EWALUACJA EX POST REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWDZTWA LSKIEGO

  • Slides: 36
Download presentation
EWALUACJA EX POST REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO NA LATA 2007 -2013 – PODSUMOWANIE

EWALUACJA EX POST REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO NA LATA 2007 -2013 – PODSUMOWANIE REALIZACJI I EFEKTÓW PROGRAMU Badanie współfinasowane ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 20142020

METODOLOGIA BADANIA Analiza danych zastanych (desk research) IDI z przedstawicielami IZ i IP 2

METODOLOGIA BADANIA Analiza danych zastanych (desk research) IDI z przedstawicielami IZ i IP 2 RPO WSL (15) Analiza danych statystycznych Standaryzowana analiza danych z dokumentacji projektowej RPO WSL 2007 -2013 Pogłębiona analiza wniosków o dofinansowanie projektów wybranych do dofinansowania (900) CATI z beneficjentami projektów realizowanych w ramach Priorytetów I -IX RPO WSL 20072013 (600) Telefoniczne wywiady pogłębione (ITI) z beneficjentami RPO WSL 2007 -2013 (63) Telefoniczne wywiady pogłębione (ITI) z potencjalnymi wnioskodawcami RPO WSL 2007 -2013 (24) Wywiady grupowe z ekspertami dziedzinowymi (9) FGI z przedstawicielami IZ i IP 2 RPO WSL (1)

OBSZARY BADAWCZE OCENA EFEKTÓW REALIZACJI RPO WSL 2007 -2013 ORAZ WPŁYWU INTERWENCJI W RAMACH

OBSZARY BADAWCZE OCENA EFEKTÓW REALIZACJI RPO WSL 2007 -2013 ORAZ WPŁYWU INTERWENCJI W RAMACH POSZCZEGÓLNYCH PRIORYTETÓW PROGRAMU NA ROZWÓJ WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO OCENA EFEKTÓW WSPARCIA NA POZIOMIE CELU GŁÓWNEGO ORAZ CZYNNIKÓW ZEWNĘTRZNYCH I WEWNĘTRZNYCH NA REALIZACJĘ PROGRAMU Ocena logiki interwencji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 -2013

OCENA LOGIKI INTERWENCJI REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO NA LATA 2007 -2013

OCENA LOGIKI INTERWENCJI REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO NA LATA 2007 -2013

OCENA LOGIKI INTERWENCJI REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO NA LATA 2007 -2013 Wyniki badania

OCENA LOGIKI INTERWENCJI REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO NA LATA 2007 -2013 Wyniki badania pozwalają na pozytywną ocenę przyjętej logiki interwencji. Logikę interwencji należy więc uznać za wewnętrznie spójną oraz stanowiącą odpowiedź na zdiagnozowane wyzwania. Również przedstawiciele IZ i IP 2 oraz uczestnicy wywiadów grupowych, którym zaprezentowano odtworzoną logikę uznali schematy interwencji dla poszczególnych Priorytetów i Programu za poprawne. Szczegółowy opis wyników badania w tym obszarze zaprezentowany został w Aneksie do raportu końcowego Ocena logiki interwencji RPO WSL.

OCENA LOGIKI INTERWENCJI REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO NA LATA 2007 -2013 Wyniki badania

OCENA LOGIKI INTERWENCJI REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO NA LATA 2007 -2013 Wyniki badania pozwalają na pozytywną ocenę przyjętej logiki interwencji. Logikę interwencji należy więc uznać za wewnętrznie spójną oraz stanowiącą odpowiedź na zdiagnozowane wyzwania. Również przedstawiciele IZ i IP 2 oraz uczestnicy wywiadów grupowych, którym zaprezentowano odtworzoną logikę uznali schematy interwencji dla poszczególnych Priorytetów i Programu za poprawne. Szczegółowy opis wyników badania w tym obszarze zaprezentowany został w Aneksie do raportu końcowego Ocena logiki interwencji RPO WSL.

OCENA EFEKTÓW WSPARCIA NA POZIOMIE CELÓW SZCZEGÓŁOWYCH – PRIORYTETÓW

OCENA EFEKTÓW WSPARCIA NA POZIOMIE CELÓW SZCZEGÓŁOWYCH – PRIORYTETÓW

PRIORYTET I. BADANIA I ROZWÓJ TECHNOLOGICZNY (B+R), INNOWACJE I PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ Celem był wzrost konkurencyjności

PRIORYTET I. BADANIA I ROZWÓJ TECHNOLOGICZNY (B+R), INNOWACJE I PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ Celem był wzrost konkurencyjności gospodarki opartej na wiedzy. Należy go uznać za osiągnięty w wysokim stopniu. Wsparcie zaspokajało potrzeby beneficjentów, natomiast nie zaspokoiło wszystkich potrzeb regionu dotyczących wzrostu konkurencyjności gospodarki opartej na wiedzy. Wyzwaniami, które pozostają aktualne w przyszłości są przede wszystkim stymulowanie aktywności badawczo – rozwojowej firm oraz rozwój proinnowacyjnej działalności parków technologicznych. Należy kontynuować też wsparcie dla jednostek naukowych.

PRIORYTET II. SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE Poziom osiągnięcia założonych celów Priorytetu II RPO WSL należy uznać

PRIORYTET II. SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE Poziom osiągnięcia założonych celów Priorytetu II RPO WSL należy uznać za umiarkowanie zadowalający. Pomimo wybudowania sieci szerokopasmowej, nie zapewniono w wystarczającym stopniu bezpośredniego dostępu do Internetu mieszkańcom regionu, a utworzone e-usługi nie spowodowały zakładanego – na etapie planowania poszczególnych inwestycji – zainteresowania ze strony potencjalnych użytkowników. W dals zym ciągu istnieją potrzeby w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego w regionie. Na poziomie całego regionu wskazuje się przede wszystkim na potrzeby związane z rozwojem e-usług, cyfryzacji danych publicznych oraz wzrostem kompetencji cyfrowych. Zidentyfikowano nierównomierny rozkład wsparcia w podziale na subregiony. Największym beneficjentem wsparcia był subregion centralny (czyli w roku 2007 – najlepiej rozwinięty subregion województwa).

PRIORYTET III. TURYSTKA Realizowane projekty spowodowały osiągnięcia głównego celu Priorytetu III w zakresie wzrostu

PRIORYTET III. TURYSTKA Realizowane projekty spowodowały osiągnięcia głównego celu Priorytetu III w zakresie wzrostu jakości infrastruktury oraz nasycenia nią regionu, natomiast działania z zakresu promocji, a zwłaszcza usprawnienia informacji turystycznej w znacznie mniejszym stopniu przyczyniły się do realizacji celu interwencji. Analiza przestrzenna ilościowego i wartościowego rozkładu projektów wskazuje na wyraźną dominację dwóch subregionów: południowego i centralnego, przy czym w subregionie południowym zrealizowano zdecydowanie więcej projektów w ramach działań 3. 1 i 3. 2 Efektywność kosztowa realizacji Priorytetu III była wysoka na tle województw referencyjnych. Rekomendowano przesunięcie w przyszłości akcentu wsparcia z rozwoju infrastrukturystycznej i okołoturystycznej na działania wspierające rozpoznawalnej i specyficznej oferty turystycznej regionu śląskiego

PRIORYTET IV. KULTURA Realizowane projekty spowodowały osiągnięcia celu Priorytetu IV jakim był wzrost znaczenia

PRIORYTET IV. KULTURA Realizowane projekty spowodowały osiągnięcia celu Priorytetu IV jakim był wzrost znaczenia kultury jako czynnika rozwoju społeczno – gospodarczego, ale uruchomienie i wykorzystanie potencjału kulturowego regionu nie było w pełni zrównoważone. Oddziaływanie na poprawę infrastruktury kultury nie wykorzystywało potencjału regionu, wynikający z jego specyfiki. W ocenie oddziaływania projektów w ramach Priorytetu IV należy jednak brać pod uwagę rezultaty rewitalizacji obszarów miejskich i przemysłowych, wspierane w ramach Priorytetu VI, w tym adaptację przestrzeni kopalni Katowice na siedzibę Muzeum Śląskiego. Brak znaczących inwestycji w zakresie dziedzictwa przemysłowego i technicznego może wskazywać, że znaczący obszar potrzeb, które miały być zaspokojone wymaga dalszego wsparcia.

PRIORYTET V. ŚRODOWISKO Wsparc ie dostępne w r ama ch Priorytetu V istotnie wpłynęło

PRIORYTET V. ŚRODOWISKO Wsparc ie dostępne w r ama ch Priorytetu V istotnie wpłynęło na zas pokoj enie potrzeb w obszarze środowiska, realizując cele środowisko we Strategi i Ro zwoju Województwa Śląskiego na lata 2000201 5. Badani e pokazało duże za interesowanie środka mi pomocowymi na inwest ycje wodociągow e i kanalizacyjne ora z unieszkodliwianie odpadów. Obowiązek ten był nałożony na JST od 2. 000 RLM przepisami o odpadach, w c elu do pro wadzenia sta nu odpa dów stałych, który nie stwarza zagrożenia dla życia , zdrowia ludzi lub dla ś rodowiska. Gęsta sie ć osadnicza będ ąc a specyfiką regionu powodowała duże zain te resowanie tymi śro dka mi. An al iz a wszystkich po wst a łych produktów i rezultatów pokazuje, że sub regi ony południow y, zachodni i północny w ograniczonym stopniu sk orz yst ały z udzieloneg o w rama ch działania wsparcia, które w zn aczące j części zos ta ło zrealizowane na obszarze subregionu central ne go. Rekomendowane rozwiąza nia obejmują przede wszystk im oddziaływanie na p odmioty odpowied zialne za „niską emisję”. Problem ten został bowie m w ogranic zonym stopniu za spokojony w ramach wsparcia środowi ska.

PRIORYTET VI. ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ MIAST Efekty wsparcia w ramach Priorytetu VI uwarunkowane były silnie

PRIORYTET VI. ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ MIAST Efekty wsparcia w ramach Priorytetu VI uwarunkowane były silnie specyfiką regionu, który obejmuje dużo terenów zdegradowanych (poprzemysłowych, powojskowych, po PGR-owskich i miejskich) zarówno w miastach (a nawet w centrach miast ), jak i poza miastami. Osiągnięto widoczne, pozytywne efekty, ale ich liczba i skala pozwoliła na zaspokojenie tylko niewielkiej części istniejących w tym zakresie potrzeb. Badanie pokazało, że dobrym przykładem wydatkowania środków w ramach rozwoju miast była inicjatywa JESSICA w ramach której realizowano wsparcie w formie instrumentów finansowych. Projekty te realizowane były później niż wsparcie dotacyjne. W wyższym stopniu niż w zakresie dotacji udało się osiągnąć realizację projektów rewitalizacyjnych, komplementarnie odnoszących się do zidentyfikowanych problemów obszarów zdegradowanych w sferze nie tylko infrastrukturalnej, lecz również społecznej i gospodarczej.

PRIORYTET VII. TRANSPORT Efekty wsparcia transportu publicznego dotyczą zwiększenia dostępności i jakości usług komunikacyjnych

PRIORYTET VII. TRANSPORT Efekty wsparcia transportu publicznego dotyczą zwiększenia dostępności i jakości usług komunikacyjnych , ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do środowiska. Zwiększenie przepustowości modernizowanych dróg, spowodowało większy niż zakładany wzrost natężenia ruchu i mniejsze niż zakładane zwiększenie drożności modernizowanych ciągów komunikacyjnych. W trakcie realizacji RPO WSL 2007 -2013 nie odnotowano wystąpienia negatywnych efektów przeprowadzonych działań. Odnotowano dodatkowe, niezakładane efekty pozytywne, takie jak rozwinięcie współpracy międzygminnej dla użytkowania zakupionego taboru. W niepełnym stopniu zrealizowany został cel poprawy bezpieczeństwa na drodze, przy znaczącym koszcie inwestycji w rozwiązania inżynierii ruchu drogowego. Wymiana taboru komunikacji publicznej w niewystarczającym stopniu przełożyła się na rozszerzenie terytorialnego zasięgu komunikacji zbiorowej. Poprawa komfortu i bezpieczeństwa podróży spowodowała jednak wzrost liczby pasażerów.

PRIORYTET VIII. INFRASTRUKTURA EDUKACYJNA W ramach Priorytetu VIII rozwinięto infrastrukturę uczelni wyższych, szkół działających

PRIORYTET VIII. INFRASTRUKTURA EDUKACYJNA W ramach Priorytetu VIII rozwinięto infrastrukturę uczelni wyższych, szkół działających w systemie oświaty oraz instytucji kształcenia ustawicznego , w celu stworzenia warunków o wysokich kwalifikacjach zawodowych, poszukiwanych na rynku pracy. Największy wkład RPO WSL 2007 -2013 miał miejsce w sektorze kształcenia wyższego (ponad 1/3 szkół wyższych w województwie korzystała z działań Priorytetu VIII) oraz w sektorze kształcenia ustawicznego (z projektów skorzystało około 28% osób uczestniczących w kształceniu ustawicznym w województwie). Stosunkowo najmniej były popularne projekty z zakresu informatycznych systemów zarządzania. Wsparcie w ramach Priorytetu VIII zasadniczo było proporcjonalne do liczby instytucji edukacyjnych/uczniów w poszczególnych subregionach. Wystąpiła jednak różnica między subregionami pod względem rodzajów inwestycji. W przypadku szkół działających w systemie oświaty wsparciem objęty został bardzo niewielki odsetek instytucji, natomiast działania RPO WSL przyczyniły się do wyrównania dostępu do szkolnej infrastruktury sportowej, zwłaszcza na terenach wiejskich.

PRIORYTET IX. ZDROWIE I REKREA CJA W ramach Priorytetu IX przede wszystkim doposażono i

PRIORYTET IX. ZDROWIE I REKREA CJA W ramach Priorytetu IX przede wszystkim doposażono i zmodernizowano instytucje ochrony zdrowia – zakłady lecznictwa zamkniętego oraz otwartego. Ponadto zbudowano, wyremontowano i zmodernizowano szereg obiektów lokalnej infrastruktury sportowej. Zdecydowanie zwiększyła się dostępność usług w prywatnych zakładach opieki zdrowotnej (działanie 9. 2). Dzięki wsparciu infrastruktury sportowej zwiększyła się aktywność fizyczna mieszkańców. Problemem pozostaje cały czas niewystarczająca dostępność infrastruktury ochrony zdrowia w subregionach północnym, a zwłaszcza zachodnim. Ponadto poprawa infrastruktury póki co nie przekłada się na poprawę stanu zdrowia mieszkańców – województwo śląskie nadal pozostaje jednym z regionów o najgorszym stanie zdrowia.

PRIORYTET X. POMOC TECHNICZNA Zadania w ramach zarządzania Programem wykonywały IZ (Zarząd Województwa Śląskiego)

PRIORYTET X. POMOC TECHNICZNA Zadania w ramach zarządzania Programem wykonywały IZ (Zarząd Województwa Śląskiego) oraz IP 2 (Śląskie Centrum Przedsiębiorczości). Zasoby instytucjonalne wystarczały do realizacji zadań, mimo iż Śląskie Centrum Przedsiębiorczości było instytucją tworzoną od zera. Struktura wewnętrzna jednostek była efektywna, wraz ze zmianami zapotrzebowania na pracowników następowały przesunięcia. Podręcznik procedur ulegał ciągłym zmianom i ulepszeniom. Dobrą praktyką jest prowadzenie Rejestru Odstępstw, dzięki któremu możliwe było uelastycznianie procedur w trakcie realizacji Programu. Osiągnięto wskaźnik 18 392 beneficjentów, uczestniczących w szkoleniach, seminariach, konferencjach i spotkaniach, choć osoby te mogą się powtarzać. Najważniejsze trudności w ramach realizacji Pomocy Technicznej dotyczyły kwestii lokalowych.

OCENA EFEKTÓW WSPARCIA NA POZIOMIE CELU GŁÓWNEGO ORAZ CZYNNIKÓW ZEWNĘTRZNYCH I WEWNĘTRZNYCH NA REALIZACJĘ

OCENA EFEKTÓW WSPARCIA NA POZIOMIE CELU GŁÓWNEGO ORAZ CZYNNIKÓW ZEWNĘTRZNYCH I WEWNĘTRZNYCH NA REALIZACJĘ PROGRAMU

OCENA EFEKTÓW WSPARCIA NA POZIOMIE CELU GŁÓWNEGO ORAZ CZYNNIKÓW ZEWNĘTRZNYCH I WEWNĘTRZNYCH NA REALIZACJĘ

OCENA EFEKTÓW WSPARCIA NA POZIOMIE CELU GŁÓWNEGO ORAZ CZYNNIKÓW ZEWNĘTRZNYCH I WEWNĘTRZNYCH NA REALIZACJĘ PROGRAMU P rojekty realizowane w ścieżce PRS charaktery zują się dużą e fektywnością kosztową i skutecznością wsparc ia w obszarze s poł eczeństwa informacyjnego, transportu i zrównowa żonego rozwoju miast. Ze względu na rela tywnie wysoki udział projektów partnerskich o raz u ruchomieniu strukt ur współdziałania w ramach P RS można mówić o e fekcie uruchomienia l okalnych aktorów. P rawie wszystkie działan ia zrealizowane w ramach RPO WSL 2007 -2013 s ą trwałe , zarówno jeśli chodzi o wymaganą 3 - lub 5 letnią trwałość e fektów poszczególnych p rojektów, jak i o trwałoś ć długookresową w ykraczając ą poza ten okr es czasu. Wymagana trwałość zrealizowanych p rojektów b yła starani e monitorowana, między inny mi przy pomocy o pracowanyc h w tym celu ankiet. Wyn iki badania pokazuj ą, że na szczególną uwagę zasługuje w yst ępowanie efektu mnożnikowego (np. dzięk i powstaniu sal g imnasty cznych przy szko łach na obszarach wiejskich aktywizuje się s portowo lokalna społec zność, która z nich korzysta i powstają kluby s portowe ), który można odnosić w zasadzie do wszy stkich priorytetów P rogramu, co wynika ze specyfiki projektów o charakterze infrastrukturalnym. W od niesieniu do wszystkich priory tetów zauważalne jest występowanie równ ież efektu behavioural additionality (np. dzięki inwestycjom na uczelniach, w tym w systemie zarządzania, zmienił się s posób p racy kadry zarządczej na bardziej elas tyczny, bardziej

OCENA EFEKTÓW WSPARCIA NA POZIOMIE CELU GŁÓWNEGO ORAZ CZYNNIKÓW ZEWNĘTRZNYCH I WEWNĘTRZNYCH NA REALIZACJĘ

OCENA EFEKTÓW WSPARCIA NA POZIOMIE CELU GŁÓWNEGO ORAZ CZYNNIKÓW ZEWNĘTRZNYCH I WEWNĘTRZNYCH NA REALIZACJĘ PROGRAMU W ramach RPO WSL 2007 -2013 polityki horyzontalne były wdrażane we właściwym zakresie, w odpowiedni sposób i z dobrym skutkiem. W ramach badania dokonano oceny jakie czynniki zewnętrzne i wewnętrzne stanowiły główną przyczynę niepowodzeń w realizacji projektów skutkując rozwiązywaniem umów. Analiza dostępnych danych oraz wywiady indywidualne wskazują, iż nie można dokonać typologii beneficjenta, w przypadku którego zaistnieje prawdopodobieństwo rozwiązania umowy w przyszłości. Nie można też takiej sytuacji zapobiec, ponieważ wynika najczęściej ona z przyczyn leżących po stronie beneficjenta, jego potencjału i jego postawy. Działaniami niejako „zapobiegawczymi” są wszelkie działania uświadamiające znaczenie realizacji projektu dla beneficjenta i antycypujące występowanie trudności (stały kontakt, informowanie).

WNIOSKI I REKOMENDACJE Lp. 1 Treść wniosku Treść rekomendacji Bardzo małe zainteresowanie realizacją projektów

WNIOSKI I REKOMENDACJE Lp. 1 Treść wniosku Treść rekomendacji Bardzo małe zainteresowanie realizacją projektów B+R wynikające przede wszystkim z niskiej kwoty wsparcia, braku wsparcia na wdrożenie wyników prac B+R w sytuacji ich pomyślnego zakończenia oraz wysokiego poziomu ryzyka projektów. W poprzednim okresie programowania nie przewidziano mechanizmów akceptujących sytuację niepowodzenia realizacji projektu badawczego. W RPO WSL 2014 -2020 takie mechanizmy zostały już uwzględnione m. in. w zapisach umów zawieranych z beneficjentami niemniej jednak istotnym będzie to w jaki sposób zapisy te będą stosowane w praktyce. Utrzymanie obecnie obowiązującej w działaniu 1. 2 RPO WSL 2014 – 2020 maksymalnej kwoty wsparcia Realizacja szkoleń dla pracowników IP powinny dotyczyć metod i sposobów weryfikacji oraz kontroli na etapie realizacji projektów badawczo-rozwojowych. Jest to istotne ponieważ projekty B+R charakteryzują się wysokim poziomem ryzyka a tym samym prawdopodobieństwo ich niepowodzenia jest wyższe aniżeli projektów polegających wyłącznie na inwestycjach w środki trwałe. Pracownicy IP prowadząc czynności kontrolne powinni mieć na uwadze tę specyfikę projektów badawczych. Wdrożenia wyników prac B+R są dofinansowywane w działaniu 3. 2. Preferencje punktowe na etapie ubiegania się o wsparcie powinny otrzymywać przedsiębiorstwa, które zrealizowały prace B+R w ramach działania 1. 2. Stwarzałoby to szansę na zwiększenie zainteresowania aplikowaniem o wsparcie w ramach działania 1. 2 W działaniu 3. 2 należy przyznawać większą liczbę punktów projektom polegającym na wdrożeniu prac B+R (obecnie jest to tylko 1 Sposób wdrożenia Dokumentacja konkursowa Termin wdrożenia rekomendacji 2017 Klasa rekomendacji operacyjna

WNIOSKI I REKOMENDACJE 2 Innowacyjność projektów wspieranych w ramach działania 1. 2 RPO WSL

WNIOSKI I REKOMENDACJE 2 Innowacyjność projektów wspieranych w ramach działania 1. 2 RPO WSL 2007 – 2013 była umiarkowana. Wynikało to m. in. z zastosowanych kryteriów wyboru projektów. Rekomenduje się zwiększenie w działaniu 1. 2 liczby punktów przyznawanej za poziom innowacyjności projektu. Należy rozważyć rezygnację w działaniu 1. 2 z przyznawania punktów za innowacyjność w skali regionu. Ostateczne rozstrzygnięcia w tym W działaniu 1. 2 obecnego RPO zakresie powinny zapaść po za ponadregionalną zrealizowaniu zleconej przez IZ RPO innowacyjność projektu można WSL ekspertyzy dotyczącej stricte otrzymać wyłącznie 3 punkty na działania 1. 2 35 możliwych do zdobycia. Osiągnięcie innowacyjności na poziomie regionalnym raczej nie wymaga prowadzenia prac badawczych lecz może polegać na zaadaptowaniu rozwiązań stosowanych w innych regionach Dokumentacja konkursowa 2017 operacyjna

WNIOSKI I REKOMENDACJE 3 W poprzednim RPO kryteria wyboru projektów w niedostatecznym stopniu korespondowały

WNIOSKI I REKOMENDACJE 3 W poprzednim RPO kryteria wyboru projektów w niedostatecznym stopniu korespondowały z celami poszczególnych działań i celem osi priorytetowej. Celem priorytetu 1 b jest zwiększona aktywność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw. Wskaźnikiem przypisanym do priorytetu są nakłady sektora Przedsiębiorstw na działalność B+R w relacji do PKB Wzrost nakładów na B+R jest jednym z dodatkowych efektów, który może (ale nie musi) być punktowany w ramach kryterium „dodatkowe efekty” za które w działaniu 1. 2 przyznawane jest 6 punktów. Sugeruje się by efekt ten był szczególnie premiowany Dokumentacja konkursowa 2017 operacyjna

WNIOSKI I REKOMENDACJE 4 Duże zainteresowanie projektami dotyczącymi uczestnictwa w targach oraz wysoka skuteczność

WNIOSKI I REKOMENDACJE 4 Duże zainteresowanie projektami dotyczącymi uczestnictwa w targach oraz wysoka skuteczność takich projektów. Rozważenie możliwości rozszerzenia wsparcia udzielanego w ramach RPO WSL 2014 -2020 o instrument wspierający promocję międzynarodową firm. Dokumentacja programowa 2017 operacyjna

WNIOSKI I REKOMENDACJE 5 W poprzednim RPO pojęcie usług proinnowacyjnych było rozumiane szeroko. Za

WNIOSKI I REKOMENDACJE 5 W poprzednim RPO pojęcie usług proinnowacyjnych było rozumiane szeroko. Za takie uznawano również usługi, które dotyczą raczej zwykłej działalności firmy i ich związek z innowacyjnością jest odległy (usługi prawne, marketingowe, finansowe) Zgodnie z SZOOP RPO WSL 2014 - 2020 w działaniu 1. 3 o dofinansowanie mogą ubiegać się IOB, które w okresie 3 ostatnich lat przed złożeniem wniosku o dofinansowanie wyświadczyły min. 9 wysokospecjalistycznych, proinnowacyjnych usług doradczych dla przedsiębiorstw. Należy w regulaminie konkursu doprecyzować pojęcie usługi proinnowacyjnej, przede wszystkim poprzez wskazanie katalogu usług, które za takie nie będą uważane oraz przykładowych usług proinnowacyjnych. Proponuje się za takie uznać np. , audyty innowacyjności, obsługę procesu komercjalizacji technologii, wsparcie prawne dotyczące ochrony własności intelektualnej, usługi badawcze z wykorzystaniem aparatury laboratoryjnej. Warto zastanowić się też nad wprowadzeniem kryterium dotyczącego minimalnej wartości usługi tak by wykluczyć z możliwości ubiegania się o wsparcie podmioty świadczące wyłącznie usługi bardzo proste i nisko wyceniane. Dokumentacja konkursowa 2017 operacyjna

WNIOSKI I REKOMENDACJE 6 Innowacyjność projektów wspieranych w poprzedniej perspektywie finansowej była umiarkowana. Zgłaszano

WNIOSKI I REKOMENDACJE 6 Innowacyjność projektów wspieranych w poprzedniej perspektywie finansowej była umiarkowana. Zgłaszano problem związany z pozyskaniem ekspertów branżowych do oceny merytorycznej (w szczególności przedstawicieli środowisk gospodarczych) Proponowana stawka za ocenę wniosku była bardzo niska Należy przywiązywać szczególną wagę do procesu naboru ekspertów i oceny wniosków. Biorąc pod uwagę fakt, iż w działaniu 1. 2 wspierane są projekty z zakresu inteligentnych specjalizacji regionu wnioski powinny być oceniane wyłącznie przez ekspertów branżowych. Należy dążyć do tego by w ocenę byli włączeni przedstawiciele środowisk gospodarczych ponieważ to oni mają największą wiedze pozwalającą na określenie potencjału wdrożeniowego rozwiązania W miarę możliwości należy zwiększyć poziom wynagrodzenia oferowanego ekspertom Regulacje dotyczące naboru i wynagradzania ekspertów oraz prowadzenia sposobu oceny 2017 operacyjna

WNIOSKI I REKOMENDACJE 7 W dalszym ciągu istnieją potrzeby w obszarze rozwoju społeczeństwa informacyjnego

WNIOSKI I REKOMENDACJE 7 W dalszym ciągu istnieją potrzeby w obszarze rozwoju społeczeństwa informacyjnego w województwie śląskim dotyczące rozwoju e-usług, cyfryzacji danych publicznych oraz wzrostu kompetencji cyfrowych. Rozwój e-usług oraz cyfryzacja danych publicznych będzie wspierana w ramach II OP RPO WSL 2014 -2020. Brak jednak w ramach tej osi działań skierowanych na rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców. Rekomenduje się: 1/ Wprowadzenie rozwiązań premiujących ewentualną komplementarność projektów dotyczących przede wszystkim e-usług (II OP RPO WSL 2014 -2020) z projektami edukacyjnymi XI OP RPO WSL 2014 -2020 (w zakresie umiejętności cyfrowych ). Wprowadzane rozwiązania muszą jednak uwzględniać specyfikę Działania 11. 4 – planowane projekty dotyczą przede wszystkim umiejętności i kompetencji cyfrowych, które są promowane w celu poprawy sytuacji beneficjentów na rynku pracy (kursy ICT itp. ). Celem tych działań, co do zasady, nie jest jednak podnoszenie kompetencji cyfrowych Dokumentacja niezbędnych do wykonywania np. działań konkursowa związanych z e-administracją, lecz ułatwienie znalezienia pracy/ utrzymania pracy w wyniku zdobycia umiejętności ICT. 2/ Rozważenie możliwości nawiązania ścisłej współpracy pomiędzy IZ RPO WSL a IZ PO PC w celu lepszej koordynacji działań inwestycyjnych RPO WSL i „miękkich” PO PC, czego efektem może być osiągnięcie komplementarności tych działań. W ramach PO PC realizowane są projekty dotyczące przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu a wzrost kompetencji cyfrowych traktowany jest jako cel sam w sobie (bez względu na sytuację beneficjenta na rynku pracy). 2017 operacyjna

WNIOSKI I REKOMENDACJE 8 W ramach RPO można wprowadzić typ projektu dodatkowe kryteria np.

WNIOSKI I REKOMENDACJE 8 W ramach RPO można wprowadzić typ projektu dodatkowe kryteria np. premiujące wpis obiektu do Rejestru zabytków prowadzonego przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków lub przynależność obiektu do Szlaku Zabytków Techniki, a także ogólne kryterium wzmacniania w ramach projektu specyfiki kulturowej i Stosunkowo niewielkie było Rekomenduje się w obecnym tożsamości śląskiej zainteresowanie beneficjentów okresie programowania Generalnie, gdy uwzględniać działania przedsięwzięciami z zakresu zachowania, przede wszystkim wspieranie innych podmiotów, wsparcia wymagają konserwacji, rewitalizacji i adaptacji dalszych działań na rzecz przede wszystkim te elementy kultury dziedzictwa przemysłowego, które wzmacniania śląskiego regionu, które stanowią jego atut: stanowi o specyfice kulturowej regionu. regionalizmu i tych 2017 tradycja śląskiego regionalizmu, Problematyczne jest wykorzystanie elementów dziedzictwa dziedzictwo przemysłowe, dorobek regionalnej specyfiki kulturowej do kulturowego regionu, które szkolnictwa artystycznego (przede budowy i wzmacniania poczucia związku decydują o jego wyjątkowości wszystkim filmowego i muzycznego. W mieszkańców z regionem. i wzmacniają tożsamość realizacji rekomendacji wazką role mogą mieszkańców odgrywać też przedstawiciele kultury Śląska – twórcy tak identyfikowani przez odbiorców jako śląscy (np. Kazimierz Kutz czy Szczepan Twardoch), jak i identyfikujący się ze śląską tradycją i kulturą. Ważną rolę może tu odegrać promowanie takich osób poprzez stypendia twórcze, nagrody lub honorowe wyróżnienia/tytuły operacyjna

WNIOSKI I REKOMENDACJE 9 Projekty środowiskowe realizowane w ramach Priorytetu V były droższe niż

WNIOSKI I REKOMENDACJE 9 Projekty środowiskowe realizowane w ramach Priorytetu V były droższe niż średnia wartość wskaźników z regionów benchmarkowych. Nie można jednak na tej podstawie wskazać, aby projekty te były nieefektywne kosztowo. W praktyce tylko w nielicznych obszarach ochrony środowiska selekcja projektów może być oparta wyłącznie na wskaźniku efektywności kosztowej. Możliwym rozwiązaniem zwiększającym efektywność udzielanego wsparcia w okresie programowania 2014 -2020 będzie promowania synergii rezultatów projektów i preferowanie operacji realizujących jednocześnie infrastrukturę wodociągową jak i kanalizacyjną. Zaleca się stosowanie scenariusza kontrfaktycznego realizacji jakichkolwiek projektów inwestycyjnych, który powinien być uzasadniony w 2018 odniesieniu do grupy wykonalnych wariantów alternatywnych, które pozwoliłyby osiągnąć te same cele co projekt który będzie realizowany ze środków regionalnych operacyjna

WNIOSKI I REKOMENDACJE 10 W obszarze środowiska wciąż wysokiego poziomu wskaźników mierzących poziom zanieczyszczenia

WNIOSKI I REKOMENDACJE 10 W obszarze środowiska wciąż wysokiego poziomu wskaźników mierzących poziom zanieczyszczenia powietrza w regionie. Jak pokazuje analiza danych statystycznych pomimo redukcji tych wartości, wciąż poziom wskaźników emisji zanieczyszczeń powietrza pyłowych, dwutlenku siarki (bez CO 2) i tlenków azotu był blisko trzykrotnie wyższy niż średnia dla kraju. W raporcie WHO z maja 2016 roku, w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast listę otwierają miasta województw śląskiego, na pierwszym miejscu Żywiec, gdzie stężenie pyłów o średnicy 2, 5 mikrometra (PM 2, 5) przekracza 40 mikrogramów na metr sześcienny, czyli przekracza normę ponad czterokrotnie (zalecana przez WHO średnioroczna norma to nie więcej niż 10 mikrogramów na metr). Druga jest Pszczyna. W raporcie brano pod uwagę poziom pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2, 5. Ich natężenie wpływa negatywne na poziom zdrowia mieszkańców. Wyniki badania pokazały, że w ograniczonym stopniu skutkiem projektów zrealizowanych w ramach RPO WSL 2007 -2013 była poprawa jakości powietrza. Należy kontynuować wsparcie skierowane na ograniczenie niskiej emisji. W RPO WSL 2014 -2020 działania związane z gospodarką emisyjną stanowią jedną z głównych interwencji. Przede wszystkim koncentrować się będą na transporcie niskoemisyjnym, głębokiej modernizacji Dokumentacja energetycznej budynków użyteczności konkursowa publicznej oraz wielorodzinnych, w tym wymiana źródeł ciepła (w tym w jednorodzinnych) lub podłączanie do sieci oraz wykorzystanie OZE. Przewiduje się również działania polegające na zwiększeniu efektywności energetycznej w sektorze MŚP. 2018 horyzontalna

WNIOSKI I REKOMENDACJE 11 Projekty realizowane w ramach Priorytetu VI koncentrowały się często na

WNIOSKI I REKOMENDACJE 11 Projekty realizowane w ramach Priorytetu VI koncentrowały się często na samych inwestycjach nie uwzględniając bezpośrednio ich konsekwencji społecznych, z zastrzeżeniem inicjatywy JESSICA W obecnej perspektywie finansowej należy wprowadzić zasadę całościowego, planowania, oceny, wyboru i realizacji projektów zrównoważonego rozwoju miast tak, aby dokonane inwestycje prowadziły do znaczących efektów społecznych. Odpowiednie formułowanie kryteriów wyboru projektów oraz regulaminów ogłaszanych naborów. Podjęcie i kontynuacja działań informacyjnych, edukacyjnych i promocyjnych wyjaśniających powody zasady i oczekiwane efekty takiego podejścia. 2017 Operacyjna

WNIOSKI I REKOMENDACJE 12 Projekty rewitalizacyjne realizowane w ramach Działania 6. 2 miały często

WNIOSKI I REKOMENDACJE 12 Projekty rewitalizacyjne realizowane w ramach Działania 6. 2 miały często charakter fragmentaryczny i nie podejmowały w sposób całościowy przeprowadzenia programu rewitalizacji określonych obszarów zdegradowanych W kolejnej perspektywie finansowej należy zwiększyć wymagania co do jakości i całościowego charakteru programów rewitalizacyjnych oraz przygotowywać, oceniać, wybierać i realizować projekty uwzględniające w pełni treść tych programów. Odpowiednie formułowanie kryteriów wyboru projektów oraz regulaminów ogłaszanych naborów. Podjęcie i kontynuacja działań informacyjne, edukacyjnych i promocyjnych mających na celu podniesienie jakości i całościowego charakteru programów rewitalizacji oraz projektów służących ich realizowaniu. 2017 Operacyjna

WNIOSKI I REKOMENDACJE 13 Projekty dotyczące infrastruktury edukacyjnej (Priorytet VIII) miały na celu przede

WNIOSKI I REKOMENDACJE 13 Projekty dotyczące infrastruktury edukacyjnej (Priorytet VIII) miały na celu przede wszystkim uzupełnienie podstawowej infrastruktury (sale gimnastyczne, sale, budynki); rzadko występowała komplementarność np. pomiędzy projektami wspierającymi infrastrukturę edukacyjną a projektami związanymi ze współpracą z pracodawcami Opracowanie kryteriów oceny merytorycznej, premiujących Premiowanie projektów (zwłaszcza w udziałaniu 12. 2), w których wspierana pracodawców w infrastruktura wiąże się ze współpracą projektach lub z pracodawcami (np. służy rozwijaniu komplementarnoś kształcenia na potrzeby pracodawców) ć z projektami obejmującymi współpracę z pracodawcami 2017 operacyjna

WNIOSKI I REKOMENDACJE 14 Województwo śląskie, mimo opisywanej w diagnozie do Strategii poprawy sytuacji,

WNIOSKI I REKOMENDACJE 14 Województwo śląskie, mimo opisywanej w diagnozie do Strategii poprawy sytuacji, nadal należy do regionów o najgorszym stanie zdrowia mieszkańców. Posiada natomiast duży potencjał infrastrukturalny w zakresie ochrony zdrowia oraz obiektów sportowych Premiowanie projektów infrastrukturalnych dotyczących ochrony zdrowia (działanie 10. 1) komplementarnych z działaniami edukacyjnymi (w tym ujętymi w RPZ) oraz działaniami związanymi z aktywnością fizyczną Wskazanie w regulaminach konkursów rekomendacji promowania aktywności fizycznej w 2017 projektach związanych z ochroną zdrowia jako jednego z elementów edukacyjnych operacyjna

WNIOSKI I REKOMENDACJE 15 Stworzony w okresie programowania 2007 -2013 system zgłaszania koniecznych zmian

WNIOSKI I REKOMENDACJE 15 Stworzony w okresie programowania 2007 -2013 system zgłaszania koniecznych zmian do procedur oraz Rejestr Odstępstw był dobrą praktyką Podtrzymanie i rozwój dotychczasowego partycypacyjnego systemu tworzenia procedur wraz z bieżącym zaangażowaniem Podtrzymanie systemu zmian procedur wraz z Rejestrem Odstępstw Organizacja zarówno wewnętrznych spotkań, usprawniających procedury, jak i zaangażowanie w ten proces beneficjentów i regularne otrzymywanie od nich informacji zwrotnej 2017 operacyjna

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!