Doc dr Izet Lalii advokat ass Nihad ivi

  • Slides: 16
Download presentation
Doc. dr Izet Laličić, advokat ass Nihad Čivić, BA Tema: STICANJE PRAVA VLASNIŠTVA PREMA

Doc. dr Izet Laličić, advokat ass Nihad Čivić, BA Tema: STICANJE PRAVA VLASNIŠTVA PREMA ZAKONU O STVARNIM PRAVIMA 23. 11. 2019. godine

Sadržaj 1. Uvodne napomene - oblici sticanja prava vlasništva 2. Osnov sticanja prava vlasništva

Sadržaj 1. Uvodne napomene - oblici sticanja prava vlasništva 2. Osnov sticanja prava vlasništva 3. Sticanje prava vlasništva na nekretninama 4. Sticanje prava vlasništva na pokretninama

1. Oblici sticanja prava vlasništva a. Orginarno (izvorno) b. Derivativno (izvedeno)

1. Oblici sticanja prava vlasništva a. Orginarno (izvorno) b. Derivativno (izvedeno)

2. Osnov sticanja prava vlasništva

2. Osnov sticanja prava vlasništva

a) Pravnim poslom - Sticalac prava vlasništva ne može steći to pravo u većem

a) Pravnim poslom - Sticalac prava vlasništva ne može steći to pravo u većem obimu od onog kojeg je imala osoba od koje je to pravo stečeno, osim kad sticanje vlasništva u dobroj vjeri uživa zaštitu (čl. 23. st. 2. ) b) Po samom zakonu pravo vlasništva - Stiče se stvaranjem nove stvari, spajanjem, miješanjem, odvajanjem plodova, sticanjem od nevlasnika, okupacijom, dosjelošću i u drugim slučajevima određenim zakonom (čl. 24. ) c) Odlukom suda ili drugoga tijela - Stiče se vlasništvo u slučajevima određenim zakonom, a na način i pod pretpostavakama određenim zakonom. d) Nasljeđivanjem - Nasljednik stiče vlasništvo nasljeđenih stvari u trenutku smrti ostavioca, ako zakonom nije drugačije određeno. Sve što je određeno za nasljeđivanje, vrijedi na odgovarajući način i za svako sveopće sljedništvo (univerzalnu sukcesiju) (čl. 23. st. 5. )

3. Sticanje prava vlasništva na nekretninama 3. 1. Pravni osnov sticanja (čl. 52. ZSP)

3. Sticanje prava vlasništva na nekretninama 3. 1. Pravni osnov sticanja (čl. 52. ZSP) • Sticalac prava vlasništva na nekretnini na osnovu zakona, nasljeđivanja, pravosnažne odluke suda ili konačne odluke drugog nadležnog organa, ovlašten je zahtijevati upis stečenoga prava vlasništva u zemljišne knjige (st. 1. ). To znači da obaveza uknjižbe kao konstitutivnog elementa, važi samo u slučajevima sticanja vlasništva pravnim poslom. • Međutim, iako je u slučajevima sticanja vlasništva na nekretnini (na osnovu nasljeđivanja, zakona, odlukom suda ili drugog nadležnog organa) upis u zemljišnu knjigu dobrovoljan, potrebno je da titular prava vlasništva to svoje pravo uknjiži. Ovo zbog toga što u protivnom rizikuje gubitak toga prava u korist savjesne treće osobe koja je sa povjerenjem u uemljišnu knjigu stekla to pravo (st. 2. ).

3. 2. Sticanje na osnovu pravnog posla a) Sticanje uknjižbom (čl. 53. ZSP) •

3. 2. Sticanje na osnovu pravnog posla a) Sticanje uknjižbom (čl. 53. ZSP) • Pravo vlasništva se stiče (modus aquirendi) uknjižbom u zemljišnu knjigu, ako zakonom nije drugačije određeno. • Ovaj pravni posao neophodno se zaključuje u obliku notarski obrađene isprave- izmjene • Vlasništvo na nekretninama se prenosi na osnovu valjano očitovane pravno relevantne volje zemljišnoknjižnog vlasnika nekretnine, usmjerene na to da to vlasništvo pređe na sticaoca (clausula intabulandi). • Ovakva manifestacija volje se naziva clausula intabulandi. Clausula intabulandi može biti dio pravnog posla ili može biti data u posebnoj ispravi i tada mora biti notarski obrađena.

b) Sticanje predbilježbom (čl. 54. ZSP) • U slučaju da nisu ispunjene sve pretpostavke

b) Sticanje predbilježbom (čl. 54. ZSP) • U slučaju da nisu ispunjene sve pretpostavke koje pravila zemljišnoknjižnog prava zahtijevaju za uknjižbu prava vlasništva tada se može tražiti predbilježba sticanja prava vlasništva, a pravo vlasništva će biti stečeno pod uslovom naknadnog opravdanja perdbilježbe. • Pravila o opravdanjima predbilježbe sadržana su odredbama st. 3 i 4. ovog člana.

c) Zaštita povjerenja u zemljišne knjige (čl. 55. ZSP) • Načelo zaštite povjerenja u

c) Zaštita povjerenja u zemljišne knjige (čl. 55. ZSP) • Načelo zaštite povjerenja u zemljišne knjige čija se uspostava odnosi: - na uspostavljanje pretpostavki za tačnost i potpunost zemljišne knjige i - dobre vjere (savjesnosti) koja se sada posebno definiše i prema kojoj sticalac nije obavezan istraživati vanknjižno stanje. d) Dejstvo povjerenja u istinitost i potpunost (čl. 56. ZSP) • Pravilima sadžanim u odredbama ovog člana regulisano je nastupanje posljedice i obim učinka (djelovanja) načela povjerenja u zemljišne knjige.

e) Višestruko ugovaranje otuđenja (čl. 57. ZSP) • Ukoliko je vlasnik nekretnine zaključio pravni

e) Višestruko ugovaranje otuđenja (čl. 57. ZSP) • Ukoliko je vlasnik nekretnine zaključio pravni posao sa više osoba radi njihovog sticanja vlasništva te iste nekretnine tada će vlasništvo steći ona osoba koja je kao savjesna prvo podnijela zahtjev za upis u zem. knjigu pod uslovom da su ispunjene i ostale pretpostavke za sticanje vlasništva i da je savjesnost postojala u trenutku podnošenja zahtjeva za upis. Međutim, u slučaju da je osoba (koja je podnijela zahtjev za upis u zem. knjigu) ishodila upis u svoju korist a bila nesavjesna tada savjesna osoba ima pravo u roku od tri godine od izvršenog upisa podnijeti tužbu kojom će tražiti brisanje neispravnog upisa i uknjižbu prava vlasništva u svoju korist.

3. 3. Sticanje na osnovu zakona • Pravo vlasništva na nekretninama na osnovu zakona

3. 3. Sticanje na osnovu zakona • Pravo vlasništva na nekretninama na osnovu zakona se može steći u sljedećim slučajevima: 1. Dosjelošću (Član 58. ZSP) 2. Građenjem na tuđem zemljištu (Član 59. ZSP) 3. Građenjem tuđim materijalom (Član 60. ZSP) 4. Dogradnjom nadziđivanjem, preuređenjem i ulaganjem (Član 61. ZSP) 5. Prekoračenjem međe građenjem (Član 62. ZSP) 6. Građenjem na tuđem pravu građenja(Čl. 63. ZSP 7. Sijanjem i sađenjem (Član 64. ZSP) 8. Putem priraštaja zemljišta (Član 65. ZSP)

4. Sticanje prava vlasništva na pokretninama • Sve što je u ovome zakonu određeno

4. Sticanje prava vlasništva na pokretninama • Sve što je u ovome zakonu određeno u pogledu sticanja vlasništva na nekretninama važi i za sticanje vlasništva na pokretnim stvarima ukoliko u ovoj glavi nije drugačije određeno ili to ne proizlazi iz naravi pokretne stvari (Opće pravilo član 108. ZSP). • Osnov sticanja - pravo vlasništva na pokretninama se stiče putem pravnog posla i /ili zakona.

a) Sticanje pokretnine pravnim poslom • Na osnovu pravnog posla, pravo vlasništva na pokretnu

a) Sticanje pokretnine pravnim poslom • Na osnovu pravnog posla, pravo vlasništva na pokretnu stvar stiče se predajom te stvari u posjed sticaoca (čl. 109. st. 1. ZSP) • Slučajevim tzv. simboličke predaje (čl. 109. st. 2. ZSP) - Predaja pokretne stvari smatra se izvršenom i predajom isprave na osnovu koje sticalac može raspolagati tom stvari, kao i uručenjem nekog dijela stvari ili izdavanjem ili drugim označavanjem stvari koje znači predaju stvari. • Izuzeci od tradicijskog načela – pretpostavlja se predaja a vlasništvo prenosi u trentuku zaključenja ugovora (čl. 109. st. 3. do 5. ZSP)

c) Sticanje od nevlasnika (čl. 111. ZSP) • Osoba koja je u dobroj vjeri

c) Sticanje od nevlasnika (čl. 111. ZSP) • Osoba koja je u dobroj vjeri stekla samostalni posjed pokretne stvari na osnovu teretnog pravnog posla sklopljenog radi sticanja prava vlasništva, od osobe koja nije vlasnik, stekla je vlasništvo te stvari (st. 1. ) - Stiče vlasništvo stvari u trenutku sticanja samostalnoga posjeda, ako mu je stvar predana u neposredni posjed ili se već otprije nalazi kod njega. - Ako joj je stvar predana u samostalni posjed samim očitovanjem volje, tada će pravo vlasništva steći tek kad joj stvar bude predana u neposredni posjed (st. 2. ) • Smatra se da je sticalac bio u dobroj vjeri ako u trenutku zaključenja pravnog posla, a ni u trenutku primanja neposrednoga posjeda nije znao, niti je s obzirom na okolnosti mogao znati da stvar ne pripada otuđivaocu.

 • Neće se primjeniti pravilo iz odredba st. 1. ovog člana ukoliko je

• Neće se primjeniti pravilo iz odredba st. 1. ovog člana ukoliko je stvar njenom vlasniku ili osobi putem koje je on posjedovao bila ukradena, ili ju je izgubio, odnosno zaturio, osim u pogledu sticanja gotova novca, vrijednosnih papira na donosioca ili na javnoj dražbi. • Prava trećih osoba - Prava trećih koja terete pokretnu stvar prestaju sticanjem vlasništva od osobe kojoj stvar ne pripada. Ne prestaju ona prava trećih osoba za koja je sticalac znao ili mogao znati da postoje u trenutku sklapanje ugovora o prijenosu prava vlasništva. Smatra se da je sticalac znao da postoji založno ili neko drugo pravo ako je o postojanju tog prava mogao saznati uvidom u odgovarajući javni registar. Navedena presumpcija ne važi ako je prodavac u okviru svog redovnog poslovanja stavio stvar u promet.

d) Ostali načini sticanja prava vlasništva na pokretnim stvarima (čl. 112. do 125. ZSP)

d) Ostali načini sticanja prava vlasništva na pokretnim stvarima (čl. 112. do 125. ZSP) 1. Sticanje odvajanjem 2. Sticanje na osnovu ograničenog stvarnog prava 3. Sticanje prava vlasništva spajanjem ili miješanjem stvari 4. Sticanje vlasništva nađene stvari 5. Dosjelost 6. Prirastanje glavnoj stvari 7. Prisvojenje 8. Izrađena stvar