NAUCZYCIEL PRZEDMIOTW ZAWODOWYCH OPRACOWAA JOANNA LIEWSKA KIM JEST

  • Slides: 18
Download presentation
NAUCZYCIEL PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH OPRACOWAŁA JOANNA ŚLIŻEWSKA

NAUCZYCIEL PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH OPRACOWAŁA JOANNA ŚLIŻEWSKA

KIM JEST NAUCZYCIEL PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH ? Nauczyciel przedmiotów zawodowych? ? ?

KIM JEST NAUCZYCIEL PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH ? Nauczyciel przedmiotów zawodowych? ? ?

NAUCZYCIEL PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH - ZADANIA n n Kształcenie i praca w ciągle zmieniających się

NAUCZYCIEL PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH - ZADANIA n n Kształcenie i praca w ciągle zmieniających się warunkach społeczno-politycznych implikuje konieczność nowego spojrzenia na edukację zawodową. Konieczność przygotowania młodzieży do zewnętrznego egzaminu zawodowego czyni pracę nauczycieli przedmiotów zawodowych niezwykle trudną.

ROLA NAUCZYCIELA PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH Rola nauczyciela w przygotowaniu ucznia do egzaminu jest bardzo złożona

ROLA NAUCZYCIELA PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH Rola nauczyciela w przygotowaniu ucznia do egzaminu jest bardzo złożona i polega głównie na wspieraniu go w pozyskiwaniu kwalifikacji zawodowych poprzez efektywne i skuteczne zarządzanie procesem kształcenia zawodowego.

A WIĘC n n Nauczyciel przygotowując ucznia do egzaminu powinien tak organizować proces kształcenia,

A WIĘC n n Nauczyciel przygotowując ucznia do egzaminu powinien tak organizować proces kształcenia, aby uczeń miał możliwość CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM, OBLICZAĆ, ANALIZOWAĆ, WNIOSKOWAĆ. Oznacza to konieczność korzystania z szerokiej gamy metod kształcenia, ale również wykorzystywania umiejętności zdobytych na przedmiotach ogólnych czyli j. polskim, matematyce, fizyce biologii i innych.

JĘZYK OBCY JAKO PRZEDMIOT ZAWODOWY n n n W niektórych zawodach typu: technik handlowiec,

JĘZYK OBCY JAKO PRZEDMIOT ZAWODOWY n n n W niektórych zawodach typu: technik handlowiec, hotelarz, obsługi ruchu turystycznego przedmiotem zawodowym jest również język obcy. Absolwent wykonuje bowiem pewne elementy pracy, w części praktycznej, w języku obcym. Sporządzając opracowanie może korzystać z języka: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i francuskiego i to nie tylko w ujęciu potocznym, ale i zawodowym.

UMIEJĘTNOŚCI INFORMATYCZNE, A EGZAMIN ZAWODOWY Istnieją zawody gdzie oprócz wiedzy merytorycznej uczeń musi wykazać

UMIEJĘTNOŚCI INFORMATYCZNE, A EGZAMIN ZAWODOWY Istnieją zawody gdzie oprócz wiedzy merytorycznej uczeń musi wykazać się również umiejętnością obsługi komputera i profesjonalnych programów komputerowych, na przykład w zawodzie technik rachunkowości.

Systematyczne badanie efektów Istotnym aspektem zarządzania procesem kształcenia zawodowego jest więc systematyczne badanie efektów

Systematyczne badanie efektów Istotnym aspektem zarządzania procesem kształcenia zawodowego jest więc systematyczne badanie efektów nauczania w trakcie realizacji i na zakończenie procesu, najlepiej jednak w układzie zbliżonym do warunków egzaminacyjnych

EGZAMIN Z PRZYGOTOWANIA ZAWODOWEGO Egzamin to dla młodzieży czas próby i sprawdzenia własnej wiedzy

EGZAMIN Z PRZYGOTOWANIA ZAWODOWEGO Egzamin to dla młodzieży czas próby i sprawdzenia własnej wiedzy oraz umiejętności. Analizując strukturę egzaminu zawodowego zauważamy, że za skuteczne przygotowanie ucznia do tego egzaminu odpowiada grupa nauczycieli, a nie jeden nauczyciel, bowiem egzamin składa się z dwóch części: pisemnej i praktycznej.

Etap pisemny n n w części I - zdający rozwiązują zadania sprawdzające wiadomości i

Etap pisemny n n w części I - zdający rozwiązują zadania sprawdzające wiadomości i umiejętności właściwe dla danego zawodu – nauczyciele przedmiotów zawodowych w części II – rozwiązywane są zadania sprawdzające wiadomości i umiejętności związane z zatrudnieniem i prowadzeniem działalności gospodarczej – nauczyciele podstaw przedsiębiorczości (przedmiot ogólny)

Etap pisemny przeprowadzany jest w formie testu zawierającego w części pierwszej 50 zadań, w

Etap pisemny przeprowadzany jest w formie testu zawierającego w części pierwszej 50 zadań, w części drugiej – 20 zadań. Rozwiązanie wszystkich zadań polega na wyborze jednej z czterech odpowiedzi. Czas trwania etapu pisemnego dla wszystkich zawodów wynosi 120 minut. Zdający zdaje ten etap egzaminu, jeśli uzyska: n z części I – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania, czyli 25 punktów, n z części II – co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania, czyli 6 punktów.

ETAP PISEMNY umiejętności złożone W etapie pisemnym dokonuje się sprawdzenia umiejętności głównie z zakresu

ETAP PISEMNY umiejętności złożone W etapie pisemnym dokonuje się sprawdzenia umiejętności głównie z zakresu czytania ze zrozumieniem informacji zawartych w formie: opisów, instrukcji, rysunków, dokumentacji czy wykresów, przetwarzania danych liczbowych i operacyjnych, oraz umiejętności interpretacji uzyskanych wyników i wyciągania na tej podstawie właściwych wniosków.

Etap praktyczny umiejętności projektowania, planowania i wykonania polega na wykonaniu zadania egzaminacyjnego obejmującego opracowanie

Etap praktyczny umiejętności projektowania, planowania i wykonania polega na wykonaniu zadania egzaminacyjnego obejmującego opracowanie projektu realizacji określonych prac i wykonanie prac wskazanych w treści zadania lub tylko opracowanie projektu realizacji określonych prac. Czas trwania etapu praktycznego dla I typu zawodów wynosi 240 minut, a II typu 180 minut. Zdający zaliczy ten etap egzaminu, jeśli otrzyma co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania.

Praca egzaminacyjna jako całość powinna mieć przejrzystą strukturę, musi być logicznie uporządkowana, napisana językiem

Praca egzaminacyjna jako całość powinna mieć przejrzystą strukturę, musi być logicznie uporządkowana, napisana językiem stosownym dla zawodu, czytelna i estetyczna.

Zdający aby przystąpić do egzaminu powinien: 1. Ukończyć szkołę i otrzymać świadectwo ukończenia szkoły.

Zdający aby przystąpić do egzaminu powinien: 1. Ukończyć szkołę i otrzymać świadectwo ukończenia szkoły. 2. Złożyć pisemną deklarację przystąpienia do egzaminu zawodowego do dyrektora swojej szkoły, nie później niż do dnia 20 grudnia roku szkolnego, w którym zamierza przystąpić do egzaminu zawodowego w sesji letniej 3. Zgłosić się na egzamin w terminie i miejscu wyznaczonym przez okręgową komisję egzaminacyjną z dokumentem potwierdzającym tożsamość (ze zdjęciem i z numerem PESEL).

Zdający o specjalnych potrzebach edukacyjnych n n n opinię lub orzeczenie wskazujące na dostosowanie

Zdający o specjalnych potrzebach edukacyjnych n n n opinię lub orzeczenie wskazujące na dostosowanie warunków i formy przeprowadzania egzaminu do jego indywidualnych potrzeb Mają oni prawo do wydłużonego o 30 minut czasu trwania egzaminu zawodowego Współpraca z logopedą, reedukatorem, tyflopedagogiem, surdopedagogiem i innymi.

Nauczyciel przedmiotów zawodowych n n Kluczową postacią w przygotowaniu ucznia do egzaminu zawodowego jest

Nauczyciel przedmiotów zawodowych n n Kluczową postacią w przygotowaniu ucznia do egzaminu zawodowego jest nauczyciel, który świadomie organizuje proces kształcenia. Wymaga to od nauczycieli podnoszenia swoich kwalifikacji zarówno merytorycznych, jak i metodycznych.

Dziękuję za uwagę

Dziękuję za uwagę