Rola i kompetencje Menedera w zarzdzaniu Marcin Tomaszewski

  • Slides: 22
Download presentation
Rola i kompetencje Menedżera w zarządzaniu Marcin Tomaszewski Remigiusz Strzęciwilk Konrad Van Kerckhoven

Rola i kompetencje Menedżera w zarządzaniu Marcin Tomaszewski Remigiusz Strzęciwilk Konrad Van Kerckhoven

Menedżer jest to osoba, której podstawowym zadaniem jest realizacja procesu zarządzania, czyli podejmowanie decyzji,

Menedżer jest to osoba, której podstawowym zadaniem jest realizacja procesu zarządzania, czyli podejmowanie decyzji, planowanie i organizowanie, które mają zapewnić zwiększenie efektywności działania. Cechuje się poczuciem odpowiedzialności, strategicznego myślenia i przewidywania. Menedżerów można podzielić według szczebli: najwyższego szczebla (np. prezydent, prezes) średniego szczebla (np. kierownik działu) pierwszej linii (np. brygadzista).

Podstawowe umiejętności związane z kompetencjami kierowniczymi.

Podstawowe umiejętności związane z kompetencjami kierowniczymi.

Zarządzanie sobą w czasie: Zarządzając pracą innych, dobrze być samemu zorganizowanym i rozumieć naturę

Zarządzanie sobą w czasie: Zarządzając pracą innych, dobrze być samemu zorganizowanym i rozumieć naturę efektywnej pracy człowieka. Menedżer ograniczy w ten sposób brak skuteczności (swojej i pracowników), jak również zjawiska pracoholizmu i wypalenia zawodowego. Nieodzowna jest tu także znajomość metod stawiania celów i wyznaczania drogi do jej realizacji.

Posiadanie wizji i strategii jej urzeczywistnienia. Przykłady skutecznych menedżerów i ludzi sukcesu pokazują, że

Posiadanie wizji i strategii jej urzeczywistnienia. Przykłady skutecznych menedżerów i ludzi sukcesu pokazują, że najefektywniejsi z nich posiadają wizję przyszłości i siłę do tego, by ją realizować, a przede wszystkim, inspirować innych do osiągania wspólnych celów.

Rekrutacja i de-rekrutacja pracowników. Dobrego menedżera można poznać po jego podejściu do procesu rekrutacji

Rekrutacja i de-rekrutacja pracowników. Dobrego menedżera można poznać po jego podejściu do procesu rekrutacji i de-rekrutacji pracowników. Deleguje w tym zakresie niewiele i zawsze ma ostatnie słowo, przy czym rzadko popełnia błędy w polityce personalnej

Wdrożenie i adaptacja nowego pracownika. Brak profesjonalnego podejścia do pracownika w pierwszym etapie jego

Wdrożenie i adaptacja nowego pracownika. Brak profesjonalnego podejścia do pracownika w pierwszym etapie jego pracy, skutkuje pozostawieniem go samemu sobie, co spowoduje, ze jego potencjał będzie wykorzystany z opóźnieniem lub wcale. Wprowadzając nowego członka zespołu menedżer musi uwzględnić czynniki psychologiczne, społeczne i kulturowe, tak po stronie nowego pracownika, jak i po stronie zespołu i firmy.

Przekazywanie informacji. Dbałość o przepływ informacji, ograniczanie barier komunikacyjnych, udrażnianie kanałów komunikacyjnych, to istotne

Przekazywanie informacji. Dbałość o przepływ informacji, ograniczanie barier komunikacyjnych, udrażnianie kanałów komunikacyjnych, to istotne zagadnienia w pracy menedżera. Tworzenie spójnej strategii komunikacyjnej, dzięki której ograniczy się występowanie kryzysów, podwójnej pracy, niedoinformowania, pojawienia się plotek, sprawi, że zespół będzie działał efektywnie i realizował wyznaczony cel.

Słuchanie. Umiejętność słuchania określa skuteczność menedżera. Dzięki niej, będąc wrażliwym na to, co ma

Słuchanie. Umiejętność słuchania określa skuteczność menedżera. Dzięki niej, będąc wrażliwym na to, co ma do powiedzenia pracownik, menedżer pomoże mu radzić sobie z trudnymi emocjami, zauważy i wdroży jego pomysły, a tym samym zmotywuje go do lepszej pracy, wzmacniając jego poczucie wartości.

Delegowanie. Jest to umiejętność przekazywania innym zadań do wykonania wraz z odpowiedzialnością i uprawnieniami

Delegowanie. Jest to umiejętność przekazywania innym zadań do wykonania wraz z odpowiedzialnością i uprawnieniami związanymi z ich realizacją. Luka w tej kompetencji sprawi, że praca menedżera będzie nieefektywna i szybko wypali się w swojej roli.

Motywowanie. Jest to bardzo ważna umiejętność dla menedżera, która polega na integrowaniu ludzi wokół

Motywowanie. Jest to bardzo ważna umiejętność dla menedżera, która polega na integrowaniu ludzi wokół celów i zadań oraz stymulowaniu ich zaangażowania. Menedżer wyzwala w ten sposób inicjatywę, energię i potencjał pracowników do odpowiedzialności i samodzielnego podejmowania się zadań, zgodnych z jego wizją.

Wyznaczanie celów. Wyznaczanie motywujących i adekwatnych celów sobie i pracownikom, mających na celu poprawę

Wyznaczanie celów. Wyznaczanie motywujących i adekwatnych celów sobie i pracownikom, mających na celu poprawę jakości podejmowanych działań, to kompetencja nie do przecenienia. Dzięki niej menedżer przybliża zespół do realizacji wymagań, które zostały ustanowione, dodatkowo wpływając motywująco na atmosferę w zespole.

Rozwój i ocena pracowników. Coaching, szkolenie, mentoring, e-learning, szkolenie na miejscu pracy, dzielenie się

Rozwój i ocena pracowników. Coaching, szkolenie, mentoring, e-learning, szkolenie na miejscu pracy, dzielenie się najlepszymi praktykami, przygotowanie do awansu i rozszerzanie zakresu kompetencji, to tylko z niektórych narzędzi do wykorzystania przez menedżera. Ocena postępów dokonanych przez pracownika w dłuższych i krótszych okresach czasu, sprawiedliwa ocena pracy i realizacji określonych celów pomaga pracownikom dawać z siebie jeszcze więcej.

Udzielanie informacji zwrotnej. Bieżące informowanie pracownika o postępach w jego działaniach, niedociągnięciach, sukcesach, to

Udzielanie informacji zwrotnej. Bieżące informowanie pracownika o postępach w jego działaniach, niedociągnięciach, sukcesach, to podstawowe narzędzie pracy menedżera. Dzięki rzetelnej informacji pracownicy poczują się bezpiecznie, a menedżer będzie postrzegany pozytywnie. Udzielając informacji zwrotnych wyznaczy się ramy zachowania pracowników w przyszłości.

Kontrolowanie. Jest to proces zmierzający do zapewnienia, by rzeczywiste działania były zgodne z planowanymi.

Kontrolowanie. Jest to proces zmierzający do zapewnienia, by rzeczywiste działania były zgodne z planowanymi. Menedżer musi się upewniać, czy działania członków zespołu rzeczywiście zbliżają ją do przyjętych celów: czyli ufać i kontrolować.

Monitorowanie. Bieżąca kontrola działań zleconych pracownikowi, sprawdzanie, czy procedury firmowe i standardy jakości są

Monitorowanie. Bieżąca kontrola działań zleconych pracownikowi, sprawdzanie, czy procedury firmowe i standardy jakości są przestrzegane, to działania potrzebne menedżerowi do tego, aby nie doprowadzić do kryzysowych sytuacji w dłuższym czasie.

Podejmowanie decyzji. Jest to umiejętność menedżera polegająca na dokonywaniu wyboru, podejmowaniu określonego działania w

Podejmowanie decyzji. Jest to umiejętność menedżera polegająca na dokonywaniu wyboru, podejmowaniu określonego działania w warunkach presji czasu. Trzeba oceniać, kiedy decyzję podjąć samodzielnie, kiedy skorzystać z porady specjalistów oraz kiedy podjąć decyzję demokratycznie.

Kreatywność. Umiejętność wykorzystania swojej wiedzy w sposób, który zwiększy efektywność prac zespołu. Menedżer musi

Kreatywność. Umiejętność wykorzystania swojej wiedzy w sposób, który zwiększy efektywność prac zespołu. Menedżer musi stosować techniki wspierające kreatywność, takie jak np. burza mózgów. Pomagają one w zwiększaniu wykorzystania potencjału indywidualnego i grupowego.

Rozwiązywanie konfliktów. Doprowadzanie do rozwiązania konfliktu w interesie zespołu, to sztuka która menedżerowi przydaje

Rozwiązywanie konfliktów. Doprowadzanie do rozwiązania konfliktu w interesie zespołu, to sztuka która menedżerowi przydaje się w sytuacjach kryzysowych. Umiejętność zarządzania konfliktem i rozumienia jego natury, może pomóc w dłuższym czasie przetrwać grupie nawet najtrudniejsze chwile.

Prowadzenie zebrań. Menedżer musi posiadać kompetencję efektywnego prowadzenia zebrań, w trakcie których rozwiąże bieżące

Prowadzenie zebrań. Menedżer musi posiadać kompetencję efektywnego prowadzenia zebrań, w trakcie których rozwiąże bieżące problemy, wykorzystując potencjał pracowników do usprawniania procesów, motywując ich do pracy, zbierając opinie i rozwiązując konflikty. Kompetencja ta pozwala na skuteczne prowadzenie zespołu przez mniejsze, bądź większe zawirowania wokół niego.

3 główne kategorie ról i kompetencji menedżera Interpersonalne (reprezentant, łącznik, przywódca) Komunikacyjne (monitor, osoba

3 główne kategorie ról i kompetencji menedżera Interpersonalne (reprezentant, łącznik, przywódca) Komunikacyjne (monitor, osoba upowszechniająca informacje, rzecznik) Decyzyjne (inicjator zmian, osoba rozwiązująca problemy, osoba rozmieszczająca zasoby, negocjator)

Bibliografia http: //pl. wikipedia. org/wiki/Mened%C 5%BCer http: //www. topmenedzer. pl/2008/12/rolamenedzera/ http: //www. arkdoradztwo. pl/pl/czytelnia/o_zarzadzaniu/117.

Bibliografia http: //pl. wikipedia. org/wiki/Mened%C 5%BCer http: //www. topmenedzer. pl/2008/12/rolamenedzera/ http: //www. arkdoradztwo. pl/pl/czytelnia/o_zarzadzaniu/117. html