Komitet Sterujcy Promotor projektu Federacja Zwizkw Zawodowych Pracownikw

  • Slides: 49
Download presentation
Komitet Sterujący Promotor projektu: Federacja Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Projekt

Komitet Sterujący Promotor projektu: Federacja Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Projekt w partnerstwie z Norwegią: Fagforbundet Czas trwania: 01. 05. 2020 - 31. 10. 2021 POLSKA Warszawa, 10 grudnia 2020 rok

Godna praca – eng. Decent work Angielski termin: Decent work został stworzony przez Międzynarodową

Godna praca – eng. Decent work Angielski termin: Decent work został stworzony przez Międzynarodową Organizację Pracy. GODNA PRACA to zatrudnienie, które , , (…) szanuje podstawowe prawa człowieka, a także prawa pracowników w zakresie warunków bezpieczeństwa pracy i wynagradzania, poszanowanie integralności fizycznej i psychicznej pracownika podczas wykonywania jego / jej zatrudnienia”. Godna praca dotyczy zarówno sektora formalnego, jak i nieformalnego. Musi dotyczyć wszystkich rodzajów pracy, ludzi i rodzin. Według Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) , , (…) godna praca oznacza możliwości pracy, która jest produktywna i zapewnia godziwy dochód, bezpieczeństwo w miejscu pracy i ochronę socjalną rodzin, lepsze perspektywy rozwoju osobistego i integracji społecznej, swobodę wyrażania swoich decyzji, organizuje i uczestniczy w decyzjach, które mają wpływ na ich życie i innych oraz równość szans i traktowania wszystkich kobiet o mężczyzn”.

Wyzwania projektu GODNA PRACA – podstawa działania Rola dialogu społecznego wprowadzenie zrównoważonych form dialogu

Wyzwania projektu GODNA PRACA – podstawa działania Rola dialogu społecznego wprowadzenie zrównoważonych form dialogu społecznego w zakresie tematyki godnej pracy na poziomie regionalnym, lokalnym dla wszystkich grup zawodowych w sektorze opiece zdrowotnej Mechanizmy decyzyjności ustalenie mechanizmów podejmowania decyzji w tematyce poprawienia programu godnej pracy w celu poprawienia jakości usług Rola związków zawodowych / partnerów społecznych dzielenie się doświadczeniem i poprawa kompetencji partnerów społecznych w celu ułatwienia dialogu społecznego w tematyce godnej pracy

Cel Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w

Cel Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Ankieta miała charakter anonimowy. Grupa ankietowanych – 150 osób Cel: • diagnoza znajomości problematyki szeroko rozumianej godnej pracy, w tym wynagrodzeń i warunków pracy w ochronie zdrowia, z uwzględnieniem czasu pandemii, kondycji dialogu społecznego w Polsce oraz roli związków zawodowych w promowaniu godnej pracy w sektorze ochrony zdrowia Wyniki tej ankiety posłużą: • opracowaniu związkowej analizy społeczno – gospodarczych zjawisk w ochronie zdrowia • wypracowaniu rekomendacji wzmacniających problematykę godnej pracy • określeniu i sprecyzowaniu zadań działalności związkowej w zakresie popularyzowania wiedzy o prawach pracowniczych i stosowania ich w praktyce

Zakres Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w

Zakres Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Ankieta składała się z 17 pytań, zawartych w 4 blokach tematycznych: • Wynagrodzenia i warunki pracy • Ochrona zdrowia w czasach pandemii • Dialog w ochronie zdrowia • Dobre praktyki w ochronie zdrowia

Grupa ankietowanych PŁEĆ Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie

Grupa ankietowanych PŁEĆ Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Zachowany parytet płci: Ankietowani niemal w równej liczbie: kobiety (36, 7 proc. ) mężczyźni (36 proc. ) Ponad 19 proc. nie ujawniło swojej płci, pomimo anonimowości Ankiety.

Grupa ankietowanych WIEK Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie

Grupa ankietowanych WIEK Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” , , Dojrzali” zawodowo pracownicy Najliczniej reprezentowani 46 – 55 lat / 20, 6 proc. Po około 15 proc. to pracownicy w kategoriach wiekowych: 26 – 35 lat oraz 56 - 65 lat.

Grupa ankietowanych WYKSZTAŁCENIE Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie

Grupa ankietowanych WYKSZTAŁCENIE Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Wykształcenie ma znaczenie ! Ponad 70 proc. ankietowanych to osoby z wykształceniem średnim (24 proc. ) i wyższym (niemal 49 proc. ). Żaden z respondentów nie wskazał podstawowego wykształcenia.

Grupa ankietowanych STAŻ PRACY Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią

Grupa ankietowanych STAŻ PRACY Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Większość ankietowanych to długoletni pracownicy. Niemal 45 proc. z nich pracuje ponad 20 lat w systemie ochrony zdrowia, a od 10 – 20 lat – 14 proc. pracowników.

Grupa ankietowanych STATUS ZAWODOWY Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią

Grupa ankietowanych STATUS ZAWODOWY Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Dominuje umowa o pracę na czas nieokreślony – ponad 55 proc. ankietowanych wskazało na taką formę zatrudnienia. Osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas określony stanowiły ponad 6 proc. , a na umowę zlecenie lub o dzieło – 2 proc. , na inne formy zatrudnienia wskazało 10 proc. ankietowanych.

Grupa ankietowanych STATUS ZAWODOWY cd. Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z

Grupa ankietowanych STATUS ZAWODOWY cd. Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce”

Grupa ankietowanych GRUPA ZAWODOWA Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią

Grupa ankietowanych GRUPA ZAWODOWA Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Personel medyczny nieznacznie przeważał wśród ankietowanych – stanowili oni ponad 41 proc. , zaś tzw. personel niemedyczny to prawie 27 proc. Niemal połowa odpowiadających wymieniła z nazwy swoją grupę zawodową.

Grupa ankietowanych GRUPA ZAWODOWA cd. Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z

Grupa ankietowanych GRUPA ZAWODOWA cd. Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce”

Grupa ankietowanych PRZYNALEŻNOŚĆ DO ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie

Grupa ankietowanych PRZYNALEŻNOŚĆ DO ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Tak dla związków zawodowych ! Ponad 60 proc. ankietowanych deklaruje przynależność do organizacji związkowej (60, 6 proc), zaś 13 3 proc. do nich nie należy. Co 5 osoba ankietowana nie odpowiedziała na to pytanie.

Wynagrodzenia i warunki pracy w ochronie zdrowia Pytanie 1 o odczucia związane ze ,

Wynagrodzenia i warunki pracy w ochronie zdrowia Pytanie 1 o odczucia związane ze , , sprawiedliwym” wynagradzaniem Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Niemal 60 proc. pracowników nie jest zadowolonych ze swojego wynagrodzenia (zdecydowanie – 36, 6 proc. , raczej nie – 23, 3 proc. ) Niecałe 5 proc. uznało, że ich kompetencje są właściwie wynagradzane. 32 proc. ankietowanych nie miało w tej sprawie zdania.

Wynagrodzenia i warunki pracy w ochronie zdrowia Pytanie 2 o zawartość umów o pracę

Wynagrodzenia i warunki pracy w ochronie zdrowia Pytanie 2 o zawartość umów o pracę w aspekcie wynagrodzeń Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Dla 44 proc. pracowników ich umowa o pracę nie budzi zastrzeżeń i określa precyzyjnie warunki pracy (kwestia godzin pracy, zakresu obowiązków itp. ) i płacy (wysokość i sposób przekazywania). Nie zgadza się z tym co 4 ankietowany (24 proc. odpowiedzi negatywnych).

Wynagrodzenia i warunki pracy w ochronie zdrowia Pytanie 3 o rodzaje nieprawidłowości występujących w

Wynagrodzenia i warunki pracy w ochronie zdrowia Pytanie 3 o rodzaje nieprawidłowości występujących w zakładach pracy Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Dla prawie 30 proc. pracowników najczęstsze nieprawidłowości występujące w zakładzie pracy dotyczą warunków wynagradzania w tym za pracę w godzinach nadliczbowych (14, 6 proc. ) oraz braku precyzyjnych informacji odnośnie podnoszenia kwalifikacji zawodowych (13, 3 proc. ). Ponad 75 proc. ankietowanych nie odpowiedziało precyzyjnie na to pytanie.

Wynagrodzenia i warunki pracy w ochronie zdrowia Pytanie 4 o problemy związane z zatrudnieniem

Wynagrodzenia i warunki pracy w ochronie zdrowia Pytanie 4 o problemy związane z zatrudnieniem w ochronie zdrowia Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Zatrudnienie w ochronie zdrowia jest problemem dla prawie 37 proc. ankietowanych, jednak niemal taki sam odsetek z nich uznał, że nie napotkało żadnych trudności związanych z zatrudnieniem w tym sektorze.

Wynagrodzenia i warunki pracy w ochronie zdrowia Pytanie 5 o przeszkolenie z zasad bhp

Wynagrodzenia i warunki pracy w ochronie zdrowia Pytanie 5 o przeszkolenie z zasad bhp Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Pracodawcy dbają o szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. W opinii prawie 63 proc. pracowników takie szkolenia miały miejsce.

Wynagrodzenia i warunki pracy w ochronie zdrowia Pytanie 6 o rodzaje naruszeń w obszarze

Wynagrodzenia i warunki pracy w ochronie zdrowia Pytanie 6 o rodzaje naruszeń w obszarze bhp Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Najwięcej problemów w obszarze bezpieczeństwa pracy jest związanych z brakiem badań i pomiarów czynników szkodliwych w miejscu pracy oraz wyposażeniem pracowników w środki ochrony indywidualnej / zbiorowej (po 32 proc. odpowiedzi). Równie istotnym problemem jest identyfikacja wszystkich zagrożeń związanych z wykonywaną pracą (prawie 30 proc. ) oraz dokonywanie oceny ryzyka zawodowego i jej udokumentowania (21, 3 proc. ).

Wynagrodzenia i warunki pracy w ochronie zdrowia Pytanie 7 o dialog w zakładzie pracy

Wynagrodzenia i warunki pracy w ochronie zdrowia Pytanie 7 o dialog w zakładzie pracy w zakresie bhp Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Dialog w zakresie bezpieczeństwa pracy jest obecny w zakładzie pracy w opinii prawie 29 proc. pracowników. Nieco mniejszy odsetek ankietowanych wskazało na jego brak (22, 6 proc. ).

Wynagrodzenia i warunki pracy w ochronie zdrowia Pytanie 8 o pomoc / poradę w

Wynagrodzenia i warunki pracy w ochronie zdrowia Pytanie 8 o pomoc / poradę w przypadku naruszeń prawa pracy czy bhp Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Optymistycznym jest fakt, że co drugi pracownik wie, gdzie zwrócić się o pomoc bądź poradę w przypadku naruszeń prawnej ochrony pracy bądź zasad bhp.

Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w

Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Wynagrodzenia i warunki pracy w ochronie zdrowia Podsumowanie • Zatrudnienie w ochronie zdrowia jest dziś najważniejszym problemem – problemem są płace i warunki pracy oraz nie zawsze obecny dialog w zakładach pracy. • Największe niezadowolenie budzi wysokość wynagrodzenia – dla ponad 60 proc. pracowników – płaca jest nieadekwatna do ich wykształcenia czy kompetencji zawodowych. • Warunki wynagradzania, w tym za pracę w godzinach nadliczbowych oraz brak precyzyjnych informacji odnośnie podnoszenia kwalifikacji zawodowych to największe naruszenia w zakresie prawnej ochrony pracy. • Pomimo dbałości pracodawcy w zakresie obowiązków szkoleń pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy – brakuje spełnienia wymagań w zakładach pracy w zakresie brakiem badań i pomiarów czynników szkodliwych w miejscu pracy, wyposażenia pracowników w środki ochrony, identyfikacji wszystkich zagrożeń związanych z wykonywaną pracą oraz dokonywania oceny ryzyka zawodowego i jej dokumentowania. • Optymistycznym jest fakt, że co drugi pracownik wie, gdzie zwrócić się o pomoc bądź poradę w przypadku naruszeń prawnej ochrony pracy bądź zasad bhp.

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 9 o wpływ pandemii na sytuację zawodową Wyniki

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 9 o wpływ pandemii na sytuację zawodową Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Pandemia miała wpływ na sytuację zawodową dla 42 proc. ankietowanych. Dla co piątej pytanej osoby pandemia nic nie zmieniła w ich pracy.

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 10 o , , jakość” wpływu pandemii na

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 10 o , , jakość” wpływu pandemii na pracę Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Negatywnie wpływ pandemii na sytuację zawodową pracowników odczuło ponad 40 proc. ankietowanych

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 11 a – o warunki higieniczno - sanitarne

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 11 a – o warunki higieniczno - sanitarne związane z epidemią (czy pracodawca zapewnił maseczki, przyłbice, rękawiczki w miejscu pracy, środki czystości i dezynfekcyjne ? ) Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” W opinii 35 proc. pracodawca zapewnił warunki higieniczno – sanitarne związane z pandemią, jednak niepokojący jest niewiele mniejszy odsetek odpowiedzi negatywnych (ponad 27 proc. ).

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 11 b o testy w miejscu pracy Wyniki

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 11 b o testy w miejscu pracy Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Dla ponad 1/3 ankietowanych (36 proc. ) problemy z testowaniem personelu w miejscu pracy nie występowały, jednak aż 25 proc. doświadczyła ich braku.

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 11 c o wzrost obciążenia pracą w czasie

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 11 c o wzrost obciążenia pracą w czasie pandemii Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Ponad 50 proc. pracowników odczuło /odczuwa znaczny wzrost obciążania pracą w czasie epidemii koronawirusa.

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 11 d o utratę pracy Wyniki Ankiety realizowanej

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 11 d o utratę pracy Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Utrata pracy w czasie pandemii koronawirusa nie jest charakterystycznym zjawiskiem dla sektora ochrony zdrowia – problem ten nie występuje w opinii 60 proc. pracowników. Ponad 1 proc. doświadczyła utraty pracy.

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 11 e o brak możliwości świadczenia pracy Wyniki

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 11 e o brak możliwości świadczenia pracy Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Pandemia nie wpłynęła na brak możliwości świadczenia pracy w sektorze ochrony zdrowia – to opinia wyrażona przez ponad połowę ankietowanych. 10 proc. pracowników było odmiennego zdania.

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 11 f o spadek zarobków i pogorszenie sytuacji

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 11 f o spadek zarobków i pogorszenie sytuacji materialnej Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Ponad połowa (52, 5 proc. ) odpowiadających jednoznacznie stwierdziła, że pandemia nie wpłynęła na pogorszenie ich sytuacji materialnej czy spadek zarobków, ale co 10 pracownik doświadczył tego zjawiska.

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 11 g o wzrost zarobków w czasie pandemii

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 11 g o wzrost zarobków w czasie pandemii Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Dla 56 proc. pracowników ich wynagrodzenie wzrosło w czasie pandemii.

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 11 h o pogorszenie samopoczucia czy samooceny (np.

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 11 h o pogorszenie samopoczucia czy samooceny (np. wyższa skłonność do zapadania w stany depresyjne) Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Zdrowie psychiczne jest coraz bardziej odczuwalnym skutkiem pandemii. Dla ponad 44 proc. pracowników ma wpływ na pogorszenie ich samopoczucia, stany lękowe, depresyjne czy zaniżoną samoocenę.

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 12 o realne działania podejmowane w miejscu pracy

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 12 o realne działania podejmowane w miejscu pracy mające ograniczać ryzyko zarażenia Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce”

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 12 o realne działania podejmowane w miejscu pracy

Ochrona zdrowia w czasach pandemii Pytanie 12 o realne działania podejmowane w miejscu pracy mające ograniczać ryzyko zarażenia Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Ranking działań – co pracodawcy robili najczęściej ? • zapewnienie środków ochrony indywidualnej i odzieży roboczej – 44, 6 proc. • przestrzeganie zasad higieny w miejscu pracy – 40 proc. • działania w celu zapewnienia dystansu fizycznego w miejscu pracy – 35, 3 proc. • ograniczenie bezpośredniego kontaktu pracowników z osobami spoza zakładu pracy podczas pracy oraz w drodze do/z pracy – 25, 3 proc. • komunikowanie się z pracownikami na tematy dotyczące SARS-Co. V-2 – 16 proc. • jasne i przejrzyste wdrożenie zasad postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia i dostęp do lekarza medycyny pracy – 14 proc. • wykonywanie prac wymagających bezpośredniego kontaktu – 8 proc. • działania w celu ograniczania obciążeń psychicznych – 4 proc.

Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w

Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Ochrona zdrowia w czasach pandemii Podsumowanie • Pandemia ma wpływ na sytuację zawodową pracowników, a jej negatywne skutki w wielu obszarach życia odczuwa niemal połowa ankietowanych pracowników. • W czasie pandemii pracodawcy najczęściej zapewniali warunki higieniczno – sanitarne wynikające z obostrzeń związanych z pandemią - najbardziej odczuwalny był brak, adekwatnego do potrzeb, testowania personelu w miejscu pracy oraz znaczny wzrost obciążania pracą. • Utrata pracy w czasie pandemii koronawirusa nie jest charakterystycznym zjawiskiem dla sektora ochrony zdrowia, podobnie jak brak możliwości świadczenia pracy w tym sektorze. • Wynagrodzenia pracowników nie wzrosły w czasie pandemii, dla ponad połowy pracowników pandemia nie wpłynęła na pogorszenie ich sytuacji materialnej czy spadek zarobków. • Choć zdrowie psychiczne jest najbardziej odczuwalnym skutkiem pandemii, działania w celu ograniczania obciążeń psychicznych podejmowane przez pracodawców są na ostatnim miejscu w ich rankingu priorytetów.

Dialog w ochronie zdrowia Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią

Dialog w ochronie zdrowia Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Pytanie 13 o znajomość uprawnień organizacji związkowej Prawie połowa ankietowanych (46, 3 proc. ) deklaruje znajomość uprawnień organizacji związkowej w zakresie ochrony praw pracowniczych.

Dialog w ochronie zdrowia Pytanie 14 o udział w negocjacjach z pracodawcą Wyniki Ankiety

Dialog w ochronie zdrowia Pytanie 14 o udział w negocjacjach z pracodawcą Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Ankietowani pracownicy w 34 proc. brali udział w negocjacjach z pracodawcą na temat warunków pracy i płacy, ale co 4 z nich nie ma takiego doświadczenia (24, 6 proc. )

Dialog w ochronie zdrowia Pytanie 15 kompetencje negocjacyjne Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu

Dialog w ochronie zdrowia Pytanie 15 kompetencje negocjacyjne Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Zaledwie 4, 5 proc. odpowiedzi ankietowanych wskazało, że ich kompetencje negocjacyjne są słabe, ale co czwarty pracownik ocenił je jako wystarczające (24, 6 proc. )

Dialog w ochronie zdrowia Pytanie 16 słabe strony dialogu Wyniki Ankiety realizowanej w ramach

Dialog w ochronie zdrowia Pytanie 16 słabe strony dialogu Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce”

Dialog w ochronie zdrowia Pytanie 16 słabe strony dialogu cd. Wyniki Ankiety realizowanej w

Dialog w ochronie zdrowia Pytanie 16 słabe strony dialogu cd. Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce”

Dialog w ochronie zdrowia Pytanie 16 słabe strony dialogu cd. Wyniki Ankiety realizowanej w

Dialog w ochronie zdrowia Pytanie 16 słabe strony dialogu cd. Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce”

Dialog w ochronie zdrowia Pytanie 17 mocne strony dialogu Wyniki Ankiety realizowanej w ramach

Dialog w ochronie zdrowia Pytanie 17 mocne strony dialogu Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce”

Dialog w ochronie zdrowia Pytanie 17 mocne strony dialogu cd. Wyniki Ankiety realizowanej w

Dialog w ochronie zdrowia Pytanie 17 mocne strony dialogu cd. Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce”

Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w

Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Dialog w ochronie zdrowia Podsumowanie • Dialog społeczny na poziomie zakładowym jest ważnym narzędziem wpływającym na poprawę warunków pracy, a istnienie zakładowej organizacji związkowej jest wyznacznikiem realizacji tego celu. • Dialog społeczny wymaga wzmocnienia: słabe strony dialogu są częściej wymieniane przez pracowników niż dobre. • Pracownicy należący do organizacji związkowych deklarują znajomość uprawnień organizacji związkowej w zakresie ochrony praw pracowniczych – co trzeci z nich brał udział w negocjacjach z pracodawcą na temat warunków pracy i płacy. • Umiejętności negocjacyjne wpływają na skuteczność dialogu – po obu stronach i wciąż wymagają doskonalenia. Tylko co czwarty pracownik ocenił je jako wystarczające, a niecałe 5 proc. jako bardzo dobre.

Dobre praktyki w ochronie zdrowia Pytanie 17 o ranking dobrych praktyk Wyniki Ankiety realizowanej

Dobre praktyki w ochronie zdrowia Pytanie 17 o ranking dobrych praktyk Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce”

Dobre praktyki w ochronie zdrowia Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z

Dobre praktyki w ochronie zdrowia Wyniki Ankiety realizowanej w ramach projektu w partnerstwie z Norwegią „Promowanie godnej pracy w sektorze opieki zdrowotnej w Polsce” Przykłady dobrych praktyk: • Określone i zapewnione przez pracodawcę standardy higieniczno-sanitarne, szczególnie w warunkach pandemii – 45, 3 proc. • Możliwość uzgodnienia elastycznych warunków pracy z pracodawcą – 29, 3 proc. • Skuteczna współpraca pracowników w ramach związków zawodowych – 25, 3 proc. • Lepszy dostęp do wiedzy oraz informacji o warunkach i formach zatrudnienia – 11 proc. • Precyzyjne określone warunki wynagradzania, kwestie nadgodzin, warunków pracy itp. – 8, 3 proc.

Podsumowanie ANKIETY / Wnioski Pandemia a ochrona zdrowia Dialog w ochronie zdrowia Dialog społeczny

Podsumowanie ANKIETY / Wnioski Pandemia a ochrona zdrowia Dialog w ochronie zdrowia Dialog społeczny na poziomie zakładowym jest ważnym narzędziem wpływającym na poprawę warunków pracy, a istnienie zakładowej organizacji związkowej jest wyznacznikiem realizacji tego celu. Dialog społeczny na poziomie zakładu pracy wymaga wzmocnienia: słabe strony dialogu są częściej wymieniane przez pracowników niż dobre. Pandemia ma znaczny wpływ na sytuację zawodową pracowników, zwłaszcza jej negatywne skutki w wielu obszarach życia odczuwa niemal połowa ankietowanych pracowników Pracownicy należący do organizacji związkowych deklarują znajomość uprawnień organizacji związkowej w zakresie ochrony praw pracowniczych – co trzeci z nich brał udział w negocjacjach z pracodawcą na temat warunków pracy i płacy. W miejscu pracy w czasie pandemii – działania z jakimi najczęściej mieli do czynienia ze strony pracodawcy to zapewnienie warunków higieniczno – sanitarnych związanych z pandemią, najbardziej zaś odczuwalny był brak adekwatnego do potrzeb testowania personelu w miejscu pracy oraz znaczny wzrost obciążania pracą Umiejętności negocjacyjne wpływają na skuteczność dialogu – po obu stronach i wciąż wymagają doskonalenia. Tylko co czwarty pracownik ocenił je jako wystarczające, a niecałe 5 proc. jako bardzo dobre. Utrata pracy w czasie pandemii koronawirusa nie jest charakterystycznym zjawiskiem dla sektora ochrony zdrowia, podobnie jak brak możliwości świadczenia pracy w tym sektorze Wynagrodzenia pracowników nie wzrosły w czasie pandemii, dla ponad połowy pracowników pandemia nie wpłynęła na pogorszenie ich sytuacji materialnej czy spadek zarobków Choć zdrowie psychiczne jest najbardziej odczuwalnym skutkiem pandemii, działania w celu ograniczania obciążeń psychicznych podejmowane przez pracodawców są na ostatnim miejscu w ich rankingu priorytetów Wynagrodzenia i warunki pracy w ochronie zdrowia Zatrudnienie w ochronie zdrowia jest dziś problemem – problemem są płace i warunki pracy oraz nie zawsze obecny dialog w zakładach pracy. Największe niezadowolenie budzi wysokość wynagrodzenia – dla ponad 60 proc. pracowników – płaca jest nieadekwatna do ich wykształcenia czy kompetencji zawodowych Warunki wynagradzania, w tym za pracę w godzinach nadliczbowych oraz braku precyzyjnych informacji odnośnie podnoszenia kwalifikacji zawodowych to największe naruszenia w zakresie prawnej ochrony pracy występujące u co 3 pracownika. Pomimo dbałości pracodawcy w zakresie obowiązków szkoleń pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy – brakuje spełnienia wymagań w zakładach pracy w zakresie brakiem badań i pomiarów czynników szkodliwych w miejscu pracy, wyposażenia pracowników w środki ochrony, identyfikacji wszystkich zagrożeń związanych z wykonywaną pracą oraz dokonywania oceny ryzyka zawodowego i jej udokumentowania. Optymistycznym jest fakt, że co drugi pracownik wie, gdzie zwrócić się o pomoc bądź poradę w przypadku naruszeń prawnej ochrony pracy bądź zasad bhp.