Prvi v vrtec Pripravila pela Rus univ dipl

  • Slides: 27
Download presentation
Prvič v vrtec Pripravila: Špela Rus, univ. dipl. pedagoginja

Prvič v vrtec Pripravila: Špela Rus, univ. dipl. pedagoginja

http: //www. infomosa. si/video/doberzgled-je-najboljsa-preventiva. html

http: //www. infomosa. si/video/doberzgled-je-najboljsa-preventiva. html

KAJ JE VZGOJA? Je ustvarjanje pogojev, dajanje spodbud, podpore, da bo posameznik zase vzel

KAJ JE VZGOJA? Je ustvarjanje pogojev, dajanje spodbud, podpore, da bo posameznik zase vzel tisto, kar je zanj učinkovito. Vzgoja je izmenjava informacij na poti dozorevanja obeh – otroka in starša!

Posameznik se v resnici vzgaja sam, mi mu le omogočamo izkušnje, s katerimi bo

Posameznik se v resnici vzgaja sam, mi mu le omogočamo izkušnje, s katerimi bo potem živel, jih predeloval zase…. Odrasli smo polni izkušenj in tako imamo veliko potencialov. Otroci teh izkušenj nimajo! Do otrok se pogosto obnašamo, kot bi imeli enake izkušnje kot mi.

NTC UČENJE - SPODBUJANJE RAZVOJA UČNIH POTENCIALOV V PREDŠOLSKEM OBDOBJU, katerega avtor je dr.

NTC UČENJE - SPODBUJANJE RAZVOJA UČNIH POTENCIALOV V PREDŠOLSKEM OBDOBJU, katerega avtor je dr. Ranko Rajović RAZVOJ MOŽGANOV Ob rojstvu otroka možgani vsebujejo od 90 do 100 milijard nevronov, med katerimi se tekom odraščanja razvijajo možganske poti oz povezave med nevroni – sinapse.

Intelektualne sposobnosti niso odvisne od števila nevronov, ampak od razvoja sinaps. Torej je naša

Intelektualne sposobnosti niso odvisne od števila nevronov, ampak od razvoja sinaps. Torej je naša naloga ustvariti čim bolj spodbudno in stimulativno okolje za razvoj sinaps v možganih. Ugotovitve : - 50% sinaps se razvije do 5 leta starosti - 75% sinaps se razvije do 7 leta starosti - 95% sinaps se razvije do 12 leta starosti - 1 do 2 % sinaps se razvije kasneje v življenju

Kako spodbujamo razvoj sinaps? - veliko bivanja na prostem hoja in tek po valovitem

Kako spodbujamo razvoj sinaps? - veliko bivanja na prostem hoja in tek po valovitem terenu – najboljše v gozdu, preskakovanje ovir, plazenje -

veliko različnega skakanja – npr. po postelji, iz sedežne na posteljo z različno razdaljo,

veliko različnega skakanja – npr. po postelji, iz sedežne na posteljo z različno razdaljo, po trampolinu plezanje po stolih, drevesih, različnih plezalih

vaje za ravnotežje hodi naj po različnih zidkih, robnikih, klopeh, po gredi, črti, hlodih

vaje za ravnotežje hodi naj po različnih zidkih, robnikih, klopeh, po gredi, črti, hlodih

kotaljenje in lovljenje žoge

kotaljenje in lovljenje žoge

“Uči se s tem, kar vidi, sliši, okusi, vonja!” “Uči se z dotikom, dejanjem,

“Uči se s tem, kar vidi, sliši, okusi, vonja!” “Uči se z dotikom, dejanjem, domišljijo, intuicijo, občutkom!” Otrok mora razviti čutila, da bo lahko miselno aktiven kasneje v šoli!

Kako zaviramo razvoj sinaps? Otroka že ob rojstvu lahko zaviramo pri njegovem razvoju, če

Kako zaviramo razvoj sinaps? Otroka že ob rojstvu lahko zaviramo pri njegovem razvoju, če ga omejimo z določeno barvo ( npr. dečka z modro in deklico z roza barvo). Najslabše kar je lahko je to, da mu dovolimo igrati igrice na internetu ali računalniku, kjer so prsti v popolnoma napačnem in nenaravnem položaju.

Posledica je lahko napačna drža svinčnika, žlice, ne znajo si zavezati vezalk… saj otrok

Posledica je lahko napačna drža svinčnika, žlice, ne znajo si zavezati vezalk… saj otrok ni imel dovolj možnosti za razvoj večjega števila sinaps in s tem boljše grafomotorike in motorike. Ogromno otrok ima tudi težave s ploskimi stopali, kar je posledica neprimerne obutve ter premalo naravnega gibanja in hoje z bosimi stopali.

Človek se od šimpanzov razlikuje le po dveh centrih v možganih – in sicer

Človek se od šimpanzov razlikuje le po dveh centrih v možganih – in sicer centru za prste oz. motoriko, ki obsega 14% možganov ter v centru za govor. Evolucijo človeka sta torej omogočila ravno ta dva možganska centra oz. njun razvoj.

Če hoče imeti človek razvite sinapse na področju govora, mora govoriti in ne gledati

Če hoče imeti človek razvite sinapse na področju govora, mora govoriti in ne gledati TV, kar pogosto dovolimo našim otrokom in tako onemogočamo razvoj sinaps in s tem tudi razvoj kognitivnih sposobnosti. RAZLIKA MED TEMA DVEMA FOTOGRAFIJAMA?

Zelo pomemben center v možganih je tudi center za vid. Akomodacija oči (je sposobnost

Zelo pomemben center v možganih je tudi center za vid. Akomodacija oči (je sposobnost očesa izostriti vid na različne razdalje) je pri 5. letu v glavnem zaključena. Če si otok želi razviti dobro akomodacijo, pri kateri se očesne mišice dobro zategujejo oz. sproščajo, mora veliko tekati na prostem, v gozdu in delati vaje z žogo – kotaljenje, lovljenje… Gledanje TV ali igranje video igric ni naravno gledanje in onemogoča razvoj sinaps na tam področju. Tudi uporaba računalnika pred 7. letom ni primerna. Ljudje s slabšo akomodacijo so v preteklosti hitro izumrli.

Kdaj se ustvarja mielin in sinapse? V REM fazi (živahno obdobje spanja), ko se

Kdaj se ustvarja mielin in sinapse? V REM fazi (živahno obdobje spanja), ko se možgani umirijo. To je ponoči med spanjem, ko se pojavi na vsako uro in pol ter traja dvajset minut. Če gre otrok spat ob 20. 00 ali najkasneje do 21. 00, se ponovi do jutra 4 do 5 REM faz. Če gre otrok spat ob 22. 00 izgubi do dve REM fazi in škoda je nepopravljiva. Seveda pa se tekom dneva med gibanjem in primerno igro tudi vzpostavljajo možganska valovanja podobna REM fazi, ko se intenzivno vzpostavljajo sinapse oz. možganske poti in si otrok razvija gibalne in intelektualne sposobnosti. A čas spanja je zelo pomemben.

REPRODUKTIVNO UČENJE ALI UČENJE S PONAVLJANJEM oz. učenje na pamet ni naravno učenje in

REPRODUKTIVNO UČENJE ALI UČENJE S PONAVLJANJEM oz. učenje na pamet ni naravno učenje in ne daje funkcionalnega znanja. Že drugi dan se pozabi 20 do 60 % naučenega, po 7. dneh pa skoraj 80 do 90% naučenega. Pri REPRODUKTIVNEM UČENJU ali učenju na pamet – mehaničnem učenju, možgani uporabljajo zelo malo energije ( 5 – 10 % ) in otroci lahko pri tem razmišljajo in delajo še kaj drugega, pri ASOCIATIVNEM UČENJU pa delajo možgani 100 %.

UČENJE Z ASOCIACIJAMI je naraven in pravilen način učenja, hiter in brez pozabljanja ter

UČENJE Z ASOCIACIJAMI je naraven in pravilen način učenja, hiter in brez pozabljanja ter razvija funkcionalno znanje. Tukaj tekst spremenimo v sliko, še boljše pa so asociacije in simboli. Ko se otrok uči na igriv način in z duhovitostjo, možgani delajo tako kot v REM FAZI med spanjem, kjer se formira največ sinaps in se ustvarja mielin (bela substanca okoli živčnih poti).

OBČUTLJIVA OBDOBJA RAZVOJA: Govorni razvoj: od 0 – 3 (najintenzivnejši 0 – 1, 5)

OBČUTLJIVA OBDOBJA RAZVOJA: Govorni razvoj: od 0 – 3 (najintenzivnejši 0 – 1, 5) Čustveni razvoj: od 0 – 2 (najintenzivnejši 0 – 1) Matematika-logika: od 0 – 2, 2 (najintenzivnejši 0 – 1) Socialna navezanost in spretnosti: od 0 – 4 (najintenzivnejši 0 – 2) Gibalni razvoj: od 3. meseca nosečnosti – 5 (najintenzivnejši od 3. meseca nosečnosti – 2) Vrstniške socialne spretnosti: od 3 – 6 (najintenzivnejši 3 – 4, 5) Jezik: od 7. meseca nosečnosti – 4 (najintenzivnejši od 7. meseca nosečnosti – 2)

Ø Da otroka že prej pripravljate na to, da gre v vrtec in to

Ø Da otroka že prej pripravljate na to, da gre v vrtec in to s pozitivno energijo, ker otrok čuti energijo, ki jo mi nosimo. Da že na začetku uvajamo neko rutino in sistem, ki se ga držimo, ker to otroku daje občutek varnosti. Ø Uvajanje naj bo postopno in prilagojeno individualnemu otroku. Pomembno je, da otrok zazna, da se starš vrača v novo okolje po njega. Cilj uvajanja ni to, da je starš z otrokom ves čas v oddelku, temveč, da odhaja in prihaja nazaj v oddelek. Ø Dogovorite se v oddelku, da prihajate prvi teden v skupino v različnih časovnih obdobjih (če so sami novinci in imate možnost postopnega uvajanja, naj 4 otroci s starši pridejo med 8. 00 in 9. 30, naslednji med 9. 30 in 11. 00, pa med 11. 00 in 12. 30)

Ø Že na začetku opozorite strokovni delavki oddelka, če gre za kakšno posebnost pri

Ø Že na začetku opozorite strokovni delavki oddelka, če gre za kakšno posebnost pri otroku. Ø Ob svojih dilemah se pogovorite s strokovno delavko in sproti skušajte dobiti odgovore na svoja vprašanja. Ø Otrok naj s sabo prinese kakšno ljubkovalno igračo ali predmet, ki ga bo spominjal na dom.

POMEMBNI DATUMI DO ZAČETKA ŠOLSKEGA LETA: v. RODITELJSKI SESTANEK: 29. 8. 2016 OB 17.

POMEMBNI DATUMI DO ZAČETKA ŠOLSKEGA LETA: v. RODITELJSKI SESTANEK: 29. 8. 2016 OB 17. 00 v avli OŠ (vabila dobite po pošti), ENOTA VUHRED 17. 30 v jedilnici vrtca v. ZDRAVNIŠKA POTRDILA: prinesete v vrtec najkasneje do 1. 9. 2016, ko otroka pripeljete v vrtec na uvajanje – Otrok v oddelek ne more, če nimamo zdravniških potrdil. v. ZNIŽANO PLAČILO VRTCA: Vloga za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev (http: //www. mddsz. gov. si/si/uveljavljanje_pravic/nova_socialna_z akonodaja/znizano_placilo_vrtca/ ) …. Vlogo morate oddati od 1. 8. 2016 do 30. 8. 2016 na CSD Radlje ob Dravi.

VIRI: Ti povem zgodbo? ; Jorge Bucay; Založba Mladinska knjiga, 2013 http: //sl. wikipedia.

VIRI: Ti povem zgodbo? ; Jorge Bucay; Založba Mladinska knjiga, 2013 http: //sl. wikipedia. org/wiki/Nevron http: //www. roda. hr/article/read/nasljede-ljubav-i-njega-u-ranom-razvoju-mozga http: //www. pino-toys. rs/srp/saveti/? conid=273 http: //www. pedenjpednm. si/ntc-sistem-ucenja/ http: //videolectures. net/single_rajovic_ucenje/ - VIDEO POSNETEK PREDAVANJA Delovno gradivo, ki sta ga pripravili Montana Tratnik in Alenka Ocvirk, Vrtec Velenje Fotografije so nastale v našem vrtcu