Policija policijski poslovi i policijske ovlasti Policija to

  • Slides: 49
Download presentation
Policija, policijski poslovi i policijske ovlasti

Policija, policijski poslovi i policijske ovlasti

Policija

Policija

Što je policija? n n Policija je središnja služba Ministarstva koja obavlja poslove određene

Što je policija? n n Policija je središnja služba Ministarstva koja obavlja poslove određene zakonom i drugim propisima. Policija građanima pruža zaštitu njihovih temeljnih ustavnih prava i sloboda i zaštitu drugih Ustavom Republike Hrvatske zaštićenih vrijednosti.

Osobe u sustavu policije n n Policijski službenik, je policijski službenik prema Zakonu o

Osobe u sustavu policije n n Policijski službenik, je policijski službenik prema Zakonu o policijskim poslovima i ovlastima i službenik Ministarstva koji obavlja poslove usko povezane s policijskim poslovima. Vježbenik je osoba primljena u policiju bez radnog iskustva na policijskim poslovima, koja se osposobljava za samostalno obavljanje policijskih poslova. Osoba koja se obrazuje za obavljanje policijskih poslova je polaznik redovitog srednjoškolskog obrazovanja kroz 3. i 4. razred Policijske škole ili srednjoškolskog obrazovanja odraslih za zanimanje policajac. Pripadnik pričuvnog sastava policije je osoba koja se, prema odredbama zakona o policiji i provedbenih propisa, angažira za obavljanje određenih policijskih poslova.

Organizacija policije

Organizacija policije

1. Ministarstvo unutarnjih poslova n n n n Ministarstvo, radi stvaranja uvjeta rada policije:

1. Ministarstvo unutarnjih poslova n n n n Ministarstvo, radi stvaranja uvjeta rada policije: 1. obavlja poslove u svezi s upravljanjem i razvojem ljudskih potencijala, uključujući planiranje i utvrđivanje potreba za prijamom u policiju, provođenje postupka prijama, napredovanja, ocjenjivanja rada i učinkovitosti, nagrađivanja i kontinuiranog obrazovanja policijskih službenika te obavlja i druge poslove u svezi s radnopravnim statusom policijskih službenika, 2. planira i utvrđuje strategiju obrazovanja policijskih službenika koju provodi Policijska akademija, 3. donosi i provodi planove o izgradnji i korištenju informacijskog, radiokomunikacijskog, telekomunikacijskog i sigurnosno-zaštićenog kriptološkog sustava za potrebe policije, 4. utvrđuje potrebe i nabavlja tehnička i materijalna sredstva za rad policije, 5. vodi brigu o sigurnosti, zdravlju i zaštiti policijskih službenika pri obavljanju službenih poslova te o dostojanstvu policijske službe, 6. organizira i provodi unutarnju kontrolu i nadzor rada službenika i ustrojstvenih jedinica, 7. organizira i provodi unutarnju reviziju poslovnih procesa financiranih iz sredstava državnog proračuna i sredstava Europske unije, 8. osigurava dušebrižništvo za vjernike zaposlenike Ministarstva, 9. organizira međunarodnu suradnju policije i obavlja poslove vezane za pridruživanje europskim integracijama te upućivanje policijskih službenika na rad u inozemstvo, 10. donosi razvojne, organizacijske i druge temeljne smjernice za rad, 11. donosi planove o korištenju materijalnih i financijskih sredstava i nadzire njihovu provedbu, 12. obavlja i druge poslove vezane za podršku operativnim aktivnostima policije, 13. obavlja i druge poslove predviđene zakonom

Hijerarhijski ustroj policije n n n n Policija je jedinstveno organizirana u tri hijerarhijske

Hijerarhijski ustroj policije n n n n Policija je jedinstveno organizirana u tri hijerarhijske razine: 1. Ravnateljstvo policije, 2. policijske uprave, 3. policijske postaje. Radom policije i Ravnateljstva policije upravlja glavni ravnatelj policije koji za svoj rad odgovara ministru. Radom policijske upravlja načelnik policijske uprave koji za svoj rad odgovara glavnom ravnatelju i ministru. Radom policijske postaje rukovodi načelnik policijske postaje koji za svoj rad odgovara načelniku policijske uprave. Unutarnje ustrojstvo policije utvrđuje Vlada Republike Hrvatske Uredbom o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva.

2. Ravnateljstvo policije kao upravna organizacija u sastavu Ministarstva: n 1. procjenjuje stanje sigurnosti,

2. Ravnateljstvo policije kao upravna organizacija u sastavu Ministarstva: n 1. procjenjuje stanje sigurnosti, predviđa vjerojatni razvoj sigurnosne situacije, procjenjuje rizike, definira prioritete postupanja te planira mjere i radnje, kao i potrebne resurse, na temelju čega donosi Stratešku procjenu kao temeljni dokument iz djelokruga policije na nacionalnoj razini, n 2. na temelju Strateške procjene donosi Strateški plan rada policije, n 3. usklađuje, usmjerava, koordinira i nadzire rad policijskih uprava, n 4. izravno obavlja poslove iz svog djelokruga i sudjeluje u obavljanju određenih složenijih poslova iz djelokruga policijskih uprava, n 5. skrbi o provedbi međunarodnih ugovora o policijskoj suradnji i drugih međunarodnih akata iz svoje nadležnosti, n 6. predlaže i provodi programe obrazovanja policijskih službenika, n 7. donosi standarde za opremu, tehnička i materijalna sredstva policije, n 8. skrbi o spremnosti policije za djelovanje u izvanrednim uvjetima, sukladno posebnim propisima. Ravnateljstvom policije upravlja glavni ravnatelj kojeg imenuje i razrješuje, na prijedlog ministra unutarnjih poslova, Vlada RH. n

3. Policijske uprave n n n n Policijska uprava na području za koje je

3. Policijske uprave n n n n Policijska uprava na području za koje je osnovana: 1. procjenjuje stanje sigurnosti, predviđa vjerojatni razvoj sigurnosne situacije, procjenjuje rizike, definira prioritete postupanja te planira mjere i radnje, kao i potrebne resurse, na temelju čega donosi Stratešku procjenu kao temeljni dokument iz djelokruga policije na regionalnoj razini, 2. na temelju Strateške procjene donosi Strateški plan rada policijske uprave, 3. usklađuje, koordinira, usmjerava i nadzire rad policijskih postaja, 4. izravno obavlja policijske poslove iz svog djelokruga i sudjeluje u obavljanju složenijih poslova iz djelokruga policijskih postaja, 5. obavlja druge poslove utvrđene posebnim propisima. Policijskom upravlja načelnik policijske uprave kojeg, na prijedlog glavnog ravnatelja imenuje i razrješuje ministar unutarnjih poslova.

4. Policijska postaja n n n Za izravno obavljanje policijskih i drugih poslova u

4. Policijska postaja n n n Za izravno obavljanje policijskih i drugih poslova u policijskim upravama osnivaju se policijske postaje. Radi planiranja i usmjeravanja policijske službe te učinkovitog obavljanja policijskih poslova područje policijske postaje dijeli se na područne sektore, ophodne, pozorničke i kontakt rajone. Policijskom postajom upravlja načelnik policijske postaje kojeg, na prijedlog načelnika policijske uprave imenuje i razrješuje glavni ravnatelj policije.

Klasifikacija radnih mjesta n n Ovisno o složenosti poslova, obrazovanju, osobnom zvanju, stupnju odgovornosti

Klasifikacija radnih mjesta n n Ovisno o složenosti poslova, obrazovanju, osobnom zvanju, stupnju odgovornosti i ovlasti za donošenje odluka te samostalnosti u radu, radna mjesta policijskih službenika klasificiraju se u tri kategorije, i to: 1. radna mjesta rukovodećih policijskih službenika, 2. radna mjesta viših policijskih službenika, 3. radna mjesta nižih policijskih službenika.

Zvanja policijskih službenika n n n n Za policijske službenike utvrđuju se sljedeća policijska

Zvanja policijskih službenika n n n n Za policijske službenike utvrđuju se sljedeća policijska zvanja: – policajac, – viši policajac, – samostalni policajac, – policijski narednik, – viši policijski narednik, – samostalni policijski narednik, – policijski inspektor, – viši policijski inspektor, – samostalni policijski inspektor, – glavni policijski inspektor, – policijski savjetnik i – glavni policijski savjetnik.

Policijski poslovi

Policijski poslovi

Policijski poslovi n n n n 1. zaštita života, prava, slobode, sigurnosti i nepovredivosti

Policijski poslovi n n n n 1. zaštita života, prava, slobode, sigurnosti i nepovredivosti osobe, 2. zaštita javnog reda i mira te imovine, 3. sprječavanje kaznenih djela i prekršaja, njihovo otkrivanje i prikupljanje podataka o tim djelima i počiniteljima, 4. traganje za počiniteljima kaznenih djela za koja se progoni po službenoj dužnosti i prekršaja i njihovo dovođenje nadležnim tijelima, 5. traganje za imovinskom koristi stečenoj kaznenim djelom, 6. nadzor i upravljanje cestovnim prometom, 7. protueksplozijska zaštita, 8. poslovi sa strancem, 9. nadzor državne granice, 10. poslovi zaštite zračnog prometa propisani posebnim zakonom, 11. poslovi na moru i unutarnjim plovnim putovima iz nadležnosti policije, 12. osiguranje i zaštita osoba, objekata i prostora, 13. postupanje s uhićenikom i pritvorenikom.

Obavljanje policijskih poslova i primjena ovlasti Policijski službenik obavlja policijski posao i primjenjuje policijske

Obavljanje policijskih poslova i primjena ovlasti Policijski službenik obavlja policijski posao i primjenjuje policijske ovlasti: n 1. po službenoj dužnosti, n 2. na temelju zapovijedi nadređenog, n 3. na temelju naloga državnog odvjetnika, suda ili drugog nadležnog tijela kad je to propisano zakonom. n

Načelo razmjernosti n n Nalog i zapovijed za obavljanje policijskog posla moraju biti utemeljeni

Načelo razmjernosti n n Nalog i zapovijed za obavljanje policijskog posla moraju biti utemeljeni na zakonu, jasni i određeni, a pri njihovu izdavanju mora se imati u vidu razmjer između povoda i cilja obavljanja policijskog posla. Policijski službenik postupa imajući u vidu razmjer između ovlasti koju primjenjuje i svrhe obavljanja policijskog posla. Policijski službenik će uvijek primijeniti policijsku ovlast kojom se u najmanjoj mjeri zadire u slobode i prava čovjeka, a postiže svrha obavljanja policijskog posla. Policijski službenik će uvijek uporabiti najblaže sredstvo prisile kojim se postiže cilj, a prestaje s uporabom sredstva prisile odmah po prestanku razloga zbog kojih je sredstvo prisile bilo uporabljeno.

Policija asistira drugim tijelima n n Policija u skladu sa zakonom, na zahtjev suda,

Policija asistira drugim tijelima n n Policija u skladu sa zakonom, na zahtjev suda, državnog odvjetnika ili državnog tijela, te pravnih osoba s javnim ovlastima pruža pomoć ako se prilikom provođenja radnje opravdano očekuje pružanje otpora. Zahtjev za asistenciju podnosi se čelniku policijske uprave, najmanje osam dana prije obavljanja službene radnje. Čelnik policijske uprave obavještava podnositelja o odobrenju i načinu pružanja pomoći ili o razlozima odbijanja zahtjeva, najkasnije tri dana prije službene radnje.

Policijske ovlasti

Policijske ovlasti

Policijske ovlasti n n n 1. prikupljanje, procjena, pohrana, obrada i korištenje podataka, 2.

Policijske ovlasti n n n 1. prikupljanje, procjena, pohrana, obrada i korištenje podataka, 2. provjera i utvrđivanje identiteta osoba i predmeta, 3. prikupljanje obavijesti od građana, 4. pozivanje, 5. dovođenje i privođenje, 6. traganje za osobama i predmetima, 7. privremeno ograničenje slobode kretanja, 8. davanje upozorenja i naredbi građanima, 9. uporaba tuđeg prijevoznog sredstva i telekomunikacijskog uređaja, 10. privremeno oduzimanje, čuvanje i prodaja predmeta, 11. zaprimanje prijava, podnošenje kaznenih prijava i izvješća, 12. osiguranje mjesta događaja,

Policijske ovlasti n n n 13. provjera uspostavljanja telekomunikacijskog kontakta, 14. poligrafsko ispitivanje, 15.

Policijske ovlasti n n n 13. provjera uspostavljanja telekomunikacijskog kontakta, 14. poligrafsko ispitivanje, 15. pregled dokumentacije, 16. ulazak i pregled objekata i prostora, 17. ulazak u tuđi dom, 18. pregled osoba, predmeta i prometnih sredstava, 19. javno raspisivanje nagrade, 20. snimanje na javnim mjestima, 21. prikrivene policijske radnje, 22. uporaba sredstava prisile, 23. zaštita žrtava kaznenih djela i drugih osoba, 24. provjera zastave, progon, zaustavljanje, uzapćenje i sprovođenje plovnog objekta.

Dužnost prilikom izvršavanja policijskih ovlasti n Policijski službenik je dužan poštivati dostojanstvo, ugled i

Dužnost prilikom izvršavanja policijskih ovlasti n Policijski službenik je dužan poštivati dostojanstvo, ugled i čast svake osobe, kao i druga temeljna prava i slobode čovjeka. Posebno obzirno policijski službenik postupa prema djeci, maloljetnim, starim i nemoćnim osobama, osobama s invaliditetom i prema žrtvi kaznenog djela i prekršaja.

1. Prikupljanje, procjena, pohrana, obrada i korištenje podataka n n n n Policija prikuplja

1. Prikupljanje, procjena, pohrana, obrada i korištenje podataka n n n n Policija prikuplja podatke pod uvjetima i na način propisan zakonom o: 1. osobi od koje prijeti opasnost, 2. osobi kojoj prijeti opasnost, 3. nestaloj osobi, 4. osobi za koju postoje osnove sumnje da priprema ili je počinila kazneno djelo za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaj, 5. nezakonito pribavljenoj imovinskoj koristi, 6. objektu, postrojenju ili pojavi od koje ili kojoj prijeti opasnost. U prikupljanju, obradi, pohrani i korištenju podataka policija posebno skrbi o zaštiti osobnih i drugih podataka, o njihovoj tajnosti i povjerljivosti.

n n Policija vodi zbirke podataka neophodne za provedbu zakona. Prije unošenja podataka u

n n Policija vodi zbirke podataka neophodne za provedbu zakona. Prije unošenja podataka u zbirku, policijski službenik je dužan procijeniti pouzdanost izvora i vjerodostojnost podatka. Osobni podaci pohranjeni u zbirke mogu se koristiti samo u svrhu zbog koje je zbirka ustrojena, a u drugu svrhu samo ako je to propisano posebnim zakonom. Osobni se podaci mogu dostaviti i inozemnim policijskim tijelima i određenim međunarodnim organizacijama. Radi obavljanja policijskih poslova policija može tražiti osobne i druge podatke od državnih tijela i drugih osoba koji posjeduju te podatke ili su ovlašteni voditi zbirke podataka.

Čuvanje podataka u zbirkama Osobni se podaci u zbirkama čuvaju ili trajno ili na

Čuvanje podataka u zbirkama Osobni se podaci u zbirkama čuvaju ili trajno ili na zakonom određeni vremenski rok. n Trajno se čuvaju podaci: 1. o operativnim saznanjima i izvorima saznanja, 2. o osobama pod posebnom policijskom zaštitom, 3. o događajima koji su dojavljeni policiji ili o kojima je policija saznala na drugi način. n

Uvid i nadzor nad zbirkama podataka n n Osoba čiji se podaci nalaze u

Uvid i nadzor nad zbirkama podataka n n Osoba čiji se podaci nalaze u zbirci ima, sukladno posebnom zakonu, pravo uvida, ispisa i ispravka osobnih podataka sadržanih u zbirci osobnih podataka a koja se na njega odnose, osim ako bi to moglo uzrokovati štetne posljedice za svrhu prikupljanja podataka ili ugroziti drugu osobu. Nadzor nad zbirkama podataka koje vodi MUP, a u kojem su pohranjeni osobni podaci koje prikuplja policija, obavlja tijelo nadležno za zaštitu osobnih podataka sukladno zakonu kojim se uređuje zaštita osobnih podataka.

2. Provjera i utvrđivanje identiteta osoba i predmeta Policijski službenik provjerava identitet osobe, pri

2. Provjera i utvrđivanje identiteta osoba i predmeta Policijski službenik provjerava identitet osobe, pri čemu ju je dužan upoznati s razlogom provjere: 1. koju treba uhititi, dovesti, zadržati ili uputiti nadležnim tijelima državne vlasti, 2. od koje prijeti opasnost za druge osobe ili imovinu, 3. nad kojom se obavlja pregled, očevid ili pretraga ili se poduzimaju druge zakonom propisane radnje, 4. koja se zatekne u tuđem domu, objektu i drugim prostorima ili u prijevoznom sredstvu u kojem se obavlja pregled, očevid ili pretraga, ako je provjera identiteta potrebna, 5. koja se zatekne u prostoru ili u objektu na kojem je privremeno ograničena sloboda kretanja, ako je provjera identiteta potrebna, 6. koja prijavljuje počinjenje kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaja ili počinitelje tih djela, odnosno daje obavijesti o tim djelima, 7. za koju postoje osnove sumnje da je počinitelj kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaja ili da je osoba za kojom se traga, 8. koja se zatekne na mjestu počinjenja kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaja, 9. za koju je iz sigurnosnih razloga nužno utvrditi identitet, 10. koja bez opravdanog razloga prikuplja podatke o štićenoj osobi, objektu ili prostoru u kojem se štićena osoba nalazi, 11. na zahtjev službenih osoba tijela državne uprave te pravne ili fizičke osobe u n

Utvrđivanje identiteta n n n Utvrđivanje identiteta poduzima se prema osobi: 1. koja ne

Utvrđivanje identiteta n n n Utvrđivanje identiteta poduzima se prema osobi: 1. koja ne posjeduje osobnu iskaznicu ili drugu javnu ispravu s fotografijom ili se sumnja u vjerodostojnost te isprave, 2. koja je sumnjiva da je sudjelovala u kaznenom djelu za koje se progoni po službenoj dužnosti. Ako drukčije nije propisano posebnim zakonom, utvrđivanje identiteta se provodi primjenom znanstvenih metoda i sredstava (biometrija i druge metode). , objavom crteža, snimke ili opisa osobe. Kad okolnosti nalažu, policija je ovlaštena objaviti fotografiju nestale osobe, te osobe koja o sebi ne može ili ne želi dati istinite podatke i fotografiju mrtvog tijela nepoznate osobe.

3. Prikupljanje obavijesti od građana n n n Policijski službenik može prikupljati obavijesti od

3. Prikupljanje obavijesti od građana n n n Policijski službenik može prikupljati obavijesti od građana u službenim prostorima, na radnom mjestu građanina, drugom pogodnom mjestu, a uz prethodni pristanak osobe i u njezinu domu. Policijski službenik prikuplja obavijesti po nalogu državnog odvjetnika ili suda prema posebnom zakonu. Prikupljanje obavijesti od djeteta poduzima posebno osposobljeni policijski službenik, u pravilu u nazočnosti roditelja, skrbnika, udomitelja, osobe kojoj je dijete povjereno na čuvanje i odgoj ili stručne osobe centra za socijalnu skrb, po mogućnosti u domu djeteta (osim u slučaju sumnje da su oni počinitelji k. djela na štetu djeteta).

4. Pozivanje n n n Ako drukčije nije propisano posebnim zakonom, na razgovor radi

4. Pozivanje n n n Ako drukčije nije propisano posebnim zakonom, na razgovor radi prikupljanja obavijesti može se pozvati osobu za koju je vjerojatno da raspolaže s obavijestima korisnim za obavljanje policijskog posla. U pozivu se mora naznačiti naziv, mjesto i adresa ustrojstvene jedinice MUP-a, razlog, mjesto i vrijeme pozivanja. Osoba koja je uredno pozvana zbog davanja obavijesti, a nije se odazvala pozivu, može se privesti samo ako je u pozivu na to bila upozorena ili iz okolnosti očito proizlazi da odbija primitak poziva. Policijski službenik je ovlašten osobu pozvati usmeno ili odgovarajućim telekomunikacijskim sredstvom, pri čemu joj je dužan priopćiti razlog pozivanja. Uz suglasnost osobe može ju i prevesti do službenih prostorija.

5. Dovođenje i privođenje n n Policijski službenik dovodi osobu u službene prostorije policije

5. Dovođenje i privođenje n n Policijski službenik dovodi osobu u službene prostorije policije ili drugog nadležnog tijela na temelju pisane zapovijedi nadređenog ili naloga nadležnog tijela izdanog na temelju zakona. Dovođenje može trajati najdulje šest sati ako se obavlja unutar županije u kojoj je osoba zatečena. Kad se dovođenje obavlja izvan županije u kojoj je osoba zatečena, dovođenje može trajati najdulje dvanaest sati. Zakašnjenje u dovođenju se mora posebno obrazložiti.

Privođenje n n n Policijski službenik bez pisane zapovijedi ili naloga privodi: 1. uhićenika,

Privođenje n n n Policijski službenik bez pisane zapovijedi ili naloga privodi: 1. uhićenika, 2. osobu za koju treba utvrditi identitet, 3. osobu za kojom je raspisana potraga, 4. pozvanu osobu, a koja se nije pozivu odazvala, 5. u drugim slučajevima predviđenim zakonom.

6. Traganje za osobama i predmetima Policija provodi traganje za osobama i predmetima. n

6. Traganje za osobama i predmetima Policija provodi traganje za osobama i predmetima. n Traganje se provodi raspisivanjem potrage i objave. n

Potraga n n Potraga se raspisuje: 1. za osobom za koju postoje osnove sumnje

Potraga n n Potraga se raspisuje: 1. za osobom za koju postoje osnove sumnje da je počinila kazneno djelo za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaj, odnosno za osobom koja može dati obavijesti o navedenom kaznenom djelu, prekršaju ili počinitelju, 2. za nestalom osobom, 3. za osobom za kojom je izdana tjeralica u skladu s posebnim zakonom.

Objava se raspisuje radi: 1. utvrđivanja prebivališta ili boravišta osoba, u slučaju propisanom zakonom,

Objava se raspisuje radi: 1. utvrđivanja prebivališta ili boravišta osoba, u slučaju propisanom zakonom, 2. utvrđivanja identiteta osobe koja nije u stanju dati osobne podatke ili mrtvog tijela osobe za koju se ne mogu utvrditi osobni podaci, 3. pronalaženja predmeta u svezi kaznenog djela ili prekršaja ili predmeta koji su pronađeni ili nestali, 4. oduzimanja predmeta ili isprava na temelju odluke suda ili tijela uprave. n

7. Privremeno ograničenje slobode kretanja Može se privremeno ograničiti pristup ili kretanje u određenom

7. Privremeno ograničenje slobode kretanja Može se privremeno ograničiti pristup ili kretanje u određenom prostoru ili objektu ili zadržati osobe radi: 1. sprječavanja počinjenja kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaja, 2. pronalaženja i hvatanja počinitelja kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaja za koji je propisana kazna zatvora, 3. pronalaženja i hvatanja osoba za kojima se traga, 4. pronalaženja tragova i predmeta koji mogu poslužiti kao dokaz da je počinjeno kazneno djelo za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaj za koji je propisana kazna zatvora, 5. osiguranja štićenih osoba, objekata ili prostora. n n Ako postoji opasnosti za život ljudi ili imovinu, policijski službenik može privremeno ograničiti pristup, kretanje ili zadržavanje u prostoru ili objektu. Ako drukčije nije propisano zakonom, ograničenje pristupa, kretanja i zadržavanja smije trajati najdulje dvanaest sati.

8. Davanje upozorenja i naredbi građanima n Upozorenja i naredbe se daju usmeno, pisano

8. Davanje upozorenja i naredbi građanima n Upozorenja i naredbe se daju usmeno, pisano ili na drugi način propisan propisom o primjeni policijskih ovlasti (svjetlosnim i zvučnim signalima, znakovima, rukom i na drugi način). n Policijski službenik upozorava osobu za koju je vjerojatno da bi: 1. svojim ponašanjem mogla dovesti u opasnost osobu ili imovinu, ugroziti sigurnost prometa, narušiti javni red i mir ili ometati nadzor državne granice, 2. mogla počiniti, potaknuti ili izazvati drugu osobu da počini kazneno djelo za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaj. n n

Naredba Policijski službenik izdaje naredbu građaninu radi: 1. otklanjanja opasnosti za život, 2. otklanjanja

Naredba Policijski službenik izdaje naredbu građaninu radi: 1. otklanjanja opasnosti za život, 2. otklanjanja opasnosti za imovinu, 3. sprječavanja počinjenja kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti i prekršaja, hvatanja počinitelja tog kaznenog djela i prekršaja, te pronalaženja i osiguranja tragova koji mogu poslužiti kao dokaz, 4. održavanja ili uspostavljanja narušenog javnog reda i mira, 5. sigurnosti cestovnog prometa, 6. neometanog nadzora državne granice, 7. sprječavanja pristupa štićenoj osobi, štićenom objektu ili štićenom prostoru, te pristupa i zadržavanja na prostoru ili objektu gdje to nije dopušteno, 8. sprječavanja nastupanja i otklanjanja posljedica opće opasnosti, 9. u drugim slučajevima propisanim zakonom. n

9. Uporaba tuđeg prijevoznog sredstva i telekomunikacijskog uređaja Policijski službenik može i bez pristanka

9. Uporaba tuđeg prijevoznog sredstva i telekomunikacijskog uređaja Policijski službenik može i bez pristanka osobe, uporabiti prijevozno sredstvo kojim se osoba služi, radi: 1. prijevoza osobe kojoj je ugrožen život, 2. sprječavanja počinjenja kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili progona počinitelja takvog kaznenog djela, kada drukčije ne može provesti tu radnju. n n Policijski službenik može i bez pristanka osobe, uporabiti telekomunikacijski uređaj kojim se osoba služi, radi: 1. obavještavanja o opasnosti za život i imovinu, 2. tijekom progona počinitelja kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti,

10. Privremeno oduzimanje, čuvanje i prodaja predmeta n n n Policijski službenik privremeno oduzima

10. Privremeno oduzimanje, čuvanje i prodaja predmeta n n n Policijski službenik privremeno oduzima predmet i kad je: 1. vjerojatno da je predmet namijenjen počinjenju kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaja, 2. to potrebno radi zaštite opće sigurnosti, 3. predmet moguće uporabiti za samoozljeđivanje, napad, bijeg, te skrivanje ili uništenje tragova kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaja, 4. to određeno posebnim propisom.

15. Pregled dokumentacije n n Kad provodi kriminalističko istraživanje policijski službenik može pregledati poslovnu

15. Pregled dokumentacije n n Kad provodi kriminalističko istraživanje policijski službenik može pregledati poslovnu dokumentaciju fizičkih i pravnih osoba. Klasificirane podatke policijski službenik može pregledati samo pod uvjetima i na način određen zakonom. Osoba čija se poslovna dokumentacija pregledava može zahtijevati da se ne objavljuju podaci koji se odnose na njeno poslovanje. O pregledu poslovne dokumentacije policijski službenik izdaje potvrdu.

16. Ulazak i pregled objekata i prostora n n n Policijski službenik je ovlašten

16. Ulazak i pregled objekata i prostora n n n Policijski službenik je ovlašten ući i pregledati objekte i prostore državnih tijela i pravnih osoba, te druge poslovne prostore radi: 1. pružanja pomoći, 2. otklanjanja ozbiljne opasnosti po život i zdravlje ljudi ili imovinu većeg opsega, 3. pronalaženja počinitelja kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaja, kojeg neposredno progoni, 4. postupanja po dojavi o prisutnosti eksplozivne naprave ili druge opasnosti ili vjerojatnosti počinjenja teškog kaznenog djela, 5. osiguranja štićenih osoba, objekata i prostora.

17. Ulazak u tuđi dom Policijski službenik može bez pisanog naloga ući i obaviti

17. Ulazak u tuđi dom Policijski službenik može bez pisanog naloga ući i obaviti pregled tuđeg doma i s njim povezanih prostora ako: 1. to držatelj stana ili stanar traži, 2. je to prijeko potrebno zbog poziva u pomoć, 3. je to prijeko potrebno radi otklanjanja ozbiljne opasnosti po život i zdravlje ljudi ili imovinu većeg opsega, 4. radi izvršenja naloga o dovođenju. n n Prilikom postupanja prema ovom članku, ako na drugi način nije moguće ući u dom, policijski službenik može nasilno otvoriti dom ili za ulazak koristiti nužni prolaz kroz prostore u posjedu druge osobe. Policijski službenik će, ako u domu zatekne dijete, prema djetetu postupati posebno obzirno i prema potrebi o radnji obavijestiti nadležni centar za socijalnu skrb.

18. Pregled osoba, predmeta i prometnih sredstava n n n Policijski službenik može obaviti

18. Pregled osoba, predmeta i prometnih sredstava n n n Policijski službenik može obaviti pregled osoba, predmeta i prometnih sredstava kad: 1. treba spriječiti bijeg počinitelja kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti, 2. je potrebno otkriti tragove kaznenog djela ili druge dokaze, 3. je to potrebno radi zaštite opće sigurnosti. Pregled osobe obavlja osoba istoga spola. Iznimno, kad je nužan žuran pregled osobe radi oduzimanja oružja ili predmeta prikladnih za napad ili samoozljeđivanje, pregled može obaviti osoba drugog spola.

20. Snimanje na javnim mjestima n n n Radi sprječavanja kaznenih djela za koja

20. Snimanje na javnim mjestima n n n Radi sprječavanja kaznenih djela za koja se progoni po službenoj dužnosti i prekršaja, policija može snimati javna mjesta audio – video uređajima. , namjeru čega mora prethodno javno objaviti. Kad postoji opasnost da prilikom javnog okupljanja dođe do ugrožavanja života i zdravlja ljudi ili imovine, policija je ovlaštena obaviti audio – video snimanje i fotografiranje javnog skupa, namjeru čega također mora javno objaviti. Radi nadzora državne granice policija može snimati područje državne granice i graničnih prijelaza.

22. Uporaba sredstava prisile n n n n Sredstva prisile su: 1. tjelesna snaga,

22. Uporaba sredstava prisile n n n n Sredstva prisile su: 1. tjelesna snaga, 2. raspršivač s nadražujućom tvari, 3. palica, 4. sredstva za vezivanje, 5. uređaj za prisilno zaustavljanje motornog vozila, 6. službeni pas, 7. službeni konj, 8. posebna motorna vozila, 9. kemijska sredstva, 10. vatreno oružje, 11. uređaj za izbacivanje vode, 12. eksplozivna sredstva, 13. posebna oružja.

10) Uporaba vatrenog oružja prema osobama Policijski službenik je ovlašten uporabiti vatreno oružje: 1.

10) Uporaba vatrenog oružja prema osobama Policijski službenik je ovlašten uporabiti vatreno oružje: 1. u nužnoj obrani, 2. u krajnjoj nuždi ako bez uporabe vatrenog oružja ne može otkloniti istodobnu ili izravno predstojeću neskrivljenu opasnost za vlastiti ili život druge osobe, koja se na drugi način nije mogla otkloniti, 3. ako na drugi način ne može uhititi osobu zatečenu u kaznenom djelu za koje se može izreći kazna zatvora od najmanje deset godina ili osobu za kojom je raspisana potraga zbog počinjenja takvog kaznenog djela, 4. ako na drugi način ne može spriječiti bijeg osobe koja je osumnjičena ili optužena za kazneno djelo za koje se može izreći kazna zatvora od najmanje deset godina ili osobe koja je pobjegla s izdržavanje kazne zatvora za takvo kazneno djelo. n Prije uporabe vatrenog oružja policijski službenik će uputiti usmenu naredbu: » Stoj, policija! «, a zatim naredbu i upozorenje: » Stoj, pucat ću! «, nakon čega će ispaliti upozoravajući hitac u zrak, ako se time ne stvara opasnost za sigurnost ljudi i imovine. n Uporaba vatrenog oružja nije dopuštena kad dovodi u opasnost život drugih osoba, niti protiv djeteta ili maloljetnika, osim ako je uporaba vatrenog oružja jedino sredstvo za obranu od napada ili otklanjanje opasnosti. n

IMENOVANJE I RAZRJEŠENJE RUKOVODEĆIH POLICIJSKIH SLUŽBENIKA n n n n n Glavni ravnatelj bira

IMENOVANJE I RAZRJEŠENJE RUKOVODEĆIH POLICIJSKIH SLUŽBENIKA n n n n n Glavni ravnatelj bira se putem javnog natječaja na vrijeme od 5 godina. Glavnim ravnateljem može se imenovati osoba koja, uz ispunjavanje općih zakonskih uvjeta, ispunjava i posebne uvjete: – najmanje 15 godina radnog iskustva u obavljanju policijskih poslova, od čega najmanje 10 godina na radnom mjestu rukovodećeg policijskog službenika, – položeno ili stečeno osobno policijsko zvanje glavni policijski savjetnik. Zamjenikom i pomoćnikom glavnog ravnatelja te načelnikom policijske uprave može se imenovati policijski službenik koji ispunjava sljedeće uvjete: – najmanje 15 godina radnog iskustva u obavljanju policijskih poslova, od čega najmanje 10 godina na rukovodećim policijskim poslovima, – položeno ili stečeno osobno policijsko zvanje policijski savjetnik. Načelnikom policijske postaje može se imenovati policijski službenik koji ispunjava sljedeće uvjete: – najmanje 10 godina radnog iskustva u obavljanju policijskih poslova, – položeno ili stečeno osobno policijsko zvanje policijski inspektor.

RASPORED NA RADNO MJESTO POLICIJSKOG SLUŽBENIKA Raspored na radno mjesto policijskog službenika provodi se:

RASPORED NA RADNO MJESTO POLICIJSKOG SLUŽBENIKA Raspored na radno mjesto policijskog službenika provodi se: n 1. prilikom prijama u policiju, n 2. ako se ukine ustrojstvena jedinica ili radno mjesto na koje je raspoređen, n 3. ako se smanji broj izvršitelja radnog mjesta na koje je raspoređen. n

PREMJEŠTAJ n n Policijskog službenika se premješta na osobni zahtjev ili po potrebi službe,

PREMJEŠTAJ n n Policijskog službenika se premješta na osobni zahtjev ili po potrebi službe, na neodređeno vrijeme (trajni premještaj) ili određeno vrijeme (privremeni premještaj). Policijskog službenika može se na osobni zahtjev premjestiti na radno mjesto za koje ispunjava uvjete i na radno mjesto za koje je propisan niži stupanj obrazovanja od stečenog ili niže policijsko zvanje od osobnog, odnosno na radno mjesto državnog službenika.