Ekonomika ZR NAUNA DISCIPLINA KOJA IZUAVA EKONOMSKE POSLEDICE

  • Slides: 16
Download presentation
Ekonomika ZR - NAUČNA DISCIPLINA KOJA IZUČAVA EKONOMSKE POSLEDICE NEPOVOLJNIH USLOVA RADA I NEADEKVATNE

Ekonomika ZR - NAUČNA DISCIPLINA KOJA IZUČAVA EKONOMSKE POSLEDICE NEPOVOLJNIH USLOVA RADA I NEADEKVATNE ZAŠTITE NA RADU I NJIHOV UTICAJ NA REZULTATE POSLOVANJA PREDUZEĆA. Ima za cilj: Izučavanje ekonomskih posledica zbog neadekvatne zaštite na radu (koje negativno deluju na ekonomiju preduzeća) Sagledavanje uticaja primenjenih mera u oblasti ZR na ekonomske principe – ekonomske rezultate funkcionisanja preduzeća.

EKONOMIKA PREDUZEĆA KAO NAUČNA DISCIPLINA

EKONOMIKA PREDUZEĆA KAO NAUČNA DISCIPLINA

 Nastanak i razvoj ekonomike preduzeća Pojam ekonomike preduzeća Predmet ekonomike preduzeća Odnos prema

Nastanak i razvoj ekonomike preduzeća Pojam ekonomike preduzeća Predmet ekonomike preduzeća Odnos prema disciplinama koje izučavaju elemente ekonomike preduzeća Metode.

Pojam ekonomike preduzeća U zemljama engleskog govornog područja – ECONOMICS OF THE FIRM /

Pojam ekonomike preduzeća U zemljama engleskog govornog područja – ECONOMICS OF THE FIRM / BUSINESS ECONOMICS (podrazumeva i mikro i makroekonomiju) U Rusiji – Ekonomika predprijatija U Italiji – Economia ariendale Naučna disciplina koja izučava EKONOMIJU PREDUZEĆA – sistem znanja koja se odnose na ekonomske procese, stanja i ekonomske odnose koji proizilaze iz ciljeva poslovanja i razvoja preduzeća. Suština EP je kvalitativna i kvantitativna analiza svih ekonomski važnih fenomena u ekonomskoj sferi preduzeća radi efikasnog organizovanja i upravljanja ekonomijom preduzeća. Izučava svа ekonomska zbivanja u reprodukciji preduzeća – u njegovoj ekonomiji, da bi se utvrdile zakonitosti koje se u njoj ispoljavaju i formulisali principi organizovanja radi ostvarivanja dobiti, ekonomskog uspeha i razvoja preduzeća – EFEKTIVNOST I EFIKASNOST PREDUZEĆA.

 Paul Samuelson – „ekonomija je proučavanje kako društva koriste oskudne resurse da bi

Paul Samuelson – „ekonomija je proučavanje kako društva koriste oskudne resurse da bi proizvela vredne robe i raspodelila ih među različitim ljudima… Ekonomija pita ŠTA (koja dobra) treba proizvoditi, KAKO se trebaju ta dobra proizvesti i za koga ih treba proizvoditi“ ali je bitno i S KAKVIM USPEHOM se ostvaruje proizvodnja. Dr Šimun Babić – predmet izučavanja EP je „Proces društvene reprodukcije koji se odvija u preduzeću. “ EP JE NAUČNA DISCIPLINA KOJA IZUČAVA EKONOMIJU PREDUZEĆA KAO KONKRETNU EKONOMSKU STVARNOST U CILJU: Ø IZNALAŽENJA EKONOMSKIH ZAKONA KOJI DELUJU U EKONOMIJI PREDUZEĆA Ø FORMULISANJA PRINCIPA, ČIJOM SE PRIMENOM U ORGANIZOVANJU PROCESA REPRODUKCIJE OSTVARUJU REZULTATI KOJI SE MAKSIMALNO PRIBLIŽAVAJU OBJEKTIVNIM MOGUĆNOSTIMA“ § - omogućava da se ekonomski razmišlja, da se polazi od ekonomske opravdanosti između ulaganja u proizvodnju i rezultata koji se mogu očekivati (uzeti u obzir i saznanja drugih naučnih disciplina koje se bave izučavanjem poslovanja preduzeća).

Predmet izučavanja ekonomike preduzeća Ekonomija preduzeća je ekonomska stvarnost preduzeća koja se ispoljava u

Predmet izučavanja ekonomike preduzeća Ekonomija preduzeća je ekonomska stvarnost preduzeća koja se ispoljava u vidu: elemenata ulaganja u proizvodnju, elemenata rezultata proizvodnje, ekonomskih principa poslovanja, kvaliteta poslovanja i faktora ulaganja i rezultata. EP razmatra samo preduzeće kao organizacionu jedinicu, njegovo unutrašnje i spoljašnje poslovanje, ali samo sa stanovišta rezultata i ulaganja za ostvarivanje konkretnih rezultata. Uži aspekt proučavanja: Ø Rezultati reprodukcije Ø Ulaganja u reprodukciju Ø Odnos između rezultata i ulaganja Ø Faktori ekonomije preduzeća Širi aspekt proučavanja: Ø Nastanak preduzeća i prestanak njegovog rada Ø Spajanje preduzeća, njihovo razdvajanje itd.

 Ekonomika preduzeća je bazična naučna disciplina iz oblasti ekonomije preduzeća kao poslovnog sistema.

Ekonomika preduzeća je bazična naučna disciplina iz oblasti ekonomije preduzeća kao poslovnog sistema. Njen zadatak je da: Ø istraži i definiše ekonomske zakonitosti u preduzeću i Ø principe funkcionisanja preduzeća u strategiji ostvarivanja njegovih ciljeva.

 Prve ozbiljnije radove ekonomskog sadržaja nalazimo u ANTIČKOJ GRČKOJ: Ø KSENOFON – učenik

Prve ozbiljnije radove ekonomskog sadržaja nalazimo u ANTIČKOJ GRČKOJ: Ø KSENOFON – učenik Sokrata (430 -355 p. n. e)(„Ekonomikos“ – afirmiše naturalnu privredu, posebno robovlasničku poljoprivredu nasuprot trgovini, razmatra podelu rada, upotrebnu vrednost stvari i novca. Ø PLATON – učenik Sokrata i učitelj Aristotela („O državi“ - ukazao na organizaciju države (radnici, ratnici i filozofi) Ø ARISTOTEL – („Etika“ – raspravlja o vrednosti, razmeni, novcu; bio je veliki protivnik zelenašenja. Ø Uveo je pojam „ekonomija“ (ojkus – kuća i nomus – zakon = zakonitost o poslovnju u kući)

 EKONOMSKA MISAO ANTIČKOG RIMA nije bila razvijena kao u Grčkoj. S obzirom na

EKONOMSKA MISAO ANTIČKOG RIMA nije bila razvijena kao u Grčkoj. S obzirom na opštu diferencijaciju na robove, vojnike i bogataše, ekonomski odnosi su bili prilično pojednostavljeni i teoretičari su uglavanom izučavali iskorišćavanje robovskog rada Ø MARKO PORCIJE KATON (239 -149 p. n. e)– „O poljoprovredi“ - postizanje efikasnijeg rada robova putem njihovog stimulisanja pružanjem kvalitetnije ishrane, oblačenja idr. Ø BRAĆA TIBERIJE (164 -133 p. n. e) - unapređenje poljoprivrede, GAJ GRAH – sprovođenje agrarnih reformi i poklanjanje zemljišta lumpenproletarijatu. Ø CICERON – unapređenje trgovine

Feudalizam: 5 -16. vek - Avgustin Blaženi, Toma Akvinski – izučavaju poljoprivredu, podelu rada,

Feudalizam: 5 -16. vek - Avgustin Blaženi, Toma Akvinski – izučavaju poljoprivredu, podelu rada, novac, trgovinu i cene Razvoj trgovine i bankarstva i potreba formulisanja uputstava za rad trgovačkih preduzeća (evidencija kupovine, prodaje, naplate računa), odnosno opisivanje organizacije i rada banaka. Ø Dubrovčanin BENKO KOTRULIĆ (1400 -1468)– „O trgovini i trgovcu“ – istorijski prikaz porekla oblika i karaktera trgovine, opisuje položaj trgovaca, njihove običaje i ekonomski život. Ø LUKA PAČIOLI – 1494. god. venecijanski kaluđer i matematičar – izložio principe dvojnog knjigovodstva u praksi trgovačkih preduzeća Ø SAVARIJEV „Savršen trgovac“ – 1675. – prikaz unutrašnje i spoljne organizacije trgovinskog preduzeća Specifičan period razvoja privrednog sistemа i ekonomske misli u Evropi od 15. do 18. veka – MERKANTILIZAM (doba prvobitne akumulacije kapitala, razvoja trgovačkog kapitala, manufakture, novih tehničkih pronalazaka – usložnjavanje ekonomskih odnosa, razvoj novca i intervencija u proizvodnji i trgovini: MONKRETIEN, ANTONIO SERA, TOMAS MAN.

 Razvoj industrije u drugoj polovini 19. veka nametnuo je potrebu bržeg razvoja nauke

Razvoj industrije u drugoj polovini 19. veka nametnuo je potrebu bržeg razvoja nauke o preduzeću. Prvi pokušaj definisanja i sistematskog opisa poslovanja preduzeća dao je početkom 19. veka francuski pisac KURSEL SENEJ u delu „Rasprava o industrijskim, trgovinskim, poljoprivrednim i zanatskim preduzećima“, 1856. u kome ukazuje da je preduzeće „SVAKA LJUDSKA AKTIVNOST KOJA UPOTREBOM RAZNIH SILA TEŽI OSTVARIVANJU ODREĐENOG CILJA. “ Razvoj NTT, narastanje preduzeća, umnožavanje aktivnosti u njima, iziskuje potrebu obučavanja kadrova. U Nemačkoj se krajem 19. veka osniva niz komercijalnih škola koje su dale pečat naučnoj disciplini EKONOMIKA (I ORGANIZACIJA) PREDUZEĆA. Doprinos razvoju ekonomike preduzeća dali su i drugi teoretičari, izučavajući pojedine elemente ekonomije preduzeća.

 Na američkom području F. V. TEJLOR i sledbenici – naučni pravac „tejlorizam“ –

Na američkom području F. V. TEJLOR i sledbenici – naučni pravac „tejlorizam“ – sa ciljem da se naučnom organizacijom rada i poslovanja omogući maksimalna efikasnost rada i poslovanja preduzeća. U Franscuskoj, na sličan način i srodnim metodama, u oblasti rukovođenja i upravljanja preduzećima nastao je „fajolizam“ – po Anri FAJOLU koji je smatrao da je dobra administracija uslov efikasnog rukovođenja i upravljanja (Osnovna načela: predviđati, organizovati, naređivati, usklađivati i kontrolisati) U Nemačkoj JOHN FRIDRIH ŠER (doprinos razvoju knjigovodstva)I EUGEN ŠMALENBAH (1873 -1955) – „Osnove cene koštanja“ – delo u kome izosi teoriju troškova i kalkulacija i ukazuje na zavisnost troškova od stepena korišćenja kapaciteta. MARKS I ENGELS – kapitalistički način proizvodnje čiji je ugaoni kamen teroija viška vrednosti, a u III tomu posebno se skreće pažnja na odeljke o pretvaranju viška vrednosti u profit.

 HENRI FORD (1863 -1947)- „Moj život i rad“ – svoj rad je zasnivao

HENRI FORD (1863 -1947)- „Moj život i rad“ – svoj rad je zasnivao na načelima: 1. Povećanje produktivnosti rada putem boljeg iskorišćavanja ranog vremena 2. Ne postoji rad koji se već sutra ne bi mogao obavljati bolje i uspešnije nego danas. Uveo je tekuće trake u proizvodnju automobila (posao dolazi k radniku) – gubici u vremenu su nestali…primena „tekućih traka „ omogućila je brzo i lako zapošljavanje nekvalifikovanih radnika i invalida, ali je dovela i do poteškoća: Pojačana intenzifikacija i monotonija rada Nastranak apatičnosti radnika prema radu Sužavanje mogućnosti primene njihovih radnih sposobnosti i manifestacije njihovog stvaralaštva.

 HENRI GANT (1861 -1916) – rad na povećanju produktivnosti rada zasnovao na uvođenju

HENRI GANT (1861 -1916) – rad na povećanju produktivnosti rada zasnovao na uvođenju sistema nagrađivanja putem bonusa i uvođenja grafičkog praćenja stvarne u odnosu na planiranu proizvodnju. KAMPION - sledbenik Fajola – „Rasprava o privatnim preduzećima“ – obrađuje faktore proizvodnje, preduzeće i njegove elemente, klasifikaciju preduzeća i finansije PERIDON – „Uvod u teoriju ekonomike preduzeća“ analizira problematiku koja se odnosi na organizaciju rada u preduzeću. U Rusiji prvi udžbenik 1959. godine -“Ekonomika, organizacija i planiranje u industrijskim preduzećima“. U Srbiji se ekonomika počela razvijati posle Prvog svetskog rata, pod uticajem nemačke teorije o preduzeću, a nakon 50 -ih godina 20. veka dobija pravo mesto, kada PREDUZEĆE KAO EKONOMSKO ORGANIZACIONI ORGANIZAM DOBIJA NOVE ZADATKE U OKVIRU NOVIH USLOVA PRIVREĐIVANJA.

Odnos EP prema disciplinama koje izučavaju elemente ekonomike preduzeća Politička ekonomija (nivo posmatranja zakona

Odnos EP prema disciplinama koje izučavaju elemente ekonomike preduzeća Politička ekonomija (nivo posmatranja zakona (društvene) reprodukcije) Organizacija preduzeća (istovetnost nastanka i područja, preduzeće kao predmet i rezultat organizovanja) Privredno pravo ( daje institucionalnim problemima preduzeća pravno tumačenje) Knjigovodstvo (ekonomika je izrasla iz knjigovodstva - ono kvantitativno izražava stanje i promene…pružajući pokazatelje za kontrolu ostvarenog ekonomskog uspeha, donošenje odluka i raspodelu dobiti) Statistika (preko svojih metoda prati zbivanja u preduzeću) Tehnologija (proizvodni postupci u preduzećima) Psihologija rada (omogućava ekonomici preduzeća pravilan izbor i motivaciju radnika) Sociologija rada (pruža saznanja o odnosima među zaposlenima) Medicina rada (ukazuje na prilagođavanje uslova rada zahtevima koji proizilaze iz radnikovog telesnog i mentalnog zdravlja, što se odražava na ekonomiju poslovanja)

Metodi izučavanja ekonomike preduzeća Analiza (omogućava raščlanjavanje celine na delove) i Sinteza (omogućava sjedinjavanje

Metodi izučavanja ekonomike preduzeća Analiza (omogućava raščlanjavanje celine na delove) i Sinteza (omogućava sjedinjavanje pojedinačnog u opšte) – upoznavanje delova i celina Indukcija (postupak kojim se preko pojedinačnih konstatacija stvaraju uopšteni zaključci) i Dedukcija (izvodi posebne zaključke iz opštih) – izvođenje dokaza i zaključaka. Komparativni metod Statističke i matematičke metode