Magnetska indukcija magnetske silnice Tesla je magnetska indukcija

  • Slides: 25
Download presentation
Magnetska indukcija magnetske silnice *: Tesla je magnetska indukcija koja nastane kad kroz površinu

Magnetska indukcija magnetske silnice *: Tesla je magnetska indukcija koja nastane kad kroz površinu od jednog metra kvadratnog prolazi tok od jednog vebera.

Magnetomotorna sila MAGNETSKI TOK I N Magnetomotorna sila : Q = I × N

Magnetomotorna sila MAGNETSKI TOK I N Magnetomotorna sila : Q = I × N ( Az - amper zavoj ) *: Magnetomotorna sila je sila koja održava magnetski tok u magnetskom polju

Permeabilnost vakuuma , a približno i zraka iznosi: m 0 =1, 256 10 -6

Permeabilnost vakuuma , a približno i zraka iznosi: m 0 =1, 256 10 -6 Wb/Am Relativna permeabilnost neke tvari iznosi: mr = m m 0 *: Relativna permeabilnost neke tvari je broj koji nam pokazuje koliko se puta povećala magnetska indukcija ako magnetski tok umjesto vakuumom prolazi tom tvari. Magnetska indukcija: B = m 0 mr H (T)

Označavanje smjera magnetskog polja prema smjeru struje Smjer magnetskog polja u vodiču

Označavanje smjera magnetskog polja prema smjeru struje Smjer magnetskog polja u vodiču

Ponavljanje - magnetizam Što je magnetsko polje i što mu je uzrok? -Prostor u

Ponavljanje - magnetizam Što je magnetsko polje i što mu je uzrok? -Prostor u kojem djeluju magnetske sile u posebnom je stanju koje nazivamo magnetsko polje. Magnetsko polje , kao i elektično, nastaje kao posljedica električnih naboja. Uzrok magnetskog polja je gibanje električnih naboja, tj. električna struja. (povijest: još u starom vijeku Grci su uočili silu kojom ruda magnetit (grčka riječ magnetis lithos - kamen iz Magnesije, od čega dolaze izrazi magnetski) Koja je jedinica za veličinu koju zovemo magnetska uzbuda, protjecanje ili magnetomotorna sila? = I N (A broj zavoja = A ili Az - amperzavoj)

Kako je smjer magnetskog polja povezan sa smjerom struje? Struja koja teče kroz vodljivu

Kako je smjer magnetskog polja povezan sa smjerom struje? Struja koja teče kroz vodljivu petlju dovodi okolni prostor u posebno stanje koje zovemo magnetsko polje, pa možemo reći da struja magnetski uzbuđuje prostor. Smjer magnetskog polja takav je da se, gledano u smjeru struje, ovija oko struje u smjeru kretanjakazaljki sata. Smjer struje u vodiču Što su magnetske silnice i imaju li one svoje izvore i ponore? Silnice su zamišljene crte kojima prikazujemo oblik magnetskog polja. Imaju sljedeća svojstva: -silnice nemaju izvora ni ponora, već su u sebe zatvorene (oko struje ovijene) linije; - silnice imaju smjer, koji povezan sa smjerom preko pravila desnog vijka(smjer polja u nekoj točki tangencijalan je na silnice); -gustoća silnica razmjerna je jačini polja; -djelovanje polja nastaji skratiti duljinu silnica.

Što je gustoća magnetskog toka, kako se označava i kojom jedinicom se izražava? Količina

Što je gustoća magnetskog toka, kako se označava i kojom jedinicom se izražava? Količina magnetskog toka koja prolazi kroz jedinicu površine okomite na silnice toka naziva se gustoćom magnetskog toka označava s (naziv koji se koristi od nekada i koji je stari naziv bio je magnetska indukcija). = / s Vs/m 2 = T (Tesla) (Nikola Tesla (1856. -1943. inženjer, izumitelj rođen u selu Smiljan kraj Gospića u Hrvatskoj, studira u Grazu i Pragu, a radio je u Americi. Izumitelj višefazne izmjenične struje, indukcijskog motora, visokofrekventnih struja, daljinskog vođenja, te niza patenata koji su temelj radiotehnike. Po njemu je nazvana jedinica gustoće magnetskog toka. )

Kako nazivamo i označavamo veličinu koja je jednaka omjeru magnetske uzbude NI i duljine

Kako nazivamo i označavamo veličinu koja je jednaka omjeru magnetske uzbude NI i duljine srednje silnice lsr u polju kružnog svitka? Jakost magnetskog polja kao magnetsku veljičinu označujemo sa H H= /l H = ( IN ) / l (A/m) Budući da jakost magnetskog polja " H " ovisi o jakosti struje " I " , o broju zavoja "N" i o duljini silnica "l " , mora postojati neka povezanost između gustoće magnetskog toka " B" i jakosti magnetskog polja "H". H = / l i relacija B / l može se napisati također u obliku B H. Gustoća magnetskog toka proporcionalna je jakosti magnetskog polja. ( B )= Vs/m 2 ; ( H )=A/m Obje veličine moraju se dakle povezati konstantom "k" , koja ima neku određenu jedinicu. B=k H k=B/H 0=1, 257 10 -6 Vs/Am

MAGNETSKI KRUG IN s

MAGNETSKI KRUG IN s

OHMOV ZAKON ZA MAGNETSKI KRUG

OHMOV ZAKON ZA MAGNETSKI KRUG

 ls + ds G NI HFel. Fe Rm. Fe

ls + ds G NI HFel. Fe Rm. Fe

Magnetski krug sa zračnim rasporom Fizički izgled Rm 0 ili l 0 Električna shema

Magnetski krug sa zračnim rasporom Fizički izgled Rm 0 ili l 0 Električna shema HFel. Fe + G Rm. Fe NI H 0 l 0 Rm 0

Primjer Za magnetski krug prema slici izveden od lima V 360 poznato je l.

Primjer Za magnetski krug prema slici izveden od lima V 360 poznato je l. Fe=15, 8 cm, l 0=2 mm. Ako je u zračnom rasporu izmjerena gustoča magnetskih silnica B=0, 5 T, kolika je magnetska uzbuda kruga. ili l 0 Rm 0 Iz krivulje na strani 123. određena je HFe=1 A/cm kod B=0, 5 T za lim V 360

Iz primjera je vidljivo da je 98, 052748% magnetske uzbude potrebno da bi se

Iz primjera je vidljivo da je 98, 052748% magnetske uzbude potrebno da bi se svladao magnetski otpor zraka za ovaj zadati slučaj.

Primjer željezne jezgre ili l 0

Primjer željezne jezgre ili l 0

Magnetsko polje oko vodiča protjecanog električnom strujom H Jakost magnetskog polja na srednjoj silnici

Magnetsko polje oko vodiča protjecanog električnom strujom H Jakost magnetskog polja na srednjoj silnici unutar kružnog svitka r Jakost polja ravnog vodiča

Magnetske sile Sila na strujnu petlju F F

Magnetske sile Sila na strujnu petlju F F

Sila na feromagnetična tijela I N F Sila na tijelo od mekog željeza

Sila na feromagnetična tijela I N F Sila na tijelo od mekog željeza

Sila na naboj u gibanju poprečno magnetsko polje N putanja elektrona snop elektrona Otklon

Sila na naboj u gibanju poprečno magnetsko polje N putanja elektrona snop elektrona Otklon S

Sila između dvaju ravnih vodiča, iz koje definicije možemo definirati i jedinicu 1 A

Sila između dvaju ravnih vodiča, iz koje definicije možemo definirati i jedinicu 1 A iznosi Smjer struje u vodiču F/2

Samoindukcija – induktivitet (osnovno svojstvo svitka ili zavojnice) + + u. R + N

Samoindukcija – induktivitet (osnovno svojstvo svitka ili zavojnice) + + u. R + N u. S

Međuinduktivitet 1/ t u um

Međuinduktivitet 1/ t u um

Korištenje elektromagnetskih pojava Elektromagnetske pojave su nezamjenjive kod:

Korištenje elektromagnetskih pojava Elektromagnetske pojave su nezamjenjive kod: