži) i relacije među njima (veze). Glavni oblik zaključivanja je nasleđivanje. Opisuju se prototipovi, a moguće je opisati i izuzetke (nemonotona logika).

3. 1. PRIMENA SEMANTIČKIH MREŽA Tipovi veza u semantičkim mrežama su: • Subset. Of

3. 1. PRIMENA SEMANTIČKIH MREŽA Tipovi veza u semantičkim mrežama su: • Subset. Of (a-kind-of), • Member. Of (is-a), • Relacija između dva objekta (strelica sa imenom relacije), • Relacija između svakog elementa klase A i objekta B (ime relacije uokvireno), • Relacija između svakog elementa klase A i nekog elementa klase B (ime relacije dvostruko uokvireno). Implementacija semantičkih mreža: • stvarne vrednosti, • default vrednosti, • procedure (if needed, if added).

Sisari Ima_majku Noge Subset. Of Ljudi 2 Subset. Of Žene Muškarci Member. Of Marija

Sisari Ima_majku Noge Subset. Of Ljudi 2 Subset. Of Žene Muškarci Member. Of Marija Member. Of Sestra Ivan Sl. 3. 1. Primer semantičke mreže. 1

Prevođenje u logiku predikata Ljudi ⊂ Sisari Marija ∈ Žene Noge(Ivan, 1) ∀x x

Prevođenje u logiku predikata Ljudi ⊂ Sisari Marija ∈ Žene Noge(Ivan, 1) ∀x x ∈ Ljudi ⇒ Noge(x, 2) ∀x ∃y x ∈ Ljudi ⇒ y ∈ Žene ∧ Ima_majku(x, y) Procedure se mogu dodati u mrežu, da bi se izračunale neke vrednosti (procedural attachment). Procedure za gradnju semantičkih mreža • dodavanje i brisanje čvorova mreže, • dodavanje i brisanje lukova mreže, • pretraživanje, • if-added, • if-needed.

3. 2. PREDNOSTI I NEDOSTACI SEMANTIČKIH MREŽA Prednosti semantičkih mreža Prednost ovog modela podataka,

3. 2. PREDNOSTI I NEDOSTACI SEMANTIČKIH MREŽA Prednosti semantičkih mreža Prednost ovog modela podataka, odnosno ovakvog načina predstavljanja znanja, je njegova fleksibilnost, koja se sastoji u tome da se novi čvorovi i veze mogu dodavati po potrebi. Veoma bitna prednost je mogućnost nasleđivanja osobina. Svaki čvor semantičke mreže, koji predstavlja jedinku neke klase, poseduje osobine opštijih klasa čiji je član.

PRIMER: "Krila Jadrana" je brod, brod je plovno sredstvo, te je i "Krila Jadrana“

PRIMER: "Krila Jadrana" je brod, brod je plovno sredstvo, te je i "Krila Jadrana“ plovno sredstvo. Navedeno nasleđivanje osobina smanjuje nepotrebnu redundansu, ali je nepogodno u slučaju izuzetka od pravila. U takvim slučajevima se vezama tipa "je izuzetak" mogu obuhvatiti pojedini izuzeci. Praktično preimućstvo SM je veoma mala redundansa znanja, jer se svaki objekat, odnosno znanje vezano za njega, pojavljuje samo jednom u mreži. Ovim se postiže značajna ušteda u memorijskom prostoru računara, a povećava integritet baze znanja.

Takođe, obzirom da su sve asocijacije između objekata eksplicitno povezane kao lukovi u mreži,

Takođe, obzirom da su sve asocijacije između objekata eksplicitno povezane kao lukovi u mreži, i pretraživanje baze znanja je u principu vrlo efikasno. Ukoliko se mreža predstavi pomoću lista susedstva (jedan od načina predstavljanja grafova u memoriji), a ne kao lista parova koji opisuju relacije u grafu, moguće je veoma brzo obaviti pretraživanje. Semantičke mreže su: § pogodne za hijerarhijski uređene podatke, § podražavaju način prirodne organizacije memorije, § pogodne za unarne i binarne relacije. Nedostaci semantičkih mreža § teškoće pri predstavljanju relacija višeg stepena, § disjunkcija i negacija se teško predstavljaju, § teško se izvodi kvantifikacija.

SM i sistemi bazirani na matematičkoj logici danas se smatraju ekvivalentnim. Poređenje formalizama za

SM i sistemi bazirani na matematičkoj logici danas se smatraju ekvivalentnim. Poređenje formalizama za predstavljanje znanja 1. Ekspresivnost: Matematička logika i produkcioni sistemi mogu se koristiti nezavisno. Semantičke mreže se obično koriste u hibridnim sistemima; 2. Semantika: Matematička logika ima jasnu semantiku. Produkcioni sistemi i mreže su ponekad nejasni; 3. Izvršavanje: Produkcioni sistemi su najjednostavniji. SM su komplikovane ako se koriste i procedure. Matematička logika zahteva komplikovane procedure za zaključivanje.

3. 3. PRAVILA ZA UPOTREBU SEMANTIČKIH MREŽA Pri upotrebi SM ne postoje posebna ograničenja,

3. 3. PRAVILA ZA UPOTREBU SEMANTIČKIH MREŽA Pri upotrebi SM ne postoje posebna ograničenja, ali je dobro pridržavati se određenih pravila. 1) Čvorovi služe za predstavljanje objekata i opisa: § objekti mogu biti fizički objekti (plovno sredstvo, brod), § objekti mogu biti konceptualni entitet (događaj, ponašanje) ili apstraktne kategorije ("Krila Jadrana"), § opisi omogućavaju dodatna objašnjanja o objektima (putnički, dodatno objašnjenje o brodu). 2) Veze spajaju objekte i opise i mogu zameniti bilo koju relaciju. Najčešće su sledeće veze: § veza "JE" često se koristi za predstavljanje veze: klasa – primerak klase.

PRIMER: "Krila Jadrana" je brod, a brod je plovno sredstvo. Prema tome, "Krila Jadrana"

PRIMER: "Krila Jadrana" je brod, a brod je plovno sredstvo. Prema tome, "Krila Jadrana" je predstavnik šire klase, klase brodova, dok je brod predstavnik još šire klase plovnih sredstava. § veza "IMA" ukazuje na čvorove koji su svojina drugih čvorova. PRIMER: Plovno sredstvo ima posadu i kapetana, odnosno veza "IMA" pokazuje odnos deo - poddeo. (3) Veze mogu biti definicijske, kao npr. veza "VOZITI" između čvorova "čovek" i "automobil". (4) Određene veze sadrže heurističko znanje, čime obogaćuju mrežu dodatnim putevima. PRIMER: Brod isplovljavajući oslobađa vez u luci.

4. RAMOVI ZNANJA 4. 1. OPŠTE O RAMOVIMA ZNANJA Razvoj semantičkih mreža doveo je

4. RAMOVI ZNANJA 4. 1. OPŠTE O RAMOVIMA ZNANJA Razvoj semantičkih mreža doveo je do nastanka posebne logičke strukture, koja je nazvana ramovi (FRAMES) znanja. Ramovi znanja (FRAMES) su kompletne i zaokružene logičke strukture, nalik na klase u objektno orijentisanom programiranju, koje vezuje jedinstvo vremena, radnje i objekta, slično scenskim prikazima. Predstavljaju pogodno sredstvo za prikaz podataka i relacija. Svaki ram znanja sačinjava nekoliko tipova informacija. Neke od tih informacija prikazuju kako se ram znanja koristi, dok drugi govore šta treba da se desi ili šta raditi ako očekivanja nisu zadovoljena.

Takođe, za ramove znanja se može reći da predstavljaju kolekcije informacija i pravila koja

Takođe, za ramove znanja se može reći da predstavljaju kolekcije informacija i pravila koja se tiču datog objekta, situacije ili koncepta. Svaki ram znanja sadrži veći broj informacija, a baza znanja se sastoji od većeg broja ramova. Neki ramovi se stalno čuvaju u bazi znanja, dok se neki dinamički pojavljuju i nestaju tokom procesa rešavanja problema. Ram znanja je mreža čvorova i relacija organizovanih hijerarhijski, gde čvorovi na vrhu predstavljaju uopštene koncepte (objekte), a niži čvorovi specifične delove tih koncepata.

Strukturno, svaki ram znanja čine dva dela, i to: § ime rama, i §

Strukturno, svaki ram znanja čine dva dela, i to: § ime rama, i § lista parova atribut - vrednost. Vizuelno, ram se često predstavlja kao imenovana kolekcija pregradaka (SLOTS), koji predstavljaju atribute, i njihovih sadržaja (FILLERS), koji nose informacije o datim objektima rama. Na taj način je objekat povezan sa skupom činjenica, pravila, procedura, podrazumevanih (DEFAULT) vrednosti, uputstava, koji ga u potpunosti određuju. Samo ime "ram znanja" naglašava da se ovom konstrukcijom želi ograditi, uramiti deo znanja iz opšteg univerzuma znanja, odnosno grupisati činjenice i pravila koja su bitna za razmatranu oblast.

4. 2. PREDSTAVLJANJE ZNANJA RAMOVIMA ZNANJA Za predstavljanje znanja postoje dva komplementarna pristupa: §

4. 2. PREDSTAVLJANJE ZNANJA RAMOVIMA ZNANJA Za predstavljanje znanja postoje dva komplementarna pristupa: § proceduralni, I § deskriptivni. Proceduralna predstava sadrži znanje o nekom objektu koje je dato eksplicitnim navođenjem skupova instrukcija, čija se tačnost mora proveriti. Deskriptivna predstava sadrži tvrdnje koje su istinite.

Kod ramova znanja zastupljena je proceduralna predstava u okruženju koje je deskriptivnog karaktera. Oba

Kod ramova znanja zastupljena je proceduralna predstava u okruženju koje je deskriptivnog karaktera. Oba alternativna pristupa, u okviru jedne prezentacije znanja, doprinose lakšem korišćenju, odnosno održavanju baza znanja. Ova svojstvo ramova znanja doprinelo je njihovoj popularnosti. Ramovi znanja imaju dualnu semantiku, znači proceduralna i deskriptivna predstava mogu se prevoditi jedna u drugu. Grafički prikaz ramova znanja veže u jednu celinu nekoliko logičkih nivoa. Podaci su u ramu smešteni, uslovno rečeno, u neku vrstu pregratka, pri čemu pregradak uvek sadrži isti tip informacija. Već i sama struktura rama predstavlja efikasan mehanizam zaključivanja, posebno u području eliminisanja pogrešnih zaključaka.

Korišćenje ramova znanja objasnimo jednostavnim primerom. PRIMER: Termin plan sastanka, slika 4. 1. Podaci

Korišćenje ramova znanja objasnimo jednostavnim primerom. PRIMER: Termin plan sastanka, slika 4. 1. Podaci za sastanak su: vreme, mesto, tema i voditelj. Na osnovu ovako datih podataka može se formirati ram znanja pod nazivom SASTANAK, sa četiri pregratka (atributa): VREME, MESTO, TEMA i VODITELJ. U ramu su predviđene četiri vrste podataka, gde je vreme dato kao celina zajedno sa datumom. Upisivanje bilo kojeg podatka koji ne spada u ram odmah se uočava. VREME: 11: 00/23. 02. 2014. MESTO: Sombor TEMA: Ekspertni sistemi VODITELJ: Savo Savić Sl. 4. 1. Ram znanja sa četiri pregradka.

4. 3. STRUKTURA RAMOVA ZNANJA Ramovi znanja mogu biti: § jednakog oblika a različitog

4. 3. STRUKTURA RAMOVA ZNANJA Ramovi znanja mogu biti: § jednakog oblika a različitog sadržaja, i § različitog oblika a istog sadržaja. Neki pregratci mogu poslužiti kao veza sa drugim ramovima, dakle ramovi se mogu vezivati u veće celine i na njima izvoditi logičke operacije. Kod ramova znanja se mogu ne samo efikasno "upisivati/brisati" pregratci, već njihovo poređenje, sortiranje, pretraživanje, uvek vezano za dva ili više ramova. Jedan ram je celina koja ne dopušta istovremeno poklapanje sa drugim ramom, nemoguće je da isti voditelj održava dva sastanka na dva mesta u isto vreme.

Sadržaj pregradaka Pregradak može da sadrži: • ime drugog rama, • listu drugih ramova,

Sadržaj pregradaka Pregradak može da sadrži: • ime drugog rama, • listu drugih ramova, i/ili • listu osobina koje se vezuju za pregradak, tj. vrednosti atributa koje se vezuju za atribut. Osim toga, pregradak može da sadrži: • ograničenja koja moraju da zadovolje vrednosti tog pregratka, • procedure (metode) koje se koriste da se odredi vrednost pregratka, ako je ta vrednost potrebna. Ove procedure se nazivaju "demoni", • procedure koje se izvršavaju kad u dati pregradak stigne neka vrednost. Ove procedure se nazivaju "aktivne vrednosti".

Pregratci pridruženi objektu rama mogu imati podrazumevane (DEFAULT) vrednosti, koje se prihvataju ako nisu

Pregratci pridruženi objektu rama mogu imati podrazumevane (DEFAULT) vrednosti, koje se prihvataju ako nisu u suprotnosti sa ostalim informacijama pohranjenim u posmatranom objektu. PRIMER: Podrazumevana vrednost za boju snega je bela, ukoliko nije došlo do nekih ekoloških poremećaja, što se posebno navodi. Ovakve vrednosti su naročito pogodne u oblastima gde retko dolazi do izuzetaka od pravila. Relacije inkluzije i ramovi znanja Ramove znanja je moguće grupisati u hijerarhiju inkluzija, jednostavnim dodavanjem atributa ISA, koji za svoju vrednost ima ram koji je nadklasa datom ramu. Time je omogućeno da se primeni koncept nasleđivanja i postigne veća ekonomičnost i bolja organizovanost predstavljanja znanja.

4. 4. GENERALNA STRUKTURA RAMOVA ZNANJA Generalna struktura ramova znanja, predstavljena kao kompleksna linearna

4. 4. GENERALNA STRUKTURA RAMOVA ZNANJA Generalna struktura ramova znanja, predstavljena kao kompleksna linearna lista, ima sledeći izgled: RAM: ram_1 pregradak_1: (vrednost: ) (ISA: ram_2) (DEMON: metoda_2) (DEFAULT: metoda_1) pregradak_2: ista struktura. . Metoda_1: pravila_znanja_1 Metoda_2: algoritam_1. . Za ram znanja se može dati sledeći opšti izraz: {r; (p 1, v 1), (p 2, v 2), . . . , (pn, vn)},

gde je: r - ime rama znanja, p - ime pregratka (atributa), v -

gde je: r - ime rama znanja, p - ime pregratka (atributa), v - vrednost pregratka (atributa). PRIMER: Ram znanja MUZIČKI STUB, sa konkretnim podacima, prikazan je u tabeli 4. 1. Pregradak KOMPAKT DISK ima pridružena uputstva za uzimanje informacija iz drugih pregradaka (pregratci NAZIV PROIZVOĐAČA i GODINA PROIZVODNJE), dok pregradak MINIMALNA JAČINA ZVUKA sadrži uputstva za korišćenje informacija iz drugog rama znanja sa imenom POJAČALO AA 230.

MUZIČKI STUB PREGRATCI VREDNOST 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) 9) 1)

MUZIČKI STUB PREGRATCI VREDNOST 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) 9) 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) VLASNIK: NAZIV PROIZVOĐAČA GODINA PROIZVODNJE: VRSTA PRIJEMNIKA: VRSTA POJAČALA: GRAMOFON: KASETOFON: KOMPAKT DISK: MINIMALNA JAČINA ZVUKA Ana Tot ITT 2003 LM MW FM stereo sintisajzer FM-230 Integrisani stereo AA-230 DEFAULT: DA Ako je potreban ovaj podatak, naći godinu proizvodnje i naziv proizvođača i uporediti sa tabelom X (u tabel. I X su za svakog proizvođača dati tipovi u koje je ugrađen CD i godina od koje se CD ugrađivao u sve modele) 9) Ako je potreban ovaj podatak, pronaći jačinu pojačala AA-230 i uporediti sa tabelom Y (tabela Y sadrži za određene vrste pojačala minimalnu dozvoljenu jačinu zvuka) Sl. 4. 1. Primer rama znanja MUZIČKI STUB.

Koncept nasleđivanja i ramovi znanja Kako pregradak može ukazivati na drugi ram znanja, navođenjem

Koncept nasleđivanja i ramovi znanja Kako pregradak može ukazivati na drugi ram znanja, navođenjem imena tog rama i naziva veze koja ih povezuje, omogućava se nasleđivanje osobina jednog objekta od drugog. Semantičke mreže i ramovi znanja Ramovi znanja mogu se posmatrati kao specifični slučajevi semantičkih mreža. Isto tako oni mogu predstavljati njihove delove, odnosno pojedini čvorovi i veze u semantičkoj mreži mogu biti predstavljeni putem ramova znanja. Kako između semantičkih mreža i ramova znanja postoji visok stepen srodnosti, jedni te isti podaci u bazi znanja mogu biti predstavljeni na bilo koji od ova dva načina.