PORADNIA PSYCHOLOGICZNO PEDAGOGICZNA NR 3 W GDASKU JKANIE

  • Slides: 21
Download presentation
PORADNIA PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA NR 3 W GDAŃSKU JĄKANIE zaburzenie wielowymiarowe OPRACOWANIE: JOANNA DUDKIEWICZ

PORADNIA PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA NR 3 W GDAŃSKU JĄKANIE zaburzenie wielowymiarowe OPRACOWANIE: JOANNA DUDKIEWICZ

Co to właściwie jest jąkanie? NIEPŁYNNOŚĆ MÓWIENIA – objaw, który występuje w różnych zaburzeniach

Co to właściwie jest jąkanie? NIEPŁYNNOŚĆ MÓWIENIA – objaw, który występuje w różnych zaburzeniach mowy: jąkaniu, giełkocie, dyzartii, afazji, wypowiedziach osób z autyzmem, oligofazją, zaburzeniami słuchu, syndromem Touretta. Pojawia się na skutek różnych przyczyn związanych z patologią procesów leżących u podstaw czynności mowy.

 ROZWOJOWA NIEPŁYNNOŚĆ MÓWIENIA – normalny stan wynikający z niecałkowitego opanowania mowy. Symptomy: -

ROZWOJOWA NIEPŁYNNOŚĆ MÓWIENIA – normalny stan wynikający z niecałkowitego opanowania mowy. Symptomy: - powtarzanie sylab np. da-da-daj mi lalę - powtarzanie głosek np. a-a-a - powtarzanie wyrazów np. daj mi lalę - przeciąganie głosek np. mmmmam lalę - pauzy – wyraźne przerwy między wyrazami - wtrącenia np. eee daj mi no lalę Rozwojowa niepłynność ma postać niespastyczną, łagodną. Rozwojowa niepłynność zanika między 5 a 7 r. ż.

 JĄKANIE - zaburzenie płynności mówienia, w którym występują symptomy opisywane na różnych poziomach

JĄKANIE - zaburzenie płynności mówienia, w którym występują symptomy opisywane na różnych poziomach : - komunikacyjnym (patologiczna niepłynność mówienia polegająca na blokowaniu, przeciąganiu, powtarzaniu dźwięków mowy); - psychicznym (świadomość występowania zaburzenia, lękowe reakcje o charakterze patologicznym); - neurofizjologicznym (podniesione napięcie mięśniowe w obrębie narządów mowy – spastyczność).

Dlaczego ktoś się jąka? Nie jest wciąż w pełni ustalona przyczyna jąkania. Obecnie uznawane

Dlaczego ktoś się jąka? Nie jest wciąż w pełni ustalona przyczyna jąkania. Obecnie uznawane jest za zaburzenie o wieloczynnikowej etiologii. Trzy grupy czynników: 1. predysponujące 2. wyzwalające 3. podtrzymujące

CZYNNIKI PREDYSPONUJĄCE mają charakter biologiczny i nie mamy na nie dużego wpływu genetyczne podłoże

CZYNNIKI PREDYSPONUJĄCE mają charakter biologiczny i nie mamy na nie dużego wpływu genetyczne podłoże jąkania (wymaga dalszych badań) budowa i funkcjonowanie mózgu (przede wszystkim lewej półkuli) związane między innymi z: - planowaniem motorycznym wypowiedzi (zaburzona sprawność motoryki małej i funkcji orofacjalnych – wolniejszy czas reakcji i mniej stabilne wzorce ruchowe) - percepcją mowy (zaburzenia czasowego aspektu odbioru mowy, zaburzenia w zakresie lateralizacji słuchowej kontroli wypowiedzi: wykorzystywanie prawej półkuli i lewego ucha do kontroli wypowiedzi u praworęcznych) Odmienność organizacji połączeń w mózgu jąkających się nie jest stanem patologicznym, lecz cechą budowy, która stanowi predyspozycje do mniejszej płynności mówienia.

CZYNNIKI WYZWALAJĄCE I PODTRZYMUJĄCE mają charakter psychologiczny i środowiskowy wiążą się z : -

CZYNNIKI WYZWALAJĄCE I PODTRZYMUJĄCE mają charakter psychologiczny i środowiskowy wiążą się z : - osobowością człowieka (np. skłonność do perfekcjonizmu) - temperamentem (duża emocjonalność) - występowaniem czynników stresujących w otoczeniu - reakcjami otoczenia na jąkanie (szczególna rola rodziców!) - zdolnością do regulacji emocji (negatywne emocje: wściekłość, frustracja, poczucie bezradności, negatywne nastawienie do siebie i innych, nadmierna kontrola zachowania)

ZACINANIE , POWTARZANIE , PAUZY WSPÓŁRUCHY CIAŁA, TIKI, GRYMASY CZERWIENIENIE SIĘ, POCENIE SIĘ SMUTEK

ZACINANIE , POWTARZANIE , PAUZY WSPÓŁRUCHY CIAŁA, TIKI, GRYMASY CZERWIENIENIE SIĘ, POCENIE SIĘ SMUTEK WYOBCOWANIE STRACH WSTYD LĘK FRUSTRACJA ZŁOŚĆ ZANIŻONE POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI BRAK AKCEPTACJI LOGOFOBIA

ROKOWANIA, CZYLI KILKA FAKTÓW O JĄKANIU Pierwsze objawy pojawiają się między 2. 5 a

ROKOWANIA, CZYLI KILKA FAKTÓW O JĄKANIU Pierwsze objawy pojawiają się między 2. 5 a 5 r. ż. U 50 -90 % przypadków objawy ustępują (samoistnie lub przy wsparciu terapeuty). Większość przypadków ustępowania jąkania ma miejsce w pierwszych trzech latach obecności symptomów zaburzenia w mowie dziecka. Jeżeli czas od wystąpienia pierwszych objawów jest większy niż trzy lata i pojawiają się wtórne symptomy rokuje to negatywnie. Badania nie potwierdzają, by stopień ciężkości objawów w momencie ich wystąpienia był czynnikiem prognozującym negatywnie.

 Im później się pojawia (po czwartym czy piątym roku życia) tym ryzyko utrwalenia

Im później się pojawia (po czwartym czy piątym roku życia) tym ryzyko utrwalenia się jąkania jest większe. Jąkanie rzadko ustępuje samoistnie po 7 r. ż. Historia jąkania w rodzinie prognozuje negatywnie. Chroniczne jąkanie jest bardziej rozpowszechnione u przedstawicieli płci męskiej niż żeńskiej (4: 1, 6: 1). Dziewczęta mają większe szanse na przezwyciężenie jąkania w okresie wczesnego dzieciństwa. Opóźnienia w rozwoju sprawności artykulacyjnej, opóźnienie lub przyspieszenie rozwoju mowy, dwujęzyczność mogą wywierać wpływ na pojawienie się symptomów jąkania. Zastosowanie odpowiedniej formy interwencji logopedycznej w ciągu pierwszych 12 -15 miesięcy od momentu pojawienia się objawów jąkania w mowie dziecka znacząco zwiększa szanse na skuteczność podjętych działań.

Od którego roku życia można zacząć terapię? Od momentu zauważenia pierwszych niepłynności między trzecim

Od którego roku życia można zacząć terapię? Od momentu zauważenia pierwszych niepłynności między trzecim a piątym rokiem życia. Nie ma górnej granicy wieku, która wykluczałaby prowadzenie terapii.

TERAPIA OSÓB JĄKAJĄCYCH SIĘ METODY TERAPII: 1. Metody kształtowania płynności mowy. 2. Metody psychoterapii

TERAPIA OSÓB JĄKAJĄCYCH SIĘ METODY TERAPII: 1. Metody kształtowania płynności mowy. 2. Metody psychoterapii i farmakoterapii. 3. Metody usprawniające czynności fizjologiczne leżące u podstaw mówienia.

Metody kształtowania płynności mowy 1. Pośrednie – osoby z otoczenia dziecka starają się mówić

Metody kształtowania płynności mowy 1. Pośrednie – osoby z otoczenia dziecka starają się mówić trochę wolniej i wyraźniej, a dziecko drogą naśladownictwa przejmuje taki sposób mówienia. Dla dzieci u których rokowania są bardziej korzystne, wystarczające jest udzielenie rodzicom porady konsultacyjnej (zalecenia) i monitorowanie czy wraz z upływem czasu objawy jąkania w mowie ustępują. 2. Bezpośrednie: - rytmizacja mówienia - przeciąganie samogłosek - wspomaganie aparaturowe (np. echokorekcja) - modyfikacja niepłynności mówienia (metoda Charlesa Van Ripera)

Metody psychoterapeutyczne Są to metody relaksacyjne i różne formy oddziaływań uodparniające na stres i

Metody psychoterapeutyczne Są to metody relaksacyjne i różne formy oddziaływań uodparniające na stres i powodujące u pacjenta wygaszanie reakcji lękowej. Metody farmakologiczne Nie ma leku na jąkanie! W przypadku silnego nasilenia logofobii (u młodzieży i dorosłych) można wspomóc się farmakoterapią, ale decyduje o tym wyłącznie lekarz.

Metody usprawniające czynności fizjologiczne leżące u podstaw mówienia (oddychanie, fonacja, artykulacja) 1. Terapia oddechowa.

Metody usprawniające czynności fizjologiczne leżące u podstaw mówienia (oddychanie, fonacja, artykulacja) 1. Terapia oddechowa. 2. Technika przydechowego nastawienia głosu przy artykulacji samogłosek w nagłosie. 3. Technika delikatnego startu mowy przy artykulacji spółgłosek. NAJLEPSZE EFEKTY DAJE W TERAPII ŁĄCZENIE WSZYSTKICH METOD

RODZICE JAKO ISTOTNY SKŁADNIK ROZWIĄZANIA PROBLEMU RODZIC - TERAPEUTA Praca ze środowiskiem rodzinnym jest

RODZICE JAKO ISTOTNY SKŁADNIK ROZWIĄZANIA PROBLEMU RODZIC - TERAPEUTA Praca ze środowiskiem rodzinnym jest uznawana za jeden z fundamentów terapii osób jąkających się – zwłaszcza w przypadku dzieci. Nawiązanie partnerskiej relacji terapeutycznej (otwartość, szczerość, wzajemny szacunek). Umiejętne dzielenie się z opiekunami dziecka rzetelną wiedzą na temat zaburzenia. Przyuczanie do aktywnego wdrażania terapii w warunkach domowych. Pomoc w przezwyciężeniu u rodziców negatywnych uczuć związanych z jąkaniem dziecka (bezradność, poczucie winy).

 Potrzeba wzmacniania w rodzicach poczucia sprawstwa i świadomość własnego potencjału. Aktywny udział rodziców

Potrzeba wzmacniania w rodzicach poczucia sprawstwa i świadomość własnego potencjału. Aktywny udział rodziców w diagnozie i terapii dziecka. RODZIC - DZIECKO Dobra relacja dziecka z rodzicami (dziecko powinno czuć się bezpiecznie i być całkowicie akceptowane). Rodzice powinni spędzać z dzieckiem czas, poświęcając go dużo na aktywności, które dziecku sprawiają przyjemność. Rodzice powinni zadbać o to, aby dziecko osiągało sukcesy na jakimś innym polu. Rodzice nie powinni stawiać dziecku zbyt dużych wymagań, okazywać niezadowolenia, dążyć do perfekcji i przenosić swoich problemów na dziecko.

Refleksje osób jąkających się sprowadzają się najczęściej do stwierdzenia, że PROBLEMEM NIE JEST JĄKANIE,

Refleksje osób jąkających się sprowadzają się najczęściej do stwierdzenia, że PROBLEMEM NIE JEST JĄKANIE, TYLKO TO JAK NA NIE PATRZYSZ (Pat Grove)

PODSTAWOWE PRAWDY W ŚWIECIE, KTÓRY ROZUMIE JĄKANIE (Benny Ravid) 1. Osoba, która się jąka

PODSTAWOWE PRAWDY W ŚWIECIE, KTÓRY ROZUMIE JĄKANIE (Benny Ravid) 1. Osoba, która się jąka jest taka sama jak każda inna, ma tylko problem z płynnością mowy. 2. Jąkanie jest ludzkim problemem, który musi być akceptowany i szanowany. 3. Jąkanie jest w porządku i komunikacja z jąkaniem jest również w porządku.

Bibliografia: T. Woźniak, Jąkanie – pytania i odpowiedzi. K. Węsierska, Czy jąkaniu można zapobiec

Bibliografia: T. Woźniak, Jąkanie – pytania i odpowiedzi. K. Węsierska, Czy jąkaniu można zapobiec wczesna logopedyczna w zaburzeniach płynności mowy u małych dzieci. interwencja z książki „Życie z zacięciem. Integralny przewodnik po jąkaniu” oraz materiały z ogólnopolskiej konferencji w 30 -lecie powstania Klubów „J” w Polsce – „Życie z zacięciem. Jąkanie jako zaburzenie wielowymiarowe” , która odbyła się 20. 10. 2017 r. w Krakowie. Opracowała: Joanna Dudkiewicz, neurologopeda

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ