Miejska Szkoa Podstawowa Nr 2 z Oddziaami Integracyjnymi

  • Slides: 28
Download presentation
Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Ministerstwo

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Ministerstwo Edukacji Narodowej Moje dziecko w przedszkolu i szkole Poradnik dla rodziców uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Rodzic

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Rodzic w szkole ma prawo: brać udział w zebraniach klasowych oraz innych spotkaniach organizowanych na terenie szkoły; kontaktować się z nauczycielami indywidualnie; przedstawiać swoje obserwacje i spostrzeżenia dotyczące dziecka; prosić o pomoc w sprawach, które budzą niepokój Rodzic otrzyma wsparcie dyrekcji, pedagoga i nauczycieli zawsze, gdy zgłosi problem

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Pomoc

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Pomoc psychologiczno-pedagogiczna Przedszkole i szkoła obejmują dziecko pomocą psychologiczno-pedagogiczną na zasadach, które zostały opisane w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. W myśl rozporządzenia rodzic wspólnie z nauczycielami i specjalistami będzie obserwował, w jaki sposób dziecko funkcjonuje w szkole i w domu.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Od

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Od kiedy zaczynają obowiązywać nowe zapisy prawa? W przedszkolach, w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, w gimnazjach a także we wszystkich szkołach specjalnych i ośrodkach zmiany rozpoczęły się już w 2011 roku, a w pełnym zakresie zostały wprowadzone od roku szkolnego 2012/2013. W szkołach podstawowych i ponad gimnazjalnych zmiany rozpoczęły się na początku 2012 roku, zaś w pełnym zakresie zostały wprowadzone od roku szkolnego 2012/2013.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Pomoc

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Pomoc psychologiczno-pedagogiczną może otrzymać dziecko: szczególnie uzdolnione; niepełnosprawne; posiadające orzeczenie ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym lub jest niedostosowane społecznie; przewlekle chore; mające trudności adaptacyjne w szkole(np. związane z wcześniejszym kształceniem w innym kraju); zagrożone dysleksją lub ze stwierdzoną dysleksją rozwojową; ze zdiagnozowanymi trudnościami matematycznymi; z zaburzeniami komunikacji językowej.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Pomocą

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Pomocą psychologiczno-pedagogiczną mogą również zostać objęci uczniowie: którzy znaleźli się w sytuacji traumatycznej/ kryzysowej; dotknięci niepowodzeniami edukacyjnymi; u których pojawiły się trudności środowiskowe; mający orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania lub orzeczenie o potrzebie indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego i będący w sytuacji wymagającej dodatkowego wsparcia; mający innego rodzaju trudności, które zdaniem nauczycieli wpływają na funkcjonowanie dziecka w szkole, i kwalifikują ucznia do pomocy - w tej sytuacji nie jest potrzebny żaden dokument.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Kto

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Kto może wystąpić z inicjatywą udzielenia dziecku pomocy? -uczeń; -rodzice ucznia; -nauczyciel, wychowawca grupy wychowawczej lub specjalista prowadzący zajęcia z uczniem; -poradnia psychologicznopedagogiczna, w tym poradnia specjalistyczna; -asystent edukacji romskiej; -pomoc nauczyciela.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Co

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Co dalej? Dla każdego dziecka zakwalifikowanego do pomocy psychologiczno-pedagogicznej dyrektor szkoły powołuje zespół składający się z nauczycieli, wychowawców i specjalistów. W spotkaniach zespołu mają prawo uczestniczyć –jako pełnoprawni członkowie- rodzice ucznia. Rodzice mają prawo do współdecydowania i partnerskiej współpracy z członkami zespołu. Dyrektor szkoły -powołuje zespół niezwłocznie po dostarczeniu przez rodzica/pełnoletniego ucznia orzeczenia lub opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej;

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie -powołuje

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie -powołuje zespół niezwłocznie po otrzymaniu informacji o tym, że w szkole zauważono indywidualne specjalne potrzeby edukacyjne ucznia(również w przypadku uczniów nie posiadających opinii ani orzeczenia)

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Opinie

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Opinie lub orzeczenia Opinia poradni psychologiczno pedagogicznej, w tym specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się, może zostać wydana nie wcześniej niż po ukończeniu przez dziecko trzeciej klasy szkoły podstawowej i nie później niż do ukończenia szkoły podstawowej; !!! W szczególnych przypadkach dopuszcza się możliwość wydawania opinii również uczniowi gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej (np. kiedy dziecko przebywało poza granicami kraju i uczyło się w innym systemie edukacji). W takich przypadkach wniosek do poradni składa dyrektor, nie rodzic. Opinia uzyskana przez dziecko w szkole podstawowej ważna jest przez cały okres kształcenia i jest podstawą do dostosowania warunków przeprowadzenia sprawdzianu w szkole podstawowej, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Zgodnie

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Zgodnie z art. 71 b ust. 1 a o systemie oświaty indywidualne nauczanie można Dziecko mające orzeczenie zastosować w przypadku dzieci i młodzieży, którym stan zdrowia o potrzebie indywidualnego uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły: uczniów poważnie nauczania lub rocznego chorych, z urazami, po wypadkach, itp. , którzy nie mogą przygotowania przedszkolnego przyjść do szkoły; Dla dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania lub rocznego przygotowania przedszkolnego zostanie przygotowane indywidualne nauczanie. Przepisy o pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie mają w tej sytuacji zastosowania. W takim przypadku stosuje się przepisy rozporządzenia w sprawie organizacji indywidualnego nauczania. Jeżeli taki uczeń wymaga dodatkowej pomocy, wtedy tak samo jak w przypadku opinii, dyrektor tworzy zespól i organizuje pomoc.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Kształcenie

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Kształcenie specjalne Orzeczenie do kształcenia specjalnego otrzymują uczniowie: niewidomi; słabowidzący; niesłyszący; słabosłyszący; z upośledzeniem umysłowym; z niepełnosprawnością ruchową; z autyzmem(w tym z zespołem Aspergera); z niepełnosprawnością sprzężoną; niedostosowani społecznie; zagrożeni niedostosowaniem społecznym; Dziecko mające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego nie musi uczyć się w szkole specjalnej. Szkoła powinna zapewnić dziecku specjalną organizację nauki i metod pracy. Uczniowie objęci kształceniem specjalnym również objęci są pomocą psychologicznopedagogiczną.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Wczesne

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka Pomocą psychologiczno pedagogiczną mogą zostać objęte również dzieci od urodzenia do rozpoczęcia nauki w szkole. Jeżeli rodzic zauważy coś niepokojącego w zachowaniu lub funkcjonowaniu dziecka powinien zgłosić się do poradni. Małe dzieci mogą otrzymać opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju lub jeśli stwierdzona jest niepełnosprawność, a dziecko jest w wieku 3 -6 lat-orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Wczesna interwencja może zapobiec nasilaniu się zaburzeń rozwojowych, usprawnić funkcje organizmu i monitorować postępy w rozwoju dziecka. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka można zorganizować w przedszkolu i szkole. Na ten cel przeznacza się od 4 do 8 dodatkowych godzin w miesiącu.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Pomoc

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dokumenty Karta Indywidualnych Potrzeb Ucznia- dla uczniów nie posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Zawiera: -imię(imiona) i nazwisko ucznia; -nazwę przedszkola lub szkoły i oznaczenie grupy oddziału, do którego uczeń uczęszcza; -informacje na temat orzeczenia indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania lub opinii poradni psychologicznopedagogicznej, w tym specjalistycznej ; informację na temat potrzeby objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną stwierdzoną w wyniku działań pedagogicznych; -zakres, w którym uczeń wymaga pomocy; -zalecane przez zespól formy, sposoby i okresy udzielania pomocy; -ustalone przez dyrektora formy, sposoby i okresy udzielania pomocy; -ocenę efektywności wykonywanych działań; -terminy spotkań zespołu; -podpisy osób biorących udział w poszczególnych spotkaniach zespołu. Karta założona dla dziecka raz, jest uzupełniana w kolejnych latach nauki dziecka w szkole. Po ukończeniu szkoły uczeń otrzymuje oryginał Karty, w celu przekazania jej do kolejnej placówki. Kopia pozostaje w szkole.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Plan

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Plan Działań Wspierających-dla uczniów nie posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Zawiera: -cele do osiągnięcia(obejmujące zakres, w którym uczeń wymaga pomocy); -działania realizowane z uczniem w ramach poszczególnych form i sposobów udzielania uczniowi pomocy; -metody pracy; -zakres dostosowania wymagań edukacyjnych; -działania wspierające rodziców ucznia; -zakres współdziałania z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym specjalistycznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Wielospecjalistyczna

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Wielospecjalistyczna Ocena Poziomu Funkcjonowania Ucznia- dotyczy uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Przepisy prawa nie precyzują, jakie informacje powinny być zawarte w wielospecjalistycznej diagnozie. Ważne jest, aby zebrano informacje z wielu źródeł. Rola rodzica jest na tym etapie bardzo ważna. Oto informacje najistotniejsze, które może przekazać rodzic: -obserwacje i spostrzeżenia dotyczące funkcjonowania dziecka w domu; -wyniki badań psychologicznych, pedagogicznych i logopedycznych; -dokumentacja medyczna; -informacje, które nabywa od innych specjalistów pracujących z dzieckiem. Informacje podane przez rodzica są uzupełniane przez obserwacje i spostrzeżenia nauczycieli i wyniki badań specjalistycznych prowadzonych w szkole. Wielospecjalistycznej diagnozy dokonuje zespół nauczycieli i specjalistów pracujących z dzieckiem przy udziale rodzica. Na spotkanie zespołu dyrektor może również zaprosić przedstawiciela poradni psychologicznopedagogicznej opiekującej się szkołą. Na wniosek rodzica można zaprosić również każdą osobę, której wiedza i doświadczenia mogą przysłużyć się dziecku. Rola rodzica w tym procesie jest bardzo ważna. Należy pamiętać, że zachowanie dziecka może być inne w domu i w szkole.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Indywidualny

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny- uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez PPP i u których dokonano wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia. Zawiera: -zakres dostosowania wymagań edukacyjnych wynikających z programu nauczania do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych możliwości psychofizycznych ucznia; -rodzaj i zakres z integrowanych działań nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem: a)w przypadku ucznia niepełnosprawnego-zakres działań o charakterze rewalidacyjnym; b)w przypadku ucznia niedostosowanego społecznie- zakres działań o charakterze resocjalizacyjnym; -formy i metody pracy z uczniem; -formy, sposoby i okres udzielania pomocy oraz wymiar godzin; -działania wspierające rodziców oraz zakres współdziałania z poradniami specjalistycznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży; -zajęcia rewalidacyjne i resocjalizacyjne oraz inne zajęcia dostosowane do potrzeb ucznia; -zakres współpracy nauczycieli i specjalistów z rodzicami dziecka.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Zadania

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Zadania zespołu i współpraca z rodzicami Zadania: -rozpoznanie, jakiego rodzaju pomocy i w jakim zakresie potrzebuje dziecko; -zaplanowanie form, sposobów i okresów udzielania pomocy; -stworzenie dokumentacji i nadzorowanie przebiegu zaplanowanej pomocy; -ocena efektywności pomocy; -podejmowanie działań mediacyjnych w sytuacjach kryzysowych.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Praca

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Praca zespołu rozpoczyna się od analizy dokumentacji dziecka. Następnym etapem jest rozszerzenie wiedzy o dziecku o informacje, których nie ma w dokumentach. Najważniejszą rolę w tym procesie odgrywa rodzic, ponieważ jego obserwacje są najcenniejsze. Nauczyciele również dzielą się spostrzeżeniami na temat dziecka. W przypadku dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, istotna będzie współpraca ze specjalistami, którzy pracują z dzieckiem. Udział specjalistów w procesie w przypadku pozostałych dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi nie jest konieczny, natomiast jeżeli jego udział w spotkaniach zespołu jest niezbędny, dopuszcza się zaproszenie specjalisty na spotkania zespołu.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Informacje,

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Informacje, które rodzic może dostarczyć nauczycielom: -warunki mieszkaniowe i bytowe rodzin -sytuacja rodzinna; -strategie wychowawcze w domu rodzinnym; -umiejętność uczenia się dziecka; -choroby i niepełnosprawność. Rodzic nie ma obowiązku odpowiadać na wszystkie pytania zadawane przez nauczyciela. Ma prawo sam zadecydować, z jakimi informacjami zapozna zespół.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Wskazówki

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Wskazówki dla rodzica: spróbuj opisywać rzeczywistość najdokładniej jak potrafisz; pamiętaj, że rozmowa powinna odbywać się w warunkach zapewniających dyskrecję i poczucie bezpieczeństwa; jeżeli coś jest niezrozumiałe-pytaj; masz prawo wiedzieć, jak nauczyciele postrzegają funkcjonowanie Twojego dziecka na terenie szkoły; zapoznaj zespół z metodami postępowania, które najlepiej sprawdza się w przypadku Twojego dziecka; Informuj o zainteresowaniach i uzdolnieniach dziecka. Masz prawo nie odpowiadać na pytania, jeżeli uważasz, że odpowiedź może zostać niewłaściwie wykorzystana. Rodzic zostaje poinformowany o terminie spotkania zespołu i ma prawo brać udział w każdym spotkaniu jako pełnoprawny członek. Na wniosek rodzica w spotkaniu zespołu mogą brać udział osoby, które zdaniem rodzica mają wpływ na planowanie pomocy. Dyrektor ma prawo zaprosić na spotkanie przedstawiciela poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Współpraca

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Współpraca w zespole może w pewnych momentach być trudna. W celu jej ułatwienia powstał PROM- kilka prostych wskazówek, ułatwiających porozumiewanie w zespole. P- pozytywna- współpraca zakłada dobre intencje obu stron. Działania oparte na zaufaniu i dążenie do wspólnych celów. R- regularna- ważne, aby rodzic utrzymywał stały kontakt ze szkołą. O- obustronna- każda ze stron bierze odpowiedzialność za swoje działania. M- mobilna- zakładająca zaangażowanie w realizację założonych celów. Założenia powinny być realne. Każda ze stron powinna zrozumieć, że w przypadku niepowodzenia odpowiedzialność ponoszą wszyscy i nie powinno się obarczać nikogo winą. W takiej sytuacji konieczne jest elastyczne dostosowywanie działań do potrzeb dziecka.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie PROM

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie PROM

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Warto

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Warto wiedzieć Dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, budżet państwa przewiduje dodatkowe fundusze na edukację, uzależnione od rodzaju dysfunkcji. Środki te przekazywane są organu prowadzącego placówkę, do której uczęszcza dziecko. Rodzic ma prawo zaprosić przedstawiciela organu prowadzącego placówkę na posiedzenie zespołu, aby przedyskutować sposób wykorzystania środków pochodzących z dodatkowej wagi subwencji.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Na

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Na zakończenie: drogowskazy do dobrej współpracy 1. Warto umożliwić każdemu przedstawienie swoich obserwacji. 2. Warto wyrażać wzajemne oczekiwania. 3. Warto dostrzegać punkty wspólne i rozumieć rozbieżne stanowiska. 4. Warto ustalać wspólne cele i dzielić się zadaniami. 5. Warto doceniać osiągnięcia, a z błędów wyciągać wnioski.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Informacje

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Informacje wykorzystane w prezentacji pochodzą z Poradnika dla rodziców uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi„MOJE DZIECKO W PRZEDSZKOLU I SZKOLE”. Prezentacja ma na celu zachęcenie do zapoznania się z pełną wersją poradnika, która wraz z płytą CD jest dostępna w bibliotece MSP 2. Poradnik można również pobrać tutaj.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Serie

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Serie publikacji „One są wśród nas” Dziecko z padaczką w szkole i przedszkolu Dziecko z cukrzycą w szkole i przedszkolu Dziecko z hemofilią w szkole i przedszkolu Dziecko przewlekle chore. Psychologiczne aspekty funkcjonowania dziecka w szkole i przedszkolu Dziecko z astmą w szkole i przedszkolu Dziecko z zaburzeniami psychotycznymi w szkole

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Warto

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie Warto odwiedzić: Zdolności dzieci- Oświatowe ABC materiał który ukazał się 25 października 2012 w "Gazecie Wyborczej" i „SE" w ramach kampanii informacyjnej „OŚWIATOWE ABC”