KOMPONENTE HARDVERA PCa Personalni raunar sa stanovita hardvera

  • Slides: 11
Download presentation
KOMPONENTE HARDVERA PC-a Personalni računar sa stanovišta hardvera, čine tri osnovne celine: Centralna jedinica(

KOMPONENTE HARDVERA PC-a Personalni računar sa stanovišta hardvera, čine tri osnovne celine: Centralna jedinica( računar u užem smislu), Monitor Tastatura Pored ovih na računar mogu biti priključeni i razni drugi uređaji: miš, g. tablet, štampač, skener, ploter, itd.

Centralna jedinica n n n n n Centralna jedinica sastoji se od kućišta u

Centralna jedinica n n n n n Centralna jedinica sastoji se od kućišta u kome se nalaze: Kućište Osnovna (ili matična) ploča Kontroleri Portovi Disk Jedinice disketa Grafička kartica Izvor napajanja

Kuciste n n n Postoje tri tipa kućišta: desktop, mini tauer. Desktop je kućište

Kuciste n n n Postoje tri tipa kućišta: desktop, mini tauer. Desktop je kućište koje stoji na stolu i na njemu stoji monitor računara. Kućišta mini tauer često stoje na podu. U poslednje vreme pojavilo se i kućište miditauer koje je po veličini malo veće od minitauera i sve češće se koristi. Sa spoljne strane kućišta su otvori za umetanje disketa u disketne jedinice.

Osnovna ploca n n n n n Na osnovnoj ploči nalaze se priključna mesta

Osnovna ploca n n n n n Na osnovnoj ploči nalaze se priključna mesta za procesor, memoriju, magistrala, skup čipova koji kontroliše rad računara i priključci (slotovi) za dodatne kartice. Pored toga, na osnovnoj ploči mogu se nalaziti i osnovni kontroleri za diskove i disketne jedinice i priključci za povezivanje računara sa drugim uređajima (portovi). Procesor definiše tip PC računara. U njemu se realizuju sve računarske i logičke operacije i izvršavaju komande koje su zadate programom. Karakteristike procesora su: Brzina procesora Dužina procesorske reči Radni takt Interni keš

n n n Brzina procesora izražava se u milionima operacija koje procesor može da

n n n Brzina procesora izražava se u milionima operacija koje procesor može da obradi u jednoj sekundi – MIPS-ovima ili MFLOPS-ima. Procesor nije sastavni deo osnovne ploče, nego se na osnovnoj ploči samo nalaze konektori za njegovo priključenje. Zbog velike brzine rada dolazi do velikog zagrejavanja procesora pa se na njih montira dodatni ventilator koji ih hladi. Radni takt je učestalost impulsa koje generiše sat – specijalno elektronsko kolo kojima se iniciraju operacije procesora. Meri se u GHz.

Memorija n n n n n Memorija PC računara sastoji se od osmobitnih registara.

Memorija n n n n n Memorija PC računara sastoji se od osmobitnih registara. Na osnovnoj ploči nalaze se tri tipa memorije keš (cache), ROM i RAM predstavlja najveći deo memorije i u nju korisnik može da upisuje sadržaj i da ga čita. U njoj se za vreme rada računara nalaze program i podaci sa kojima računar radi. Po isključenju računara sadržaj ove memorije se gubi. Optimalno je da, za uobičajene potrebe, računar bar ima 1 GB. ROM predstavlja statični deo memorije koji može samo da se čita. Njen sadržaj se ne gubi po isključenju računara. Koristi se za uskladištavanje programa i podataka koji su često potrebni, npr. , za instrukcije za pokretanje računara pri uključivanju.

n n n n Keš memorija je vrlo brza memorija koja se nalazi u

n n n n Keš memorija je vrlo brza memorija koja se nalazi u samom procesoru ili uz njega. Ova memorija ima višestruko brže vreme pristupa od obične memorije. Ako podaci više nisu u keš memoriji, moraju se ponovo u uzeti iz glavne memorije. Trenutno, veličina ove memorije je 1 ili 2 MB. Baferi su delovi RAM memorije koji neki programi alociraju za svoje potrebe. Jedna od čestih primena je prilikom ulaza i izlaza podataka. Na primer, ako računar ne može da dovoljno brzo obrađuje podatke koji mu se dostavljaju, oni se privremeno deponuju u bafer dok ne stignu na obradu, da se ne bi prekidao proces unošenja. Virtuelna memorija nije stvarna memorija, nego pojam koji se koristi u vezi sa operativnim sistemima pa je i tamo objašnjenje.

n n n n n Kontrolni set čipova Kontrolna jedinica upravlja celokupnim radom računara

n n n n n Kontrolni set čipova Kontrolna jedinica upravlja celokupnim radom računara ona određuje koja je naredba sledeća na redu za izvršenje, uzima je iz memorije, interpretira, i izdaje odgovarajuće naredbe procesoru i kontroliše njihovo izvršenje. Računar mora da ima električna kola pomoću kojih se razmenjuju informacije među komponentama. U računaru postoje tri ključne magistrale: Magistrla podataka Adresna magistrala Kontrolna magistrala Magistrala podataka koristi se za razmenu podataka između procesora i memorijskih lokacija. Adresna magistrala prenosi adrese koje generiše procesor, kojima se specificiraju memorijske lokacije na koje se upisuju podaci ili sa kojih se čitaju podaci radi obrade.

n n n Kontrolna magistrala služi za prenos upravljačkih i kontrolnih signala od procesora

n n n Kontrolna magistrala služi za prenos upravljačkih i kontrolnih signala od procesora ka komponentama i obrnuto. Mnogi korisnici žele da prilagode sebi svoj personalni računar tako što će u njega da ugrade dodatke koji su im potrebni. Priključci ili slotovi sluze za prikljucivanje dodatnih uredjaja i nalaze se na PC računarima.

Kontroleri n Element koji omogucava dva razlicita nacina prikljucivanja bilo kod uredjaja na racunar.

Kontroleri n Element koji omogucava dva razlicita nacina prikljucivanja bilo kod uredjaja na racunar.

Portovi n n Postoje serijski portovi(asinhroni), paralelni(centronics) i USB port. Bitovi jednog bajta kod

Portovi n n Postoje serijski portovi(asinhroni), paralelni(centronics) i USB port. Bitovi jednog bajta kod serijskog porta izlaze jedan po jedan. Bitovi jednog bajta istovremeno kod paralelnog porta. USB port je serijski port namenjen za povezivanje perifernih uredjaja.