Ugljenikheteroatom CX diskonekcije jedne grupe navedenom transformu odgovarajue

  • Slides: 19
Download presentation
Ugljenik-heteroatom (C-X) diskonekcije jedne grupe - navedenom transformu, odgovarajuće u sintetskom smeru, su jonske

Ugljenik-heteroatom (C-X) diskonekcije jedne grupe - navedenom transformu, odgovarajuće u sintetskom smeru, su jonske supstitucione reakcije koje uključuju najčešće nukleofilne heteroatome (ROH, RNH 2, RSH. . . ) -transform daje akceptorski sinton R +, tj. karbo-katjon kome su odgovarajući sintetski ekvivalenti jedinjenja koja imaju dobru odlazeću grupu vezanu za R (alkil-halogenidi, acil-halogenidi, itd. )

Derivati kiselina RCOX

Derivati kiselina RCOX

Hijerarhija reaktivnosti derivata kiselina

Hijerarhija reaktivnosti derivata kiselina

propanil

propanil

rezolucija racemata alkohola preko dijastereoizomernih soli

rezolucija racemata alkohola preko dijastereoizomernih soli

Alkoholi, etri, alkil-halogenidi i sulfidi Alkoholi kao centralna funkcionalna grupa

Alkoholi, etri, alkil-halogenidi i sulfidi Alkoholi kao centralna funkcionalna grupa

Alifatična jedinjenja koja se mogu dobiti iz alkohola

Alifatična jedinjenja koja se mogu dobiti iz alkohola

Metil i primarni alkil derivati – SN 2 dobri nukleofili i nepolarni rastvarači Tercijarni

Metil i primarni alkil derivati – SN 2 dobri nukleofili i nepolarni rastvarači Tercijarni alkil derivati – SN 1 preko stabilnih karb-katjona -polarni rastvarači, -kataliza (protične, Lewis-ove kiseline čine OH boljom odlazećom grupom)

Alil- i benzil-derivati reaguju lako i po SN 1 i SN 2 -blagi reakcioni

Alil- i benzil-derivati reaguju lako i po SN 1 i SN 2 -blagi reakcioni uslovi Sekundarni alkil derivati se najteže sintetišu -u nekim slučajevima veoma žustri reakcioni uslovi

Etri i sulfidi R 1 -X-R 2 izbor diskonekcije (ne)reaktivnost jednog dela molekula reaktivniji

Etri i sulfidi R 1 -X-R 2 izbor diskonekcije (ne)reaktivnost jednog dela molekula reaktivniji benzil-X od alkil-X izbegavanje sporenih proizvoda benzilni i alilni derivat diskonekcija moguća u oba slučaja podjednako

reakcija lakša za sulfide od etara - lakše se generiše nukleofilni tiolat - tiolat

reakcija lakša za sulfide od etara - lakše se generiše nukleofilni tiolat - tiolat je mekši nukleofil od alkoksida, pa i nukleofilniji ka sp 3 ugljeniku hlorbenzid

Strategija II: Hemoselektivnost 1. Relativna reaktivnost dve različite funkcionalne grupe? 2. Reakcija samo jedne

Strategija II: Hemoselektivnost 1. Relativna reaktivnost dve različite funkcionalne grupe? 2. Reakcija samo jedne od dve identične grupe? 3. Reakcija grupe samo jednom, ako ona može nakon prve reakcije ponovo da stupi u reakciju?

Uputstvo 1 U molekulu sa dve funkcionalne grupe nejednake reaktivnosti, moguće je pronaći reakcione

Uputstvo 1 U molekulu sa dve funkcionalne grupe nejednake reaktivnosti, moguće je pronaći reakcione uslove tako da ona koja je reaktivnija reaguje u potpunosti (ili bar daje proizvod u višku) fenolat nukleofilniji od karboksilata amonijak je nukleofilniji od vode, ali ne i od hidroksida

Uputstvo 2 Kada jedna funkcionalna grupa može da reaguje dva puta sa istim reagensom,

Uputstvo 2 Kada jedna funkcionalna grupa može da reaguje dva puta sa istim reagensom, startni materijal i prvi proizvod će se takmičiti za reagens. Reakcija će biti uspešna samo ako je prvi proizvod reakcije manje reaktivan od startnog materijala.

Uputstvo 3 Nerešeni slučajevi iz uputstava 1 i 2 se mogu prevazići korišćenjem zaštitnih

Uputstvo 3 Nerešeni slučajevi iz uputstava 1 i 2 se mogu prevazići korišćenjem zaštitnih grupa. Ako želimo da reagens reaguje sa manje reaktivnom od dve funkcionalne grupe ili ako je proizvod reakcije sa jednom funkcionalnom grupom isto reaktivan ili više u odnosu na startni materijal, tada moramo da sprečimo neželjenu reakciju korišćenjem zaštine grupe.

kaptodiamin

kaptodiamin

Uputstvo 4 Jedna od dve identične grupe može da reaguje ako je proizvod manje

Uputstvo 4 Jedna od dve identične grupe može da reaguje ako je proizvod manje reaktivan od polaznog materijala.

Uputstvo 5 Jedna od dve identične funkcionalne grupe može reagovati sa jednim ekvivaletom reagens

Uputstvo 5 Jedna od dve identične funkcionalne grupe može reagovati sa jednim ekvivaletom reagens a (limiting reagent) oslanjajući se samo na statistički faktor. Ovo je nepouzdan metod, ali ako je uspešan izbegava korišćenje zaštitnih grupa ili neke zaobilazne strategije. Dve grupe moraju da budu identične i moraju da budu međusobno razdvojene. Uputstvo 6 Pouzdanija metoda, koja se tiče reakcija dve identične funkcionalne grupe, je ta da se umesto takvog difunkcionalnog jedinjenja koristi derivat tog jedinjenja koji može da reaguje samo jednom.

Uputstvo 7 Kada su dve grupe veoma slične, ali ne ipak identične, treba izbegavati

Uputstvo 7 Kada su dve grupe veoma slične, ali ne ipak identične, treba izbegavati pokušaje da samo jedna od tih grupa reaguje.