Srednja strukovna kola Antuna Horvata AKOVO Drvena punica

  • Slides: 22
Download presentation
Srednja strukovna škola Antuna Horvata ĐAKOVO Drvena pušnica - školski projekt Dubravka Scharmitzer, dipl

Srednja strukovna škola Antuna Horvata ĐAKOVO Drvena pušnica - školski projekt Dubravka Scharmitzer, dipl ing. prehr. tehnologije - prof. savjetnik Đakovo, 12. svibnja 2018.

Drvena pušnica

Drvena pušnica

Iz iskustva znamo da su gotovo sve namirnice vrlo pokvarljive jer sadrže vodu i

Iz iskustva znamo da su gotovo sve namirnice vrlo pokvarljive jer sadrže vodu i hranjive tvari koje su dobra podloga za razvoj bakterija i drugih uzročnika kvarenja. Zbog toga je čuvanje namirnica i gotove hrane oduvijek zadavalo čovjeku brige jer je nastojao namirnicama produžiti trajnost i spriječiti kvarenje. Poznato je da su upravo najkvalitetnije namirnice najlakše podložne kvarenju.

Fizikalne metode konzerviranja hrane: 1. Konzerviranje niskim temperaturama: - hlađenje - smrzavanje 2. Konzerviranje

Fizikalne metode konzerviranja hrane: 1. Konzerviranje niskim temperaturama: - hlađenje - smrzavanje 2. Konzerviranje visokim temperaturama: - pasterizacija - sterilizacija - kulinarska (termička) obrada 3. Konzerviranje sušenjem (dehidratacija) - djelomična dehidratacija - liofilizacija 4. primjena zračenja - UV-zračenje - ionizirajuće zračenje

Kemijskih metoda konzerviranja: 1. Upotreba kemijskih tvari - soljenje - salamurenje - dimljenje 2.

Kemijskih metoda konzerviranja: 1. Upotreba kemijskih tvari - soljenje - salamurenje - dimljenje 2. Kiseljenje (mariniranje) - s mliječnom ili octenom kiselinom 3. Upotreba konzervansa

Ima dokaza da je čovjek meso solio i dimio zbog konzerviranja još prije Krista.

Ima dokaza da je čovjek meso solio i dimio zbog konzerviranja još prije Krista. Može se reći da su ljudi već više od 2 milijuna godina slijedili određene prehrambene navike. Smatra se da priprema jela započinje prije više od 500. 000 godina, a najstariji pronađeni opisi hrane opisani su od starih Egipćana, a potječu iz 3200 godine prije Krista.

Dimljenje je najstarija metoda konzerviranja mesa, upotrebljava se širom svijeta i pretpostavlja se da

Dimljenje je najstarija metoda konzerviranja mesa, upotrebljava se širom svijeta i pretpostavlja se da potječe od vremena otkrivanja vatre. Kod nas se dimljenje upotrebljava u proizvodnji suhomesnatih proizvoda i kobasica, i preporuča se kada se želi da prethodno soljeni i salamureni proizvodi poprime specifičan, prijatan miris i okus po dimu.

Oblikovanje specifičnih svojstava dimljenih proizvoda posljedica je taloženja dima na površini i u dubini

Oblikovanje specifičnih svojstava dimljenih proizvoda posljedica je taloženja dima na površini i u dubini proizvoda. Dim je proizvod koji nastaje reakcijom toplinske razgradnje i oksidacije drveta. Iz dima je izolirano oko 200 kemijskih spojeva. Npr: - mravlja, octena i maslačna kiseline, formaldehid, ketonske kiseline, aromatski aldehidi, ketoni, alkoholi (metanol, propanol), aromatski ugljikovodici, amonijak, CO 2, …. .

Domaći način sušenja i dimljenja je hladno dimljenje pri temperaturi dima od 15ºC do

Domaći način sušenja i dimljenja je hladno dimljenje pri temperaturi dima od 15ºC do 25ºC u vremenu od nekoliko sati do nekoliko tjedana. Hladno dimljenje se postiže gorenjem piljevine bez vatre u posebnim dimnim generatorima.

Sve ovo do sada je bio uvod u početak projekta Ideja je tu!!!! Treba

Sve ovo do sada je bio uvod u početak projekta Ideja je tu!!!! Treba nam pušnica!!!

Ako ne znaš pitaj google…. !!!! Kako povezati struke? - prehrana - ugostiteljstvo -

Ako ne znaš pitaj google…. !!!! Kako povezati struke? - prehrana - ugostiteljstvo - obrada drveta - strojari - građevina - poljoprivreda – agroturizam - učenička zadruga http: //moja-kuhinja. com/izrada-pusnice-za-dimljenje-mesa. html

Izgradnja pušnice - stolari

Izgradnja pušnice - stolari

Konstrukcija ložišta - strojari

Konstrukcija ložišta - strojari

Oblikovanje betonske izolacije - zidari

Oblikovanje betonske izolacije - zidari

Kuhanje i cijeđenje sira – mesari i kuhari

Kuhanje i cijeđenje sira – mesari i kuhari

Pakiranje, marketing i prodaja – agroturisti i učenička zadruga

Pakiranje, marketing i prodaja – agroturisti i učenička zadruga

Receptura za sir 5 litara mlijeka velika žlica soli 1 dl octa žlica kopra,

Receptura za sir 5 litara mlijeka velika žlica soli 1 dl octa žlica kopra, vlasca ili ljute paprike Priprema: U mlijeko koje je prokuhalo dodajte sol i ocat te uz lagano miješanje čekajte da se pojavi kiselo mlijeko. Polagano dolijevajte kiselo mlijeko u kalupe obložene gazom i cijediti sir do sutra. Poželjno je sir okrenuti nakon nekoliko sati cijeđenja. Na konstruirane rešetke složite sir i dimite ga na dva dima. Zbog okusa u kiselo mlijeko se može dodati kopar, vlasac ili ljuta paprika.

Kopar Najčešće ga se vezuje sa zdravljem probavnog sustava, potiče apetit i izlučivanje probavnih

Kopar Najčešće ga se vezuje sa zdravljem probavnog sustava, potiče apetit i izlučivanje probavnih sokova, pomaže peristaltiku crijeva, pospješuje izlučivanje stolice i urina. Neka istraživanja pokazuju da povoljno utječe na zdravlje kardiovaskularnog sustava jer utječe na smanjenje masnoće u krvi.

Vlasac je biljka srodna luku, češnjaku i poriluku, uzgaja se i u lončanicama. Pospješuje

Vlasac je biljka srodna luku, češnjaku i poriluku, uzgaja se i u lončanicama. Pospješuje probavu i snižava krvni tlak. Ako osjetite potrebu za detoksikacijom i čišćenjem organizma nakon npr. dugog perioda prejedanja, u kojem je vaše tijelo zaspalo zimskim snom, odlično bi bilo ubaciti i stručak ovog iznimnog začina i ljekovite biljke.

Ljuta začinska paprika Najvažniji sastojak paprike je alkaloid kapsaicin, koji je veoma ljutog okusa.

Ljuta začinska paprika Najvažniji sastojak paprike je alkaloid kapsaicin, koji je veoma ljutog okusa. On pomaže u obrani organizma od reume. Paprika potiče lučenje probavnih sokova te tako otvara apetit i poboljšava probavu. Vjerovanje u afrodizijsko svojstvo temelji se na utjecaju paprike u pojačanoj cirkulaciji.

Dobar tek!

Dobar tek!

Hvala na pažnji!

Hvala na pažnji!