Prawa czowieka Prezentacja wykonana w ramach projektu edukacyjnego

  • Slides: 50
Download presentation
Prawa człowieka Prezentacja wykonana w ramach projektu edukacyjnego w roku szkolnym 2016/2017

Prawa człowieka Prezentacja wykonana w ramach projektu edukacyjnego w roku szkolnym 2016/2017

Czym są prawa człowieka? Prawa człowieka – to zespół praw i wolności przysługujących każdemu

Czym są prawa człowieka? Prawa człowieka – to zespół praw i wolności przysługujących każdemu człowiekowi niezależnie od rasy, języka, wyznania, narodowości i przekonań. Źródłem tych praw jest godność człowieka.

Cechy praw człowieka - powszechne – obowiązują na całym świecie i przysługują każdemu człowiekowi

Cechy praw człowieka - powszechne – obowiązują na całym świecie i przysługują każdemu człowiekowi - przyrodzone – przysługują każdemu od chwili urodzenia -niezbywalne – nie można się ich zrzec

Cechy praw człowieka - nienaruszalne– istnieją niezależnie od władzy i nie mogą być przez

Cechy praw człowieka - nienaruszalne– istnieją niezależnie od władzy i nie mogą być przez nią dowolnie regulowane - naturalne – obowiązują niezależnie od ich potwierdzenia przez władzę państwową - niepodzielne – wszystkie stanowią integralną i współzależną całość.

Podział praw człowieka Prawa (prawa pozytywne) - które oznaczają zobowiązanie do podjęcia przez władzę

Podział praw człowieka Prawa (prawa pozytywne) - które oznaczają zobowiązanie do podjęcia przez władzę określonego działania na rzecz jednostki (np. : prawo do sprawiedliwego sądu - zobowiązuje ono państwo do tworzenia odpowiedniego systemu sądów, do kształcenia sędziów, również zapewnienia dostępu do sądu dla każdego obywatela). Każdy człowiek ma prawo żądać by przysługujące mu prawa, były przez państwo gwarantowane i realizowane.

Podział praw człowieka Wolności (prawa określane jako negatywne) prawa służące ochronie wolności jednostki przed

Podział praw człowieka Wolności (prawa określane jako negatywne) prawa służące ochronie wolności jednostki przed ingerencją ze strony państwa; oznaczają obowiązek powstrzymywania się władzy od działań w określonych obszarach naszego życia (np. : wolność od tortur -zakazuje jakiejkolwiek władzy używania tortur wobec jednostki).

GENERACJA PRAW CZŁOWIEKA

GENERACJA PRAW CZŁOWIEKA

Prawa I generacji to podstawowe (fundamentalne), wynikające z natury ludzkiej, niezależne od stanu prawnego,

Prawa I generacji to podstawowe (fundamentalne), wynikające z natury ludzkiej, niezależne od stanu prawnego, który obowiązuje w państwie. Źródła tych praw można odnaleźć w filozofii oświecenia oraz ideologii liberalnej. Współcześnie zapisane są w każdej konstytucji państwa demokratycznego. Należą do nich:

Prawa I generacji Związane z egzystencją ludzką: Prawo do życia Prawo do wolności osobistej

Prawa I generacji Związane z egzystencją ludzką: Prawo do życia Prawo do wolności osobistej Wolności do tortur

Prawa I generacji Związane z wolnością światopoglądu Wolność wyznania Wolność sumienia, Wolność myśli Wolność

Prawa I generacji Związane z wolnością światopoglądu Wolność wyznania Wolność sumienia, Wolność myśli Wolność wyrażania poglądów (wypowiedzi)

Prawa I generacji Związane z prawami politycznymi (obywatelskimi): Bierne i czynne prawo wyborcze Prawo

Prawa I generacji Związane z prawami politycznymi (obywatelskimi): Bierne i czynne prawo wyborcze Prawo zrzeszania się Prawo do skarg na organy państwa Prawo do udziału w życiu publicznym Prawo równego dostępu do urzędów

Prawa I generacji Związane z egzystencją prawną człowieka: Prawo do informacji Równość wobec prawa

Prawa I generacji Związane z egzystencją prawną człowieka: Prawo do informacji Równość wobec prawa Prawo do osobowości prawnej Prawo do ochrony prawnej w postępowaniu sądowym Prawo do tajemnicy korespondencji Prawo do swobodnego przemieszczania się

Prawa II generacji to prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne, zapewniają jednostce rozwój fizyczny i

Prawa II generacji to prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne, zapewniają jednostce rozwój fizyczny i duchowy i bezpieczeństwo socjalne. Nakładają na państwo obowiązki ekonomiczne i socjalne wobec obywatela. Źródłem praw II generacji jest min. Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Socjalnych i Kulturalnych z 1966 roku. Należą do nich:

Prawa II generacji Prawa ekonomiczne Prawo do pracy Prawo do wynagrodzenia Prawo do słusznych

Prawa II generacji Prawa ekonomiczne Prawo do pracy Prawo do wynagrodzenia Prawo do słusznych warunków pracy Prawo do tworzenia związków zawodowych.

Prawa II generacji Prawa socjalne: Prawo do świadczeń socjalnych i ubezpieczeń Prawo do ubezpieczeń

Prawa II generacji Prawa socjalne: Prawo do świadczeń socjalnych i ubezpieczeń Prawo do ubezpieczeń zdrowotnych Prawo do wypoczynku Prawo do ochrony zdrowia Prawo do zabezpieczenia społecznego.

Prawa II generacji Prawa kulturalne: Prawo do uczestnictwa w życiu kulturalnym Prawo do edukacji

Prawa II generacji Prawa kulturalne: Prawo do uczestnictwa w życiu kulturalnym Prawo do edukacji - nauki Prawo do swobodnych badań Prawo do korzystania z osiągnięć rozwoju cywilizacyjnego Prawo do wolności sztuki

Prawa III generacji to prawa kolektywne, solidarnościowe, czyli uprawnienia przysługujące grupom, zbiorowością, narodom, odnoszące

Prawa III generacji to prawa kolektywne, solidarnościowe, czyli uprawnienia przysługujące grupom, zbiorowością, narodom, odnoszące się do jakości ich życia. Należą do nich: Prawo do pokoju Prawo do demokracji Prawo do rozwoju Prawo do zdrowego środowiska naturalnego Prawo do pomocy humanitarnej

Prawa III generacji Prawo narodów do samostanowienia Prawo do rozwoju Prawo do równości wszystkich

Prawa III generacji Prawo narodów do samostanowienia Prawo do rozwoju Prawo do równości wszystkich ludów i narodów Prawo do własnych zasobów i bogactw naturalnych Prawo do zachowania własnej tożsamości i praw etnicznych (odnosi się do mniejszości narodowych i etnicznych) Prawo do wspólnego dziedzictwa przeszłości, Prawo do ochrony danych osobowych.

Prawo a wolność Pierwsze pojęcie (prawo) odnosi się do uprawnień nadanych przez konkretne przepisy

Prawo a wolność Pierwsze pojęcie (prawo) odnosi się do uprawnień nadanych przez konkretne przepisy prawne, natomiast drugie (wolność) określa granice, których nie wolno przekroczyć. Ograniczanie praw i wolności może wystąpić tylko na określony czas i w wyjątkowych sytuacjach. Nie można pod żadnym pozorem ograniczać praw I generacji, w tym prawa do życia.

Histo ria praw Historia praw człowieka

Histo ria praw Historia praw człowieka

Prawa w starożytności Pierwszym tego typu dokumentem był Kodeks Hammurabiego z przełomu XVIII/XVII w.

Prawa w starożytności Pierwszym tego typu dokumentem był Kodeks Hammurabiego z przełomu XVIII/XVII w. p. n. e. Celem Kodeksu była unifikacja przepisów prawa zwyczajowego. W starożytnej Grecji na prawa ludzkie zwrócił uwagę Arystoteles. W doktrynie demokracji ateńskiej odnajdujemy wolność czynu i słowa w granicach prawa oraz równość praw obywateli. Idee greckie przejęli myśliciele rzymscy : Cyceron, Seneka, którzy uważali, że źródłem pierwotnej suwerenności jest lud.

Prawa w średniowieczu

Prawa w średniowieczu

Prawa w średniowieczu Antyczną ideę praw naturalnych kontynuowała średniowieczna filozofia chrześcijańska. W średniowieczu akcentowano

Prawa w średniowieczu Antyczną ideę praw naturalnych kontynuowała średniowieczna filozofia chrześcijańska. W średniowieczu akcentowano ich boskie pochodzenie. Wielkim postępem na rzecz ograniczenia władzy monarszej okazały się średniowieczne ordalia, czyli tak zwane „sądy boże", szeroko rozpowszechnione w Europie Zachodniej. Aby stwierdzić o winie osoby oskarżonej o czyn karalny, poddawano ją próbie ognia lub wody. Epoka średniowieczna to również początek długiego procesu kodyfikacji praw człowieka. Pojawiły się dokumenty, które ograniczając władzę monarchy stały się podstawą swobód obywatelskich.

Na uwagę zasługują koncepcja pokoju świętego Augustyna oraz poglądy świętego Tomasza. Uważał on, że

Na uwagę zasługują koncepcja pokoju świętego Augustyna oraz poglądy świętego Tomasza. Uważał on, że są prawa, których nie nadaje władza, lecz są one nieodłączne samej naturze człowieka np. prawo do życie czy własności. Za pierwszy akt tego rodzaju uznaje się przywilej o nazwie Magna Charta Libertatum wydany przez Jana bez Ziemi, która zawierała ograniczenia władzy królewskiej.

Liderem w tej dziedzinie była również ówczesna Rzeczpospolita, której życiem publicznym kierowała zasada neminem

Liderem w tej dziedzinie była również ówczesna Rzeczpospolita, której życiem publicznym kierowała zasada neminem captivabimus nisi iure victum (nikogo nie uwięzimy bez wyroku sądowego) uzyskana przez szlachtę przywilejami z lat 1425 -1433.

Prawa w XVIII w. Duży wkład w rozwój idei praw człowieka wnieśli myśliciele okresu

Prawa w XVIII w. Duży wkład w rozwój idei praw człowieka wnieśli myśliciele okresu oświecenia. W Anglii John Locke głosił, że każdy człowiek ma prawanaturalne do życia, wolności i własności. W drugiej połowie XVIII w. doszło do wielkich rewolucji społecznych: amerykańskiej i francuskiej.

Deklaracja Niepodległości 1776 r.

Deklaracja Niepodległości 1776 r.

Fundamentem amerykańskiej państwowości jest Deklaracja Niepodległości z 1776 r. Wpowadzała ona prawo oporu przeciwko

Fundamentem amerykańskiej państwowości jest Deklaracja Niepodległości z 1776 r. Wpowadzała ona prawo oporu przeciwko władzy działającej wbrew interesom ludu.

Konstytucja Trzeciego Maja 1791 r.

Konstytucja Trzeciego Maja 1791 r.

W Polsce Konstytucja Trzeciego Maja z 1791 roku jako pierwsza w Europie przyjęła za

W Polsce Konstytucja Trzeciego Maja z 1791 roku jako pierwsza w Europie przyjęła za podstawę statusu człowieka w państwie majątek, a nie jak dotychczas jego pochodzenie. Ten akt obok rewolucji francuskiej i amerykańskiej jest uznawany jako trzecia najważniejsza demokratyczna rewolucja ówczesnego świata. Po raz pierwszy w Polsce została zniesiona zasada, iż państwo nie ingeruje w stosunki pomiędzy panem a chłopem.

Zagwarantowała także wolność osobistą osadnikom, którzy przebywali w kraju, nadała prawa mieszczanom. W sferze

Zagwarantowała także wolność osobistą osadnikom, którzy przebywali w kraju, nadała prawa mieszczanom. W sferze swobód obywatelskich przyznano mieszczanom z miast królewskich nietykalność osobistą. Władzę w państwie pozostawiono w rękach tylko tej grupy szlachty, która posiadała majątki, wyłączono więc z wpływu na losy państwa szlachtę gołotę. Za religię dominującą uznano katolicyzm, ale zapewniono opiekę ze strony państwa innym wyznaniom.

Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela 1789 r.

Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela 1789 r.

Drugim ważnym aktem prawnym była Deklaracja Praw Człowieka i Obywateladokument programowy rewolucji francuskiej, uchwalony

Drugim ważnym aktem prawnym była Deklaracja Praw Człowieka i Obywateladokument programowy rewolucji francuskiej, uchwalony 26 sierpnia 1789 r. Zapisano w niej prawa do wolności, równości, bezpieczeństwa oraz prawo do oporu.

Prawa w XIXw. W XIX wieku idee praw człowieka upowszechniły się. Na Kongresie Wiedeńskim

Prawa w XIXw. W XIX wieku idee praw człowieka upowszechniły się. Na Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. ogłoszono deklaracje o zniesieniu handlu niewolnikami. W połowie tegoż wieku zaczęto tworzyć prawa humanitarne.

Prawa w XX w. W 1919 roku powstała Liga Narodów, która była pierwszą międzynarodową

Prawa w XX w. W 1919 roku powstała Liga Narodów, która była pierwszą międzynarodową organizacją mającą za zadanie zapewnienie pokoju na świecie. Prawdziwy przełom w dziedzinie praw człowieka nastąpił dopiero po II wojnie światowej. W czasie jej trwania doszło do łamania praw człowieka na niespotykaną skalę. W 1945 roku powstała Organizacja Narodów Zjednoczonych, której jednym z celów stała się ochrona praw człowieka.

Prawa w XX w. W 1948 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Powszechną Deklarację Praw

Prawa w XX w. W 1948 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Powszechną Deklarację Praw Człowieka - pierwszy kompletny katalog praw człowieka. Deklaracja oraz uchwalone w 1966 roku Pakty Praw Człowieka stały się podstawą uniwersalnego systemu ochrony praw człowieka. W ślad za nim zaczęto tworzyć systemy regionalne.

Deklaracja uznaje, że „przyrodzona godność wszystkich członków wspólnoty ludzkiej jest podstawą wolności, sprawiedliwości i

Deklaracja uznaje, że „przyrodzona godność wszystkich członków wspólnoty ludzkiej jest podstawą wolności, sprawiedliwości i pokoju na świecie” i wiąże się z uznaniem fundamentalnych praw człowieka, np. prawo do życia, do wolności. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela jest pierwszym kompletnym katalogiem praw człowieka. Prawa człowieka nie są przywilejami tylko, należną mu własnością.

Prawa dzieci Ważne dokumenty, z punktu widzenia praw dziecka to: Deklaracja Praw Dziecka z

Prawa dzieci Ważne dokumenty, z punktu widzenia praw dziecka to: Deklaracja Praw Dziecka z 1924 roku zwana Genewską. Zawiera 5 zasad, które mówią o tym, jak powinno wyglądać traktowanie dzieci przez dorosłych. Podkreśla się tu, iż nie powinno na nie mieć względu rasa, narodowość, czy wyznanie.

Deklaracja Praw Dziecka z 1959 roku, która została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Zawarte

Deklaracja Praw Dziecka z 1959 roku, która została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Zawarte w niej jest 10 zasad, a zwłaszcza między innymi takie jak: v równość wszystkich dzieci, v możliwość szczególnej ochrony prawnej, v prawo do nazwiska i obywatelstwa, v bezpłatna i obowiązkowa nauka na poziomie co najmniej podstawowym.

Konwencja Praw Dziecka - przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. Nazywa

Konwencja Praw Dziecka - przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. Nazywa się ją światową konstytucją praw dziecka. Podpisana została przez 191 państw oprócz USA. Jest to pierwszy dokument międzynarodowy, zawierający tak szeroki katalog praw dziecka. Uchwalenie Konwencji jest jednym z ważniejszych osiągnięć Polski, która była inicjatorem jej uchwalenia.

Łamanie praw człowieka

Łamanie praw człowieka

Kobiety jako tania siła robocza Kobiety, bo to właśnie one są zazwyczaj zatrudniane w

Kobiety jako tania siła robocza Kobiety, bo to właśnie one są zazwyczaj zatrudniane w fabrykach-stanowią bowiem od 80 do 90% pracowników światowego przemysłu odzieżowego. W pracy migrują ze wsi do miast już w bardzo młodym wieku- zazwyczaj mają od 16 do 25 lat, choć wyjeżdżają też czternastolatki. Często kończy się to dla nich tragicznie, bowiem długi czas pracy w fabrykach sprawia, że muszą pracować także w nocy, kiedy dochodzi do wielu przypadków napaści fizycznej i seksualnej.

Złe warunki pracy Producenci ubrań oszczędzają na wszystkim, także na warunkach pracy robotników. Nie

Złe warunki pracy Producenci ubrań oszczędzają na wszystkim, także na warunkach pracy robotników. Nie mają miedzy innymi zapewnionej odzieży ochronnej, a pracują często z toksycznymi substancjami. Pomieszczenia, w których pracują robotnicy, są nadmiernie zatłoczone i nie spełniają podstawowych standardów bezpieczeństwa. Dla przykładu, w fabrykach zamyka się zazwyczaj wyjścia awaryjne, żeby utrudnić pracownikom wymykanie się na nieformalne przerwy. Ci, którzy przeżyli ostatnią tragedię w Bangladeszu, opowiadali właśnie o zamkniętych wyjściach przeciwpożarowych, które mogły uratować życie setkom kobiet pracujących w zawalonym budynku.

Wykorzystywanie dzieci w krajach azjatyckich i Chinach Zdarza się również, że w fabrykach nielegalnie

Wykorzystywanie dzieci w krajach azjatyckich i Chinach Zdarza się również, że w fabrykach nielegalnie zatrudniane są dzieci. W 2007 roku wyszło na jaw, że w manufakturze produkującej w Indiach odzież dla jednej ze znanych brytyjskich marek pracują dzieci w wieku od 10 do 13 lat.

Dlaczego produkcja w Azji się opłaca? Koszt pracy to zaledwie 22 centy. Europejskie czy

Dlaczego produkcja w Azji się opłaca? Koszt pracy to zaledwie 22 centy. Europejskie czy amerykańskie fabryki nie mają szans, by zatrzymać kapitał w swoich krajach, ponieważ azjatyccy konkurenci koszty produkcji zredukowali naprawdę do minimum.

Organizacją, która w szczególny sposób dba o kwestie ochrony praw człowieka jest Amnesty International

Organizacją, która w szczególny sposób dba o kwestie ochrony praw człowieka jest Amnesty International jest ruchem ogólnoświatowym ludzi, którzy działają na rzecz praw człowieka. Jej członkowie wyłącznie z dobrej woli oddają swój czas oraz energię, by pomagać ofiarom przypadków naruszeń praw człowieka. Zasadniczą formą na jakiej opiera swą działalność Amnesty Internetional jest prowadzenie różnorakich kampanii.

Dziękujemy za uwagę

Dziękujemy za uwagę