Raport z ewaluacji wewntrznej rok szkolny 20172018 Podstawy

  • Slides: 34
Download presentation

Raport z ewaluacji wewnętrznej rok szkolny 2017/2018

Raport z ewaluacji wewnętrznej rok szkolny 2017/2018

Podstawy prawne nadzoru ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 1 września 2015 r. (art.

Podstawy prawne nadzoru ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 1 września 2015 r. (art. 21 a ust. 3 ustawy z 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw). Wymagania zawarte w załączniku do rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 6 sierpnia 2015 w sprawie wymagań wobec szkół i placówek.

Cele i zakres ewaluacji wewnętrznej. Ø Czy działania szkoły zapewniają uczniom bezpieczeństwo fizyczne i

Cele i zakres ewaluacji wewnętrznej. Ø Czy działania szkoły zapewniają uczniom bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne? Czy relacje między wszystkimi członkami społeczności szkolnej są oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu? Ø Czy zarządzanie szkołą koncentruje się ma wychowaniu, nauczaniu i uczeniu się? Czy zarządzanie szkołą sprzyja udziałowi nauczycieli, innych pracowników oraz uczniów i rodziców w procesie podejmowania decyzji dotyczących szkoły? Czy dyrektor podejmuje skuteczne działania zapewniające szkole wspomaganie zewnętrzne odpowiednie do jej potrzeb? Ø Czy w przedszkolu monitoruje się i analizuje osiągnięcia każdego dziecka, z uwzględnieniem jego możliwości rozwojowych, formułuje się i wdraża wnioski z tych analiz? Ø Czy wdrażane wnioski z monitorowania i analizowania osiągnięć dzieci przyczyniają się do rozwijania ich umiejętności i zainteresowań?

Zakres diagnozowania WYMAGANIA WOBEC PRZEDSZKOLI Wymaganie nr 3 Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone

Zakres diagnozowania WYMAGANIA WOBEC PRZEDSZKOLI Wymaganie nr 3 Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej.

Zakres diagnozowania WYMAGANIA WOBEC SZKÓŁ PODSTAWOWYCH Wymaganie nr 12 Zarządzanie szkołą służy jej rozwojowi.

Zakres diagnozowania WYMAGANIA WOBEC SZKÓŁ PODSTAWOWYCH Wymaganie nr 12 Zarządzanie szkołą służy jej rozwojowi. Wymaganie nr 5 Kształtowane są postawy i respektowane są normy społeczne.

INFORMACJE DOTYCZĄCE EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ 1. Wskazanie źródeł informacji o jakości pracy w obszarach objętych

INFORMACJE DOTYCZĄCE EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ 1. Wskazanie źródeł informacji o jakości pracy w obszarach objętych ewaluacją: 2. Badanie dzieci w oddziałach przedszkolnych 3. Analiza diagnozy wstępnej w klasie pierwszej (wrzesień) 4. Badanie uczniów klas III – VII 5. Badanie pracowników szkoły 6. Badanie rodziców

Opis metod i narzędzi badawczych wykorzystanych przy ewaluacji: Ø Rozmowy z wychowawcami oddziałów przedszkolnych,

Opis metod i narzędzi badawczych wykorzystanych przy ewaluacji: Ø Rozmowy z wychowawcami oddziałów przedszkolnych, Ø Wywiad z dziećmi z oddziałów przedszkolnych i klas I – III, Ø Analiza sprawozdań nauczycieli prezentowanych na zebraniach RP, Ø Analiza przeprowadzonych ankiet wśród rodziców i uczniów, Ø Analiza badania uczniów metodą „róża wiatrów”, Ø Analiza dzienników lekcyjnych, dzienników zajęć dodatkowych, Ø Analiza realizacji zaleceń PP-P zawartych w opiniach uczniów.

Terminy przeprowadzenia czynności ewaluacyjnych: Ø Określenie przedmiotu, kryteriów, pytań kluczowych i celu ewaluacji sierpień/wrzesień

Terminy przeprowadzenia czynności ewaluacyjnych: Ø Określenie przedmiotu, kryteriów, pytań kluczowych i celu ewaluacji sierpień/wrzesień 2017 r. Ø Dobór metod i próby badawczej: 1 września- 31 listopada 2017 r. Ø Przebieg ewaluacji, zbieranie informacji: 1 grudnia 2017 r 31 stycznia 2018 r. Ø Analiza informacji, wyciąganie wniosków, pisanie raportów: 1 luty- 30 czerwca 2018 r. Ø Przedstawienie wyników/ raportu dyrektorowi szkoły i radzie pedagogicznej: lipiec/ sierpień 2018 r. Ø Przedstawienie raportu rodzicom: wrzesień 2018 r.

PREZENTACJA WYNIKÓW EWALUACJI

PREZENTACJA WYNIKÓW EWALUACJI

WYMAGANIA WOBEC PRZEDSZKOLI

WYMAGANIA WOBEC PRZEDSZKOLI

Raport z ewaluacji wewnętrznej obszaru: Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej.

Raport z ewaluacji wewnętrznej obszaru: Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej. Cel ewaluacji: Czy w przedszkolu monitoruje się i analizuje osiągnięcia każdego dziecka, z uwzględnieniem jego możliwości rozwojowych, formułuje się i wdraża wnioski z tych analiz? Czy wdrażane wnioski z monitorowania i analizowania osiągnięć dzieci przyczyniają się do rozwijania ich umiejętności i zainteresowań?

Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej. Co robimy dobrze: Ø W

Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej. Co robimy dobrze: Ø W oddziałach przedszkolnych prowadzona jest diagnoza wstępna i końcowa, po których rodzice otrzymują pisemna informację o postępach dzieci. Ø W przedszkolu formułuje się i wdraża wnioski z analiz osiągnięć dziecka. Ø W oddziałach przedszkolnych nauczycielki zbierają informacje dotyczące zainteresowań i potrzeb rozwojowych dzieci poprzez obserwacje i diagnozy pedagogiczne, analizę kart pracy i wytworów dziecięcych, rozmowy z rodzicami, podczas swobodnej zabawy dzieci. Wnioski z analiz osiągnięć dziecka wdrażane są do codziennej pracy, a efekty działań są monitorowane i mają odzwierciedlenie np. w diagnozie końcowej oraz w wynikach diagnozy wstępnej na progu klasy pierwszej.

Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej Co robimy dobrze: PORÓWNWNIE WYNIKÓW

Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej Co robimy dobrze: PORÓWNWNIE WYNIKÓW UCZNIÓW ROZPOCZYNAJĄCYCH NAUKĘ W KLASIE PIERWSZEJ Z WYNIKAMI OGÓLNOPOLSKIMI 100% 80% 60% 84% 75% 77% 81% 78% 75% 40% 20% 0% EDUKACJA POLONISTYCZNA EDUKACJA MATEMATYCZNA ŚREDNI WYNIK W KLASIE EDUKACJA SPOŁECZNA I PRZYRODNICZA ŚREDNI WYNIK OGÓLNOPOLSKI

Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej Co robimy dobrze: v 94%

Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej Co robimy dobrze: v 94% badanych rodziców stwierdziło, że wiadomości i umiejętności ich dzieci w trakcie roku szkolnego znacząc wzrosły. v W odpowiedziach na pytanie otwarte rodzice wskazali następujące pozytywne zmiany u swoich dzieci: Ø Znają nowe litery; Ø Umieją dużo wierszyków, piosenek, są w ciągłym ruchu; Ø Dziecko lepiej rysuje; Ø Dziecko jest bardziej samodzielne, aktywne; Ø Podniosła się umiejętność pracy w grupie; Ø Lubi zabawy z rówieśnikami.

Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej Co jest naszym problemem do

Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej Co jest naszym problemem do rozwiązania: Ø 29% badanych rodziców nie wie, czy przedszkole rozwija indywidualne zainteresowania i możliwości dziecka; Ø w odpowiedziach do pytania otwartego rodzice stwierdzili, że zbyt mało czasu poświęca się na naukę czytania, pisania, rozwijanie kreatywności, budowanie zdań, język obcy, taniec, rytmika; Ø niska frekwencja na zebraniach z rodzicami;

Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej Co proponujemy zrobić, żeby doskonalić

Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej Co proponujemy zrobić, żeby doskonalić pracę placówki: 1. Podczas zebrań z rodzicami oraz w rozmowach indywidualnych informować i szczegółowo wyjaśniać, jakie działania podejmowane są w celu monitorowania i analizowania osiągnieć dzieci. 2. Prezentować wyniki diagnoz z poprzednich lat, z września przeprowadzanych w klasie pierwszej. 3. Zapoznać rodziców z programem nauczania. 4. Przygotowywać spotkania z rodzicami w atrakcyjnej formie. 5. Zwiększyć ilość ćwiczeń przygotowujących do nauki czytani, pisania. 6. Poszerzyć ofertę zajęć o zajęcia ruchowe (rytmika), edukacyjne programy zewnętrzne przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym, rozwijające ich umiejętności, wiadomości i zainteresowania.

WYMAGANIA WOBEC SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

WYMAGANIA WOBEC SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Raport z ewaluacji wewnętrznej obszaru Zarządzanie szkołą służy jej rozwojowi Cel ewaluacji: Ø Czy

Raport z ewaluacji wewnętrznej obszaru Zarządzanie szkołą służy jej rozwojowi Cel ewaluacji: Ø Czy zarządzanie szkołą koncentruje się na wychowaniu, nauczaniu i uczeniu się? Ø Czy zarządzanie szkołą sprzyja udziałowi nauczycieli, innych pracowników oraz uczniów i rodziców w procesie podejmowania decyzji dotyczących szkoły? Ø Czy dyrektor podejmuje skuteczne działania zapewniające szkole wspomaganie zewnętrzne odpowiednie do jej potrzeb?

Zarządzanie szkołą służy jej rozwojowi CO ROBIMY DOBRZE nauczyciele Wyposażenie szkoły jest dobre lub

Zarządzanie szkołą służy jej rozwojowi CO ROBIMY DOBRZE nauczyciele Wyposażenie szkoły jest dobre lub występują nieliczne braki. nauczyciele Zaangażowanie w ewaluację wewnętrzną szkoły. 100% 93% Szkoła w sposób partnerski współpracuje z rodzicami i zachęca ich 87% do aktywnego udziału w swojej działalności. rodzice Plan lekcji i odwozów ułożony jest tak, że mogą oni uczestniczyć we wszystkich dodatkowych zajęciach. uczniowie W szkole jest dużo pomocy dydaktycznych. uczniowie 0% 20% 40% 84% 82% 60% 80% 100% 120%

Zarządzanie szkołą służy jej rozwojowi Co robimy dobrze: Ø Tematyka szkoleń Rady Pedagogicznej dostosowana

Zarządzanie szkołą służy jej rozwojowi Co robimy dobrze: Ø Tematyka szkoleń Rady Pedagogicznej dostosowana jest do bieżących potrzeb szkoły dotyczących wychowania, nauczania i organizacji oraz priorytetów Kuratorium Oświaty w Łodzi i MEN. Ø W szkole realizowane są liczne projekty zewnętrzne odpowiednie do jej potrzeb. Ø W celu poprawy warunków lokalowych zaplanowana jest rozbudowa szkoły. Ø Bardzo duża liczba rodziców angażuje się w organizację życia szkoły.

Zarządzanie szkołą służy jej rozwojowi Co jest naszym problemem do rozwiązania: UCZNIOWIE 45% 61%

Zarządzanie szkołą służy jej rozwojowi Co jest naszym problemem do rozwiązania: UCZNIOWIE 45% 61% 45% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% 40% Warunki lokalowe szkoły nie są zadawalające. 35% 30% 1. Zbyt mała ilość sal lekcyjnych. 2. Zbyt niskie ławki. 3. Brak sklepiku, dystrybutora wody. 4. Mały plac zabaw. 25% 20% 15% 10% 5% 0% Organizacja dożywiania nie spełnia ich oczekiwań. 1. Mała różnorodność potraw. ( Częściej rosół, frytki, kompot do obiadu) 2. Nieprzyjemne zachowanie pani kucharki.

Zarządzanie szkołą służy jej rozwojowi. Co jest naszym problemem do rozwiązania: Badani rodzice w

Zarządzanie szkołą służy jej rozwojowi. Co jest naszym problemem do rozwiązania: Badani rodzice w odpowiedziach do pytań otwartych wymienili następujące uwagi dotyczące organizacji pracy szkoły i zarządzania nią: Brak pomocy uczniom słabszym, w szczególności w trakcie zajęć świetlicowych. Mała ilość zajęć dodatkowych ( zajęcia wyrównawcze, koło taneczne, koło recytatorskie, zajęcia na basenie, wyjazdy do teatru). Małe zaangażowanie nauczycieli w prowadzenie zajęć dydaktycznych. Brak sklepiku, dystrybutora wody. Brak dziennika elektronicznego. Brak właściwej kontroli nad dziećmi przewidzianymi do danego kursu przy odwozach.

Zarządzanie szkołą służy jej rozwojowi Co jest naszym problemem do rozwiązania: NAUCZYCIELE 71% 80%

Zarządzanie szkołą służy jej rozwojowi Co jest naszym problemem do rozwiązania: NAUCZYCIELE 71% 80% 70% 42% 60% 50% 40% 30% 20% W szkole występują braki lokalowe. Uwzględnia wnioski po przeprowadzonej ewaluacji Wewnętrznej. 10% 0% Nauczyciele deklarują znajomość regulaminów szkoły, rozporządzeń i przepisów prawa, jednak większość z nich nie uwzględnia tych regulacji w swojej pracy.

Zarządzanie szkołą służy jej rozwojowi Co proponujemy zrobić, żeby doskonalić pracę placówki: 1. Poszerzyć

Zarządzanie szkołą służy jej rozwojowi Co proponujemy zrobić, żeby doskonalić pracę placówki: 1. Poszerzyć ofertę zajęć dodatkowych o zajęcia wyrównawcze. 2. Zorganizować pomoc uczniom w nauce w trakcie zajęć świetlicowych. 3. Zachęcać nauczycieli do poszukiwania i wdrażania większej liczby działań nowatorskich zmierzających do poprawy jakości kształcenia. 4. W następnym badaniu ewaluacji pracy szkoły dokonać szczegółowej analizy prowadzenia zajęć dydaktycznych. 5. Podejmować skuteczne działania mające na celu przestrzeganie przez wszystkich nauczycieli regulacji prawnych obowiązujących w szkole. 6. Wdrożyć nowy zakres obowiązków dla kierownika świetlicy szkolnej. Monitorować działania przez niego wdrażane. 7. Całkowicie przeorganizować działalność świetlicy szkolnej.

Raport z ewaluacji wewnętrznej obszaru Kształtowane są postawy i respektowane są normy społeczne Cel

Raport z ewaluacji wewnętrznej obszaru Kształtowane są postawy i respektowane są normy społeczne Cel ewaluacji: Ø Czy działania szkoły zapewniają uczniom bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne? Ø Czy relacje między wszystkimi członkami społeczności szkolnej są oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu?

Kształtowane są postawy i respektowane są normy społeczne Co robimy dobrze: § W badaniu

Kształtowane są postawy i respektowane są normy społeczne Co robimy dobrze: § W badaniu „róża wiatrów” uczniowie pod względem bezpieczeństwa ocenili celująco sale dydaktyczne, halę sportową i boisko szkolne § 100% nauczycieli wspólnie planuje działania podejmowane w szkole. § 85% nauczycieli często korzysta z pomocy innych nauczycieli w rozwiązywaniu problemów, które napotykają w swojej pracy. § W odpowiedziach do pytań otwartych rodzice wskazali zadowolenie z dużej ilości konkursów oraz zaangażowania pedagoga w pomoc psychologiczno – pedagogiczną w szkole.

Kształtowane są postawy i respektowane są normy społeczne Co jest naszym problemem do rozwiązania:

Kształtowane są postawy i respektowane są normy społeczne Co jest naszym problemem do rozwiązania: W badaniu „róża wiatrów” i w wywiadzie uczniowie najniżej pod względem bezpieczeństwa ocenili następujące miejsca: toalety, szatnia, świetlica szkolna. Młodsi uczniowie w wywiadzie wskazali następujące miejsca w szkole: Nie lubię przebywać w szatni, bo chowają buty, jest dużo osób. Nie lubię przebywać na świetlicy, bo jest głośno, nieprzyjemnie. Nie lubię być w toalecie, bo ktoś mnie może wystraszyć.

Wzór badania techniką „róża wiatrów”

Wzór badania techniką „róża wiatrów”

Kształtowane są postawy i respektowane są normy społeczne Co jest naszym problemem do rozwiązania:

Kształtowane są postawy i respektowane są normy społeczne Co jest naszym problemem do rozwiązania: Ø 65% badanych rodziców uważa, że szkoła niewystarczająco zapewnia uczniom zdrowe, bezpieczne i higieniczne warunki nauki i pobytu. Ø Rodzice wskazali następujące problemy: Wulgaryzmy używane przez uczniów starszych klas i brak wyciągania konsekwencji ich używania. Faworyzowanie uczniów przez nauczycieli. Nieliczne wyjazdy do teatru. Brak okrągłych stolików w oddziale przedszkolnym. Brak osobnych toalet i szatni dla młodszych dzieci. Wyjścia dzieci z oddziałów przedszkolnych do toalet w trakcie trwania przerw lekcyjnych. Niemiła obsługa w kuchni; Zbyt duży nacisk szkoły na sytuacje wyznaniową (zmuszane uczniów do wyjść do kościoła np. spowiedź)

Kształtowane są postawy i respektowane są normy społeczne Co proponujemy zrobić, żeby doskonalić pracę

Kształtowane są postawy i respektowane są normy społeczne Co proponujemy zrobić, żeby doskonalić pracę placówki: Ø Dostosować organizację pracy świetlicy do potrzeb wieku uczniów. Ø Zorganizować zajęcia profilaktyczne dotyczące kultury słowa. Ø Ograniczyć do niezbędnego minimum pobyt dzieci z oddziałów przedszkolnych poza salami przedszkolnymi.

RAPOPRT JEST KOŃCEM ETAPU A NIE PROCESU EWALUACJI

RAPOPRT JEST KOŃCEM ETAPU A NIE PROCESU EWALUACJI

Raport wewnętrznej ewaluacji pracy szkoły przygotowały: Dorota Pacho Agnieszka Gliszczyńska Arleta Klatka Anetta Goworek

Raport wewnętrznej ewaluacji pracy szkoły przygotowały: Dorota Pacho Agnieszka Gliszczyńska Arleta Klatka Anetta Goworek