Didaktika organick chemie Milada Tepl Petr Distler 13

  • Slides: 23
Download presentation
Didaktika organické chemie Milada Teplá Petr Distler 13. listopadu 2020, 2. setkání

Didaktika organické chemie Milada Teplá Petr Distler 13. listopadu 2020, 2. setkání

Harmonogram Didaktika organické chemie 2020 (5*4 VH + 4 VH samostatná práce) 1) 23.

Harmonogram Didaktika organické chemie 2020 (5*4 VH + 4 VH samostatná práce) 1) 23. 10. 16 -19 hod DOCH 1 Informace o předmětu: zápočet, zkouška 2) 13. 11. 16 -19 hod DOCH 2 1) ŠVP – reflexe RVP (klíčové komeptence), ŠVP, (Tématický plán) 1. Přečíst RVP 2. Analyzovat ŠVP Jak efektivně učit? 2) Efektivní práce s výukovými videi (metoda INSERT atd. ) 3) MA pro výuku chemie (Kahoot! King. Draw, atd. ) 3) + 4) 12. 8: 30 -14: 30 DOCH 3 + 4 Praktické experimenty v kuchyni s přírodními látkami 5) 8. 1. 13 -16 hod DOCH 5 Reflexe – Líný učitel, pokusy Koncepce vzdělávání Líného učitele Závěrečná reflexe 1. Tvorba PL – MA+ vzájemná reflexe (studenti mezi sebou) 2. Tvorba kvízu v aplikaci Kahoot! (reflexe v DBCH) 3. Sehnat pomůcky a materiály 1. Vypracovat úkoly k domácím experimentům 2. Vypracovat PL k Línému učiteli

Dnešní harmonogram Obsah: 1) Reflexe domácí úkoly – analýza RVP / ŠVP 2) Práce

Dnešní harmonogram Obsah: 1) Reflexe domácí úkoly – analýza RVP / ŠVP 2) Práce s výukovými videi 3) Mobilní aplikace 4) Aplikace Kahoot!

RVP http: //www. nuv. cz/file/159 cíle formy délka povinný obsah vzdělávání organizační uspořádání profesní

RVP http: //www. nuv. cz/file/159 cíle formy délka povinný obsah vzdělávání organizační uspořádání profesní profil podmínky průběhu a ukončování vzdělávání zásady pro tvorbu ŠVP

RVP http: //www. nuv. cz/file/159 Jaké formy a metody výuky jsou v RVP podporovány?

RVP http: //www. nuv. cz/file/159 Jaké formy a metody výuky jsou v RVP podporovány? Jaké jsou cíle vzdělávání? Jaká je charakteristika vzdělávací oblasti Člověk a příroda? Jaké je její cílové zaměření? Který vzdělávací obsah spadá do organické chemie a biochemie? Které učivo spadá do organické chemie a biochemie? Kolik VH lze věnovat min. / max. výuce chemie?

ŠVP http: //www. nuv. cz/file/159 Jaké jsou zásady pro zpracování ŠVP? Co má být

ŠVP http: //www. nuv. cz/file/159 Jaké jsou zásady pro zpracování ŠVP? Co má být obsahem učebních osnov? Co jsou výchovné a vzdělávací strategie a jak mají být v ŠVP zakomponovány? Jaká má být charakteristika předmětu chemie v ŠVP? Co má být vzdělávacím obsahem předmětu chemie?

Aktivizační metody Podle čeho volím aktivizační metodu?

Aktivizační metody Podle čeho volím aktivizační metodu?

 • Povedou metody k dosažení bezprostředních cílů? • Umožňují metody dosáhnout cílů tím

• Povedou metody k dosažení bezprostředních cílů? • Umožňují metody dosáhnout cílů tím nejjednodušším způsobem? • Jsou metody vhodné pro žáky? • Kolik času použití metod vyžaduje? • Kolik prostoru je potřeba pro použití metod? • Prohloubí se pomocí metod znalosti a dovednosti žáků? • Jaké pomůcky bude potřeba zajistit? • Vyvolají metody u žáků pasivní nebo aktivní přístup k práci? • Vyžadují přiměřenou nebo příliš velkou kontrolu? • Jaké znalosti, dovednosti metody vyžadují?

Práce s výukovými videi Jak používat videa ve výuce (organické chemie)?

Práce s výukovými videi Jak používat videa ve výuce (organické chemie)?

Metoda práce s textem (ANO/NE) Zpracování ropy https: //www. youtube. com/watch? v=Io. ZXf. Am

Metoda práce s textem (ANO/NE) Zpracování ropy https: //www. youtube. com/watch? v=Io. ZXf. Am 6 r. F 0

Metoda Jedno slovo DDT: https: //www. youtube. com/watch? v=s 3 OQukee 4 JE&t=1 s

Metoda Jedno slovo DDT: https: //www. youtube. com/watch? v=s 3 OQukee 4 JE&t=1 s Dioxin (nevhodné záběry pro citlivé osoby): https: //www. youtube. com/watch? v=1 EF 6 EKi. T 0 DI Každý žák řekne jedno slovo, které ho v souvislosti s dokumentem napadá. U vše vřele píše na tabuli a sám také 1 slovo přidá. Co je cílem této metody?

Metoda I. N. S. E. R. T. https: //www. youtube. com/watch? v=s 3 OQuke

Metoda I. N. S. E. R. T. https: //www. youtube. com/watch? v=s 3 OQuke e 4 JE&t=1 s Práce ve skupině. Ž mají společně napsat pozitiva, negativa, nejsilnější okamžiky a otázky k dokumentu. Kontrola: Ž čtou, co vymysleli. Evaluace: Ž si do sešitu napíše, co si z hodiny zapamatuje.

Metoda CLIL https: //www. youtube. com/watch? v=a. U 6 px. SNDPhs 1) U rozdá

Metoda CLIL https: //www. youtube. com/watch? v=a. U 6 px. SNDPhs 1) U rozdá kontrolní otázky k videu: FREONY 1. Jakou funkci má ozonová vrstva? 2. Jak vypadá molekula ozonu? 3 a. Z jakých prvků je složena molekula CFC (freony)? 3 b. Kde jsou lidmi freony využívány? 4. Jak se nazývá prostor v ozonové vrstvě, kde došlo ke zničení ozonu? 5. Proč je pojem ozonová díra nepřesný? 6. Kde se tato „ozonová díra“ vyskytuje? +7. Jaký měl dopad Montrealský protokol na vývoj „ozonové díry“? 2) Pustit poprvé zpomaleně (rychlostí 0, 75) s titulky. V průběhu ho zastavuje a nechává žáky překládat, o co v něm jde. Podruhé ho pustí v celku. 3) Důraz na tematická slovíčka (ozon layer, ozon hole, pollution, … ) -psát na tabuli.

Metoda – němé video + hra na scénáristu Práce s videem 1) 2) 3)

Metoda – němé video + hra na scénáristu Práce s videem 1) 2) 3) 4) Ž pracují ve skupince. U pustí video bez zvuku (jen obraz) – délka videa max 45 -60 sec. Žáci shlédnou video společně, poté nechá učitel video puštěné ve smyčce. Žáci se snaží dle své fantazie odhadnout, o čem by video mohlo být a následně sepíší scénář. 5) Aktivita by měla podporovat kreativitu žáků a zároveň sloužit jako motivace.

Výuka chemie s podporou videa • Sdílíme odkazy na vhodná videa do výuky chemie

Výuka chemie s podporou videa • Sdílíme odkazy na vhodná videa do výuky chemie • https: //docs. google. com/spreadsheets/d/1 Zu_BW 689 Ym. KAQdf 4 i 1 sz _AVy. WUIXgg 2 n. Pp. CSn-iij. Lk/edit#gid=0

Mobilní aplikace pro výuku chemie Jak učit pomocí m-learningu: 1. Učitel se důkladně seznámí

Mobilní aplikace pro výuku chemie Jak učit pomocí m-learningu: 1. Učitel se důkladně seznámí s aplikací 2. Předem žáky upozornit na výuku (nabít mobily, stáhnout aplikaci) 3. Mikrovýuka: 10 minut maximálně, pak mobilní telefony uklidit 4. Ohlídat si školní řád 5. Vybírat aplikace na Android i i. OS 6. Nezařazovat pravidelně, ale jen nárazově 7. Využití především v terénu, v učivu tam, kde se to logicky hodí 8. Nepoužívat to jen proto, abychom mobily využili: Zařadit úvod, logicky použít aplikaci, nezapomenout na reflexi

Mobilní aplikace - ukázka PL č. 2 – aplikace King. Draw http: //www. kingdraw.

Mobilní aplikace - ukázka PL č. 2 – aplikace King. Draw http: //www. kingdraw. cn/en/download. html

Mobilní aplikace pro výuku chemie • Recenze aplikací • http: //www. studiumbiochemie. cz/aplikace. html

Mobilní aplikace pro výuku chemie • Recenze aplikací • http: //www. studiumbiochemie. cz/aplikace. html • http: //www. studiumbiochemie. cz/aplikace 1. html • http: //www. studiumbiochemie. cz/aplikace 2. html • http: //didaktikabiochemie. natur. cuni. cz/db 2020/db. html

Aplikace Kahoot! • http: //didaktikabiochemie. natur. cuni. cz/doch 2017_2019/kahoot. htm l • https: //create.

Aplikace Kahoot! • http: //didaktikabiochemie. natur. cuni. cz/doch 2017_2019/kahoot. htm l • https: //create. kahoot. it/auth/login , • Jméno: DID_KUDCH, Heslo: KUDCH 2019 Je zde nasdílený kvíz: karboxylové kyseliny. Můžete si ho projít. (Jsou tam též kvízy, které vytvářeli studenti v jiných semestrech) • www. kahoot. it

Domácí úkoly 1. Tvorba PL – MA+ vzájemná reflexe (studenti mezi sebou) 2. Tvorba

Domácí úkoly 1. Tvorba PL – MA+ vzájemná reflexe (studenti mezi sebou) 2. Tvorba kvízu v aplikaci Kahoot! (reflexe v DBCH) 3. Sehnat pomůcky a materiály na 12. prosince (domácí chemické pokusy)

Domácí úkoly – úkol 1 Připravit 1 aktivitu do výuky SŠ chemie s podporou

Domácí úkoly – úkol 1 Připravit 1 aktivitu do výuky SŠ chemie s podporou mobilní aplikace; připravte s ní 15 min část hodiny – pracovní list pro žáky. Doplňte aktivitu o : 1. Didaktické zpracování (formulovat charakteristiku žáků, aplikovat cyklus CMIARE • k čemu Vaše aktivita směřuje, co je jejím cílem. • jakou metodu zvolíte, jak a jaké instrukce zadat žákovi, • jak bude probíhat vlastní realizace aktivity ve třídě (akce) • Jak bude probíhat Reflexe, • Směřovala aktivita k naplnění Vámi zvoleného cíle (Evaluace). 2. autorské řešení 3. stručnou charakteristiku aplikace (k čemu je aplikace určená, co je jejím obsahem). 4. stručnou metodiku (jak se s touto aplikací pracuje – jak s ní mají pracovat žáci – návod pro žáky).

Domácí úkoly – úkol 2 Zkuste si vytvořit kvíz na Vámi vybrané téma ze

Domácí úkoly – úkol 2 Zkuste si vytvořit kvíz na Vámi vybrané téma ze SŠ organické chemie či biochemie. Kvíz bude mít minimálně 8 položek, použijte všechny typy nabízených možností tvorby položek. Položky tvořte tak, aby dle Bloomovy taxonomie kognitivních cílů (stačí té nemodifikované) kvíz obsahoval min. 1 položku na znalost, 1 na porozumění, 1 na aplikaci, 1 na analýzu, 1 na syntézu a 1 na hodnocení K vytvořenému kvízu sepsat instrukce: jaký je jeho cíl, ve které fázi výuky ho zařadit a po probrání kterého učiva (či před jeho probráním).

Domácí úkoly – úkol 3 Materiály a pomůcky – Domácí pokusy (instrukce pošleme mailem)

Domácí úkoly – úkol 3 Materiály a pomůcky – Domácí pokusy (instrukce pošleme mailem)