MODERNE PRAVNE KODIFIKACIJE Doc dr Omer Hamzi Via

  • Slides: 25
Download presentation
MODERNE PRAVNE KODIFIKACIJE Doc. dr. Omer Hamzić Viša ass. Benjamina Londrc, MA Kiseljak, 2014.

MODERNE PRAVNE KODIFIKACIJE Doc. dr. Omer Hamzić Viša ass. Benjamina Londrc, MA Kiseljak, 2014. godine

 VI. NJEMAČKI GRAĐANSKI ZAKONIK 1. Nastanak; 2. Sistem; 3. Izvori; 4. Karakter; 5.

VI. NJEMAČKI GRAĐANSKI ZAKONIK 1. Nastanak; 2. Sistem; 3. Izvori; 4. Karakter; 5. Recepcija

1. Nastanak

1. Nastanak

a) Nakon ujedinjenja Njem. 1871. , nije od-mah uspostavljen jednoobr. pravni sistem (u nekim

a) Nakon ujedinjenja Njem. 1871. , nije od-mah uspostavljen jednoobr. pravni sistem (u nekim zemljama nastavljena je primjena ranijeg prava – Saksonija, Rajnska) - Godine 1871. ujedinjene su njemačke zemlje i uspostavljeno Njemačko carstvo ("Drugi Rajh") – ali u novoj drž. nije odmah uspostavljen jednoobrazni pravni sistem. - U pojedinim zemljama nastavlja se primjena prava naslijeđenog iz ranijeg perioda. (npr. , u Saksoniji je postojao Zakonik iz 1863. koji je važio uz lokalne običaje, pokrajina Schleswig-Holstein bila je područje važenja danskog prava, a u Rajnskoj oblasti važio je Francuski građanski zakonik).

b) Potreba za unifikacijom prava za čitav prostor Carstva postaje sve veća, pa se

b) Potreba za unifikacijom prava za čitav prostor Carstva postaje sve veća, pa se uspostavlja mehanizam za ujednač. prava - Od 1873. zakoni su se mogli donositi za bilo koju oblast građanskog prava, a 1877. je formiran Vrhovni savezni sud sa nadležnošću u oblasti krivičnog i trgovačkog prava. - Prvi Njemački krivični zakonik proglašen je 1871. (Predstavljao je reprodukciju zakonika Sjevernonjemačke konfederacije, a ovaj, opet, bio baziran na Pruskom krivičnom zakoniku iz 1851.

c) Početak izrade građanskog zakonika – 1874. – formirana komisija od 11 članova -

c) Početak izrade građanskog zakonika – 1874. – formirana komisija od 11 članova - Godine 1874. pristupilo se radu na kodifikaciji građanskog prava, formirana je komisija za izradu građanskog zakonika. - Komisija je imala 11 članova, a predsjedavao je predsjednik Carskog trgovačkog suda. - Ostali članovi komisije bili su profesori prava i pravni praktičari (među njima je bio posebno uticajan pandektista Bernhard Windscheid).

d) Nakon 13 godina rada, komisija je izradila nacrt zakona, koji je objavljen 1888.

d) Nakon 13 godina rada, komisija je izradila nacrt zakona, koji je objavljen 1888. i dat na javnu raspravu (kritika: oslonac na rimsko pravo, suviše apstraktan) - Kritičke primjedbe na nacrt su se kretale u dva pravca: - (1) Kritikovano je oslanjanje kodifikatora na rim. pravo na štetu njemačkog prava, te - (2) Jezik i sistem nacrta, koji su mnogima izgledali suviše apstraktni.

e) Nova komisija koja je imala zadatak da revidira i pojednostavi jezik nacrta zakon.

e) Nova komisija koja je imala zadatak da revidira i pojednostavi jezik nacrta zakon. , formirana je 1890. - Sastojala se od pravnika, zemljoposjednika, trgovaca, ekonomista i predstavnika drugih zainteresov. skupina. - Glavni zadatak ove komisije bio je da pojednostavi jezik nacrta zakonika

g) Revidirani nacrt Zakona je završen 1895. i u primjeni je od 1. 1.

g) Revidirani nacrt Zakona je završen 1895. i u primjeni je od 1. 1. 1900. g. - Prethodno je, uz menje izmjene, odobren od strane Carskog savjeta. - Dobio je zakonsku snagu 1896. a počeo se primjenjivati od 1. januara 1900. - Njegovo zvanično ime bilo je Burgerliches Ges etzbuch (Njemački građanski zakonik), a skra-ćeno je citiran kao BGB.

2. Sistem

2. Sistem

a) Zakonik ima 2. 385 čl. , podijeljenih u pet knjiga: (1) opšti dio,

a) Zakonik ima 2. 385 čl. , podijeljenih u pet knjiga: (1) opšti dio, (2) obligacije, (3) stvar-no, (4) porodično), (5) nasljedno pravo - 1. knj. sadrži opšti dio i govori o licima, definiciji stvari, klasifikaciji pravnih poslova, rokovima i zastari, vršenju prava, samoodbranj i samopomoći, te davanju sigurnosti. - 2. knj. sadrži: obligaciono pravo i govori o sadržaju obligacija, obligacionim odnosima na osnovu ugovora, prestanku obligacionih odnosa, prenosu potraživanja, preuzimanju dugovanja itd. - 3. knj. sadrži stvarno pravo i bavi se pitanjima kao što su: stvari, vlasništvo, posjed, služnosti i sl. - 4. knj. govori o porodičnom pravu (uključujući brak, porodicu i starateljstvo); - 5. knj. donosi propise nasljednog prava, te se bavi pitanjima zakonskog nasljeđivanja, testamenta i sl.

b) Raspored građe – na tradiciji njemačke pandekističke škole u Njemačkoj (vezanost odredbi pojedinih

b) Raspored građe – na tradiciji njemačke pandekističke škole u Njemačkoj (vezanost odredbi pojedinih članova) - Zbog usvojenog sistema izlaganja materije potrebno je određene odredbe sadržane u ovom zakoniku čitati u svjetlu drugih odredaba koje se bave tom materijom. (Naprimjer, za rješevanje određenog spora koji se tiče kupo prodaje, moraju se uzeti u obzir odgovarajućičla novi Opšteg dijela, zatim odredbe o obligacijama, zatim opšti propisi o ugovorima i, konačno, propisi koji se tiču samog ugovora o kupoprodaji).

3. Izvori

3. Izvori

a) Dva glavna izvora Njemačkog građansk. zakonika su (1) rimsko pravo i (2) njemački

a) Dva glavna izvora Njemačkog građansk. zakonika su (1) rimsko pravo i (2) njemački običaji - (1) Rimsko pravo je prisutno u njemačkim zemljama kao rezultat recepcije koja je izvršena u kasnom srednjem vijeku i u rano moderno doba (Uticaj rimskog prava vidljiv je posebno u dijelu Zakonika koji se bavi obligacijama). - (2) Njemački običaji su oblikovali propise u oblasti porodičnog i nasljednog prava.

b) Propisi bazirani na običajima (bračno i porodično pravo) nose tragove konzervat. stavova građanstva

b) Propisi bazirani na običajima (bračno i porodično pravo) nose tragove konzervat. stavova građanstva - Na primjer, muž donosi odluke za vrijeme trajanja braka i vrši roditeljsku vlast. - Propisi koji se tiču bračne imovine formulisani su na osnovu prevladavajuće prakse među slojevima oficira i činovnika, gdje bračnom imovinom upravlja muž. - Propisi koji se tiču razvoda braka i nezakonite djece formulisani su pod uticajem kršćanskog morala u pravcu sužene mogućnosti razvoda braka i nevezivanja nezakonitog djeteta za oca.

4. Karakter

4. Karakter

a) Specifičnosti zakona: jezik i struktura – proistekao iz precizne njemačke pandektističke škole, nerazumljiv

a) Specifičnosti zakona: jezik i struktura – proistekao iz precizne njemačke pandektističke škole, nerazumljiv nestručnjacima) - U literaturi se ocjenjuje da je Njemački građanski zakonik po svom jeziku, metodu, strukturi i konceptima "dijete" dubokog, preciznog i apstraknog učenja njemačke pandektističke škole, sa svim prednostima i nedostacima koje ona podrazumijeva. - Ovaj zakonik nije namijenjen građanima nego profesionalnim pravnicima. (Zato je njegov jezik apstraktan i stručan i često nerazumljiv nestručnjacima i strancima-pravnicima). - To nije književno djelo, kao Franc. građanski zakonik, nego "pravni računar par excellence" i "pravni filigranski rad izuzetne preciznosti".

b) Po svom sadržaju, zakonik izražava ideje buržoaskog liberalizma: ugovorne strane su formalno slobodne

b) Po svom sadržaju, zakonik izražava ideje buržoaskog liberalizma: ugovorne strane su formalno slobodne i jednake, nevaljan je ug. ako jedna str. zloupotr. nevolju druge) - U tom duhu smatra se da su ugovorne strane formalno slobodne i jednake. - Izuzetne su odredbe koje štite ekonomski slabiju stranu u ugovorima. (1. primjer, čl. 138 propisuje da su ugovori nevaljani ako su contra bonos mores ili ako je jedna strana zloupotrijebila nevolju, neiskustvo i nedostatak rasuđivanja druge strane; 2. primjer: zakupci ne uživaju posebnu zaštitu; 3. primjer: ugovor o uposlenju sadrži samo nekoliko propisa o sigurnosti radnog mjesta i naknadi za vrijeme bolovanja).

5. Recepcija

5. Recepcija

a) Uticaj kodifikacije izvan Njemačke: (1) na prav-nu teoriju i (2) praktičnu recepciju (primjer

a) Uticaj kodifikacije izvan Njemačke: (1) na prav-nu teoriju i (2) praktičnu recepciju (primjer Grčke) - Njemački građanski zakonik imao je značajan uticaj izvan Njemačke, uticaj je bio dvostruk - na pravnu teoriju i na praktičnu recepciju. - Primjer ovakvog dvostrukog uticaja je Grčka. - U Grčkoj je pitanje građanskog zakona postavljeno još u vrijeme antiosmanske borbe (1821. -1827. ).

b) Primjer Grčke: interes za bizantsko pravo doveo je grčke pravnike do Justinijana i

b) Primjer Grčke: interes za bizantsko pravo doveo je grčke pravnike do Justinijana i njemačkih pandeksta - U prvo vrijeme grčki pravnici su bili oduševljeni idejama francuske revolucije i Francuskim građ. zakonikom. - Kasnije su se okrenuli ideji kodifikacije na temelju tradicija Bizantije, čiji su se pravni zbornici primjenjivali u Grčkoj u vrijeme osmanske uprave. - Interes za bizantsko pravo doveo je grčke pravnike do toga da se zainteresuju za Justinijanovu kodifikaciju i rimsko pravo. - Konačno, interes za rimsko pravo doveo ih je do pandektističke pravne škole i Njemačke, te Njemačkog građanskog zakonika.

c)Politički faktori u Grčkoj, 1930. g. , daju saglasnost da se građansko zakonodavstvo uređuje

c)Politički faktori u Grčkoj, 1930. g. , daju saglasnost da se građansko zakonodavstvo uređuje po njemačkom uzoru, kao najbliže rimskom pravu - U drugoj polovini 19. v. vidimo njemačke pandektiste kako predaju pravo na Atinskom univerzitetu i grčke pro-fesore kako se usavršavaju u Njemačkoj. - Istovremeno su tekli pokušaji kodifikacije građanskog prava u Grčkoj. - Godine 1930. svi relevantni faktori u Grčkoj bili su saglasni da se pri kodifikaciji građanskog prava ugledaju na Njemački građanski zakonik, kao najbliži rimskom pravu. - Na tom osnovu izrađen je nacrt Grčkog građanskog zakonika koji je proglašen 1940. , ali čija je primjena, zbog ratnih okolnosti, odgođena do 23. 10. 1946.

d) Uticaj na kodifikacije u istočnoj i central-noj Evropi (Mađarska, Čehoslovačka, Jugos. ) -

d) Uticaj na kodifikacije u istočnoj i central-noj Evropi (Mađarska, Čehoslovačka, Jugos. ) - Njemački građanski zakonik uticao je i na kodifikacije u istočnoj i centralnoj Evropi. - Građanski zakonici koji su 1920 -tih proglašeni u različitim sovjetskim republikama slijedili su strukturu, a nekada i sadržaj Njemačkoj građanskog zakonika. (Njegov uticaj bio je vidljiv i na zakone i sudsku praksu Mađarske, Čehoslovačke i Jugoslavije).

c) Uticaj na kodifikacije u jugoistočnoj Aziji, Dalekom Istoku i Latinskoj Americi (Japan 1898.

c) Uticaj na kodifikacije u jugoistočnoj Aziji, Dalekom Istoku i Latinskoj Americi (Japan 1898. , Tajlad 1924 - 1935, Kina, Brazil) - Japan je 1898. donio svoj građanski zakonik koji je bio pod bitnim uticajem Njemačkog građanskog zakonika. - U periodu između 1924. -1935. : Kraljevina Sijam (Tajland) uvela je građanski zakonik, koji je izuzev dijela koji se tiče porodičnih i nasljednih odnosa, izveden iz njemačkog prava. - Sličan uticaj ostvaren je i u Kini. - Konačno, uticao je i na kodifikacije u Latinskoj Americi. (Takav je slučaj Brazilskog građanskog zakonika iz 1916. )