MEHANIKO RASTAVLJANJE SMJESE 1 DEKANTIRANJE SEDIMENTIRANJE CENTRIFUGIRANJE Vesna

  • Slides: 22
Download presentation
MEHANIČKO RASTAVLJANJE SMJESE 1 DEKANTIRANJE, SEDIMENTIRANJE, CENTRIFUGIRANJE Vesna Gotovac bacc. med. lab. dijag. Uvod

MEHANIČKO RASTAVLJANJE SMJESE 1 DEKANTIRANJE, SEDIMENTIRANJE, CENTRIFUGIRANJE Vesna Gotovac bacc. med. lab. dijag. Uvod u laboratorijski rad Zdravstvena škola Split Ožujak, 2020.

NAKON OBRADE NASTAVNE JEDINICE UČENICI ĆE MOĆI: Razlikovati čiste tvari od smjese tvari. Objasniti

NAKON OBRADE NASTAVNE JEDINICE UČENICI ĆE MOĆI: Razlikovati čiste tvari od smjese tvari. Objasniti pojmove heterogena i homogena smjesa. Opisati postupke rastavljanja heterogenih smjesa. Primjeniti metode izvođenja za razdvajanje heterogenih smijesa.

UVOD U prirodi rijetko nalazimo čiste tvari. One najčešće dolaze u sastavu smjesa s

UVOD U prirodi rijetko nalazimo čiste tvari. One najčešće dolaze u sastavu smjesa s drugim čistim tvarima. Svojstva smjese ovise o svojstvima čistih tvari koje čine smjesu. Smjese mogu biti heterogene i homogene.

HETEROGENE SMJESE U heterogenim smjesama sastojci se mogu razlikovati okom, povećalom ili mikroskopom. Heterogene

HETEROGENE SMJESE U heterogenim smjesama sastojci se mogu razlikovati okom, povećalom ili mikroskopom. Heterogene smjese su: ptičja hrana, žbuka, ulje i voda, krv, dim, magla, smjesa suhog voća i dr. slika: smjesa začinskog bilja

HOMOGENE SMJESE U homogenim smjesama sastojci se ne mogu razlikovati okom, povećalom ili mikroskopom.

HOMOGENE SMJESE U homogenim smjesama sastojci se ne mogu razlikovati okom, povećalom ili mikroskopom. Sastav im je u svim dijelovima jednak. Homogene smjese su: vodovodna voda, čist zrak, otopina šećera u vodi, vino, ocat.

HOMOGENE SMJESE Smjese dvaju ili više plinova uvijek su homogene, a nazivaju se plinske

HOMOGENE SMJESE Smjese dvaju ili više plinova uvijek su homogene, a nazivaju se plinske smjese. Primjeri takvih smjesa su zrak i zemni plin.

RASTAVLJANJE SMJESA Često u svrhu daljeg korištenja smjese tvari moramo pogodnim metodama rastaviti na

RASTAVLJANJE SMJESA Često u svrhu daljeg korištenja smjese tvari moramo pogodnim metodama rastaviti na pojedine sastojke. Odabir pogodne metode za razdvajanje sastojaka smjese ovisi o sastavu smjese i fizikalnim svojstvima pojedinih sastojaka. Metode za rastavljanje heterogenih smjesa u analitičkom laboratoriju su: - dekantiranje - sedimentiranje - centrufugiranje - filtriranje

DEKANTIRANJE Dekantiranje je postupak odvajanja taloga od tekućine. Smjesa se ostavi stajati dok se

DEKANTIRANJE Dekantiranje je postupak odvajanja taloga od tekućine. Smjesa se ostavi stajati dok se tekućina iznad taloga ne izbistri, a talog slegne na dno. Bistra tekućina se polako izlije, a talog ostaje na dnu. Proces se izvodi u kemijskoj čaši ili Erlenmeyerovoj tikvici. Može se koristiti i stakleni štapić prilikom izlijevanja tekućine.

DEKANTIRANJE

DEKANTIRANJE

SEDIMENTIRANJE Sedimentiranje je postupak odjeljivanja specifično teže suspendirane tvari od otopine. Čvrsta tvar se

SEDIMENTIRANJE Sedimentiranje je postupak odjeljivanja specifično teže suspendirane tvari od otopine. Čvrsta tvar se slegne na dno, a tekućina se iznad nje odlije (dekantira). Heterogenu smjesu većih, čvrstih čestica, npr. pijeska i vode, možemo odvojiti sedimentacijom. Pijesak je teži od vode te sedimentira (sliježe se) na dno čaše. Nakon slijeganja pijeska vodu možemo odliti ili dekantirati.

SEDIMENTIRANJE

SEDIMENTIRANJE

CENTRIFUGIRANJE Centrifugiranje je sedimentiranje čestica pod utjecajem centrifugalne sile i upotrebljava se za odjeljivanje

CENTRIFUGIRANJE Centrifugiranje je sedimentiranje čestica pod utjecajem centrifugalne sile i upotrebljava se za odjeljivanje vrlo finih suspenzija. Kod centrifugiranja se koriste sile do 10 000 puta veće od sile gravitacije. Centrifugiranjem se odvajaju tvari različitih gustoća npr. krute tvari od tekućine ili dviju tekućina različitih gustoća Koristi se za taloge koji su raspršeni ili sitnokristalični pa se ne mogu odvojiti sedimentiranjem i dekantiranjem.

CENTRIFUGA

CENTRIFUGA

CENTRIFUGA Uređaji za centrifugiranje nazivaju se centrifuge. Glavni djelovi centrifuge: - rotor – smješten

CENTRIFUGA Uređaji za centrifugiranje nazivaju se centrifuge. Glavni djelovi centrifuge: - rotor – smješten u metalnom kućištu, sadrži nosače za kivete. - elektromotor - smješten u središtu ispod metalnog kućišta, okreče rotor. Centrifugalna sila je sila koja nastoji odbaciti tijelo od središta gibanja.

CENTRIFUGIRANJE

CENTRIFUGIRANJE

CENTRIFUGIRANJE Vrijeme i brzina okretaja podešavaju se ovisno o smjesi koju centrifugiramo (ok/min) Brzina

CENTRIFUGIRANJE Vrijeme i brzina okretaja podešavaju se ovisno o smjesi koju centrifugiramo (ok/min) Brzina okretaja postepeno se povečava. Za vrijeme centrifugiranja poklopac centrifuge mora biti zatvoren. Otvara se kada se rotor potpuno umiri. Učinak centrifugiranja ovisi o razlici gustoće taloga i tekućine. Kivete se ravnomjerno pune smjesom Kivete se umeču u nosače rotora u paru, uvijek jedna nasuprot drugoj. U koliko je samo jedan uzorak, druga kiveta se napuni vodom.

UČINAK CENTRIFUGIRANJA Pri centrifugiranju kruta tvar se sabije na dnu kivete, a tekućinu iznad

UČINAK CENTRIFUGIRANJA Pri centrifugiranju kruta tvar se sabije na dnu kivete, a tekućinu iznad može se odvojiti (npr. pipetiranjem) i na taj način se razdvoje tekuća faza od krute faze. Supernatant – tekuća faza Sediment ili talog – kruta faza

ZADATAK 1 (U LABORATORIJ U) 1. Usitni komadić krede u tarioniku. 2. U kemijsku

ZADATAK 1 (U LABORATORIJ U) 1. Usitni komadić krede u tarioniku. 2. U kemijsku čašu dodaj oko 100 ml vode, zatim dodaj dobiveni prah i ostavi da se sedimentira. (zabilježi vrijeme potrebno za sedimentaciju i stupanj bistroće otopine) 3. Odvoji tekućinu od taloga dekantiranjem. 4. Provjeri i zapiši stupanj bistroće otopine nakon dekantiranja. 5. Dekantiranu otopinu ulij u kivetu (oko 10 m. L) i stavi centrifugirati 5 min/1500 ok 6. Usporedi centrifugirani uzorak sa uzorkom nakon dekantiranja i donesi zaključak.

ZADATAK 2 Kuhanje crne kave i serviranje iste, primjer je sedimentacije i dekantiranja u

ZADATAK 2 Kuhanje crne kave i serviranje iste, primjer je sedimentacije i dekantiranja u svakodnevnom životu. 1. 2. 3. Skuhajte kavu Ostavite da se sedimentira Izvršite dekantiranje Pokušaj ovu jednostavnu vježbu izvesti kod kuće, može i uz pomoć roditelja. (KOD KUĆE)

PONOVIMO 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Objasni što su heterogene smjese? Navedi

PONOVIMO 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Objasni što su heterogene smjese? Navedi što je dekantiranje i kako se izvodi? Što je sedimentiranje? Kako se može ubrzati proces sedimentiranja? Objasni djelovanje centrifugalne sile? Što je supernatant? Što je talog ili sediment?

LITERATURA I PRILOZI Literatura: https: //bit. ly/2 JHFRw 9 Slika slajd slajd slajd 4

LITERATURA I PRILOZI Literatura: https: //bit. ly/2 JHFRw 9 Slika slajd slajd slajd 4 5 7 9 11 13 15 17 19 https: //bit. ly/2 QL 4 JHe https: //bit. ly/345 Ca. K 2 https: //bit. ly/342 Jx. Sm https: //bit. ly/3 a. Lkh. CR; https: //bit. ly/39 B 3 Ne. O - https: //bit. ly/2 Jr. XLCT - https: //bit. ly/39 s. FOy. A - https: //bit. ly/345 DYCO - https: //bit. ly/3 b. M 2 Vpr - https: //bit. ly/39 x. XOrh

HVALA NA POZORNOSTI!

HVALA NA POZORNOSTI!