Co to s figury geometryczne paskie Figura geometryczna

  • Slides: 22
Download presentation

Co to są figury geometryczne płaskie? Figura geometryczna płaska jest to dowolny zbiór punktów

Co to są figury geometryczne płaskie? Figura geometryczna płaska jest to dowolny zbiór punktów płaszczyzny, czyli każdy możliwy podzbiór płaszczyzny to nic innego jak figura geometryczna płaska.

Jakie znamy figury geometryczne płaskie? • Punkt, prosta, półprosta, odcinek • Łamana • Okrąg

Jakie znamy figury geometryczne płaskie? • Punkt, prosta, półprosta, odcinek • Łamana • Okrąg i koło • Trójkąt • Kwadrat • Prostokąt • Równoległobok • Romb • Trapez • Wielokąty Oczywiście są tutaj tylko niektóre figury.

Prosta Przez każde dwa różne punkty płaszczyzny przechodzi dokładnie jedna prosta. Prostą przechodzącą przez

Prosta Przez każde dwa różne punkty płaszczyzny przechodzi dokładnie jedna prosta. Prostą przechodzącą przez dwa różne punkty A i B nazywamy prostą AB. Między każdymi dwoma punktami prostej znajduje się nieskończenie wiele punktów. Prosta p rozcina płaszczyzną na dwa obszary. Każdy z tych obszarów łącznie z prostą p nazywamy półpłaszczyzną. Prostą p wyznaczającą półpłaszczyznę nazywamy krawędzią tej półpłaszczyzny.

Półprosta Półprostą o początku A nazywamy każdą z części prostej na jakie dzieli ją

Półprosta Półprostą o początku A nazywamy każdą z części prostej na jakie dzieli ją punkt A. Czyli w skrócie półprosta ma początek, a nie ma końca. Dwie różne półproste leżące na jednej prostej i mające wspólny początek nazywamy półprostymi dopełniającymi się.

Odcinek Odcinkiem o końcach A i B nazywamy zbiór wszystkich punktów prostej AB leżących

Odcinek Odcinkiem o końcach A i B nazywamy zbiór wszystkich punktów prostej AB leżących między punktami A i B, wraz z tymi punktami.

Łamana Łamaną nazywamy figurę składającą się z odcinków połączonych w ten sposób, że koniec

Łamana Łamaną nazywamy figurę składającą się z odcinków połączonych w ten sposób, że koniec pierwszego odcinka jest początkiem drugiego itd. , przy czym każdy koniec odcinka może być końcem jeszcze tylko co najwyżej jednego odcinka tej łamanej. Odcinki, z których składa się łamana, nazywamy bokami łamanej, końce tych odcinków nazywamy wierzchołkami łamanej. Łamaną zamkniętą nazywamy taką łamaną, której koniec ostatniego odcinka jest zarazem początkiem pierwszego odcinka. Łamaną zwyczajną nazywamy taką łamaną, której dwa kolejne odcinki nie leżą na jednej prostej i żadne niekolejne odcinki nie

ŁAMANA ZWYCZAJNA OTWARTA ŁAMANA WIĄZANA OTWARTA ŁAMANA ZWYCZAJNA ZAMKNIĘTA ŁAMANA WIĄZANA ZAMKNIĘTA

ŁAMANA ZWYCZAJNA OTWARTA ŁAMANA WIĄZANA OTWARTA ŁAMANA ZWYCZAJNA ZAMKNIĘTA ŁAMANA WIĄZANA ZAMKNIĘTA

Okrąg oraz koło Okrąg wraz z kołem jak wiemy nie mają kątów, boków i

Okrąg oraz koło Okrąg wraz z kołem jak wiemy nie mają kątów, boków i wierzchołków. Okrąg to zbiór wszystkich punktów na płaszczyźnie, których odległość od ustalonego punktu (zwanego środkiem okręgu), jest równa zadanej odległości. Prościej mówiąc okrąg to brzeg koła.

Jak zmierzyć średnicę koła? To ci pomoże.

Jak zmierzyć średnicę koła? To ci pomoże.

Trójkątem nazywamy wielokąt o trzech bokach. Warunek trójkąta: długość każdego boku trójkąta jest mniejsza

Trójkątem nazywamy wielokąt o trzech bokach. Warunek trójkąta: długość każdego boku trójkąta jest mniejsza od sumy długości dwóch pozostałych boków tego trójkąta. Suma miar kątów trójkąta jest równa 180 stopni.

Podział trójkątów - trójkąt równoboczny trójkąt równoramienny ostrokątny trójkąt równoramienny prostokątny trójkąt równoramienny rozwartokątny

Podział trójkątów - trójkąt równoboczny trójkąt równoramienny ostrokątny trójkąt równoramienny prostokątny trójkąt równoramienny rozwartokątny - trójkąty różnoboczne

Kwadrat to prostokąt, który ma wszystkie boki równej długości. Ogólnie zalicza się do każdego

Kwadrat to prostokąt, który ma wszystkie boki równej długości. Ogólnie zalicza się do każdego rodzaju czworokąta. Ma on dwie przekątne, które przecinają się w połowie, a pomiędzy nimi musi znajdować się kąt prosty.

Prostokąt to czworokąt, który ma wszystkie kąty proste. Przekątne prostokąta mają jednakową długość i

Prostokąt to czworokąt, który ma wszystkie kąty proste. Przekątne prostokąta mają jednakową długość i przecinają się w połowie.

Romb to równoległobok, który ma wszystkie boki jednakowej długości. Przekątne rombu przecinają się w

Romb to równoległobok, który ma wszystkie boki jednakowej długości. Przekątne rombu przecinają się w połowie i są prostopadłe.

Równoległobok to czworokąt, który ma dwie pary boków równoległych. Przekątne równoległoboku dzielą się na

Równoległobok to czworokąt, który ma dwie pary boków równoległych. Przekątne równoległoboku dzielą się na połowy.

Trapez to czworokąt, który ma co najmniej jedną parę boków równoległych. Równoległe boki trapezu

Trapez to czworokąt, który ma co najmniej jedną parę boków równoległych. Równoległe boki trapezu nazywamy podstawami, a pozostałe boki ramionami. Trapez, w którym ramiona mają jednakowe długości, nazywamy trapezem równoramiennym. Trapez, który ma co najmniej jeden kąt prosty nazywamy trapezem prostokątnym. Suma miar kątów leżących przy tym samym ramieniu trapezu jest równa 180 stopni.

Wielokąty Wielokątem nazywamy część płaszczyzny ograniczoną łamaną zwyczajną zamkniętą wraz z tą łamaną. Bokami

Wielokąty Wielokątem nazywamy część płaszczyzny ograniczoną łamaną zwyczajną zamkniętą wraz z tą łamaną. Bokami wielokąta nazywamy boki łamanej tworzącej ten wielokąt. Wierzchołkiem wielokąta nazywamy każdy z wierzchołków łamanej tworzącej dany wielokąt. Jeśli łamana tworząca wielokąt ma n boków, to wielokąt ten nazywamy n -kątem lub n-bokiem. Wielokąty, których wszystkie kąty wewnętrzne są równe i wszystkie boki są równe, nazywamy wielokątami foremnymi.

To jest jeden z wielokątów

To jest jeden z wielokątów

Podsumowanie Podsumowując mamy wiele figur geometrycznych płaskich. Myślę, że po tej prezentacji większość osób

Podsumowanie Podsumowując mamy wiele figur geometrycznych płaskich. Myślę, że po tej prezentacji większość osób już wie więcej na ich temat.

Dziękuję za uwagę!!! Wykonała: Weronika Lesiak

Dziękuję za uwagę!!! Wykonała: Weronika Lesiak