FAKULTET TEHNIKIH NAUKA NOVI SAD INDUSTRIJSKI DIZAJN 9

  • Slides: 72
Download presentation
FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS 7. Patentna zaštita dizajna

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS 7. Patentna zaštita dizajna proizvoda Svaki novi proizvod, koji se odlikuje nekim inovacijama, treba zaštititi patentom kako bi se sprečilo njegovo kopiranja od strane konkurencije. Patentom se može zaštititi proizvod, postupak i primena proizvoda ili postupka, dok se patentom ne mogu zaštititi naučna otkrića, naučne teorije, matematičke metode, estetske kreacije, računarski programi, planovi, itd. Malim patentom se štiti samo novi proizvod (uređaj) koji je po stepenu inventivnosti nižeg nivoa od onog koji se zahteva za patent. Patentna zaštita se ostvaruje podnošenjem patentne prijave. Prijava patenta se podnosi u tri istovetna primerka na obrascu P-1, a za priznanje malog patenta na obrascu MP-1, koji se može dobiti u Zavodu za intelektualnu svojinu u Beogradu, Zmaj Jovina 21 ili preko Interneta. Za svaki pronalazak se posebno podnosi prijava.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Prijava patenta treba da

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Prijava patenta treba da sadrži sledeće celine: - zahtev za priznanje patenta, - opis pronalaska, - patentni zahtev (naznačenje šta je u pronalasku novo šta podnosilac prijave zahteva da se zaštiti patentom), - kratak sadržaj suštine pronalaska (apstrakt), - nacrt (na koji se poziva patentni zahtev).

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Uz prijavu patenta podnosi se i:

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Uz prijavu patenta podnosi se i: - punomoćje (ako se prijava podnosi preko punomoćnika), - potvrdu o izlaganju na izložbi ili sajmu, ako je proizvod pre podnošenja prijave bio izlagan, - overen prepis prve prijave, ako je zatraženo pravo prvenstva i - dokaz o uplati takse za prijavu (primerak uplatnice). 9. ČAS

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Prijava se podnosi na

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Prijava se podnosi na kvalitetnom belom papiru formata A 4 (210 x 297 mm) bez brisanja, menjanja ili dodavanja teksta. Visina velikih slova u tekstu me sme biti manja od 2, 1 mm, pri čemu otisak slova na papiru mora biti tamne i neizbrisive boje. Minimalne dimenzije margine su: od gornje ivice 20 mm, od bočne leve ivice 25 mm, od bočne desne ivice 20 mm i od donje ivice 20 mm. Tekst i crteži moraju biti kvalitetno urađeni da bi bili pogodni za reprodukciju. Svaki od dokumenata (zahtev za priznanje prava, opis pronalaska, patentni zahtev, apstrakt i nacrt) mora započeti na novom listu. Prilozi uz prijavu ne mogu sadržavati tekst na poleđini lista. Listovi se moraju međusobno spojiti da bi se mogli lako prelistavati, izdvajati i ponovo spajati. Svi listovi u prijavi moraju biti numerisani, arapskim brojevima, na sredini gornje strane (ali ne na margini). Zahtev za priznanje prava, opis pronalaska, patentni zahtev i apstrakt ne smeju sadržavati crteže. Svi bitni dokumenti prijave (zahtev za priznanje prava, opis, patentni zahtev, apstrakt i nacrt) moraju biti potpisani.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Zahtev za priznanje patenta

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Zahtev za priznanje patenta podnosi se na obrascu P-1 : - podaci o podnosiocu prijave (prezime i ime, ako je podnosilac prijave fizičko lice, odnosno naziv kompanije i njeno sedište, ako je podnosilac pravno lice). - podaci o punomoćniku, ako se prijava podnosi preko punomoćnika, ili podaci o jednom od podnosilaca prijave (zajedničkom predstavniku) ako postoji više podnosilaca prijave. - podaci o pronalazaču, ili naznačenje da pronalazač ne želi da bude naveden u prijavi. - naziv pronalaska, kojim se sažeto i jasno definiše suština pronalaska (na srpskom i engleskom jeziku). - podaci o pravu prvenstva (ako se traži međunarodno pravo prvenstva, upisuje se broj, datum i zemlja u kojoj je prijava prethodno podnesena). - broj prvobitne prijave (ako se podnosi izdvojena prijava). - broj osnovne prijave, odnosno, osnovnog patenta (ako se podnosi dopunska prijava). - podaci o sadržaju prijave (broj stranica opisa pronalaska, broj patentnih zahteva i broj slika nacrta) i prilozima koji se daju uz prijavu (punomoćje, podatke o ostalim podnosiocima prijave, izjavu pronalazača da ne želi da bude naveden u prijavi, overen prepis prve prijave, potvrdu o izlaganju pronalaska na međunarodnoj izložbi, dokaz o uplaćenoj taksi). - potpis i pečat podnosioca prijave ili zajedničkog predstavnika ili zastupnika.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Opis pronalaska ima za

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Opis pronalaska ima za cilj da prosečnom stručnjaku iz te oblasti omogući praktičnu primenu pronalaska. Opis pronalaska treba da bude sastavljen na sledeći način: na sredini gornjeg dela prve stranice opisa treba staviti naziv pronalaska. On ne sme da predstavlja: šifru, skraćenicu ili nešto slično. Opis predmeta pronalaska izlaže se po sledećem redosledu: Oblast tehnike na koju se pronalazak odnosi. Navođenje oznake po Međunarodnoj klasifikaciji (ako je podnosiocu prijave poznata). Tehnički problem. U ovom delu treba precizno formulisati tehnički problem koji se rešava pronalaskom. Tehnički problem treba da proizilazi iz analize nedostataka poznatih rešenja. Stanje tehnike. Izlaganje suštine pronalaska, kojim se rešava tehnički problem, uz naglašavanje u čemu je suština i novost pronalaska, u odnosu na rešenja sadržana u stanju tehnike. Kratak opis nacrta (ako prijava sadrži nacrte). Detaljan opis pronalaska. Način industrijske ili neke druge primene pronalaska.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Patentni zahtev se daje

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Patentni zahtev se daje na posebnom listu, odmah iza opisa pronalaska, i u njemu se u jednom ili više zahteva navode one karakteristike pronalaska za koje se traži zaštita, zbog kojih je pronalazak nov i koje proizilaze iz opisa pronalaska. Svaki zahtev mora biti sastavljen od jedne rečenice, stim što se prvo navodi naziv pronalaska, koji mora biti isti kao i u prijavi i opisu, a zatim se između zapeta stavlja karakteristična rečenica "naznačen time" ili "karakterisan time" posle koje se navode sve nove karakteristike pronalaska za koje se traži zaštita. Zahtevi moraju biti potpuno jasni i podržani tekstom opisa. Funkcionisanje uređaja se ne može unositi u patentni zahtev.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Apstrakt se sastoji od naziva pronalaska

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Apstrakt se sastoji od naziva pronalaska i kratkog sadržaja suštine pronalaska. U apstraktu se, na sažet način, ukazuje na oblast tehnike na koju se odnosi pronalazak i mora biti urađen tako da omogući sagledavanje suštine rešenja tehničkog problema. Apstrakt treba da posluži kao instrument za pretraživanje u određenoj oblasti tehnike. Ako prijava pronalaska sadrži nacrt obavezno treba naznačiti sliku (ili, izuzetno, više slika) koje treba objaviti uz apstrakt. Apstrakt ne sme da sadrži više od 150 reči. 9. ČAS

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Nacrt pronalaska je obavezan

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Nacrt pronalaska je obavezan deo opisa ako pronalazak nije potpuno jasan bez njega. Nacrt pronalaska mora biti izrađen profesionalno, po pravilima tehničkog crtanja, na pausu ili čvrstoj hartiji formata A 4. Minimalne dimenzije margine na crtežima su: od gornje ivice 25 mm, od bočne leve ivice 25 mm, od bočne desne ivice 15 mm i od donje ivice 10 mm. Nacrt se prilaže na posebnim listovima a ne kao sastavni deo opisa.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Bliži podaci mogu se naći u

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Bliži podaci mogu se naći u Uputstvu o načinu sastavljanja prijave za zaštitu pronalaska koji se može dobiti u Zavodu za intelektualnu svojinu u Beogradu, ili preko Interneta. 9. ČAS

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Definisanje asortimana, tehničkih karakteristika,

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Definisanje asortimana, tehničkih karakteristika, stila i modnih karakteristika proizvoda Jedan od osnovnih zadataka dizajnera proizvoda je da definišu asortiman proizvoda, a zatim da ga prate i analiziraju, kako bi mogli da usvoje najpovoljniju strategiju pokrivanja tržišta: koncentracija na jedan proizvod i jedno tržište, koncentracija na jedan proizvod i jednu grupu tržišta, koncentracija na jedan proizvod i sva tržišta, koncentracija na jednu grupu proizvoda i jedno tržište, koncentracija na jednu grupu proizvoda i jednu grupu tržišta i koncentracija na jednu grupu proizvoda i sva tržišta.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS OčIgledno je da je

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS OčIgledno je da je najvažnije odabrati optimalan asortiman proizvoda. Širi asortiman, uz veći rizik, pruža kompaniji mogućnost veće profitabilnosti, dok uži asortiman, obično omogućava efikasnije poslovanje kompanije. Optimalan asortiman bi trebao da obezbedi dovoljan profit koji će omogućiti stabilan rast kompanije.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Ako se analiziraju pojedini

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Ako se analiziraju pojedini proizvodi, u okviru asortimana proizvoda, mogu se razlikovati: proizvodi koji stasavaju, proizvodi u punoj snazi i proizvodi na izmaku snage.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Naravno, najviše se očekuje

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Naravno, najviše se očekuje od proizvoda koji stasavaju, dok se najviše dobija od proizvoda koji su u punoj snazi, a najviše se ulaže u proizvode koji su na izmaku snage, kako bi se što više od njih dobilo pre nego što se uklone sa tržišta.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Kada se govori o

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Kada se govori o proširenju asortimana treba razlikovati proširenje prema gore, dole i obostrano proširenje. U kom pravcu će se proširivati asortiman zavisi od nastupa konkurencije i tehnoloških mogućnosti proizvođača. Inače, može se javiti potreba i za suženjem asortimana. Do njega dolazi kada prestaje interesovanje tržišta za pojedinim proizvodima ili kada je kompanija u kriz, tj kada sa postojećim asortimanom ne može da obezbedi planirani profit. U slučaju da postoji zainetersovanost tržišta, pre sužavanja asortimana treba preduzeti snažne razvojne aktivnosti u cilju usavršavanja postojećih proizvoda. Ako to ne daje rezultate, treba pokušati sa ponudom tuđih (kupljenih) proizvoda, pa tek tada treba suziti asortiman i preduzeti odgovarajuće aktivnosti na povećanje plasmana postojećeg (suženog) asortimana.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Definisanje tehničkih karakteristika proizvoda

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Definisanje tehničkih karakteristika proizvoda i tipizacija Neosporno je da je veoma važno definisati i širinu i gustinu linije, u okviru jednog asortimana proizvoda. Definisanje karakterističnih veličina, za jednu liniju proizvoda, vrši se posredstvom standardnih brojeva, s obzirom da oni omogućavaju skladan raspored veličina u okviru malih i velikih brojeva. Standardne brojeve je prvi uveo francuski pukovnik Renard, pa se u njegovu čast redovi standardnih brojeva označavaju sa velikim slovom R. Standardni brojevi su veoma slični brojevima geometrijskog red. Jedina razlika je u tome što je kod njih izvršeno određeno zaokruživanje brojeva (članova reda), tako da se oni u potpunosti ne pokoravaju osnovnom zakonu geometrijskog reda, gde je q = const. , već je kod njih faktor porasta samo približna veličina, čija je vrednost unapred definisana. Standard predviđa četiri osnovna i jedan izuzetan red.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN R 5 R 10 R 20

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN R 5 R 10 R 20 R 40 izuzetan red R 80 9. ČAS

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN ao = 1 = q 0

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN ao = 1 = q 0 njegov nazivni broj a 1 = ao q = q 1 a 2 = a 1 q = ao q 2 = q 2 a 3 = a 2 q = a 1 q 2 = ao q 3 = q 3 a 4 = a 3 q = a 2 q 2 = a 1 q 3 = ao q 4 = q 4. . . an = an-1 q =. . . = an-m qm =. . . = qn 9. ČAS N=0 N=1 N=2 N=3 N=4 N=n

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS U okviru teorije standardnih

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS U okviru teorije standardnih brojeva i tipizacije ustanovljen je odnos između pojedinih veličina faktora porasta, na primer: - dužina (L) q. L = LII / LI = q - površina (A) q. A = AII / AI = a. II b. II / a. I b. I = qa qb = q. L 2 = q 2

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Slika 8. 2 Prikaz analizirane linije

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Slika 8. 2 Prikaz analizirane linije proizvoda 9. ČAS

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Definsanje marke proizvoda Danas

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Definsanje marke proizvoda Danas nije dovoljno da je proizvod samo lep, kvalitetan i relativno jeftin, on mora da ima i dobro pozicioniranu i prepoznatljivu marku. Zbog izuzetnog značaja marke proizvoda, izboru imana marke, uvođenju marke, praćenju položaja i stalnom poboljšanju položaja marke, mora se posvetiti velika pažnja. Posebno se mora voditi računa o odnosu broja proizvoda i broja marki kao i o pravnom položaju marke (patentnoj zaštiti). U velikim kompanijama za to je posebno zadužen menadžer marke (Brend menadžer), dok u malim kompanijama te aktivnosti obično obavlja menadžer proizvoda.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Definsanje stila proizvoda Mada

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Definsanje stila proizvoda Mada stilovi obično traju veoma dugo potrebno je utvrditi cikličnost u kretanju stila, kao i vreme trajanja pojedinih stilova, kako bi se blagovremeno identifikovale potrebe za izmenom stila proizvoda. Pri definisanju stila može se biti vodeći proizvođač, ili imitator, i u zavisnosti od toga preuzima se odgovarajući rizik i profit. Stil predstavlja stalnu mogućnost da se izvrši modifikacija proizvoda i time poboljša njegova tržišna pozicija.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Definsanje modnih karakteristika proizvoda

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Definsanje modnih karakteristika proizvoda Moda predstavlja prolazna i kratkotrajna shvatanja o proizvodu, tako da je podložna čestim izmenama, i mora joj se posvetiti velika pažnja. Ona se odlikuje posebnošću proizvoda, posedovanjem nečeg novog, što drugi proizvodi nemaju i što privlači pažnju većine lupaca. Moda mora ići u korak sa vremenom, mada je i za nju karakteristična cikličnost. Definisanju novih modernijih proizvoda pristupa se tek nakon dobro proučenih parametara vezanih za ulaganja i dobit, koja se očekuje na osnovu tih ulaganja.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. Izrada, kvalitet proizvoda, ekologija, standardi

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. Izrada, kvalitet proizvoda, ekologija, standardi i zakonski propisi Izrada proizvoda, tj. proizvodnja, vrši se u raznim delatnostima: Poljoprivreda, lov, šumarstvo i vodoprivreda. Ribarstvo. Vađenje ruda i kamena. Prerađivačka industrija. Proizvodnja i snabdevanje električnom energijom, gasom i vodom. Građevinarstvo. Trgovina na veliko i trgovina na malo, opravka motornih vozila, motocikala i predmeta za ličnu upotrebu i domaćinstvo. Hoteli i restorani. Saobraćaj, skladištenje i veze. Finansijsko poslovanje. Aktivnosti u vezi sa nekretninama, iznajmljivanje i poslovne aktivnosti. Državna uprava i odbrana, obavezno socijalno osiguranje. Obrazovanje. Zdravstveni i socijalni rad. Ostale komunalne, društvene i uslužne aktivnosti. Privatna domaćinstva sa zaposlenim licima. Eksteritorijalne organizacije i tela. 9. ČAS

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 8. ČAS Materijal Slika 8. 1

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 8. ČAS Materijal Slika 8. 1 Šematski prikaz toka procesa proizvodnje Energija Ulaz Rad Kapital PROCES PROIZVODNJE Informacije Povratna veza Proizvod Izlaz

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Kvalitet Pod kvalitetom se

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Kvalitet Pod kvalitetom se podrazumevaju sva ona svojstva proizvoda, ili usluga, koja čine kupce zadovoljnim, a tu se pre svega misli na tehničke i funkcionalne karakteristike proizvoda, zatim, sigurnost pri upotrebi, dužinu radnog veka, spoljni izgled i komfor, ekolo{ka svojstva, troškove upotrebe, itd.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Klasa proizvoda Slika 8.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Klasa proizvoda Slika 8. 2 Šematski prikaz toka informacija o kvalitetu Zahtevi Sposobnost isporučioca da ispuni zahteve Kvalitet Zadovoljstvo korisnika

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Pri tome treba razlikovati: - željeni,

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Pri tome treba razlikovati: - željeni, - očekivani, - ostvareni i - doživljeni kvalitet. 9. ČAS

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Pored toga, treba razlikovati: - obavezna

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Pored toga, treba razlikovati: - obavezna svojstva (donji prag bez kojeg se proizvod ne kupuje), - poželjna svojstva (svojstva koja doprinose poboljšanju kvaliteta) i - atraktivna svojstva (svojstva koja oduševljavaju kupca), 9. ČAS

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Planiranju kvaliteta proizvoda se

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Planiranju kvaliteta proizvoda se mora blagovremeno pristupiti i pri tome moraju biti uključene sve zainteresovane strane: kupci, prodavci, proizvođači, vlasnici, zaposleni, dobavljači, konsultanti, sertifikaciona tela i dr. Samo jednim takvim timskim pristupom definisanju kvaliteta, mogu se obezbediti željeni efekti. Pri tome moraju biti jasno definisani ciljevi proizvođača: - stalna orijentacija prema kupcu, - liderstvo, - svestrano angažovanje zaposlenih, - orijentacija na procese, - sistemski pristup menadžmentu, - stalna unapređenja na svim nivoima, - donošenje odluka na bazi činjenica i - obostrano korisni odnosi sa dobavljačima.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Poslovnik o kvalitetu predstavlja

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Poslovnik o kvalitetu predstavlja osnovni dokument čija je namena da opiše sistem upravljanja kvalitetom i služi za njegovo sprovođenje i održavanje. To je zapravo statut kvaliteta. Planovi kvaliteta se primenjuju kod novih proizvoda (ili usluga), ili, ako se radi o posebnim zahtevima kupaca, kada postojeći sistem upravljanja kvalitetom ne zadovoljava sve postavljene zahteve.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Procedure kvaliteta (postupci) opisuju

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Procedure kvaliteta (postupci) opisuju ko i šta radi u kompaniji na sprovo|enju aktivnosti koje utiču na kvalitet. One definišu i odgovornost za svaku aktivnost. Procedure razvoja proizvoda, definišu proces kroz koji prolazi razvoj svakog proizvoda, a koji se sastoji od: - utvrđenog redosleda aktivnosti razvoja (kroz razne sektore i odelenja) od faze projektnog zadatka do praćenja proizvoda u upotrebi, - aktivnosti verifikacije i ocene razvoja (ispitivanje, merenje, preispitivanje, verifikacija i vrednovanje),

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Radne instrukcije predstavljaju uputstva

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Radne instrukcije predstavljaju uputstva za obavljanje pojedinih aktivnosti, kojima se obezbeđuje da ih svi izvršavaju na isti način, a odnosi se na konkretno radno mesto. Zapisi predstavljaju dokumenta kojima se iskazuju dobijeni rezultati ili daju dokazi o izvršenim aktivnostima.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Metodologija ocene kvaliteta proizvoda

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Metodologija ocene kvaliteta proizvoda Pre nego što se pristupi ocenjivanju nivoa kvaliteta proizvoda potrebno je izvršiti ustanovljavanje kvaliteta, tj. proveru usaglašenosti karakteristika proizvoda sa zahtevima koji su dati u tehničkoj dokumentaciji. Ustanovljavanje kvaliteta se svodi na: - proveru konstrukcionog rešenja, - proveru kvaliteta izrade (vizuelni izgled, dimenzionalnu kontrolu i proveru površinske zaštite), - proveru kvaliteta materijala, - proveru ugradnje, - proveru funkcije, - proveru ostalih zahteva na osnovu standarda i drugih propisa.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Nakon ove provere, pristupa se oceni

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Nakon ove provere, pristupa se oceni nivoa kvaliteta proizvoda koja se vrši pre početka, tokom i nakon konstruisanja, tokom atestiranja i proizvodnje, a obavlja se po sledećem redosledu: - određivanje ciljeva ocene nivoa kvaliteta, - izbor osnovnih pokazatelja kvaliteta, - izbor metode ocene i - ocena nivoa kvaliteta. 9. ČAS

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Ocena se obično vrši

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Ocena se obično vrši upoređivanjem veličina pojedinih pokazatelja kvaliteta s odgovarajućim pokazateljima usvojenog, baznog, proizvoda. Metode određivanja veličina jediničnih pokazatelja kvaliteta zavise od konstrukcionih i tehnoloških osobina dotičnog proizvoda. Međutim, najčešće se koriste sledeće metode: - instrumentalne, koje se zasnivaju na korišćenju različitih instrumenata (na primer, merenje broja obrtaja), - računsko-analitičke, koje se zasnivaju na korišćenju određenih proračuna na osnovu kojih se određuju vrednosti pojedinih pokazatelja, - eksperimentalne, koje, posredstvom ispitivanja, omogućavaju dobijanje pojedinih podataka, - laboratorijske, koje omogućavaju određivanje pojedinih pokazatelja kvaliteta posredstvom analiza i ispitivanja na laboratorijskim mašinama, vizuelne, predstavljaju određivanje pokazatelja kvaliteta posredstvom čula vida (na primer, nepostojanje ogrebotina na površini proizvoda i sl. ), - socijalne, kod kojih se određivanje kvaliteta vrši putem anketiranja potrošača (na primer, provera kvaliteta mašina za pranje veša se vrši, pored ostalog, i anketiranjem domaćica), - ekspertne, kod kojih se vrednost pokazatelja određuje na osnovu ocena specijalno obrazovanih stručnjaka (eksperata).

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS U zavisnosti od nivoa

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS U zavisnosti od nivoa kvaliteta, proizvodi se dele na: U prvu kategoriju spadaju proizvodi koji po svojim pokazateljima odgovaraju najboljim svetskim proizvodima, ili ih čak i prevazilaze, odnosno poseduju konkurentsku sposobnost na inostranom tržištu, imaju stabilne pokazatelje kvaliteta, koji odgovaraju svim važećim standardima i propisima i zadovoljavaju opšte zahteve korisnika. U drugu kategoriju spadaju proizvodi koji odgovaraju savremenim zahtevima standarda i zadovoljavaju opšte potrebe privrede i društva. U treću kategoriju spadaju proizvodi koji po svojim pokazateljima ne odgovaraju savremenim zahtevima privrede i društva, zastareli su i zahtevaju modernizaciju ili prestanak proizvodnje.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Metode planiranja ispitivanja proizvoda

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Metode planiranja ispitivanja proizvoda Pri planiranju ispitivanja treba uzeti u obzir specifičnosti sprovođenja ispitivanja i apriornu informaciju o kvalitetu proizvoda. Pošto se kvalitet proizvoda ocenjuje na osnovu verovatnoće uspešnog rada, koja se najčešće određuje na osnovu statistički malog broja rezultata ispitivanja, to može da dovede do znažnijih odstupanja ocene verovatnoće uspešnog rada od njene stvarne vrednosti.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Verovatnoću greške prve vrste

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Verovatnoću greške prve vrste ( ) određuje verovatnoća pojave događaja PN PNZ a kada je u stvari PNO PNZ (gde je: PN - ustanovljena verovatnoća ispravnog rada, PNO - stvarna verovatnoća ispravnog rada i PNZ zahtevana, odnosno, željena verovatnoća ispravnog rada). To je verovatnoća pogrešnog zaključka, koja se sastoji u tome, što kvalitet proizvoda zadovoljava uslove tehničkog zadatka, mada je njegova ocena, na osnovu ispitivanja, pokazala suprotno. To dovodi do škartiranja dobrih proizvoda, ili sprovođenja dopunskih usavršavanja i ispitivanja za potvrđivanje zahteva tehničkog zadatka.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Verovatnoća greške druge vrste

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Verovatnoća greške druge vrste ( ) određuje verovatnoću događaja PN PNZ kada je u stvarnosti PNO PNZ što dovodi do usvajanja nedovoljno dobrih proizvoda, s obzirom da su ispitivanja pokazala da su proizvodi dobri, mada oni nisu, zbog čega se prekidaju ispitivanja i prestaje sa usavršavanjem proizvoda. Takav proizvod, koji ne ispunjava zahteve projektnog zadatka, dovodi do dodatnih troškova pri eksploataciji i narušava ugled proizvođača.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Slika 9. 4 Grafički prikaz toka

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Slika 9. 4 Grafički prikaz toka ispitivanja, t - vreme rada, t. G - očekivano vreme rada, P (t) - verovatnoća pojave očekivanog vremena rada, yo - početna vrednost merenog parametra, y. G - granična vrednost merenog parametra, Py(t) - verovatnoća pojave merene veličine i - ugao nagiba krive degresije 9. ČAS y(t) Py(t) y. G P (t) y 0 t. G t

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Posebno se kontrolišu: Kritične

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Posebno se kontrolišu: Kritične greške, koje isključuju mogućnost upotrebe proizvoda, Važne greške, koje umanjuju vrednost proizvoda (obično spoljni izgled) i Sporedne greške, koje ne utiču na upotrebnu vrednost proizvoda, ali su evidentne kao odstupanja od postavljenih zahteva.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Na osnovu rezultata sprovedenih

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Na osnovu rezultata sprovedenih ispitivanja donosi se odluka o kvalitativnom prijemu, koji može biti: Proizvod se prima bez primedbi, kada se sačinjava i potpisuje odgovarajući zapisnik o prijemu, i proizvod se skladišti, zadužuje i evidentira u kartici po predviđenom postupku. Proizvod se uslovno prima, postupa se kao u prethodnom slučaju s tim što se otvara posebna kartica sa naznakom da je proizvod umanjene vrednosti. Uz karticu se prilaže nalaz ulazne kontrole. Ti proizvodi se posebno evidentiraju i ne smeju se mešati sa ostalim proizvodima. U tom slučaju nabavnoj službi se dostavlja reklamacioni zapisnik da bi o tome informisala isporučioca i, eventualno, snizila cenu. Proizvod ne odgovara zahtevima kvaliteta, odbacuje se i reklamira isporučiocu, i Konstatuje se neusaglašenost, koja se rešava po posebnom postupku.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS U toku prijema proizvoda

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS U toku prijema proizvoda mora biti jasno označen status proizvoda: Za kontrolu, proizvod nad kojim nije izvršena kontrola, Primljeno, proizvod nad kojim je izvršen kvalitativan prijem i čeka da bude smešten u skladište, Neusaglašeno, proizvod kojeg je utvrđena neusaglašenost, koja se rešava po posebnom postupku i Reklamacija, proizvod ne odgovara zahtevima kvaliteta, odbacuje se i reklamira isporučiocu.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Akreditovane laboratorije, kontrolne organizacije,

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Akreditovane laboratorije, kontrolne organizacije, sertifikaciona tela, nacionalno akreditaciono telo (SAT) Pod akreditacijom se podrazumeva zvanično priznanje kojim nacionalni organ za akreditaciju republike Srbije, nakon sprovedenog postupka akreditacije, potvrđuje da je organizacija kompetentna za obavljanje određenih poslova u definisanom obimu akreditacije. Samo akreditovane organizacije mogu izdavati validne izveštaje i uverenja.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Pod akreditovanom laboratorijom se

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Pod akreditovanom laboratorijom se podrazumeva svaka laboratorija koja ima potvrdu o akreditaciji izdatu od strane nacionalnog akreditacionog tela (Akreditaciono telo Srbije), da radi u skladu sa standardom ISO 17025 i dokumentima sistema kvaliteta. To znači da ta laboratorija mora imati Poslovnik o kvalitetu (u kojem se detaljno opisuje kako se i čime obezbeđuje kvalitet ispitivanja i merenja), radne procedure (u kojima se opisuje način na koji se obavlja ispitivanje i merenje kao i način izrade izveštaja o ispitivanju i merenju) i radne instrukcije (kojima se neposredni izvršioci upućuju na način obavljanja pojedine aktivnosti pri ispitivanju i merenju). Sva ispitna i merna oprema, koja se koristi u akreditovanoj laboratoriji, mora biti etalonirana od strane ovlašćene institucije, a svo osoblje obučeno, pri čemu se pod obučenim osobljem podrazumeva osoblje koje poseduje sertifikat da je obavilo obuku od minimalno 40 (ili 80) časova (shodno standardu SRPS ISO 9712) u ovlašćenim institucijama za obuku. Zadatak akreditovane laboratorije je da izdaje validne rezultate o stanju proizvoda i usluga, tj. zapise o kvalitetu, u kojima se prikazuju izmerene vrednosti. Podaci koje izdaju neakreditovane laboratorije, nemaju nikakvu važnost i ne mogu se zvanično koristiti, već samo informativno.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Kontrolno telo takođe mora

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Kontrolno telo takođe mora biti akreditovana od strane nacionalnog akreditacionog tela, i mora imati i primenjivati sva dokumenta sistema kvaliteta, slično kao i akreditovana laboratorija. Kontrolno telo vrši kontrolu pojedinačnih proizvoda i u slučaju da oni zadovoljavaju postojeće standarde i propise, izdaju uverenje da je kontrolisani proizvod usaglašen sa dotičnim standardom, tj. zapis o saobraznosti, kojim se potvrđuje da ispitivani proizvod zadovoljava zahteve standarda po kojem se tražilo kontrolisanje. Rezultati tih ocena se, po pravilu, daju na osnovu pozitivnih izveštaja akreditovanih laboratorija.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Sertifikaciono telo takođe mora

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Sertifikaciono telo takođe mora biti akreditovano i mora imati i primenjivati sva dokumenta sistema kvaliteta, slično kao i akreditovane laboratorije i kontrolna tela. Sertifikaciono telo vrši sertifikaciju proizvoda, procesa, usluga, sistema menadžmenta ili lica i izdaje potvrdu (sertifikat) da su dotični proizvodi, procesi, usluge, sistemi i lica usaglašeni sa odgovarajućim zahtevima. Rezultati tih ocena se, po pravilu, daju na osnovu pozitivnih izveštaja akreditovanih laboratorija.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Nacionalno - Srpsko akreditaciono

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Nacionalno - Srpsko akreditaciono telo (SAT) je odgovorno za obezbeđenje sistema kvalieta na državnom nivou i ono je zaduženo da kontroliše sve organizacije koje se bave ispitivanjem i verifikacijom kvalitetom proizvoda i usluga. Nacionalno akreditaciono telo akredituje svetsko akreditaciono telo.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Homologacija i ocena kvaliteta

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Homologacija i ocena kvaliteta Homologacija je specifičan vid verifikacije proizvoda koji se sprovodi nad novim proizvodima u cilju utvrđivanja da li oni zadovoljavaju određene zahteve po pitanju kvaliteta, bezbednosti funkcionisanja i zaštite čovekove okoline. Homologacija predstavlja više oblika ispitivanja i kontrolisanja i služi kao garancija za pouzdano funkcionisanje proizvoda. Kao rezultata homologacije dobija se, u pismenom obliku, potvrda o upotrebnoj vrednosti proizvoda u pogledu ispunjavanja zahteva, pouzdanosti i kvaliteta.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS U okviru interne homologacije

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS U okviru interne homologacije vrši se i provera usaglašenosti proizvoda sa primenljivim direktivama. U slučaju da proizvod zadovoljava, na primer, nove direktive pristupa (New Approach Directives) proizvođač može samostalno da na svoje proizvode postavi tzv. CE znak (Conformite Europeenne), kojim se obavezuje da je proizvod izrađen u skladu sa primenljivim direktivama. CE znak se postavlja na proizvodu, ili natpisnoj pločici na proizvodu, na vidnom mestu, čitko i neizbrisivo sa visinom slova ne manjom od 5 mm.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Slika 9. 5 Izgled "CE" znaka

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Slika 9. 5 Izgled "CE" znaka kojim se potvr|uje da je proizvod usagla{en sa nekom od Direktiva u vezi kvaliteta i bezbednosti 9. ČAS

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS On je obavezan i

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS On je obavezan i mora se nalaziti na svim proizvodima namenjenim za izvoz u Evropsku uniju, osim ako to nije drugačIje određeno, jer jedino on omogućava slobodno kretanje roba u okviru Evropske unije. CE znak se može postaviti tek nakon uspostavljanja tzv. TC fajla (Technical Construction File) koji treba da je ispisan na jednom od zvaničnih jezika Evropske unije i dostupan odgovornim predstavnicima u svakoj članici EU, a treba da sadrži: - deklaraciju o konformizmu, - osnovni opis proizvoda, - konstrukcionu dokumentaciju i spisak primenjenih standarda, proračune i rezultate ispitivanja i - uverenje o kvaliteu (rezultat kontrolisanja) ili sertifikat (rezultat sertifikacije).

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Deklaracija o konformizmu mora biti ispisana

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Deklaracija o konformizmu mora biti ispisana na jednom od zvaničnih jezika Evropske unije i treba da sadrži: - naziv i adresu proizvođača, - opis proizvoda, - preporuke, prema harmonizovanim standardima, - reference, prema specifikaciji o konformizmu, - identifikaciju potpisnika koji je opunomoćen od strane proizvođača i - godinu u kojoj je CE znak prvi put dodeljen. 9. ČAS

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS U slučaju zvanične ocene

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS U slučaju zvanične ocene kvaliteta, koju obavlja ovlašćena institucija, dobija se potvrda (uverenje ili sertifikat) da proizvod zadovoljava postavljene zahteve, i tada se može postaviti odgovarajući znak usaglašenosti, na primer, TUV, ili UL znak (sl. 9. 6). TUV oznaka predstavlja znak dokumentovanog, objektivnog i nezavisnog ispitivanja osobina i performansi proizvoda od strane TUV - a (vodeće svetske nezavisne organizacije za ispitivanje i serifikaciju), dok UL oznaka predstavlja znak da je proizvod ispitivan sa stanovišta bezbednosti od strane UL - a (Underwriters Laboratories Inc. ).

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Slika 9. 6 Grafički simboli kvaliteta

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Slika 9. 6 Grafički simboli kvaliteta kojim se potvrđuje da je proizvod prošao sve test programe od strane TUV – a (1), ispitivanje bezbednosti od strane UL po kanadskim (2) i kanadskim i američkim 1 standardima (3) 2 9. ČAS 3

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Karakteristična rešenja znakova nekih

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Karakteristična rešenja znakova nekih od akreditovanih tela za kontrolisanje kvaliteta u tekstilnoj industriji, kojim se potvrđuje da je proizvod urađen od, na primer, čistog pamuka, ili čiste runske vune, ili čiste svile, prikazani su na sl. 9. 7.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Slika 9. 7 Grafički simboli kvaliteta

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Slika 9. 7 Grafički simboli kvaliteta kojim se potvrđuje da je proizvod urađen od čistog pamuka (1), čiste runske vune (2), ili čiste svile (3) 1 9. ČAS 2 3

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Karakteristična rešenja znakova usaglašenih

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Karakteristična rešenja znakova usaglašenih proizvoda za rad u eksplozivnoj sredini (sl. 9. 8 -1), korozionoj sredini (sl. 9. 8 -2) i da ispunjava zahteve zaštite na radu (sl. 9. 8 -3) postavljaju je na proizvodima koja su zadovoljila ispitivanja u akreditovanim institucijama.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Slika 9. 8 Grafički simbol usaglašenosti

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Slika 9. 8 Grafički simbol usaglašenosti proizvoda (po DIN - u) za rad u eksplozivnoj sredini (1), korozionoj sredini (2) i da ispunjava zahteve zaštite na radu (3) 1 9. ČAS 2 3

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Za prehrambenu industriju je

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Za prehrambenu industriju je karakterističan i standard, koji propisuje američko sertifikaciono telo NSF (National Sanitation and Foundation), kojim se ocenjuje i prati ispravnost prehrambenih proizvoda (sl. 9. 9).

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Slika 9. 9 Grafički simbol usaglašenosti

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Slika 9. 9 Grafički simbol usaglašenosti proizvoda po NCF zahtevima 9. ČAS

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Garancija je pismena izjava

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Garancija je pismena izjava da će proizvod, pod uslovom da se koristi na propisani način, ispravno funkcionisati u predviđenom periodu (po sada{njim zakonskim propisima minimalno godinu dana) i da će zadržati sva propisana svojstva. U slučaju da proizvod, i pored pravilne primene, ne ispunjava propisana svojstva ili prestane sa radom, proizvođač se obavezuje da će o svom trošku otkloni kvar, ili u slučaju da ga u određenom roku (od 45 dana) ne može otkloniti, obavezuje se da će kupcu zameni proizvod novim. Kod pojedinih proizvoda, ugovorom se mogu formirati i drugačiji uslovi garancije. Davanjem duže garancije (na primer od 3 ili 5 godina) stvaraju se povoljniji uslovi za plasman proizvoda i ona se daje samo u slučaju da je proizvođač u potpunosti uveren u kvalitet svog proizvoda.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Kao poseban vid garancije,

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Kao poseban vid garancije, da je proizvod kvalitetan, obično se navodi da je proizvodnja izvršena u skladu sa standardima grupe SRPS ISO 9000, ili ga je kvalitet kontrolisan od neke renomirane kontrolne organizacije i sl. Karakteristična rešenja znakova nekih od akreditovanih tela za sertifikaciju sistema kvaliteta, u skladu sa standardima grupe ISO 9000, prikazani su na sl. 9. 10.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Slika 9. 10 Karakteristični grafički simboli

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Slika 9. 10 Karakteristični grafički simboli usaglašenosti sa odgovarajućim standardom (znakovi kvaliteta Lojd, TUV, Veritas) 9. ČAS

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Kao poseban vid garancije, da je

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Kao poseban vid garancije, da je proizvod kontrolisanog porekla, navodi se zaštitni znak institucije koja je kontrolu izvršila np. PDO (sl. 9. 11) kojim se to garantuje. 9. ČAS

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Slika 9. 11 Grafički simbol usaglašenosti

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Slika 9. 11 Grafički simbol usaglašenosti proizvoda po PDO (Protected Designation of Origin) zahtevima o kontrolisanom poreklu 9. ČAS

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Kao poseban vid garancije

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Kao poseban vid garancije kvaliteta praktikuje se da se na nekim proizvodima, ili njihovoj etiketi, postavlja hologram kojim se štite proizvodi od kopiranja.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Načini poboljšanja kvaliteta proizvoda

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 9. ČAS Načini poboljšanja kvaliteta proizvoda Neosporno je da se u ranoj fazi životnog ciklusa proizvoda mogu ustanoviti (kao rezultat preventivnih metoda) razne neusaglašenosti, kao u ostalom i tokom proizvodnje, ispitivanja i kontrolisanja proizvoda (pri čemu neusaglašenosti ne uočava kupac), mada ima i slučajeva da se one ispoljavaju tek u fazi eksploatacije (kod kupaca), što se ne bi smelo dozvoliti.

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Za poboljšanje kvaliteta proizvoda danas se

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Za poboljšanje kvaliteta proizvoda danas se koriste razne metoda, među kojima su najpoznatije: 1. za nenumeričke podatke: - metoda dijagrama afiniteta, - metoda upore|ivanja s reperom, - metoda bujice ideja, - šema uzrok - posledica, - dijagram toka, - dijagram u obliku stabla, itd. 9. ČAS

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 2. za numeričke podatke: - kontrolna

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN 2. za numeričke podatke: - kontrolna karta, - histogram, - Pereto dijagram, - dijagram rasipanja i - matrični dijagram (kuća kvaliteta), itd. 9. ČAS

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Hvala na pažnji. 9. ČAS

FAKULTET TEHNIČKIH NAUKA –NOVI SAD – INDUSTRIJSKI DIZAJN Hvala na pažnji. 9. ČAS