RYZYKO DYSLEKSJI DYSGRAFII I DYSORTOGRAFII OPRACOWAA JOANNA ZAMOJSKA

  • Slides: 32
Download presentation
RYZYKO DYSLEKSJI, DYSGRAFII I DYSORTOGRAFII OPRACOWAŁA: JOANNA ZAMOJSKA

RYZYKO DYSLEKSJI, DYSGRAFII I DYSORTOGRAFII OPRACOWAŁA: JOANNA ZAMOJSKA

CO TO JEST DYSLEKSJA? Dysleksja to specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu występujące u

CO TO JEST DYSLEKSJA? Dysleksja to specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu występujące u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym. Są one spowodowane zaburzeniami funkcji słuchowych, wzrokowych, ruchowych.

TRZY RODZAJE DYSFUNKCJI v Dysleksja- trudności w czytaniu pojawiające się często z trudnościami w

TRZY RODZAJE DYSFUNKCJI v Dysleksja- trudności w czytaniu pojawiające się często z trudnościami w pisaniu. v Dysgrafia- trudności w opanowaniu kaligrafii. v Dysortografia- trudności w opanowaniu poprawnej pisowni (błędy ortograficzne)

DYSGRAFIA

DYSGRAFIA

TRUDNOŚCI SPECYFICZNE v DYSLEKSJA ROZWOJOWA: NIESPECYFICZNE v UPOŚLEDZENIE UMYSŁOWE v INTELIGENCJA NIŻEJ NIŻ DYSLEKSJA,

TRUDNOŚCI SPECYFICZNE v DYSLEKSJA ROZWOJOWA: NIESPECYFICZNE v UPOŚLEDZENIE UMYSŁOWE v INTELIGENCJA NIŻEJ NIŻ DYSLEKSJA, PRZECIĘTNA DYSGRAFIA, v ZANIEDBANIA DYSORTOGRAFIA ŚRODOWISKOWE v WADY WZROKU , SŁUCHU

5. RYZYKO DYSLEKSJI v Już w wieku po niemowlęcym i przedszkolnym można dostrzec pierwsze

5. RYZYKO DYSLEKSJI v Już w wieku po niemowlęcym i przedszkolnym można dostrzec pierwsze symptomy zapowiadające trudności w czytaniu i pisaniu. Ryzyko wystąpienia dysleksji jest prawdopodobne w przypadku: v - obciążenia genetycznego (występowanie dysleksji w rodzinie), v - ciąży i porodu o nieprawidłowym przebiegu v - dysharmonijnego rozwoju psychomotorycznego.

PIERWSZE SYMPTOMY MOGĄ POJAWIĆ SIĘ JUŻ U DZIECKA 3 -4 LETNIEGO v - mała

PIERWSZE SYMPTOMY MOGĄ POJAWIĆ SIĘ JUŻ U DZIECKA 3 -4 LETNIEGO v - mała sprawność ruchowa, opóźniony rozwój ruchowy (dziecko późno zaczyna chodzić, siadać, może w ogóle nie raczkować), v - niechęć do zabaw ruchowych, v - mała sprawność dziecka w samoobsłudze (zapinanie guzików, wkładanie ubrań, wiązanie sznurowadeł), v - niechęć do rysowania, układania klocków, puzzli, v - opóźniony rozwój mowy, v - przekręcanie wyrazów (dziecko mówi „kordła” zamiast kołdra, „fusit” zamiast sufi. T, tlaktor zamiast traktor itp. ), v - trudności z zapamiętywaniem pór roku, dni tygodnia.

W WIEKU 5 -6 LAT MOGĄ WYSTĘPOWAĆ NASTĘPUJĄCE SYMPTOMY v kłopoty z zapamiętywaniem wierszyków,

W WIEKU 5 -6 LAT MOGĄ WYSTĘPOWAĆ NASTĘPUJĄCE SYMPTOMY v kłopoty z zapamiętywaniem wierszyków, piosenek, v - trudności z odróżnianiem lewej i prawej strony ciała, v - leworęczność lub oburęczność, v - kłopoty z odwzorowywaniem szlaczków, prostych figur geometrycznych, v - nie odróżnianie głosek podobnych słuchowo, v - kłopoty z dzieleniem i składaniem słów z głosek i sylab, v - gramatyczne błędy w wymowie, v - trudności w początkowej nauce czytania.

OBJAWY DYSLEKSJI W KLASACH I-III W ZAKRESIE CZYTANIA: v - mało błędów przy wolnym

OBJAWY DYSLEKSJI W KLASACH I-III W ZAKRESIE CZYTANIA: v - mało błędów przy wolnym tempie czytania i prymitywnej technice (głoskowanie lub sylabizowanie z wtórną syntezą słowa) ze słabym rozumieniem przeczytanego tekstu v lub v - bardzo szybkie tempo czytania z wieloma błędami, dziecko domyśla się treści na podstawie kontekstu, często niewłaściwie i słabo rozumie przeczytany tekst v albo: v występują pojedyncze objawy: v - niewłaściwe tempo czytania, v - nieodpowiednia do poziomu edukacji technika czytania.

W ZAKRESIE PISANIA v Przy zaburzonych funkcjach wzrokowych dziecko może: v - popełniać błędy

W ZAKRESIE PISANIA v Przy zaburzonych funkcjach wzrokowych dziecko może: v - popełniać błędy podczas przepisywania tekstów ze wzoru, v - mieć trudności z zapamiętaniem alfabetu, kształtu liter rzadziej występujących lub o skomplikowanej strukturze (F, H, Ł, G), v - mylić litery o podobnym kształcie l-t-ł, m-n, u-y, o-a-e, a-ą, e-ę, - mylić litery różniące się położeniem w przestrzeni: p-b-d-g, m-w, n-u.

W ZAKRESIE PISANIA v Przy zaburzonych funkcjach słuchowo-językowych dziecko może: v - mieć nasilone

W ZAKRESIE PISANIA v Przy zaburzonych funkcjach słuchowo-językowych dziecko może: v - mieć nasilone trudności w pisaniu ze słuchu, v - mylić litery odpowiadające głoskom podobnym pod względem słuchowoartykulacyjnym z-s, w-f, d-t, k-g, v - mieć trudności z zapisywaniem zmiękczeń, mylić głoski i-j, v - mieć problemy z zapisywaniem głosek nosowych ą-om, ę-en, v - często opuszczać, dodawać, przestawiać, podwajać litery i sylaby, v - pisać wyrazy bezsensowne.

W ZAKRESIE PISANIA Przy opóźnionym rozwoju ruchowym i koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecko może: v -

W ZAKRESIE PISANIA Przy opóźnionym rozwoju ruchowym i koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecko może: v - nieprawidłowo trzymać długopis, ołówek, itp. , v - mieć nadmierny lub zbyt słaby nacisk długopisu na papier, v - pisać wolno, sygnalizować szybkie męczenie się ręki, v - pisać niekształtne litery, v - nie przestrzegać liniatury, v - nieprawidłowo łączyć litery, v - mieć mało czytelne pismo.

PROBLEMY DYSLEKTYKA W ŻYCIU CODZIENNYM v Wbrew obiegowym opiniom „dyslektykom” wcale nie jest w

PROBLEMY DYSLEKTYKA W ŻYCIU CODZIENNYM v Wbrew obiegowym opiniom „dyslektykom” wcale nie jest w życiu łatwiej. Ich trudności nie znikają, zmienia się jedynie ich charakter. Przejawia się to między innymi: v - w przekręcaniu nazwisk i nazw, v - trudnościami ze zautomatyzowaniem własnego podpisu, v - trudnościami w wypełnianiu formularzy, v - problemami z nauką jazdy samochodem, v - kłopotami z nauczeniem się układów tanecznych na kursie tańca, v - zapamiętaniem i dokładnym przekazaniem informacji odebranych przez telefon,

PROBLEMY DYSLEKTYKA W ŻYCIU CODZIENNYM v - płynnym nazwaniem miesięcy w prawidłowej i odwróconej

PROBLEMY DYSLEKTYKA W ŻYCIU CODZIENNYM v - płynnym nazwaniem miesięcy w prawidłowej i odwróconej kolejności, v - myleniem numerów autobusów 95 -59, v - myleniem kolejności cyfr przy wykręcaniu numeru telefonicznego, v - myleniem dat i godzin, v - kłopotami z zapamiętaniem numerów telefonów, danych liczbowych, v - kłopotami z planowaniem, organizacją i zarządzaniem czasem, materiałami oraz zadaniami, v - trudnościami z odróżnianiem strony prawej od lewej, v - kłopotami z czytaniem mapy lub orientowaniem się w nieznanym terenie.

CO W KLASACH STARSZYCH? v Towarzyszące dysleksji zaburzenia powodują trudności uczniów w wielu przedmiotach,

CO W KLASACH STARSZYCH? v Towarzyszące dysleksji zaburzenia powodują trudności uczniów w wielu przedmiotach, nie tylko na języku polskim. Dotyczy to: v geografii - zła orientacja na mapie, w stronach świata, v arytmetyki - odczytywanie liczb od prawej do lewej strony, mylenie znaków nierówności, trudności z przestrzenną organizacją zapisu działań w „słupkach”, trudności z operowaniem długimi liczbami, z wieloma zerami lub miejscami po przecinku, liczenie w pamięci, tabliczka mnożenia, v geometrii - rysunek uproszczony, schematyczny, v chemii - zapisywanie łańcuchów reakcji chemicznych,

v muzyki - czytanie i zapis nut, v języków obcych - zapamiętywanie słówek, odróżnianie

v muzyki - czytanie i zapis nut, v języków obcych - zapamiętywanie słówek, odróżnianie podobnych wyrazów, prawidłowa wymowa, v biologii - opanowanie terminologii, v historii - zapamiętywanie nazwisk, nazw, dat, orientacja w czasiechronologia, v kultury fizycznej - niektóre ćwiczenia, np. równoważne, układy gimnastyczne, szybkie bieganie, rzuty do celu piłką, celne odbijanie piłki. v sztuki (geometria, biologia, geografia) - rysowanie.

Otrzymanie opinii stwierdzającej dysleksję nie jest ostatnim, ale pierwszym krokiem na drodze do pokonania

Otrzymanie opinii stwierdzającej dysleksję nie jest ostatnim, ale pierwszym krokiem na drodze do pokonania trudności NIE NALEŻY ZWALNIAĆ UCZNIA Z OBOWIĄZKU PRACY NAD PROBLEMEM

W przypadku podejrzewania dysleksji dziecko powinno być zdiagnozowane w specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. BADANIE PRZEPROWADZA

W przypadku podejrzewania dysleksji dziecko powinno być zdiagnozowane w specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. BADANIE PRZEPROWADZA SIĘ NA WNIOSEK RODZICA LUB ZA POŚREDNICTWEM SZKOŁY

POMOC SPECJALISTYCZNA UDZIAŁ W ZAJĘCIACH KOREKCYJNOKOMPENSACYJNYCH I WYRÓWNAWCZYCH. DOSTOSOWANIE WYMAGAŃ SZKOLNYCH DO MOŻLIWOŚCI UCZNIA.

POMOC SPECJALISTYCZNA UDZIAŁ W ZAJĘCIACH KOREKCYJNOKOMPENSACYJNYCH I WYRÓWNAWCZYCH. DOSTOSOWANIE WYMAGAŃ SZKOLNYCH DO MOŻLIWOŚCI UCZNIA. ZWOLNIENIE Z NAUKI DRUGIEGO JĘZYKA OBCEGO. WYRÓWNYWANIE SZANS PODCZAS EGZAMINÓW.

ZASADY PRACY v zadania wykonywać w tym samym miejscu i (najlepiej) o tej samej

ZASADY PRACY v zadania wykonywać w tym samym miejscu i (najlepiej) o tej samej porze, v należy pozwolić dziecku odpocząć przed przystąpieniem do ćwiczeń, v miejsce do pracy powinno być uprzątnięte, v trzeba zadbać o ciszę, v mózg wymaga rozgrzewki, czyli ćwiczeń wstępnych (najlepiej w formie zabawy), v w pracy warto wykorzystywać skojarzenia, v podczas ćwiczeń w czytaniu nie należy przyjmować zbyt wygodnej pozycji, bo to rozleniwia, v należy wyposażyć się w odpowiednie pomoce do ćwiczeń.

ĆWICZENIA W CZYTANIU Ø Oprzeć naukę czytania na interesującym tekście. Ø Czytać z dzieckiem

ĆWICZENIA W CZYTANIU Ø Oprzeć naukę czytania na interesującym tekście. Ø Czytać z dzieckiem na zmianę. Ø Czytać książki z dużym drukiem i kolorowymi obrazkami. Ø Nie ponaglać dziecka. Ø Sprawdzać rozumienie tekstu.

ĆWICZENIA W PISANIU Ø Zezwolić na pisanie ołówkiem. Ø Wskazać błędy i mobilizować do

ĆWICZENIA W PISANIU Ø Zezwolić na pisanie ołówkiem. Ø Wskazać błędy i mobilizować do samokontroli. Ø Utrwalać zasady pisowni. Ø Prace domowe odrabiać w brudnopisie. Po sprawdzeniu i omówieniu błędów przepisywać do zeszytu. Ø Dzieci leworęcznenie przestawiać na rękę prawą

CZEGO NIE ROBIĆ? v nie tłumaczyć trudności dziecka wyłącznie lenistwem, v nie porównywać z

CZEGO NIE ROBIĆ? v nie tłumaczyć trudności dziecka wyłącznie lenistwem, v nie porównywać z rówieśnikami lub rodzeństwem, v nie liczyć na natychmiastowe efekty, v nie krytykować i nie ośmieszać, v nie usprawiedliwiać niechęci do wykonywania ćwiczeń, v nie odrabiać za dziecko prac domowych, v nie poprawiać błędów w pracach pisemnych (dziecko powinno się nauczyć pracować ze słownikiem ortograficznym)

10 % POPULACJI TRUDNOŚCI DYSLEKTYCZNE 4 % GŁĘBOKA DYSLEKSJA 1 OSOBA W KLASIE Z

10 % POPULACJI TRUDNOŚCI DYSLEKTYCZNE 4 % GŁĘBOKA DYSLEKSJA 1 OSOBA W KLASIE Z GŁĘBOKĄ DYSLEKSJĄ

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ