SMART CARDS Markovic Jelena Djordjevic Milica ta je

  • Slides: 23
Download presentation
SMART CARDS Markovic Jelena Djordjevic Milica

SMART CARDS Markovic Jelena Djordjevic Milica

Šta je smart kartica? Smart kartica je plastična kartica, koja po izgledu podseća na

Šta je smart kartica? Smart kartica je plastična kartica, koja po izgledu podseća na običnu kreditinu ili debitnu karticu s tim da poseduje jedan detalj koji je odvaja od njih, a to je integrisano kolo ili čip, na kome se nalazi procesor i memorija. Na čipu se na siguran način mogu čuvati odredeni podaci.

 Najveća snaga Smart Card tehnologije jeste u raznovrsnosti mogućih primena. Zahvaljujući inteligenciji kartice,

Najveća snaga Smart Card tehnologije jeste u raznovrsnosti mogućih primena. Zahvaljujući inteligenciji kartice, moguće je razviti raznovrsne sigurnosne aplikacije u oblastima kao što su: ►zaštita pristupa racunaru ili mreži, ►identifikacija, ►mobilna telefonija, ►elektronski novac, ►vozačka dozvola, ►zdravstveni karton, ►zaštita podataka, ►digitalni potpis, ►kuponi, ►zaštita autorskih prava, ►elektronska trgovina itd.

 Kreditna kartica, u današnjem smislu te reči, je kartica koja dokazuje da je

Kreditna kartica, u današnjem smislu te reči, je kartica koja dokazuje da je njenom vlasniku odobrena kreditna linija. Ona omogućava vlasniku da kupuje i/ili podiže gotovinu do prethodno utvrđenog iznosa; odobreni kredit može se u celosti isplatiti na kraju određenog perioda ili se može isplaćivati u ratama, pri čemu se neizmireni dug smatra odobrenim kreditom.

 Za razliku od kreditne kartice, debitna kartica je kartica koja omogućava svom vlasniku

Za razliku od kreditne kartice, debitna kartica je kartica koja omogućava svom vlasniku da kupuje direktnim zaduživanjem svog računa. Sto se tice pametnih kartica, na njima je sacuvan elektronski novac koji se moze direktno koristiti za placanje usluga.

Kreditna/Debitna/Smart kartica

Kreditna/Debitna/Smart kartica

Razvoj pametnih kartica

Razvoj pametnih kartica

Fizička stuktura pametne kartice Pametna kartica sastoji se od: ~ plastične kartice, ~ štampanog

Fizička stuktura pametne kartice Pametna kartica sastoji se od: ~ plastične kartice, ~ štampanog kruga, ~ integrisanog kruznog čipa.

Unutrašnja struktura pametne kartice Inače, fizička sruktura pametne kartice je specificirana od strane Međunarodne

Unutrašnja struktura pametne kartice Inače, fizička sruktura pametne kartice je specificirana od strane Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO).

šta je u čipu? Smart kartica je ništa drugo nego PC u malom. To

šta je u čipu? Smart kartica je ništa drugo nego PC u malom. To uključuje: ٠ procesor (CPU), pomoću koga se vrše izračunavanja, ٠ Read-Only Memory (ROM), memorija na kojoj se nalazi operativni sitem, ٠ Random Access Memory (RAM), memorija koja se koristi za privremeno skladištenje prilikom rada procesora i ٠ Electronically Erasable and Programmable Read-Only Memory (EEPROM), memorija u kojoj su smešteni podaci od interesa (broj tekućeg računa, sertifikati, ključevi i sl. ). ٠ zatim tu je Clock i ulazno izlazni sklop preko koga se komunicira ca okolinom (čitačem). Tipična smart kartica može imati 8 -bit procesor koji radi na 5 MHz, 256 do 1024 KB RAM-a, 6 do 24 KB ROM-a, 1 do 16 KB EEPROM-a.

Proces stvaranja pametne kartice

Proces stvaranja pametne kartice

 Pametne kartice se u osnovi mogu podeliti u dve osnovne grupe: l pametne

Pametne kartice se u osnovi mogu podeliti u dve osnovne grupe: l pametne kartice sa mogućnošću interne mikroprocesorske obrade podataka, koje su sposobne pamtiti i zaštititi podatke i donositi odluke u određenim granicama; l isključivo memorijske kartice, čiji su dobar primer telefonske kartice.

Pregled karakteristika različitih vrsta kartica (izvor Most Inc. ) Uobičajene Memorijske kartice magnetske kartice

Pregled karakteristika različitih vrsta kartica (izvor Most Inc. ) Uobičajene Memorijske kartice magnetske kartice Pametne kartice Broj kartica u upotrebi > 4 milijarde oko 330 miliona oko 100 miliona Broj čitaća u upotrebi > 5 miliona ? ? Cena po kartici $0. 05 - 0. 5 $0. 70 - 1. 40 $2. 50 - 15 Cena čitača $100 -800 Pouzdanost mala srednja velika Sigurnost podataka nikakva niska vrlo velika Udružljivost postojećih sistema velika vrlo mala niska zavisi od područja primene $100 -800

ČITAČI PAMETNIH KARTICA

ČITAČI PAMETNIH KARTICA

Kako koristiti pametnu karticu? Za korišćenje pametne kartice potreban vam je čitač kartice. Čitač

Kako koristiti pametnu karticu? Za korišćenje pametne kartice potreban vam je čitač kartice. Čitač kartice je uređaj spojen na računar, pomoću kojeg računar komunicira sa pametnom karticom. Pamatna kartica se moze uptrebljavati na svakom računaru koji je opremljen čitačem karice. Pre početka prijave u sistem elektronskog bankarstva, potrebno je umetnuti pametnu karticu u čitač i uneti ispravan PIN je lozinka koja omogućava pristup digitalnom sertifikatu, koji sadrzi opšte podatke o korisniku.

Razni čitači

Razni čitači

Primer - čitači kartica sa zdravstvenim podacima » Posle identifikacije lekar pregleda podatke zapisane

Primer - čitači kartica sa zdravstvenim podacima » Posle identifikacije lekar pregleda podatke zapisane na kartici a zatim ih može modifikovati. » Ukoliko je terminal povezan sa ličnim računarom i preko njega je moguće pristupati podacima. » Velika količina podataka se sigurno nalazi na kartici, a svaki podatak se može brzo naći i menjati. » Izbegava se upotreba velike količine papira, a eventualno oštećeni ili izgubljeni podaci se lako nadoknađuju kopijama na računarima.

 Prema načinu na koji ostvaruju razmenu podataka sa čitačem, pametne kartice možemo podeliti

Prema načinu na koji ostvaruju razmenu podataka sa čitačem, pametne kartice možemo podeliti na: ﻡ kontaktne – ostvaruje se fizički kontakt kartice i čitača ﻡ bezkontaktne – kartica i čitač kontaktiraju na odstojanju

Upotreba pametnih kartica Da bi naši elektronski novčanici bili potpuno ekvivalentni novcu, moraju omogućavati

Upotreba pametnih kartica Da bi naši elektronski novčanici bili potpuno ekvivalentni novcu, moraju omogućavati transakcije između kartica. Potreba za pametnim karticama se pokazuje i kod sigurnih elektronskih transakcija. Grupa proizvođača, koja uključuje i Visu i Master-Card, je razvila standard SET (Secure Electronic Transactions), koji omogućava autentifikaciju i celovitost transakcije sa kreditnim karticama; SET koristi broj računa, serijski broj i datum isteka valjanosti pa se zato može koristiti sa bilo kojom kreditnom karticom. Iako SET štiti podatke, ne može sprečiti prevarantima i lopovima da ne koriste ukradene brojeve kartica jer SET ne zahteva da je kartica prisutna za vreme transakcije. Rešenje tog problema su pametne kartice i SET nameravaju dopuniti tako da omogućava autentikaciju same kartice – time će se onemogućiti gore pomenute prevare.

 U uporebi su uglavnom pretplatnički sistemi kartica za jednokratnu upotrebu. Kod kupovine kartica

U uporebi su uglavnom pretplatnički sistemi kartica za jednokratnu upotrebu. Kod kupovine kartica sadrži određenu količinu novca ili kredit koji se pri upotrebi smanjuje. Najčešća upotreba pametnih kartica je u sledećim oblastima: l l l mobilnoj telefoniji, televiziji, transportu, zdravstvu, bankarstvu. Evropa trenutno pretstavlja oko 80% tržišta pametnih kartica, 15% pretstavlja Azija i samo 5% Severna Amerika.

ZAKLJUČAK Internet nam nudi nepregledne mogućnosti. Firme, potrošači i javni sektor uživaju u blagodetima

ZAKLJUČAK Internet nam nudi nepregledne mogućnosti. Firme, potrošači i javni sektor uživaju u blagodetima brzog i jednostavnog dobijanja željene informacije. Elektronska trgovina je sigurno jedan od sektora sa najvećim potencijalom. Taj potencijal ce biti iskorišćen ako Internet poslovanje i plaćanja budu sigurna, pouzdana i zaštićena od zloupotreba. Razvojem smart card tehnologija ide se u tom pravcu. Smart kartice su samo deo sistema sigurnosti koji čini: kriptografski algoritmi, javni i privatni ključevi, sertifikati itd. Smart kartica omogućava da se najosetljiviji podaci čuvaju na njoj. Druga važna stvar je što smart kartica omogućava da se proces kriptovanja i dekriptovanja odigrava direktno na kartici uz korišćenje sopstvenog procesora, memorije i programa, znači bez uticaja “spoljnjog sveta”.

 Hvala na pažnji!

Hvala na pažnji!