Szkoa Podstawowa im Mieczysawa Kaczyskiego w Pracach Maych

  • Slides: 25
Download presentation
Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Kaczyńskiego w Pracach Małych 20 lat wspólnie … z gminą

Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Kaczyńskiego w Pracach Małych 20 lat wspólnie … z gminą Tarczyn Gmina Tarczyn

Gmina Tarczyn W ciągu ostatnich lat nasza gmina przeszła dużą metamorfozę i odniosła wiele

Gmina Tarczyn W ciągu ostatnich lat nasza gmina przeszła dużą metamorfozę i odniosła wiele sukcesów.

Gmina Tarczyn • Gmina podzielona jest na 35 sołectw i liczy ponad 10 tys.

Gmina Tarczyn • Gmina podzielona jest na 35 sołectw i liczy ponad 10 tys. mieszkańców • Powierzchnia ogólna gminy wynosi 11415 ha, z czego 74, 7% stanowią użytki rolne a 16, 6% lasy. Znaczną powierzchnię użytków rolnych (19, 7%) stanowią sady – gmina klasyfikowana jest jako rolniczo-sadownicza. 49% gruntów ornych to ziemie klasy III i IV, 51% ziemie klas V VI. • Przez teren gminy przebiega droga krajowa nr 7 Warszawa – Kraków oraz dwutorowa linia kolejowa Skierniewice - Łuków.

Gmina Tarczyn Niektóre certyfikaty zdobyte przez naszą gminę

Gmina Tarczyn Niektóre certyfikaty zdobyte przez naszą gminę

Gmina Tarczyn Niektóre certyfikaty zdobyte przez naszą gminę

Gmina Tarczyn Niektóre certyfikaty zdobyte przez naszą gminę

Gmina Tarczyn Niektóre certyfikaty zdobyte przez naszą gminę

Gmina Tarczyn Niektóre certyfikaty zdobyte przez naszą gminę

Infrastruktura techniczna gminy Takie pompy to zabytek miasta. Obecnie powstała sieć wodociągowa i kanalizacyjna

Infrastruktura techniczna gminy Takie pompy to zabytek miasta. Obecnie powstała sieć wodociągowa i kanalizacyjna w całej gminie

Infrastruktura techniczna gminy Rynek w Tarczynie

Infrastruktura techniczna gminy Rynek w Tarczynie

Infrastruktura techniczna gminy Nowe nawierzchnie dróg, chodników, ścieżki rowe.

Infrastruktura techniczna gminy Nowe nawierzchnie dróg, chodników, ścieżki rowe.

Infrastruktura społeczna gminy Wybudowano nowoczesne gimnazjum w Tarczynie

Infrastruktura społeczna gminy Wybudowano nowoczesne gimnazjum w Tarczynie

Infrastruktura społeczna gminy Remonty placówek oświatowych Sz. P. w Pracach Małych przed i po

Infrastruktura społeczna gminy Remonty placówek oświatowych Sz. P. w Pracach Małych przed i po Remont przedszkola Projekt przedszkola

Infrastruktura społeczna gminy Rozbudowa Ośrodka Zdrowia w Tarczynie

Infrastruktura społeczna gminy Rozbudowa Ośrodka Zdrowia w Tarczynie

Utrzymywanie porządku publicznego • • Nowy sprzęt dla OSP Nowy budynek policji Monitorowanie miasta

Utrzymywanie porządku publicznego • • Nowy sprzęt dla OSP Nowy budynek policji Monitorowanie miasta Utworzenie Straży Miejskiej

Słowami mieszkańców Mieszkanka Tarczyna: Jestem młoda mamą, dlatego cieszą mnie podjazdy we wszystkich budynkach

Słowami mieszkańców Mieszkanka Tarczyna: Jestem młoda mamą, dlatego cieszą mnie podjazdy we wszystkich budynkach publicznych. Mogę załatwić każdą sprawę sama, nawet w towarzystwie mojego synka siedzącego wygodnie w wózku. Mieszkaniec Gładkowa: Jestem dumny z tego, że nasza okolica się zmienia na lepsze. Jest coraz piękniej i estetyczniej.

Słowami mieszkańców Mieszkaniec Marylki: W gminie dzieje się wiele dobrych rzeczy – powstały wodociągi

Słowami mieszkańców Mieszkaniec Marylki: W gminie dzieje się wiele dobrych rzeczy – powstały wodociągi na większości terenów, wyremontowano dużo dróg, położono nawierzchnię asfaltową. Pobudowano nowe budynki dla policji, banku, powstało gimnazjum.

Wywiad przeprowadzony z Burmistrzem Tarczyna Panią Barbarą Galicz i Zastępcą Burmistrza Panią Grażyną Wisniewską

Wywiad przeprowadzony z Burmistrzem Tarczyna Panią Barbarą Galicz i Zastępcą Burmistrza Panią Grażyną Wisniewską – Sas

Wywiad Uczniowie: Dzień dobry. Jesteśmy uczniami Szkoły Podstawowej w Pracach Małych, która uczestniczy w

Wywiad Uczniowie: Dzień dobry. Jesteśmy uczniami Szkoły Podstawowej w Pracach Małych, która uczestniczy w programie Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. „ 20 lat wspólnie”. Przygotowujemy prezentację multimedialną na temat gminy Tarczyn. Czy zechce Pani odpowiedzieć nam na kilka pytań? Pani Burmistrz Barbara Galicz: Dzień dobry. Oczywiście, bardzo chętnie odpowiem na Wasze pytania. Uczniowie: Z relacji mieszkańców wiemy, że nasza gmina zmieniła się przez dwadzieścia lat. Co uważa Pani za największe osiągnięcie gminy w jej rozwoju przez ten czas? Pani Burmistrz: Gmina Tarczyn zmieniła się nieprawdopodobnie przez te dwadzieścia lat. Jeżeli chodzi o takie namacalne zmiany, to warto powiedzieć o znaczącym postępie w infrastrukturze, nie tylko technicznej, ale i oświatowej, mieszkaniowej. Wystarczy spojrzeć na zachowane zdjęcia sprzed kilku lat, gdzie widać jak wyglądał Tarczyn i porównać z obecnym stanem. Najważniejsze wydaje mi się jednak to, że mieszkańcy mogą przychodzić do urzędu, zgłaszać swoje uwagi, propozycje. Gmina rozwija się zgodnie z zakreślonym programem i sugestiami mieszkańców.

Wywiad Uczniowie: Co było największą barierą w czasie unowocześniania gminy Tarczyn? Pani Burmistrz: Na

Wywiad Uczniowie: Co było największą barierą w czasie unowocześniania gminy Tarczyn? Pani Burmistrz: Na pewno nieuregulowany stan prawny własności, który przeszkadzał w rozwoju miasta Tarczyn. Na początku naszej kadencji było dużo oczekiwań ze strony mieszkańców a mało możliwości, które spowodowane były czynnikami niezależnymi od nas. Pani z-ca Burmistrza Grażyna Wiśniewska – Sas: Od wielu lat nic się nie działo w gminie, ludzie byli spragnieni zmian. W związku z tym mieliśmy dużo zamierzeń, które pani Burmistrz zaczęła realizować.

Wywiad Uczniowie: W infrastrukturze gminy widać wiele nowych inwestycji, które powstały lub powstają. Skąd

Wywiad Uczniowie: W infrastrukturze gminy widać wiele nowych inwestycji, które powstały lub powstają. Skąd gmina Tarczyn czerpie fundusze na to wszystko? Pani Burmistrz: Oprócz własnego budżetu gminy, pozyskujemy fundusze ze środków unijnych, z Urzędu Marszałkowskiego, z Ministerstwa Edukacji Narodowej, z Urzędu Wojewódzkiego, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Wspólnie ze starostwem powiatu piaseczyńskiego również realizujemy inwestycje. Uczniowie: Czy przez 20 lat funkcjonowania samorządu były jakieś porażki w działalności gminy? Jeśli tak, to która utkwiła Pani jako ta najbardziej istotna? Pani Burmistrz: W przeciągu dwudziestu lat wiele się wydarzyło… Chyba największe kłopoty były z wysypiskiem śmieci, ale ja bym nie zaliczyła tego do porażek. We wcześniejszych latach były pewne uwarunkowania, inne oczekiwania i sprawa się przeciągała. Długo dążyliśmy do zamknięcia wysypiska i ostatecznie się udało. Obecnie jest tam piękny teren zieleni. Nie była to więc porażka, ale cel, w realizacji którego napotkaliśmy najwięcej trudności. Bywa często też tak, że pewne zamierzenia mają dłuższy czas realizacji niż zamierzano. Wynika to z przyczyn obiektywnych, pewnych obowiązujących procedur prawnych. Wtedy oczekiwania pracowników urzędu i mieszkańców gminy mogą być nie do końca spełnione.

Wywiad Uczniowie: Które zadania gminy uważała Pani za pierwszorzędne przy podejmowaniu decyzji o unowocześnianiu

Wywiad Uczniowie: Które zadania gminy uważała Pani za pierwszorzędne przy podejmowaniu decyzji o unowocześnianiu jej? Pani Burmistrz: Naszym głównym celem było stworzenie gminy przyjaznej mieszkańcom. Staraliśmy się ułatwić im dostęp do informacji, pracować tak, by poczuli się objęci troskliwą opieką przez osoby, którym zaufali. Ponadto do pierwszorzędnych zadań gminy było unowocześnienie infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej, wodociągowej. Dla mnie bardzo istotny jest też rozwój placówek oświatowych – nowoczesne wyposażenie szkół, organizowanie zajęć dodatkowych, konkursów czy uroczystości. Pani z-ca Burmistrza: Przez te działania – ułatwienie dostępu do informacji osobom zgłaszającym się do urzędu, pomoc w załatwianiu różnych spraw chcemy zachęcić ludzi do osiedlania się w gminie Tarczyn.

Wywiad Uczniowie: Nasi rozmówcy w większości byli zadowoleni ze zmian zachodzących w ich regionie,

Wywiad Uczniowie: Nasi rozmówcy w większości byli zadowoleni ze zmian zachodzących w ich regionie, jednak często narzekali na brak informacji z gminy na temat podejmowanych przez nią decyzji. Jak zatem układa się współpraca z mieszkańcami gminy? Czy zmieniła się przez ostatnie lata? Pani Burmistrz: My na początku przedstawiliśmy plan działania. Ci, którzy zapoznali się z nim i zaakceptowali, wybrali radnych na kolejną kadencję. Poza tym, informujemy na bieżąco o kolejnych etapach realizacji planu – Gminny Ośrodek Kultury wydaje „Wiadomości Tarczyńskie”, w których zamieszczamy bieżące informacje, piszemy do gazet lokalnych. W Internecie można znaleźć sprawozdania z sesji rady. Łącznikami między urzędem a mieszkańcami sołectw są sołtysi. Jeśli ktoś chciałby się czegokolwiek dowiedzieć, my jesteśmy absolutnie otwarci.

Wywiad Uczniowie: Przez ostatnie lata w naszej szkole w Pracach Małych zaszło dużo zmian

Wywiad Uczniowie: Przez ostatnie lata w naszej szkole w Pracach Małych zaszło dużo zmian – odnowiono budynki, mamy dwa piękne boiska. Czy takie remonty są trudne do przeprowadzenia? Pani Burmistrz: Nie są trudne, jeśli się ma finanse, ponieważ rynek jest bogaty w firmy wykonawcze. Problem tkwi w pozyskaniu środków zewnętrznych. U nas każda szkoła – niezależnie od swej wielkości – jest otoczona troską, ponieważ ja osobiście dużą wagę przywiązuję do tych placówek. Sama jestem z wykształcenia nauczycielką i chcę, by dzieci miały doskonałe warunki w szkołach do nauki. Dlatego sięgamy po środki unijne, np. z programu „Wyrównywanie szans”. Chcemy, by dzieci z naszej gminy miały taką samą szansę jak te z dużych miast. Będziemy nadal rozwijać i wyposażać szkoły, ponieważ młodzież to przyszłość gminy Tarczyn. Uczniowie: Dziękujemy za wywiad. Pani Burmistrz: My również dziękujemy za rozmowę. Pani z-ca Burmistrza: Dziękujemy. Miło jest widzieć młodych ludzi, którzy interesują się sprawami swojej gminy.

Wywiad Uczniowie: Co uważa Pani, Pani Burmistrz, za największy sukces swojej pracy w gminie

Wywiad Uczniowie: Co uważa Pani, Pani Burmistrz, za największy sukces swojej pracy w gminie Tarczyn przez ostatnie lata? Pani z-ca Burmistrza: Warto na początku powiedzieć, że prócz inwestycji, które są widoczne, ważne są zmiany ludzi. Pani Burmistrz ma taki temperament, że zaraża wszystkich współpracowników zapałem do pracy. Pani Burmistrz: Naszym marzeniem od początku było włączenie wszystkich mieszkańców w rozwój gminy. Cenimy sobie przede wszystkim bliską współpracę z nimi. Myślę, że to zamierzenie jest skutecznie przez nas realizowane i z tego jestem dumna. Uczniowie: A gdyby zechciała Pani wymienić konkretną inwestycję jako tą priorytetową? Pani Burmistrz: Największą radość sprawia nam „mała rzecz”, którą w poszczególnych sołectwach robimy – droga, oświetlenie, pomoc niepełnosprawnym. Gdy mieszkańcy są szczęśliwi, jest to dla nas większy sukces niż, np. budowa domu komunalnego czy rozbudowa ośrodka zdrowia. Dostrzegamy również drobne problemy, takie jak trudną sytuację rodzin wielodzietnych czy kłopoty zdrowotne mieszkańców. Nie nagłaśniamy tych spraw, by nie krępować rodzin. Jestem dumna z moich pracowników, że włączają się do tego, choć nie jest to promowane.

Wywiad przeprowadzali: Katarzyna Kaczor Dominika Koślacz Paweł Pomian Bartłomiej Siadkowski Nauczyciel opiekujący się grupą

Wywiad przeprowadzali: Katarzyna Kaczor Dominika Koślacz Paweł Pomian Bartłomiej Siadkowski Nauczyciel opiekujący się grupą uczniów: Monika Dębska Tarczyn, 14. 05. 2010 r.

Skład Zespołu Projektowego Katarzyna Kaczor Dominika Koślacz Anna Napiórkowska Andrzej Noiszewski Paweł Pomian Mateusz

Skład Zespołu Projektowego Katarzyna Kaczor Dominika Koślacz Anna Napiórkowska Andrzej Noiszewski Paweł Pomian Mateusz Rutkowski Bartłomiej Siadkowski Jarek Gładek rok urodzenia 1997, klasa VI Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Kaczyńskiego w Pracach Małych Monika Dębska