ZMIANY W PRZEPISACH PRAWA 1 rda zmian w

  • Slides: 40
Download presentation
ZMIANY W PRZEPISACH PRAWA

ZMIANY W PRZEPISACH PRAWA

1. Źródła zmian w przepisach prawa. 2. Najważniejsze w szkołach. zmiany i ich implikacje

1. Źródła zmian w przepisach prawa. 2. Najważniejsze w szkołach. zmiany i ich implikacje

Źródła i cele zmian: 1. Jakościowy rozwój szkół i placówek. 2. Systematyczne zwiększanie dostępności

Źródła i cele zmian: 1. Jakościowy rozwój szkół i placówek. 2. Systematyczne zwiększanie dostępności do wychowania przedszkolnego i obniżenie wieku obowiązku szkolnego. 3. Wprowadzanie nowej podstawy programowej na wszystkie etapy kształcenia. 4. Działania szkoły na rzecz wspomagania uczniów. 5. Kształcenie uczniów niepełnosprawnych.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 maja 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 maja 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. z 2013 r. , poz. 560). Zmiany dotyczą: • przeprowadzania ewaluacji, kontroli i monitorowania, • zakresu wspomagania, • planowania i sprawozdawczości.

Najważniejsze zmiany: − zniesiony obowiązek uwzględniania w ewaluacji zewnętrznej wyników ewaluacji wewnętrznej, − możliwość

Najważniejsze zmiany: − zniesiony obowiązek uwzględniania w ewaluacji zewnętrznej wyników ewaluacji wewnętrznej, − możliwość przeprowadzania czynności ewaluacji zewnętrznej w ciągu kolejnych trzech tygodni, − możliwość przesunięcia terminu rozpoczęcia ewaluacji o 14 dni, − wskazywanie przez osoby przeprowadzające ewaluację zewnętrzną nauczycieli uczniów, wychowanków i ich rodziców, przedstawicieli organizacji i instytucji do udziału w ewaluacji, − przedstawianie zakresu i harmonogramu ewaluacji na zebraniu w placówce, w której nie tworzy się rady pedagogicznej,

− zmiana terminu sporządzania raportu - 25 dni roboczych liczonych od dnia rozpoczęcia czynności

− zmiana terminu sporządzania raportu - 25 dni roboczych liczonych od dnia rozpoczęcia czynności ewaluacji w szkole (ewaluacja całościowa), 20 dni roboczych (ewaluacja problemowa), − określenie terminu przekazania raportu (7 dni od dnia sporządzenia raportu), − dokonywanie zmian w raporcie w przypadku zasadnych zastrzeżeń, − przekazanie przez dyrektora informacji o zakończeniu ewaluacji radzie rodziców, samorządowi uczniowskiemu i radzie szkoły (3 dni robocze od dnia otrzymania raportu), − możliwość monitorowania pracy szkoły podczas ewaluacji lub kontroli.

q nowe wymagania wobec szkół i placówek, q ewaluacja całościowa jest przeprowadzana w zakresie

q nowe wymagania wobec szkół i placówek, q ewaluacja całościowa jest przeprowadzana w zakresie wszystkich wymagań: • 12 dla szkół • 12 dla przedszkoli, • 11 dla MOW, MOS, SOSW, • 8 dla PPP, PDN, BP, • 6 dla SOW, BURS, • 5 dla placówek oświatowo – wychowawczych, q ewaluacja problemowa jest przeprowadzana w zakresie wybranych wymagań, Ważne: q obowiązek przeprowadzenia ewaluacji zewnętrznej w terminie 3 lat w przypadku ustalenia poziomu E w odniesieniu do choćby jednego z określonych w załączniku niektórych wymagań.

Poziom E Przedszkole: Wymagania: 3. Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej.

Poziom E Przedszkole: Wymagania: 3. Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej. 4. Dzieci są aktywne. 5. Respektowane są normy społeczne. 6. Przedszkole wspomaga rozwój dzieci, z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji. Szkoła: Wymagania: 2. Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się. 3. Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej. 4. Uczniowie są aktywni. 5. Respektowane są normy społeczne. 7. Nauczyciele współpracują w planowaniu i realizowaniu procesów edukacyjnych.

Poziom E Placówki oświatowo - wychowawcze: Wymagania: 2. Placówka wspomaga rozwijanie zainteresowań i uzdolnień

Poziom E Placówki oświatowo - wychowawcze: Wymagania: 2. Placówka wspomaga rozwijanie zainteresowań i uzdolnień wychowanków oraz umożliwia korzystanie z różnych form wypoczynku i organizacji czasu wolnego. 3. Respektowane są normy społeczne. Poradnia psychologiczno - pedagogiczna: Wymaganie: 3. Placówka zaspokaja potrzeby osób, instytucji i organizacji korzystających z oferty placówki. Specjalne ośrodki wychowawcze, bursy: Wymagania: 1. Planuje się i organizuje pracę w sposób sprzyjający osiąganiu celów placówki. 2. Respektowane są normy społeczne. 3. Nauczyciele i inne osoby realizujące zadania placówki wspólnie podejmują działania odpowiednie do jej funkcji. 4. Placówka wspomaga rozwój wychowanków, z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji.

Poziom E SOSW, MOS, OREW: Wymagania: 2. Podejmowane w placówce działania są zorganizowane w

Poziom E SOSW, MOS, OREW: Wymagania: 2. Podejmowane w placówce działania są zorganizowane w sposób sprzyjający osiąganiu celów placówki. 3. Wychowankowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej. 4. Wychowankowie są aktywni. 5. Respektowane są normy społeczne. Ważne: W przypadku poziomu E w innych wymaganiach, szkoła lub placówka wdraża działania mające na celu poprawę stanu spełnienia danego wymagania.

KONTROLE: − zmiana terminu sporządzenia protokołu kontroli planowej (3 dni robocze), − zmiana terminu

KONTROLE: − zmiana terminu sporządzenia protokołu kontroli planowej (3 dni robocze), − zmiana terminu sporządzenia protokołu kontroli doraźnej (7 dni roboczych), − wskazywanie w protokole terminu realizacji zaleceń, − dokonywanie zmian w protokole w przypadku zasadnych zastrzeżeń.

Plan nadzoru pedagogicznego: − uwzględnianie w planie nadzoru pedagogicznego wniosków z poprzedniego roku. Plan

Plan nadzoru pedagogicznego: − uwzględnianie w planie nadzoru pedagogicznego wniosków z poprzedniego roku. Plan nadzoru zawiera w szczególności: 1) przedmiot ewaluacji wewnętrznej oraz termin jej przeprowadzenia; 2) przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek; 3) zakres wspomagania nauczycieli w realizacji ich zadań.

USTAWA z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz

USTAWA z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 18 lipca 2013 r. , poz. 827). tzw. ustawa przedszkolna Część przepisów ustawy w obowiązuje od 1 września 2013 r. Wszystkie rozwiązania od 1 września 2017 r.

Cel zmian w ustawie o systemie oświaty SYSTEMATYCZNE ZWIĘKSZANIE DOSTĘPNOŚCI WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO • od

Cel zmian w ustawie o systemie oświaty SYSTEMATYCZNE ZWIĘKSZANIE DOSTĘPNOŚCI WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO • od 1 września 2015 r. dzieci 4 -letnie będą miały prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego, • od 1 września 2017 r. dzieci 3 -letnie będą miały prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego, w związku z tym, • od 1 września 2017 r. wszystkie dzieci w wieku od 3 do 5 lat będą miały zapewnione miejsca realizacji wychowania przedszkolnego w przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego, w których ustawowo zostanie ograniczona wysokość opłat pobieranych od rodziców za korzystanie przez ich dzieci z wychowania przedszkolnego.

Wprowadzone zmiany w ustawie o systemie oświaty od 1 września 2013 r. : Art.

Wprowadzone zmiany w ustawie o systemie oświaty od 1 września 2013 r. : Art. 14 d ust. 1. Na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego gmina otrzymuje dotację celową z budżetu państwa. Art. 14 d ust. 3. Dotacja przysługuje na dzieci korzystające z wychowania przedszkolnego na obszarze danej gminy, zgodnie z danym i w SIO, wg stanu na 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji. Ważne: Dotacja obejmuje wszystkie dzieci korzystające z wychowania przedszkolnego, niezależnie od organu prowadzącego.

Wprowadzone zmiany w ustawie o systemie oświaty od 1 września 2013 r. : Sposób

Wprowadzone zmiany w ustawie o systemie oświaty od 1 września 2013 r. : Sposób naliczania dotacji: Wysokość dotacji celowej dla danej gminy na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego na rok 2013 została obliczona jako iloczyn kwoty rocznej (414 zł na dziecko) oraz liczby dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego na obszarze danej gminy (w tym m. in. liczby dzieci 6 -letnich), ustalonej na podstawie danych systemu informacji oświatowej, według stanu na dzień 30 września 2012 r.

Wprowadzone zmiany w ustawie o systemie oświaty od 1 września 2013 r. : Ograniczenie

Wprowadzone zmiany w ustawie o systemie oświaty od 1 września 2013 r. : Ograniczenie wysokości opłat pobieranych od rodziców za czas przekraczający ustalony przez radę gminy czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki (powyżej 5 godzin): od 1 września 2013 r. opłata ta nie może przekraczać 1 zł za każdą godzinę zajęć.

Wprowadzone zmiany w ustawie o systemie oświaty: Ustalenie zasady, że: wszystkie zajęcia odbywające się

Wprowadzone zmiany w ustawie o systemie oświaty: Ustalenie zasady, że: wszystkie zajęcia odbywające się w czasie przekraczającym czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki będą prowadzone w ramach opłat ustalonych przez radę gminy.

Dotacje dla przedszkoli niepublicznych Od 1 września 2015 r. przedszkola niepubliczne będą mogły otrzymać

Dotacje dla przedszkoli niepublicznych Od 1 września 2015 r. przedszkola niepubliczne będą mogły otrzymać dotację w wysokości 100% wydatków ponoszonych na jedno dziecko w przedszkolu publicznym, pod warunkiem, że nie będą pobierać od rodziców wyższych opłat od tych, które ustaliła rada gminy i będą realizować podstawę programową określoną dla przedszkoli publicznych.

Z dniem 1 września 2016 r. : q Oddział przedszkolny lub oddziały przedszkolne w

Z dniem 1 września 2016 r. : q Oddział przedszkolny lub oddziały przedszkolne w szkole podstawowej stają się przedszkolem, przekształcenie nastąpi z mocy prawa, q Przedszkole stworzy zespół ze szkołą podstawową, w której dotychczas działały oddział przedszkolny lub oddziały przedszkolne, zespoły będą mogły obejmować nawet kilka przedszkoli, q Dyrektor szkoły podstawowej, w której dotychczas działały oddział przedszkolny lub oddziały przedszkolne, staje się dyrektorem zespołu, do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora szkoły podstawowej, q Nauczyciele zatrudnieni w szkole podstawowej prowadzącej dotychczas oddział lub oddziały przedszkolne stają się nauczycielami ww. zespołu.

Obowiązek szkolny: • Od 2014 roku obowiązkiem szkolnym objęte dzieci sześcioletnie z pierwszej połowy

Obowiązek szkolny: • Od 2014 roku obowiązkiem szkolnym objęte dzieci sześcioletnie z pierwszej połowy rocznika 2008 oraz wszystkie urodzone w 2007 r. • Od 2015 roku dzieci urodzone w drugiej połowie roku 2008 rozpoczynają obowiązkowo naukę oraz wszystkie urodzone w 2009 r.

Od września 2014 roku klasy pierwsze będą liczyły do 25 uczniów. Docelowo będzie dotyczyć

Od września 2014 roku klasy pierwsze będą liczyły do 25 uczniów. Docelowo będzie dotyczyć to klas I - III (we wrześniu 2014 klasy pierwsze, we wrześniu 2015 roku klasy pierwsze i drugie, od września 2016 roku - klasy I-III). W latach szkolnych 2014/2015 i 2015/2016 w szkołach, w których utworzonych będzie więcej niż jeden oddział klasy pierwszej, dzieci zostaną dobrane do poszczególnych klas według wieku, począwszy od najmłodszych.

Wprowadzanie nowej podstawy programowej na wszystkie etapy kształcenia. Ocenianie, klasyfikowanie, sprawdziany, egzaminy zewnętrzne realizacja

Wprowadzanie nowej podstawy programowej na wszystkie etapy kształcenia. Ocenianie, klasyfikowanie, sprawdziany, egzaminy zewnętrzne realizacja zajęć edukacyjnych świadectwa szkolne, arkusze ocen, zaświadczenia

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 kwietnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 kwietnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. 2013. 520). Obowiązuje od 1 września 2014 r. , z wyjątkiem zapisów obowiązujących od 1 maja 2013 r. i od 1 września 2013 r. Zmiany są związane z wdrażaniem na kolejnych etapach edukacyjnych nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. W 2015 r. po raz pierwszy sprawdzian i egzamin maturalny zostaną przeprowadzone w oparciu o wymagania określone w nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego i na zmienionych zasadach.

Zmiany przepisów dotyczą m. in. :

Zmiany przepisów dotyczą m. in. :

Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów

Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. z 2012 r. , poz. 204). Od 1 września 2013 r. Oddziały liczące więcej niż 24 uczniów należy obowiązkowo dzielić na grupy, przy czym liczba uczniów w grupie nie może przekraczać liczby stanowisk komputerowych w pracowni komputerowej („jeden uczeń przy jednym komputerze").

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 marca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 marca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych – Dz. U. z 2013 r. , poz. 384 • nowe wzory arkuszy ocen dostosowane do wypełniania komputerowego, • uchylenie przepisu, zgodnie z którym na świadectwach szkolnych promocyjnych oraz świadectwach ukończenia szkoły, wydawanych uczniom z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, dokonywano adnotacji o realizowaniu programu nauczania dostosowanego do indywidualnych możliwości i potrzeb na podstawie orzeczenia wydanego przez zespół orzekający działający w poradni psychologicznopedagogicznej (adnotację taka robi się w arkuszu ocen),

Ważne: • w nowych wzorach arkuszy ocen dla uczniów gimnazjum (wzór nr 55 a

Ważne: • w nowych wzorach arkuszy ocen dla uczniów gimnazjum (wzór nr 55 a i 56 a) przewidziano miejsce na zamieszczenie informacji o udziale ucznia w realizacji projektu edukacyjnego, • nowe wzory świadectw szkolnych promocyjnych dla klas IV-V szkoły podstawowej oraz klas I-II wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych oraz świadectw ukończenia szkoły podstawowej i szkół ponadgimnazjalnych, • w przypadku ucznia, który przystępował do egzaminu poprawkowego lub egzaminu klasyfikacyjnego po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, jako datę wydania świadectwa przyjmuje się datę podjęcia przez radę pedagogiczną uchwały w sprawie wyników odpowiednio promocji albo klasyfikacji i promocji tego ucznia.

Działania szkoły na rzecz wspomagania uczniów. pomoc psychologiczno- programy rządowe pedagogiczna np. wyprawka szkolna

Działania szkoły na rzecz wspomagania uczniów. pomoc psychologiczno- programy rządowe pedagogiczna np. wyprawka szkolna

rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania

rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizowania pomocy psychologicznopedagogicznej w przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. , poz. 532) • udzielania pomocy przez nauczycieli podczas bieżącej pracy oraz rezygnacja z obligatoryjnego tworzenia zespołu dla każdego ucznia na rzecz koordynacji jej udzielania przez wychowawcę klasy, • zniesiony zostaje obowiązek opracowywania kart indywidualnych potrzeb ucznia (KIPU) oraz planów działań wspierających (PDW) na rzecz indywidualnych lub grupowych programów pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 sierpnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 sierpnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych Dz. U. 2013. 957); Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 sierpnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w specjalnych przedszkolach, szkołach i oddziałach oraz w ośrodkach (Dz. U. 2013. 958). Nowelizacja dotyczy głównie elementów indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego.

Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny zawiera: – zakres i sposób dostosowania wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb

Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny zawiera: – zakres i sposób dostosowania wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia, w szczególności przez zastosowanie odpowiednich metod i form pracy, – rodzaj i zakres zintegrowanych działań nauczycieli i specjalistów, w tym w przypadku: Þ ucznia niepełnosprawnego – zakres działań o charakterze rewalidacyjnym, Þ ucznia niedostosowanego społecznie - zakres działań o charakterze resocjalizacyjnym, Þ ucznia zagrożonego niedostosowaniem społecznym – zakres działań o charakterze socjoterapeutycznym, – formy i okres udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiar godzin, w którym poszczególne formy pomocy będą realizowane, – zajęcia rewalidacyjne, resocjalizacyjne, socjoterapeutyczne oraz inne zajęcia, stosownie do potrzeb; – działania wspierające rodziców uczniów oraz zakres współdziałania z poradniami, placówkami doskonalenia nauczycieli oraz innymi instytucjami, – zakres współpracy nauczycieli i specjalistów z rodzicami. Ważne: Rodzice ucznia albo pełnoletni uczeń otrzymują, na ich wniosek, kopię programu.

Ważne: Dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki, rodzic dziecka z niepełnosprawnością lub pełnoletni uczeń z

Ważne: Dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki, rodzic dziecka z niepełnosprawnością lub pełnoletni uczeń z niepełnosprawnością może złożyć do poradni psychologiczno – pedagogicznej pisemny wniosek – prośbę o określenie niezbędnych dla niego do nauki warunków, sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych, w tym wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne. Poradnie psychologiczno – pedagogiczne zostały zobowiązane do współpracy z przedszkolami, szkołami i placówkami w tym zakresie. Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych (Dz. U. z 2013 r. , poz. 199).

Przed przystąpieniem do opracowania indywidualnego programu edukacyjno - terapeutycznego warto zastanowić się: jakie cele

Przed przystąpieniem do opracowania indywidualnego programu edukacyjno - terapeutycznego warto zastanowić się: jakie cele chce się osiągnąć w pracy z uczniem, a także - jaki dobór treści nauczania (wiedzy), - jaki dobór metod i form pracy, - jaki sposób oceniania i motywowania, - jaki sposób organizacji klasy, szkoły, pozwoli uczniowi na sprostanie wymaganiom edukacyjnym.

Dla powodzenia zaprojektowanych działań podstawowe znaczenie ma zasada: wszyscy członkowie zespołu wdrażają ustalenia zawarte

Dla powodzenia zaprojektowanych działań podstawowe znaczenie ma zasada: wszyscy członkowie zespołu wdrażają ustalenia zawarte w indywidualnym programie edukacyjno- terapeutycznym. Warto więc, by nauczyciele i specjaliści określili, jakie działania podejmą, by pomóc uczniowi - każdy w zakresie swojego przedmiotu i swoich zajęć.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów dydaktycznych (Dz. U. 2013. 818) - uczniowie będą mogli otrzymać od 225 do 770 zł dofinansowania, - pomoc finansowa, podobnie jak w poprzednich latach, uzależniona będzie od dochodu na osobę w rodzinie; pomoc otrzymają uczniowie, w których rodzinach dochód na osobę nie przekracza 456 zł netto; dla uczniów klas I szkół podstawowych oraz szkół muzycznych I stopnia próg ten wynosi 539 zł netto na osobę w rodzinie.

Ponadto, najistotniejsze zmiany zawarte są w rozporządzeniach: • rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia

Ponadto, najistotniejsze zmiany zawarte są w rozporządzeniach: • rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2013 r. , poz. 393), • rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim (Dz. U. z 2013 r. , poz. 529), • rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych (Dz. U. z 2013 r. , poz. 199), • rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego (Dz. U. z 2012 r. , poz. 1538.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty w zakresie rekrutacji - projekt Proponowane zmiany przepisów są

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty w zakresie rekrutacji - projekt Proponowane zmiany przepisów są podyktowane wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 stycznia 2013 r. , który stwierdził niezgodność art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP, a w konsekwencji niekonstytucyjność rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych.

Proponowany zakres zmian: 1. Określenie na poziomie ustawowym kryteriów rekrutacji, w tym wskazanie grup

Proponowany zakres zmian: 1. Określenie na poziomie ustawowym kryteriów rekrutacji, w tym wskazanie grup kandydatów o szczególnym statusie uprzywilejowania oraz hierarchii poszczególnych kryteriów. Kryteria, którymi należy się kierować w procesie rekrutacji zostały podzielone na trzy grupy: Pierwsza grupa uwzględnia zakres potrzeb wynikających z umowy społecznej, Osoby, które z przyczyn losowych mają trudniejszą sytuację rodzinną, finansową lub zdrowotną uzyskują od państwa szczególną pomoc. Druga grupa kryteriów uwzględnia zakres społecznych potrzeb rodziny. Ich zaspokojenie sprzyja wychowawczej i opiekuńczej roli rodziny poprzez zapewnienie możliwości korzystania z publicznego przedszkola, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego lub publicznej szkoły lub placówki. Trzecia grupa kryteriów uwzględnia indywidualne zdolności kandydatów, ich predyspozycje i zainteresowania, które powinny być wzięte pod uwagę przy dokonywaniu rekrutacji do szkół i placówek, wymagających specjalnych predyspozycji (np. szkoły artystyczne, dwujęzyczne, sportowe i mistrzostwa sportowego, placówki oświatowo-wychowawcze, poszczególne typy szkół ponadgimnazjalnych).

Dziękuję za uwagę !

Dziękuję za uwagę !