20182019 Egzamin smoklasisty EGZAMIN SMOKLASISTY w wietle przepisw

  • Slides: 33
Download presentation
2018/2019 Egzamin ósmoklasisty

2018/2019 Egzamin ósmoklasisty

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY w świetle przepisów prawa Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty regulują przepisy

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY w świetle przepisów prawa Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty regulują przepisy rozdziału 3 b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2017 r. , poz. 2198 z późn. zm. Na podstawie art. 44 zzza pkt 1 i 4– 12 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2017 r. , poz. 2198 z późn. zm. ) zostało wydane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (Dz. U z 2017 r. , poz. 1512).

https: //www. cke. edu. pl/egzamin-osmoklasisty/o-egzaminie/

https: //www. cke. edu. pl/egzamin-osmoklasisty/o-egzaminie/

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY ØEgzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone podstawie w odniesieniu do wybranych

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY ØEgzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone podstawie w odniesieniu do wybranych przedmiotów auczanych w klasach I – VIII. Do egzaminu ósmoklasisty przystępują: Øuczniowie VIII klasy szkoły podstawowej ØEgzamin jest powszechny i obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń kończący klasę 8 musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Ø Egzamin będzie miał formę pisemną. Ø Egzaminu nie można nie zdać

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Ø Egzamin będzie miał formę pisemną. Ø Egzaminu nie można nie zdać (nie określono minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać). Warto jednak powalczyć o lepsze wyniki, aby dostać się do dobrej szkoły ponadpodstawowej. Ø Wyniki z egzaminu będą brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół średnich, jeśli liczba kandydatów będzie większa niż liczba miejsc w danej szkole. ØPrace uczniów będą sprawdzać egzaminatorzy wyznaczeni przez okręgowe komisje egzaminacyjne OKE.

Uwaga: Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach

Uwaga: Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Może zdawać egzamin z języka, którego naukę kontynuuje, albo z języka, którego naukę rozpoczął w klasie 7.

UPRAWNIENIA UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie

UPRAWNIENIA UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, iedostosowani społecznie oraz zagrożeni niedostosowaniem społecznym, oraz uczniowie-cudzoziemcy przystępują do gzaminu ósmoklasisty w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb.

Szczegółowe nformacje dotyczące dostosowań zostały przekazane rodzicom takich uczniów.

Szczegółowe nformacje dotyczące dostosowań zostały przekazane rodzicom takich uczniów.

Uczniowie ze specyficznymi trudnościami nie przenoszą odpowiedzi na kartę odpowiedzi, zaznaczają je tylko w

Uczniowie ze specyficznymi trudnościami nie przenoszą odpowiedzi na kartę odpowiedzi, zaznaczają je tylko w pracy znakiem X.

Zadania na egzaminie ósmoklasisty W arkuszu egzaminacyjnym każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania amknięte

Zadania na egzaminie ósmoklasisty W arkuszu egzaminacyjnym każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania amknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź). Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorach o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.

Jak wygląda arkusz egzaminacyjny z języka polskiego? Arkusz egzaminacyjny składa się z dwóch części:

Jak wygląda arkusz egzaminacyjny z języka polskiego? Arkusz egzaminacyjny składa się z dwóch części: testu i wypracowania. Cześć 1 zawiera dwa teksty – jeden literacki (wiersz, fragment utworu epickiego lub dramatu) i jeden nieliteracki (naukowy, popularnonaukowy lub publicystyczny), do których przygotowano dwa zestawy zadań zamkniętych i otwartych. W części 2 znajdują się dwa tematy wypracowania do wyboru. Uczeń może wybrać i napisać wypracowanie twórcze (np. opowiadanie, list prywatny) lub zredagować wypracowanie o charakterze argumentacyjnym (np. rozprawkę, artykuł, przemówienie).

Co uczeń musi wiedzieć i umieć? Zadania w arkuszu sprawdzą czy uczeń: • rozumie

Co uczeń musi wiedzieć i umieć? Zadania w arkuszu sprawdzą czy uczeń: • rozumie czytany tekst, • potrafi go streścić, • potrafi sformułować argumenty, opinie, wnioski • na egzaminie na pewno pojawią się zadania, które sprawdzą, czy uczeń zna lektury obowiązkowe z klas VII – VIII • do obowiązkowej lektury szkolnej uczeń będzie musiał odwołać się także w wypracowaniu, niezależnie od tego, czy będzie pisał opowiadanie, czy rozprawkę

Jak oceniane są zadania w arkuszu? • za rozwiązanie zadania zamkniętego uczeń otrzymuje 1

Jak oceniane są zadania w arkuszu? • za rozwiązanie zadania zamkniętego uczeń otrzymuje 1 pkt • za sformułowanie samodzielnej odpowiedzi w zadaniu otwartym można zdobyć od 1 do 4 pkt • najwyżej punktowane są zadania, które odwołują się do treści lektur obowiązkowych lub wymagają stworzenia krótkiego tekstu, np. napisania streszczenia, zredagowania zaproszenia, ogłoszenia lub dedykacji, • za napisanie wypracowania można zdobyć aż 20 pkt

Jak wygląda arkusz egzaminacyjny z matematyki? W arkuszu egzaminacyjnym będzie od 19 do 23

Jak wygląda arkusz egzaminacyjny z matematyki? W arkuszu egzaminacyjnym będzie od 19 do 23 zadań. Liczbę zadań oraz liczbę punktów możliwych do uzyskania za poszczególne rodzaje zadań przedstawiono w poniższej tabeli. W arkuszu egzaminacyjnym jako pierwsze zamieszczone będą zadania zamknięte, a po nich – zadania otwarte.

Schemat oceniania zadań: Zadania zamknięte • 1 pkt – odpowiedź poprawna. • 0 pkt

Schemat oceniania zadań: Zadania zamknięte • 1 pkt – odpowiedź poprawna. • 0 pkt – odpowiedź niepoprawna albo brak odpowiedzi. Jak oceniane są zadania w arkuszu? Zadania otwarte • za poprawne rozwiązanie zadania otwartego będzie można otrzymać, w zależności od jego złożoności, maksymalnie 2, 3 lub 4 punkty. Ocena rozwiązania zadania otwartego zależy od tego, jak daleko uczeń dotarł w drodze do całkowitego rozwiązania. Warto zawsze podjąć próbę rozwiązania.

Jak wygląda arkusz egzaminacyjny z języka angielskiego? W arkuszu egzaminacyjnym będzie od 45 do

Jak wygląda arkusz egzaminacyjny z języka angielskiego? W arkuszu egzaminacyjnym będzie od 45 do 55 zadań ujętych w 12– 15 wiązek. Arkusz egzaminacyjny z języka obcego nowożytnego obejmuje następujące części: • Rozumienie ze słuchu • Znajomość funkcji językowych • Rozumienie tekstów pisanych • Znajomość środków językowych • Wypowiedź pisemna.

Jak oceniane są zadania w arkuszu? Zadania zamknięte są oceniane: • 1 pkt –

Jak oceniane są zadania w arkuszu? Zadania zamknięte są oceniane: • 1 pkt – poprawna odpowiedź. • 0 pkt – odpowiedź niepoprawna lub brak odpowiedzi. • Większość zadań otwartych wymaga uzupełnienia podanego tekstu jednym słowem lub kilkoma. • W zadaniach otwartych sprawdzających znajomość środków językowych wymagana jest pełna poprawność gramatyczna i ortograficzna.

ZWOLNIENIA Z EGZAMINU ØLaureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim z zakresu jednego z przedmiotów objętych

ZWOLNIENIA Z EGZAMINU ØLaureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, są zwolnieni z egzaminu z tego przedmiotu – uzyskają z niego maksymalny wynik. ØBędą mieli również pierwszeństwo w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Takie pierwszeństwo uzyskują także laureaci konkursów z przedmiotów nieobjętych egzaminem.

Przed egzaminem • Zdający powinni mieć przy sobie legitymację szkolną i okazać ją w

Przed egzaminem • Zdający powinni mieć przy sobie legitymację szkolną i okazać ją w razie potrzeby. • W. przypadku jej braku odpowiedniego tożsamość ucznia może być potwierdzona przez wychowawcę. • Uczniowie spóźnieni nie zostają wpuszczeni do sali egzaminacyjnej. Do sali egzaminacyjnej uczniowie wnoszą jedynie dozwolone materiały: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, linijkę. Rysunki –jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem. • Na egzaminie można korzystać z kalkulatora, korektora. • Na salę egzaminacyjną nie wnosimy telefonów komórkowych i innych urządzeń telekomunikacyjnych, plecaków, toreb.

Przed egzaminem: • Zbiórka uczniów na II piętrze w dniu 15, 16, 17 kwietnia

Przed egzaminem: • Zbiórka uczniów na II piętrze w dniu 15, 16, 17 kwietnia 2019 r. o godz. 8. 30. Obowiązuje strój galowy. • Wyznaczeni uczniowie – gospodarze klas udają się wraz z dyrektorem szkoły po pakiety z materiałami egzaminacyjnymi • Sprawdzenie nienaruszalności pakietów i ich otwarcie/ rozdzielenie w obecności wszystkich uczniów i nauczycieli zespołów nadzorujących • Sprawdzenie obecności uczniów i rozdzielenie ich do wyznaczonych sal zgodnie z listą OKE • Przed wejściem do sali egzaminacyjnej uczeń losuje numer stolika.

Po otrzymaniu arkusza zdający ma obowiązek: a) zapoznać się z instrukcją b) sprawdzić, czy

Po otrzymaniu arkusza zdający ma obowiązek: a) zapoznać się z instrukcją b) sprawdzić, czy materiały egzaminacyjne są kompletne c) sprawdzić, czy materiały egzaminacyjne zawierają wszystkie kolejno ponumerowane strony, czy są wyraźnie wydrukowane, czy w zeszycie zadań znajduje się wymieniona w instrukcji liczba zadań; braki powinien natychmiast zgłosić

d) sprawdzić poprawność numeru PESEL na naklejkach przygotowanych przez OKE, zapisać swój trzyznakowy kod,

d) sprawdzić poprawność numeru PESEL na naklejkach przygotowanych przez OKE, zapisać swój trzyznakowy kod, numer PESEL oraz umieścić naklejki przygotowane przez OKE w wyznaczonych miejscach (w przypadku uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się czynności związane z kodowaniem wykonują członkowie zespołu nadzorującego)

W TRAKCIE EGZAMINU ¨ Uczeń pracuje samodzielnie. ¨ Nie przeszkadza innym (w przypadku naruszenia

W TRAKCIE EGZAMINU ¨ Uczeń pracuje samodzielnie. ¨ Nie przeszkadza innym (w przypadku naruszenia tego punktu przewodniczący może przerwać pracę i uczeń pisze powtórnie egzamin w innym terminie). ¨ Uczeń nie opuszcza sali ani swojego miejsca do momentu zakończenia pracy (może opuścić tylko w uzasadnionych przypadkach i za zgodą przewodniczącego). ¨ Uczeń nie porozumiewa się z innymi i nie zadaje pytań nauczycielom, nie wypowiada uwag i komentarzy. ¨ Uczeń nigdzie nie podpisuje się.

W przypadku: ¨ stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań ¨ wniesienia przez ucznia do sali urządzenia

W przypadku: ¨ stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań ¨ wniesienia przez ucznia do sali urządzenia telekomunikacyjnego albo korzystania przez ucznia z urządzenia telekomunikacyjnego w sali egzaminacyjnej ¨ zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom przewodniczący SZE przerywa danemu uczniowi pracę z danym arkuszem egzaminacyjnym, unieważnia mu odpowiednią część egzaminu i nakazuje opuszczenie sali egzaminacyjnej.

Czas egzaminu: Czas pracy z zestawem egzaminacyjnym liczy się od momentu zakończenia czynności organizacyjnych

Czas egzaminu: Czas pracy z zestawem egzaminacyjnym liczy się od momentu zakończenia czynności organizacyjnych i zapisania przez przewodniczącego komisji na tablicy godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy z arkuszem egzaminacyjnym.

W czasie egzaminu: üPrzewodniczący zespołu nadzorującego zapisze na tablicy godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy

W czasie egzaminu: üPrzewodniczący zespołu nadzorującego zapisze na tablicy godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy z arkuszem. Uczniowie sami kontrolują czas swojej pracy! ü üNauczyciele zespołu nadzorującego nie mogą udzielać żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich komentować.

W czasie egzaminu: üNa 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę, nauczyciel przypomni

W czasie egzaminu: üNa 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę, nauczyciel przypomni o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi.

Jeśli upłynie czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań uczeń będzie miał dodatkowe 5 minut, żeby

Jeśli upłynie czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań uczeń będzie miał dodatkowe 5 minut, żeby sprawdzić poprawność przeniesienia odpowiedzi na kartę. Uwaga, czas ten nie może być wykorzystany na rozwiązywanie zadań, a wyłącznie na weryfikację poprawności przeniesienia rozwiązań na kartę odpowiedzi.

WYNIKI I ZAŚWIADCZENIA Wyniki egzaminu nie będą miały wpływu na ukończenie szkoły podstawowej. Wyniki

WYNIKI I ZAŚWIADCZENIA Wyniki egzaminu nie będą miały wpływu na ukończenie szkoły podstawowej. Wyniki egzaminu ósmoklasisty są przedstawiane w procentach i na skali centylowej. Wynik ustalony przez OKE jest ostateczny. Zaświadczenie o wyniku zostanie przekazane do szkoły.

Na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów) w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora OKE

Na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów) w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora OKE jest udostępniana do wglądu sprawdzona i oceniona praca ucznia, obejmująca materiały przekazane po sprawdzianie ze szkoły do OKE.

Powodzenia! Trzymamy kciuki!

Powodzenia! Trzymamy kciuki!