Az intzmny kulcsfigurja a knyvtros Csillag Ferenc pedaggiai

  • Slides: 31
Download presentation
Az intézmény kulcsfigurája: a könyvtáros Csillag Ferenc pedagógiai szakértő 2009. március 11.

Az intézmény kulcsfigurája: a könyvtáros Csillag Ferenc pedagógiai szakértő 2009. március 11.

A könyvtár elhelyezése • Miért lényeges, hogy a könyvtár az iskola középpontjában legyen? KÖZÉPPONT

A könyvtár elhelyezése • Miért lényeges, hogy a könyvtár az iskola középpontjában legyen? KÖZÉPPONT (fn. ) ANGOL: midst (en), centre (en), center (en) FRANCIA: centre (fr) NÉMET: Mittelpunkt (de) OLASZ: centro (it) SPANYOL: centro (es)

A könyvtár elhelyezése • Az információszerzés központja • A „nyugalom szigete” • A használók

A könyvtár elhelyezése • Az információszerzés központja • A „nyugalom szigete” • A használók körének találkozóhelye Mindez az intézményi kommunikáció alapfeltétele! (írott, szóbeli stb. ) Pedagógiai jelentősége: a tanuló úgy talál-kozik a felnőttel, hogy a nap eseményeit

A könyvtár elhelyezése Földrajzi, fizikai központ? (az adottságok nem változtathatóak meg, de feladat, hogy

A könyvtár elhelyezése Földrajzi, fizikai központ? (az adottságok nem változtathatóak meg, de feladat, hogy az intézmény szellemiségének központjává váljon). Az alaptevékenység is ezt biztosíthatja: - szabályzatok, - iskolatörténeti dokumentumok, - módszertani anyagok tárhelye.

A könyvtár elhelyezése Feladat: 1. /Mi szükséges ahhoz, hogy az intézmény központja legyen a

A könyvtár elhelyezése Feladat: 1. /Mi szükséges ahhoz, hogy az intézmény központja legyen a könyvtár? – gondolkodjanak el ezen a problémán. 2. / Mit tett Ön e cél megvalósítása érdekében? (A szöveges értékelésen túl adjon pontszámot is a 12 -es skálán!)

A könyvtáros személye: A könyvtáralapító: könyvtáralapító Bod Péter A rendszerező: Toldy Ferenc

A könyvtáros személye: A könyvtáralapító: könyvtáralapító Bod Péter A rendszerező: Toldy Ferenc

A könyvtáros személye: A tudósok mecénása: gróf Teleki József A tanár könyvtáros: Jobbágy Károly

A könyvtáros személye: A tudósok mecénása: gróf Teleki József A tanár könyvtáros: Jobbágy Károly

A könyvtáros személye: Zsófi néni, akivel naponta találkozunk, ő az iskola könyvtárosa. Jellemezzük őt!

A könyvtáros személye: Zsófi néni, akivel naponta találkozunk, ő az iskola könyvtárosa. Jellemezzük őt! Kérem, vegyék figyelembe a következő hívószavakat! (napi tevékenysége, konfliktusai, örömei, kudarcai, emberi kapcsolatai, szakmaisága) Zsófi néni = vezető és kulcsfigura

A könyvtáros személye: Napi tevékenysége: aktív, kutató, módszeres, szigorú, következetes, szabálykövető Konflikusai: ragaszkodik a

A könyvtáros személye: Napi tevékenysége: aktív, kutató, módszeres, szigorú, következetes, szabálykövető Konflikusai: ragaszkodik a szabályokhoz, nem tesz engedményeket, Örömei: pénzt kap beszerzésre, már olvas Tibi, a kolléga felhívja egy tanulmányra a figyelmét, Kudarcai: egyesek fütyülnek a szabályokra, a vissza nem kerülő folyóiratok, a vezető nem tekinti pedagógusnak, Emberi kapcsolatai: szélesek, csak azt sajnálja, hogy nem jut mindenkire ideje, Szakmaisága: magasfokú, a törvények, a rendeletek biztos

A könyvtáros személye: Alapszabály: a pedagógus pályán mindenki vezető ill. vezetett. A könyvtáros is

A könyvtáros személye: Alapszabály: a pedagógus pályán mindenki vezető ill. vezetett. A könyvtáros is vezető!!! Sőt KULCSFIGURA: - a vezető segítője, a kollégák szakmaiságának őre, példa, magatartása mintául szolgál, a tanulók meghallgatója, segítője, mentora.

A könyvtáros személye: Melyik személyhez fordulna bizalommal - kollégaként, - vezetőként, - diákként, -

A könyvtáros személye: Melyik személyhez fordulna bizalommal - kollégaként, - vezetőként, - diákként, - szülőként, - fenntartóként? Cili néni Zsófi néni

Követelmények az irányítás során: (1. ) sejt, sejtrendsze r, szövet = emberi agy Cél:

Követelmények az irányítás során: (1. ) sejt, sejtrendsze r, szövet = emberi agy Cél: a rendszerben való gondolkodás, cselekvés hasonló a könyvtár is; könyv, szakgyűjtemény, majd könyvtár hosszabb távra stratégiát alakít ki.

Követelmények az irányítás során: (2. ) „Azonnal kérem a következő kiadványokat!” • A könyvtáros

Követelmények az irányítás során: (2. ) „Azonnal kérem a következő kiadványokat!” • A könyvtáros a munkafolyamatok tervszerű végrehajtója, avagy tűzoltó? Határozzuk meg a „tűzoltó” szerepkör veszélyeit!

Követelmények az irányítás során: (3. ) Az információ áramlás biztosítása; központban a könyvtáros! (nem

Követelmények az irányítás során: (3. ) Az információ áramlás biztosítása; központban a könyvtáros! (nem szűrhet, nem szelektálhat)

Követelmények az irányítás során: (4. ) Az intézmény kommunikációs rendszerének központja a könyvtár. A

Követelmények az irányítás során: (4. ) Az intézmény kommunikációs rendszerének központja a könyvtár. A felelősségteljes, az objektív tájékoztatás őre a könyvtáros. (Ezért fontos a vezetővel való nyílt együttműködés. ) [Néhány „dolog” itt eldőlhet. ]

Követelmények az irányítás során: (5. ) A tervezettség kérdése Sokszor nem is értik a

Követelmények az irányítás során: (5. ) A tervezettség kérdése Sokszor nem is értik a kollégák, hogy a könyvtárban tervezett, tervszerű munka folyik. Csak a felszínt látják, így ítéletet is mondanak. („Könnyű Zsófinak, mert nem megy órákra, nem javít dolgozatokat!) Vitatkozzunk! Ha ezt a mondatot hallaná, akkor miként reagálna?

Követelmények az irányítás során: (6. ) A vezető egyik legfontosabb tulajdonsága: munkavégzésének stratégiai tervezése.

Követelmények az irányítás során: (6. ) A vezető egyik legfontosabb tulajdonsága: munkavégzésének stratégiai tervezése. Soroljanak fel stratégiai jelentőségű munkafolyamatokat a könyvtárosi munkában! (Segítésként: előkészítő szakasz, megvalósítási szakasz, értékelési szakasz)

Követelmények az irányítás során: (7. ) A konfliktuskezelés problematikája – vizsgálandó: • az ok,

Követelmények az irányítás során: (7. ) A konfliktuskezelés problematikája – vizsgálandó: • az ok, • a szereplők hierarchikus viszonya, • a tartóssága (személyes hosszan elnyúló vagy alkalmi, csupán egy eseményre korlátozódik), • a szabályozottság kérdése, • a felek szándéka, törekednek-e a meg-

Követelmények az irányítás során: (8. ) A konfliktusoldás egy színtere lehet a könyvtár: •

Követelmények az irányítás során: (8. ) A konfliktusoldás egy színtere lehet a könyvtár: • csönd, nyugalom, • értékközvetítő szerepe van! Miért szükséges segíteni? Magyarázzuk a képeket! Ajánljanak módszereket!

Követelmények az irányítás során: (9. ) Konfliktushelyzetek Az erővonalak széttartóak Nincs mód, szándék a

Követelmények az irányítás során: (9. ) Konfliktushelyzetek Az erővonalak széttartóak Nincs mód, szándék a feloldásra!

Követelmények az irányítás során: (10. ) Nyugalom, alapvető derű, optimizmus. Légkör: Ormai Vera szerint:

Követelmények az irányítás során: (10. ) Nyugalom, alapvető derű, optimizmus. Légkör: Ormai Vera szerint: „Az iskolai légkört leginkább a személyes viszonyok és a tárgyi körülmények befolyásolják. (…) ez az elégedettségben és a produktivitásban mérhető. ” Ez a megállapítás sokszorosan igaz a könyvtárakra.

Követelmények az irányítás során: (11. ) Bár az iskola középpontjában van, kell legyen, ugyanakkor

Követelmények az irányítás során: (11. ) Bár az iskola középpontjában van, kell legyen, ugyanakkor egy sziget is. Mit tesz napi munkája során a „sziget” megteremtése érdekében?

Gondolatok a környezetről (1. ) Az otthonosság elemei: - kényelem, - rendezettség, - tisztaság,

Gondolatok a környezetről (1. ) Az otthonosság elemei: - kényelem, - rendezettség, - tisztaság, - célszerűség, - a funkciók szétvá-lasztása,

Gondolatok a környezetről (2. ) A B C Kinél lesz több olvasó? (Indokolja!)

Gondolatok a környezetről (2. ) A B C Kinél lesz több olvasó? (Indokolja!)

Gondolatok a környezetről (3. ) A pedagógus szakma bármennyire is törekszik a megújulásra, de

Gondolatok a környezetről (3. ) A pedagógus szakma bármennyire is törekszik a megújulásra, de konzervatív. Ennek a megjelenésben, a megszólalásokban is tükröződni kell! Játsszunk! Divattanácsadás következik. Kérem, döntsék el a kinézet alapján, munkáltatóként kit is alkalmaznának! ( A jelentkezők az életrajzukhoz a következő képeket mellékelték.

Gondolatok a környezetről (4. ) A C B D E F

Gondolatok a környezetről (4. ) A C B D E F

Gondolatok a környezetről (5. ) Miért tragikus a látható eszközök hiánya a könyvtáros kezében?

Gondolatok a környezetről (5. ) Miért tragikus a látható eszközök hiánya a könyvtáros kezében? „Történetet kérek!” Óh, az a toll! – címmel

Gondolatok a környezetről (6. ) Szükségesek-e a kiírások? „Piros rózsa, kék nefelejcs, Túlórádat el

Gondolatok a környezetről (6. ) Szükségesek-e a kiírások? „Piros rózsa, kék nefelejcs, Túlórádat el ne felejtsd! ÍZLÉS! „Zöld erdőben jártam, kis ibolyát láttam, El akart hervadni, szabad a könyvet leadni!

Gondolatok a környezetről (7. ) Az elérhetőség problematikája - mindig, mindent, - van-e, lehet-e

Gondolatok a környezetről (7. ) Az elérhetőség problematikája - mindig, mindent, - van-e, lehet-e „tiltott gyümölcs”? A szabályok betartatása nem tiltás!

Gondolatok a környezetről (8. ) Ha egyszer zárt ajtót talál az olvasó, akkor ne

Gondolatok a környezetről (8. ) Ha egyszer zárt ajtót talál az olvasó, akkor ne képzelje azt, hogy a könyvtáros nincs jelen. Tudnia kell mindenkinek, hogy feldolgozás folyik ezekben az órákban is! Magritt e

Végezetül: Zsófi néni akkor lesz derűs, elégedett, tehát harmonikus vezető, ha személyét, céljait elfogadják,

Végezetül: Zsófi néni akkor lesz derűs, elégedett, tehát harmonikus vezető, ha személyét, céljait elfogadják, s nem kezelik „különös szerzetként”! Ez adja az örök optimizmusom at! … s amit átad, az mindenkinek egy életre szóló útmutatás.