Egzamin smoklasisty Rok szkolny 20192020 EGZAMIN SMOKLASISTY SPRAWDZA

  • Slides: 27
Download presentation
Egzamin ósmoklasisty Rok szkolny 2019/2020

Egzamin ósmoklasisty Rok szkolny 2019/2020

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY SPRAWDZA POZIOM OPANOWANIA UMIEJĘTNOŚCI I WIADOMOŚCI OKREŚLONYCH W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ a. języka

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY SPRAWDZA POZIOM OPANOWANIA UMIEJĘTNOŚCI I WIADOMOŚCI OKREŚLONYCH W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ a. języka polskiego b. matematyki c. języka obcego nowożytnego 2

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY PRZEPROWADZANY W OSTATNIM ROKU NAUKI W SZKOLE POWSZECHNY OBOWIĄZKOWY MIĘDZYPRZEDMIOTOWY 3

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY PRZEPROWADZANY W OSTATNIM ROKU NAUKI W SZKOLE POWSZECHNY OBOWIĄZKOWY MIĘDZYPRZEDMIOTOWY 3

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY * Egzamin jest obowiązkowy. * Egzamin ma formę pisemną. * Obejmuje 3

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY * Egzamin jest obowiązkowy. * Egzamin ma formę pisemną. * Obejmuje 3 przedmioty: język polski, matematykę i wybrany język obcy. * Wynik egzaminu nie ma wpływu na ukończenie szkoły podstawowej. * Wynik ma znaczenie przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. 4

Obowiązek przystąpienia Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest w klasie ósmej. Jest on powszechny i obowiązkowy,

Obowiązek przystąpienia Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest w klasie ósmej. Jest on powszechny i obowiązkowy, co oznacza, że musi przystąpić do niego każdy uczeń kończący szkołę. Przystąpienie do egzaminu jest bowiem jednym z warunków jej ukończenia. Jeżeli uczeń nie przystąpi do egzaminu w danym roku, musi powtórzyć ostatnią klasę i przystąpić do niego w roku następnym.

Zwolnienie z części egzaminu Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o

Zwolnienie z części egzaminu Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponad wojewódzkim z zakresu jednego z grupy przedmiotów objętych daną częścią egzaminu są zwolnieni z odpowiedniej części egzaminu, a na zaświadczeniu otrzymują najwyższy wynik.

Znaczenie egzaminu Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Liczba punktów uzyskana na tym egzaminie

Znaczenie egzaminu Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Liczba punktów uzyskana na tym egzaminie ma wpływu na ukończenie szkoły; nawet wówczas, gdy wynik będzie zerowy, uczeń ukończy szkołę (pod warunkiem, że w wyniku klasyfikacji końcowej z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyska oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej). Wynik egzaminu ma znaczenie zarówno informacyjne, jak i selekcyjne. Jest brany pod uwagę przez szkoły ponadgimnazjalne przyjmowaniu uczniów do tych szkół.

Terminy egzaminu gimnazjalnego 21 kwietnia 2020 r - 120 minut 9. 00 – 11.

Terminy egzaminu gimnazjalnego 21 kwietnia 2020 r - 120 minut 9. 00 – 11. 00 – Język polski. 22 kwietnia 2020 r - 100 minut 9. 00 – 10. 40 – Matematyka 23 kwietnia 2020 r – 90 minut 9. 00 – 10. 30 - Język obcy nowożytny (j. niemiecki lub j. angielski) Oprócz standardowego czasu na rozwiązanie arkusza uczniowie mają dodatkowe 5 minut na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis czarnym tuszem/atramentem, a w

Skala wyników Na zaświadczeniach o wynikach z egzaminu uczniowie będą otrzymywać wyniki procentowe z

Skala wyników Na zaświadczeniach o wynikach z egzaminu uczniowie będą otrzymywać wyniki procentowe z trzech przedmiotów Na zaświadczeniach będzie też umieszczony wynik centylowy ucznia z tych zakresów wiedzy. Wynik centylowy pozwoli porównać wynik ucznia na tle całej populacji zdających. Wynik centylowy to odsetek liczby gimnazjalistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z danego zakresu wynik taki sam lub niższy niż zdający. Na przykład zdający, którego wynik centylowy w zakresie matematyki wynosi 85, dowie się, że 85% wszystkich gimnazjalistów uzyskało za zadania matematyczne wynik taki sam jak on lub niższy, a 15% gimnazjalistów uzyskało wynik wyższy.

Termin egzaminów dodatkowych Ósmoklasiści, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie mogli przystąpić do

Termin egzaminów dodatkowych Ósmoklasiści, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie mogli przystąpić do egzaminu w ustalonym terminie kwietniowym, a także ci, którym egzamin przerwano, przystępują do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora CKE. Dodatkowy egzamin odbędzie się: 1 czerwca 2020 r. – język polski 2 czerwca 2020 r. – matematyka 3 czerwca 2020 r. – język obcy nowożytny.

Procedury dla uczniów Na egzamin bezwzględnie wolno się spóźnić. W bardzo wyjątkowych sytuacjach, gdy

Procedury dla uczniów Na egzamin bezwzględnie wolno się spóźnić. W bardzo wyjątkowych sytuacjach, gdy uczeń przyjdzie do szkoły, a wszyscy już weszli do sali i rozpoczęli czynności organizacyjne, uczeń może wejść za zgodą dyrektora – jeśli jednak wejdzie, kończy pracę ze wszystkimi. Jeśli uczeń pojawi się w szkole, gdy wszyscy rozpoczną już pracę z arkuszem, a nie otrzyma zgody na pisanie egzaminu, musi napisać egzamin w dodatkowym terminie.

Zestaw egzaminacyjny Każdy uczeń (słuchacz) przystępujący do egzaminu otrzymuje zestaw zadań wraz z kartą

Zestaw egzaminacyjny Każdy uczeń (słuchacz) przystępujący do egzaminu otrzymuje zestaw zadań wraz z kartą odpowiedzi (tzw. arkusz egzaminacyjny). Zestawy do przeprowadzania egzaminu przygotowują okręgowe komisje egzaminacyjne, a o tym, który z nich będą rozwiązywać gimnazjaliści decyduje dyrektor CKE. Przykładowe zestawy zadań zamieszczone są w Informatorach. W arkuszu egzaminacyjnym każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania amknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).

PRZEDMIOT EGZAMINACYJNY język polski matematyka język obcy ARKUSZ EGZAMINACYJNY ZAWIERA*: ZESZYT ZADAŃ EGZAMINACYJNYCH KARTĘ

PRZEDMIOT EGZAMINACYJNY język polski matematyka język obcy ARKUSZ EGZAMINACYJNY ZAWIERA*: ZESZYT ZADAŃ EGZAMINACYJNYCH KARTĘ ODPOWIEDZI

Arkusz egzaminacyjny do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego –schemat

Arkusz egzaminacyjny do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego –schemat

Czynności organizacyjne Jeden ze zdających z każdej sali uczestniczy w otwarciu paczek z zestawami

Czynności organizacyjne Jeden ze zdających z każdej sali uczestniczy w otwarciu paczek z zestawami w gabinecie dyrektora. Pozostali uczniowie wchodzą zgodnie z procedurą oraz zasadami ustalonymi przez komisję.

Wejście do sali Obowiązuje bezwzględny zakaz przynoszenia na egzamin urządzeń telekomunikacyjnych i multimedialnych. Jeśli

Wejście do sali Obowiązuje bezwzględny zakaz przynoszenia na egzamin urządzeń telekomunikacyjnych i multimedialnych. Jeśli urządzenie zostanie przyniesione na egzamin i zakłóci przebieg pracy, egzamin dla danego ucznia zostaje przerwany. Uczeń losuje miejsce przy stoliku W sali należy usiąść na wyznaczonym miejscu. Karteczki z numerem miejsca ustalonym przez komisję nie wolno przekładać.

Rozdanie arkuszy Punktualnie o 9. 00 członkowie komisji rozdają arkusze. Uczniowie czytają instrukcję, wpisują

Rozdanie arkuszy Punktualnie o 9. 00 członkowie komisji rozdają arkusze. Uczniowie czytają instrukcję, wpisują w wyznaczonym miejscu swój kod, numer PESEL i naklejają naklejki – na początku arkusza i na karcie odpowiedzi. Sprawdzają, czy arkusz jest kompletny. Nauczyciele pomagają uczniom i odpowiadają na pytania, dotyczące części organizacyjnej.

Początek pracy z arkuszem Po zakończeniu wszystkich czynności organizacyjnych rozpoczyna się właściwa praca z

Początek pracy z arkuszem Po zakończeniu wszystkich czynności organizacyjnych rozpoczyna się właściwa praca z arkuszem. Członkowie komisji nie odpowiadają na żadne pytania dotyczące zadań.

Zachowanie w czasie pracy W czasie pracy z zestawem egzaminacyjnym zdający pracuje samodzielnie i

Zachowanie w czasie pracy W czasie pracy z zestawem egzaminacyjnym zdający pracuje samodzielnie i nie zakłóca przebiegu egzaminu, a w szczególności: - nie opuszcza sali (tylko w szczególnie uzasadnionej sytuacji po uzyskaniu pozwolenia przewodniczącego zespołu), - nie opuszcza wyznaczonego miejsca w sali, - w żadnej formie nie porozumiewa się z innymi zdającymi, - nie wypowiada uwag i komentarzy, - nie zadaje żadnych pytań dotyczących zadań egzaminacyjnych, W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przewodniczący przerywa uczniowi egzamin. Uczeń musi przystąpić do egzaminu z danej części w drugim terminie (część rozumiemy jako dzień egzaminacyjny).

Wyjście z sali w czasie pracy W bardzo uzasadnionych sytuacjach uczeń może wyjść z

Wyjście z sali w czasie pracy W bardzo uzasadnionych sytuacjach uczeń może wyjść z sali (np. w celu zażycia leku), ale dzieje się to pod okiem nauczyciela dyżurującego na korytarzu. W innych sytuacjach uczeń nie opuszcza sali.

Koniec pracy z arkuszem Należy wykorzystać cały czas przeznaczony na pracę z arkuszem. Po

Koniec pracy z arkuszem Należy wykorzystać cały czas przeznaczony na pracę z arkuszem. Po zakończeniu pracy uczeń odkłada arkusz na brzeg stolika i czeka, aż podejdzie do niego jeden z członków komisji, który sprawdza poprawność kodowania i uzupełnienia karty odpowiedzi. Po upływie czasu przeznaczonego na rozwiązywanie zadań z zestawem egzaminacyjnym, uczniowie stosują się do poleceń przewodniczącego zespołu nadzorującego. Jeden uczeń z każdej sali zostanie poproszony o pozostanie do momentu spakowania materiałów do koperty – jego nazwisko zostanie zapisane w protokole.

POSTĘPOWANIE Z MATERIAŁAMI EGZAMINACYJNYMI PO ZAKOŃCZENIU EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z DANEGO PRZEDMIOTU Po zakończeniu egzaminu

POSTĘPOWANIE Z MATERIAŁAMI EGZAMINACYJNYMI PO ZAKOŃCZENIU EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z DANEGO PRZEDMIOTU Po zakończeniu egzaminu z danego przedmiotu i opuszczeniu sali przez uczniów członkowie zespołu nadzorującego w obecności przedstawiciela uczniów: a. odnotowują na wykazie uczniów w danej sali egzaminacyjnej oddanie arkuszy egzaminacyjnych przez zdających b. w przypadku uczniów, którym –zgodnie z komunikatem dyrektora CKE – przyznano prawo do dostosowania warunków egzaminu ósmoklasisty polegające na dostosowaniu zasad oceniania i/lub prawo do nieprzenoszenia odpowiedzi na kartę, zaznaczają przyznane tym uczniom uprawnienia, zamalowując odpowiednie pola na zeszycie zadań egzaminacyjnych i karcie odpowiedzi c. przygotowują materiały do przekazania do OKE , tj. cały arkusz egzaminacyjny każdego zdającego (zeszyt zadań egzaminacyjnych wraz z nieoderwaną od zeszytu kartą odpowiedzi) d. przeliczają, porządkują i pakują materiały egzaminacyjne zgodnie z instrukcją właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej, z zastrzeżeniem że do OKE wysyłane są wszystkie materiały egzaminacyjne

Co trzeba zabrać? Bezwzględnie każdy zdający zaopatruje się w długopis z czarnym wkładem. W

Co trzeba zabrać? Bezwzględnie każdy zdający zaopatruje się w długopis z czarnym wkładem. W drugim dniu należy dodatkowo przynieść linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.

Czego nie wnosimy na salę? Pod żadnym pozorem nie wnosimy dodatkowych przedmiotów np. :

Czego nie wnosimy na salę? Pod żadnym pozorem nie wnosimy dodatkowych przedmiotów np. : maskotek, torebek. Nie wnosimy produktów spożywczych i napojów. (wyjątek stanowią osoby, których stan zdrowia wymaga regularnych posiłków, dozwolona -butelka wody). Nie wolno przynosić, a tym samym używać – korektora, a w drugim dniu także kalkulatora.

UPRAWNIENIA UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI 1. Zaznaczanie odpowiedzi do zadań zamkniętych w zestawie

UPRAWNIENIA UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI 1. Zaznaczanie odpowiedzi do zadań zamkniętych w zestawie zadań, bez przenoszenia ich na kartę odpowiedzi. 2. Przedłużenie czasu: z języka polskiego –nie więcej niż o 60 minut z matematyki –nie więcej niż o 50 minut z języka obcego nowożytnego –nie więcej niż o 45 minut 3. Zapisywanie odpowiedzi do zadań na komputerze (możliwe tylko wtedy, gdy głębokość zaburzenia grafii uniemożliwia odczytanie pracy egzaminacyjnej 4. Zastosowanie szczegółowych kryteriów oceniania zadań otwartych z języka polskiego, języków obcych nowożytnych oraz matematyki, uwzględniających specyficzne trudności w uczeniu się.

Udostępnienie pracy Na prośbę ucznia (słuchacza) lub jego rodziców (prawnych opiekunów) sprawdzona i oceniona

Udostępnienie pracy Na prośbę ucznia (słuchacza) lub jego rodziców (prawnych opiekunów) sprawdzona i oceniona praca ucznia jest udostępniona uczniowi (słuchaczowi) lub jego rodzicom (prawnym opiekunom) w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora OKE.

Rodzicu wspieraj swoje dziecko dopilnuj aby wyspało się w noc poprzedzającą egzamin, dopilnuj aby

Rodzicu wspieraj swoje dziecko dopilnuj aby wyspało się w noc poprzedzającą egzamin, dopilnuj aby wstało odpowiednio wcześnie, zjadło śniadanie i dojechało spokojnie do szkoły ( uczniowie spóźnieni nie biorą udziału w danej części egzaminu), sprawdźcie wieczorem wspólnie z dzieckiem czy posiada odpowiednie przybory i legitymację szkolną, rozmawiaj z dzieckiem przed i po każdej części egzaminu aby mogło się „wygadać” i rozładować stres, zadbaj o dobrą atmosferę i przyjemności w czasie egzaminów.