20192020 Egzamin smoklasisty EGZAMIN SMOKLASISTY 2020 w wietle

  • Slides: 38
Download presentation
2019/2020 Egzamin ósmoklasisty

2019/2020 Egzamin ósmoklasisty

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2020 w świetle przepisów prawa • Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2020 w świetle przepisów prawa • Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty regulują przepisy rozdziału 3 b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2017 r. , poz. 2198 z późn. zm. • • • Na podstawie art. 44 pkt 1 i 4– 12 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2017 r. , poz. 2198 z późn. zm. ) zostało wydane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (Dz. U z 2017 r. , poz. 1512). Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 24 kwietnia 2020 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, egzaminu gimnazjalnego oraz egzaminu maturalnego w 2020 roku (aktualizacja z 20 maja 2020 r. ) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

https: //cke. gov. pl/egzamin-osmoklasisty/o-egzaminie/

https: //cke. gov. pl/egzamin-osmoklasisty/o-egzaminie/

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY ØEgzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone podstawie w odniesieniu do wybranych

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY ØEgzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone podstawie w odniesieniu do wybranych przedmiotów auczanych w klasach I – VIII. Do egzaminu ósmoklasisty przystępują: Øuczniowie VIII klasy szkoły podstawowej ØEgzamin jest powszechny i obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń kończący klasę 8 musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Ø Egzamin będzie miał formę pisemną. Ø Egzaminu nie można nie zdać

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Ø Egzamin będzie miał formę pisemną. Ø Egzaminu nie można nie zdać (nie określono minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać). Warto jednak powalczyć o lepsze wyniki, aby dostać się do dobrej szkoły ponadpodstawowej. Ø Wyniki z egzaminu będą brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół średnich, jeśli liczba kandydatów będzie większa niż liczba miejsc w danej szkole. ØPrace uczniów będą sprawdzać egzaminatorzy wyznaczeni przez okręgowe komisje egzaminacyjne OKE.

Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca 2020 16 czerwca 2020 r.

Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca 2020 16 czerwca 2020 r. (wtorek) - język polski –– godz. 9: 00 , uczniowie piszą 120 min ( D * w sali 125, 126 - 180 min) 17 czerwca 2020 r. (środa) - matematyka –godz. 9: 00, uczniowie piszą 100 min (D * w sali 125, 126 - 150 min) 18 czerwca 2020 r. (czwartek) - język obcy nowożytny –– godz. 9: 00 , uczniowie piszą 90 min (D * w sali 125, 126 , 103, 107 - 135 min)

Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca 2020. Do egzaminu ósmoklasisty w

Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca 2020. Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń który : 1. z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie był w terminie głównym 2. przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin Egzamin w dodatkowym terminie jest przeprowadzany w szkołach macierzystych.

UPRAWNIENIA UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie

UPRAWNIENIA UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, iedostosowani społecznie oraz zagrożeni niedostosowaniem społecznym, oraz uczniowie-cudzoziemcy przystępują do gzaminu ósmoklasisty w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb. Szczegółowe nformacje dotyczące dostosowań zostały przekazane rodzicom takich uczniów. Uczniowie ze specyficznymi trudnościami piszą dłużej i nie przenoszą odpowiedzi na kartę odpowiedzi, zaznaczają je tylko w pracy znakiem X.

ZWOLNIENIA Z EGZAMINU ØLaureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim z zakresu jednego z przedmiotów objętych

ZWOLNIENIA Z EGZAMINU ØLaureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, są zwolnieni z egzaminu z tego przedmiotu – uzyskają z niego maksymalny wynik. FINALIŚCI KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH NIE SĄ ZWOLNIENI Z EGZAMINU ÓSMOKLASISTY! ØBędą mieli również pierwszeństwo w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Takie pierwszeństwo uzyskują także laureaci konkursów z przedmiotów nieobjętych egzaminem.

ZWOLNIENIA Z EGZAMINU

ZWOLNIENIA Z EGZAMINU

Zadania na egzaminie ósmoklasisty W arkuszu egzaminacyjnym każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania amknięte

Zadania na egzaminie ósmoklasisty W arkuszu egzaminacyjnym każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania amknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź). Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorach o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.

Zadania na egzaminie ósmoklasisty W arkuszu egzaminacyjnym każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania amknięte

Zadania na egzaminie ósmoklasisty W arkuszu egzaminacyjnym każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania amknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź). Arkusz egzaminacyjny do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego i języka obcego nowożytnego

Uwaga, na stronie tytułowej arkuszy egzaminacyjnych wydrukowana będzie data przeprowadzania egzaminu, w jakiej egzamin

Uwaga, na stronie tytułowej arkuszy egzaminacyjnych wydrukowana będzie data przeprowadzania egzaminu, w jakiej egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu miał się planowo odbyć w kwietniu 2020 r Arkusz egzaminacyjny do egzaminu ósmoklasisty z matematyki

Jak wygląda arkusz egzaminacyjny z języka polskiego? Arkusz egzaminacyjny składa się z dwóch części:

Jak wygląda arkusz egzaminacyjny z języka polskiego? Arkusz egzaminacyjny składa się z dwóch części: testu i wypracowania. Cześć 1 zawiera dwa teksty – jeden literacki (wiersz, fragment utworu epickiego lub dramatu) i jeden nieliteracki (naukowy, popularnonaukowy lub publicystyczny), do których przygotowano dwa zestawy zadań zamkniętych i otwartych. W części 2 znajdują się dwa tematy wypracowania do wyboru. Uczeń może wybrać i napisać wypracowanie twórcze (np. opowiadanie, list prywatny) lub zredagować wypracowanie o charakterze argumentacyjnym (np. rozprawkę, artykuł, przemówienie).

Jak wygląda arkusz egzaminacyjny z matematyki? Arkusz egzaminacyjny do egzaminu z matematyki będzie się

Jak wygląda arkusz egzaminacyjny z matematyki? Arkusz egzaminacyjny do egzaminu z matematyki będzie się składała z zeszytu zadań, karty odpowiedzi do zadań zamkniętych ( nie wolno jej odrywać) oraz z karty odpowiedzi do zadań otwartych ( tę trzeba będzie wyrwać ze środka). Ocena rozwiązania zadania otwartego zależy od tego, jak daleko uczeń dotarł w drodze do całkowitego rozwiązania. Pamiętaj: Warto zawsze podjąć próbę rozwiązania.

Jak wygląda arkusz egzaminacyjny z języka obcego? Arkusz egzaminacyjny z języka obcego nowożytnego obejmuje

Jak wygląda arkusz egzaminacyjny z języka obcego? Arkusz egzaminacyjny z języka obcego nowożytnego obejmuje następujące części: • Rozumienie ze słuchu • Znajomość funkcji językowych • Rozumienie tekstów pisanych • Znajomość środków językowych • Wypowiedź pisemna.

Jak oceniane są zadania w arkuszu? Zadania zamknięte są oceniane: • 1 pkt –

Jak oceniane są zadania w arkuszu? Zadania zamknięte są oceniane: • 1 pkt – poprawna odpowiedź. • 0 pkt – odpowiedź niepoprawna lub brak odpowiedzi. • Większość zadań otwartych wymaga uzupełnienia podanego tekstu jednym słowem lub kilkoma. • W zadaniach otwartych sprawdzających znajomość środków językowych wymagana jest pełna poprawność gramatyczna i ortograficzna.

Miejsce i warunki przeprowadzania egzaminu 1. Piszemy język polski i matematykę w 10 salach:

Miejsce i warunki przeprowadzania egzaminu 1. Piszemy język polski i matematykę w 10 salach: I piętro (125, 126) oraz II piętro ( 203 -224) 2. Język obcy piszemy w 13 salach (dodatkowo 102, 103, 107) 3. W salach 103, 107, 125 i 126 będą pisały osoby z dostosowaniami. 4. Listy osób piszących w danej sali ogłosi wychowawca podczas spotkania wideo , będą one też wywieszone przed salą. 5. Odstęp pomiędzy stolikami zajętymi przez uczniów w sali musi wynosić 1, 5 m. 6. W każdej sali będzie zapewniony płyn do dezynfekcji rąk. 7. Każdy uczeń korzysta z jednego stolika szkolnego. 8. Każdy uczeń posiada własne przybory piśmiennicze, które w czasie egzaminu mogą znajdować się na stoliku szkolnym. 9. Uczniowie nie mogą pożyczać przyborów od innych. 10. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą. Korzystanie z niej możliwe jest tylko i wyłącznie w sali, gdzie odbywa się egzamin.

 • Zdający powinni mieć przy sobie legitymację szkolną i okazać ją w razie

• Zdający powinni mieć przy sobie legitymację szkolną i okazać ją w razie potrzeby. • W. przypadku jej braku odpowiedniego tożsamość ucznia może być potwierdzona przez wychowawcę. • Nie spóźnij się. . • Do sali egzaminacyjnej uczniowie wnoszą jedynie dozwolone materiały: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, linijkę. Rysunki –jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem. • Na egzaminie można korzystać z kalkulatora, korektora. • Na salę egzaminacyjną nie wnosimy telefonów komórkowych i innych urządzeń telekomunikacyjnych, plecaków, toreb.

Bezpośrednio przed egzaminem ósmoklasisty • Przyjście uczniów do szkoły w dniu 16, 17, 18

Bezpośrednio przed egzaminem ósmoklasisty • Przyjście uczniów do szkoły w dniu 16, 17, 18 czerwca 2020 r. od godz. 8. 15 - 8. 45. . Obowiązuje strój galowy. • Uczniowie wchodzą 3 wejściami: klasa 8 a- wejście przez szatnię , klasa 8 c- wejście główne klasa 8 d+ 8 b- wejście ewakuacyjne 1. Czekając na wejście do szkoły uczniowie zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1, 5 m) oraz mają zakryte usta i nos (maseczka, przyłbica). 2. Nie wolno uczniom organizować większych skupisk, witać się, 3. Każdemu uczniowi będzie mierzona temperatura przy wejściu do szkoły. Temperatura powyżej 38°C wyklucza wejście ucznia na teren szkoły. 4. Każdy uczeń musi zdezynfekować ręce płynem odkażającym przy wejściu do szkoły.

Bezpośrednio przed egzaminem ósmoklasisty 4. Uczeń jest zobowiązany zakrywać usta i nos do momentu

Bezpośrednio przed egzaminem ósmoklasisty 4. Uczeń jest zobowiązany zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. 5. Jeśli uczeń uzna za właściwe, może mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku. 6. Jeżeli uczeń będzie przejawiał niepokojące objawy choroby w czasie zajęć, będzie odizolowany w gab. 18 ( izolatka). Szkoła niezwłocznie powiadomi rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły. 7. Uczeń pozostawia swoje rzeczy osobiste – plecak, torbę, kurtkę, telefon itp. w wyznaczonym miejscu na korytarzu szkolnym 8. Po zachowaniu wstępnych procedur, uczeń udaje się bezpośrednio do wskazanej w harmonogramie sali lekcyjnej zachowując dystans wynoszący min. 2 m w stosunku do innych osób w szkole np. na korytarzu szkolnym, na schodach.

Bezpośrednio przed egzaminem ósmoklasisty 8. Uczniowie mają zakaz wchodzenia do innych sal lekcyjnych niż

Bezpośrednio przed egzaminem ósmoklasisty 8. Uczniowie mają zakaz wchodzenia do innych sal lekcyjnych niż wskazana w harmonogramie. 9. Uczniowie wchodzą do sali egzaminacyjnej pojedynczo. Numery stolików, przy których będą pracować (możliwe odstąpienie od losowania numerów stolików w szczególnych przypadkach) będzie losował nauczyciel. 10. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) uczeń ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy: 1) podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie 2) wychodzi do toalety 3) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.

Po otrzymaniu arkusza uczeń ma obowiązek: a) zapoznać się z instrukcją b) sprawdzić, czy

Po otrzymaniu arkusza uczeń ma obowiązek: a) zapoznać się z instrukcją b) sprawdzić, czy materiały egzaminacyjne są kompletne c) sprawdzić, czy materiały egzaminacyjne zawierają wszystkie kolejno ponumerowane strony, czy są wyraźnie wydrukowane, czy w zeszycie zadań znajduje się wymieniona w instrukcji liczba zadań; braki powinien natychmiast zgłosić

d) sprawdzić poprawność numeru PESEL na naklejkach przygotowanych przez OKE, zapisać swój trzyznakowy kod,

d) sprawdzić poprawność numeru PESEL na naklejkach przygotowanych przez OKE, zapisać swój trzyznakowy kod, numer PESEL oraz umieścić naklejki przygotowane przez OKE w wyznaczonych miejscach (w przypadku uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się czynności związane z kodowaniem może wykonać nauczyciel)

W TRAKCIE EGZAMINU ¨ Uczeń pracuje samodzielnie. ¨ Nie przeszkadza innym (w przypadku naruszenia

W TRAKCIE EGZAMINU ¨ Uczeń pracuje samodzielnie. ¨ Nie przeszkadza innym (w przypadku naruszenia tego punktu przewodniczący może przerwać pracę i uczeń pisze powtórnie egzamin w innym terminie). ¨ Uczeń nie opuszcza sali ani swojego miejsca do momentu zakończenia pracy (może opuścić tylko w uzasadnionych przypadkach i za zgodą przewodniczącego). ¨ Uczeń nie porozumiewa się z innymi i nie zadaje pytań nauczycielom, nie wypowiada uwag i komentarzy. ¨ Uczeń nigdzie nie podpisuje się.

Pamiętaj, że w czasie egzaminu: üUczeń sami kontroluje czas swojej pracy! ü üNauczyciele zespołu

Pamiętaj, że w czasie egzaminu: üUczeń sami kontroluje czas swojej pracy! ü üNauczyciele zespołu nadzorującego nie mogą udzielać żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich komentować.

W przypadku: ¨ stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań ¨ wniesienia przez ucznia do sali urządzenia

W przypadku: ¨ stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań ¨ wniesienia przez ucznia do sali urządzenia telekomunikacyjnego albo korzystania przez ucznia z urządzenia telekomunikacyjnego w sali egzaminacyjnej ¨ zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom nauczyciel przerywa danemu uczniowi pracę z danym arkuszem egzaminacyjnym, unieważnia mu odpowiednią część egzaminu i nakazuje opuszczenie sali egzaminacyjnej.

Czas egzaminu: Czas pracy z zestawem egzaminacyjnym liczy się od momentu zakończenia czynności organizacyjnych

Czas egzaminu: Czas pracy z zestawem egzaminacyjnym liczy się od momentu zakończenia czynności organizacyjnych i zapisania przez przewodniczącego komisji na tablicy godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy z arkuszem egzaminacyjnym.

W czasie egzaminu: üNa 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę, nauczyciel przypomni

W czasie egzaminu: üNa 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę, nauczyciel przypomni o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi.

Jeśli upłynie czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań uczeń będzie miał dodatkowe 5 minut, żeby

Jeśli upłynie czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań uczeń będzie miał dodatkowe 5 minut, żeby sprawdzić poprawność przeniesienia odpowiedzi na kartę. Uwaga, czas ten nie może być wykorzystany na rozwiązywanie zadań, a wyłącznie na weryfikację poprawności przeniesienia rozwiązań na kartę odpowiedzi.

Uczeń może opuścić na stałe salę egzaminacyjną wcześniej niż ustalono czas przewidziany na rozwiązanie

Uczeń może opuścić na stałe salę egzaminacyjną wcześniej niż ustalono czas przewidziany na rozwiązanie zadań (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) pod warunkiem, że będzie to przed czasem ostatnich 15 minut pracy z arkuszem. Pamiętaj, wykorzystaj cały czas. Sprawdź swoje rozwiązania.

W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli uczeń skończył pracę z

W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli uczeń skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) uczniowie nie opuszczają sali egzaminacyjnej. Uczeń ( konieczna maska ) zgłasza zakończenia pracy przez podniesienie ręki. fakt Zamyka i odkłada arkusz na brzeg stolika.

Bezpośrednio po egzaminie ósmoklasisty 1. Uczniowie wychodzą tą samą drogą, jaką wchodzili. 2. Uczniom

Bezpośrednio po egzaminie ósmoklasisty 1. Uczniowie wychodzą tą samą drogą, jaką wchodzili. 2. Uczniom nie wolno spotykać się w grupie np. przy wejściu do szkoły, na boisku, by dzielić się wrażeniami po egzaminie.

WYNIKI I ZAŚWIADCZENIA Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Wyniki egzaminu nie będą

WYNIKI I ZAŚWIADCZENIA Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Wyniki egzaminu nie będą miały wpływu na ukończenie szkoły podstawowej. Wyniki egzaminu ósmoklasisty są przedstawiane w procentach i na skali centylowej. Wynik ustalony przez OKE jest ostateczny. Zaświadczenie o wyniku zostanie przekazane do szkoły.

Na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów) w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora OKE

Na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów) w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora OKE jest udostępniana do wglądu sprawdzona i oceniona praca ucznia, obejmująca materiały przekazane po sprawdzianie ze szkoły do OKE.

Obejrzyj: Informacje ogólne o egzaminie: https: //www. youtube. com/watch? v=v. NB 6 r. Q

Obejrzyj: Informacje ogólne o egzaminie: https: //www. youtube. com/watch? v=v. NB 6 r. Q 3 WF 4 k Egzamin z języka polskiego: https: //www. youtube. com/watch? v=at. Ob. I 8 W 6 wi 8 https: //www. youtube. com/watch? v=3 ig. Ta. FPKgwg Egzamin z matematyki: https: //www. youtube. com/watch? v=0 H 66 q. YEVE-8 Egzamin z języka obcego: https: //www. youtube. com/watch? v=T 4 bdef. H 6 s 20

Powodzenia! Trzymamy kciuki!

Powodzenia! Trzymamy kciuki!