Pravni aspekti elektronskog poslovanja elektronski potpis Zakon o

  • Slides: 24
Download presentation
Pravni aspekti elektronskog poslovanja, elektronski potpis

Pravni aspekti elektronskog poslovanja, elektronski potpis

Zakon o elektronskom dokumentu, elektronskoj identifikaciji, i uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju n

Zakon o elektronskom dokumentu, elektronskoj identifikaciji, i uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju n Zakon o elektronskom potpisu n Zakon o elektronskom dokumentu n

Elektronsko poslovanje n n n Elektronsko poslovanje (engl. E-business) jeste vođenje poslova na Internetu,

Elektronsko poslovanje n n n Elektronsko poslovanje (engl. E-business) jeste vođenje poslova na Internetu, što ne podrazumeva samo kupovinu i prodaju, već organizaciju poslovanja firme u mrežnom okruženju, organizovanje poslovne komunikacije prema klijentima i brigu o klijentima. Izraz elektronsko poslovanje je prvi put upotrebljen od strane američke kompanije IBM da bi se označilo poslovanje uz značajnu primenu savremene, elektronske tehnologije. Do tada se ovaj izraz odnosio na poslovanje u sektoru elektronike. Pod elektronskim poslovanjem podrazumevamo obavljanje poslovnih procesa uz primenu elektronske tehnologije.

n n n U dosadašnjem periodu e-poslovanje je doživelo posebnu ekspanziju u maloprodaji, izdavaštvu

n n n U dosadašnjem periodu e-poslovanje je doživelo posebnu ekspanziju u maloprodaji, izdavaštvu i u finansijskim uslugama. Prednost elektronskog u odnosu na tradicionalno poslovanje su vezane za povećanje kvaliteta, agilnosti, za dodatne usluge sa jedne strane, i za sniženje prodajnih cena, smanjenje vremena izlaska na tržište, odnosno realizivanje transakcija sa druge strane. Takođe se intezivira zajednički nastup na elektronskom tržištu vezan za razvoj elektronskih partnerstva.

Elektronski dokument n Elektronski dokument jeste skup podataka sastavljen od slova, brojeva, simbola, grafičkih,

Elektronski dokument n Elektronski dokument jeste skup podataka sastavljen od slova, brojeva, simbola, grafičkih, zvučnih i video zapisa sadržanih u podnesku, pismenu, rešenju, ispravi ili bilo kom drugom aktu koji sačine pravna i fizička lica ili organi vlasti radi korišćenja u pravnom prometu ili u upravnom, sudskom ili drugom postupku pred organima vlasti, ako je elektronski izrađen, digitalizovan, poslat, primljen, sačuvan ili arhiviran na elektronskom, magnetnom, optičkom ili drugom mediju. n Elektronskom dokumentu ne može se osporiti punovažnost ili dokazna snaga samo zato što je u elektronskom obliku, odnosno on ima istu valjanost kao i dokument na papiru ukoliko je sačinjen na odgovarajući

Elektronski potpis n n Digitalni potpis (eng. Digital Signature) je skup podataka u elektronskom

Elektronski potpis n n Digitalni potpis (eng. Digital Signature) je skup podataka u elektronskom obliku koji su dodati ili logički pridruženi elektronskim porukama ili dokumentima i služe kao metod za identifikaciju potpisnika. Svrha digitalnog potpisa je da potvrdi autentičnost sadržaja poruke (dokaz da poruka nije promenjena na putu od pošiljaoca do primaoca), kao i da obezbedi garantovanje identiteta pošiljaoca poruke.

n n digitalni potpis je elektronska zamena rukom pisanog potpisa, a ne digitalna slika

n n digitalni potpis je elektronska zamena rukom pisanog potpisa, a ne digitalna slika ručnog potpisa. Digitalni potis omogućava identifikaciju učesnika u komunikaciji i integritet podataka. Za proveru identiteta i integriteta koristi se javni ključ sadržan u digitalnom sertifikatu. Kvalifikovani elektronski potpis na elektronskom dokumentu (PDF, ODF itd) ima zakonsku snagu svojeručnog potpisa dokumenta na papiru, saglasno Zakonu o elektronskom potpisu i Zakonu o elektronskom dokumentu.

n 1. 2. 3. 4. 5. 6. Najpopularnije aplikacije u kojima se koristi elektronski

n 1. 2. 3. 4. 5. 6. Najpopularnije aplikacije u kojima se koristi elektronski potpis su: zaštićene veb transakcije zaštićene e-mail poruke zaštićeni FTP servisi formiranje VPN (IPSec) mreža bezbedno upravljanje dokumentacijom bezbedna plaćanja putem interneta.

n 1. 2. 3. 4. 5. 6. Najznačajnija polja primene elektronskog potpisa su: elektronsko

n 1. 2. 3. 4. 5. 6. Najznačajnija polja primene elektronskog potpisa su: elektronsko poslovanje (e-Business) elektronska trgovina (e-Commerce) elektronsko bankarstvo (e-Banking) elektronska uprava (e-Government) elektronsko zdravstvo (e-Healthcare) platni sistemi na bazi čip kartica (EMV)

n n Elektronski potpis je različit od faksimila, naime iako vizuelno mogu biti veoma

n n Elektronski potpis je različit od faksimila, naime iako vizuelno mogu biti veoma slični najznačajnija razlika jeste u nivou pouzdanosti. Kako faksimil predstavlja sličicu svojeručnog potpisa on se ne koristi prilikom potpisivanja dokumenata kojima se preuzimaju prava i obaveze, već onda kada se zahteva brzina rada. Elektronskim potpisom obezbeđuje se zaštita integriteta podataka i neporecivost potpisanog elektronskog dokumenta. Jednom stavljen elektronski potpis nije ponovo iskoristiv a u samom elektronskom dokumentu vidi se kada je potpisan. Elektronski potpisan dokument prenesen preko interneta jednako je validan kao i dokument potpisan svojeručno.

Procedura za dobijanje elektronskog potpisa n n n Da bismo dokumente potpisivali elektronski, najpre

Procedura za dobijanje elektronskog potpisa n n n Da bismo dokumente potpisivali elektronski, najpre je potrebno da od ovlašćenog sertifikacionog tela, upisanog u registar sertifikacionih tela dobijemo kvalifikovani elektronski sertifikat. Sertifikaciono telo ( CA-Certification Authority ) je posrednik u elektronskoj komunikaciji. Kvalifikovani elektronski sertifikat može se shvatiti kao identifikacioni kontrolor koji sadrži podatke o izdavaocu i o korisniku sertifikata.

Nadležna sertifikaciona tela za izdavanje kvalifikovanih elektronskih sertifikata n n n Sertifikaciono telo Pošte

Nadležna sertifikaciona tela za izdavanje kvalifikovanih elektronskih sertifikata n n n Sertifikaciono telo Pošte Sertifikaciono telo Privredne komore Sertifikaciono telo MUP HALCOM BG CA ESS CA Sertifikaciono telo Ministarstva odbrane i Vojske Srbije

n n n Svako od ovih sertifikacionih tela pruža različite pogodnosti pa tako je

n n n Svako od ovih sertifikacionih tela pruža različite pogodnosti pa tako je neophodno imati sve relevantne informacije. Tako npr svaki građanin RS koji poseduje čipovanu ličnu kartu može izraditi elektronski sertifikat u MUP-u besplatno i za manje od 10 minuta ( termin se zakazuje on line ) Sertifikaciono telo Pošte izdaje sertifikate i nerezidentima, kojima je to veoma često potrebno npr pred APR-om. Postoji mogućnost nabavljanja nosača ( medija ) elektronskog sertifikata kod ovih sertifikacionih tela čitača smart kartice i USB tokena. I programi poput Adobe Readera predviđaju mogućnost kreiranja elektronskog potpisa i potpisivanja dokumenta istim. Ali ovako kreiran potpis ne može se koristiti pre

n Sve poslove u kojima možemo upotrebiti elektronski potpis delimo u tri grupe: 1.

n Sve poslove u kojima možemo upotrebiti elektronski potpis delimo u tri grupe: 1. One za koje nikako ne možemo upotrebiti elektronski potpis ( prenos prava svojine na nepokretnosti, ugovori iz oblasti naslednog prava, ugovori iz oblasti porodičnog prava. . . ) One kod kojih možemo (poslovi E-uprave, poreske prijave, elektronsko izdavanje građevinske dozvole, poslovanje sa upravom Carina. . . ) One kod kojih moramo koristiti elektronski potpis (finansijski izveštaji u APR-u se od 2015 godine podnose u elektronskoj formi i obezbeđeni kvalifikovanim elektronskim potpisom zakonskog zastupnika). 2. 3.

n 1. 2. Osnovna razlika između kvalifikovanog i nekvalifikovanog elektronskog potpisa Nekvalifikovanim elektronskim potpisom

n 1. 2. Osnovna razlika između kvalifikovanog i nekvalifikovanog elektronskog potpisa Nekvalifikovanim elektronskim potpisom potvrđuje se identitet potpisnika elektronskog dokumenta Kvalifikovanim elektronskim potpisom garantuje se ne samo identitet potpisnika već i integritet e-dokumenta i onemogućava menjanje sadržaja tog i drugih dokumenata. Kvalifikovan elektronski sertifikat i kvalifikovan elektronski potpis mogu koristiti Ovlašćena fizička lica ( od strane pravnog lica ) da zastupaju pravno lice Fizička lica

n n Izmenama i dopunama Zakona o Privrednim društvima 2018 godine predviđena je mogućnost

n n Izmenama i dopunama Zakona o Privrednim društvima 2018 godine predviđena je mogućnost osnivanja firmi online. Ovakvo rešenje je veoma podsticajno i značajno za privrednike jer olakšava ne samo postupak osnivanja firmi nego doprinosi kasnijem uprošćavanju administrativnih i birokratskih procedura. Prilikom osnivanja firmi mnoga dokumenta se i dalje moraju potpisati svojeručno ( OP obrazac, otvaranje trajnog računa firme. . . ), ali finansijski izveštaji se moraju potpisati elektronski.

n n n Upotreba elektronskog potpisa u Srbiji progresivno napreduje, ali još uvek nije

n n n Upotreba elektronskog potpisa u Srbiji progresivno napreduje, ali još uvek nije zaživela. U planu je izrada brojnih podzakonskih pravnih akata čiji će smisao biti da što bolje objasne primenu elektronskog potpisa u Srbiji. To je do sada urađeno samo kada su u pitanju elektronske fakture, gde je Ministarstvo izdalo krajem 2017 godine objašnjenje u vezi sa knjiženjem i izdavanjem faktura u papirnom i elektronskom obliku bez upotrebe pečata i potpisa. Elektronske fakture ne moraju isključivo da sadrže elektronski potpis, već samo identifikacionu oznaku lica ovlašćenog za izdavanje fakture.

Elektronski potpis nije 1. Skeniran ručni potpis 2. Nije digitalna slika (faksimil) n ručnog

Elektronski potpis nije 1. Skeniran ručni potpis 2. Nije digitalna slika (faksimil) n ručnog potpisa

n n n Internet je postao deo svakodnevnog života u savremenom društvu. Primena elektronskog

n n n Internet je postao deo svakodnevnog života u savremenom društvu. Primena elektronskog poslovanja zahteva i pravnu podršku normiranjem pitanja zaštite integriteta elektronskog poslovanja. Javna preduzeća koja obavljaju poslove od opšteg interesa upotrebljavaju elektronsko poslovanje u velikoj meri posebno u delatnostima proizvodnje distribucije, snabdevanja.

Oblast informacione bezbednosti u RS regulisana je: n n n n Zakonom o organizaciji

Oblast informacione bezbednosti u RS regulisana je: n n n n Zakonom o organizaciji i nadležnosti državnih organa za borbu protiv visoko tehnološkog kriminala Zakonom o informacionoj bezbednosti Zakonom o tajnosti podataka Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti Zakonom o elektronskim komunikacijama Zakonom o potvrđivanju konvencije o visokotehnološkom kriminalu Zakonom o potvrđivanju dodatnog protokola uz konvenciju o visokotehnološkom kriminalu

n n n Zakonom o potvrđivanju konvencije saveta evrope o zaštiti dece od seksualnog

n n n Zakonom o potvrđivanju konvencije saveta evrope o zaštiti dece od seksualnog iskorišćavanja i zlostavljanja Zakonom o Vojno bezbednosnoj agenciji i Vojno obaveštajnoj agenciji Zakonom o elektronskom dokumentu Zakonom o informacionoj bezbednosti Zakonom o informacionom sistemu u Republici Srbiji

n Zakonom o informacionoj bezbednosti RS uređuju se mere zaštite od bezbednosnih rizika u

n Zakonom o informacionoj bezbednosti RS uređuju se mere zaštite od bezbednosnih rizika u informaciono komunikacionim sistemima, odgovornost pravnih lica prilikom upravljanja i korišćenja informaciono komunikacionih sistema i određuju se nadležni organi za sprovođenje mera zaštite, kordinaciju između činilaca zaštite i praćenje pravilne primene propisanih mera zaštite.

n Zakonom o informacionom sistemu RS uređuju se prava i obaveze državnih organa, organizacija,

n Zakonom o informacionom sistemu RS uređuju se prava i obaveze državnih organa, organizacija, organa teritorijalne autonomije i lokalne samouprave kad obavljaju poverene poslove državne uprave, kao i preduzeća i ustanova i drugih organizacija kad obavljaju poverena upravna ovlašćenja u vođenju propisanih evidencija, organizovanju, korišćenju i razmeni podataka koje vode i druga pitanja od značaja za funkcionisanje i razvoj RS.

HVALA NA PAŽNJI.

HVALA NA PAŽNJI.