Kompetencje kluczowe Kompetencje mikkie Czyli co pracodawcy ceni

  • Slides: 23
Download presentation
Kompetencje kluczowe Kompetencje miękkie. Czyli co pracodawcy cenią najbardziej?

Kompetencje kluczowe Kompetencje miękkie. Czyli co pracodawcy cenią najbardziej?

Kompetencje kluczowe

Kompetencje kluczowe

Kompetencje kluczowe Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 18 grudnia 2006

Kompetencje kluczowe Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 18 grudnia 2006 w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie.

Po co rozwijać kompetencje kluczowe? Unia Europejska próbuje wspierać rozwój wszystkich obywateli UE poprzez

Po co rozwijać kompetencje kluczowe? Unia Europejska próbuje wspierać rozwój wszystkich obywateli UE poprzez zdefiniowanie najważniejszych i najbardziej podstawowych umiejętności, które człowiek powinien rozwijać w trakcie swojego życia, żeby osiągnąć sukces w sferze zawodowej i prywatnej.

Kompetencje kluczowe Proces kształtowania i rozwijania w sobie kompetencji kluczowych trwa przez całe życie

Kompetencje kluczowe Proces kształtowania i rozwijania w sobie kompetencji kluczowych trwa przez całe życie i nigdy się nie kończy!

1. Porozumiewanie się w języku ojczystym Polega m. in. na: -czytaniu i słuchaniu ze

1. Porozumiewanie się w języku ojczystym Polega m. in. na: -czytaniu i słuchaniu ze zrozumieniem, -wyrażaniu się w sposób precyzyjny i zwięzły, -umiejętności pisania różnego typu tekstów, -umiejętności oddzielania informacji istotnych od nieistotnych, -umiejętności korzystania z dodatkowych materiałów (schematy, wykresy, mapy etc. ) Umiejętność, która pozwala : -wyrażać swoje myśli, uczucia i opisywać zdarzenia zarówno w języku mówionym, jak i na piśmie (słuchanie, mówienie, czytanie i pisanie) -utrzymywać kontakty z innymi ludźmi na polu nauki, pracy, a także w domu i w czasie wolnym.

2. Porozumiewanie się w języku obcym Polega m. in. na: -znajomości słownictwa, gramatyki, a

2. Porozumiewanie się w języku obcym Polega m. in. na: -znajomości słownictwa, gramatyki, a także intonacji danego języka, -znajomości i rozumieniu różnego typu tekstów (poezja, artykuły prasowe, strony internetowe, instrukcje, listy, raporty etc. ) -świadomości różnych obyczajów związanych z komunikacją obowiązujących w danych społecznościach.

3. Kompetencje matematyczne Polegają na umiejętności: -dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia i obliczania proporcji, -dokonywania

3. Kompetencje matematyczne Polegają na umiejętności: -dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia i obliczania proporcji, -dokonywania obliczeń w pamięci i pisemnie, - stosowania przeliczników wag i miar, - zastosowania zasad matematyki w myśleniu: zdolność do logicznego i analitycznego myślenia, śledzenia toku rozumowania innych, - umiejętność myślenia przestrzennego , Wykorzystuje się je m. in. - w zarządzaniu domowym budżetem (równoważenie wpływów i wydatków, planowanie wydatków, oszczędzanie), -podczas robienia zakupów (porównywanie cen, rozumienie pojęcia objętości, wag i miar, wyliczanie pieniędzy, w tym również przeliczanie na inne waluty)

4. Kompetencje informatyczne Na kompetencje informatyczne składają się: - dobra znajomość i umiejętność korzystania

4. Kompetencje informatyczne Na kompetencje informatyczne składają się: - dobra znajomość i umiejętność korzystania z tzw. technologii społeczeństwa informacyjnego (TSI) w różnych sytuacjach: w pracy, w czasie wolnym, w trakcie komunikacji. -umiejętnościach – wykorzystania komputerów i innych multimediów do pozyskiwania, oceny, gromadzenia, tworzenia, przedstawiania i wymiany informacji, a także do porozumiewania się i uczestniczenia we współpracy w sieci.

5. Umiejętność uczenia się to świadomość: -własnego stylu uczenia się, -swoich mocnych i słabych

5. Umiejętność uczenia się to świadomość: -własnego stylu uczenia się, -swoich mocnych i słabych stron, -stanu posiadanej wiedzy i uzdolnień. Umiejętność uczenia się jest ściśle związana z planowaniem własnej ścieżki kariery Umiejętność uczenia się to także zdolność: -do poświęcenia czasu i uwagi na naukę, -umiejętność krytycznego myślenia, -dyscyplina, wytrwałość. By osiągnąć tę kompetencję, konieczne jest posiadanie obrazu samego siebie, jak i motywacji do nieustannego rozwijania się.

6. Kompetencje społeczne i obywatelskie Na te kompetencje składają się m. in. : -rozumienie

6. Kompetencje społeczne i obywatelskie Na te kompetencje składają się m. in. : -rozumienie wzorców zachowań ogólnie akceptowanych, -umiejętność pracy w grupie, -zdolność do budowania zaufania - zdolność do współczucia w innych ludziach, -zdolność do odpowiedzialnego wykonywania powierzonych zadań - gotowość do uczenia się -umiejętność oddzielenia sfery prywatnej od zawodowej i niechęć do przenoszenia konfliktów zawodowych na życie prywatne,

7. Inicjatywność i przedsiębiorczość Na te kompetencje składają się: -kreatywność, -innowacyjność, -podejmowanie ryzyka, -umiejętność

7. Inicjatywność i przedsiębiorczość Na te kompetencje składają się: -kreatywność, -innowacyjność, -podejmowanie ryzyka, -umiejętność planowania, -organizowania, analizowania, oceny, zarządzania i wdrażania projektu -umiejętność współpracy w zespole, -chęć wprowadzania zmian, -branie odpowiedzialności za swoje działania, -umiejętne stawianie celów. Te kompetencje odnoszą się do naszej zdolności przekształcania idei w czyny.

8. Świadomość i ekspresja kulturalna Na świadomość i ekspresję kulturalną składają się m. in.

8. Świadomość i ekspresja kulturalna Na świadomość i ekspresję kulturalną składają się m. in. : -podstawowa wiedza na temat najważniejszych dzieł kultury, -świadomość dziedzictwa kulturowego własnego kraju i Europy oraz ich miejsca w świecie, -umiejętność identyfikacji i wykorzystania możliwości realizowania działalności kulturalnej, -otwartość na różne formy ekspresji kulturowej, -szacunek dla odmiennych kultur.

Dobry pracownik: (kompetencje personalne i społeczne) • • • przestrzega zasad kultury i etyki,

Dobry pracownik: (kompetencje personalne i społeczne) • • • przestrzega zasad kultury i etyki, jest kreatywny i konsekwentny w realizacji zadań, przewiduje skutki podejmowanych działań, jest otwarty na zmiany, potrafi radzić sobie ze stresem, aktualizuje wiedzę i doskonali umiejętności zawodowe, przestrzega tajemnicy zawodowej, potrafi ponosić odpowiedzialność za podejmowane działania, potrafi negocjować warunki porozumień, współpracuje w zespole.

Kompetencje najbardziej oczekiwane przez pracodawców Kompetencje twarde: Pracodawcy oczekują od pracowników przede wszystkim kompetencji

Kompetencje najbardziej oczekiwane przez pracodawców Kompetencje twarde: Pracodawcy oczekują od pracowników przede wszystkim kompetencji i umiejętności zawodowych. Kompetencje miękkie: czyli kompetencje i umiejętności personalne i społeczne: -utrzymywanie kontaktów z ludźmi, klientami, -kultura osobista, -umiejętność autoprezentacji, -umiejętność pracy z zespole, -umiejętność radzenia sobie ze stresem, -umiejętność negocjowania warunków porozumień, -otwartość na zmiany, -odpowiedzialność za podejmowane działania, -kreatywność i konsekwencja w realizacji działań.

trzynaście kompetencji wspólnych dla wszystkich zawodów szkolnictwa zawodowego, które uczący się nabywa w procesie

trzynaście kompetencji wspólnych dla wszystkich zawodów szkolnictwa zawodowego, które uczący się nabywa w procesie kształcenia zawodowego, opisanych zgodnie z ideą europejskich ram kwalifikacji, w języku efektów kształcenia, które obejmują: • • • • 1) przestrzega zasad kultury i etyki; 2) jest kreatywny i konsekwentny w realizacji zadań; 3) potrafi planować działania i zarządzać czasem; 4) przewiduje skutki podejmowanych działań; 5) ponosi odpowiedzialność za podejmowane działania; 6) jest otwarty na zmiany; 7) stosuje techniki radzenia sobie ze stresem; 8) aktualizuje wiedzę i doskonali umiejętności zawodowe; 9) przestrzega tajemnicy zawodowej; 10) negocjuje warunki porozumień; 11) jest komunikatywny; 12) stosuje metody i techniki rozwiązywania problemów; 13) współpracuje w zespole.

Ranking stopnia ważności kompetencji według badanych pracodawców: 1. Efektywna komunikacja; 2. Znajomość języków obcych;

Ranking stopnia ważności kompetencji według badanych pracodawców: 1. Efektywna komunikacja; 2. Znajomość języków obcych; 3. Otwartość na uczenie się i stały rozwój; 4. Zaangażowanie; 5. Umiejętność pracy w zespole; 6. Umiejętność określania i uzasadniania priorytetów; 7. Etyczne postępowanie jako postawa w działaniu; 8. Odpowiedzialność; 9. Umiejętność organizacji pracy i efektywnego zarządzania czasem; • 10. Elastyczność i zdolność do adaptacji. • • •

Osoby o wysokim poziomie kompetencji personalnych i społecznych -są lepszymi pracownikami, -szybciej awansują, -mają

Osoby o wysokim poziomie kompetencji personalnych i społecznych -są lepszymi pracownikami, -szybciej awansują, -mają lepsze kontakty z ludźmi, -prezentują wyższy poziom zdolności adaptacyjnych, -rozwijają umiejętność współdziałania, -potrafią pracować w grupie i polubownie rozwiązywać konflikty, -pracują bardziej efektywnie, a w przypadku • utraty pracy, szybciej znajdują nowe zatrudnienie.

Kompetencje kluczowe https: //www. youtube. com/watch? v=z_P-Ne 7 Ta. D https: //www. youtube. com/watch?

Kompetencje kluczowe https: //www. youtube. com/watch? v=z_P-Ne 7 Ta. D https: //www. youtube. com/watch? v=y_u. GKt. RLw 88