Polazak djeteta u prvi razred Jedan je od

  • Slides: 24
Download presentation
Polazak djeteta u prvi razred. . • Jedan je od najvažnijih ili čak prijelomnih

Polazak djeteta u prvi razred. . • Jedan je od najvažnijih ili čak prijelomnih trenutaka u životu svakog djeteta. • To je uzbudljiv trenutak (za neke praćen oduševljenjem, a za neke strahom), jer mu prethodi bezbrižni predškolski život koji obično nema elemenata organiziranosti, sve se događa stihijski. . .

Predškolac. . . je razigran, nema ciljanih aktivnosti tutnji kroz kuću, ostavljajući trag od

Predškolac. . . je razigran, nema ciljanih aktivnosti tutnji kroz kuću, ostavljajući trag od igračaka, ruksaka, cipela, praznih čaša, vrećica od čipsa. . . leprša od jedne do druge stvari uvijek se zanima za nešto drugo nikada ne završi do kraja što je započeo. . .

A za uspješnost prvašića u školi od velikog je značenja zrelost djeteta za polazak

A za uspješnost prvašića u školi od velikog je značenja zrelost djeteta za polazak u školu , koju utvrđuje povjerenstvo za pregled djece prije polaska u školu. . . Koji su elementi djetetove zrelosti ?

INTELEKTUALNA ZRELOST SOCIJALNA ZRELOST • Razvijen govor FIZIČKA ZRELOST • Određena težina i visina

INTELEKTUALNA ZRELOST SOCIJALNA ZRELOST • Razvijen govor FIZIČKA ZRELOST • Određena težina i visina • Dobro razvijen vid, sluh i živčani sustav * samostalnost u brizi o sebi • Razvijenost pažnje i koncentracije • Razvijenost inteligencije-krajnja mogućnost postignuća • Razvijenost grafomotoričkih vještina EMOCIONALNA ZRELOST • sposobnost reagiranja na uskraćivanje želja i potreba • sposobnost reagiranja na školski sustav vrednovanja, kritike, pohvale, uspjeh i neuspjeh • usvajanje normi, sustava vrijednosti ponašanja • uspješna komunikacija s vršnjacima • prihvaćanje autoriteta učitelja

POLAZAK DJETETA U ŠKOLU. . . označava ulazak djeteta u njemu posve drukčiji svijet.

POLAZAK DJETETA U ŠKOLU. . . označava ulazak djeteta u njemu posve drukčiji svijet. .

To je ulazak u svijet. . IGRE KOJA JOŠ UVIJEK TREBA ZAUZIMATI ODREĐENO MJESTO

To je ulazak u svijet. . IGRE KOJA JOŠ UVIJEK TREBA ZAUZIMATI ODREĐENO MJESTO OBVEZA I ODGOVORNOSTI RADA I NOVE ORGANIZACIJE ŽIVOTA

Dijete polaskom u školu ulazi većinom prvi put u. . . ORGANIZIRANU DISCIPLINIRANU SREDINU.

Dijete polaskom u školu ulazi većinom prvi put u. . . ORGANIZIRANU DISCIPLINIRANU SREDINU. . . koja ga izlaže sustavu vrednovanja, kao i natjecanju, uz mogućnost neuspjeha i kritike.

Polazak u školu je i za obitelj veliki događaj, javlja se zabrinutost. . .

Polazak u školu je i za obitelj veliki događaj, javlja se zabrinutost. . . Kako će dijete funkcionirati u školskoj sredini; Kako će se dijete prilagoditi zahtjevima škole; Hoće li biti uspješno.

Sva je ta zabrinutost roditelja razumljiva i opravdana jer. . . Dobra prilagodba djeteta

Sva je ta zabrinutost roditelja razumljiva i opravdana jer. . . Dobra prilagodba djeteta na školu utječe na DJETETOV OSJEĆAJ ZADOVOLJSTVA KVALITETU DJETETOVA ŽIVOTA MOTIVACIJU ZA UČENJE BUDUĆI STAV PREMA OBRAZOVANJU

Obiteljski život ima svoj određeni ritam, a sad i škola diktira novi raspored dnevnog

Obiteljski život ima svoj određeni ritam, a sad i škola diktira novi raspored dnevnog života, koji prilikom polaska djeteta u školu posebno treba biti usredotočen na potrebe i obveze djeteta. Vrijeme učenja za školu Vrijeme rada roditelja Vrijeme Objeda Vrijeme Odmora i slobodnog vremena Vrijeme ustajanja i lijeganja Vrijeme Za kućne poslove i obveze prema školi i obitelji

Ne smije se zanemariti i činjenica da se. . Polaskom djeteta u školu povećavaju

Ne smije se zanemariti i činjenica da se. . Polaskom djeteta u školu povećavaju i mijenjanju obveze i odgovornosti roditelja prema djetetu. Da se polaskom u školu obitelj mora organizirati u cilju osiguravanja zaštite djeteta i doma pri polasku ili povratku iz škole.

Djeca su obično sama pri polasku i povratku iz škole. . . Zato je

Djeca su obično sama pri polasku i povratku iz škole. . . Zato je važno dijete naučiti neke osnovne “kućne vještine”. . . otključavanje i zaključavanje vrata, telefoniranje, paljenje peći ili štednjaka, samostalna prehrana, rezanje nožem. . .

Dijete bi prije polaska u školu radi uspješnijeg napredovanja u školi trebalo vladati i

Dijete bi prije polaska u školu radi uspješnijeg napredovanja u školi trebalo vladati i određenim navikama. . . nekima više, nekima manje, a neke će se razviti tijekom školovanja. . .

TE NAVIKE SU. . . ZDRAVSTVENO HIGIJENSKE NAVIKE UČENJA INTELEKTUALNOG RADA NAVIKE KULTURNOG PONAŠANJA

TE NAVIKE SU. . . ZDRAVSTVENO HIGIJENSKE NAVIKE UČENJA INTELEKTUALNOG RADA NAVIKE KULTURNOG PONAŠANJA NAVIKE OPĆE ORGANIZIRANOSTI TOČNOSTI I REDA NAVIKA FIZIČKOG RADA

Za uspješnost u školi roditelji trebaju dijete naučiti dnevnoj organiziranosti i učinkovitom obavljanju školskih

Za uspješnost u školi roditelji trebaju dijete naučiti dnevnoj organiziranosti i učinkovitom obavljanju školskih zadataka! Na koji način?

Tri su uspješna koraka dječjeg rada na kojima treba inzistirati. . . Odlazak na

Tri su uspješna koraka dječjeg rada na kojima treba inzistirati. . . Odlazak na mjesto gdje treba obaviti zadatak i pripremiti sve što je potrebno da završi zadaću. Usredotočiti se na zadatak i ne dozvoliti da mu nešto ne odvuče pozornost. Završiti započeti posao do kraja, pospremiti pribor, spremiti školsku torbu na uvijek isto mjesto. Tek onda se može igrati i baviti čime želi.

Višekratnom stalnom primjenom ovih koraka kod djeteta se razvija: • • • SAMODISCIPLINA (ona

Višekratnom stalnom primjenom ovih koraka kod djeteta se razvija: • • • SAMODISCIPLINA (ona je najvažniji preduvjet za uspjeh djeteta u školi) Sve prirodne sposobnosti koje dijete ima neće nikada doći do izražaja i ništa neće vrijediti ako je dijete. . . NEUREDNO, ako ga NE ZANIMA UČENJE ako pred sobom NEMA NIKAKAV CILJ. .

Samodisciplinu valja vježbati od malena. . a treba znati da u današnje vrijeme kod

Samodisciplinu valja vježbati od malena. . a treba znati da u današnje vrijeme kod djece postoji nedostatak discipline. . . Važno je da dijete uz pomoć odraslih i roditelja zna pronaći smisao u stvarima koje ne voli raditi-pospremiti igračke, objesiti odjeću poslije skidanja. A kad krene u školu da učenje i pisanje domaće zadaće shvati kao “važnu stvar“ bez koje nema uspješnosti u daljnjem životu.

Koji su bitni uzroci nedostatka dječje discipline. . . ? Navika odlaganja i zavlačenja

Koji su bitni uzroci nedostatka dječje discipline. . . ? Navika odlaganja i zavlačenja poslova koji su djetetu teški i nezanimljivi. Nestrpljivi roditelji koji ne mogu dočekati da dijete završi neki posao pa previše pomažu djetetu-, vežu uzice, zakopčavaju košulje, pospremaju Igračke.

Ako se pojavi neuspješnost učenika u školi uzroci mogu biti. . Nedovoljno razvijene intelektualne

Ako se pojavi neuspješnost učenika u školi uzroci mogu biti. . Nedovoljno razvijene intelektualne sposobnosti (pamćenje, zaključivanje verbalno izražavanje). Dnevna neorganiziranost i nepostojanje radnih navika. Nepostojanje motivacije i volje za učenje te nedostatak samopouzdanja. Nepoznavanje uspješnih metoda učenja, nesnalaženje u tekstu, nerazvijena tehnika čitanja. Socioekonomski uvjeti učenika u obitelji, vezani često uz nepravilan stav prema obrazovanju. Neredovitost pohađanja nastave namjerno ili izazvano zdravstvenim problemima.

Redovito surađujte sa školom. Redovito pratite napredovanje svoga djeteta, uključite se u školske aktivnosti

Redovito surađujte sa školom. Redovito pratite napredovanje svoga djeteta, uključite se u školske aktivnosti i ustanovite partnerski odnos sa školom.

I vi roditelji razvijajte neke navike. . Zadaće roditelja i navike koje trebaju imati

I vi roditelji razvijajte neke navike. . Zadaće roditelja i navike koje trebaju imati za Vrijeme školovanja svoje djece. Odrediti dnevno vrijeme za razgovor s djetetom o školi Pokazati im gdje će uvijek držati školsku torbu i pribor za Učenje i rad, gdje će i kada će pisati zadaću Prekontrolirati redovito dječji uradak. Pregledati dječje bilježnice, vježbenice. . . i sve što je Dijete nosilo u školu. Prekontrolirati izvršenje usmenih zadaća Saslušati naučeno gradivo

S R E T N O! Nadamo se da ćete vi i vaš prvašić

S R E T N O! Nadamo se da ćete vi i vaš prvašić što ugodnije i bezbolnije na velika vrata ući u svijet škole i školskih obveza.

 Prezentaciju izradila: Marijana Vrljić, učiteljica RN lipanj, 2010.

Prezentaciju izradila: Marijana Vrljić, učiteljica RN lipanj, 2010.