KOMPONENTE HARDVERA PC Hardver Hardwaregvourija Centralna jedinica kuite

  • Slides: 22
Download presentation
KOMPONENTE HARDVERA PC

KOMPONENTE HARDVERA PC

Hardver (Hardware-gvožđurija) Centralna jedinica- kućište , operativna (unutrašnja) memorija, eksterna (spoljna) memorija i ulazne

Hardver (Hardware-gvožđurija) Centralna jedinica- kućište , operativna (unutrašnja) memorija, eksterna (spoljna) memorija i ulazne i izlazne jedinice, predstavljaju delove računara koji se naziva hardver. Takođe, hardver se može definisati i kao skup komponenti i uređaja koji čine računar. Sam hardver nije dovoljan za uspešan rad računara. Potreban mu je i softver, odnosno svi programi i podaci neophodni za rad i korišćenje, bez kojih bi računar bio skup mehaničkih delova.

Tipovi računara Računari se mogu podeliti u nekoliko osnovnih grupa: · Terminali · Serveri

Tipovi računara Računari se mogu podeliti u nekoliko osnovnih grupa: · Terminali · Serveri · PC (personalni računari) · laptop (notebook) računari · PDA (handheld, palmtop računari). . .

 Terminali su u prošlosti bili mnogo više zastupljeni nego danas. Predstavljeni su na

Terminali su u prošlosti bili mnogo više zastupljeni nego danas. Predstavljeni su na radnom mestu samo monitorom i tastaturom, dok se skladištenje podataka i obrada informacija izvršavaju na nekom drugom mestu. Primenu imaju u višekorisničkim sistemima. Serveri su računari koji vrše obradu i procesiraju sve podatke. Serveri opslužuju ostale računare u mreži, tzv. klijente. PC (personal computer) su danas najzastupljenija vrsta računara. Elemente PC računara obradićemo detaljnije u toku ove nastavne jedinice.

Laptop ili notebook ili prenosni računari su računari koji se mogu lako prenositi i

Laptop ili notebook ili prenosni računari su računari koji se mogu lako prenositi i povezivati na različitim mestima korišćenja. Lap na engleskom znači krilo, odnosno laptop predstavlja računar koji može da stane u krilo. Notebook na engleskom je sveska A 4 formata, što opet upućuje na veličinu današnjih prenosnih računara. Laptop PDA uređaji

 Hand je ruka na engleskom, a palm dlan, odakle i potiče ime handheld

Hand je ruka na engleskom, a palm dlan, odakle i potiče ime handheld i palmtop računara, shodno njihovim dimenzijama. Ovakvi računari ne mogu da se porede sa PC računarima, nemaju sve funkcionalnosti i klasičan operativni sistem. U svakom slučaju poseduju sistemsku jedinincu koja vrši obradu, imaju mogućnost unosa podataka, i prikaza rezultata na malom display-u. U ovu grupu se ubrajaju i PDA uređaji (Personal Digital Assistant) Između svih navedenih kategorija računara postoje razlike u pogledu brzine, kapaciteta, cena i potreba korisnika.

Osnovni delovi PC računara Glavni element PC računara je kućište. U kućištu se nalaze:

Osnovni delovi PC računara Glavni element PC računara je kućište. U kućištu se nalaze: matična ploča, procesor (sa cooler-om), memorija, hard disk, kontroleri, grafička kartica, zvučna kartica, CD ili DVD medij, napajanje. Tastatura, miš i monitor su sastavni deo, bez kojih ne bi bio moguć rad savremenih PC računara. Eventualni dodaci mogu biti zvučnici, mrežna kartica, TV kartica, kamera i sl.

Vrste kućišta Postoje: 1. Desktop 2. Tower kućišta (po veličini: mini, midi maxi) 3.

Vrste kućišta Postoje: 1. Desktop 2. Tower kućišta (po veličini: mini, midi maxi) 3. Prenosiva kućišta/računari

Osnovna (matična) ploča Matična ili osnovna ploča je najvažnija štampana ploča, na njoj se

Osnovna (matična) ploča Matična ili osnovna ploča je najvažnija štampana ploča, na njoj se nalaze mikroprocesor, ROM, kao i više konektora u koje se „ubadaju“ druge štampane ploče sa određenim funkcijama (zvučna, grafička, TV i mrežna kartica, modem, RAM, kontroleri diskova isl. ) Pored navedenih elemenata, na matičnoj ploči se nalaze i južni i, najčešće, severni most. Matična ploča služi za objedinjavanje i komunikaciju delova računara, te znatno utiče na celokupne performanse. Matične ploče su tokom vremena preuzimale na sebe sve više i više funkcija ostalih delova računara. Tako, vrlo brzo su se pojavile ploče koje imaju ugrađenu grafičku karticu, zatim ugrađenu i zvučnu karticu, pa mrežnu itd. Ovakve „ugrađene“ (ili „integrisane“) kartice uglavnom važe za manje kvalitetne nego spoljašnje, premda se ta razlika tokom vremena smanjuje, što naročito važi za zvučne i mrežne kartice.

Slika osnovne (matične) ploče

Slika osnovne (matične) ploče

Procesor Nalazi se na matičnoj ploči i definiše tip PC-ja Karakteristike procesora: 1. Brzina

Procesor Nalazi se na matičnoj ploči i definiše tip PC-ja Karakteristike procesora: 1. Brzina procesora – Izražava se milionima operacija koje procesor može da obradi u sekundi (oko 200 MIPS-a) 2. Vrsta procesora ( Pentium, Pentium II, III i IV, Dual Core. . ) 3. Dužina procesorske reči (broj bitova koji se jednovremeno prenosi i obrađuje u procesoru, može biti 8, 16, 32, 64, 128 bita)

4. Radni takt –učestanost impulsa koje generiše časovnik (clock), meri se GHz, najčešće 1

4. Radni takt –učestanost impulsa koje generiše časovnik (clock), meri se GHz, najčešće 1 GHz, 2, 5 ili 3 GHz i više 5. Interni keš –lokalna memorija procesora, ukoliko postoji ubrzava rad procesora *Zbog velike brzine rada procesor dolazi do zagrevanja pa se na procesor montira ventilator AMD K 6 -2 3 DNow! AMD Athlon (Thunderbird) Intel Celleron AMD Athlon Na slikama je prikazan izgled pojedinih vrsta mikroprocesora

Unutrašnja (operativna) memorija Memorija PC –ja se sastoji od osmobitnih registara (Bajtova) Na osnovnoj

Unutrašnja (operativna) memorija Memorija PC –ja se sastoji od osmobitnih registara (Bajtova) Na osnovnoj ploči se nalaze 3 tipa operativne memorije: 1. RAM (Random Access Memory -memorija sa slučajnim pristupom) čini najveći deo ove memorije i u njemu se nalaze programi i podaci sa kojima računar trenutno radi. Po isključenju računara njen sadržaj se gubi. *Kapacitet RAMa je 512 MB, 1 GB i više. *Vreme pristupa je 5 -10 ns (nanosekundi)

2. ROM (Read Only Memory –memorija koja se može samo čitati) je statički deo

2. ROM (Read Only Memory –memorija koja se može samo čitati) je statički deo memorije. Koristi se za čuvanje podataka potrebnih za uključivanje računara. Po isključenju računara njen sadržaj se ne gubi. 3. KEŠ (Cache) je vrlo brza memorija koja se može naći u samom procesoru (interni keš) ili pored procesora (eksterni keš). Ima višestruko brže vreme pristupa od RAM-a. *Veličina je 512 KB ili 1 MB (mali kapacitet)

Magistrala (bus) Komunikacioni put u kućištu se naziva magistrala. Sve komponente koje se nalaze

Magistrala (bus) Komunikacioni put u kućištu se naziva magistrala. Sve komponente koje se nalaze unutar kućišta moguće je povezati međusobno provodnicima ili ih sve povezati na magistralu. U kućištu postoje tri ključne magistrale: 1. Magistrala podataka –razmena podataka između procesora i memorija 2. Adresna magistrala –prenosi adrese memorijskih lokacija na kojima su podaci 3. Kontolna magistrala –prenosi kontrolne i upravljačke signale

Slika magistrale magistrala

Slika magistrale magistrala

Slotovi (priključci) Personalni računar ima otvorenu arhitekturu, mogu se dograditi u skladu sa potrebama

Slotovi (priključci) Personalni računar ima otvorenu arhitekturu, mogu se dograditi u skladu sa potrebama korisnika. Za priključenje komponenti se koriste SLOTovi, slobodna mesta na koja možemo priključiti komponentu (npr. zvučnu karticu, mrežnu. . . ) Na slotove možemo priključiti kontrolere jedinica ili same jedinice (kartice) Pored standardnih ISA utičnica postoje i drugi priključci.

Kontroleri Komponenta koja se sa jedne strane priključi na matičnu ploču a druga strana

Kontroleri Komponenta koja se sa jedne strane priključi na matičnu ploču a druga strana se nalazi na kućištu (zadnja strana kućišta). Uređaj se može fizički priključiti na računar (kućište) preko kontrolera ili preko porta Često je kontroler integrisan na matičnu ploču. Kontroleri obično podrževeju 4 jedinice: bilo koja kombinacija hard diska, CD uređaja, DVD uređaja i jedinice diskete.

Portovi Standardna priključna mesta za periferne uređaje imaju standardne priključke: npr. tastatura, miš. .

Portovi Standardna priključna mesta za periferne uređaje imaju standardne priključke: npr. tastatura, miš. . . Za povezivanje ostalih uređaja koriste se posebna priključna mesta koja se nazivaju portovi Postoje: Serijski portovi (bitovi prolaze jedan po jedan) Paralelni (bitovi prolaze paralelno u paketima po 8, nedostatak je da nisu pogodni za veće udaljenosti- serijski mogu da pokriju 10 puta veću udaljenost) USB portovi (vrsta poboljšanog serijskog porta, brzina prenosa 15 do 150 puta veća od običnog serijskog, obezbeđuje i napajanje iz računara, dozvoljena dužina kabla je 5 m)

Slika kućišta (zadnja strana) USB port Serijski port Paralelni port

Slika kućišta (zadnja strana) USB port Serijski port Paralelni port

Kartice sa elektronikom Grafička kartica –podatke koji se u računaru čuvaju u digitalnom obliku

Kartice sa elektronikom Grafička kartica –podatke koji se u računaru čuvaju u digitalnom obliku prevodi u analogno signal koji se prikazuje na ekranu monitora. Priključuje sa u jedan od slotova i na sebi ima spoljni priključak za monitor. Ova kartica ima svoju memoriju, kapaciteta 64 MB, 128 MB ili više Zvučna kartica –zvuk uskladišten u digitalnom obliku prevodi u analogni koji se reprodukuje u zvučnicima Mrežna kartica –omogućava povezivanje računara u lokalnu mrežu. Može imati eternet ili UTP priljučak.

Grafička kartica Zvučna kartica Mrežna kartica

Grafička kartica Zvučna kartica Mrežna kartica