PRAVA ODSTAVCE Odstavec je zkladem kadho dokumentu PARAMETRY

  • Slides: 38
Download presentation
ÚPRAVA ODSTAVCE Odstavec je základem každého dokumentu. . .

ÚPRAVA ODSTAVCE Odstavec je základem každého dokumentu. . .

PARAMETRY ODSTAVCE ü Každý text se skládá z odstavců. ü V jednom textu můžeme

PARAMETRY ODSTAVCE ü Každý text se skládá z odstavců. ü V jednom textu můžeme používat různé typy odstavců. ü Nejprve si potřebujeme rozmyslet, jak bude vypadat ten odstavec, který budeme používat nejčastěji. ü Vlastnosti odstavce musíme určit a zadat je počítači. Musíme zvolit styl odstavce (paragraph tag).

VYUŽÍVEJTE STYLY!!! Rada hned na začátku: Co nejvíce vlastností nastavte ve stylu odstavce a

VYUŽÍVEJTE STYLY!!! Rada hned na začátku: Co nejvíce vlastností nastavte ve stylu odstavce a ručně upravujte co nejméně! Velmi vám to usnadní práci při velkých změnách. K definici stylů se vrátíme, až budeme vědět, co se může nastavovat.

ZAROVNÁNÍ ODSTAVCE Zarovnání je úprava okrajů odstavce. Čtyři základní typy zarovnání: 4 do bloku;

ZAROVNÁNÍ ODSTAVCE Zarovnání je úprava okrajů odstavce. Čtyři základní typy zarovnání: 4 do bloku; 4 vlevo – také zarovnání do praporku nebo „zubatý“ vpravo; 4 na střed; 4 vpravo – také „zubatý“ vlevo nebo někdy pravý praporek.

ZAROVNÁNÍ DO BLOKU Zarovnání do bloku působí nejvznešeněji. Se zarovnáním do bloku jsou ale

ZAROVNÁNÍ DO BLOKU Zarovnání do bloku působí nejvznešeněji. Se zarovnáním do bloku jsou ale potíže. Počítač může zarovnat pravé okraje jenom tak, že zvětší mezery mezi slovy. Sázecí programy si dovedou pomoci i zmenšením nebo zvětšením mezer mezi písmeny. Ale zvláště při úzkých odstavcích (ve sloupcích nebo vedle obrázků) to může vypadat dost hrozně. „Řeky“ v textu.

ZAROVNÁNÍ DO BLOKU Rada: Řeky v textu jsou nejlépe vidět, když se podíváte na

ZAROVNÁNÍ DO BLOKU Rada: Řeky v textu jsou nejlépe vidět, když se podíváte na stránku „vzhůru nohama“.

ZAROVNÁNÍ DO BLOKU Speciální případy zarovnání do bloku Podle zarovnání poslední řádky. Word to

ZAROVNÁNÍ DO BLOKU Speciální případy zarovnání do bloku Podle zarovnání poslední řádky. Word to neumí, ale DTP programy ano. . 0 8 a r u nt e V l e r Co . 0 2 n g i s Ad e D In e ob

ZAROVNÁNÍ VLEVO Když se učitel neslyšících Alexander Graham Bell v sedmdesátých letech devatenáctého století

ZAROVNÁNÍ VLEVO Když se učitel neslyšících Alexander Graham Bell v sedmdesátých letech devatenáctého století pokoušel pro svou neslyšící snoubenku vyvinout zařízení, které by zviditelňovalo řeč, nepodařilo se mu to. Ironií osudu místo toho v roce 1876 vynalezl přístroj, který se na téměř sto let stal přímo symbolem diskriminace neslyšících – telefon. Zarovnání vlevo (na praporek) se používá výjimečně. Vhodné je např. pro text v tabulkách. Pro závěrečné práce je opatřením děkana doporučeno zarovnání do bloku. Vždy je vhodné i zarovnání vlevo ručně poněkud upravit. Čitelnost zlepšuje, když vedlejší věty začínají na nové řádce.

ZAROVNÁNÍ VPRAVO Když se učitel neslyšících Alexander Graham Bell v sedmdesátých letech devatenáctého století

ZAROVNÁNÍ VPRAVO Když se učitel neslyšících Alexander Graham Bell v sedmdesátých letech devatenáctého století pokoušel pro svou neslyšící snoubenku vyvinout zařízení, které by zviditelňovalo řeč, nepodařilo se mu to. Ironií osudu místo toho v roce 1876 vynalezl přístroj, který se na téměř sto let stal přímo symbolem diskriminace neslyšících – telefon. Zarovnání vpravo používáme jenom výjimečně. Např. datum a číslo jednací v dopisech nebo Marginálie = vysvětlivky na okrajích vlevo. A. G. Bell telefon Marginálie Když se učitel neslyšících Alexander Graham Bell v sedmdesátých letech devatenáctého století pokoušel pro svou neslyšící snoubenku vyvinout zařízení, které by zviditelňovalo řeč, nepodařilo se mu to. Ironií osudu místo toho v roce 1876 vynalezl přístroj, který se na téměř sto let stal přímo symbolem diskriminace neslyšících – telefon. Hlavní problém je v tom, že oči při čtení unavuje hledat vždy znovu, kde začíná další řádek.

ZAROVNÁNÍ NA STŘED Když se učitel neslyšících Alexander Graham Bell v sedmdesátých letech devatenáctého

ZAROVNÁNÍ NA STŘED Když se učitel neslyšících Alexander Graham Bell v sedmdesátých letech devatenáctého století pokoušel pro svou neslyšící snoubenku vyvinout zařízení, které by zviditelňovalo řeč, nepodařilo se mu to. Ironií osudu místo toho v roce 1876 vynalezl přístroj, který se na téměř sto let stal přímo symbolem diskriminace neslyšících – telefon. Také zarovnání na střed používáme spíše výjimečně – musíme k tomu mít nějaký dobrý důvod. Někdy se používá pro titulky a podtitulky. Někdy se tak sázejí i verše.

ROZMĚROVÉ VLASTNOSTI (PARAMETRY) ODSTAVCE Odsazení 1. řádky Odsazení (proklad) před odstavcem Levý okraj stránky

ROZMĚROVÉ VLASTNOSTI (PARAMETRY) ODSTAVCE Odsazení 1. řádky Odsazení (proklad) před odstavcem Levý okraj stránky Pravý okraj stránky Řádkování Odsazení odstavce zleva Předsazení 1. řádky Odsazení (proklad) za odstavcem Odsazení odstavce zprava

VZÁJEMNÉ ODDĚLENÍ ODSTAVCŮ ü Odsazení; ü předsazení (v seznamu literatury) ü mezera mezi odstavci

VZÁJEMNÉ ODDĚLENÍ ODSTAVCŮ ü Odsazení; ü předsazení (v seznamu literatury) ü mezera mezi odstavci (6 pt, ne vynechávat řádek)

VZÁJEMNÉ ODDĚLENÍ ODSTAVCŮ ü číslování; ü odrážky.

VZÁJEMNÉ ODDĚLENÍ ODSTAVCŮ ü číslování; ü odrážky.

NEDĚLEJTE CHYBY!! Odsazení první řádky nikdy nedělejte naťukáním mezer! ü Odsazení si zvolte ve

NEDĚLEJTE CHYBY!! Odsazení první řádky nikdy nedělejte naťukáním mezer! ü Odsazení si zvolte ve stylu odstavce. ü Obvykle se první řádka odsazuje nejvýše o 1 cm, ale záleží samozřejmě na délce řádek. ü Říká se, že odsazení by se mělo rovnat jedné dvanáctině délky řádky. V seznamech literatury se místo odsazení první řádky používá její předsazení.

ŘÁDKOVÁNÍ Velmi důležitou věcí, kterou musíme nastavit ve stylu odstavce, je řádkování. Pozor: řádkování

ŘÁDKOVÁNÍ Velmi důležitou věcí, kterou musíme nastavit ve stylu odstavce, je řádkování. Pozor: řádkování a proklad jsou dvě různé věci!!

ŘÁDKOVÁNÍ Textové editory ještě nabízejí „řádkování“ 1 nebo 1, 5, popř. 2, ale to

ŘÁDKOVÁNÍ Textové editory ještě nabízejí „řádkování“ 1 nebo 1, 5, popř. 2, ale to používejte snad nejvýše v dopisech. Řádkování je vzdálenost účaří dvou po sobě jdoucích řádek. Z toho vyplývá, že nejmenší použitelné řádkování je rovné velikosti (stupni) písma. To jsou velmi husté řádky a riskujeme, že se nám spodní dotahy písmen spojí s akcenty v následující řádce. Obvykle se doporučuje používat řádkování asi o 20 % větší, než je stupeň písma.

ŘÁDKOVÁNÍ Pozor, záleží hodně na délce řádek! Krátké řádky jsou čitelné i při menším

ŘÁDKOVÁNÍ Pozor, záleží hodně na délce řádek! Krátké řádky jsou čitelné i při menším prokladu, ale delší řádky potřebují proklad zvětšit. Na dalším příkladu jsou stejné řádky vysazené s prokladem o bod větším. Jsou podstatně lépe čitelné.

PÍSMO Také písmo a jeho parametry se nastavuje ve stylu odstavce. Parametry písma: ü

PÍSMO Také písmo a jeho parametry se nastavuje ve stylu odstavce. Parametry písma: ü font; ü řez; ü podtržení nebo přeškrtnutí; ü horní nebo dolní index; ü barva; ü velikost (stupeň) písma; ü kerning; Na to se ještě podíváme ü tracking.

DOPORUČOVANÁ VELIKOST PÍSMA Typografové obvykle radí sázet běžnou sazbu písmem stupně 10. Závěrečné práce

DOPORUČOVANÁ VELIKOST PÍSMA Typografové obvykle radí sázet běžnou sazbu písmem stupně 10. Závěrečné práce pište stupněm 12. V Měření v typografii jsme si ukázali, že různé fonty se při stejném stupni liší svou velikostí až neuvěřitelně:

DOPORUČOVANÁ VELIKOST PÍSMA Stupeň tedy volte podle použitého fontu a svého citu. Rozumný průměr

DOPORUČOVANÁ VELIKOST PÍSMA Stupeň tedy volte podle použitého fontu a svého citu. Rozumný průměr je někde mezi 10 až 14 body. Čím budete starší, tím více se vám budou líbit knihy sázené větším písmem. A především neslyšícím je třeba zrak šetřit, protože jim nahrazuje i sluch. Nebojte se většího stupně písma! Poznámky pod čarou pochopitelně sázíme menším písmem než zbytek dokumentu, nadpisy písmem větším.

TRACKING A KERNING Tvůrci písma navrhují i délku základních mezer mezi znaky. Tyto mezery

TRACKING A KERNING Tvůrci písma navrhují i délku základních mezer mezi znaky. Tyto mezery však lze v počítači upravit. Změna mezer mezi více (nebo všemi) znaky se nazývá prostrkání (tracking), změna mezery mezi dvěma určitými znaky kerning.

TRACKING PROSTRKÁNÍ = TRACKING Prostrkání – zvětšení vzdálenosti mezi písmeny – lze použít k

TRACKING PROSTRKÁNÍ = TRACKING Prostrkání – zvětšení vzdálenosti mezi písmeny – lze použít k vyznačování. Je ho možné použít třeba i v celém odstavci. Raději se tomu ale vyhněte. Zmenšení vzdálenosti mezi písmeny se někdy používá v odstavcích zarovnaných do bloku, abychom do řádky dostali i začátek z dalšího řádku – třeba vhodnější rozdělení slova. Musíme to však dělat velice opatrně, aby výsledek nebyl spíš horší než lepší.

TRACKING Microsoft Word 2000

TRACKING Microsoft Word 2000

KERNING Staří typografové používali pojmy justáž nebo adjustace. Znamená úmyslné zmenšení mezery mezi písmeny,

KERNING Staří typografové používali pojmy justáž nebo adjustace. Znamená úmyslné zmenšení mezery mezi písmeny, která přímo „chtějí“ k sobě. Jsou to třeba verzálky AV, které po přiblížení přímo volají. Takových dvojic písmen je však mnohem více a pečliví tvůrci kvalitních písem přímo do fontu dávají i předpisy pro automatický kerning. Tak třeba písmo Times New Roman firmy Monotype používané v Microsoft Office má vestavěných 113 kerningových párů. Písmo Lido STF mistra Františka Štorma z První střešovické písmolijny má dokonce 641 pár.

KERNING U písem, která vlastní kerning nemají, musíme někdy mezery dorovnat počítačem „ručně“.

KERNING U písem, která vlastní kerning nemají, musíme někdy mezery dorovnat počítačem „ručně“.

KERNING

KERNING

NADPISY, TITULKY, PODTITULKY Nadpisy jsou speciálním případem odstavců. Jejich styl se definuje ve stylu

NADPISY, TITULKY, PODTITULKY Nadpisy jsou speciálním případem odstavců. Jejich styl se definuje ve stylu odstavce. Při sazbě nadpisů (titulků) si pamatujte: 4 všechny nadpisy stejné úrovně v jednom díle musí být upraveny stejně; 4 nekombinujte sazbu na praporek v titulku se sazbou na střed v podtitulcích; 4 pokud používáte titulky na střed, neměl by za titulkem následovat odsazený odstavec; 4 číslování kapitol a podkapitol velmi zvyšuje přehlednost díla;

NADPISY, TITULKY, PODTITULKY Při sazbě nadpisů (titulků) si pamatujte: 4 číslování se hodí k

NADPISY, TITULKY, PODTITULKY Při sazbě nadpisů (titulků) si pamatujte: 4 číslování se hodí k titulkům na praporek, nikoliv k titulkům na střed; 4 v nadpisech nerozdělujte slova, na koncích řádků nenechávejte ani vícepísmenové předložky; 4 za nadpisem se nedělá tečka; 4 pokud vám nadpis vyjde ke konci stránky, musí za ním být alespoň několik řádek textu – raději ho ale přesuňte na novou stránku; 4 mezera nad titulkem musí být větší než mezera za ním.

NADPISY, TITULKY, PODTITULKY Různé úpravy titulků

NADPISY, TITULKY, PODTITULKY Různé úpravy titulků

DEFINICE STYLU ODSTAVCE Microsoft Word 2000

DEFINICE STYLU ODSTAVCE Microsoft Word 2000

DEFINICE STYLU ODSTAVCE Microsoft Word 2000

DEFINICE STYLU ODSTAVCE Microsoft Word 2000

DEFINICE STYLU ODSTAVCE Microsoft Word 2000

DEFINICE STYLU ODSTAVCE Microsoft Word 2000

DEFINICE STYLU ODSTAVCE Microsoft Word 2000

DEFINICE STYLU ODSTAVCE Microsoft Word 2000

DEFINICE STYLU ODSTAVCE Microsoft Word 2000

DEFINICE STYLU ODSTAVCE Microsoft Word 2000

DEFINICE STYLU ODSTAVCE Microsoft Word 2000

DEFINICE STYLU ODSTAVCE Microsoft Word 2000

DEFINICE STYLU ODSTAVCE Microsoft Word 2000

DEFINICE STYLU ODSTAVCE Microsoft Word 2000

DEFINICE STYLU ODSTAVCE Microsoft Word 2000

DEFINICE STYLU ODSTAVCE Microsoft Word 2000

DEFINICE STYLU ODSTAVCE Microsoft Word 2000

DEFINICE STYLU ODSTAVCE Microsoft Word 2000