SPECYFICZNE TRUDNOCI W UCZENIU SI cz I Agnieszka

  • Slides: 35
Download presentation
SPECYFICZNE TRUDNOŚCI W UCZENIU SIĘ część I Agnieszka Madziar-Perzyńska Iwona Lipińska ZAKAZ KOPIOWANIA ORAZ

SPECYFICZNE TRUDNOŚCI W UCZENIU SIĘ część I Agnieszka Madziar-Perzyńska Iwona Lipińska ZAKAZ KOPIOWANIA ORAZ ROZPOWSZECHNIANIA TYLKO DO UŻYTKU WEWNĘTRZNEGO

Co to są specyficzne trudności? Określenie specyficzne wskazuje na ograniczony, wąski zakres trudności w

Co to są specyficzne trudności? Określenie specyficzne wskazuje na ograniczony, wąski zakres trudności w uczeniu się, pomimo prawidłowego poziomu inteligencji, dojrzałości w ogólnym rozwoju, przebywania we właściwym środowisku kulturowym i odpowiednich warunkach dydaktycznych dla umiejętności szkolnych. przyswajania wiedzy i

Trudności w czytaniu, pisaniu i liczeniu. Specyficzne trudności - dysleksja - dysortografia - dyskalkulia

Trudności w czytaniu, pisaniu i liczeniu. Specyficzne trudności - dysleksja - dysortografia - dyskalkulia Niespecyficzne trudności - niepełnosprawność intelektualna - wady zmysłów - inteligencja niższa niż przeciętna - zaniedbanie środowiskowe

Dysleksja Specyficzne trudności w czytaniu są najczęściej połączone z trudnościami w opanowaniu poprawnej pisowni.

Dysleksja Specyficzne trudności w czytaniu są najczęściej połączone z trudnościami w opanowaniu poprawnej pisowni.

Tak wygląda czytanie z perspektywy dziecka dyslektycznego „ Wyciągam książkę i otwieram ją, ale

Tak wygląda czytanie z perspektywy dziecka dyslektycznego „ Wyciągam książkę i otwieram ją, ale litery wiją się i tańczą. Jak inni mogą czytać litery, które się poruszają? ”

„Wpatruję się w litery, przyglądam się jak tańczą i poruszają na jaskrawej białej kartce.

„Wpatruję się w litery, przyglądam się jak tańczą i poruszają na jaskrawej białej kartce. Oczy mnie pieką, a głowa boli. ” (”Ryba na drzewie” Lyndy Mullaly)

Dysortografia Specyficzne trudności z opanowaniem poprawnej pisowni (błędy w pisaniu – nie tylko ortograficzne)

Dysortografia Specyficzne trudności z opanowaniem poprawnej pisowni (błędy w pisaniu – nie tylko ortograficzne) występujące w powiązaniu z trudnościami w czytaniu lub w formie izolowanych trudności.

Dysgrafia Trudności w opanowaniu pożądanego poziomu graficznego pisma uwarunkowanego zaburzeniami rozwoju ruchowego (dyspraksją).

Dysgrafia Trudności w opanowaniu pożądanego poziomu graficznego pisma uwarunkowanego zaburzeniami rozwoju ruchowego (dyspraksją).

Dyskalkulia Zaburzenie dotyczące nabywania podstawowych umiejętności arytmetycznych przy jednoczesnym poziomie intelektualnym adekwatnym do wieku

Dyskalkulia Zaburzenie dotyczące nabywania podstawowych umiejętności arytmetycznych przy jednoczesnym poziomie intelektualnym adekwatnym do wieku dziecka. Dyskalkulia występuje bardzo rzadko w ok. 3 -6% w ogólnej populacji. Może współwystępować z opóźnionym rozwojem mowy, dysleksją, ADHD.

Czy trudności w nauce matematyki zawsze muszą wskazywać na dyskalkulię? Nie, trudności w uczeniu

Czy trudności w nauce matematyki zawsze muszą wskazywać na dyskalkulię? Nie, trudności w uczeniu się matematyki są pojęciem szerszym. Mogą one wynikać, np. z długotrwałej absencji, zaległości w opanowaniu materiału, stresu itp.

Przy dysleksji i dyskalkulii zaburza się strona emocjonalna i motywacyjna. W konsekwencji może pojawić

Przy dysleksji i dyskalkulii zaburza się strona emocjonalna i motywacyjna. W konsekwencji może pojawić się lęk szkolny, obniżona samoocena czy wycofanie. Dysleksja to problem całego życia, występuje w każdym wieku, dotyczy też dorosłych.

Etiologia dysleksji i dyskalkulii - genetyczna, - mikrouszkodzenia mózgu (ciąża , poród), - podłoże

Etiologia dysleksji i dyskalkulii - genetyczna, - mikrouszkodzenia mózgu (ciąża , poród), - podłoże neurobiologiczne.

Czytanie, pisanie, liczenie to procesy złożone. Angażują analizatory: - wzrokowy - słuchowy - kinestetyczno

Czytanie, pisanie, liczenie to procesy złożone. Angażują analizatory: - wzrokowy - słuchowy - kinestetyczno - ruchowy

W świetle przepisów Sformułowanie przez PPP opinii z rozpoznaniem dysleksji rozwojowej lub dyskalkulii, która

W świetle przepisów Sformułowanie przez PPP opinii z rozpoznaniem dysleksji rozwojowej lub dyskalkulii, która będzie obowiązywała do zakończenia edukacji szkolnej, jest możliwe najwcześniej w klasie czwartej. W klasach młodszych możliwe jest zakwalifikowanie dziecka do grupy ryzyka dysleksji, dyskalkulii.

Dziecko ryzyka dysleksji, dyskalkulii Nie musi zostać uczniem dyslektycznym/dyskalkulicznym!

Dziecko ryzyka dysleksji, dyskalkulii Nie musi zostać uczniem dyslektycznym/dyskalkulicznym!

Objawy specyficznych trudności!

Objawy specyficznych trudności!

Objawy dysleksji Język i mowa; percepcja, uwaga i pamięć słuchowa: -trudności z dostrzeganiem rymów,

Objawy dysleksji Język i mowa; percepcja, uwaga i pamięć słuchowa: -trudności z dostrzeganiem rymów, -trudności z analizą i syntezą głoskową i sylabową, -mylenie głosek w szeregach dźwięczne-bezdźwięczne, -trudności ze słuchaniem i z zapamiętywaniem instrukcji, poleceń, -trudności z szybkim przypominaniem sobie nazw, nazwisk, z używaniem wyrazów w odpowiednim znaczeniu, -zniekształcanie wyrazów.

Czytanie: - opóźnione tempo opanowania czytania w stosunku do rówieśników, - czytanie wolne, niedokładne

Czytanie: - opóźnione tempo opanowania czytania w stosunku do rówieśników, - czytanie wolne, niedokładne i niepłynne, - czytanie poprawne technicznie, ale bez zrozumienia, - czytanie na głos nieporadne(powolne, liczne błędy, brak poprawnej intonacji, słabe rozumienie treści); silny lęk, - mylne odczytywanie wyrazów o podobnej budowie w jęz. polskim i obcym(owoce-owce), - odczytywanie wyrazów od tyłu(od-do).

Pisanie: - zapisywanie wyrazu w różny sposób w tej samej pracy pisemnej, - dodawanie,

Pisanie: - zapisywanie wyrazu w różny sposób w tej samej pracy pisemnej, - dodawanie, opuszczanie, przestawianie liter, sylab w wyrazach, - mylenie liter podobnych, - trudności z pisaniem wypracowań, wolne tempo planowania, tworzenia zdań, - trudności w poprawnym stosowaniu wyrazów, - błędy gramatyczne,

- trudności z pisaniem w języku obcym, - pismo nierówne, niestaranne, mało czytelne, -

- trudności z pisaniem w języku obcym, - pismo nierówne, niestaranne, mało czytelne, - wolne tempo pisania, - szybkie męczenie się ręki, - zbyt wolne przepisywanie z tablicy, - trudności w szybkim sporządzaniu notatek.

Pamięć, orientacja w czasie i przestrzeni: - ograniczona pamięć krótkoterminowa, - trudności z zapamiętywaniem

Pamięć, orientacja w czasie i przestrzeni: - ograniczona pamięć krótkoterminowa, - trudności z zapamiętywaniem definicji, słownictwa, wierszy, dat, - trudności w formułowaniu następstwa myśli w mowie, w pisaniu wypracowań, - trudności w zapamiętywaniu kolejności nazw ( np. miesiące, nazwy pór dnia, )

- w wypowiedziach trudności z odnalezieniem właściwego słowa, - wolniejsze automatyzowanie procesu uczenia się,

- w wypowiedziach trudności z odnalezieniem właściwego słowa, - wolniejsze automatyzowanie procesu uczenia się, - trudności w zapamiętaniu tabliczki mnożenia, sekwencji ruchów.

Uwaga: -trudności ze skupieniem uwagi przez dłuższy czas, -w sytuacji stresu liczne błędy, -nienadążanie

Uwaga: -trudności ze skupieniem uwagi przez dłuższy czas, -w sytuacji stresu liczne błędy, -nienadążanie na testach, egzaminach.

Problemy organizacyjne: - słabe umiejętności organizacyjne mimo starań, - mylenie miejsc i dat, -

Problemy organizacyjne: - słabe umiejętności organizacyjne mimo starań, - mylenie miejsc i dat, - trudności z organizowaniem życia opartym na planie zajęć, - bardzo długi czas na odrabianie prac domowych, - zapominanie przyborów, podręczników, - trudności ze starannością i schludnością.

Objawy dyskalkulii można podzielić na dwa obszary życia: - bezpośrednie używanie matematyki jako przedmiotu

Objawy dyskalkulii można podzielić na dwa obszary życia: - bezpośrednie używanie matematyki jako przedmiotu szkolnego, - codzienne funkcjonowanie.

„Szkolne” objawy dyskalkulii Trudności: - w dokonywaniu prostych obliczeń, szczególne w przypadku przekraczania progu

„Szkolne” objawy dyskalkulii Trudności: - w dokonywaniu prostych obliczeń, szczególne w przypadku przekraczania progu dziesiątkowego (np. 16 – 7 = ? ) - częste posługiwanie się palcami podczas liczenia,

- z wyobrażeniem sobie wielkości i liczebności, np. zrozumienie czy 3 jabłka to tyle

- z wyobrażeniem sobie wielkości i liczebności, np. zrozumienie czy 3 jabłka to tyle samo co 3 słonie– skoro słonie są większe od jabłek, więc takie zestawienie może oznaczać równości. - z odczytywaniem liczb wskutek przestawiania cyfr w ich obrębie (np. 17 jako 71) albo przestrzennego odwracania ich symboli graficznych (np. 2 – 5, 6 – 9) oraz niedostrzegania drobnych różnic pomiędzy cyframi (1 – 7).

- z nauką tabliczki mnożenia, - w rozwiązywaniu zadań z treścią, - z wykorzystaniem

- z nauką tabliczki mnożenia, - w rozwiązywaniu zadań z treścią, - z wykorzystaniem opanowanych umiejętności do rozwiązywania nowych zadań, - z odczytywaniem godzin na zegarze analogowym, - z posługiwaniem się jednostkami np. miary, masy, objętości, - w rozumieniu i używaniu informacji statystycznych, oraz

- stosowanie znanej procedury do wszystkich rodzajów zadań, - wydłużony czas odpowiedzi, - częste

- stosowanie znanej procedury do wszystkich rodzajów zadań, - wydłużony czas odpowiedzi, - częste błędy podczas pracy z kalkulatorem, - popełnianie licznych błędów rachunkowych, - wolne tempo pracy, - wzmożona męczliwość, - awersja lub strach przed matematyką.

Objawy w życiu codziennym Trudności: - z zapamiętaniem liczb, nawet tych bardzo ważnych w

Objawy w życiu codziennym Trudności: - z zapamiętaniem liczb, nawet tych bardzo ważnych w życiu, np. daty urodzin, imienin, daty ślubu, - z odczytaniem numerów autobusów i tramwajów, - z wykonywaniem codziennych zadań wymagających stosowania liczb, orientacji w czasie i przestrzeni, np. zapisywaniem spotkań pod odpowiednią datą w kalendarzu, właściwym odczytaniem godziny, - z planowaniem prac domowych (np. planowanie kolejności różnych czynności, tendencja do przeceniania wartości czasu),

- z gotowaniem ( np. odczytaniem liczb w przepisie proporcjonalnym zwiększeniem lub zmniejszeniem ilości

- z gotowaniem ( np. odczytaniem liczb w przepisie proporcjonalnym zwiększeniem lub zmniejszeniem ilości składników, posługiwanie się wagą, pojęciem objętości itp. ), - z wybieraniem właściwych liczb na klawiaturze, - z rozsądną oceną wartości pieniądza, dokonywaniem obliczeń pieniężnych, - z posługiwaniem się kartą bankomatową, - z prowadzeniem działalności gospodarczej (kontrola wydatków, zakupów, rozliczenia podatków, wypłaty pensji).

O czym warto pamiętać? Warto pamiętać, że …! - pamięć pracuje sprawniej, gdy dziecko

O czym warto pamiętać? Warto pamiętać, że …! - pamięć pracuje sprawniej, gdy dziecko jest zrelaksowane, a zatem ważny jest odpoczynek przed przystąpieniem do pracy, - preferowany styl uczenia się dziecka (wzrokowy, słuchowy, kinestetyczny) ma ogromny wpływ na proces zapamiętywania, - stałe miejsce oraz pora wykonywania zadań wspomaga gotowość dziecka do uczenia się,

- porządek sprzyja koncentracji, - mózg wymaga „rozgrzewki”, czyli ćwiczeń wstępnych najlepiej w formie

- porządek sprzyja koncentracji, - mózg wymaga „rozgrzewki”, czyli ćwiczeń wstępnych najlepiej w formie zabawy, - dzielenie materiału na część, czyli metoda ”małych kroków” ułatwia przyswojenie wiedzy, - wielokrotne i systematyczne powtarzanie sprzyja zapamiętaniu, utrwaleniu i zautomatyzowaniu. RAZ NIGDY NIE WYSTARCZY!!!

Należy pamiętać, że każde dziecko może odnosić sukcesy!!! Dziękujemy za uwagę

Należy pamiętać, że każde dziecko może odnosić sukcesy!!! Dziękujemy za uwagę

Bibliografia: 1. Bogdanowicz M. , Adryjanek A; Rożyńska M. : Uczeń z dysleksją w

Bibliografia: 1. Bogdanowicz M. , Adryjanek A; Rożyńska M. : Uczeń z dysleksją w domu. Poradnik nie tylko dla rodziców. Gdynia, 2014 2. Gruszczyk-Kolczyńska E; Dzieci ze Specyficznymi Trudnościami w Uczeniu się Matematyki. Warszawa, 2008