Komponente hardvera PCa Centralna jedinica se sastoji od

  • Slides: 12
Download presentation
Komponente hardvera PC-a

Komponente hardvera PC-a

Centralna jedinica se sastoji od kucista u kome se nalaze: -osnovna (maticna) ploca -kontroleri

Centralna jedinica se sastoji od kucista u kome se nalaze: -osnovna (maticna) ploca -kontroleri -portovi -disk -jedinice disketa -graficka kartica -izvor napajanja n

Kuciste Postoje 3 tipa: -desktop, mini(midi) tauer i tauer(tower) Desktop i kuciste koje stoji

Kuciste Postoje 3 tipa: -desktop, mini(midi) tauer i tauer(tower) Desktop i kuciste koje stoji na stolu i na njemu stoji monitor racunara. Kuciste, mini tauer cesto stoje na podu (pod stolom), a monitor racunara na stolu.

Maticna ploca Na maticnoj ploci nalaze se prikljucna mesta za procesor, memoriju, magistrala, skup

Maticna ploca Na maticnoj ploci nalaze se prikljucna mesta za procesor, memoriju, magistrala, skup cipova koji kontrolisu rad racunara i prikljucci (slotovi) za dodatne kartice.

Procesor Definise tip PC racunara. U njemu se realizuju sve racunske i logicke operacije

Procesor Definise tip PC racunara. U njemu se realizuju sve racunske i logicke operacije i izvrsavaju komande koje su zadate programom. Karakteristike procesora su odredjene njegovom arhitekturom: -brzina procesora -duzina procesorske reci -radni takt -interni kes Brzina procesora izrazava se u milionima operacija koje procesor moze da obradi u jednoj sekundi. Duzina procesorske reci je broj bitova koji se jednovremeno prenose i obradjuju unutar procesora. Radni takt je ucestanost impulsa koje generise sat-specijalno elektronsko kolo kojima se iniciraju operacije procesora (GHz)

Memorija n n Memorija PC racunara sastoji se od osmobitnih ragistara (bajtova). Na osnovnoj

Memorija n n Memorija PC racunara sastoji se od osmobitnih ragistara (bajtova). Na osnovnoj ploci nalaze se 3 tipa memorije: kes, ROM, RAM. . kapacitet memorije izrazava se brojem bajtova, odnosno vecim jedinicama: kilo i megabajtovima. RAM predstavlja najveci deo memorije i u nju korisnik moze da upisuje sadrzaj i da ga cita.

Memorija n n n ROM (gan. Ci) predstavlja staticki deo memorije koji moze samo

Memorija n n n ROM (gan. Ci) predstavlja staticki deo memorije koji moze samo da se cita. Njen sadrzaj se ne gubi pri iskljucenju racunara. Kes memorija je vrlo brza memorija koja se nalazi u samom procesoru (interni kes) ili uz njega (eksterni kes) Baferi su delovi RAM memorije koje neki programi asociraju za svoje potrebe. Jedno od cestih primena je prilikom ulaza i izlaza podataka. Virtuelna memorija nije stvarna memorija, nego pojam koji se koristi u vezi sa operativnim sistemima. Kontrolna jedinica upravlja celokupnim radom racunara.

Magistrala Racunar mora da ima elektricna kola pomocu kojih se razmenjuju informacije medju komponentama.

Magistrala Racunar mora da ima elektricna kola pomocu kojih se razmenjuju informacije medju komponentama. Taj komunikacioni put zove se magistrala. U racunaru postoje 3 kljucne magistrale: -magistrala podataka- koja se koristi za razmenu podataka izmedju procesora i memorijskih lokacija -adresna magistrala- orenosi adrese koje generisu procesor -kontrolna magistrala- sluzi za prenos upravljackih i kontrolnih signala od procesora ka komponentama i obrnuto n

Magistrala Prikljucci (slotovi) Za prikljucivanje dodatnih uredjaja na PC postoje standardnizovana prikljucna mesta, slotovi,

Magistrala Prikljucci (slotovi) Za prikljucivanje dodatnih uredjaja na PC postoje standardnizovana prikljucna mesta, slotovi, u koja se ovi dodatni uredjaji (zvani kartice) prikljucuje.

Kontroleri Za prikljucenje bilo kog uredjaja na racunar potrebno je da budu ispunjena dva

Kontroleri Za prikljucenje bilo kog uredjaja na racunar potrebno je da budu ispunjena dva uslova: -da prikljucenje bude korektno u pogledu elektrotehike -postojenje posebnog programa (drajvera) koji ce omoguciti prepoznavanje komanti koje stignu u kontroler i njihovo izvrsavanje na prikljucenom uredjaju. Kontroler je element koji se sa jedne strane povezuje za racunar, a sa druge strane prikljucak na koji se prikljucuje uredjaj.

Portovi Za povezivanje ostalih uredjaja koji imaju standardnizovane prikljucke koriste se posebna prikljucna mesta

Portovi Za povezivanje ostalih uredjaja koji imaju standardnizovane prikljucke koriste se posebna prikljucna mesta – portovi Postoje dve vrste : serijski i paralelni Kod serijskih portova bitovi jednog bajta izlaze kroz port jedan po jedan. Kod paralelnih portova svi bitovi jednog bajta izlaze istovremeno paralelnim putem. USB port je serijski port namenjen za povezivanje perifernih uredjaja.

Disk U pocetku PC racunari nisu imali strandardno ugradjen disk, vec su urgadjivani po

Disk U pocetku PC racunari nisu imali strandardno ugradjen disk, vec su urgadjivani po zahtevu korisnika.